Engels schip ramt sluisdeur Kerstherberg in Terneuzen Zelzate mag rioolwater niet lozen op afvalleiding Ongenae: Mes in top-salarissen De Stem/De Vrije Zeeuw Herdenking van komst Water geuzen wordt volksfeest Protest tegen stank IN HET VOORMALIGE GEMEENTEHUIS Stichting dient raadslid van repliek Scholieren bakken duizenden oliebollen van Zangen Maldoror stad streek 5 J. de Bruijne Kaartleesrit van ZEYAC BIERVLIETSE PLANNEN kampioen bij HVSO Afscheid van A. de Koeijer F. Baarends: garantie niet in openbaar Biervliet in zeeland Kerstviering Sas van Gent Donderdag 14 december 1972 <Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Het Engel se vrachtschip Corkbrook (1594 brt) heeft in de nacht van dinsdag op woensdag de buitenste sluisdeur van de Terneuzense zeesluis geramd. De boeg van de Brit boorde zich een flink eind in de sluis deur. De schade wordt voorlo pig op twee ton geraamd. Het schutten in de zeesluis vindt normaal doorgang omdat gebruik wordt gemaakt van de stormvloedsluisdeur. De aan varing deed zich dinsdagnacht om een uur voor tijdens het binnenlopen in de sluis van de Corkbrook die bij Sidmar in België staal had geladen. Vol gens de kapitein van het vrachtschip weigerde de motor achteruit te slaan. De Cork brook is in afwachting van de betaling van een garantiesom op het kanaal Gent-Terneu- zen afgemeerd. De beschadigde sluisdeur zal zo spoedig mogelijk proviso risch worden gerepareerd. Het definitieve herstel gebeurt in april volgend jaar. Het scheep vaartverkeer door de zeesluis ondervond tengevolge van de aanvaring ongeveer anderhalf uur vertraging. Enige tijd geleden werd de grote zeesluis geruime tijd buiten bedrijf gesteld nadat een schip tegen de verkeers- brug was gebotst. Sinds 1948 is in het sluizencomplex in Terneuzen voor ongeveer f 2,5 miljoen schade aangericht door schepen die een aanvaring veroorzaakten met sluisdeuren of bruggen. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Het be stuur van de Centrale Stich ting voor Sociaal Cultureel Werk in de gemeente Terneu zen heeft zich in een brief tot de raad gewend om zich te verdedigen tegen de aanval die het raadslid, mevrouw Van der Plas-Tanis (VCP) in de raadsvergadering van 30 r vember tegen de stichting uit sprak. Het betrof toen de inhoud van een rapport over de be spreking tussen b. en w., de stichting en vertegenwoordi gers van CRM. Mevrouw Van der Plas zei zich te hebben geërgerd aan uitdrukkingen (betreffende de kern Zaam- slag( als streng calvinistische gemeenschap met zes kerken en noemde dit een recht streekse aanval op de kerken. Voorts zei dit raadslid „in de jeugdsociëteiten wordt gods lasterlijke taal gebruikt en hangen de smerigste kreten". De centrale stichting beant woordt deze aanval in een achttal punten, waarin betoogd wordt dat het geenszins de bedoeling is ook maar iemand te kwetsen en eikaars levens beschouwing te verdragen. H De uitdrukking „calvinistische kerken", dient niet als een aanval te worden geïnterpre teerd", aldus de brief. Tenslot te wordt medegedeeld dat een in het buurthuis te Biervliet hangende voor sommigen kwetsende poster, inmiddels werd verwijderd. (Van onze correspondent) TERNEUZEN. Vanaf zaterdag 23 december om twee uur tot woensdagmorgen negen uur van de 27e december zal de kerstherberg In het voormalige gemeentehuis aan de Noordstraat te Terneuzen voor ieder gratis toegankelijk zijn. geven -bij de dames Eskes, Wil lem de Zwijgerlaan 1 (tel. 3368), Epskamp, Mozarthof 15 (tel. 3311) en Rietveld, Fr. Nae- reboutsfraat 1 (tel. 4860) en bij de heren I. van Hurk, Markt 7 (tel. 3339), B. Boukema, Cho- pinlaan 109 (tel. 2888) en G. van Leiden, Zonnebloemstraat 7 (tel. 4076). Eveneens vanaf maandag 18 december a.s. tussen 19.00 en 20.00 uur zal heit oude gemeen tehuis geopend zijn voor die genen, die hun financiële gif ten in natura willen afgeven. Een aantal leden van de rooms katholieke, de Neder lands hervormde en de gere formeerde kerkgenootschappen in Terneuzen heeft het initia tief daartoe genomen en wer ken er nu al enige tijd met heel veel enthousiasme aan. Dit en thousiasme blijkt aanstekelijk te werken, want er zijn mo menteel ongeveer tachtig me dewerkers (sters), die de kerst herberg gedurende de feestda gen zullen bezetten. Hoewel het comité bijzonder tevreden is over deze spontane aanbiedin gen vooral de jeugd is er sterk in vertegenwoordigd zouden er toch nog zeventig bij moeten komen. In het oude gemeentehuis wordt druk gewerkt om de (hopelijk) vele bezoekers in een gezellige sfeer te ontvan gen. De voormalige burgemees terskamer en de oude raadzaal worden grondig schoongemaakt en er zullen niet alleen gezel lige zitjes worden gecreëerd om er een huiselijke sfeer te schep pen, maar de bezoekers zullen er ook tv kunnen kijken, lezen, biljarten en aan allerlei gezel schapsspelen mee kunnen doen, maar ook zo maar zitten en met iemand anders praten. De kerstherberg is bedoeld voor mensen die wegens welke omstandigheden dan ook niet in de gelegenhed zijn dit familie feest bij uitstek, thuis te vieren en voor mensen, die eens ge durende enkele uren op een an dere manier kerstfeest willen beleven. „De kerstherberg moet van de hele gemeente en van alle christenen zijn," zo drukte het een van de comitéleden uit, Misschien voelt iemand zich een beetje eenzaam tijdens die dagen en dan is het best moge lijk dlat hij (zij) een ander ont moet waarmee een goed ge sprek mogelijk is en misschien een blijvende vriendschap ont staat. De kerstherberg is gedurende die dagen ook (dag en nacht) telefonisch (no. 5081) bereik baar. Maandag a.s. (18 december) om 20.00 uur komen de vrijwil ligers in „Pro Rege" bijeen om de werkindeling te bespreken. Men kan zich hiervoor nog op- (Van onze correspondent) TERNEUZEN Zaterdag -16 december organiseert de Zeeuwsch-VIaamse Automobiel Club (ZEVAC) de 2e Vijver hofrally. Deze kaartleesrit heeft voor de A-klasse een lengte van 90 kilometer, voor de B-klasse 70 km. Inschrijving voor deelname -staat open vanaf 18 uur in -café Benelux in Axel. Bij deze -rit, barricade-systeem, wordt -uitgegaan van een hoofdroute in de vorm van een ingeteken de lijn. De rit is uitgezet door -de heer S. Buijze te Terneu- >zen. (Van onze correspondent) BIERVLIET Eind mei, begin juni gaan de bewoners van Biervliet op grootse wijze het feit herdenken dat hun voorouders, nu vierhonderd jaar geleden, door de Water geuzen werden bevrijd van het Spaanse juk. Aanvankelijk bestond er wel enige twijfel over die datum (in feite is die twijfel er nog, namelijk 1572 of 1573), maar tenslotte heeft men de knoop doorgehakt en het op 1573 gehouden. Het Contactorgaan van Bier vliet, plus enkele deskundigen, die bij de Beukelszn-feesten enige ervaring hebben opge daan, vergaderden langdurig om een zo groots mogelijk driedaags feest te vieren. Na mens het college van b. en w. van Terneuzen kon de heer Robesin, de voorlichtingsamb tenaar mededelen, dat de ge meente hieraan steun wil ver lenen voor een bedrag van f 2.000. Tijdens de vergadering werd besloten eind januari '73 opnieuw te vergaderen en daarbij de besturen van alle Biervlietse verenigingen uit te nodigen, ook de Centrale Stichting voor sociaal en cul tureel werk in Terneuzen. Er werd ook een agenda opge steld waarop wordt vermeld het oprichten van een coördi nerende commissie, het vor men van werkgroepen, het op stellen van een voorlopig pro gramma en de raming van de kosten. Het voorlopig bestuur wordt gevormd door de heren I. J. de Ruijsscher (voorzit ter), P. C. Hamelink en J. Robesin (secretariaat). Boven dien zal de heer Robesin als contactman fungeren en de publiciteit verzorgen. Het ligt tenslotte in de bedoeling werkgroepen in het leven te roepen, die elk een specifieke taak krijgen toegewezen. Het is overigens duidelijk de be doeling er een volksfeest van te maken. Er wordt gedacht aan sportevenementen, folklo ristische optochten, een vee markt, een oudheidkundige ex positie en een visserijtentoon stelling. (Van een onzer verslaggevers) AXEL De leerlingen van de huishoudschool en de chris telijke mavo in Axel houden zaterdag 16 december een oliebollenactie ten bate van de landelijke actie „Kom over de brug". De leerlingen van de huis houdschool bakken een 20.000 tot 25.000 oliebollen en de leerlingen van de christelijke mavo zorgen dat ze zowel huis- aan-huis als op de Markt in Axel worden verkocht. Naast 350 leerlingen werken ook ongeveer 25 leraren en leraressen aan deze actie mee. Het geld dat in Axel op deze wijze bijeen wordt gebracht is speciaal bestemd voor het dorp voor verlaten kinderen in het Afrikaanse Tsjaad. De meel en de olie, die de scho lieren voor hun oliebollenactie nodig hebben worden gratis door gezinnen en winkeliers in Axel beschikbaar gesteld. JULES CROISET (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Maandag brengt de acteur Jules Croiset (foto) De Zangen van Maldo ror" op de planken van het Zuidlandtheatér in Terneuzen. Het stuk is bewerkt naar het gelijknamige boek van Comte de Lautréamont, die in 1870 op 24-jarige leeftijd stierf. Zijn werkelijke naam was Lucien Ducasse. De Zangen van Maldoror w.erd en wordt in sommige kringen nog als een onzedelijk boek be schouwd. Ook in Nederland stuitte de eerste Nederlandse uitgave op veel moeilijkhe den. De „tachtigers" Frederik van Eeden en vooral Willem Kloos sprongen voor de schrij ver in de bres. Jules Croiset, die „De Zangen van Maldoror" zelf bewerkte, zegt er over: „Ik ben ervan overtuigd dat het werk van Lucien Ducasse klassiek geworden is, wat be tekent dat het te allen tijde en voor ieder mens iets te zeggen moet hebben". c (Van onze correspondent) k ZAAMSLAG Met een ruime voorsprong in het klas sement van de hengelsportver eniging Sport en Ontspanning is de heer J. de Bruijne te Spui kampioen 1972 gewor den. Hij verwierf in de diverse -voor dit kampioenschap mee tellende viswedstrijden een puntentotaal van 3307. Tweede werd B. Taalman, Zaamslag met 2875 punten. De verdere klassering aan de top luidt: 3 T. Hamelink, Zaamslag 2678, 4 K. Federman, Sluiskil 2553, 5 M. de Pooter 2499, 6 D. de Dekker 2199 beiden te Zaam slag, 7 J. van Langevelde, Axel 2006. 8 B. de Groote, Zaamslag 1604. 9 M. de Bruijne, Terneu zen 1563, 10 F. Stouthamer Axel 1508. (Van een onzer verslaggevers) ZELZATE De hoop van de natuurbeschermers in Sas van Gent en omgeving dat de Belgische gemeente Zelzate haar rioolwater zal lozen in de afvalwaterleiding voor de kanaalzone in Zeeuwsch-Vlaanderen is door de Belgische regering de bodem ingeslagen. Het gemeentebestuur van Zelzate heeft namelijk bericht ont vangen dat zij voor een dergelijke aansluiting niet op staatssub sidie behoeft te rekenen. Zoals bekend was de lozing van rioolwater uit Zelzate op de Canisvlietkreek bij West- ,dorpe kortgeleden aanleiding 'tot verscheidene acties van de heemkundige kring Sas van Gent. Tot tweemaal toe werd de uitmonding van het Belgi sche open riool door de actie groep met zand dichtgegooid. Het gemeentebestuur van Zel zate had wel oren naar een eventuele aansluiting van een deel van de Zelzaatse riolering op de afvalwaterleiding voor de kanaalzone. Volgens de huidige subsidie voorwaarden ié het niet moge lijk gebleken dat Zelzate de kosten van een rioolaanslui ting op de Nederlandse afval waterleiding geheel of gedeel telijk terug ontvangt van de Belgische staat. Zeltzate krijgt wel subsidie voor het aanleg gen van een bezinkbassin in de zogenaamde piereput bij de Nederlandse grens waar het rioolwater van zijn ergste vuil zal worden ontdaan. Verder draagt het rijk bij in de kos ten van aanleg van een afval waterleiding naar het kanaal Gent-Terneuzen en van een ri oolwaterzuiveringsinstallatie. Het bestuur van de awl-ka- naalzone Zeeuwsch-Vlaande ren betreurt het dat de aan sluiting van de Zelzaatse rio lering op de awl niet doorgaat. Secretaris P.J. Huijbrecht zei dat een voor woensdag geplan de bespreking van de awl met het gemeentebestuur van Zel zate en vertegenwoordigers van Belgische ministeries is afgezegd. „Deze bespreking heeft nu geen enkele zin meer", zei de heer Huijbrecht, die niet eens verrast was over de beslissing van de Belgische regering. „Administratief ligt de kwestie in België nu een maal bijzonder moeilijk". De hoop van de heemkundi ge kring is nu gevestigd op een door haar ontworpen plan dat voorziet in een omleiding- van het Belgische rioolwater buiten de Canisvlietkreek om, zodat dit recreatie- en natuur gebied verder verschoond zal blijven van vervuiling door Belgisch rioolwater. De heem kundige kring sluit de moge lijkheid niet uit dat nieuwe acties de aandacht zullen ves tigen op het Belgische riool waterprobleem. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Dijkgraaf P. van Hoeve van „Axeler Ambacht" heeft gistermiddag namens het waterschap iin „De Haille" af scheid genomen- van A. de Koeijer uit Zaamslag. De heer De Koeijer heeft zijn functie bij het waterschap neergelegd in verband met het bereiken van zijn 70-jarige leeftijd. (Van een onzer verslaggevers) GROEDE Tijdens de open bare fractiebijeenkomst van de drie progressieve partijen in Oostburg heeft het PPR- raadslid F- Baarends er voor gepleit de garantiestellingen die de gemeente moet verlenen bij het verkrijgen van lenin gen voor huizenbouw in de be sloten sfeer te houden. De heer Baarends wees erop dat er mensen zijn die het be zwaarlijk vinden als zij iin dit verband met naam en toenaam in de openbaarheid komen. De heer Baarends was een geval bekend waarbij iemaind van het bouwen van een woning afzag in verband met de ga rantiestelling. De heer Baa rends pieiitte ervoor garantie stelling te delegeren aan het college van b. en w. Zou dit niet mogelijk zijn dam dient het raadsvoorstel zo gewijzigd te worden dat de naam daar niet in voorkwam- Tijdens de vanavond te hou den raadsvergadering komen ook enkele voorbereiddmgsbe- sluiten aan de orde, o.a. een voor woningbouw in Oadzamd. Men was in Groede van me ning dat hoogbouw in Cadzamd vermeden moet worden, niet hoger dan vier woonlagen was het oordeel van de aanwezigen. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Enkele omwonenden van de suikerfa briek van de CSM in Sas van Gent willen door middel van een handtekeningenactie pro testeren tegen de door dit be drijf veroorzaakte stank- stofoverlast. De lijst met handtekeningen zal aan de directie van de sui kerfabriek worden aangeboden met het klemmende verzoek afdoende maatregelen tegen deze sthnfc- en stofverspred- ding te nemen. Onlangs zijn tussen de ge meente, d-e directies van de Sasse suikerfabrieken, de in spectie voor de volksgezond heid en het milieu alsmede de arbeidsinspectie besprekingen gevoerd over de luchtveront reiniging dioor de suikerfabrie ken. De directies van de sui kerfabrieken hebben toegezegd al het mogelijke te zullen doen om de klachten door omwonen den die overigens geuit zijn zolang de Sasse suikerindustrie bestaat te voorkomen. Musical De kinderen van de vierde, vijfde en zesde klas van de r.-k. basisschool De Komme hebben de jeugdmusi- cal „Het koffertje van meneer van Daalen" ingestudeerd. Volgens de heer Hamerink, hoofd van de school, moeten de ouders dit zien als een groot werkstuk van hun kin deren. De decors hebben zij zelf gemaakt, en geschilderd. En verder heeft het ook nog een sociale functie. De kinde ren hebben zich voor honderd procent ingezet, en hopen dat de avonden een groot succes zullen worden. Er zijn twee uitvoeringen gepland, namelijk op vrijdag 15 december voor de bejaarden en zaterdag 16 december voor de ouders van de leerlingen en andere be langstellenden. De toegang is gratis. (Van een onzer verslaggevers) AXEL De heer Ongenae heeft gistermiddag tijdens de begrotingsvergadering van „Axeler Ambacht" voorgesteld op de salarissen van de dijk graaf, de gezworenen en de top-ambtenaren drastisch te verlagen. De heer Ongenae is namelijk van mening, dat er meer bezuinigd moet worden op de begroting van het water schap. Hij kreeg voor zijn voorstel len overigens weinig steun. De heer Ongenae bleek vooral be zwaar te hebben tegen de voor gestelde geschotverhoging. om dat dit niet meer is op te bren gen. Het was volgens zijn be toog de schuld van de salaris stijgingen, dat de begroting van Axeler Ambacht niet sluit. Bo vendien was hij van mening dat er een financiële verhou ding tussen het rijk en de wa terschappen moet komen, om dat het in deze tijd geen pas meer geeft, dat de voornaam ste bron van inkomsten voor de waterschappen het gescbot is. „Er mioet een bezuinigings plan komen", aldus de heer Ongenae, die daaraan toevoeg de. dat er dan tegelijkertijd ook maar een afvloeiingssys- teëm voor waterschapsperso- neel opgezet moet worden- Of er misschien mensen bij zijn, die niet gemist kunnen worden, vroeg hij zich niet af. Al was dijkgraaf Van Hoeve het op een groot aantal pun ten niet met hem eens, op een onderdeel van zijn betook kreeg de heer Ongenae toch gelijk. Ook de dijkgraaf was van me ning dat er een betere finan ciële verhouding moet komen. Voor de voorgestelde bezuini gingen voelde hij niet erg veel. „De kosten voor ons apparaat zijn hoog, maar niet te duur. Er wordt geen geld over de balk gegooid", aldus de dijk graaf, die er Overigens blijk van gaf wel te beseffen, dat daarvan de ingelanden de dupe worden. De heer De Vos hield tijdens deze vergadering een pleidooi om in de toekomst loonsverho gingen niet in procenten, maar centen uit te drukken, omdat onder de huidige omstandighe den het juist de hogere sala rissen zijn, die ervan profite ren- „De salarissen van de top ambtenaren gaan elk jaar met 3000 gulden omhoog. Dat ligt toch eigenlijk wel buiten alle proporties", zo meende de heer De Vos. BERGEN OP ZOOM Roxy, 20 uur, De a-pen grij pen de macht, 14 j. Hal stadhuis, tentoonstelling van de maand van F. Witte (t.m. 31 dec.). Ma. t.m. vrijd. van 9-12.30 en van 13.30-17.30 uur. GOES Prins van Oranje, 20 uur, „Rashomon" van Fay en Mi chael Kanin door de Nieuwe Komedie. KRUININGEN Galerie Fluctus Cantibus II lusie, expositie kunstwerken van Teun Gijssen. Dag. geo pend van 12-20 uur, zond. ge sloten. MIDDELBURG City, 20 uur, Klute, 18 j. Galerie Papaver, Kinder dijk, expositie Paul Citroen en Sam Middleton, di. t.m. zat. van 14-22 uur (t.m. 3 jan.). Zeeuws Museum, expositie „Erdtelefon" van Josef Beuys en expositie „Het leven in Ovezande" van Helena van der Kraan (t.m. 29 dec.). Werkd. van 9-12.30 uur en van 13.30-17 uur. In dec. ook op zat. en op 2e kerstdag van 14- 17 uur. Coffeeshop St.-John, expositie grafisch werk van Gerard Wiegmans. Stadhuis, Vleeshal, expositie groep WEB met beelden, schilderijen, ap plicaties en stoelen (t.m. 15 dec.), iedere dag van 10-17 uur en van 19-21 uur. ROTTERDAM De Doelen (grote zaal), 20.15 uur, Rotterdams Philhar- monisch Orkest o.l.v. Charles Mackerras. Solist Marco Bak ker (bariton) m.m.v. het Ne derlands Kamerkoor, NCRV Vocaal Ensemble en het Rot terdams Conservatorium-koor. De Doelen (kleine zaai), 20.15 uur, Solistenserie Jong Talent. Vera Beths, viool, en Stanley Hoogland, piano. Hofplein Theater, 20.15 uur, Liselore Gerritsen en Ramses Shaffy. Kerk Delfshaven, 20.15 uur, Kamerconcert door Horn-Trio Klaus Börner. Piccolo Theater, 20.15 uur, Toneelgroep „De Appel". Theater In den Twij felaar, 20.15 uur, „In voorar rest", cabaret. Theater De Lantaren, 20.30 uur, Contem porary Danse Theatre, Lon den. TERNEUZEN Luxor, 20 uur, Filmliga met de films „Het ritueel" en „Het oog van de duivel". VLISSINGEN Alhambra, 20 uur, Zinnelij ke gemeenschap, 18 j. WESTDORPE Kunsth. Troutzaerte, Singel 45, expositie Mareike Geys met schilderijen en Jan van Stolk met plastieken en kera miek (t.m. 30 dec.). Werkd. van 9-18 uur, zondags van 14- 18 uur. ZIERIKZEE Concertzaal 20 uur, „U spreekt met uw moordenaar" van Frederick Knott. ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg, 20 uur, „Hobsons dochters" van Harold Brighouse. Prov. Centr. Arenberg, 20.15 uur, optreden Herman van Veen. Zaal Kon. Elisabeth, Kon. Astridplein, 20.30 uur, concert door het Nationaal Orkest van België o.l.v. Hugo Rignold, so list Claude Coppens (piano). Pius X-kerk, Groenenborger- laan, 20.30 uur, concert door het Belgisch Kamerorkest o.l.v. Georges Maes. Solist Vesselin Parachkenov, viool. Kon. Museum van Schone Kunsten, expositie Jacques Charlier (t.m. 7 jan.). BRUGGE Korrekelder, Kraanplaats, 20.30 uur, „Een eindeloze lief de" van André Roussin. GENT Kon. Ned. Schouwburg, 20 uur, „Paradijsvogels", mira kelspel van Gaston Martens. Mus. van Schone Kunsten, expositie Albert Baertsoen (t.m. 6 jan.). (Van een onzer verslaggevers) AXEL Het comité Volks kerstzang te Axel verzorgt dinsdagavond 19 december om acht uur in de amusementstent op het Szydlowskiplein een kerstviering. Hieraan werken onder meer mee de muziekvereniging Ho sanna uit Axel en de geza menlijke koren van de rooms- katholieke en de Nederlands Hervormde Kerk. Burgemees ter M.K. van Dijke van Axel zorgt voor de lezing van het Kerstevangelie terwijl de heer J. Klein zich met de meditatie heeft belast. Na afloop van deze kerstviering speelt Ho sanna nog enkele koralen. De tent is voor deze gelegenheid verwarmd en met dennen ver sierd. Avond Hartstichting In het gebouw De Speye werd een informatieavond gehouden door de Nederlandse Hart stichting. De heer De Graaf hoofdpromotor van de afdeling Zuidwest-Nederland, had de leiding van deze avond. De heer Colsen, loco-burgemeester heette de heer De Graaf wel kom. De Nederlandse Hart stichting, die in 1964 werd op gericht door dr. Snellen en dr, Nieuwenhuizen is begonnen met het onderzoeken van de oorzaken van deze ziekte. In Amerika, Canada, en Finland was deze organisatie reeds op gericht. In 1968 stelden de over heid en het bedrijfsleven be lang in deze stichting. De PTT en Philips stelden een onder zoek in bij het eigen perso neel. Nu in 1972, zijn er reeds successen geboekt, onder an dere het bestaan van zeven revalidatiecentra. Per dag worden in Nederland 100 tot 120 mensen getroffen door een hartinfarct. Dit wel het meest bij de mannen in de leeftijd van 35 tot 40 jaar. Er worden per jaar 48.000 mensen door een hartinfarct getroffen. De doelstellingen van de stichting zijn het speurwerk naar de oorzaken van deze ziekte, het organiseren van preventie avonden, aandacht aan de re validatie en de hartbewaking. In Nederland rijden er mo menteel drie zogenaamde hart- ren-auto's, namelijk in Utrecht, Nijmegen en Heerlen. In deze auto's wordt de be handeling van de patiënt reeds begonnen. Zo heeft de stich ting ook een sportfederatie in de arm genomen om het trim men populair te maken. De Hartstichting kent ook het Kinderhartfonds. Het zijn kin deren met een aangeboren hartafwijking. Zo worden er 2000 per jaar in Nederland ge boren. De helft overlijdt binnen het jaar. De stichting is begon nen met een bevolkingsonder zoek in enkele plaatsen van ons land, doch dit is een dure geschiedenis, want zo'n onder zoek per persoon duurt gemid deld twee en een half uur. De bedoeling van deze avond was te komen tot een soort plaat selijke afdeling van de Hart stichting. Uitgave: Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Editie Zeeland RAYONKANTOREN: TERNEUZEN: Nieuwstraat 9, tel. 01150-7920 (4 lijnen); HULST: Steenstraat 14. tel. 01140-3751 (3 lijnen); GOES: Klokstraat 1, tel. 01100-8030 (3 lijnen). KANTOORUREN: Maandag tjn. vrijdag 8.1512.30 en 13.3017.00 uur. HULPKANTOOR OOSTBURG: Voor aanname advertenties en abonnementen: Boekhandel Pie. ters, Brouwerijstraat 4. tel. 01170-2791. BUITEN KANTOORUREN: ADVERTENTIE-EXPLOITATIE: Breda: maandag t.m. vrijdag 19.0021.00 uur, tel. 01600-22341; zaterdag 9.00—12.00 uur, tel. 01600-49900; zondag 20.00—22.00 uur. tel. 01600-22341. BEZORGKLACHTEN: Zeeuwsch-Vlaanderen: tel. 01140-3751 of 01150-6297; Midden. Zeeland 01100-4944. HUISAANSLUITINGEN: REDACTIE: Chef Zeeuwse redactie: S. C. Augustijn, kantoor Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel 01150.7920, privé tel. 01150-5745 algemeen redac teur Zeeland: A. F. Koopman, kantoor Kromme Weele 4 Middel, burg, tel. 01180-7764, privé tel. 01180-7438: redacteur Midden- Zeeland: B. Jansen, kantooi Klokstraat 1, Goes tl 01100-8030, privé tel. 01100-7007; redecteur te Terneuzen en Kanaalzone: G. van Berkel, kantoor Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel 01150-7920, privé tel. 01150-4866; redacteur O.Z.-Vlaanderen: A. Verlind, kantoor Steenstraat 14, Hulst. tel. 01140-3751, privé tel 01140- 3103; redacteur W.Z.-Vlaanderen: R. van der Helm, kantoor Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel 01150-7920, privé tel 01150-4865; sportredactie Zee»nd: R. van Deursen. tel 01155-1367. FOTOJOURNALIST ZEELAND: C. J. de Boer, Trumanlaan 10, Axel, tel. 01155-2237. ABONNEMENTEN-EXPLOITATIE: Inspecteur Zeeland: P. Konings, tel. 01150-6297. ADVERTENTIE-EXPLOITATIE: Inspecteur Zeeland: C. Menu, tel 01100-4316. 4

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 5