Geen recordoogst siiikercampagne Voor 'n vakantiereis wacht je niet al boet uitpakt. Die bespreek je voor alle zekerheid bij de Raiffeisenbankof de Boerenleenbank. RaiffeisenbankKSJBoerenleenbank VIJFENTWINTIGSTE NA OORLOGSE VEEMARKT Geen advies over subsidie voor muziekbibliotheek Kom morgen de reisgids even halen MEER SUBSIDIE VOOR PROEFSTATIONS Korporaal verdronk Bescheiden feestvertoon in Axel stad streek RESULTAAT TOCH ZEER GOED Zacht Weekend voor jongeren op Hedenesse PPR bespreekt Zeeuwse begroting Een vakantiereis bespreek je bij de de bank voor iedereen Politieke cursus van PvdA op Hedenesse OBmlfêfcfag V4 december 1972 3 f IV-. (Van onze correspondent) MIDDELBURG. De sectie informatie is niet van plan G.S. van Zeeland een advies te geven over de subsidie-aanvraag die de Zeeuwse muziekbibliotheek bij de provincie heeft ingediend, omdat zij niet kan bekijken of de 150.000,die gevraagd wor den echt nodig zijn en omdat men niet zeker is o dfe bibliotheek een groep mensen bereikt die groot genoeg is om de subsidie te rechtvaardigen. een van de nadelen die de geografische positie van Zee land met zich meebrengt. Wel was iedereen het er over eens dat de bibliotheek zijn taak goed vervult in ver gelijking met de acht andere bibliotheken in Zeeland. Wat het aantal werken betreft, be zet de bibliotheek met 13000 de tweede plaats achter de Muziekbibliotheek in Haarlem. Wat de uitleen betreft, legt de bibliotheek op een gedeelde derde plaats beslag. Een van de bezwaren van de sectie was dat zoals reeds gezegd de bibliotheek niet voor iedereen bereikbaar is, maar hoe dat zo een, twee drie moet worden opgelost is de sectie niet duidelijk. Zoals bekend is de muziekbiblio theek van plan te gaan ver huizen naar de Kloveniersdoe len in Middelburg, terwijl zij eerst in de Abdijgebouwen was gevestigd. Bovendien is het niet be kend of door het toekennen van een dergelijk hoge subsi die andere culturele projecten in gevaar komen, en de sectie wil niet dat projecten die als prioriteiten zijn gesteld, niet uitgevoerd kunnen worden. De sectie vindt trouwens ook dat de taak, die de biblio theek vervult, uitgebreid moet worden. Het is momenteel na melijk zo dat mensen die bui ten Walcheren wonen, bijna geen gebruik maken van de diensten die de bibliotheek kan bieden. Maar dat is weer Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het KNMI op woensdag om 18.00 uur. Overwegend droog met hier en daar mist. Temperatuur meest boven normaal. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor vrijdag: aantal uren zon: 0 tot 3. min. temp.: 1 tot 5 graden boven normaal. Max .temp: 0 tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een ge heel droog etmaal: 80 pro cent. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. min. temp.: 0 tot 5 graden boven normaal. Max temp.: 0 tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een ge heel droog etmaal: 80 pro cent. waterstanden Konstanz 321 - 3, Rheinfel den 243 - 7, Straatsburg 258 - 10, Plittersdorf 428 - 12, Maxau 484 - 12, Plochingen 166 - 4, Mannheim 330 - 11 Steinbach 124 - 11, Mainz 331 - 8, Bingen 212 - 12, Kaub 248 - 12, Trier 330 - 36, Koblenz 270 - 12, Keulen 266 - 15, Ruhrort 437 - 6, Lobith 1068 - 1. Pannerdense Kop 1032 - 1 Nijmegen 858 - 4, IJsselkop 921 onver., Eefde IJssel 456 - 3, Deventer 3307 plus 15, Mon- sin 5474 - 10, Borgharen 3980 plus 8, Belfeld 1152 onver., Gra ve beneden de sluis 514 plus 4. Hoogwater Morgen, vrijdag 15 december B.ergen op Zoom 10.00 en 22.42 Hansweert 9.21 en 22.10 Terneuzen 8.51 en 21.40 Vlissingen 8.25 en 21.10 Wemeldinge 9.50 en 22.32 (Van onze correspondent) MIDDELBURG Voor alle mensen, of ze nu oud of jong zijn, die zich op enigerlei wij ze bezighouden met jongeren- diensten, experimentele dien sten of andere daarmee verge lijkbare activiteiten, wordt een weekend georganiseerd, en wel op 6 en 7 januari 1973. De aanwezigen zullen in groepen gaan werken, maar wat er precies gaat gebeuren is niet bekend, want dat ma ken die groepen zelf wel uit. Het is bovendien niet eens zeker of er wel een gezamen lijke dienst komt. Ook dat moeten de leden van de groe pen zelf weten. Er is eigenlijk maar een ding dat vaststaat en dat is de methode volgens welke de groepen gaan wer ken. Hoe alles zich dan verder ontplooit, hangt helemaal van de bezoekers zelf af. De ver schillende groepen zullen zich met vele onderwerpen gaan bezig houden. Zo is er de mo gelijkheid de meditatie te be handelen, waarbij het maken van een eigen tekst of gedicht belangrijk is. De groepen kun nen ook met geluid spelen met behulp van bandrecorders. De groep die zich toelegt op het teken- en schilderwerk, zal sa menwerken met de bandrecor- dergroep. Dan is er nog een groep waarbij het creatief spel in de eerste plaats komt, en een groep die de lichamelijke expressie behandelt. Diegenen die belangstelling hebben voor het voeren van een gesprek, het wandelen of het doen aan sport, kunnen ook in een groep terecht. Belangstellen den kunnen zich opgeven bij Hedenesse in Cadzand. Het te lefoonnummer is 01179-654. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT/ROO SENDAAL De record- oogst van vorig jaar - 102.273 ha met suikerbieten beteeld, een oogst van 5.264.000 ton en een gemiddeld suikerge halte van 16.8 pet. - wordt dit jaar niet gehaald. Toch is de bietencampagne die binnen enkele dagen eindigt, zeer gunstig geweest. Op een areaal van 113.000 ha (10.000 ha meer dan in '71) verwacht men een oogst van 4,5 tot 5 miljoen ton. Het suikergehalte der bieten zal rond 15,9 pet. bedragen. Met dat gehalte is verklaard, dat bij een opbrengst van 45 ton per ha. tijdens de cam pagne van dit jaar (tegen vo rig jaar 50 per ha) niet de cijfers van de campagne van '71 kunnen worden geëven aard. De gehaltezones verschilden niet veel. Het noorden noteer de 16,5%, Midden-Nederland rond 16 West-Brabant en Zeeuwsch-Vlaanderen tussen de 15,5 en 16 De late aardappel- en uien- oogst heeft de voorlevering van de bieten (onvoldoende aanvoer in de eerste weken van de campagne) duidelijk in de wielen gereden. Dat gestag neerde begin der bietencam pagne die verder vlot verliep, was er tevens oorzaak van, dat er nogal wat stok-bieten (z.g.n. „schieters") voorkwa men. Dat heeft met name de Sui ker Unie in Roosendaal een strop bezorgd. Bij het pulp drogen in de pulpdrogerij gaan nl. de stukjes hout tussen de bieten verkolen. Dat ver koolde spul vliegt zo de schoorsten uit, wat gelukkig geregistreerd werd door een speciale meetapparatuur. Daarom draaide de pulpdroge rij Roosendaal niet op top capaciteit, maar stationair en moest gedurende drie weken de aanvoer van deze pulpdro gerij voor een deel worden af gevoerd naar de pulpdrogerij van de Suiker Unie te Kortge- ne. Wat een strop betekende- van f 3.000 per dag. Deze Suiker Unie (die twee derde van de Nederlandse bie- tenoogst verwerkt) heeft gis teren haar jaarverslag over '71 het licht doen zien. Van de in '71 geproduceerde 771.107 ton suiker namen de zes Suiker Unie-fabrieken Dinteloord, Groningen, Puttershoek Roo sendaal, Sas van Gent en Ze venbergen 483.403 ton voor haar rekening, een record voor de coöperatieve suikerindus trie. Na betaling van f 248 mil joen voor de ontvangen bieten (de telers kregen gemiddeld f 75 per ton bieten) en na di verse voorzieningen kon f 9,2 miljoen aan de reserves wor den toegevoegd. Van de 483.403 ton geprodu ceerde suiker werd 401.698 ton in het binnenland afgezet te- (Van een onzer verslaggevers) HULST De statenfractie van de PPR gaat vanavond in café De Ster te Hulst met iedereen, die daarvoor belang stelling heeft, op basis van de Zeeuwse begroting voor 1973 het provinciaal beleid voor het komende jaar doornemen en daarbij vertellen wat de PPR het komende jaar met name in Zeeuwsch-Vlaanderen denkt te gaan doen. De beide PPR statenleden J. van de Voorde en C. van Wa terschoot zullen eerst de hoofdlijnen van de provinciale begroting voor het volgend jaar met de aanwezigen be spreken. Hierbij komen onder werpen aan de orde als de werkgelegenheid en de indus- trialisatiepolitiek in Zuid-West Nederland, de situatie in Zeeuwsch-Vlaanderen met na me naar aanleiding van de pas verschenen nota Baalhoek-Os- senisse de politiek ten aan zien van de kernen in de pro vincie, de ziekenhuisvoorzie ningen in Zeeland naar aanlei ding van het verschenen con- oept-proefplan ziekenhuisvoor zieningen in Zeeland. De aan wezigen kunnen hierna alle ondërwerpen aan de orde stel len die naar hun mening tij dens de komende Zeeuwse be grotingsbehandeling ter sprake moeten komen. Vervolgens zal het actieprogramma, van de PPR in grote lijnen voor 1973 in Zeeuwsch-Vlaanderen wor den vastgesteld. Er zal ook worden nagepraat over het verloop van de verkiezingen en getracht zal worden om te komen tot een beoordeling van de gevoerde verkiezingsacties. gen 409.033 ton in '70-'71. Die vermindering wordt toege schreven aan groeiende con currentie uit EEG-landen en aan een daling van de export van suikerhoudende goederen. In het verslag worden, wat de Suiker Unie betreft, de be schuldigingen van de EEG- commissie inzake kartelvor ming waarvan wij onlangs melding hebben gemaakt categorisch ontkend. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In de nacht van 11 op 12 december is de 21-jarige korporaal eer ste klasse G.H.C. de Jong bij een auto-ongeluk in Middel burg om het leven gekomen. Korporaal De Jong, afkom stig uit Linschoten was juist een dag tevoren, te zamen met een aantal andere militairen, naar Middelburg overgeplaatst waar hij gelegerd was in de Generaal Berghuiskazerne. - Maandagavond was hij met een drietal kameraden per au to uitgeweest om de omgeving te verkennen. In de nacht te rugkerend, kon het viertal in de nog vreemde stad, de ka zerne niet vinden. Op de Seis- singel taxeerde de militair die de auto bestuurde, een bocht verkeerd, als gevolg waarvan de auto tegen een boom reed en te water raakte. Dit ge beurde om ongeveer een uur 's nachts. Korporaal De Jong kwam daarbij tussen de voor- en de achterbank van de auto te recht 'en verdronk hoewel de auto slechts gedeeltelijk in het tamelijk ondiepe water lag. Toen men hem op het droge had gehaald, bleek hij reeds te zijn overleden. De drie andere inzittenden kregen geen letsel van betekenis. Alleen de twin tigjarige J.A. van G. liep een shock op. (ADVERTENTIE) 3000 vestigingen Een jaarlijks terugkerend tafereel als de beesten na sluiting van de markt weer worden afgevoerd. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Zoals elk jaar rond deze tijd zal een groot aantal donkere, droevige of misschien wel niet helemaal begrijpende koeien-ogen vandaag de ongewone drukte op de Axelse markt gade slaan. Vanmorgen begint voor het stadhuis namelijk de vijf entwintigste na-oorlogse jaarmarkt. Deze markt bestaat alles bij elkaar, zoals we enkele weken geleden meldden, al zo'n 409 jaar en dat is na tuurlijk reden tot enig fees telijk vertoon, hoewel dat in verband met de financiën wel erg bescheiden wordt gehouden. Er wordt een gro te aan- en afvoer van runde ren verwacht en met name voor al die beesten heeft zelfs deze vijfentwintigste jaarmarkt niet zo'n erg fees telijk karakter. Het jubileum brengt ze immers dicht bij de dood. Veel handelaars komen vandaag in Axel kopen om tal van Nederlanders op het eind van deze maand een malse kersttafel te garande ren. Er zullen ongetwijfeld ook rundereen zijn, die de dar.s voorlopig ontspringen maar in dat geval is het slechts uitstel van execu tie. Dit is overigens een aspect van het marktwezen, waar van wel zeker is, dat het vandaag niet al te veel aan dacht zal krijgen. Er moet gefeest worden. Voor het zo ver is, is het evenwel nog hard werken geblazen. Alle beesten moeten op hun kwa liteiten beoordeeld worden endaarna staat er nog een prijsuitreiking te gebeuren. Al dat alles achter de rug is, zal er pas tijd zijn om in een warm restaurant aan een re delijk wel gevulde tafel even na te babbelen over 400 jaar markt. Een traditie, die men dank zij veel opofferingen en nogal wat inspanning voor Axel in stand heeft kunnen houden. Zelfs degenen, die normaal helemaal niet warm lopen voor een dampende koe, zul len zich vandaag in het cen trum van Axel best kunnen amuseren, indien ze dat wil len, want het is altijd -.veer de moeite om in stomme ver wondering naar het handje klap van de kooplieden te kijken, die vervolgens hun gedane koop met een „jonge" in een van de nabijgelegen etablissementen bezegelen. Verschillende van de cafés rond de markt treffen bij deze gelegenheid meestal speciale voorzieningen Voor al op de vloer, want behalve veel geld, plegen de meeste kooplieden van de markt nog wel eens wat meer mee naar binnen te brengen (Van een onzer verslaggevers) GOES Het bestuur van het Landbouwschap heeft be sloten om de proefstations in de tuinbouw te Wilhelmina- dorp (fruitteelt). Naaldwijk (groenteteelt onder glas) en Alkmaar (vollegrondsgroente- teelt) meer subsidie te gaan geven. Het is de bedoeling om in drie jaar tijd het subsidiebe drag voor elk proefstation tot f 100.000 op te trekken. Tot 1972 werden de proef stations gefinancieerd door hot Centraal Bureau voor de Tuin bouwveilingen, het Landbouw schap en de overheid. Het centraal bureau gaf een subsi die van f 75.000 per jaar aan ieder proefstation. Het Land bouwschap vulde dit dan aan met f 25.000. In 1971 nam de algemene ledenvergadering van het centraal bureau het besluit om de subsidie per proefstation in drie jaar tel kens met f 25.000 te vermin deren. De overheid bleek niet bereid een grotere bijdrage te leveren. Zelfs werd overwogen om desubsidie met eenzelfde bedrag te verminderen als de bijdrage van het bedrijfsle ven zouden wegvallen. Daar om heeft het Landbouwschap besloten de verminderde sub sidieverlening van het centraal bureau op te vangen. - (Van onze correspondent) MIDDELBURG Nog in dit winterseizoen gaat de PvdA beginnen met liet geven van een politieke cursus, een cursus maatschappelijke vor ming. De cursus wordt georga niseerd op verzoek van partij leden uit het westelijk gedeel te van Brabant en uit Zeeland, die van mening zijn dat de gebieden waaruit zij afkomstig zijn, nog steeds achtergeble ven gebieden zijn wat betreft het politieke bewustzijn. De cursus, die vrijdag 16 februari begint bestaat uit twee delen. Het tweede deel begint in de herfst van het volgende jaar. De cursussen worden voor Zuidwest-Neder land in het centrum Hedenesse in Cadzand gehouden.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3