Axeler Ambacht niet blij met uitstel dijkverzwaring „DE LOKROEP VAN HET LEVEN" VRIJDAGAVOND IN PREMIèRE „De Scheldegalm" wil goed voor de dag komen Zelzate krijgt geld voor waterzuivering Axeler Ambaeht wacht zuiveringstaak rustig af Nieuwe zang groep in Hulst Prijskamp op topbiljart in Nieuw-Namen VOORZITTER AXELER AMBACHT: „Wildwedstrijd" De Vogel Kloosterzande stad streék Supportersclub viert feest hi Zuiddorpe St.-Jansteen GRATIS Radio-uitzending over West- Z.-VIaanderen Prijskaart in g in Hulst Heikant Koewacht Lewedorp Donderdag 14 december 1972 9 (Van een onzer verslaggevers) AXEL De vertraagde uitvoering, van de Deltawerken heeft voor het waterschap „Axeler Ambacht" waarschijnlijk tot con sequentie, dat men voorlopig nog niet zal kunnen beginnen met de dijkverzwaring in de Kleine-Huissens en Eendragtpolder. Daarop heeft dijkgraaf P. van Hoeve gistermiddag in Axel gewezen tijdens een ver gadering van het waterschap. Men had verwacht dit werk nog deze maand te kunnen uit besteden. „Maar dat kunnen we wel vergeten", aldus de dijkgraaf. Zoals bekend zal het in plaats van 1978 nu 1985 wor den, eer de Deltawerken be ëindigd kunnen worden. „We (Van onze correspondent) ZUIDDORPE Zaterdag 16 december zal er in het paro chiehuis van Zuiddorpe een gezellige avond worden gehou den, georganiseerd door de supportersclub „De Zwaluw" in samenwerking met het Bre da- bierklassement". Om 20.00 uur vindt de prijs uitreiking plaats aan de wiel renners, die in het afgelopen seizoen goed hebben gefietst. Daartoe behoren onder meer Cees Priem, Wim de Waal, Antoine v.d. Bunder, Cees van Dongen, Jan Roos en Roy Schuiten. Na de prijsuitreiking begint het grote bal, dat door de wielrenners met hun aan hang zal worden bijge woond. Schieting Zaterdag 16 de cember zal in de zaal van Ed Otjes een schieting worden gehouden op de liggende wip. Er worden voor deze schieting 'xtra prijzen gegeven. hebben er bepaald moeite mee dit te accepteren. Als beheer der van zeeweringen sta je voor de verantwoordelijkheid voor de veiligheid van de streek zorg te dragen. En dat uitgesproken op dit punt, waar het gaat om de veiligheid en het menselijk bestaan, het rode potlood in zo diepe mate heeft ingekrast op dit onderdeel kun nen we niet begrijpen", aldus de dijkgraaf. De héér Van Hoeve is ook helemaal niet gelukkig met de wijze „waarop er ambtelijke instanties dikwijls in slagen, vertragend te werken". Ook het bestek van de dijkverzwa ring in de Kleine Huissens polder heeft een lange weg moeten bewandelen voor het de goedkeuring van alle in stanties kreeg. Des te triester is het daarom, dat het werk nu voorlopig geen doorgang kan vinden. De heer Van Hoeve heeft zich gisteren onder meer afgevraagd „of de efficiency bij het overheidsapparaat wel optimaal functioneert". In de jongste vergadering heeft de dijkgraaf ook zijn be klag gedaan over de wijze, waarop de ingelanden-grond gebruikers vaak manipuleren langs de waterschappen. „Dat is bepaald voor verbetering vatbaar", aldus de dijkgraaf, die er op wees, dat door on zorgvuldig werken vaak grote schade aan waterlopen wordt aangericht. Meestal gebeurt dat nog door mensen, waarvan men bij het waterschap de indruk heeft, dat ze het hardst klagen over het verzorgingsniveau. examens ARNHEM PBNA-basis- examen technisch chemicus Ph. van Hoeij te Sint-Jan steen. (Van een onzer verslaggevers) AXEL „Het komt mij voor, dat de kip wel erg lang heeft moeten broeden, maar laat ons vriendelijk wezen en veronder stellen, dat wij straks dan ook een sterk volgroeid kuiken mo gen begroeten". Dit was gistermiddag de re actie van dijkgraaf P. van Hoe ve van Axeler Ambacht op een eerder gedane uitspraak van gedeputeerde Schlipgemann, dat er een voorstel op komst is om de afvalwaterzuiverings- taak aan de waterschappen op te dragen. 1 januari 1974 is de uiterste datum, waarop de provincie alles rond moet heb ben. „Er zal straks veel geïmpro viseerd moeten worden", zo sprak de heer Van Hoeve als zijn verwachting uit. „Want te rade gaan bij andere water schappen is er nauwelijks bij. Voor ieder is het nieuw". Niet helemaal eens was hij het met de opvatting van de gedepu teerde, dat de vervuilers-ver tegenwoordigers in het nieuwe waterschapsbestuur straks rechtstreeks door de vervuilers gekozen moeten worden, De heer Van Hoeve voelde er veel meer voor, dat ze door de ge meenteraad werden gekozen of in het beginstadium desnoods worden aangewezen door G.S. Dat is in 1956 ook gebeurd bij de totstandkoming van „Axeler Ambacht". „Ik meen, dat dit voor later geen onover komelijke bezwaren heeft op geleverd". Met de mededeling van de heer Schlingemann, dat er in de toekomst een technolo gische dienst voor alle water- schan -nnpt korrmn. was dr heer Van H cve het wel e (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE Heel deze week wordt er in de grote zaal van hotel Van Leuven in Kloosterzan- de intensief gerepeteerd door de toneelvereniging „De Scheldegalm", voonheen de Katholieke Werkende Jeugd. „Andere hand eraf, zunne. Ge bent net ne kleine jon gen, zoals ge dat ding vast houdt". „Awel: die andere hand is gewoon in de aan slag", wordt er tegen ge prutteld. Ergens anders klinkt weer: „Awel, zoude me nie 'ns ne douw geven". Regisseur L. van Goethem kijkt zwijgend toe. Ze staan aan de vooravond van de première van het jaar lijkse toneelspel, dat vrijdaga vond voor het eerst wordt op gevoerd. Het is dus kort dag en dat betekent: repeteren, re peteren en nog eens repeteren. „De Scheldegalm" wil goed voor de dag komen, ondanks het feit, dat men eigenlijk slechts vijf weken van voorbe reiding heeft gehad. Regisseur van Goethem heeft heeft er de „wind" onder zijn spelers goed inzitten, dus zal het wel lukkerf „Ge moet nie lachen", roept iemand op het toneel tegen Albert Baart, „al die Duitsers keken nors". Albert haalt zijn schou ders op: „Och" zegt hij, „het is toch maar een repetitie". Even later komt hij van het toneel af en vertelt: „Het is een moeilijk stuk om te spelen, maar aantrekkelijk voor het publiek, omdat ze de achter gronden kennen". Het toneel spel is geschreven door de Friese auteur R. Feenstra en het is getiteld: „De lokroep van het leven". Het stuk speelt zich af in oorlogstijd en centraal daarin staat een boe renfamilie. Voor de toneelclub zelf is het een aantrekkelijk spel, omdat alle negen me despelenden er voldoende in aan bod komen. De hoofdrol len worden vertolkt door Wies Boogaert en Nelly, zijn vrouw. Vrijdagavond om 19.30 uur komt het stuk voor het eerst voor het voetlicht en ook zater dagavond wordt het nog een keer herhaald. Zondag trekt de hele groep naar het bejaar dentehuis, waar ze de „Look- roep van het leven" voor alle 65 plussers om 19.00 uur nog eens op de planken zullen brengen. „Zet er maar bij", aldus Albert Baart, „dat de toegang gratis is. De kosten worden bestreden uit een gro te loterij. Dat hebben we ge daan, omdat de ervaringen van andere toneelclubs leren,- dat de mensen niet komen als ze moeten betalen. Nu loopt het lekker bij ons. We hebben elk jaar twee keer een volle zaal. Dit is nu de zevende keer, dat we een toneelstuk op de plan ken brengen". (Van onze correspondent) KLOOSTERZANDE De zeehengelsportvereniging „De Vogel" organiseert zondag 17 december in de Westerschelde een „wildwedstrijd" voor haar leden. De plaats waar gevist zal worden blijft geheim tot zon dag. Inschrijvingen hiervoor kan geschieden bij de heren Van Kerckhoven, Margriet- straat en De Waal, Zoute- dijk. Opgave tot uiterlijk 15 de cember. De plaatsnummers kunnen worden afgehaald op zondag 17 december in café „Het Witte huis" te Klooster zande, waar na afloop ook de prijsuitreiking zal zijn. De aanvang is bepaald op 10.30 uur, afhalen van de plaats nummers tot 9.45 uur. (Van een onzer verslaggevers) CADZAND Naar aanlei ding van het weekeinde, dat een aantal publiciteitsmensen in West-Zeeuwsch-Vlaanderen op uitnodiging van West- Zeeuwsch-Vlaanderen Promo tions heeft doorgebracht, ver zorgt de AVRO of vanmiddag tussen drie en vier uur of volgende week donderdagmid dag om dezelfde tijd een radio uitzending over West- Zeeuwscli-Vlaanderen. Aanvankelijk was het de bedoeling dit programma van middag uit té zenden. Omdat inééns een programma over UNICEF ingelast zou moeten worden, rezen er gedachten om het programma over West- Zeeuwsch-Vlaandeiren een week uit te stel-lea (Van onze correspondent) HULST In café Ron de Vilder te Hulst werd een grote prijskaarting gehouden waar aan 66 kaarters deelnamen. De uitslag luidt als volgt: Win naarsronde: 1. E. Schauwaert Th. van Immerseel, 2. E. van Immerseel - A. Schauwaert, 3. F. Buys - A. van de Velde, 4. G. Eeckhout - A. de' Nijs, 5. G. Kas - Aug. Reyns, 6. E. Hulshout - Aug. Pollet, 7. M. Daalman - D. Neve, 8. P. Goossens - G. Kaijser, Verlie zersronde: 1. G. de Gijsel - A. Taalman, 2. L. van Landeghem - P. van Kerkhoven, 3. W. Sorber - J. de Koster, 4. J. van Helsland - Th. de Rijck. (Van onze correspondent HULST Sinds kort is in Hulst een nieuwe zanggroep de „Cantorij" opgericht. Het gezelschap dames en heren zal vooral de zaterdagavonddien sten in de basiliek opluisteren en is vooral bedoelt de volks zang. de deelname van de ge lovigen aan de liturgie te sti muleren. Veldloop In een veldloop- wedstrijd voor junioren in het Belgische Oprebais wist Jo Schout wederom te zegevieren. Als tweede en derde over de af stand van 7000 meter in dit zware parkoers finishten resp. Mottart en Schoofs. (Van een onzer verslaggevers) AXEL De betrokken Belgische ministeries zijn bereid om Zelzate'de nodige kredieten te verschaffen om de verontreiniging van het oppervlaktewater drastisch aan te pakken. Dit heeft dijk graaf P. van Hoeve gistermiddag meegedeeld tijdens de begro tingsvergadering van het waterschap „Axeler Ambacht". De dijkgraaf toonde zich nog al teleurgesteld over het feit, dat Zelzate niet zonder meer tóestemming krijgt om aan te sluiten op -de afvalwaterleiding in de kanaalzone. Dereden daarvan is, dat een Belgische gemeente in het buitenland geen investeringen mag doen. Volgens de Axelse dijkgraaf willen de Belgen het probleem van de waterverontreiniging in Zelzate ondanks alle beperkin gen toch zo drastisch ter hand nemen, „dat deze gemeente als voorbeeld kan dienen voor alle Belgische gemeenten". Dit betekent; dat iri de eerste fase de zogenaamde piereput gedolven zal worden, waardoor voor de Canisvlietkreek enige verlichting van de overlast zal ontstaan. Dit werk wordt mor gen (15 dec.) aanbesteed en zal enkele maanden in beslag ne men. De tweede fase zal be staan uit het plaatsen van een pompinstallatie bij het kanaal Terneuzen-Gent en het leggen van een buisleiding vanaf de piereput naar de pompinstalla tie. Daarbij zal het rioolwater worden geloosd in het kanaal, dat daardoor nog zwaarder wordt belast. De derde fase moet de bouw van een zuiveringsinstallatie zijn. De tijdsduur van de uit voering wordt volgens de heer Van Hoeve op vijf jaar geschat. Hij heeft gistermiddag op de vergadering nogal uitvoerig aandacht besteed aan dit pro bleem. „De plannen, zoals ze voor ons zijn ontvouwd, zijn mooi, mits het geen plannen blijven, maar de daadwerkelij ke uitvoering met voortvarend heid ter hand wordt genomen", aldus de dijkgraaf, die daaraan toevoegde, dat van de zijde van Axeler Ambacht is gesteld, dat de realisering van de plannen nauwlettend gevolgd zal wor den. „De mogelijkheden voor een oplossing zijn er. We reke nen erop, dat ze dan ook benut zullen worden. We zijn tole rant, maar er zijn grenzen: eenmaal is de maat vol". O Staatbosbeheer heeft het wa terschap een jaar geleden be naderd met het vërzoek het ri oolwater om te leiden, waar door de Canisvlietkreek - ge spaard zou blijven. Volgens de heer Van Hoeve heeft het wa terschap geweigerd hierop in te gaan, omdat het probleem daardoor alleen maar ver plaatst zou worden en het ri oolwater langs enkele wonin gen zou gaan stromen. „We hebben een bredere verant woordelijkheid, n.l. de zorg voor alle oppervlaktewater". Overigens heeft hij er gisteren melding van gemaakt, dat eer der door Zelzate gedane belof ten op dit gebied, niet zijn na gekomen. (Van onze correspondent) NIEUW-NAMEN Zater dag 16 december om 19.30 uur is er een grote prijskamp op topbiljart in café Hulsterloo. Prijzen zijn: eerste, een zware kalkoen plus tweede: een kalkoen. De derde een ko nijn. En de vierde, vijfde en zesde prijs een poularde. Als er meer dan 24 spelers zijn komen er ook meer prijzen. De prijzen voor de verliezers worden verloot. (Van een onzer verslaggevers) LAMSWAARDE De Sin terklaas-vieringen hebben plaats gemaakt voor sfeervolle kerstbijeenkomsten. Woens dagmiddag hebben de bejaar den van Lamswaarde in het splinternieuwe gemeenschaps- ceptrum „de Luifel" samen een kerstviering gehouden. Het programma bestond on der meer uit declamatie van 65-plussers en verder was er gelegenheid om gezellig met elkaar te praten. Woensdaga vond trad in het dorpscentrum de volksdansgroep „Hava Na- guila" uit Vogelwaarde op en dat dit bij de bejaarden goed in de smaak viel hoeft geen betoog. De kerstbijeenkomst was op touw gezet door het open bejaardenwerk en aan de organisatie verleenden onder meer enkele plaatselijke vrou wenorganisaties medewer king. I Seriekaarting Zaterdag en zondag is er een grote se riekaarting in café Jansen-» Leppens. ten bate van de voetbalclub. De aanvang is 1800 uur en zondag 9.30 uur. Inbraak. Door verbreken van een deur is men de fabriek Huzo binnengekomen. Alle kan toorruimten werden doorzocht. Twee bureauladen en de brand kast werden opengebroken. Ejr werd een bedrag van 700, ontvreemd.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 2