BUDOBOND GEEFT OPENING VAN ZAKEN „GEESINK HEEFT MENSEN UIT GEBUIT" Steen Olsen uitverkozen door Ramsey TOUR 4000 KM LANG Priem is nog onzeker Geen propaganda Laten zakken Vijf procent Op het veld Sporttoto Een bankdie„safe"is sport 612e STAATSLOTERIJ DERDE KLASSE NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Donderdag 14 december 1972 17 23 (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG De kogel is definitief door de kerk. De Budobond Nederland, die Anton Geesink altijd heeft ge spaard is van leer getrokken. Het dagelijks bestuur acht het moment gekomen om opening van zaken te geven. Het gentlemans agreement dat na de wereldkampioenschappen judo in Ludwigshafen was betracht, is opgezegd. Perscom missaris Wim Luiten vertelde: „Na de wereldkampioen schappen in Ludwigshafen hebben wij Geesink voor de keu ze gesteld: of met stille trom vertrekken onder het motto dat hij het te druk had, of aan de openbaarheid prijsgeven dat wij via juridische wegen zouden proberen een einde aan de verbintenis te maken die hem tot na de Olympische Spelen aan ons bond". Vast stond echter dat in het laatste geval aan het licht zou komen dat Anton Geesink tal rijke fouten heeft gemaakt. Zelfs nam de heer Luiten, die namens het hoofdbestuur sprak, het woord falen in de mond. Dat besloten is alsnog opening van zaken te geven, heeft ver schillende redenen. Allereerst heeft Geesink in een regionaal dagblad verklaard dat het met de Judosport een aflopende zaak is hij wees daarbij op de prestaties van de Nederland se judoploeg in de interland tegen Frankrijk en voorts merkte hij op dat het dodelijke ongeval in Zaandijk waarbij een dertienjarige judoka door verwurging om het leven kwam, ontstaan was door grove nalatigheid. Tevens nam hij de gelegenheid te baat te vermel den dat zoiets met zijn leerplan totaal onmogelijk was. Letter lijk stelt Geesink: „Een wur ging ziet men wel degelijk aan komen. De scheidsrechter en de twee hoekrechters en aan nemende dat ook de trainer aanwezig was hadden het dus moeten zien aankomen. Ergens zijn deze mensen dus ondes kundig geweest". Daarna heeft Geesink gesteld: „In Nederland is het wedstrijd- regelement a-sociaal en is in het judo de mindere overgele verd aan de sterke met alte gevolgen van dien. In Neder land maakt men door het hui dige judoregelement judoka's met killersinstinct." Het is duidelijk dat dit soort uitspraken bepaald geen pro paganda voor de judosport is. Het judobondsbestuur dat he vig geschrokken is van het ge beuren in Zaandijk is dan ook overgelukkig geweest met alle restrictie voor het woord overgelukkig te vernemen dat de dertienjarige judoka is overleden ten gevolge van een zogenaamd arteria basilaris, een aangeboren handicap die zich onder andere openbaart bij een grote inspanning zoals ook het tegen de wind infietsen, schaatsen, iets optillen etc. Bondsbestuurder Wim Luiten vertelde naar aanleiding van het een en ander: „Stel dat er inderdaad een fout zou zijn ge maakt, dam zouden wij het meest gebaat zijn bij een stil zwijgen. In ieder geval hadden wij nooit van een ere-lid ver wacht dat hij op een dergelijke negatieve manier zou reageren. Bovendien is het helemaal on juist. Hij haalt er zelfs zijn leerplan bij om zelf maar goed voor de dag te komen. Om er voordeel aan te behalen. Hij zegt meteen dat de leiders niet deugen. Vindt hij nu werke lijk vreemd dat hij indertijd zo weinig bijval heeft gekregen toen zijn leerplan ter sprake is gekomen?" In ieder geval is het dagelijks bestuur van de judobond aanleiding geweest om het gentlemans agree ment vervallen te verklaren. „Wij stellen het niu op prijs bekend te maken waarom Geesink na de wereldkampioen schappen gedwongen is te ver trekken. De feiten zijn: bij zijn aan stelling is Geesink toegestaan een maand de training te on derbreken omdat hij afspraken zou hebben in Japan. Uiteinde lijk is het erop neergekomen dat hij tweeëneenhalve maand is weggeweest. Hij moest na melijk ook zo nodig nog naar Canada. Pas na lang aandrin gen is hij verschenen in het trainingskamp in Wel, wat daar kort voor de wereldkampioen schappen is belegd. Hij heeft daar overigens alleen maar toe gekeken. In dezelfde periode heeft hij wel de Oostenrijkse ploeg volledig begeleid. In Ludwigshaven tijdens de we reldkampioenschappen kwa men nieuwe moeilijkheden. Hij zat in Bermuda shorts daaraan is door velen aanstoot genomen op de tribunes en stuurde kernploegleden met een stopwatch in de hand naar de rand van de mat om Oranje judoka's te coachen, 's Avonds ontbrak hij in het hotel waar de Nederlanders waren onder- (ADVERTENTIE) 13 DECEMBER 1972 Prijzen van 25 zijn 50 zijn 50 zijn 50 zijn 50 zijn 100 zijn 200 zijn 400 zijn 1.000 zijn 2.000 zijn gevallen gevallen gevallen gevallen gevallen gevallen gevallen gevallen gevallen gevallen op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: 0 40 61 73 41 49 918 565 310 4102 028634 005392 066961 057127 026940 Een prijs van 5.000 is gevallen op het nummer: 5.000 is gevallen op het nummer: 5.000 is gevallen op het nummer: 5.000 is gevallen op het nummer: 5.000 is gevallen op het nummer: De prijs van 10.000 is gevallen op het nummer: 25.000 is gevallen op het nummer: 50.000 is gevallen op het nummer: 100.000 is gevallen op het nummer: Een extra-prijs van 250.000 is gevallen in de serie G op het nummer: En een troostprijs van 4.000 op nummer: van elk van de andere series. Een extra-prijs van 500.000 is gevallen in de serie R op het nummer: En een troostprijs van 5.000 op nummer: van elk van de andere series. Attentie: op de met een gemerkte nummers zijn ook nog lagere prijzen gevallen. 093592 065989 038349 033574 064717 064717 000510 000510 Anton Geesink op het moment dat hij nog enkele seconden verwijderd was van het Olympische goud van Tokio, waarvoor hij tot erelid van de Budobond Nederland werd benoemd. Nu wil de Budobond niets meer van zijn pionier weten. gebracht en vertoefde wel in het hotel van de Oostenrijkers. Tevens heeft hij geschitterd door afwezigheid, toen de Euro pese titel van Wim Ruska werd gevierd. Een judoka die aan de titel strijd moest deelnemen moest zonder begeleiding en onvoor bereid naar de wedstrijdhal. Na zijn nederlaag zag Geesink hem niet staan en liet hem opnieuw aan zijn lot over. Op de laatste avond van deze titelstrijd is het tot een grote uitbarsting ge komen en hebben zelfs judoka's die hem altijd trouw waren ge bleven zich van hem afgewend. Diezelfde man beweert nu dat het in het Nederlandse judo een aflopende zaak is en zegt tevens dat er niets van deugt!" Bondsbestuurder Luiten haast te zich vervolgens te verklaren dat het wat die laatste stelling betreft gelukkig nogal meevalt: „Het ledental loopt nog steeds op; en er zijn nog verschillende talenten, zodat we in de toe komst weer kunnen meedoen. Maar hij begreep dat onze top- Jongens zijn gestopt en dan krijg je altijd een terugval. Er moet weer iets worden opge bouwd en dan is het buiten gewoon onredelijk een man als Ruska de nederlaag in Frank rijk in de schoenen te schui ven". Op de vraag hoe het nu mo gelijk is geweest dat Geesink als coach is aangesteld terwijl in het verleden al eerder is ge bleken dat hij eigenlijk daar voor niet geschikt is, reageer de de heer Luiten: „Toen wij indertijd bij het NOC kwamen om gelden is niet met zoveel woorden gezegd dat wij Gee sink als trainer moesten aan stellen. Er is echter wel drang uitgeoefend om hem een twee de kans te geven. Bovendien: wie had nu kunnen verwachten dat hij zijn eigen jongens zo zou laten zakken en de Oos tenrijkers zou bevoordelen.' Ex-bondscoach -G. Koning even eens aanwezig, stelde: „Geesink heeft roofbouw gepleegd. Hij heeft mensen uitgebuit. Jongens soms opzettelijk achtergesteld. Hij heeft gegeten van twee walletjes. De Nederlanders la ten zakken, de Oostenrijkers bevoordelen." En Luiten weer: „Maar wat moesten we indertijd doen? Niet alleen de publieke opinie was tegen ons maar bovendien zweerden de kernploegleden bij hem. Dezelfde mensen, die een half jaar later zeiden dat het voor hen niet meer hoefde. Maar toen hebben we een deal gemaakt dat hij mocht kiezein. We hebben ons erelid de schan de willen besparen. Nu hij zich echter op deze manier opstelt is dat voorbij. Nu moet het maar eens worden gezegd." Vrijdagavond zal deze zaak in de vergadering van het hoofdbestuur komen. Hoofd bestuurslid Schilder heeft zich tegen Geesink opgesteld. Het district Zuid-Holland komt met het voorstel Geesink het ere lidmaatschap te ontnemen. Daarover kan hét bondsbestuur echter geen uitspraak doen. Wel ligt het in de lijn der verwach ting dat Geesink een voorlopi ge schorsing zal krijgen en dat er een onderzoek zal worden ingesteld. In een buitengewone ledenvergadering die in februa ri volgend jaar wordt gehouden zal dan waarschijnlijk het voor stel worden ingediend Geesink het erelidmaatschap te ontne men, maar dat is een zaak waar over de leden zich moeten uit spreken. PETER VAN PUTTEN DEN HAAG (ANP) De premie van sporttoo 17 ten bedrage van f 149.797.60 bruto is ten deel gevallen aan de houder van het formuliernum mer e. 4666171. Hij ontvangt nu aan prijs en premie totaal bruto f 161.032.40. De uitslag van sporttoto no 20 dd 9 en 10 december 1972 aantal deelnemers 605.249. Bruto inleg f 1.383.926,-. Prij- zenbedrag f 585.400,70. Er meldde zich niemand met dertien uitslagen goed. Het be drag voor de tweede en derde prijs wordt nu elk f 219.525,26 en voor de premie f 146.350,18. Voor de tweede prijs komen 43 winnaars in aanmerking. Zij ontvangen elk bruto r 5.105.20 de derde prijs wordt verdeeld over 662 winnaars, die elk f 331,60 per kolom ontvangen. De premie wordt na het verstrijken van de reclameter mijn woensdag 10 januari 1973 bij loting toegewezen aan een van de tweede prijswin naars. (Van onze sportredactie) GOES Cees Prief weet nog steeds niet waar hij nu aan toe is wat betreft zijn plannen om volgend seizoen prof te wor den. Priem is er namelijk nog niet in geslaagd om directeur De Vries van Frisol te spreken te krijgen over de plannen die Frisol nu in feite heeft met de huidige amateurploeg. Priem wil daar zekerheid over voordat hij op 29 decem ber in Den Haag een gesprek heeft met twee vertegenwoor digers van Rokado. Priem wil namelijk de rollen omdraaien. Hij wil De Vries laten vastleg gen wat nu Priems rechten en plichten zijn in zijn onderhan delingen met Rokado. Zoals be kend zit Priem namelijk vast aan Frisol door een door hem getekende verklaring, dat Fri sol altijd het eerste recht heeft zodra Priem professional wil worden. LONDEN (ANP) De voor de FC Utrecht uitkomende Deen John Steen Olsen is door sir Alf Ramsey gekozen in het team van de drie nieuwe le den van de Europese Economi sche Gemeenschap, dat op 3 januari in Londen uitkomt te gen een vertegenwoordigend team van de zes oorspronkelij ke lidstaten. Sir Alf Ramsey, verantwoor delijk voor de samenstelling van het gemeenschappelijke elftal van Engeland, de Ierse republiek en Denemarken heeft woensdag de namen be kend gemaakt van de zestien man, die hij heeft gekozen. Hierbij zijn twee Denen, zes Engelsen ,drie Schotten, één van Wales, twee van Noord- Ierland en twee van de Ierse vrijstaat. Een verrassing is de selectie van de 35-jarige ster van Manchester United, Bobby Charlton, die twee jaar lang niet meer is uitgekomen voor het Engelse elftal. Het team van de „zes" zal worden samengesteld door de coach van het Westduitse elf tal Helmut Schön. De zestien van de „drie" zijn: Ray Clemence (Liverpool Englande), Gary Sprake (Leeds en Wales), Pat Rice (Arsenal en Noord-Ierland). Emlyn Hughes (Liverpool en Engeland). Billy Bremner (Leeds en Schotland), Allan Hunter (Ipswich en Noord- Ierland), Bobby Moore (West Ham en Engeland) John Steen Olsen (FC Utrecht en Dene marken), Colin Bell (Man chester City en Engeland), Johnny Giles (Leeds en Ierse Vrijstaat), Bobby Charlton (Manchester United en Enge land), Peter Lorimer (Leeds en Schotland), Colin Stein (Coventry en Schotland), Hen- ning Jensen (Borussia Mönchengladbach en Dene marken), Steve Heighway (Liverpool en Ierse Vrijstaat), Peter Storey (Arsenal en En geland). PARIJS (ANP) Het par koers van de 60e Ronde van Frankrijk, die volgend jaar van 30 juni tot en met 22 juli zal worden gehouden, heeft een to tale lengte van 3995 km ver deeld over 20 etappes. In 1972 ging de Tour over eveneens 20 etappes waarin 3840 km moest worden afgelegd. Ook nu zijn er twee rustdagen, nl. op zaterdag 7 en zaterdag 14 juli. Een individuele tijdrit waar in wordt uitgemaakt wie in de gele leiderstrui mag starten, gaat zoals gebruikelijk aan da eerste etappe vooraf. Deze proloog is op zaterdag 30 juni in Den Haag. Het is een rit over 7000 meter. Daags daarop wordt in Scheveningen gestart voor de eerste halve etappe, die voert naar Rotterdam, een rit over 75 km. In de middag begint de karavaan aan de 133 km naar St. Niklaas. Het etappe-schema ziet er als volgt uit: Zaterdag 30 juni: Den Haag: proloog, individuele tijdrit over 7000 meter; zondag 1 juli: le halve etappe: Den Haag-Rot terdam (75 km)2e halve etap pe: Rotterdam-St. Niklaas (133 km); maandag 2 juli: le helft tweede etappe: ploegentijdrit op het circuit van St. Niklaas (II km); 2e helft tweede etap pe: St. Niklaas-Roubaix (129 km); dinsdag 3 juli: 3e etappe: Roubaix-Reims (209 km); woensdag 4 juli: 4e etappe: Reims-Nancy (204 km); don derdag 5 juli: 5e etappe: Nan- cy-Mulhouse (181 km) met de Col de La Schlucht, de Grand Ballon en Silberloch; vrijdag 6 juli: 6e etappe: Belfort-Di- vonne les Bains (231 km); via de Cote de la Croix St. Marc en de Cote des Rousses; za terdag 7 juli: rustdag in Di- vonne les Bains; Zondag 8 juli: le helft 7e etappe: Divonne- Gaillard (81 km) via de Saleve, 2e helft 7e etappe: Gaillard- Meribel les Allues (145 km) over de Col de Marais, de Col des Esserieux en de Col de Tamie; maandag 9 juli: Meribel les Allues-Les Orres (230 km) via de Col de la Madelaine en de Col du Galihier en Col d'Izoard; dinsdag 10 juli: 9e etappe: Embrun-Nice (259 km) via de Col de Reatefond, de Col de St. Martin, de Col de Turini en de Col de St. Roch; woens dag 11 juli: 10e etappe: Nice- Aubagne (204 km) via de Col de l'Espigoulier; donderdag 12 juli: 11e etappe: Montpeülier- Argeles sur Mir (237 km); vrij dag 13 juli: le helft 12e etappe: Perpigman-Thuir, individuele tijdrit over 23 km, 2e helft 12e etappe: Thuir-Font Romeu (75 km); zaterdag 14 juli: rust dag in Font Romeu; zondag 15 juli: 13e etappe: Bourg Mada- me-Luchon (221 km) via da Col de Puymorens, Col de Port, Col de Peguere, Col du Porter d'Aspet, Col de Mente en de Col du Portillon; maandag 16 juli: 14e etappe Luchon-Pau (213 km) via de Col d'Aspdn, Col de Tourmalet en Col de Soulor; dinsdag 17 juli: 15e etappe Fau-Fleurance (121km); woensdag 18 juli: le helft 16e etappe Fleurance-Bordeaux (204 km), 2e helft 16e etappe: individuele tijdrit over 12 km donderdag 19 juli: 17e etappe Bordeaux-Brive (241 km); vrij dag 20 juli: 18e etappe: Brive- Clermont Ferrand (207 km), finish op de Puy de Dome; za terdag 21 juli: 19e etappe Bour- ges-Versailles (223 km); zon dag 22 juli: le helft 20e etappe individuele tijdrit in de omge ving van Versailles over 32 km, 2e helft 20e etappe Versaülee- Parijs (89 km). (ADVERTENTIE) MILAAN (ANP) Het Por tugese Vitoria Setubal heeft zich woensdagmiddag geplaatst voor de kwartfinales van het toernooi om de UEFA-cup. Weliswaar verloren de Por tugezen de tweede wedstrijd tegen ünternazibniafe, die in dichte mast voor sieohts 10.000 toeschouwers in het San Sïro- stadion van Milaan weird ge speeld, met 01 door een doel punt van Roberto Boniinsegna, maar doordat zij de eerste wed strijd op eigen veld met 20 hadden gewonnen was voor hen de weg vrij naar de kwart finales. Het vorige seizoen be reikte Inter de finale van het' toernooi om de Europese beker voor landskampioenen, waarin het door Ajax werd verstegen. OFK Belgrado plaatste zich bij de laatste acht dioor dé uitwedstrijd tegen het Bulgaar se Boreo Stara Zaïgora met 31 te winnen, nadat de wedstrijd in Belgrado twee weken gele den op 00 was afgesloten. Voor de Bulgaren scoorde Ki rov, voor de Zuidslaiviëra Zee (2) en Santrac- Tottenham Hotspur lewam ondanks een nederlaag in Bel gradio tegen Rode Ster een ron de verder. De Engelsen verio nen in de Zuiidsiavdsche hoofd»- stad met 01 door een doel punt van Laizarevic in de 48e minuut. Op eigen terrein had den de Spurs echter met 20 gewonnen. Dynamo schakelde in Dres- den FC Porto uit door een ze ge van 10. Richter scoorde het beslissende doelpunt in de 75e minuut. Dynamo Dresden zegevierde twee weken geleden in Oporto met 2—1. GENTO EN REAL ZIJN EEN MADRID (ANP) Vandaag speelt hij werkelijk voor het laatst, Francisco „Paco" Gento, de linksbuiten van Real Madrid. Zijn geschiedenis is onverbrekelijk verbonden met de meest befaamde Spaanse voetbalclub en met het Berna- beustadion van Real, dat op 12 december 1947 werd ge opend. Francisco Gento was negentien, toen hij als een verlegen jongeling naar de Spaanse hoofdstad kwam. De scouts van Real hadden hem ontdekt in het kille noorden, in Santan der, waar hij in acht jaar voetballen had geleerd. Op 10 september 1953 droeg Gento voor het eerst het blanke shirt van de „koninklijke" met rugnummer 11. Een seizoen later was Francisco een ster, die zonder schroom naast Alfredo di Stefano ging staan. Francisco Gento Lopez had met Real Madrid zijn eerste Spaanse kampioenschap veroverd. Achttien jaar heeft de actie ve loopbaan van Gento bij Re- al geduurd. Op 21 mei 1971 trok hij voor het laatst zijn shirt aan, in Athene voor de finale van het toernooi van de bekerwinnaars tegen Chelsea. Real Madrid verloor de laatste officiële wedstrijd waaraan Gento, al was het maar voor een kwartier, meedeed met 12. Het verdriet van „Paco" over het afscheid was groter dan de teleurstelling om de nederlaag. Ook bij Real Ma drid leer je in een loopbaan van achttien jaar dat er af en toe wordt verloren. Nog een keer komt Gento terug, vandaag. _een fractie trager ,een streepje zwaarder. Zijn veertigste levensjaar is al ruim zeven weken oud. Real Madrid heeft zijn oude garde uitgenodigd voor de erewed- strijd ter gelegenheid van het 25-jarige bestaan van het Éer- nabeustadion. FC Belenenses, nummer twee» in de Portugese competitie ,zal net als 25 jaar geleden de tegenstander zijn. Op 14 december 1947 toonde Rea/1 zijn langzaam rijpenle kwaliteit met een gemakkelij ke overwinning: 31. Rechts buiten Sabino Barinaga maak te het eerste doelpunt in het Bernabeustadion. Na die tref fer van Barinaga werden de eigen en de vijandelijke doe-1 verdedigers nog 2970 keer ge passeerd. Francisco Gento scoorde rond vijf procent van die tref fers in het eigen huis van Real, namelijk 141. In de uit wedstrijden, die hij voor Real in die achttien jaar speelde, kwam hij net niet tot de 100 doelpunten, hij bleef steken op 99. In het Bernabeustadion wordt hij alleen overtroffen door Alfredo di Stefano met 256 en Ferenc Puskas met 177 doelpunten. De Europese voetbal unie heeft aangekondigd de laatste wedstrijd van Francisco Gento niet onopgemerkt te zullen la ten voorbij gaan. De UEFA wil Gento eren voor zijn on vergelijkbare verdiensten voor het Europese voetbal en vooral voor wat hij gedaan heeft aan de ontwikkeling van de toer nooien om de Europese bekers. In zestien jaar speelde hij 96 wedstrijden in die toernooien, een onaantastbaar record. De veertiende december zal niet alleen het feest van Fran cisco Gento zijn. Real Madrid dat van koning Alfonso XIII zich sinds 1920 „De Koninklij ke" (Real) mocht noemen, eert tegelijkertijd de vader van de successen, Santiago Bernabeu. Naar hem werd het stadion, dat 125.000 toeschou wers kan bevatten, genoemd. Op 15 december zal hij 25 jaar voorzitter zijn van de club, waar hij zeven jaar na de oprichting in 1902 lid van werd. Bernabeu begon als ju nior. speelde vijftien jaar als senior, was negen jaar trainer en vervolgens bestuurslid en secretaris voor hij voorzitter werd van de club, die onder zijn bewind meer dan 1200 overwinningen behaalde. Oorspronkelijk heette het huis van Real Madrid Estadio Chamartin, maar het werd om gedoopt in Estadio Santiago Bernabeu om de man te eren die niet alleen voorzitter is, maar zich ook het financiële genie van de club toonde. Toen Santiago Bernabeu de gedachte ontwikkelde om het stadion te bouwen waarop niet alleen de club, maar heel Spanje en Europa trots zoduen kunnen zijn, ging het land nog gebukt onder de gevolgen van de burgeroorlog. Spanje was arm, geld was schaars. „Het stadion moet", zei Ber nabeu, „worden gebouwd met het geld van ieder die zich Real africionado noemt". Wij zullen aandelen uitgeven van 500 peseta's" (ongeveer 25 gulden). „Ik zal nooit de dag verge ten", heeft Bernabeu vaak ge zegd, „dat een klein oud vrouwtje mij trots vertelde dat zij al meer dan 400 pese ta's had gespaard en dat zij binnenkort in staat zou zijn haar aandeeltje te kopen. Een moment heb ik gedacht mijn hand In de zak te steken en haar het ontbrekende deel te geven, maar onmiddellijk rea liseerde ik mij dat ik daarmee haar eergevoel zou kwetsen. Ik heb het niet gedaan en kort daarna voelde ik mij even trots als zij, toen zij opnieuw bij mij kwam. Zij had haar 500 peseta's bij elkaar gespaard en werd een van onze aandeel houders". Het Bernabeu-stadion is on langs opgeknapt, vanavond zal de nieuwe verlichting in ge bruik worden genomen, bin nenkort zal worden begonnen met de bouw van een over kapping, die 10.000 toeschou wers onider dak zal brengen. Santiago Bernabeu organi seerde de vereniging, Francis co Gento droeg op het veld belangrijk bij tot de succes sen. Hij speelde 732 wedstrij den voor Real. Vijftien jaar was hij aanvoerder, zes keer maakte hij deel uit van de ploeg die de Europacup vero verde. elf maal werd hij Spaans kampioen, twee keer bekerwinnaar, 44 keer droeg hij het shirt van het nationale elftal Het Real Madrid van San tiago Bernabeu en Francisco Gento schreef de eerste hoofd stukken van de Europese be kertoernooien alleen. Na het initiatief van het Franse sport blad l'Equipe werd op 3 april 1955 in hotel Ambassador te Parijs besloten te beginnen met de Europese beker voor landskampioenen. Vijf keer achter elkaar won Real de fi nale, in 1956 van Stade Reims (21), in 1957 van Fiorentina (2—0), in 1958 van AC Milan (32 na verlenging), in 1959 van Stade Reims (20) en in 1960 van Eintracht Frankfurt (73). In dat jaar ook vero verde Real Madrid de wereld beker door Penarol uit Monte video op 00 te houden en met 51 te verslaan. Mede door Real was het toernooi een zo groot succes dat in 1961 gestart werd met het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars. Bij alle successen van Real Madrid werd het licht van de schijnwerpers gedraaid in de richting van Francisco Gento. Toen de namen van Di Stefa no, Puskas. Santamaria en Ko- pa al bijna een stukje geschie denis waren, vocht Francisco Gento nog door. In 1966 be haalde hij in Brussel tegen Partizan Belgrado (21) zijn zesde Europese beker. Na zijn afscheid in Athene liet Gento de club niet los. Hij traint de jeugd van Real Ma drid en hij ging weer naar school om de trainerslioentie te verkrijgen, die het hem mo gelijk moet maken oefenmees- ter van een club uit de Spaan se eerste klasse te worden. Het zou nauwelijks een andere club dan Real kunnen zijn, want de Koninklijke is alles in zijn leven. Vrijgezel Fran cisco „Paco" Gento Lopez heeft bijna al zijn tijd gegeven aan de club waarin hij groot werd.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 17