WEER OPGRAVINGEN IN AARDENBURG AARDENBURGSE BOLCLUB HEEFT BELG ALS KONING zeeuws Speurtocht naar resten van Romeinse tijd Kerstconcert in abdij van Zevenkerken ZOEK DE VERSCHILLEN SEMPRE AVANTI STUDEERT BLIJSPEL IN Oud raadhuis als kerstherberg stad streek Breskens Uitvoering van Aardenburgse fanfare viel in de smaak Roger Martens uit Lovendegem Schuimgevels De Schelde slaan aan Middelburg B. en w. Oostburg bezochten ziekenhuis SCHERP OOG ERVARING K^oelle BRUTAAL Oplossing VALT MEE ALTIJD WAT Woensdag 13 december 1972 9 i j»iS $*PPÉ 0 Beeld van de opgravingen in 1962. Zaalvoetbal In de sport hal De Veerhoek te Oostburg wordt op 15 december 'een zaalvoetbalwedstrijd gespeeld tussen een elftal van Oostbur- gia Stars en Super Reflg Boys uit Amsterdam. De wedstrijd begint om negen uur. De op brengst van deze avond is voor een rolstoel voor licha melijk gehandicapten en de sporthal. Uitvoering In de Uit komst heeft de muziekvereni ging ,.Uit het volk voor het volk" en „E.M.M." uit Groede de jaarlijkse uitvoering gege ven. Voor de pauze werden zeven nummers uitgevoerd van o.a. Jetten. Abel, Leeman, Martin Laro, Vlah en Nelly Door het cabaretgezelschap „De Hoepel" uit Terneuzen werd een drie uren durend cabaret gegeven. Voorzitter I. de Hulster sprak een ope nings- en slotwoord en dankte namens de aanwezigen voor het gebodene. Op het gemeentehuis hield het vrouwengilde de derde bijeenkomst in de serie: „Uw gemeente, wat doet zij en hoe doet zij het". De heer U. Ro bijn gaf een uiteenzetting over de totstandkoming van een raadsvoorstel. Tot slot van de ze eurus zullen de dames mor gen de raadsvergadering bij wonen. (Van onze correspondent) AARDENBURG De Aar denburgse muziekvereniging verzorgde in de Sociëteit de traditionele winteruitvoeringen met muziek en toneel. Het mu zikale gedeelte stond onder leiding van dirigent A.P. Verschuur. Na een demonstratie door een groepje leerling-majoret- ten was het de beurt aan de tonelisten van de muziekvere niging. Zij voerden, onder re gie van de heer W. van Hel den, het blijspel in twee be drijven Geen bruidspaar in duplo op. Het spel werd vlot gebracht door de dames E. Quist, N. Lippens, M. Roets en A. de Muijnk en de heeren F. Stan- dact, N. de Baerdemaeker, C. Quist en G. de Bruine. De grimering was in handen van de heer Th. van Kouteren. De winteruitvoering werd twee achtereenvolgende avon den gegeven. De eerste avond was bestemd voor de leden, de zaterdag voor de overige be langstellenden, die in een be hoorlijk aantal aanwezig was. De winteruitvoeringen die wer den geopend door voorzitter I.J. van Daalen, werden met een gezellig bal besloten. SLUISKIL De Sluiskilse toneelgroep „Sempre Avanti" heeft onder regie van de heer R. van Clecmputte, het blij spel in drie bedrijven „Polly Hopkins" in studie genomen. „Semper A ti" hoopt tegen eind jahu de opvoering gereed te zijn. (Van onze correspondente) AARDENBURG De Aar denburgse bolclub (A.B.C.) heeft een Belgische koning. Roger Martens uit Lovende gem (B), lid van de club, slaagde erin de titel kampioen 1912 in de wacht te slepen. De spanning heeft er deze competitie lang ingezeten. Tot de laatste partij moest ge wacht wordien eer de nieuwe kampioen bekend was. Uitein- (Van onze correspondent) MIDDELBURG Een nieuw procédé met betrekking tot het maken van gevels, dat door de N.V. Koninklijke Maatschappij De Schelde wordt toegepast zal die fabriek in de toekomst ze ker geen windeieren leggen. Dat blijkt wel uit het feit dat De Schelde, na de eerste op dracht, al weer drie nieuwe op- drachte heeft ontvangen, waarmee in totaal ruim drie miljoen gulden is gemoeid. Op De Schelde wordt een aantal gevelpanelen gemaakt waartegen een laag chemisch schuim wordt gespoten, dat aan hét reageren slaat en met een hard wordt. Het schuim, of tenminste wat er na de ver harding van is geworden, heeft een aantal zeer gunstige ei-gen schappen. Opdrachten zijn verstrekt voor de gevels van het nieuwe IBM-gebouw in Amsterdam, en voor het gebouw van de Post cheque- en Girodienst in Leeu warden. Gevonden voorwerpen De commissaris van gemeentepoli tie te Middelburg maakt be kend dat hls gevonden voor werpen zijn aangegeven: di verse portemonnees met en zonder inhoud, diverse sleu tels en sleutelbossen, jute zak. bruin-grijs kort jasje, bril in groen étui, damesblouse, riem, oorbel, kinderfietsje, schoolé- tui, autokrik, regenjas, bruine aktetas, pantoffel, diverse hor loges, nelsonkap, spijkerjasje, zilveren armbandjes, diverse sjaals, wanten en handschoe nen, ringetje, wit hondje, blauwe regenpak, wit gym- broekje, blauwe parkiet, zon nebril, rol kippegaas, gouden kinderarmbandje, kenteken plaat, rood truitje met kort wit broekje, diverse bankbil jetten, goudkleurige hanger, witte plastic zak inhoudende bakkerskleding, 2 steeklad ders, blauw dekzeil, diverse verzekeringsplaatjes bromfiets, zegelring, witte poes, 2 kana ries, halsband, zilveren broche, en blauw jackje. delijk werd het Roger Mar tens, met slechts één punt voorsprong op Eug. RLjokaert, die tweede werd. De huldiging vam de nieuwe kampioen vindït aanstaande za terdag plaats. Na dit officiële gedeelte volgt een mossel maaltijd en het zgn. „Boilers- .bal". De uitslag van de 10e (en beslissende clubboiliiing) was: 1 F. Voet-J. Haegem-an, 2 R. Mairtens-R. van Rie, 3 A. Leli- aert-L. van Deursen, 4 A. van Paiiwelen-E. Rijckaert. De eindstand voor het kam pioenschap 1972 is: 1 R. Mar tens, 20 p., 2 Eug. Rijckaert, 19 p., 3 A. Leliaert 17 p., 4 O. d'Hoore, 16 p., 5 R. van Rie 14 p., 6 E. van Rie 12 p., 7 R. de Vriend 12 p., 8 J. H-aegeman 10 p:, 9 J. Smoor 9 p., 10 A. vam Parnelen. (Van een onzer verslaggevers) BRUGGE-ZEVENKER- KEN Het stadsbestuur van Brugge heeft voor woensdag 27 december een kerstconcert voorbereid, dat om 20.30 uur begint. Dat het concert plaats vindt in de abdij komt door het zg. abdijenjaar dat voor de deur staat. Hiermee wil men benadruk ken dat de abdijen, waarvan België er nog talloze telt, een onverminderde aantrekkings kracht blijven uitoefenen op de moderne mens. Het concert te Zevenkerken wordt verzorgd door het West vlaams orkest onder leiding van Dirk Varendonck. Uitge voerd worden werken van Co- relli (Kerstconcerto no. 8), Chr. van Gluck, P. Hindemith en Georg-Friedrich Handel. Medewerking wordt verleend door het koor Vagantes Mor- borum onder leiding van Ton- ny Venneman. Inlichtingen over dit concert zijn te ver krijgen op telefoon 0932-50- 16935. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Op uitnodi ging van het bestuur van het nieuwe ziekenhuis te Oostburg hebben burgemeester en wet houders met hun dames een bezoek gebracht aan deze in richting. Zij werden namens het be stuur van het ziekenhuis ont vangen door dr. C. Magendans, waarna drs. A. Vogels, de ec. directeur, het gezelschap in het gebouw rondleidde. (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG In maart volgend jaar wordt begonnen met een groot ar cheologisch project in Aar denburg. Onder leiding van ir. J. A. Trimpe Burger zal een aantal Aardenburgse werklozen in de zuidoost hoek van de gemeente gaan graven naar de vroegere Ro meinse nederzetting. Het werk is mogelijk ge maakt dank zij een forse bij drage van de staat. De opgra vingen zijn een werkverrui mingsobject geworden in het kader van de Dienst Aanvul lende Civiele Werken (DACW). De bedoeling is een ruim 4 ha groot terrein bloot te leg gen. Met de werkzaamheden zal volgens de heer Trimpe Burger twee a drie jaar ge moeid zijn. „Wij graven vol gend jaar van maart tot okto ber", zo zei hij. De heer Trimpe Burger, bekend van vroegere opgravingen in Aardenburg o.a. in 1962 (zie foto) is blij dat opnieuw gespeurd kan worden naar het Aardenburgse verleden. Minder blij is hij over het feit dat het project thans mogelijk is omdat er zoveel werklozen in de streek zijn. Vol lof is de heer Trimpe Bur ger over de medewerking van het Aardenburgse gemeentebe stuur. „Locoburgemeester Bon te is erg geïmtresseerd in het werk en zal proberen Aarden burgse ingezetenen voor dit werk in aanmerking te laten komen". Er zal zowel met de hand als machinaal gegraven worden. De heer Trimpe Burr ger vraagt hiervoor assistentie van zes mensen en een teke naar. Verder zal de heer Kee- gel uit Aardenburg aan het pro ject meewerken. „De heer Keegel is een tuinder met een zeer scherp oog voor waarde volle vondsten en onder zijn toezicht zal gegraven worden", aldus de heer Trimpe Bur ger. De plaats van opgraving is de zg. Oude Koopmansstad, waar vroeger de grote Maria- kerk heeft gestaan. Verwacht wordt dat ook hiervan resten worden teruggevonden. Een aantal jaren geleden is in dit gebied al de vroegere Oost poort blootgelegd. De heer Trijpe Burger denkt nog meer resten terug te vinden van de oude middeleeuwse nederzet ting, die omstreeks de 8e eeuw al een Maria-kerk ken de. Toch is dit niet het hoofd doel van de speurtocht. ,Het eigenlijke doel is te zoeken naar resten van de Ro meinse tijd, zo ongeveer rond het begin van onze jaartelling. Daarover weten wij eigenlijk nog erg weinig. Ik denk ook materiaal uit de steentijd te kunnen vinden, daterend van ongeveer 5000 jaar v. Chr." Na de archeologische speur- derij is het de beurt aan de toekomst, want het zg. uitbrei dingsplan-Oost van Aarden burg wil men op het archeolo gisch waardevolle stuk grond realiseren. Over de medewerking van zijn toekomstige medespeur ders is de heer Trimpe Burger optimistisch. „Het is niet de eerste keer dat in het kader van de werkloosheidsbestrij ding archeologisch graafwerk wordt verricht. De ervaring heeft geleerd dat na enkele weken, als bepaalde vondsten zijn" gedaan, de mensen erg enthousiast worden'. De heer Trimpe Burger die zelf op een steenworp afstand van het te onderzoeken gebied woont zal praktisch dagelijks de werkzaamheden volgen. „Ik verheugd er mij zeer op", zei hij. Na het graafwerk komt het inventariseren, waar voor al de wintermaanden voor ge reserveerd worden. Glastuinders Onder lei ding van de heer A. J. Berman werd in de lagere tuinbouw school te Kapelle een druk bezochte bijeenkomst gehou den van glastuinders uit Ka pelle en omgeving. Op deze bijeenkomst deelde de voorzitter mede dat er plannen bestaan om te komen tot centrale inkoop van de be nodigde stookolie voor de kas- tuinders in dit gebied. Het be stuur zal dit op korte termijn nader uitwerken. Ir. J. Dijkstra van het Proefstation voor de fruitteelt te Wilhelminadorp sprak over de concurrentiepositie van de kasaardbeien en uit dit betoog bleek duidelijk dat die steeds moeilijker wordt, vooral door de snelle opkomst van de teelt van dit produkt onder plastic- kappen in de zuidelijke lan den. Sportvissers zijn eigenaardige mensen. Bij nacht en ontij trekken ze erop uit om met een paar arm zalige tvormpjes een maaltje zo mogelijk nog arm zaliger vis aan de haak te slaan. Wanneer zij hierin na veel moeite en inspanning enigszins zijn ge slaagd, keren zij niet na de complete vangst in het ivater te hebben teruggeworpenice hebben het over de échte sportvisser welgemoed flui tend huiswaarts waar moeder de vrouw de taak wacht met koffie en warme soep de bevroren lede maten van manlief tot voor Westeuropese begrip pen normale temperaturen terug te brengen. len dan in werkelijkheid het geval is, maar je beleeft al tijd wel iets. Zelf heb ik het meegemaakt bij een clubcon- cowrs gewoon vanaf de dijk dat ineens het topje van mijn hengel als een gek heen en weer ging. Toen ik aan het inhalen was, zag ik dat er een pijlstaartrog aan zat. Ik heb hem niet op de kant kunnen krijgen en daarom heb ik het ook maar aan niemand verteld. Ze zouden me toch niet geloven". 0 Sportvissers in actie. Wie vangt de meeste vis? Ontberingen tellen niet voor een echte sportvisser. Alleen wat en hoe veel hij vangt is belangrijk. ■jpsqja^qoE dorof ot towr -jooA 6 'spuaipaqduiod )aoA 8 'suthizopre l 's3jiiii 3iio/a 9 tiadumq jooa g 'rnoSap -iruq -leeq f gueis g 'jqoiljajqon z 'ofisSSeiA 'I Sport Vereniging Reimers- waal met ruim tweehonderd leden, onder wie veel Belgen en Brabanders, vormt dan ons laatste onderwerp van gesprek, ,,'t Is voor ons de pest dat hier zoveel Belgen komen", vertelt Jan Hooge- steger", „ze zijn ontzettend brutaal en trekken zich. ner gens wat van aan. Ze steken pieren vlak onder de steen glooiingen, ze zetten overal tenten neer en rijden met him auto's onderlangs de zeedijk. Ze gedragen zich veel vrijer als wij en omdat sportvissen in België veel duurder is, komen ze alle maal hierheen om de wet te overtreden". (Godfried Bo- mans schrijft dit verschijnsel toe aan de langdurige over heersing van België door an dere mogendhedenOptreden tegen het wettelijk gezag werd en zou dus nog steeds uitsluitend worden gezien als optreden tegen de dwinge landij van de overheerser). Wat zit je allemaal te schrijven", vraagt Jan Hoo- gesteger. „Dit moet je alle maal niet irn de krant zetten hoor, dan krijg ik het met de Belgen aan de stok. Trou wens, onder de Nederla/nders zijn er ook genoeg. Ik ben maar zo bang dat de over heid maatregelen gaat nemen en het sportvissen ver biedt." Op dat moment verschijnt Willeke van Ammelrooy in de gedaante vam. Mira naakt op het scherm. Dit blijkt zelfs een sportvisser te veel. Op ontwapenende wijze weet de Vlaams-Hollandse co-actri ce het grensgeschil tijdig te bezweren. Op initiatief van enkele Terneuzenaars zal rond de kerstdagen in het voormalige gemeentehuis aan de Noord- straat een „herberg" geopend zijn. Het doel van zo'n kerst- herberg is ieder, die door welke oorzaak dan ook, niet in de gelegenheid is om in de gezins- of familiesfeer de kerstdagen door te brengen, in de herberg te ontvan gen. Om dit plan te doen slagen zijn veel medewerkers(sters) nodig, want men wil de her berg geopend houden van za terdag 23 december a.s. om 14 uur tot woensdagmorgen, 27 december om negen uur. Ook gedurende de nacht, om dat juist in de kerstnacht vele eenzamen het heel moeilijk hebben. Degenen, die zich hiervoor willen in spannen (van welke gezind- e dan ook) kunnen zich opgeven bij de dames Eskes, Willem de Zwijgerlaan 1 tel. 3368) en Epskamp, Mo- -rthof 15 (tel. 3311). Karikaturisten en andere grapjassen willen ons doen geloven dat de sportvisser alvorens tot ontdooiing over te gaan om voralsnog duiste re redenen eerst een bezoek pleegt te brengen aan de dichtstbijzijnde vishandelaar. Om te onderzoeken of deze voorstelling van zaken geheel uit de lucht gegrepen is dan toch wel op enige waarheid berust, ging het Zeeuws Dagboek dezer dagen een praatje maken met Jan Hoogesteger uit Krabbendij- ke48 jaar oud, in het dage lijks leven afdelingschef van een conservenfabriek en se dert circa tien jaar verwoed sportvisser. Niet de eerste de beste, want Jan Hoogesteger kan zich op het gebied van de Nederlandse sportvisserij als enige Zeeuw tot het decima le neusje van de nationale zalm rekenen. In die hoeda nigheid nam hij enige tijd geleden nog deel aan een jaarlijks terugkerende, lang zamerhand haast traditionele krachtmeting met onze wes- terburen, tweeëneenhalf uur uit de kust van Holstein, in de omgeving van Kiel. Exact 868 kabeljauwen moesten de ze periodieke samenwerking op internationale basis met de dood bekopen. Duitslamd, die beurtelings wint van Ne derland, sleepte ook ditmaal de eindoverwinning in de wacht en Jam Hoogesteger viel derhalve buiten de prij zen. „Dat is altijd zo. Duitsland wfeit steeds op eigen terrein en wij winnen altijd in Ne derland. Verrassingen zijn praktisch uitgesloten," aldus Jan Hoogesteger. Komt bij een wedstrijd van dergelijke omvang ook het competitielement niet even om het hoekje kijken? Bij een internationale voet balmatch kan het er onder het mom van „Sport verbroe dert" nogal eens rauw toe gaan.. Jan Hoogesteger: „Ik ge loof dat dat bij ons nogal meevalt. Viswedstrijden wer ken ook wel eens inspan nend, maar meestal zijn ze toch ontspannend". Dan: „Je ziet natuurlijk wel steeds meer prijzen overal in de topsport. Bij een hengelcon- cours fel Bruinisse vorig jaar was de inzet een auto. Dan gaat het er natuurlijk wel even om spannen, alles hangt dan af van een goede organi satie. Ik weet nog wel dat het daar stak op 3 gram- Een beetje modder op de weeg schaal kandan de doorslag geven". Met de weegschaal is een nieuw onderwerp aangesne den. Hoeveel cartoons beel den niet een sportvisser uit, die door zijn vangst in het water dreigt te worden ge trokken, of een hengelaar die met wijd gespreide armen de grootte van zijn vangst pro beert aan te duiden? Jan Hoogesteger: „Er is geen enkele sportvisser die nooit iets meegemaakt heeft. Natuurlijk kun je de zaak weieens wat groter voorstel- Een ander punt: is het waar dat sportvissers hun vrouwen zo vaak alleen la ten? Jan Hoogesteger: Dat zal weieens voorkomen, ja". Zijn vrouw: ,flet is al zo erg geweest dat ik met mijn dochter wormen aan het spit ten was voordat Jan met zijn brood over de dijk kwam. Ik zit nou ook alweer drie week ends alleen". „Ja, daar moesten ze toch wel eens iets aan doen", vindt Jam nu ook. - Van overheidswege? „Nee, dat niet directmaar van de vereniging bij voor beeld. Een mosselmaaltijd of zo. Onze vrouwen moeten er ook veel voor opofferen". Die vereniging, de Water 0 Voor de oplossing zie elders in deze rubtiek. eindredactie bas augustijn

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9