M.-Zeeland boekt meer zakenvluchten dam schijfjes JmÊÊgmL Maanreizigers met speciale antenne in Ter hole te horen GEEN SUBSIDIE DOOR PROVINCIE VAN SCHOOLADVIESWERK TEKORT OP BEGROTING Voorzitter CHU- Statenfractie legt functie neer commentaar Van der Peijl INVALIDENBOND HOUDT KERSTVIERING NKV-Hulst zoekt publiciteit öosterschelde- dam: zwaarste afsluiting 1 stad streek i Droog Studiedag in Goes over produktie rundvlees AANDEEL LI JNVLU CHTEN Bromfietser gewond Antwoord van G.S. OM GEZONDHEIDSREDENEN Na achttien jaar lidmaatschap van Provinciale Staten heeft de heel C. van der Peijl, voorzitter van de CHU-fractie, cm gezondheidsredenen voor zijn functie moeten bedanken. Pro vinciale Staten verliezen daarmee een figuur In wie politieke vriend en tegenstander steeds duidelijker het type volksverte genwoordiger hebben herkend, die vertrouwen en sympathie weet te wekken en te behouden. Een man ook voor wie het politieke bedrijf in de eerste plaats gemotiveerd werd vanuit het hart, en vanuit het gewe ten. Tal van besluiten die hij, hetzij als lid van de Tweede Ka mer, in Den Haag, hetzij als een van de grote fracties in de staten hielp voorbereiden, pakten hem persoonlijk aan. Een dergelijke levensinstelling bij een politicus leidt niet zelden tot een medisch advies, zoals de heer Van der Peijl nu gekre gen heeft: hou er mee op I Karakteristiek voor de vertrekkende CHU-fractieleider is niet alleen zijn politieke integriteit, maar stellig ook een waardig heid, een gevoel voor stijl, en een vanzelfsprekende openheid te zamen een houding vormend waarvoor men respect had. Zijn afscheidsbrief aan de commissaris der koningin, In diens functie van voorzitter van Provinciale Staten, is typerend voor deze man, w)ens vertrek een verlies voor de Staten be tekent. De beste wens die men kan meegeven is die voor een blijvend herstel van zijn gezondheid en meer in het bijzon der van die staat van welzijn die de heer Van der .Peijl als christelijk politicus heeft willen nastreven. (ADVERTENTIE) Dam aardappelschijfjes zijn eigenlijk Vóórgebakken, gebakken aardappeltjes. Daardoor kunt u straks gegarandeerd knapperige damschijfjes op tafel zetten! Dus...snel in huis halen,tien minuten in dekoekepan en smullen maar! een dlepvriesprodukt van CHIPS Vooruitzichten voor donder dag en vrijdag, opgesteld door het KNMI op dinsdag om 18.00 uur: Voornamelijk droog en tem peraturen boven normaal. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min. temp.: 1 tot 5 graden boven normaal. Max. temp.: 0 tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 pro cent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 0 tot 3. Min. temp.: 0 tot 5 graden boven normaal. Max. temp.: 0 tot 5 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een ge heel droog etmaal: V0 pro cent. hoogwater Morgen, donderdag 14 december Bergen op Zoom 9.02 en 21.37 Hansweert 8.18 en 21.05 Terneuzen 7.48 en 20.33 Vlissingen 7.22 en 20.04 Wemeldinge 8.52 en 21.27 waterstanden Konstanz 324 -2, Rheinfel- den 250 -5,Straatsburg 268 -2, Plittersdorf 440. Maxau 496- 17, Plochingen 170 -10, Mann heim 341 -21. Steinbach 135 plus 5, Mainz 339 -4, Bingen 224 plus 3, Kaub 260 plus 6, Trier 366 -24, Koblenz 282 -8. Keulen 281 plus 1, Ruhrort 443 -6. Lobith 1069 plus 8, Pannerdense kop 1033 plus 6, Nijmegen 862 plus 14, IJssel- kop 921 plus 10, Eefde IJssel 459 plus 22, Deventer 315 plus 15, Monsin 5464 -8, Borgharen 3972 -9. Belfeld 1152 plus 7. Grave ben de Slu.s 510 -4. (Van een onzer verslaggevers) GOES In hotel De Koren beurs te Goes wordt vrijdag voor diverse agrarische vere nigingen en instanties voor het eerst een gezamenlijke studiedag voor de rundvlees produktie in de provincies Zeeland, Noord-Brabant en Zuid-Holland gehouden. De organiserende verenigin gen en instellingen zijn: de consulentschappen voor de ak kerbouw en de rundveehoude rij te Barendrecht, Zevenber gen en Goes, de federatie voor bedrijfsontwikkeling op de Zeeuwse eilanden, de stichting ter bevordering van het land bouwkundig onderzoek in Zeeuwsch-Vlaanderen, de Ne derlandse bond van veehande laren, de stichting voor de rundveeverbetering in Zee land, Zuid-Holland en Noord- Brabant. Tijdens deze studiedag zal ir. E.F. Geessink, directeur van de Directie Veehouderij en Zuivel in Den Haag het hebben over het perspectief van de rundvleesproduktie in Nederland en in de EEG. Ir. G.A. Meijer, voorzitter van het produktschap voor Vee en Vlees in Den Haag behandelt vervolgens het onderwerp: Commercialisatie van rund vlees, waarna ir. W.L. Harm- sen, medewerker van het proefstation voor de rundvee houderij in Wageningen de fi nanciële en organisatorische aspecten vzn de rundvleespro duktie belicht. Na de inleidin gen wordt er een forum ge vormd en kan er gediscus sieerd worden. (Van een onzer verslag gevers) MIDDELBURG - D< Stichting Vliegveld Mid den-Zeeland is ijveri; doende om zowel bij df gemeenten als bij de pro vincie Zeeland en het Ha venschap Vlissingen sub sidies los te peuteren om de exploitatie van het vliegveld in de komende jaren sluitend te maken. Op een totale begroting voor 1972 van nog geen ton, boekt het vliegveld, dat op het grondgebied van Arnemuiden ligt, een nadelig saldo van bijna f 78.000. Dit nadelig saldo zou be langrijk hoger zijn, als de mensen die de vaste grond- bezetting van het vliegveld vormen, hun arbeid niet voor een groot deel uit puur enthousiasme voor de vlie gerij leverden. Niettemin; het tekort is groot, en heeft zowel bij de gemeenten in Midden-Zeeland als bij de commissie-voor Eco nomische Aangelegenheden uit Provinciale Staten, - de nodige schrikreacties te weeg ge bracht. Dat is voornamelijk een gevolg van het feit dat men de rentabiliteit van het vliegveld op zichzelf als norm neemt, hetgeen men bij voor beeld ten aanzien van een weg of van een jachthaven nu een maal nimmer doet. Gisteren^ heeft in elk geval het dagelijks bestuur van het Havenschap Vlissingen, zonder veel argumentatie, voorgesteld tot en met 1974 aan de Stich ting Vliegveld Midden-Zee land een tegemoetkoming van zesduizend gulden te geven, waarmee een deel van het gat in de begroting gedicht kan worden. Het bestuur van de Stich ting Vliegveld Midden-Zee land, dat mede door belangrij ke subsidies van het bedrijfs leven en van de provincie werd gesticht, heeft nu gege vens overgelegd, waaruit blijkt, dat (wat de vaste in komsten betreft) de belang rijkste bron wordt gevormd door landingsgelden in ver band met sport- en lesvluch ten, maar dat toch het aantal zakenvluchten in het totaal van de vliegbewegingen een steeds belangrijker aandeel op het totaal gaat vormen. In de beginperiode (1971) noteerde de havenmeester 206 „zakelijke" landingen over het gehele jaar. In de eerste acht maanden van 1972 bedroeg dit aantal echter bijna het dubbe- je, namelijk 408. Sport- en lesvluchten vor men een leeuwendeel van de vliegbewegingen. Over 1971 (het gehele jaar) waren dat er bijna drieduizend. Tot en met augustus 1972 werden 2298 landingen door sport- en les- vliegtuigen genoteerd, hetgeen op een relatieve daling van dit soort vliegbedrijvigheid wijst. Merkwaardig is dat in de vakantiemaanden (juli en au gustus) het aantal zakenvluch ten opmerkelijk hoog is. Men krijgt de indruk dat onder het motto van zakenvluchten, veel recreatieviuchten worden ge maakt. Het aantal rondvluchten dat vanaf het Vliegveld Midden- Zeeland ondernomen werd, beliep in 1971 ruim honderd. Tot en met augustus 1972 wa ren het er 182. Slechts twee landingen op het vliegveld hadden betrekking op charter vluchten. Met de lijnvluchten (57 lan dingen in 1971) heeft men moeten stoppen omdat de maatschappij die zich op deze vorm van luchtverkeer toeleg de, zich terugtrok. (Van een onzer verslaggevers) TERHOLESinds maan dagavond half zes worden er in Terhole signalen opge vangen van de Apollo 17. Daarin is zendamateur Jan Ottens geslaagd, die in zijn achtertuintje een reusachtige parabool - antenne voortdu rend op de maan gericht houdt, in de hoop de komen de dagen de Apollo-missie nauwgezet met eigen waarne mingen te kunnen volgen. Het is hoogstwaarschijnlijk voor heel West-Europa uniek, dat een zendamateur er in slaagt de Apollo-opdracht met eigen apparatuur direct te volgen. Overigens waren de eerste signalen nog te zwak om ook de communicatie van de astronauten met Houston te volgen, maar Jan Ottens heeft goede hoop, dat hem dat dezer dagen nog zal luk ken. Wat hij maandag en dinsdag wel heeft kunnen ontvangen is het hoofdsignaal van: de maanlander en de zo genaamde draaggolf van de spraak. Hij dankt dat onder meer aan het feit, dat hij van de Nasa alle mogelijke gege vens toegestuurd heeft gekre gen met betrekking tot de fre quentie waarop gewerkt wordt en andere technische informatie. Met een computer zijn van minuut tot minuut de maan standen berekend, zodat de paraboolantenne constant op het maanoppervlak gericht staat en zelfs de meest zwak ke signalen registreert en doorgeeft. Het is precisie werk waaraan maanden van voorbereiding zijn vooraf ge gaan. Een van de kamers van de riante woning van het echtpaar Ottens aan de No- tendijk in Terhole staat van plafond tot vloer vólgesta- peld met apparatuur. Ook de speciale antenne is van bin nenuit tot op millimeters nauwkeurig te richten en daaraan heeft Ottens met zijn Hulster collega Jan de Bruin/ dit jongste succes te danken.' Overigens blijft men de ko mende dagen de ontwikkelin gen volgen. Een groot aantal zendamateurs in heel Neder land heeft maandag de be vindingen in Terhole even eens nauwkeurig kunnen vol gen, omdat de signalen van de maan via Ottens' zendkamer doorgeseind werden over een andere golflengte. De reacties daarop waren overwegend po sitief. Gisteren hebben de beide zendamateurs nog wat precisie-werk verricht aan de antenne, die de afgelopen da gen wat stormschade heeft opgelopen en daardoor niet helemaal punctueel werkte. Het signaal, dat men gister middag van de Apollo ont ving was al aanmerkelijk sterker. Met dezelfde appara tuur is Jan Ottens er veer tien dagen geleden ook in ge slaagd om met de maan als reflector contacten te leggen met Belgische zendamateurs en vorige week heèft hij dit zelfde experiment met sucecs herhaald. Hij wil daar voor lopig nog op doorborduren: „Als ik dié antenne hier al leen voor die Apollo had neergezet dan zou hij eind deze week werkloos staan en dat is natuurlijk te gek". Even kwam dinsdagmiddag in de zendkamer van huize Ottens de spanning van de dag tevoren terug toen ander maal werd gepoogd contact te krijgen met de astronauten. Aanvankelijk lukte- dat niet, maar later wel. Jan Ottens: „Als het goed is moeten we de lm nu horen. Waarschijn lijk liggen ze nog te snurken". Zijn vrouw: „Stuur ze hun bed dan uit. Nou ja, bed, ze zullen wel een hangmat heb ben of zoiets". Ottens, draaiend aan knop pen eh handeltjes: „Hoe laat komen die gasten ook al weer uit hun bed? Het signaal is nu wat harder, maar toch nog niet om te zeggen, gut gut.gut.Het Terho les experiment heeft overi gens nog een ander aspect: het heeft aangetoond, dat het theoretisch mogelijk moet zijn om met de astronauten ook wederzijds contact te krijgen. Dat betekent, dat het Amerikaanse ruimtevaartpro gramma eventueel door zend amateurs danig in de war ge bracht zou kunnen worden. Jan Ottens daarover: „Wie denkt daar nou aan. Wie zou daar misbruik van maken? Je brengt het leven van die lui toch niet zomaar in ge vaar (Van een onzer verslaggevers) WESTDORPE De afde- ling Zeeland van de Neder landse Katholieke Invaliden- bond houdt op zaterdag in het verenigingsgebouw Concordia in Westdorpe een Kerstviering voor alle ieden. De viering wordt geopend met een eucharistieviering, op gedragen door pater J. Mik kers, rector van het ziekenhuis in Sluiskil. Tijdens de mis zingt het dameskoor uit West dorpe onder leiding van Rob Pollet samen met de aanwezi gen kerstliederen. Hierna volgt een Kersttafel en een optreden van de leerlingen van de vijfde en zesde klas van de r-k basisschool St.-Jo zef. Ze brengen het kerststuk Opstand in de kribbe, onder leiding van de heer Van Dor» selaar, die later ook nog een kerstverhaal zal vertellen. Tenslotte wordt er nog kerst- muziek verzorgd door Carolien Bouwens en Loek en Chantal de Beleir, gitaar en Christiaan Soethaert, accordeon. Tijdens de pauze is er een gratis ver loting. Ten behoeve van de leden, 'die deze bijeenkomst willen bezoeken, is er een spe ciale dienstregeling van de ZVTM. Inlichtingen over deze busdienst bij mej. M. de Rijk, Glacisweg 34 in Hulst, tel. 01140-2387. (Van onze correspondent) KLOOSTERZANDE Bi j het oversteken van de Pres. Rooseveltstraat te Kloosterzan- de werd de bromfietser G. M. uit St.-Jansteen geschept door een personenauto bestuurd door W. M. uit Walsoorden. G. M. die onder meer een sleutel» beenbreuk en enkele gekneus de ribben opliep, werd na ter plaatse te zijn verzorgd door dr. Buwalda, naar het St.-Li» duinaziekenhuis in Hulst ver voerd (sj3Aag3'EisjaA jgzuo uaa uba)' HULST —De vijf centrales van het NKV in de gemeente Hulst hebben aangekondigd, de maatschappelijke ontwik kelingen op gemeentelijk ni veau de komende maanden zeer kritisch te zullen vol gen. Vanaf nu zullen de NKV- afdelingen ook meer naar bui ten treden. Dit is meegedeeld door de voorzitter van de af deling Hulst, de heer Van Raamdonck. „De vakbeweging is tot nu teveel een praatbe weging geweest. We hebben altijd alles door overleg probe ren op te lossen, maar in deze tijd heeft dat niet altijd effect. Je moet ook wel eens een wat „hardere" actie voeren en daar heb je de publiciteitsmedia voor nodig. We zijn praktisch nooit naar buiten getreden, maar dat gaat van nu af aan veranderen. We zullen meer van ons laten horen en we hebben daarbij de volledige steun van al onze leden", tot zover het commentaar. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het pro vinciaal bestuur blijft van me ning dat de subsidiëring van de beide particuliere stichtin gen voor school- en beroeps- keuzewerk te Goes en Vlissin gen een taak van de gemeen ten en het rijk is. „Het zou irreëel zijn", zo hebben GS in antwoord op opmerkingen van de commis sie van onderwijs uit de Sta ten, gisteren laten weten, „dat, alwaar het rijk en de gemeen ten in gebreke blijven, de pro vincie financiële steun zou moeten gaan verlenen." Overigens hebben GS nog een redelijke achterdeur voor de twee, in financiële proble men rakende stichtingen open laten staan. „Zolang geen in zicht is verkregen in de moge lijkheden om een geïntegreer de schooladvies- en begelei dingsdienst in het leven te roepen, kan voorshands niet tot subsidiëring van de moge lijke toekomstige partners in die dienst worden overgegaan" menen GS. Het college vindt verder dat in elk geval de tarieven van de beide stichtingen in Goes en Vlissingen die nu nogal uit eenlopen moeten worden ge lijkgetrokken op het niveau van de christelijke stichting in Goes. Als dat gebeurt, aldus GS, ligt de begroting in even wicht. Nog wenselijker zou het zijn als de tarieven die het rijk hanteert ook door de par ticuliere stichtingen zouden kunnen worden aangehouden, aldus het college. Die tarieven liggen momenteel belangrijk hoger. GS wijzen er nog óp dat de gemeente Vlissingen en Ter- neuzen een regeling' hebben getroffen waardoor de. bijdra gen die de ouders voor schooi en beroepskeuze-adviezen moeten betalfen, niet hoger op lopen darr een bepaalde som. Voor Terneuzen is dat negen gulden en voor Vlissingen f 7.50. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Dat het ma ken van de Oosterscheldedam verreweg de moeilijkste afslui ting is. waarmee rijkswater staat ooit 'te maken heeft ge had blijkt uit enkele simpele cijfers. Door het tracé van de ontworpen Oosterscheldedam stroomt per getij in totaal niet minder dan 2,2 miljard kubie ke meter water. Dat is ruim driemaal zoveel als de hoeveel heid water ,die per getij door het sluitgat van de Brouwers- dam (0,7 miljard kubieke me ter) stroomde. Door het sluitgat van de Af sluitdijk stroomde destijds per getij nog niet de helft (1 mil jard kubieke "meter) van het water dat nu bij eb en vloed door het sluitgat van de Oos- terschelde gaat. Deze cijfers worden vermeld in het jongste driemaandelijkse bericht „Deltawerken" van rijkswaterstaat. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De heer C. F. v. d. Peijl uit Kioctinge heeft gisteren officieel ontslag gevraagd als lid van Provinei- alle Staten. De heer Van der Peijl, die gedurende 18 jaar voor de CHU in de Zeeuwse Staten zitting had, en voorzit ter van zijn fractie was, werd door gezondheidsredenen tot zijn besluit genoopt. Al eerder nam hij ontslag als lid van de Tweede Kamer voor de CHU. In een brief aan de, commis saris van de koningin, heeft de heer Van der Peijl meege deeld. graag tot het eind van de lopende zittingsperiode lid van Provinciale Staten te heb ben willen blijven. „Dat is helaas onmogelijk", aldus de heer Van der Peijl. die echter wel voornemens is in elk geval de jaarlijkse be grotingsbehandeling, die vol gende week begint, nog mee te maken. Zijn vermoedelijke opvolger als voorzitter van de fractie is de heer P. G. van den Bosse. De heer H. Evers- dijk uit Heinkenszand neemt de openvallende plaats in de fractie in. De heer Van der Peijl heeft in zijn ontslagbrief aan de commissaris van de koningin zijn waardering betuigd voor de wijze waarop men hem in de loop der jaren tegemoet is getreden. Hij besluit zijn ont slagbrief met de zin: „Ik hoop dat de in Zeeland op gang gekomen ontwikkeling op ve lerlei gebied o.nder uw voor treffelijke leiding gn met me dewerking van de colleges van G.S. en Provinciale Staten, in de toekomst gestage voortgang moge hebben". In zijn dank aan het provin ciaal bestuur betrekt de heer Van der Peijl ook het provin» ciaal apparaat en de provincia le diensten. (Zie ook comment aar)

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3