Goede wil is geen wet Gezellig borreltje kan de feestdagen flink bederven U krijgt tot 6 2% bij ■HB LANDELIJK PASTORAAL OVERLEG IN TIJDNOOD Nuchtere automobilisten zijn op saterdagavond in de minderheid' van mens tot mens Treinen brengen 15.000 man naar wintersport binnenland buitenland altijd safe Doodslag ten laste gelegd in zaak dodelijk talkpoeder Met kerstdagen VN stellen aanpak terrorisme uit tot volgend jaar papier oor uw pen China Voorlichting Van Mierlo Woensdag 13 december 1972 „Achteraf heb ik er spijt van dat ik na mijn tweede operatie aan mijn rug op nieuw met werken ben be gonnen. Ik kan met gemak voor honderd procent worden afgekeurd. Het lijkt wel of ze me willen afstraffen voor het feit dat ik niet totaal invalide wil zijn; dat ik zelf aangepast werk heb gezocht en gevonden dat ik overigens met moeite kan doen. Is het soms pas naar hun zin wan neer ik helemaal niet meer kan en een 1 wagentje in moet"? De mandie ons dit schreef voelt zich duidelijk onrechtvaardig behandeld. Het draait allemaal om de hoogte van zijn W.A.O.-uit- kering, die vorig jaar sep tember plotseling bijna ge halveerd werd. Voordat we hier echter verder op ingaan, eerst dit: de persoon waar het over gaat, zou best graag met naam en toenaam vermeld willen worden. Iedereen mocht van hem gerust weten over wie het gingDe reden dat wij desondanks zijn naam niet noemen, is dat over deze zaak een proces gaande is en dat de rechter in hoger beroep nog een uit spraak moet doen. In zo'n geval is het journalistiek ge bruikelijk geen namen te noemen om zelfs maar de schijn te vermijden dat de krant de rechter zou willen beïnvloeden. Het verhaal van de beton timmerman (44 jaar j begint in 1967. Hij had toen reeds enige tijd rugklachten en hij moest een operatie onder gaan, Het gevolg is dat hij geen zware arbeid meer mag verrichten. Hij wordt voor tachtig tot honderd procent invalide verklaard. Ha één jaar treedt voor hem de Wet op de Arbeidsonge schiktheid W.A.Oin wer- begeleiden. „Maar", vertelt de betontimmerman. ,/il die tijd heb ik van die deskundi ge taal noch teken gehoord. Drie jaar lang heb ik alleen naar passend ander werk ge zocht en eindelijk zelf ge vonden: een baan als nacht portier." Volgens de beton timmerman heeft de rechter tijdens de eerste behandeling van zijn zaak vastgesteld dat de begeleiding win de ar beidskundige duidelijk te kort geschoten was. In ieder geval hoeft de be tontimmerman vanaf mei 1970 niet meer thuis te zitten en zich uitgerangeerd voelen. king. Het Sociaal Fonds Bouwnijverheid en de Ge meenschappelijke Medische Dienst (GMD) komen in het spel. Er moet een passende andere werkkring gezocht worden, waarbij het de taak van de arbeidskundige van het GMD is dit proces te Zijn loon als nachtportier ligt echter een stuk lager. Het Sociaal Fonds Bouwnij verheid kent hem dan ook op grond van de W.A.Oeen aanvulling toe van 25 tot 35 procent. Volgens de wet im mers mag een passende an dere werkkring niet leiden tot financiële achteruit gang. In september 1971 blijkt deze W.A.O.-aanvulling echter zon der enige voorafgaande ken nisgeving verminderd te zijn tot 15 a 25 procent. Achteraf wordt door het Sociaal Fonds Bouwnijverheid als verkla ring gegeven dat hij intussen loonsverhogingen heeft gehad van zijn huidige werkgever. De betontimmerman gaat te gen deze beslissing van het fonds in beroep. „Want", zegt hij, iedereen heeft loonsverhogingen gekregen en hoeveel is alles niet duur der geworden? In feite is er aan mijn situatie niets ver anderd". In een gesprek dat wij naar aanleiding van zijn brief met hem hadden, blijkt de betomtimmerman iets an ders veel meer dwars te zit ten. Het tornen aan zijn een maal toegekende aanvulling van 25 tot 35 procent ervaart hij als „het niet gewaardeerd worden dat hij niet op een stoel kan en wil blijuen zit ten en dat hij wil werken". Is de halvering van zijn W.A.O.-toeslag de dank van het Sociaal Fonds Bouwnij verheid voor zijn goede wil? Maar ook op een ander punt vindt de beton timmer man de halvering onrecht vaardig. „Wij zijn met drye man nachtportier. Laten we aannemen dat we alle drie hetzelfde loon ontvangen voor hetzelfde werk, want ik weet niet wat de beide ande ren verdienen. Die andere twee zijn gezond- Die zijn niet gedwongen dit werk te doen. Die kunnen, als ze er gens anders meer kunnen verdienen, ontslag nemen en vertrekken. Dat kan ik niet. Door mijn handicap heb ik nauwelijks een keuze. Maar vorige week stond nog in de krant dat werkloze bouw vakkers in West-Brabant f 390,- per week schoon ont vingen en dat is dus SO pro cent van wat ze in Duitsland verdienden. Zonder mijn handicap zou ik dat ook heb ben kunnen verdienen. Ook daarom is die verlaging van mijn W.A.O.-toeslag onrecht vaardig". Hij maakt zijn zaak aanhangig bij de Raad van Beroep. Het wordt een sle pende zaak. Allerlei verwik kelingen treden op. De zaak is nog in behande ling als de betontimmerman in mei 1972 opnieuw een operatie aan zijn rug moet ondergaan. Zijn conditie wordt er niet beter op. Een tijd later doet de rechter uit spraak. Hij heeft fouten ge constateerd aan de kant van het Sociaal Fonds Bouwnij verheid. Daarom bepaalt hij dat de toeslagvermindering pas geldig is txtnaf 1 oktober 1971. Volgens de bepalingen van de wet kan in dit geval namelijk de toeslag verlaagd worden. Het Sociaal Fonds had deze verlaging laten in gaan per 1 september 2971 - De betontimmerman is het met de rechterlijke beslis sing niet eens, In overleg met een advocaat ziet hij echter af van hoger beroep, hetgeen hij de Raad van Be roep laat weten met de ver melding dat hij het niet eens is met de beslissing. Maar op grond van zijn tweede opera tie wil hij een nieuwe zaak aanhangig maken. Want door zijn nieuwe operatie is zijn werk als nachtportier zwaarder geworden en moet zijn invaliditeit volgens hem hoger aangeslagen wor den. Daarom wil hij herkeu ring om weer in aanmerking te kunnen komen voor een toeslag van 25 tot 35 procent. Derhalve „om van nog meer narigheid verlost te zijn" wil hij zijn eerste beroep laten vervallen. Intussen blijkt echter het Sociaal Fonds Bouwnijver heid in hoger beroep te- zijn gegaan tegen de rechterlijke uitspraak. Dit maakt de zich toch al verongelijkt voelende betontimmerman eerst goed kwaad. „Ik wilde 't geval ter zijde leggen. Jullie het fonds) gaan in beroep terwijl het ging om een betaling over zegge en schrijve veertien dagen. Als jullie zo kinderachtig zijn, dan open ik zowel mijn eerste beroep weer en dien ook een tweede im". Op dit moment zit de betontimmerman uit Breda met twee zaken bij de Raad van Beroep. Zoals uit dit relaas blijkt, is onze sociale wetgeving voor veel mensen zeer inge wikkeld. Dat geldt zeker ook voor wat betreft de W.A.O. De algemene regel is dat ie mand in aanmerking komt voor een aanvullende 'W.A.- O.-uitkering als hij een an dere werkkring moet zoeken en daardoor financieel achter uit gaat. Deze uitkering staat echter niet voor eens en voor altijd vast. Zaken als WAO-toesl&g kunnen van persoon tot per soon anders liggen. De wet is algemeen en houdt geen reke ning met die of die persoon. Dat kan juist het verschil uit maken tussen wat volgens de wet correct is en wat een concreet individu als onrecht vaardig aanvoelt. De wet kent allerlei bepalingen in geval mensen zaken willen ontdui ken; ze kent geen beloning voor mensen van goede wil. Maar zouden degenen, die de wet moeten toepassen, die goede wil niet wat zwaarder kunnen laten wegen bij hun toepassing van de wet? REDACTIE VAN MENS TOT MENS. BREDA „Het is de bestuurder van een motorrijtuig, een rijwiel of een ander rij- of voertuig verboden daarmee over een weg te rijden, terwijl hij verkeert onder zodanige invloed van het gebruik van alcoholische drank, dat hij niet in staat moet worden geacht het motorrijtuig, het rijwiel of het andere rij- of voertuig naar behofren te besturen artikel 26 lid X Wegen Verkeers Wet. Het alcoholgebruik per hoofd van de bevolking neemt jaarlijks toe. Overkoepelende organisaties van gedestilleerd laten dat steeds trouw weten. Steeds meer Nederlanders beschikken over een auto. Wat ligt meer voor de han'1 dat ook de groep autobezitters meer alcoholhoudende dranken omzet en minder of meer onder invloed achter het stuur kruipt? Bij de rechtbanken zijn ernstige overtredingen van art. 26 lid 1 dagelijkse kost. Het aantal verkeersmisdaden neemt toe. Politiefunctionarissen stellen, dat tijdens de vrijdag- en zaterdagavond meer mensen achter het stuur zitten, die alcohol gedronken hebben dan alcoholvrije chauffeurs. Een deel van de alcohol chauffeurs heeft voor hun situatie teveel op. Nu de feestdagen weer voor de deur staan met een extra lang kerstweekeinde zullen de vaderlandse politiekorpsen weer grote controle-acties houden op het alcoholgebruik en -misbruik in het verkeer. Over de invloed van alcohol op de weggebruiker vertelt de Bredase politieinspecteur W. van Bruggen in bijgaand artikel. BREDA De weggebrui ker, die te veel alcohol heeft gedronken is strafbaar. Di verse onderzoeken hebben aangetoond, dat de onge valskans aanmerkelijk toe neemt, naarmate de ver keersdeelnemer meer bor rels of pilsjes op heeft. Een Amerikaans onderzoek van enkele jaren geleden wees uit, dat bij een alcoholpro millage van 0,8 tot 0,9 het risico voor deze weggebrui kers verdubbelt. Bfj promil lages van 1,0 tot 1,2 is het risico zes keer zo groot en bij een promillage van 1,6 zelfs twintig keer. Een aantal landen heeft strenge bepalingen opge steld voor het alcoholge bruik door de verkeersdeel nemer. In Tsjechoslowakije is het totaal verboden, in Joegoslavië, Noorwegen en Zwitserland voor beroeps chauffeurs. Een aantal landen heeft in de wetten aangegeven boven welk promillage alcohol in het bloed de weggebruiker zeker niet mag komen. Voor IJsland, Noorwegen, Zweden en Joe goslavië is dat 0.5 pro mille, voor Oostenrijk 0,8 en voor België 1.5 pro mille. Neder land is een van de weinige landen in West-Europa waar nog geen fatala grens is vast gesteld. Onze wetgevers zijn er overigens wel mee bezig. De Tweede garner heeft zich uitgesproken voor strafbaar stelling van weggebruikers, die -boven de 0.5 pro mille alcohol in hun bloed hebben. De Eerste Kamer moet nog haar oordeel geven. Hoe komt een promillage tot stand? Een glas bier is 25 centiliter. Dat bier heeft een alcoholpercentage van 5. Dat betekent, dat in dat glas bier 1,25 centiliter alcohol zit. De deskundigen gaan uit van een mens van 75 kilo, die voor tweederde uit vloeistof en voor eenderde uit vaste stof bestaat. Op 50 liter is 1.25 centiliter 0,25 pro mille. Voor een borrel komt men ongeveer op hetzelfde uit. De gemiddelde mens stoot per uur 0.16 tot 0.18 pro mille alcohol af. Dat betekent dus, dat bij het gebruik van )én pils per uur 0.25 min 0.16 is ongeveer 0,09 pro mille alcohol in het bloed blijft hangen. De A Hoe meer pilsjes, hoe meer kans op ongelukken. lichtimpulsen verslechtert. Twee lampen van een te genligger worden als een lichtbron gezien. gaat harder praten als hij alcohol gebruikt en hoort minder goed. Gevaarlijk op de weg. 0,4 promille: het dichtbij- zien (1-2 meter) verslech- 1,0 promille (vier borrels): de opmerkzaamheid van snelheid van de opname van alcohol in het bloed is onder hevig aan verschillende facto ren. Een daarvan is wat en hoeveel er tijdens het alcohol gebruik is gegeten en wordt gegeten. Allerlei functies van het menselijk lichaam worden door alcoholgebruik gestoord. Onderstaand lijstje geeft daar van een indruk. 0,33-1,0 promille: gehoor- gevoeligheid. De mens tert bij 40 procent van de mensen. 0,5 promille(twee borrels): de snelheid van het eigen en van andere voertuigen wordt verkeerd geschat. De reactietijd van de weggebruiker met dit pro millage alcohol in het bloed vermindert. De ei gen rijvaardigheid wordt overschat. 0,6 promille: de waarne ming van de afzonderlijke de weggebruiker is tot de helft gedaald. De gezichts scherpte en het waarne mingsvermogen nemen nog verder af. 1,2 promille: de wegge bruiker krijgt moeite kleuren te onderscheiden, met name rood en groen. Dat geeft extra gevaar bij verkeerslichten. Een andere afwijking als gevolg van alcoholgebruik is de zogenaamde nystagmus. Daarmee wordt aangegeven, dat de gezichtshoek van de weggebruiker inkrimpt met 10 procent. Hij kijkt meer star rechtuit. Bij 0,5 pro mille heeft de helft van de weggebruikers hiervan last, bij 0,8 pro mille 80 procent en bij 1,0 pro mille nagenoeg alle weggebruikers. Het is duidelijk, dat in het wetsontwerp voor een maxi maal promillage alcohol in het bloed van de weggebruiker de nystagmus een belangrijke rol heeft gespeeld. De chauffeur die te veel heeft gedronken bezondigt zich het meest aan de volgen de ongelukken: oprijden tegen stilstaande obstakels als ver- keerspalen, lantaarnpalen, lichtmasten, bomen, gepar keerde auto's, containers e.d; verkeerd inhalen doordat de eigen snelheid en die van te genliggers verkeerd wordt ge schat en doordat men een ver keerd idee van de wegligging krijgt: de bochten worden te ruim genomen waardoor plot selinge tegenliggers niet meer ontweken kunnen worden. WIPPEL HOUBEN (ADVERTENTIE) Opzoek naar hfge rente? De postspaarbank is altijd vlak bij woning of werk, want op elk van de 2400 postkantoren kunt u terecht. DEN HAAG (KNP) Ko mend weekeinde leggen de ze ven diocesane delegaties naar het Landelijk Pastoraal Over leg (LPO) dat 26, 27 en 28 januari te Noordwijkerhout wordt gehoudeh, de laatste hand aan hun reportage n.a.v. het ontwerprapport De recht vaardigheid in de wereld. 18 December moeten hun bijdra gen binnen zijn bij hét secre tariaat van de kerkprovincie in Utrecht en 30 december komt een afvaardiging van LPO-leden en organisatoren in Den Bosch bijeen om de agen da van Noordwijkerhout nader te omschrijven. Overal heeft men duidelijk te kampen met tijdnood. 30 oktober werd eindelijk be kend gemaakt dat de opge schorte landelijke pastorale raad voorlopig zou worden vervangen door de LPO. De voorbereiding verschilt van bisdom tot bisdom en varieert van bespreking binnen de Dio cesane Pastorale Raden (DPR) en veelvuldig overleg tussen de diocesane afgevaardigden tot een gesprek tussen de LPO-leden van het bisdom, omdat men geen kans meer zag de DPR hiervoor mobiel te maken. Een handicap was ook het feit dat het ontwerp rapport in enkele diocesen pas 7 december arriveerde. Men worstelt duidelijk met de vraag: hoe concreet kan de kerk worden zonder te verval len in partijpolitiek en richtin genstrijd? Ook bij het inventariseren van de Nederlandse pastorale pro blemen die op het LPO aan de orde moeten komen, leeft de vrees dat een dergelijke be spreking gemakkelijk zou kunnen leiden tot vershcerping van tegenstellingen. Vanuit de DPR van het bisdom Breda waren ondermeer als actuele problemen aan de orde ge steld: betrokkenheid van de jongeren bij de kerk en de polarisatie. In tegenstelling tot de meeste andere bisdommen heeft de Bredase DPR (met de Utrechtse) het ontwerprap port al eerder besproken. Maandagavond is de Lim burgse LPO-delegatie samen gekomen met mgr. Gijsen en vicaris dr. H. van der Meer s.j. Tevoren- was het rapport Rechtvaardigheid in de wereld besproken door de afgevaar digden in de 5 regio's van de DPR. Vanwege de huidige si tuatie in het bisdom had één regio zich niet bij machte ge zien het onderwerp te bespre ken, De afgevaardigden willen in Noordwijkerhout de vraag voorleggen wat de Limburgse situatie landelijk te betekenen heeft. Misschien zullen ze ook hulp vragen in hun pastorale moeilijkheden. Bisschop Gij sen had hier geen bezwaar tegen maar met de afgevaardig den achtte hij het moeilijk een vofm te vinden om de kwestie in het LPO aan de orde te stellen. Uit de voorbesprekingen In het land is minstens duidelijk geworden dat men een vruch- bare discussie over de recht vaardigheid in de wereld - waartoe behoort: de rechtvaar digheid in de kerk en de mon digheid van de leek - van een dergelijk gewicht vindt, dat men na het landelijk pastoraal overleg in de verschillende di ocesane pastorale raden wil komen tot de praktische con clusies voor ieder bisdom. Ook is tijdens' het voorover leg gebleken dat men nog niet goed ziet hoe de huidige pro blemen van de kerkprovincie zinvol op het LPO besproken kunnen worden. Van de ande re kant wenst men de situatie in eigen land niet toe te dek ken met een op het eerste gezicht ongevaarlijke discussie over rechtvaardigheid in de wereld. Er zal veel organisa tietalent nodig zijn om in Noordwijkerhout de „hete hangijzers" aan te vatten en, als men ze aangrijpt, zich niet de vingers te branden. PARIJS (AFP) De Fran se justitie heeft drie personen di everantwoordelijk zijn voor de fabricage en het verhande len van het talkpoeder „Mor- hange", dat de dogd van 41 kinderen zou hebben veroor zaakt, doodslag ten laste ge legd. De betrokkenen zijn de pre sident-directeur van de maat schappij „Marhange" die de talkpoeder verspreidt, Berty, de directeur van de maat schappij „Setico" die het poe der produceert, Maillard, en een van diens medewerkers. UTRECHT (ANP) Tegen de kerstdagen gaan ongeveer 15.000 Nederlanders met spe ciale reisbureautreinen en „ge wone" treinen naar de winter sport. De grootste drukte con centreert zich op 22 en 23 december. Oostenrijk is het meest in trek. Op de avond van de 22e gaan per Austria- en Holland- Italië-expres 3400 reizigers de wintersportvakantie tegemoet. De reisbureautreinen nemen die dag nog eens ongeveer 2200 man mee. Tussen 18 en 23 december hebben mo menteel voor de reisbureau treinen ongeveer 6500 perso nen geboekt. De capaciteit van zit-, slaap- en ligrij tuigen in alle treinen naar het buitenland is volgens Nederlandse Spoorwegen op 22 december geheel volge boekt. Maar op andere ver trekdagen is nog plaatsruimte beschikbaar. Zo heeft de ho telplanexpres op de 23e nog enige plaats. Ook is er nog ruimte in de Berglandexpres van de 18e en de 20e decem ber. NEW YORK (RTR) De juridische commissie van de VN-assemblée heeft tegen Amerikaanse en Britse bezwa ren in, de kwestie van concre te maatregelen tegen internati onaal terrorisme naar volgend jaar verschoven. Er zal een commissie ad hoe worden ingesteld die de me ning der lidstaten over de kwestie moet nagaan. Het be sluit werd genomen met 76 tegen 34 stemmen bij 16 ont houdingen. Het voorstel was afkomstig van de niet-gebonden landen. Twee andere resoluties kwa men daarna niet meer aan bod. In de ene bepleitten de VS een internationale conven tie ter bestraffing of uitleve ring van politieke terroristen en een westelijk compromis voorstel behelsde een verzoek aan de juridische commissie alvast een conventie tegen ter rorisme op te stellen. De Amerikaanse afgevaar digde Tapley Bennett toonde zich teleurgesteld over de uit spraak van de commissie en verklaarde dat de Verenigde Naties op deze wijze het risico lopen het lot van de vroegere Volkenbond te delen. Sommige van de indieners van de goed gekeurde resolutie hadden „in de wandelgangen en elders duidelijk gemaakt dat ze hele maal geen maatregelen wens ten", zo merkte hij op. Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatie zullen deze; vermeld worden. Slechtsbij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan b(i| de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud, c.q. strekking. In een t.v.-uitzending over China, antwoordde een een voudige arbeider uit het land van Mao op de vraag of hij verhoging van zijn in onze ogen schamel loon wenste, het volgende: dat is niet nodig, want loonsverhoging leidt tot stijging van de prijzen en dan ben ik weer even ver. Zouden onze vakbondsbe stuurders nu niet eens een reis naar China moeten maken om daar in de leer te gaan. Door de forse stijging van de lonen, vooral in de laatste jaren heeft ons land zich uit- geprijsd, waardoor veel wer keloosheid ontstond. Indien de eisen van de vakbonden wat gematigder zouden zijn ge weest, was dit beslist niet ge beurd. Ook voor het komende jaar werden weer forse loonsverho gingen afgedwongen, waardoor er weer duizenden werkeloos zullen worden. Afgezien nog van het feit dat er geen cent meer in het loonzakje terecht komt. BREDA P. NAUTA Wat bezielt toch de KRO om in „Brandpunt" (9 december j.l.) zo eenzijdig „voorlich ting" te geven over de ont slagkwestie bij het Limburgse bisdom-Van Kempen en de houding van mgi^ Gijsen in deze. Is het niet een minimum- m-eis om het hoor en weder hoor toe te passen als men meent dat de t.v. bij dergelij ke zaken per se moet worden ingeschakeld Moeten wij te rug naar een heidense menta liteit van haatdragerij en ver dachtmakingen of nog erger? God behoede ons daarvoor. BOXTEL DR. M. VAN HELVOORT. Een minder benijdens waardige plaats aan het poli tieke firmament zien we toe bedeeld aan mr. Hans van Mierlo, van wie Joop Bartman zegt dat hij al een dagje ouder wordt. Het was Van Mierlo's acteertalent hetwelk hem in de Kamer hielp, zijn wat zwe- verig-filosofische instelling dreigt hem thans de das om te doen. Woorden als „flexibili teit" en „pragmatisme" klon ken velen welhaast magisch in de oren. doch allengskens rijp te het vermoeden dat je er alle kanten mee uit kunt, be halve de gewenste. Men ver wachtte wellicht een verbeter de reïncarnatie van Robespier re; op zijn minst een doctri naire pyromaan, niet ongene- gen de hele santekraam te la ten ontploffen ter wille van de politieke duidelijkheid. Wat men te zien kreeg bleek ech ter nauwelijks meer dan het ludieke gebroddel van een ideologische kruidendokter. BREDA L. PISON DE ZEVEN mannen die on langs zijn doodgeschoten bij een poging een Boeing van de Ethiopische luchtvaartmaat schappij te kapen, behoorden tot het front voor de bevrijding van Eritrea, zo is volgens het Ethiopische persbureau geble ken uit het onderzoek.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 15