GEEN KANON Dode jongen redde mijn leven" IJesrelHM ONZEKERHEID ROND VIETNAMOVERLEG Thieu ondergraaft akkoord AMBTENAREN IN BRUSSEL STAKEN DOOR Publicatie verbod foto's gevraagd Misschien gesprek tussen Den Uyl en Andriessen „HERSTRUCTURERING HBO STOPZETTEN" Verdachten blijven in arrest Slapende Britse piloten Als het buiten regent, schijnt binnen tóch de zon. Inde droogautomaat van Bres! ERRES Scheepsbemanning gered op Noordzee Lasten worden te zwaar voor „Draagt Elkanders Lasten" binnenland i .TUI nTtl mtn Onedin Line van VARA wijkt voor NCRV's Bartie EENZIJDIG EIS OPSCHORTEN Uw droogproblemen zijn de wereld uit met De ooievaar was overtij d Gevangenis- schandaal in Merksplas .vlnwwl I Z. i Van onze correspondent) BRUSSEL. Mevrouw Nelly Maes, voor de volksunie lid van de Belgische kamer en een vrouw die actief is op het terrein van de vrouwenemancipatie heeft op een schriftelijke vraag een wat merkwaardig^ antwoord gekregen van staats secretaris Theo Lefèvre. Lefèvre, die verantwoordelijk is voor het wetenschapsbeleid, vernieuwde onlangs de dertig leden tellende adviesraad voor dit beleid. Van die dertig leden was er niet één een vrouw en Nelly Maes informeerde schriftelijk waarom dat het geval was. Lefèvre gaf daarop het volgende antwoord: „Toen Napoleon eens bij een bezoek aan een dorp aan de dorpsoudste vroeg waarom het kanon geen saluutschoten afgegeven had kreeg hij het volgende antwoord: om 21 reden niet. ten eerste we heb ben geen kanon, ten tweede goed, heeft Napoleon toen ge zegd, de andere redenen hoef ik niet te weten." (Van onze redactie buitenland) YELLOWKNIFE De pi loot, die in het ijzige noorden van Canada gered werd na 32 dagen de barre koude te heb ben overleefd, heeft gisteren verteld dat de jonge Eskimo die ook in het ver g='ukte vliegtuig zat, hem de eerste dagen in leven heeft gehou den. „Hij was mijn handen en voeten", vertelde piloot Martin Hartwell over David Kootook. Zijn vliegtuigje was neerge stort in de wildernis. Twee vrouwen, die ook aan boord waren, waren direct omgeko men. „De jongen heeft mijn leven gered. Ik kon niets doen. Ik moest hem alles ver tellen, waar hout te zoeken, hoe dat te kappen enz." Nadat het voedsel was opge raakt, gaf Hartwell de jongen opdracht om in een nabijgele gen meer vis te vangen. Hij bleef echter drie dagen weg en toen", aldus de piloot, „be sloot hij te gaan sterven. Hij ging zitten, bewoog zich niet meer en na drie dagen was hij dood". Dat was na 23 dagen. Hartwell hield zich vervol gens met mos en sneeuw in le ven. Afgelopen zaterdag werd hij ontdekt door een vliegtuig van de Canadese luchtmacht. Hij had toen al drie dagen niet meer gegeten. „Het was net een sprookje toen twee parachutis ten naast ine landden", zei Hartwell. LONDEN (Rtr.). De gezagvoerder van een Brits lijnvlieg- tuig dat dezer dagen met 125 passagiers op weg was naar het Verre Oosten, betrapte zich erop dat hij zat te knikkebollen achter de stuurinrichting. Toen hij rondkeek ontdekte hij dat zijn twee medepiloten en de boordwerktuigkundige vast in slaap waren. Direct bestelde de gezagvoerder zwarte koffie om „ieder een weer bij zijn positieven te brengen." Dit hachelijke voorval is aan het licht gekomen bij een en quête van de Britse pilotenvereniging (Balpa) die streeft naar een vermindering van het aantal vlieguren dat het vliegend per soneel per maand moet maken. De grens die de Britse regering officieel heeft gesteld bedraagt 100 uur, maar volgens de Balpa zal waarschijnlijk worden gevraagd dit aantal tot 80 uur per maand terug te brengen. Een woordvoerder van de pilotenorganisatie zei dat uit de reacties van de vliegers blijkt dat vermoeidheid een steeds groter probleem gaat worden. -A. m J (Van onze redactie buitenland) PARIJS/SAIGON. Tegenstrijdige berichten over het verloop van het Vietnamoverleg in Parijs, een toespraak van president Thieu van Z.-Vietnam en de reacties daarop van Noord-Vietnam en de Vietcong hebben gisteren on zekerheid doen ontstaan over de mogelijkheid dat nog vóór Kerstmis een bestandsovereenkomst wordt gesloten. In Parijs heerste ongekende diplomatieke activiteit. De Ameri kanen en Noordvietnamezen onderhandelen er op drie niveaus wat de geruchten over een doorbraak in het vredesoverleg ver sterkte. Maar hooggeplaatste Amerikaanse functionarissen in Washington beginnen eraan te twijfelen of de zaak voor Kerst mis nog wel kan worden afgerond. Zij verklaarden gisteren dat Nixons afgezant Kissinger en de Noordvietnamese onderhande laar Le Due Tho nog wat knelpunten onderhanden hebben die moeilijker blijken dan was verwacht. Vandaag spreken deze twee verder. J (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM De VARA zal de uitzendingen van de se rie „Onedin Line" vanaf twee de kerstdag gaan opschorten tot een nader vast te stellen datum. Er resten dan nog 14 afleve ringen op een totaal van 29 die echter, naar men ons bij de VARA vertelde, absoluut ze ker te zijner tijd/ zullen wor den uitgezonden. Daarbij bestaat de mogelijk heid dat men de hele serie van voren af aan weer gaat uit brengen. De VARA is tot dit ongebruikelijke besluit geko men op grond van de kijkcij fers die ten gunste uitvielen van „Het meisje met de blau we hoed" bij de NCRV op het andere net. Daar ging gistera vond het 7e en tevens laatste deel van. Over enkele weken begint de NCRV met de uitzending van „Bartje" hetgeen de prognose ten aanzien van de kijkdicht heid voor de zeevaartserie nog somberder maakt. (Van onze redactie binnenland) VHSSINGEN. Het Neder landse schip Goeree 8 heeft de vijf opvarenden gered van een klein schip uit Somalië, de 500 ton metende Southcliff, dat op 14 mijl ten westen van het lichteiland Goeree in moeilijk heden was gekomen. Sleepboot Smitbank nam de Southcliff la ter op sleeptouw. Het schip maakte toen een slagzij van 15 tot 20 graden. Op vijf mijl van Kamperduin is gisteravond het vissersvaar tuig de Katwijk 159 uitge brand. Er heeft zich ook een explosie voorgedaan. De tien opvarenden werden gered door het Vlaardingse vissersvaartuig de VI. 115. Alleen de schipper raakte licht gewond. De sleepboot Helgoland ten slotte heeft gisteren de onder Panamese vlag varende kust vaarder Johanna B naar Delf zijl gesleept. Dat schip was tus sen Texel en Terschelling met machi-neschade op drift ge raakt. DE SCHEDEL die onlangs in Berlijn is gevonden op de plaats waar Hitiers plaatsvervanger Martin Bormann zou zijn ver dwenen, is niet van deze nazi, zo is uit het voorlopige onder zoek gebleken. Inmiddels staat op het Parijse vliegveld Orly wel het speciale vliegtuig van Kissinger gereed. Verwacht wordt namelijk dat Kissinger en zijn secondant ge neraal Haig nog naar Saigon zullen vliegen om president Thieu van de bijzonderheden van het besprokene op de hoog te te stellen. Deze laatste droeg gisteren aanzienlijk bij tot de onzeker heid door met een eigen plan te komen voor een kerst- en nieuwjaarsbestand en uitwisse ling van krijgsgevangenen. In een toespraak tot de twee ka mers van het parlement In Sai gon verklaarde hij dat er geen politieke oplossing kan komen zolang de Noordvietnamese troepen in het zuiden blijven en dat Zuid-Vietnam de oorlog zal moeten voortzetten, „omdat het de enige manier is om voort te bestaan." Niettemin opperde hij de mogelijkheid van verlen ging van het kerstbestand voor het geval in die periode vrucht bare contacten tussen Saigon, Hanoi en de Vietcong tot stand zijn gekomen. President Thieu verklaarde in zijn toespraak in Saigon dat hij bereid is alle Noordvietna mese krijgsgevangenen vrij te laten in ruil voor vrijlating door Hanoi van de Amerikaanse krijgsgevangenen. Als gebaar van goede wil zou Zuid-Viet nam eenzijdig ruim duizend zie ke en gewonde Noordvietna mezen laten gaan. Thieu ver wierp elke druk van buitenaf op Zuid-Vietnam om een oplos sing te aanvaarden, en ver klaarde dat zijn land zich niet in slaap zou laten sussen door bedrieglijke vredesvoorstellen. Thieu's woorden gaven aan leiding tot zeer uiteenlopende commentaren. Verscheidene po litici meenden dat zijn stand punt onbuigzamer was dan ooit. De Noordvietnamese dele gatie in Parijs verklaarde dat Thieu zijn best blijft doen de overeenkomst tegen te werken. De Vietcong wees Thieu's plan onomwonden van de hand. Uit Hanoi kwam de eis voor het eerst dat Saigon samen met Washington het vredesakkoord moet onderte kenen. In Parijs hielden gisteren ho ge Amerikaanse en Noordviet namese ambtenaren twee afzonderlijke bijeenkomsten waarop naar verluidt verder werd gewerkt aan de tekst van een ontwerpbestandsakkoord. Daarna kwamen Kissinger en Le Due Tho voor hun achtste gesprek in de jongste onder handelingsronde bijeen. Kissin ger had eerst in Neuilly het laatste gedeelte bijgewoond van de vergadering die zich bezighield met de politieke as pecten van de voorgestelde overeenkomst. (Van onze correspondent) BRUSSEL Tweeduizend stakende Europese ambtena ren, die dinsdagmiddag in het Berlaymontgebouw (zetel van de Europese commissie) bijeen waren, hebben besloten hun staking voorlopig voort te zet ten. Sicco Mansholt, de voor zitter van de Europese Com missie, en Nederland hebben in die vergadering van de sta kingsleiding een compliment gekregen. Mansholt is de eerstg com missievoorzitter, die zijn vol ledige verantwoordelijkheid genomen heeft ten aanzien van het Europese personeel, zo werd gezegd. Ook Nederland, UTRECHT (ANP) „Draagt elkanders Lasten", het alge meen sociaal fonds van het CNV, ziet zich om financiële redenen genoodzaakt tot een ingrijpende reorganisatie van werkzaamheden die begin 1973 haar beslag zal krijgen. In de nieuwe opzet is geen plaats meer voor egien maat schappelijk werk in gezinnen. Voor de zeven in dienst zijnde maatschappeiyk werk(sters) en twee bureaumedewerkers is een afvloeiingsregeling getrof fen. De rest van het werk zal zodanig worden gereorgani seerd, dat het fonds aan de leden van CNV-bonden dezelf de diensten zal kunnen bewij zen als tot nu toe. dat het voorzitterschap van de Europese ministerraad heeft, (in welke raad zich vorige week het gevecht om de Euro pese salarissen afspeelde) werd geprezen om zijn pogin gen de in maart van dit jaar gemaakte afspraken in de raad over de honorering van het personeel na te komen. Het is duidelijk zo luidde de conclusie van de Europese sta kers, dat Duitsland en Frank' rijk (deze landen hielden de salarisvoorstellen van de Euro pese Commissie tegen) gehan deld hebben op 'n wijze waar uit blijkt dat zij het verschil tussen Europese en nationale ambtenaren willen vervlak ken. De raad van ministers van Euratom, die dinsdag met veel vertraging vanwege de staking beg on, kon tenslotte alleen aan de slag nadat enkele hoge Eu ropese ambtenaren besloten hadden hun diensten als tolk aan te bieden. Deze Euratom raad behandelde voorstellen van de Europese Commissie inzake een vijfjarenplan voor het gemeenschappelijk onder zoekingscentrum van Eura tom. Staatssecretaris Westerterp van Buitenlandse Zaken heeft overigens de verwachting uit gesproken dat het Europees personeel zijn staking zal op schorten nu Mansholt, de com missievoorzitter, besloten heeft het salarisgeschil aan het Eu ropese hof in Luxemburg voor te leggen. Ook zej Westerterp cl A de raad vastbesloten is het stakende raadspersoneel niet uit te betalen over de stakingsdagen. Bij vorige sta kingen heeft het personeel van de Europese Commissie-dien sten wel salaris gekregen om dat het administratief te lastig bleek dat in te houden. (Van onze redactie binnen land) DEN HAAG De HTS- Unie heeft besloten tot acties om de sluipende invoering van de herstructureringsplannen voor het hoger beroepsonder wijs (HBO) stop gezet te krij gen. Op de hts-en zal men actiecomités vormen, die ge coördineerd worden op het bu reau van de HTS-Unie in Utrecht. Een hand'ekeningen- actie is inmiddels gestart. Het hoogtepunt van de acties wordt in januari verwacht op een discussiedag, die op alle hts-en plaatsvindt. Minister Van Veen van On derwijs en Wetenschappen wil acht miljoen gulden bezuini gen op het HBO: minder lesu ren en grotere klassen, waar bij hij het raadzaam acht eventuele bezuinigingen door te voeren voor de algemene vakken, met name talen en sportbeoefening. Volgens de HTS-Unie is het bedrijfsleven de belangrijkste drijfveer achter de plannen, die passen in de voorgenomen herstructureringsplannen voor wetenschappelijk onderwijs HBO. Het bedrijfsleven zou het thans te duur vinden om veel universitair opgeleide mensen in dienst te nemen: het aantal studenten aan universiteiten en hogescholen moet maar sterk verminderen. Het is de bedoeling, dat in de plaatselijke actiecomités zitting krijgen: studenten, do centen, directies en niet-on- derwijzend personeel. Het ligt in de bedoeling de onderwijs problematiek op de HTS-en te verduidelijken. Met de actie willen de initiatiefnemers voorkomen, dat het rijk acht miljoen gulden op de begro ting voor het HBO zal bezui nigen. Deze begroting moet nog in de Tweede Kamer wor den behandeld. 0 De Belgische minister van landbouw, Leo Tindemans (voorgrond linksmoest zich 'n weg banen door stakende EEG-ambtenaren voor het Charlemagnegebouw in Brussel waar een bijeenkomst van de EEG-ministers van landbouw werd gehouden. IN KINSJASA is een ministers conferentie begonnen ter ver eniging van de twee rivalise rende bevrijdingsbewegingen van Angola, de MPLA van dr Agostinho Neto en de GRAE van Roberto Holden. (ADVERTENTIE) Een Erres droger blaast uw wasgoed met een zomerwarme bries in record tijd droog. U hoeft het niet meer te laten nadrogen aan de waslijn. Het goed kan zo' in de kast of ge streken worden. Er zijn 2 Erres drogers: 1 voor 2 Va kg en 1 voor 4 kg drooggewogen wasgoed. Meer weten? Dan n briefkaartje naar: Erres Nederland B.V. Postbus 1481, afd. D., Rotterdam. ïrres droogautomaten: reeds vanaf f449,-(bruto adviesprijs). (Van onze redactie binnenland) HOOFDDORP De politie van Haarlemmer meer heeft dinsdagmid dag een ooievaar „neer gehaald" met een ver dovingsgeweer. De ooievaar die zich al enkele maanden in Haarlemmermeer op hield, heeft blijkbaar de trek naar Afrika ,die hij in augustus al had moe ten ondernemen, gemist. Het dier is voorlopig „ingesloten" in het hoofdbureau van politie te Hoofddorp en zal ver moedelijk naar een die rentuin worden ge bracht. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Het kort geding dat de Helmondse fo tograaf Theo van den Meu- lenhof had aangespannen te gen de free lance-journalist Rolf Boost uit Landsmeer met als inzet teruggave van een fotoreportage over de kruiden dokter Van de Moosdijk is voorlopig met een sisser afge lopen. Vlak voordat de zaak behandeld zou worden voor de Amsterdamse rechtbankpresi dent, mr. U. Stheeman, kwam het bericht dat Boost de 22 fo to's aan de rechtmatige eige naar had teruggezonden. Theo van den Meulenhof had Rolf Boost begin december op diens verzoek de fotoreportage over de „kruidendokter" toe gezonden. opdat die er een keus uit kon maken voor een verhaaltje, mogelijk voor het weekblad Panorama, waarvan Boost medewerker is. Maar twee dagen later las de foto graaf in de krant over de plannen van Boost om met een boekwerk over Van de Moos dijk te komen, waarin van de mythe rond de kruidendokter niet veel over zou blijven. Daar wilde Van den Meulen hof zijn foto's niet toe lenen. Hij vreesde vele goede relaties te zullen verliezen als hij zou meewerken aan een anti-Moos- dijk boek. Hij spande een kort geding aan om Boost die later weigerde te zeggen wat hij met de foto's precies van plan was om hem te dwingen de fo to's terug te zenden en een pu- blikatieverbod te verkrijgen. Vlak voordat het gistermorgen zover was ontving de foto graaf van de uitgeversmaat schappij Kerco in Ridderkerk de foto's thuis met de medede ling dat Boost in Spanje zat en ter voorkoming van onnodige complicaties de platen retour had laten zenden. Maar omdat in de brief stond dat Boost des ondanks van zijn recht over tuigd was de foto's te mogen publiceren en er tevens num mers en maten op de foto's stonden, waaruit kon worden afgeleid dat deze geclicheerd waren, trok van den Meulen hof op aandringen van zijn raadsman het geding niet in Mr. Th. v. Raalte vroeg nu voor alle zekerheid een publi- katieverbod van de fotorepor tage. Volgende week beslist de rechtbank hierover. (Ver-volg van pag. I) De confessionelen van hun kant (Andriessen vertolkte dat gisteren nog eens) willen uit sluitend met de progressieve drie praten als zo'n gesprek kan leiden tot „een gelijke mate van verantwoordelijk heid", met andere woorden: alleen over een links-confessi oneel kabinet. Andriessen her haalde zijn uitspraak van ver leden week, dat de KVP en de beide andere christen-demo- - cratische fracties niet willen fungeren als parlementaire bijwagen van een links kabi net. -Andriessen wees gisteren ook op een aantal belangrijke verschillen van programmati sche aard tussen het linkse blok en het confessionele blok. Zo wil de KVP beslist geen eenzijdige prijsstop, wil zij de duizend gulden collegegeld handhaven en wil zij geen, wat Andriessen noemde, af braak van de defensie. De driehondérd miljoen gulden, die de linkse drie volgend jaar wil bezuinigen zijn voor ons beslist onaanvaardbaar, aldus de KVP-fraetieleider. Inmiddels heeft de leider van de D'66-fractie (een van de drie politici, die Ruppert ontving) de uitspraken van Andriessen „teleurstellend" genoemd. Van Mierlo wees er overigens met enige nadruk op, dat de prijsstop en de defensiebezuinigingen, zoals die onlangs door het „scha duwkabinet" zijn gepresen teerd, niet moeten worden ge zien als keiharde beleidspun ten van een eventueel links kabinet. Dat kabinet is nog niet compleet en kan dus ook geen verantwoordelijkheid ne men voor dit soort zaken. Het betreft hier enkele urgentie- punten die Den Uyl eventueel op de eerste ministerraad van zijn kabinet zal voorstellen, meer niet aldus van Mierlo. D'66-fractieleider mr Hans van Mierlo heeft informateur Ruppert gisteren de raad ge geven terdege na te gaan hoe een minderheidskabinet bij andere fracties in de kamer zal „vallen". De informateur moet zijns inziens vaststellen of de rest van de Kamer be reid is een (links) minder heidskabinet „vaarwater" te geven. Is die bereidheid er, dan kan een minderheidskabi net, naar Van Mierlo gelooft, rekenen op een regeerperiode van anderhalf twee jaar. Dat zou uitzicht kunnen bieden meende hij op een stabiel meerderheidskabinet daarna Informateur Ruppert ontving gisteren behalve democraten- leider Van Mierlo ook de fractievoorzitter van de CHU, drs. Arnold Tilanus en diens college van DS'70, mr. Jan Berger. 15 Ze zeggen wel eens dat dit de donkere dagen tussen sin terklaas en kerst zijn. Dan gaan we een boom ko pen. En een boom opzetten....over vrede en zo. Je kunt in dit soort dagen, geloof ik, alleen maar eerlijk over dit soort zaken een boom opzetten met iemand die je nou niet direct het liefste uit nodigt bij je fonduetoestand, of hoe die brasserijen tegen woordig mogen heten. Met iemand die in de knoei zit, bijvoorbeeld- Met een paar oude mensen die je weet zit ten maar waar je nooit komt. 't Is maar een hoor. Verder niks. V „Voor een man die honger heeft is God rijst". „Voor een vertrapte is God een vakbond". Deze woorden die er niet om liegen, komen uit de mond van pater Cornelio Lagerwey, die op de Filippijnen werkt. Een van de christenen in die grote derde wereld, die deze week de christenen hier vragen om over de brug te komen. Stel u voor: half Nederland zit nu eigenlijk met spanning te wachten op het moment dat KVP-voortrekker mr. Andries sen een rooie kop krijgt. Maar hij trekt totnutoe alsmaar bleek weg. Ik trek ook weg,maar niet bleek. Saluutjes. MERIJN. (Van een onzer verslaggevers) TURNHOUT Gisteren zijn vier mannen uit de ge vangenis van het Belgische Merksplas voor de raadkamer van de Turnhoutse rechtbank geleid onder verdenking van een enorme handel in gestolen goed. Deze goederen vrachtwagens :*ol werden ontvreemd uit de fabrieken waar de gevangenen te werk waren gesteld. Ook de eigen gevangeniswerkplaatsen waren niet veilig voor de bende. Nog vorige week verdween voor drie mille aan gereedschap uit de timmermanswerkplaats. Deze praktijken, waarbij be halve gevangenen ook bewa kers en een Nederlandse be drijfsleider van een der fa brieken betrokken zijn, zou den al jaren hebben geduurd. De bewakers zouden de han del hebben bedreven en de winsten geïncasseerd, terwijl de gevangenen werden afge scheept met een oorlam of een relatiegeschenk. Dit verdroot tenslotte een der gevangenen die overigens als een be roepsmisdadiger te boek staat zo dat hij de zaak bij de gevangenisdirecteur aan bracht. De raadkamer van de Turn houtse rechtbank heeft het aanhoudingsmandaat tegen de vier verdachten bevestigd. Maar het onderzoek is nog lang niet ten einde, omdat men vermoedt dat er veel meer betrokkenen zijn. (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 13