WATERSCHAP STEUNT RECREATIEPLAN Schap geeft fiat aan begroting VEEL PROBLEMEN AAN DE ORDE OP HOORZITTING IN HOEK Stichting wil „echt" carillon VOOR BLOK Door verkoop van benodigde grond SOCIALE WERKVOORZIENING IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Hondenbelasting 10 gulden meer Sluiskiller werd worst kampioen stad streék Velen kaartten om vleeswaar VERKLARING In competitie zaalvoetbal De Veerhoek nog één team ongeslagen VOORSTEL Bejaarden Braakman Vernielingen Bibliotheek Aardgas ZBC WON VAN KOT Eendracht-expo door 203 duiven bezocht" Vergadering recreatieschap Braakman in zeeland Sportmannetjes van het jaar „Projecten kunnen veel goedkoper" ONDERWIJZERS BIJEEN IN TERNEUZEN Dinsdag 12 december 1972 5 i <Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG „De laatste storm heeft weinig schade aan de kust veroorzaakt. Wel is bij het Zwin een grote hoeveel heid zand verloren gegaan en wordt de binnengeul steeds breder. Rijkswaterstaat is met bulldozers bezig om te trach ten deze geul te beperken". Dit zei gisteren dijkgraaf J.B.Becu van het waterschap Het Vrije van Sluis tijdens de algemene vergadering die werd gehouden in „Du Com merce" in Oostburg. In zijn toespraak aan het begin van de vergadering ging de dijkgraaf ook nog even in op de verwachte nieuwe taak van de Zeeuwse waterschap pen, die van de waterzuive ring. ,.G.S. van Zeeland zullen Provinciale Staten begin vol gend jaar voorstellendeze zui vering op te dragen aan de waterschappen en* dan kan per 1 januari 1974 met deze taak begonnen worden", aldus de heer Becu. Hij stipte aan dat reeds nu blijkt dat de hieraan verbon den problemen door de water schappen zelf niet opgelost kunnen worden. Er komt dan ook een overkoepelende tech nologische dienst aldus de heer Becu, die zei dat als in de toekomst nog meer taken van deze orde aan de water schappen zouden toevallen, men moet gaan denken aan een overkoepelend schap. water- Tijdens de algemene verga dering is uitvoerig gesproken over verkoop van grond in Cadzand aan de nv Het Zeeuwsche Land. Deze onder neming wil, in samenwerking met de gemeente Sluis, een plan voor recreatiebouw ont wikkelen. Het gebied ligt tus sen Noorddijk, het Zwin en het afwateringskanaal. Verschillende hoofdingelan den vonden het voorgestelde verkoopbedrag van vier ton niet aan de al te hoge kant. Dijkgraaf Beou zei dat het plan een goede ontwikkeling voor de streek kon betekenen en de prijs naar de mening van het bestuur niet te laag was. Dijkgraaf Becu dacht dat het plan gunstig zou kunnen werken op de werkloosheid in de streek. Op de vraag wat met de ontvangen vier ton gedaan gaat worden zei de heer Becu dat dan minder een beroep op de kapitaalmarkt gedaan be- behoefde te worden. „En als de zuiveringstaak aan ons wordt opgedragen zal een nieuwe vleugel aan het Waterschaps huis onontbeerlijk zijn en die kan hiervan betaald worden" Aan het eind van de discussie verlangde een hoofdingelahd stemming. Hij ondervond geen steun en zonder hoofdelijke stemming werd met de ver koop ingestemd. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Zonder op- of aanmerkingen heeft het algemeen bestuur van het Sociaal Werk voorzieningsschap Zeeuwsch-Vlaanderen de begro ting voor 1973, die een tekort vertoont van f 753.121,goedgekeurd. 1) Hartig hapje: Toastje met stukje gemarineerde haring of rolmops. Garneren met tomaat 2) Kippers: Zó op 't brood óf even bakken met mes puntje boter óf kort koken in bodempje water, li 3) Gokking: Gefileerd of gesneden. Garneren met dun schijfje augurk. 4) Maatjesharing: In mootjes op toast (met stukje tomaat). Cocktail: 1 dl. room, 2 dl. tomatenketchup, 4 dl. mayonaise en naar .smaak sherry of cognac. (Van onze correspondent) AXEL In de Breda-bar" werd een kaartwedstrijd ge houden met een deelname van 92 personen waarvan er zeker 10 procent uit België afkom stig was. De hoofdprijs bestond uit een geslacht half varken dat werd gewonnen door de heer F. Wieland te Axel. Ook de verdere te verdienen prijzen, bestonden uit vlees waren: de verdere uitslag was: 2 P. de Caluwe, Sas van Gent, 3 I. Deinze, Axel, 4 H. Dallin- ge, Sluiskil, 5 W. Loone, Axel, 6 J. Deij, Axel, 7 A. van Britsom, Axel, 8 A.C. de Zeeuw, Zaamslag; 9 J. Boog- aert, Sas van Gent: 10 D. Kei zer, Axel. De wedstrijd werd georganiseerd door de A.K.V. (Axelse Kaart Vereniging). De vergadering in het Ter- neuzense stadhuis had onder leiding van burgemeester P. Molthoff van Hulst een bij zonder vlot verloop. De heren J. van de Voorde uit Sluiskil en G. H. M. van Schaick uit Breskens werden aangewezen om namens het werkvoorzieningsschap Zeeuwsch-Vlaanderen zitting te nemen in het bestuur van de federatie van Sociale Werkplaatsen in Zeeland. De heren L. de Clerck uit Aar denburg en J. A. Kopmels uit Sluis betreurden de gang van zaken bij de benoeming van het dagelijks bestuur van het Sociaal Werkvoorzienings schap. Volgens de heer De Clerck was er tussen de ge meente Oostburg. Sluis en Aardenburg, afgesproken dat burgermeester Van den Beid van Sluis door deze gemeenten voorgedragen zou worden als lid van het dagelijks bestuur. De heer De Clerck zei het jammer te vinden dat de ver tegenwoordigers van de ge- meent» Oostburg zich niet aan deze afspraak hebben gehou den. De heer Kopmels legde een korte verklaring af waarin hij opmerkte dat er bij de stem ming over de samenstelling van het dagelijks bestuur wel iswaar geen onregelmatighe den zijn gebeurd, maar dat diverse afspraken „anders uit' vielen dan wij hadden ge dacht", Hoewel er diverse ma len op de heer Kopmels een beroep is gedaan als lid van het algemeen bestuur van het werkvoorzieningsschap te be- danken, heeft hij na overleg met zijn raadsfractie gemeend, daaraan geen gevolg te moeten geven. „Ik hoop dan ook als Sluisse afgevaardigde mee te werken aan het welzijn van de gehandicapte medemens,"" aldus de heer Kopmels. (Van onze correspondent) OOSTBURG In de zaal- voetbalcompetitie in de sport hal „De Veerhoek" is nu slechts nog één team (ABN) zonder een verliespunt. M.C. Fiehuiqua verloor een punt in de wedstrijd tegen Groede (22), waardoor het de man nen van Verduyn (Breskens) (die in het geheel geen moeite hadden met Winkeliers, getui ge de 9I overwinning) naast zich aan de kop van de rang schikking zag komen. Beide koplopers hebben nu 7 punten uit vier wedstrijden. Negen doelpunten scoorde ook het Administratief Perso neel tegen Blijf Fit dat daar drie treffers tegenover plaat ste (93). De leraren van het Koningin Wilhelmina Lyceum kwamen tweemaal op de sport halvloer en wonnen van WIK (Sluis) en de OBV, respectie velijk met 53 en 74. Van 't Westen en Alheo deelden de punten via een 33 gelijk spel,. De stand: M.C. Fiehuiqua 4—7, Verduyn 4—7, ABN 3— 6, leraren KWL 4—6, Groede 4—5, OBV 44, Winkeliers 44, Alheo 44, Adm. Pers. 44, Van 't Westen 3—3, Ka reis en Van Hal, Sluis, 31, WIK, Sluis, 41, gemeente Oostburg 30, Blijf Fit 40. Aanstaande donderdagavond wordt gespeeld: Alheo - gem. Oostburg, Van 't Westen - Winkeliers, en Kareis en Van Hal - ABN. RONNIE MAESSCHALCK. (Van een onzer verslaggevers) TEBNEUZEN De inwoners van Terneuzen zullen in 1973 meer geld in het gemeentelijke laatje moeten brengen. De ge meenteraad zal zich in zijn vergadering van 14 december a.s. uitspreken over diverse door b. en w voorgestelde ta riefsverhogingen van gemeen telijke belastingen. Daarmee wordt een meerop brengst vain totaal 148.400 beoogd. De voorgestelde belas tingverhogingen betreffen di verse legestarieven (met 'uit zondering van de bouwleges) met ongeveer 30 procent reini gingsrechten het ophalen van huisvuil wordt ongeveer 5 duurder, precariorechten, die ongeveer met 60 procent worden verhoogd begrafenis- rechten, die met circa 60 pro cent worden verhoogd, hon denbelasting, die van 25 tot 35 wordt verhoogd en perso nele belasting, die van 200 tot 268 op centen wordt verhoogd. (Van onze correspondent) HOEK Tijdens een over leg tussen het college van b. en w. van Terneuzen met de leden van het contactorgaan van de kern Hoek zijn, een vrij groot aantal problemen aan de orde gesteld. Wethouder drs. R. ^arbé gaf een toelichting op de plannen tot het uitdiepen van de Braakman en zei het te be treuren dat er, tijdens een openbare hearing van het con tactorgaan dienaangaande, me dedelingen werden gedaan, die met de feiten in strijd zijn. Deze hebben de belangstelling gekregen van de pers. tenge volge waarvan de bevolking een totaal verkeerde voorstel ling van zaken kreeg. Wethou der Barbé herhaalde dat er geen gronden meer zullen worden uitgegeven voor het bouwen van bungalows en dat na de uitvoering van deze plannen het recreatiegebied als voltooid wordt be schouwd. Wethouder Barbé vroeg ook de medewerking om vernielin gen van het gymnastieklokaal door verenigingen te helpen voorkomen. Het contactorgaan zegde zijn medewerking toe en de afdeling onderwijs aa. zal aan de secretaris van het contactorgaan een lijst toezen den met de namen van alle gebruikers. Bij de uitvoerige bespreking over het ingebruik nemen van het gemeentehuis ten behoeve van het open bejaardenwerk, hebben b. en w. hun steun toegezegd. Het contactorgaan wil dit werk graag bij de stichting open bejaardenwerk te Terneuzen ondergebracht zien. Besprekingen hierover zijn reeds gaande. „De benedenruimten van het gemeentehuis zijn ook na de verbouwing niet geschikt voor bibliotheek, omdat we niiet aan de eisen van de biblio theekwet wordt voldaan. Er kan dan ook geen subsidie voor worden verkregen. Ook is er niet voldoende bevoegd personeel voor de bemanning van een nieuw filiaal. Hij ver zekerde dat het bestuur van de centrale bibliotheek hard werkt aan een oplossing, „maar dit kan niet op korte termijn". Besloten werd dat het con tactorgaan de belangstelling voor aardgas onder de bewo ners van de permanente wo ningen aan het Boerengat, de Knol en Wulpenzak zal aftas ten en de gevonden cijfers doorgeven. Daarna zal worden gezien of de PZEM daarmee, met enige kans op succes, kan worden benaderd. (Van een onzer verslaggevers) SLUISKIL De 18-jarige René de Maesschalck uit Sluiskil heeft tijdens de pro vinciale wedstrijden van de slagersvakscholen, gehouden in Goes, een eerste prijs en twee tweede prijzen be haald. Met zijn Hausmacher lever worst won René de eerste prijs, terwijl zijn boterham- wordt en tongeworst goed wa ren voor een tweede prijs. De jonge Sluiskillenaar viel ook vorig jaar bij de in Utrecht gehouden slagers vakwedstrij den in de hoofdprijzen. Hij behaalde toen eerste prijzen met zijn Zeeuwse boeren bloedworst en Zeeuwse droge varkensworst. René de Maes schalck is vierdejaarsleerling van de slagersvakschool te Goes. De kunst van het worst maken heeft hij van niemand vreemd. Zijn vader won twee jaar geleden op de districts vergadering van keurslagers te Gent een tweede prijs met leverworst. René vindt dat de concurrentie dit jaar op de slagersvakwedstrijden zwaar is geweest. „Ik had niet ver wacht dat ik zo hoog in de prijzen zou vallen. De inzen dingen liepen heel weinig uit een", zegt René de Maes schalck die de lessen van de slagersvakschool in praktijk brengt in de slagerij van zijn vader in Sluiskil. (Van onze correspondent) ZAAMSLAG In café „Het Wapen van Zeeland' speelde de aldaar gevestigde biljartvereniging „ZBC" een wedstrijd tegen het Axelse „KOT". De Zaamslagse biljar ters wonnen met 18-2. De hoogste serie van 26 carambo les werd gemaakt door C. Reijns (26) van ZBC. De re turn is op 22 december. (Van onze correspondent) TERNEUZEN De duiven- vereniging „De Eendracht" te Terneuzen heeft een tentoon stelling gehouden, waaraan met 203 duiven is deelgeno men. De uitslag is als volgt: oude doffers: 1 H. Kock; 2 J. Wisse; 3 J. Geelhoed. Jaarling dof fers: 1 T. de Bakker; 2 A. van Tricht; 3 Gebr. van de Veeke; Jonge Doffers1 J. Geelhoed; 2 C. Jonkman; 3 C. Willemse. Oude duivininen: 1 A. de Meijer 2 J. de Graaf, 3 T. Mollet. Jaarling duivininen 1 J. de Graaf; 2 idem; 3 C. Willemse. Jonge duivinnen: 1 J. Wiisse; 2 H. Koch; 3 A. de Meyer. Schoonste doffer; H. Koch. Schoonste duivin: A. de Mei- jers. Mooiste collectie: J. Geel hoed 558,5 punt. De keurmees ters waren P. Antheunis en P d 'Hondt uit Hulst BERGEN OP ZOOM Roxy 20 uur: De ontvoe ring 14 j Hal stadhuis, tentoonstelling van de maand van F. Witte (Lm. 31 dec). Ma. t.m. vrijd. van 9-12.30 en van 13.30-17.30 GOES Grand 20 uur: Breng de Bismarck tot zinken 14 j. KRUININGEN Galerie Fluctus Cantibus Il lusie. expositie kunstwerken van Teun Gijssen. Dag. geo pend van 12-20 uur, zond. ge sloten. MIDDELBURG City 20 uurTrog. het beestmens 18 j. Galerie Papaver, Kinder dijk, expositie Paul Citroen en Sam Middleton di. t.m. zat. van 14-22 uur (t.m. 3 jan). Zeews Museum, expositie „Erdtelefo'n" van Josef Beuys en expositie „Het leven in Ovezan-de" van Helena van der Kraan (t.m. 29 dec). Werkd. van 9-12.30 en van 13.30-17.00 uur. In dec. ook op zat. en op 2e kerstdag van 14- 17 uur. Coffeeshop St.-John, exposi tie grafisch werk van Gerard Wiegmans. Ned. Koffiehuis, expositie werken van Piet Bulthuis. Stadhuis, Vleeshal, expositie groep WEB met beelden, schilderijen, applicaties en stoelen (t.m. 15 dec). Iedere dag van 10-17 uur en van 19- 21 uur. OOSTBURG Ledel Theater Blue Movie 18 j. 20 uur: (Van onze correspondent). TERNEUZEN Het alge meen bestuur van het recrea tieschap Braakman vergadert vandaag aanvang 13 uur in het stadhuis te Terneuzen, onder voorzitterschap van drs. R.C.E. Barbé. Als enig punt op de agenda staat het voorstel tot het gunnen van werken aan de firma De Ruysscher en Zoon te Biervliet. In de toelichting staat dat in december 1970 door het toen malige bestuur besloten werd het verdiepen van de Kreek e.d. te doen uitvoeren. De openbare aanbesteding hiervan had plaats op vrijdag 17 no vember waarbij de firma De Ruijsscher met een bedrag van f 372.000,- de laagste inschrijf- ster was. Aangezien hiermee de raming nog aanzienlijk werd overtroffen, bleek de fir ma De Ruijsscher na overleg genegen te zijn, het inschrij vingsbedrag te verlagen tot f 327.000,- hoewel dit bedrag nog fl 34.000,- boven de ra ming ligt van de Heide Mij. Het algemeen bestuur zegt zich toch wel met dit bedrag te kunnen verenigen en ook van de zijde van de DACW wordt tegen deze overschrij ding met ongeveer 11,6 pro cent geen bezwaar gemaakt. IOTTERDAM De Doelen (kleine zaal) 20.15 uur: Pro-arte serie. Ko- daly programma b.m.v. Gabor Radnai en Miklós Szenthelyi (viool), Miklós Perényi (cello) en Csaba Erdéli (altviool) Hofplein Theater 20.15 uur: Liselore Gerritsen en Ramses Shaffy. Piccolo Theater 20.15 uur: Toneelgroep „De Appel". Schouwburg 20.15 uur: Het Nederlands Dansthe ater. Theater De Lantaren 20.30 uur: Popconcert Barclay James Harvest. TERNEUZEN Luxor 20 uur: The con cert for Bangladesh a.l. VLISSINGEN Alhambra —20 uur: The Lawman (Bruut geweld) 14 WESTDORPE Kunsth. Troutzaerte, Singel 45, expositie Mareike Geys met schilderijen en Jan van Stolk met plastieken en kera miek (t.m. 30 dec). Werkd. van 9-18 uur, zond. van 14-18 uur. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 20 uur: „Het liefdeselixir". Kon. Museum van Schone Kunsten, expositie Jacques Char lier (t.m. 7 jan). BRUGGE Stadsschouwburg 20 uur: „Maak plaats mevrouw" van Ray Cooney en John Chapman door K.V.S. Brussel. GENT Kon. Opera 20 uur: Ont dek de wereld" Liban, porte de 1' Orient". Mus. van Schone Kunsten, expositie Albert Baertsoen (t.m. 6 jan). (Van onze sportredactie) WESTDORPE Tijdens een grote jeugd- en feesta vond, georganiseerd door de jeugdcommissie van de voet- halvereniging RIA uit West- dorpe zijn J. Hendrikx bij de D-pupillen en F. Bauwens bij de C-pupillen gekozen tot sportman van het jaar 1972. Dit alles vond plaats in café „Het Oude Raedhuis" in West- dorpe, onder een grote belang stelling van spelers en vooral vele ouders. De jeugdspelers van W RIA werden beoor deeld op grond van sportivi teit, en het gedrag ten aanzien van de scheidsrechter, leider etc. Na het sportieve gedeelte volgde een gezellig samenzijn, waarna nog lang werd nage kaart over (natuurlijk) voet bal. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Tijdens een gisteravond in de Burgerzaal van het Terneuzense stadhuis gehouden vergadering van de werkgroep „Stadscarillon Ter neuzen" is de stichtingsakte, in aanwezigheid van notaris Eve- raert gepasseerd. De werkgroep, bsetaande ui zr. Blandina, de heren W. van Alphen, J. Pieters en J. den Toonder, begonnen jn januari van dit jaar met een actie voor het aanschaffen van een carillon, te plaatsen in de to ren van de voormalige St.-Wiif- librorduskerk. Aanvankelijk werd aan een elektronisch ca rillon gedacht, en werden er (Van een onzer verslaggevers) AXEL Het Axelse raads lid, de heer Impens wil, dat eens bestudeerd wordt of het niet goedkoper is om chemi sche grasgroeiremmers te ge bruiken voor het onderhoud van gazons dan dure machines. Hij kwam gisteravond tot die suggestie in de commissie voor gemeentebedrijven, nadat Voor zitter Dieleman hem nog eens had verteld hoe droevig het er voor staat met het machine park van openbare werken in Axel. De heer Dieleman te vens wethouder van openbare werken bleek niet zo gepor teerd voor het gebruik van che mische bestrijdingsmiddelen, vooral met het oog op het ge vaar voor spelende kinderen. Toen de heer Impens hem er op wees, dat er ook onschade lijke groeiremmers zijn be loofde de heer Dieleman nog eens een onderzoek te laten in stellen. maar voegde er tevens aan toe niet helemaal in deze oplossing te geloven. De heer Janssen vroeg voor de bewoners van de Zelzaatse- weg in Zuiddorpe vrijstelling van gemeentelijke wegenbelas ting en betaling van rechten aan het waterschap, omdat de gemeente, noch het waterschap de betrokken bewoners recon structie van deze weg kunnen garanderen. Gediscussieerd werd ook over de stortplaats „Vroegtij", die afgedekt moet worden. Daarvoor is een bedrag van 40.000 gulden nodig. Volgens de heer Dierick nogal veel. Naar zijn smaak kon het ook voor eentiende van deze prijs. Om een bepaald project als E-object uitgevoerd te krijgen moet er veel handwerk in zit ten en dat maakt het vaak erg duur. Te duur, aldus de heer Dierick, die het er niet mee eens is, dat de kosten vaak „kunstmatig worden opge kweekt, omdat er toch subsidie voor wordt gegeven". De commissieleden moesten het desalniettemin wel goed keuren, omdat ze voor het blok werden gesteld. Een maand uitstel zou betekenen, aldus voorzitter Dieleman, dat een aantal arbeiders werkeloos op een definitieve beslissing zou den moeten gaan zitten wach ten. En dat zou toch een on aanvaardbare zaak zijn", zo meende hij foto's en kaarten verkocht om een beginkapitaal bijeen te krijgen. De heer Den Toonder, die gisteravond detvergadering voorzat, gaf daarover een kort overzicht, waarbij hij vooral de heer Pieters noemde als de enthousiaste initiatiefnemer. Nadat er een bezoek was ge bracht aan de klokkengieterij Eysbouts te Asten, was men er van overtuigd dat een „echt" carillon, op de vergadering werd dit gecorrigeerd in bei aardspel, voor Tenreuzen heel wat aantrekkelijker zou zijn Gisteravond is men zelfs tot de conclusie gekomen om ernaar te streven een volledig carillon aan te schaffen. Men ging van de veronderstelling uit dat de inwoners van Terneuzen hier op wel meer prijs zouden stel len, dan op een onvolledige in stallatie. De heren Jeukens en Leer van Eysbouts Klokken gieterij, bevestigden dat de to ren dit gewicht wel zal kunnen dragen. Besloten werd t.z.t. diverse acties te ondernemen om de nodige financiën bijeen te krij gen. Ér werd gedacht aan een oud-papier-actie, een demon stratie te geven met het „rei zend carillon" uit Asten, be drijfsleven en particulieren te verzoeken een bijdrage te le veren (de bijdragen van het bedrijfsleven zijn tot nu toe wat tegengevallen) en eventueel steun te vragen aan het minis terie van CRM, de provincie en de gemeente. (Van onze correspondent). TERNEUZEN In Hotel Rotterdam te Terneuzen had een samenkomst plaats van de afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen van de Katholieke Onderwij zersvereniging. Het hoofdbe stuurslid van de KOV de heer W. van Dijk uit Breda, hield een inleiding over de rechtspo sitie van het onderwijzend personeel. Over de onderwer- pen-verhoging van de pensi oenbijdrage van tien procent naar 13,5 procent, de wacht geldregeling en de 5 procent uitkering uit het ziekenfonds werd daarna met de aanwe zigen levendig van gedachten gewisseld. Na het officiële ge deelte was er nog een gezellig samenzijn.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 5