„Koortscurve" arbeidsmarkt van Zeeland onheilspellend omhoog V.M.Z. TEGEN K.V.P. IN GEWEER ONGERUSTHEID OVER KERNCENTRALE SOVJET RUSSISCHE STAATSCIRCUS MftQirniT" - NU 4,1 <Jo VAN DE MANNEN WERKLOOS; (STIJGING MET 1000 TO T 2717); VRAAG DAALT PIJLSNEL m+HA?. commentaar Atoomcentrale (1) Atoomcentrale (2) IVI I f\ I I I I VOLGENDE MAAND J. P. DE REGT (VVV): Uitspraak van burgemeester is Z- Vlaming waardig Late reacties Het waarom Brandstof I stad streek Motregen Muziek bibliotheek wil verhuizen PREMIERE 26 JANUARI 1973 STRUCTUREEL Dinsdag 12 december 1972 TTet is gebruikelijk, dat een dagblad In kwesties die in dis- TA cussie zijn, een standpunt bepaalt, of opzijn minst een aantal argumenten pro en contra een actueel probleem aan draagt, met behulp waarvan de lezer een eigen standpunt kan bepalen. Momenteel is in Zeeland de atoomcentrale te Borssele in discussie. De allesbeheersende vraag rondom deze centrale luidt: hebben wij, met die reusachtige bol, waarbinnen straks in feite een soort atoombom smeulend wordt gehouden, een ge vaar binnengehaald, dat niet in de hand kan worden gehou den En ten tweede: brengen wij ter wille van onze tijdelijke welvaart niet een offer ten koste van onze toekomstige gene raties Het is in wezen dezelfde vraag als er ten aanzien van de Oosterschelde-afsluiting in het geding is. Daar spelen veilig heid en milieu tegenover elkaar. Bij de kerncentrale; welvaart tegenover milieu echter in heel wat dramatischer verhou dingen. Wij hebben in de loop der jaren, veelvuldiger dan menigeen, kennis kunnen nemen van de technische meester stukken, die in de atoomcentrale zijn verwerkt, speciaal op het gebied van de beveiliging. Het enige oordeel dat wij bij machte zijn uit te spreken, luidt: een smeulende atoombom, waaraan hitte wordt onttrokken voor de energieopwekking, is als zodanig wel het gevaarlijkste ding dat men zich in een dichtbevolkt gebied kan voorstellen. Daar staat tegenover, dat de veiligheidsvoorzieningen waar mee de smeuende bom omgeven is, zijn opgevoerd tot een graad, die van het technische voorstellingsvermogen van de leek, het uiterste vergt. Een maximaal gevaar dat naar menselijke berekening maxi maal is ingedamd, zo kunnen wij de situatie kenschetsen. Theoretisch kunnen alleen menselijke vergissingen bij ont werp, bouw en de bediening van de centrale catastrofes ont ketenen, naar welker omvang men alleen maar kan gissen. Praktisch staat vast dat het probleem van de opslag der (eeu wenlang gevaarlijk blijvende) radio-actieve afvalstoffen, nog niet is opgelost. Dit is een internationaal probleem, dat hope lijk geklaard is, voor ook Borssele zijn steentje daaraan gaat bijdragen. Is de inzet (theoretische kans op ongelukken, een vrij zekere kans op het scheppen van een afvalprobleem, dat zich eeuwen lang zal doen gevoelen) nog wel aanvaardbaar, tegenover de prijs die wij kunnen behalen in de vorm van meer welvaart in harde guldens voor de eerstkomende tien, vijftien jaar Dat is een vraag waarop wij in alle eerlijkheid het antwoord schuldig moeten blijven. Een situatie, die zich in dit tijdperk van technische wonderen, die over ons komen, zonder dat wij ze in hun consequenties volledig kunnen doordenken, steeds vaker zal voordoen. Wij kunnen slechts met grote nadruk stellen, dat de belan gen afweging uiterst zorgvuldig dient te geschieden. Onbe raden besluiten kunnen rampzalige gevolgen hebben. Vooruitzicht voor woensdag en donderdag opgesteld door het KNMI op maandag 18 uur: Vrij zacht met af en toe regen of motregen. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor woensdag: aantal uren zon: 0 tot 2. Min. temp.: 1 tot 6 graden boven normaal. Max. temp.: 0 tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een ge heel droog etmaal: 40 pro cent. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 2. min. temp.: 2 tot 7 graden boven normaal. Max. temp.: 1 tot 5 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 pro cent. waterstanden Konstanz 326 -3, Rheinfel- den 255 -8, Straatsburg 270 - 30, Plittersdorf 440 -24, Maxau 513 -5, Plochingen 180 -17 Mannheim 362 pl. 22, Stein- bach 130 -13, Mainz 373 pi. 43, Bingen 221 pl. 11 ,Kaub 254 pl. 14, Trier 390 -30, Ko blenz 290 -4, Keulen 280 -3 Ruhrort 449 pl. 15, Lobith 1061 pl. 28, Pannerdense Kop 1017 pl. 28, Nijmegen 848 pl. 25, IJsselkop 911 pl. 19, Eefde IJssel 437 pl. 9, Deventer 300 onv., Monsin 5472 pl. 2, Borg haren 3981 -2, Belfeld 1145 - 12, Grave beneden de sluis 514 pl. 1. hoogwater Morgen, woensdag 13 december. Bergen op Zoom 8.11 en 20.42 Hansweert Terneuzen Vlissingen Wemeldinge 7.27 en 20.09 6.55 en 19.36 29 én 19.07 .01 en 20.32 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Zeeuwse Centrale Muziekbi bliotheek, die momenteel ge huisvest is in een van de ruim ten in het Middelburgse abdij- complex, heeft plannen om te vertrekken. De bibliotheek, die ongeveer 100 m2 ter beschikking heeft, wil verhuizen naar de Klove niersdoelen, eveneens in de Zeeuwse hoofdstad, waar 290 m2 ter beschikking kan wor den gesteld. De stichting, die de biblio theek in stand houdt, heeft een bijdrage uit het ontwikke lingsfonds van de provincie gevraagd ter grootte van f 150.000. Bovendien vraagt de stichting een verhoging van het jaarlijkse subsidie met f 30.000, omdat de exploitatiete korten snel oplopen. De Zeeuse Centrale Muziek bibliotheek leent gratis mu ziekbladen en boeken uit. Het aantal beschikbare banden be draagt 13.000, maar er is een groei voorzien naar 40.000 banden (boeken en muziek werken tezamen). Wethouder Lindenbergh rea geerde hierop door te stellen dat dit gebouw in het Schut- tershofgebied ligt waarvoor nog een definitieve bestem ming is gevonden. Hij deelde mee dat b. en w. zo spoedig mogelijk willen overgaan tot afbreken van het gebouw. Dit is afhankelijk van de beslis sing van de gemeenteraad op het beschikbaar stellen van een krediet hiervoor. De heer van Belzen zei dat men in Goeswel erg snel is met af breken, terwijl er heel veel gebrek Is aan ruimte. De heer Abelman viel hij bij door te stellen dat er van het gebouw als tijdelijk onderkomen echt nog wel iets te maken is, ter wijl daarbij niet moet worden vergeten dat dit gebouw een exponent is van de bouwstijl uit de tweede helft van de vo rige eeuw waarvan maar wei nig voorbeelden te vinden zijn. De raad ging akkoord met het voorstel om aan b. en w. te vragen de afbraak voor lopig op të schorten. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG November 1971 is de maand geweest waarin de „koortscurve" van de Zeeuwse arbeidsmarkt zich onheilspellend begon te gedragen. Vraag en aanbod, die op dat ogenblik vrijwel aan elkaar gelijk waren, begonnen zich plotseling van elkaar te verwijderen. Onder de invloed van het seizoen is dit verschijnsel (pre cies een jaar later) vele malen verhevigd. Zeeland heeft momenteel 4,1 procent mannelijke werklozen. In absolute aantallen zijn dat 2.717 mensen, bijna duizend meer dan in november van het vorige jaar. (ADVERTENTIE) AIA paar Rotterdam q met geheel nieuw, A supersensationeel JBmW programma 1 973 S3 V W ruirnr f aannam mS met geheel nieuw, supersensationeel programma 19 7 3 Daartegenover staat een nog steeds dalende vraag naar per soneel. Voor mannen bedroeg deze, in november van dit jaar, 465, terwijl zij in de overeenkomstige periode van 1971 nog 1192 bedroeg. De aanvullende werkgelegen heidsprojecten die door Den Haag aan Zeeland zijn toege wezen, hebben tot dusver 200 tijdelijke arbeidsplaatsen ge schapen. Bij de bouw van de Vlaketunnel en ten behoeve van de bouw van de Total- raffinaderij, zijn in totaal 400 mensen ingeschakeld. Ook hier gaat het echter om pro jecten van tijdelijke aard. al schept met name Total voor een verdere toekomst een niet te onderschatten aantal vaste arbeidsplaatsen. Van de plannen van Pechi- ney-Nederland N.V. om in be gin januari zijn bedrijf op de helft van zijn prod-uktiecapaci- teit te brengen, merkt men op de arbeidsmarkt betrekkelijk weinig. De concrete vraag naar personeel op dit moment beloopt 20 tot 25 personen. De beëindiging van de be drijvigheid in. de suikerbieten teelt, het ontslag van horeca- personeel dat op jaarcontract werkte, en de verminderde bouwbedrijvigheid in de aan brekende winter, zijn even zo vele factoren die het toch al ongunstige beeld dat de da lende conjunctuur oplevert, versterken. In Zeeuwsch-Vlaanderen, speciaal in het westelijk deel, spelen ook structurele oorza ken een rol op de arbeids markt. De rayons Oostburg en Terneuzen geven daar de toon aan, in mineur. Goes heeft zich daar nu bij gevoegd, op enige afstand ge volgd door Hulst, Tholen en Middelburg. Enige verbetering wordt alleen geconstateerd in de beroepsgroep kantoorperso neel. Daar komtvooral weer wat vraag naar jeugdig perso neel, hetgeen wellicht wijst op een klimaatsverbetering in de economie. In de totale arbeidsreserve is het aantal personen van 50 jaar en ouder toegenomen. Meer dan een kwart van het aantal Zeeuwse werklozen heeft Abraham gezien. Deze verhouding is min of meer traditioneel voor de Zeeuwse arbeidsmarkt. Volgens de opgaven van het districtsbureau voor de ar beidsvoorziening in Zeeland is de situatie in de verschillende beroepsgroepen op dit moment aldus (voor zover het de man nelijke arbeidsreserve be treft): Bouwsector (B. en U. en GWW) 659 werklozen; vraag 104. Metaalnijverheid: 390 werklozen; vraag 136. Landbouw; 52 werklozen; vraag 5. Horeca-seotor: 153 werklo zen; vraag 23. Kantoorpersoneel 138 werklozen; vraag 27. Losse arbeiders: 188 werk lozen; vraag 10. Mindergesehikten 393 werklozen; vraag nihil. DE Amerikaanse natuurkundi ge Lincoln Gilmore Smith is in New Yersey op 60-jarige leeftijd overleden. Professor Smith heeft onder meer een spectrometer vervaardigd waarmee het mogelijk werd de massa van atomen te me ten. EEN inbreker heeft in de nacht van zondag op maandag de ambtsketen van de burge meester van Beilen (Dr.) ge stolen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Ik be treur mijn afwezigheid tij dens het gehouden publici- teitsweekeinde in West- Zeeuwsch-Vlaanderen niet. Voor mij is het nut van dit weekeinde niet aangetoond en we zullen afwachten wat voor positieve gevolgen het straks kan hebben". Dit zegt de heer J. P. de Regt, directeur van de pro vinciale VVV in Zeeland, naar aanleiding van de uit gesproken teleursteling van de organisators van dit week einde over de afwezigheid van deze toeristische topman uit de provincie. Ook burgemeester Schipper had hierop zaterdagmiddag gedoeld en gezegd dat de be langstelling wel aanwezig zou zijn als het in Middel burg of Walcheren had plaats gevonden. „Ik vind dat een opmerking een Zeeuws-Vla ming waardig. Men voelt zich daar altijd in de hoek gedrukt en denkt dat alle aktiviteiten alleen maar plaatsvinden in het bestuurscentrum van Zeeland. Als dit weekeinde was'gehouden op Walcheren zou ik daar ook niet naar toegegaan zijn", zegt de heer De Regt. De heer De Regt zei de activiteiten van West- Zeeuwsch-Vlaanderen-promo- tions op één lijn te stellen met de acquisitie van een be paald soort reisboeken. „Het ziet er allemaal goed uit, maar sorteert géén wezenlijk effect". De heer De Regt zei overi gens. zonder meer aan te ne men' dat de gasten zich aan genaam hebben beziggehou den in Zëeuwsch-Vlaanderen. „Maar de contacten die daar zijn gelegd kunnen ook van achter ons bureau gemaakt worden en kosten beslist min der. Het is jammer dat hier voor zoveel geld uit de zak van de zelfstandigen is ge klopt", aldus de heer De Regt. (Van een onzer redacteuren) MIDDELBURG Op de afdeling kernenergie van het ministerie van Economische Zaken liggen enkele duizenden bezwaarschriften tegen de atoomcentrale van de .N.V PZEM te Borssele op afdoening te wachten. Op het depar tement is men zoals een woordvoerder ons zei ver baasd over die enorme hoeveelheid bezwaarschriften. Bij de inbedrijfstelling van het reactorcentrum in Petten, noch bij de start van de experimentele atoomcentrale in Dode- waard. heeft men zoveel protesten ontvangen als nu. mmgm Pim f HA? 1 Reaetsmi 2 Stoomgenerator 6 Moniaggfc™.:'. 7 Drukhöuder 10 Ksfeivaierorstgasser \2 Stalen emtólïftg 13 £etanfi*f! ö«ih«ts.iog 14 Verse sioomleismo 22 Gebouvisolsfrpg De duizenden bezwaar schriften hameren bijna alle maal op de volgende the ma's: 1. Het zogenaamde noodkoel- systeem in het primaire deel van de centrale, is nooit on der praktijkomstandigheden beproefd, maar lijkt op grond van berichten uit Amerika, waar allang kern centrales werken, niet be trouwbaar. 2. Niet zekre is, of de hoeveel heid radio-actieve straling die buiten de reactorbol op treedt, de toelaatbare dosis yoor mens en dier niet zal overschrijden. Ook kijken de indieners van de be zwaarschriften met enige angst naar het Westerschel- dewater, dat niet alleen plaatselijk enkele graden warmer zal worden, als ge volg van het uitvloeiende koelwater van de stoomtur bines, maar waarin men ook te hoge concentraties van vaste radio-actieve deeltjes vreest te zullen aantref fen. 3. Het probleem van de opslag van radio-actief afval in feite een wereldprobleem is nog niet afdoende opge lost. 4 (Van minder belang geücht): In geval van oorlog, of bij de ontploffing van een schip in de Westerschelde, kan de centrale de lucht in vliegen en daarmee een soort atoombom worden. Ook sa- botage-mogelijkheden zijn aanwezig. Voorts chantage, of „kaping". 5 Er is geen compleet evacua tieplan voor de bevolking gereed, voor het geval er iets mis gaat, en de verze keringsmogelijkheden voor geval er een atoomramp plaats vind, zijn te beperkt. Met andere woorden: de aangerichte materiale schade zal dan niet in zijn geheel kunnen worden vergoed. Het opvallende bij de be zwaarschriften ls niet dat zij zo talrijk zijn. Er zijn gerichte campagnes voor ge voerd, o. a. door de Raad voor de Milieudefensie en de Vereniging Miiluehygië- ne Zeeland. Slechts een paar mensen die bezwaarschrif ten hebben ondertekend, hebben het veiligheidsrap port over de kerncentrale gezien, laat staan gelezen. Neen, het merkwaardige schuilt in het feit dat de publieke mening inzake de kerncentrale op zo'n laat tijdstip wordt gemobiliseerd. Als de minister geen uitstel van inbedrijfsstelling eist, dan wordt de reactor in Borssele reeds in het vroege voorjaar kritisch. Sedert 31 maart 1969, om 00.00 uur stond echter al officieel vast, dat de atoom centrale te Borssele zou worden gebouwd. Op dal moment, noch tijdens de bouw ja zelfs op de door de opdrachtgever PZEM ge organiseerde voorlichtings bijeenkomsten in en rond Borssele, werd ook maai een spoor van ongerustheid door de bevolking getoond. Toch was men milieubewust genoeg. Hoechst Vlissingen bijvoorbeeld, stond in die tijd reeds aan felle kritiek bloot, wegens zijn plannen voor uitbreiding van de ofs- forfabricage en zelfs bij de toen ook bekend geworden komst van de aluminiumfa- briek van Péchiney in het Sloe, werden al de nodige ongeruste kreten gehoord. Maar over de atoomcentrale nauwelijks één woord. „De centrale is oneindig veel schoner dan een gewone elektriciteitscenrtale", tyerd verklaard. En die verklaring werd geaccepteerd. Intussen is er, vooral uit Amerika, informatie geko men over de voorlopig, the oretisch aangetoonde onbe trouwbaarheid van de daar gebruikte noodkoel-syste- men. (Dat zijn overigens andere systemen dan die welke in Borssele zijn inge bouwd). Onder de natuur kundigen en andere specia listen is een discussie gaan- Kemcentraie Sotsseie 9 Een dwarsdoorsnee van het reactorgebouw, het omstreden onderdeel van de atoomcentrale te Borssele. Het „hart" van de door staal en beton omgeven kogel is'(nr. 1 op de tekening) het reac. tor-drukvat, waarin upraniumstaven als brandstof worden gebruikt. Het afgebeelde gebouw vormt het „primaire deel" van de centrale als geheel. de over de vraag of het menselijk organisme een be paalde ontvangen dosis radi o-actieve straling afbreekt, dan wel, dat het organisme straling als het ware „op hoopt", tot een aftale grens wordt overschreden. Ten slotte is er, wat het milieu betreft, meer zicht gekomen op de gevolgen van „termi- sche" (warmte) verontreini ging van het oppervlaktewa ter. Reeds aanwezige vergif tigingsprocessen in het wa ter worden versneld, als dit water wordt opgewarmd. En zulks doet elke centrale, of hij op uranium wordt ge stookt, dan wel op aardgas of stookolie. Tenslotte zijn er de recente bericht enover een vliegtuigkaper in de VS, die dreigde het gekaapte vliegtuig op een reactorge bouw te laten neerstorten, welk plan de desperado liet varen. De „nieuwe inzichten" zoals men ze noemt, en waarmee men verklaart waarom de bezwaren zo laat komen, zijn merendeels ofwel onbe wijsbaar, ofwel nog in dis cussie Alle en concreet is, dat er nog geen oplossing bestaat voor het definitief onschadelijk maken van stralende restanten die na kernsplijting overblijven. De bewustwording inzake de problemen van kernener gie als bron voor elektrici teitsopwekking, richt zich nu in volle hevigheid op de kerncentrale te Borssele. Pal naast de kerncentrale te Borssele staat een conventi onele centrale, die op aard gas en-of olie wordt ge stookt. Een zelfde centrale, eveneens op het terrein in Borssele, is in aanbouw. De „tweeling" levert evenveel vermogen als de kerncentra le op zijn eentje. Waarom koos men voor een kerncen trale? Dat gebeurde, omdat Zee- land in de late zestiger ja ren een extra vestigingsfac tor voor nieuwe industrieën had ontdekt in...een laag elektriciteitstarief voor zoge naamde super-grootverbrui kers.. Zo'n supergrootverbruiker zou het aluminium-concern Péchiney kunnen zijn, dat destijds in West-Europa naar een vestigingsplaats voor een nieuwe aluminium- fabriek zocht. Het bedrijf wilde in Zeeland komen, als Nederland elektriciteit zou willen leveren tegen een la gere prijs dan in Frankrijk voor deze stroomgigant geldtt. De elektriciteitsbe hoefte van Péchiney was echter zó groot, dat deze niet zou kunnen worden ge dekt uit het op dat moment in Zeeland beschikbare op wek-vermogen voor elktri- sche energie. Wilde Péchi ney in Zeeland komen, dan zou de Provinciale Zeeuwse elektriciteitsmaatschappij in elk geval een nieuwe en grote centrale moeten laten bouwen. In principe zou dat een aardgas-centrale kunnen zijn. Die zou, indien tenmin ste via de N. A. M. aardgas tegen speciaal tarief kon worden ingekocht, zo goed koop kunnen werken, dat de PZ5M aan Péchiney een concurrerend elektriciteitsta rief had kunnen offreren. De toenmalige minister van Economische Zaken, De Block, weigerde echter daarvoor toestemming te ge ven. Hij wilde Péchiney's concurrent Aldel in Delfzijl, niet op de tenen trappen. Bij de toenmalige en huidi ge stand van zaken, was er geen brandstof voor een elektriciteitscentrale te vin den, die zo goedkoop was, dat men op basis daarvan tot een zeer laag kilowatt uur tarief zou kunnen ko men, laag genoeg om een super-afnemer'als „Péchi ney" naar Nederland te ha len. Het énige alternatief was splijtstof als brandstof ne men. Hoewel een atoomcen trale ontzettend duur is (de centrale te Borssele kost 350 miljoen gulden!) zou de ki lowatt-uurprijs toch zeer laag kunnen worden gecal culeerd, aangezien de brand stof (uranium) verhoudings gewijs zeer goedkoop is. Zo koos de n. v. PZEM voor een atoomcentrale. In april 1969 werd de bouwopdracht gegeven aan een consortium, waarin Siemens Kraftwerk Union AG voor de appara tuur zorgde en een aantal Nederlandse firma's voor de rest. Die „rest" slokte overi gens 76 procent van de bouwsom op, zoals de PZEM plechtig aan de regering had moeten beloven. Er was des tijds overigens enorm veel kabaal in Nederlandse in dustriële kringen, omdat de bouwopdracht niet aan Wes- tirighouse-Neratoom was gégeven, in welk geval Ne derlandse industrieën erva ring met de bouw van kern reactoren hadden kunnen opdoen. Toen wisten we nog niet, dat de Amerikaanse atoomcentrales, die wegens onzekerheden over de nood- koelsystemen zouden wor den stilgezet, voor een deel van het fabrikaat Westing- house waren. T. K. (Van onze correspondent) VLISSINGEN De Vereni ging Milieuhygiëne Zeeland VMZ wijst de beschuldigingen uit de verklaringen van het KVP-kringbestuur Zeeland waarin de actiegroepen wor den beschuldigd tijdens vluch tige bezoeken aan de bewo ners uit de omgeving van de kerncentrale bij Borssele angstmotieven te hebben over gedragen met het doel gete kende bezwaarschriften van die bewoners los te krijgen, als onjuist van de hand. „De VMZ voelt zich bijzon der gegriefd", aldus VMZ- voorzitter M. Bannink,- (zie De Stem en Vrije Zeeuw van gis teren) dat in de KVP-verkla ring alle actiegroepen op een hoop worden geveegd. Het zou heel wat eerlijker zijn ge weest als de KVP man en paard genoemd had", aldus de heer Bannink. „Nu moet men maar gissen of de beschuldi gingen de Raad voor Milieude fensie, de Commissie Borssele ad hoc", of de VMZ betreffen. Deze instanties zijn nl. allen betrokken geweest bij het aantekenen van bezwaren te gen de kerncentrale in Borsse le". De beschuldiging is bij de VMZ hard aangekomen vooral omdat het bestuur, er angst vallig voor gewaakt heeft de mensen de mening van de VMZ op te dringen. „De KVP- suggestie berust op grote on zin", aldus de heer Bannink. „De bewoners van Borssele, 's-Heerenhoek en Nieuwdorp hebben huis aan huis een be zwaarschrift in de bus ontvan gen. Bestuursleden van de VMZ van de „Commissie Borssele ad hoe" hebben zich alleen beperkt tot het ophalen van de formulieren. De mees ten lagen ondertekend en wel klaar. De voorzitter van de „Commissie Borssele ad hoe", de heer H. Hofman uit Vrou wenpolder zei dat er slechts één formulier per gezin is ver strekt. „Als het ons ging om een veelheid van handtekenin gen dan hadden we ons niet beperkt tot het hoofd van het gezin en zeker niet alleen tot drie kleine dorpskernen". Vol gens een officiële VMZ-ver- klaring is de beschuldiging als zou er aan schoolkinderen in ssikaal verband bezwaar schriften zijn gegeven, niet steekhoudend. De conceptbe zwaarschriften werden alleen op verzoek van een volwasse ne verstrekt. Of op verzoek van een school, maar dan al leen met medeweten van de schoolleiding. In de VMZ- verklaring wordt ook zij het niet met naam en toenaam een deskundige (aardrijkskundele raar) genoemd die met en thousiasme de argumenten van het standaard bezwaarschrift bij zijn leerlingen ondersteund heeft. Deze leraar maatschap pijleer toonde zicjr verbaasd over de beschuldiging van het KVP-bestuur. Hieruit blijkt, aldus deze leraar, dat de KVP niets van het moderne onder wijs begrijpt en dat zij boven dien de mondigheid van de leerlingen onderschat, terwijl een groot deel van deze leer lingen de kiesgerechtigde leef tijd heeft bereikt. Het zou re levanter zijn als de KVP meer rekening hield met de jonge keizers inplaats van valse be schuldigingen te uiten, aldus deze reactie.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3