Pierre Lardinois: Onopvallend groot geworden in de landbouw ElO LINKS BOEKT GROTE WINST IN JAPANSE VERKIEZINGEN voor de slanke lijn DIRECTEUR VAN MEDENBACH DE ROOY: Brits zakenman ontvoerd in Dit jaar zeker 32.000 joden uit Rusland naar Israël LEER LEVEN MET KRITIEK PERON MAG GEEN KANDIDAAT ZIJN LEGER IN PARIJS RUIMT VUIL Nederlands nieuwe man in Brussel binnenland buitenland Bebossen SPECIAAL-SINAS tijdelijk van J0& voor Langui an NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Een bank waar uw spaargeld groeit paplap uw pan In slaap Dinsdag 12 december 1972 f (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ir. Pierre Lardinois, de nieuwe Neder landse man in Brussel, is nooit de opvallendste bewindsman geweest uit de twee kabinet ten, waarin hij zitting had. In het kabinet-De Jong beheerde hij de portefeuille van Land bouw en Visserij en ook in het kabinet-Biesheuvel is hij daarvoor nog ruim drie weken verantwoordelijk. Een minister van Landbouw is tegenwoordig nu veel van het beleid in Brussel ge maakt wordt in eigen land minder bekend. Dat betekent ook dat veel van de kritiek zich op „Brussel" richt en de nationale minister in eigen huis veel minder onder schot genomen wordt. Toch sluit het „onopvallend" aan bij het ka rakter van ir. Lardinois, die in de landbouw groot is gewor den. Hij is niet direct de man om aan de weg te timmeren, be speelt de publiciteit met mate en zeker niet om zichzelf te verkopen. Neen, Lardinois, heeft zijn nieuwe functie vooral te danken aan noeste arbeid, grote deskundigheid, die hij zich in jaren van prak tijk heeft verworven, en aan het 'feit, dat hij nauwelijks vijanden ook niet in poli tieke zin heeft. De levensweg van ir. Lardi nois afkomstig uit het Lim burgse Noorbeek, maar naar karakterstructuur toch meer een Brabander, waar hij zich in 1953 vestigde is de weg van de landbouw. Hij is een zoon van een graanhandelaar, studeerde in Wageningen, werd in 1952 ambtenaar bij de rijks-landbouwvoorlichtings- dienst in Noord-Holland en een jaar later landbouwconsu- Ient voor Oost-Brabant. Voor het eerst „rook" hij aan de Europese problemen toen hij in 1960 landbouwatta- ché van de Nederlandse am bassade in Londen werd. Dat was in de tijd van de eerste onderhandelingen over de Britse tpetreding tot de Euro pese gemeenschappen. Drie jaar later had de KVP een Kamerlid nodig dat met kennis van zaken kon spreken over de internationale land bouwproblematiek. De keus viel op Pierre Lardinois, die snel blijk gegeven had van diplomatieke gaven. In '67 het jaar waarin de KVP nog met vier lijsttrekkers uitkwam voerde Lardinois de Bra bantse lijst aan. En met suc ces. Het was de tijd waarin de KVP nog aan de winnende hand was. Het leverde hem een post in het kabinet-De Jong op. Als opvolger van Biesheu vel. Er was, aarzeling bij vele politici over deze keus. En het heeft lang geduurd voordat landbouw-deskundigen wilde toegeven, dat Lai'dinois het goed deed. In Brussel toonde hij zich een goed diplomaat maar te vens een harde onderhande laar. In de Tweede Kamer on dervond zijn beleid slechts weinig kritiek van het bij tra ditie kritisch ingestelde „groe ne front". Lardinois groeide in zijn vak. Als minister en als landbouwman die met kennis van zaken mocht en kon spre ken. Nog onlangs zei CBTB-voor- zitter drs. Rinze Zijlstra ons: „Twee jaar geleden vond ik niet dat Pierre Lardinois de beste man voor Brussel was. Nu vind ik hem de ideale figuur ervoor" De kabinetscrisis van deze zomer en de daarop gevolgde verkiezingen hebben Lardinois in de kaart gespeeld. Zonder externe publiciteit stilzwij gend heeft hij afgewacht. An ders dan zijn „tegen-kandi daat" oud-minister Veldkamp, die een jaar lang in eigen land en in Brussel voor zijn kandi datuur „gelobbled" heeft. Lid zijn van een zittend ka binet, dat de voordracht moet doen, heeft kennelijk toch voordelen, Te meer wanneer de politieke toekomst van ieder der bewindslieden onzeker is. Maar dat alles hoeft niets af te doen aan de kwaliteiten van onze nieuwe man in Brus sel ook al zal hij buiten zijn eigenlijke taak minder kleur rijk van zich laten horen dan zijn voorganger Mansholt. storm komt hoge velüwe deur te staan (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM „De houtpryzen, die toch al niet hoog waren de afgelopen tien jaar, zullen door het geweldige aanbod gaan dalen. Dat is het gevolg van de storm. Het hout moet worden opgeruimd. De hele bosbouwwereld in Nederland moet er noodgedwongen mee op de markt komen. De vraag ismet hoeveel zakt de prijs Kun nen we die 5000 kubieke meter hout die gestreken is nog tegen een redelijke prijs kwijt of krijgen wij er niets voor Ir. H. van Medenbach de Rooy. Ir. H. van Medenbach de Rooy, directeur van het 5500 ha gro te nationale park de Hoge Ve- luwe heeft de balans afgeslo ten van een rampnacht, die op de dertiende november de on dergang van 5000 kubieke me ter hout, oftewel 30.000 bomen in zijn domein betekende. Hij zegt: „Er zal zeker twee jaar mee heengaan, voor we de rommel hebben opgeruimd en het terrein weer plantklaar is. De kosten, om de omgewaaide en afgebroken bomen aan de weg te krijgen zijn veel hoger dan normaal. Wanneer we zelf bos kappen of uitdunnen dan vallen de bomen precies zoals we willen. Nu lggen ze kris kras door elkaar, Verder zullen we voor het op nieuw bebossen dik moeten be talen. We hebben hier op de Hoge Veluwe een paar eigen kwekerijen voor bosplantsoen. Met plantsoen bedoel ik niet een plantsoen zoals je dat in een stad hebt, maar plantmate- riaal, jonge boompjes. De kwe kerijen zijn ingesteld op onze eigen normale behoefte. Wij kopen ook plantmateriaal bij de bosplantsoenkwekers die in Brabant zitten, om Breda heen bij Zundert en Wernhout. Dat gaat natuurlijk iedereen doen, over twee jaar. Je krijgt dus een geweldige vraag naar plantmateriaal met gevolg dat de prijzen van het materiaal enorm zullen stijgen". Toch blijkt de heer Van Me denbach door al die bomen nog wel het bos te zien en dat komt voornamelijk door de ac tie „Zet een boom op", ingezet door Wim Alings, voorlich tingsambtenaar van de provin cie Utrecht en adviseur van de Hoge Veluwe op het gebied van de publiciteit. We moeten ,111 hein ons goede humeur niet verlie zen, zei Alings na de storm nacht; En hij ging artikelen schrijven met de opwekking, de Hoge Veluwe te steunen door een tientje over te ma ken. Wie dat deed zou een fo toboek van het park krijgen. Ir. Medenbacht: „Sommige mensen hebben ons bezorgd gevraagd, houdt u er dan nog wel voldoende van over. Ik zei: „Nou, dat valt nogal mee hoor. Die morele steun vind ik erg fijn. Het heeft ons ook enorm gefrappeerd dat we na de storm zoveel telefoontjes kregen en brieven van' mensen die aanboden om te helpen de ravage op de ruimen. Dat zo- velen aan e denken doet je toch wel goed. We hebben nu 50.000 gulden binnen. Er zijn ook een paar giften bij van 1000 gulden met heel laconiek op het girostrookje: bijdrage herstel Hoge Veluwe". Hoe verklaart u het dat veel mensen, die de mond zo vol van de natuur hebben, liever zondags autootje rijden dan die natuur opzoeken? Ir. Medenbach„Luiheid, ge woon luiheid. Angst zit er ook wel in. Het merkwaardigste is dat veel mensen nog altijd bang zijn om te verdwalen. Overigens: als de Hoge Veluwe §cht wilt verkennen moet je op het fietsje stappen. Dat is de beste methode. Het aantal fiet- sers in het park neemt toe". Zelf woont de bosbouwkundi ge Van Mgdenbach temidden van een paradijselijke omge ving. Hij zegt: „Dat is heerlijk. Ik ben dol op dieren. We heb ben thuis een dwergezel, een paar poesje:? en wat eenden. Er moet op de Hoge Veluwe soms gejaagd worden. Dat is nu een maal noodzakelijk voor de wildstand. Maar ik ben zelf geen jager. Ik zou geen schot kunnen lossen". 0 Niet alleen de bomen zijn geveld. Ook de houtprijzen zullen nog door de storm omver geblazen worden. BUENOS AIRES (RTR) Argentijnse guerrillastrijders hebben de 62-jarige Britse za kenman Ronald Grove ont voerd. Dat gebeurde toen hij van zijn woning in een voor stad van Buenos Aires onder weg was naar een golfbaan. Grove, die al 27 jaar in Argentinië woont, is directeur van Anglo, een dochteronder neming van het Vestey-con- cern. Een woordvoerder .van dit concern deelde mee dat de ontvoerders hadden gedreigd Grove te doden als de politie in de zaak zou worden ge mengd. Via een advocaat wor den onderhandelingen gevoerd met de guerrillastrijders, die nog geen losprijs hebben ge noemd. Tot welke beweging zij behoren is niet bekend. Ook weet men niet hoe de ontvoc/'.ng zich precies heeft toegedragen. GENèVE (AFP) Zeker 32.000 joden zullen voor het eind van d<t jaar de Sovjet- Unie hebben verlaten, terwijl men verwachtte dat het er minder dan de helft zouden zijn. Dit heeft het intergouver nementele comité voor Euro pese migratie in Genève mee gedeeld. Het verwacht voor het ko mende jaar een aantal dat minstens even groot is. Op de jongste bijeenkomst van het comité deelde de Is raëlische afgevaardigde mee dat ongeveer tweederde van de gediplomeerde joden die de Sovjet-Unie verlieten, diplo mabelasting moesten betalen: 614 van de 1.009 hebben circa elf miljoen gulden betaald. Tijdens dezelfde bijeen komst verklaarde de Israëli sche gedelegeerde, dat op de 42.000 joden die sedert maart 1971 in Israël aankwamen, 86 naar Wenen reisden en vroe gen weer naar Rusland te mo gen gaan. Vijf kregen toestem ming en een van hen is later weer in Israël teruggekeerd. KONING Boudewijn van Bel gië heeft maandagochtend de nieuwe Belgische autoweg, de autoroute de Wallonië geo pend. Deze weg geeft een rechtstreekse verbinding van Hensies aan -de Franse grens, via Bergen, Charleroi, Namen en Luik naar de Duitse grens bij Aken. (ADVERTENTIE) .sa DE ondernemingsraad van de n. v. Betonfabriek „De Mete oor" is het niet eens met het plan van de directie van het bedrijf de afdeling bouwele menten over te plaatsen naar het zusterbedrijf „Kempter Beton n.v." te Tilburg. DEN HAAG (ANP) Ook de directeuren van elektrici teitscentrales zuilen moeten leren te leven met de kritiek en daarbij niet te versagen in het behartigen van hun toe vertrouwde Delangen. Minister Laragman van Eco nomische Zaken zei dit maan dag bij de officiële inbedrijf- stelling van de tweede fase van het 380 kv-koppelnet in Ens. Steeds meer groepen hard werkende, het goede voor heb bende. Nederlanders raken in het schootsveld van een niets ontziende kritiek, aldus minis ter Langman. Politici waren daaraan gewend. Ondernemers zullen er nooit aan gewend raken maar liggen al vele ja ren in het schootsveld. Hoogle raren zijn recent in deze kring opgenomen, directeuren van elektriciteitscentrales kunnen zich wat dit betreft de laatste jaren ook niet over gebrek aan belangstelling beklagen. BUENOS AIRES (REUTER) De militaire junta van Ar gentinië heeft nog eens for meel bevestigd dat oud-presi dent Juan Peron geen kandi daat kan zijn voor de algeme ne verkiezingen van volgend jaar maart. Ze verwierp een verzoek van een aantal politieke par tijen de clausule in te trekken waarin wordt bepaald dat per sonen die zich n-iet voor 25 augustus van dit jaar in Ar gentinië bevonden geen kan didaat mogen zijn. Het jongste besluit werd verwacht. President Lamusse en enkele andere leiders heb ben bij verschillende gelegen heden nadrukkelijk verklaard dat de clausule van kracht blijft. Peron keerde pas op 17 november, na een ballingschap van 17 jaar in Argentinia te rug. PARIJS (REUTER) Het Franse leger heeft maandag in Parijs de taak overgenomen van het stakende personeel van de reinigingsdienst en is begonnen met de hopen huis vuil op te ruimen die een bedreiging voor de volksge zondheid gingen vormen. De prefect van Parijs, Jean Verdier, maakte zondag be kend dat hij het leger te hulp zou roepen in verband met de volksgezondheid en dat hij de staking op deze manier niet wilde breken. Ongeveer 75 procent van de 4.700 vuilnisophalers staakt nu al vijf dagen ter ondersten ning van looneisen, betere ar beidsomstandigheden en leren schorten voor allen. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) TOKIO De regerings macht in Japan blijft in han den van de conservatieve libe raal-democratische partij (LDP). Zij behaalde bij de verkiezingen voor het huis van afgevaardigden 271 van de 491 zetels tegen 297 (waar van negen onafhankelijken) in het oude huis. De grootste op positie-partij, de socialistische partij (JSP) en de communis ten (JCP) konden echter on verwachte en deels spectacu laire winst boeken en zijn de grote winnaars v»n '-ze stem busslag geworden. De communisten konden hun aantal zetels van 14 tot 38 verhogen. De socialisten zagen hun fractie toenemen van 87 tot 118 afgevaardigden. De grote verliezers waren de democratisch-socialisten (DSP), die 19 zetels kregen, een verlies van 10, en de boeddhistische Komeito-partij, die nu 29 zetels heeft tegen 47 in het oude huis. Deze verlie zen kwamen vooral de twee andere oppositie-partijen, JSP en JCP, ten goede. De uitslag wordt in politieke kringen in Tokio als een te rugslag voor premier Tanaka ervaren. Ondanks zijn grote populariteit slaagde hij er niet in zijn partij op de bestaande sterkte te houden. Premier Tanaka heeft niet verhuld dat de uitslag niet ge heel aan zijn verwachtingen beantwoordt. Hij meende dat de achteruitgang van zijn par tij te wijten is aan verkie zingsmoeheid in het land dat 24 jaar zonder onderbreking door de liberaal-democratische partij is geregeerd. Tanaka verklaarde de poli tiek van samenwerking met de V.S. te zullen voortzetten. Hij achtte het resultaat van de verkiezing een bewijs van vertrouwen in zijn beleid. De goede resultaten van de communistische partij zijn volgens Tanaka het gevolg van een betere campagne. Waarnemers menen echter dat de winst van de commu nisten en socialisten vooral te danken is aan het feit dat het de liberaal-democraten niet is gelukt een overtuigend plan voor ht oplossen van de grote binnenlandse problemen op te stellen milieuverontreiniging woningnood, ontoereikende ou dedagsvoorziening, overbevol king van de stadsgebieden en inflatie. Premier Tanaka legde wel iswaar een plan „tot vernieu wing van de Japanse eilan den" voor, maar dat heeft tot een ongekende grondspeculatie in Japan geleid. De resultaten van de buitenlandse politiek (de erkenning van China) hebben het' gebrek aan een hervormingsbeleid op binnen lands gebied niet kunnen goedmaken. Binnen zijn eigen partij, een bundeling van om de macht strijdende groeperingen, staat premier Tanaka nu ook voor moeilijkheden. Zijn aartsri vaal, oud-minister van bui tenlandse zaken Takeo Foe- koeda die in juli d estrijd om het premierschap verloor, kwam sterk terug en eindigde in zijn kiesdistrict (dat vier afgevaardigden aanwijst) ver vóór minister van handel Nar kasone, die ook ambities heeft voor het premierschap. Foe- koeda schijnt ook meer aan hangers mee te kunnen nemen naar het parlement. Tanaka kan zich interne te genstelling i de LDP moeilijk veroorloven in de confrontatie met een gecombineerde linkse oppositie die misschien tegen de 150 zetels gaat bezetten en nog sterker dan voorheen gaat aandringen op opheffing van het Amerikaans-Japanse vve'~ ligheidsverdrag, inkrimping van de defensie-uitgaven en drastische verhoging van de uitgaven in de welzijnssec tor. Premier Tanaka (54) kwam in juli aan het bewind nadat zijn voorganger Eisakoe Sato besloten had tot vervroegd af treden in verband met het da lend prestige van zijn rege ring. Tanaka behaalde in sep tember een groot succes. Hij bezocht China en onderteken de daar een gemeenschappe lijke verklaring, waarmee de twee landen diplomatieke be trekkingen aanknoopten en de oorlogstoestand officieel beë in- digden. Tanaka had nog een jaar met het uitschrijven van verkiezingen kunnen wachten, maar besloot tot vervroegde verkiezingen om munt te slaan uit zijn populariteit. Dat is dus maar zeer ten dele gelukt. Brieven voor deze tv>briek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatfe zullen dezn vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal yan deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bi| de redactie bekend. PubKkatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud, c.q. strekking. Dimitry Z. Manuilsky, hoofd van de Lenin School voor Po litieke Oorlogvoering in Mos kou, beweerde in 1930 het vol gende: „Algehele oorlog tussen het communisme en het kapitalis me is onvermijdelijk. Momen teel zijn wij natuurlijk nog niet sterk genoeg om aan te vallen. Onze tijd zal over 20 tot 30 jaar komen. Om te win nen zullen wij het beginsel van verrassing aanhangen. De bourgeoisie moet in slaap ge wiegd worden. Dus zullen wij beginnen met het lanceren van de spectaculairste vredesbewe ging waarvan de geschiedenis gewaagt. Er zullen bezielende voorstellen komen en onge hoorde concessies. De kapita listische landen, dom en ach terlijk, zullen verheugd zijn om samen te werken aan hun eigen ondergang. Zij zullen van vreugde opspringen tot el ke kans om vrienden te zijn. Zodra hun argwaan verdwe nen is, zullen wij ze met onze gebalde vuist vermorzelen". Deze openbaring van de bolsjewistische messias, tien tallen jaren geleden gedaan en bekend bij een groot aantal mensen, vertegenwoordigd he den ten dage een juiste dia gnose van het huidige mentale gezichtspunt van velen in de Westerse wereld. Hiermee wordt niet alleen bedoeld de politiek niet nadenkende mas sa die in slaap gesust wordt door de Moskouse „pacifisten" en evenmin alleen de misleide jonge mensen in het Westen, die de kluts kwijt zijn door het overstag gaan naar links, drugs en losbandigheid. Manuilsky's uiting kan te genwoordig als triomferend worden gezien in de officiële politiek van bepaalde Wester se landen, die alles inzetten om de klandizie yan de Sov jet-Unie te verwerven, zelfs tegen de prijs van hun eigen ondergang, zelfs zonder Mos- kou's inwilliging om van ta voren exclusieve concessies te maken. Maar wat zelfs erger is: in hun pogingen het Krem lin te behagen en uit vrees geen kans te willen missen van de nieuwe vriendschap, gekenmerkt door bedriegelijke uitdrukkingen omtrent vrede en veiligheid, houden zich ver antwoordelijke regeringen in de vrije wereld strikt afzijdig van het nemen van afdoende maatregelen tegen het besmet telijke communisme, dat zich ongehinderd verspreidt in htm eigen landen. Communistische partijen in de democratische wereld, zelfs als ze ondubbelzinnig als agenten van Moskou handelen, worden getolereerd en zelfs het hof gemagkt. Stompzinnige en decadente politieke mach ten houden hun handen volg zaam op naar de communisten voor samenwerking en voor nieuwe Volksfronten, die alle maal uitlopen op de bereid heid om hun eigen hoofd en zelfs-de vrijheid van hun na ties onder de rode bijl te leg gen. Manuilsky's voorspelling is in werkelijkheid onfeilbaar bewezen. De communistische infiltra tie wordt toegestaan, zowel in de pers als in de radio en tv, in literatuur en kunst, in handboeken en op de universi teiten, in beroepsorganisaties en in kazernes. Terwijl dit plaatsvindt, prefereren ver antwoordelijke mannen in de regering, om deze politieke pornografie ongeroerd en on geïnteresseerd gade te slaan en delen zij zelfs medailles als beloning uit aan de schrijvers en acteurs! Ondertussen wordt de com munistische pestilentie meer en meer, van dag tot dag geïn stalleerd op elk terrein van het sociale leven in de vrije wereld, versierd met zulke huichelachtige wachtwoorden als anti-militarisme, anti-im- perialisme, progressieve demo cratie en de aangevoerde strijd voor vrede, begrip en liefdadigheid. Het is een sys tematische aantasting van het verstand en dat neemt dage lijks toe, in het bijzonder on der de eens idealistische stu denten. Deze falanx, gecon troleerd door geheime benden en omgeven door een mist van hasjiesj, wordt momenteel toe gestaan uit naam van een ver>- keerd begrepen democratie om straffeloos de revolutie te pre diken tegen een wettelijk be lichaamde democratische orde, door de wreedste en bloedig ste overtredingen. Aldus is de eerste fase van de. ontwikkeling zoals door Manuilsky voorspeld reeds een volledig feit geworden. Het „vredes-offensief" van de bolsjewistische verleiders heeft in werkelijkheid een rij ke oogst opgeleverd. De bour geoisie sluimert en snurkt in gelukzalige slaap, zonder enig idee te hebben van wat haar te wachten staat. AXEL A. HOBBEL

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 10