Landelijke alcoholcontrole-actie Bezorgdheid om N A V O-veiligheid Syrië in staat van paraatheid De informateur Centrale financiering blijft in 1973 FORSE DEFENSIE-BESTELLINGEN STREEP DOOR REKENING VAN VELE GEMEENTEN Nieuwe koers Vernieuwing Bankovervaller te Eindhoven in arrest Student gestikt in douchecel bij Hazcmeyer binnenland Ï-ttÏÏmTTfTTTTBI 9 Te Parijs Wervelstorm eist honderd doden Vergeefs zoeken naar vermiste verpleegster Rond 40.000 studenten boycotten collegegeld T ienduizenden vogels tot sterven gedoemd Nederlanders in Dahomey in arrest Willy Walden en Piet Muyselaar komen terug NIEUW SOORT NYLONGAREN Weer geldgebrek Abonnements geld automatisch betalen - O w - Z"1 ough Whitlam, de nieuwe Australische premier, die zondag zijn Labourpartij met een verrassend grote voorsprong od de zittende coalitie aan de macht bracht, heeft door zijn eerste politieke daden laten blijken, dat zijn partij niet voor niets 23 jaar in de oppositiebanken heeft geschreeuwd om een radicale verandering van de Australische politiek. Whitlam had nauwe lijks opdracht gekregen om een nieuwe regering te vormen of hij schafte de dienstplicht af, gaf opdracht de dienstweigeraars vrij te laten en liet de rekruten naar huis gaan. De nieuwe pre mier maakte ook bekend, dat over enkele weken mannen en vrouwen een gelijk salaris zullen hebben voor gelijkwaardig werk en dat alle ambtenaren vier weken per jaar vakantie zul len krijgen per januari 1973. De buitenlandse politiek zal, zo wordt verwacht, zo gewij zigd worden, dat Australië onafhankelijker wordt en dat hef land een „duidelijke persoonlijkheid krijgt op het internatio nale vlak". Hiermee wordt bedoeld, dat Australië niet meer zo stevig aan het handje van Amerika (dat onnoemelijke belangen heeft in Australië) wil lopen, China wil erkennen (Australië een exporteur van wol en graan), avonturen zoals Vietnam de toekomst wil voorkomen en de Zuidoost-Aziatische Verdrags organisatie (een overblijfsel uit de koude oorlogperiode, dat in de praktijk nooit veel heeft voorgesteld) niet meer zo ziet zitten. Op het eerste gezicht een dol-radicale politiek. In feite echter is Whitlams politiek niet meer dan een hoognodige aanpassing aan de plaats van Australië op de drempel van Azië, met am dere woorden: in dat deel van Azië, waar ook de Amerikaanse politiek (disengagement) een radicale verandering ondergaat. Die aanpassing heeft de voormalige Australische regering door allerlei handenbindertjes niet meer kunnen doorvoeren. De bin nenlandse maatregelen van Whitlam zijn ook niet zo radicaal als zij op het eerste gezicht lijken. Zij sluiten goeddeels aan bij de nieuwe politiek, die Australië wil en móet voeren uit puur zelfbehoud. "T^e K.V.P. dreunt momenteel van het lawaai dat de verkie- zingsnederlaag van vorige week woensdag heeft teweeg gebracht. De achterban van de partij verwijt Andriessen en De Zeeuw dat zij als partij-aanvoerders niet alsnog klaar en duide lijk zeggen waar zij wensen te staan. Het ongelijk van de rumoerende meerderheid schuilt echter in dit „alsnog". De situatie van dit moment is nu eenmaal niet dezelfde als vóór dë verkiezingen. De K.V.P. namelijk heeft acht zetels verloren. Schematisch gesproken zou men kunnen zeggen dat de helft daarvan naar links en de andere helft naar rechts is gegaan. De K.V.P. is de laatste jaren geleidelijk aan afgebrokkeld Zij zou dit ook hebben gedaan indien zij het gezicht consequen ter naar links of naar rechts had gekeerd. Want links en rechts zijn in de Nederlandse politiek nu eenmaal door traditie be laden begrippen, die voor de meeste kiezers identiek zijn met socialisme of liberalisme, in hun door de vaderlandse historie bepaalde vormen. De K.V.P. krijgt geen geprononceerder eigen karakter door zich in haar huidige gedaante duidelijker op te stellen. Die ge daante zelf moet worden vernieuwd. Dat kan alleen wanneer de gehele partij zich opnieuw op haar bestaansgrond oriënteert en zich afvraagt hoe het uitgeholde en al te vage ideaal der christelijke politieke eenheid door een aansprekender ideaal kan worden vervangen. Niet tot heil en redding van de partij zelf, maar omwille van de maatschappelijke vernieuwing, waar toch iedereen zo ongeduldig op aandringt. De vraag zou bijvoorbeeld kunnen zijn op welk duidelijk program (niet op welk duidelijk compromis!) een aantal christe nen en niet-christenen zich zou kunnen verenigen en in hoe verre zo'n program een uitgesproken eigen identiteit zou kun nen krijgen naast de programmatische tradities van socialisten en liberalen. Natuurlijk zal de partij bij de huidige kabinets formatie voor een praktische opstelling moeten kiezen. Maar in wezen gaat het daar niet om. Men vernieuwt nu eenmaal geen partij door haar wat bleke en uitdrukkingsloze gezicht op een wankel moment naar links of rechts te duwen. Wel door dit gezicht zelf te veranderen. Als Andriessen en De Zeeuw dit zelf ook inzien, is het ge lijk tegenover de achterban momenteel aan hun kant. Maar op dit gelijk kunnen ze niet te lang teren. Immers, het antwoord op de vraag wat er met de partij zelf moet gebeuren, verdraagt nauwelijks meer uitstel dan het antwoord op de vraag wat de K.V.P. op dit eigen moment, bij de kabinetsformatie, te doen staat. DEN HAAG (ANP) In de periode rond de jaarwisseling zal in alle delen van Nederland, evenals dat het vorig jaar het geval was, bijzon, dere aandacht worden besteed aan de bestrijding van het gebruik van alcohol in het verkeer. De alcoholcontrole-actie zal geschieden in samen werking tussen de Centrale Politieverkeerscom- missie (CPVC), de Verkeerscomtnissie Openbaar Ministerie en Veilig Verkeer Nederland. Het vorig jaar (de acties tot bestrijding van alcohol in het verkeer begonnen in november en eindigden in februari) werden ruim 110.000 automobilisten gecontroleerd. Gebleken is dat toen op iedere 310 automobilisten er één onder invloed van alcohol verkeerde en niet in staat was het voertuig naar behoren te besturen. De politie deelde bijna 12.000 processen-verbaal uit wegens technische gebreken aan het voertuig, het onder invloed van alcohol verkeren en het niet bij zich hebben van de noodzakelijke auto papieren. De gewestelijke politie verkeerscommissies zullen eind deze maand op diverse plaatsen te gelijk in Nederland controleacties houden. Ze zullen een sterk verrassingselement hebben, doordat ze gespreid zullen worden naar tijd, da. turn en plaats. Bij alle controles zal het accent liggen op het alcoholgebruik, maar andere ver keersovertredingen zullen niet worden vergeten. (Van onze redactie buitenland- PARIJS - BRUSSEL - DEN HAAG Op dezelfde dag dat de Westeuropese Unie bij het begin van een drie daagse conferentie te Parijs aandrong op versterking van de defensie-inspanning en waakzaamheid ten aanzien van de toenemende militaire macht van de Sovjet-Unie, plaatste de Koninklijke Landmacht in de V.S. een order voor „Tow"-anti-tankwapens ter waarde van 80 miljoen gulden. Te Brussel tekenden eveneens gisteren de ministers van defensie van de zgn. Eurogroep (de Europese NAVO-lan- den minus Frankrijk, Portugal en IJsland) een verklaring waarin de beginselen zijn vervat voor nauwere samen werking bü de produktie en aanschaffing van defensie materieel. Zij stelden een lijst op van het materieel dat in de loop van het volgend jaar in ge bruik zal worden genomen. Die lijst omvat o.a. bijna 2.000 tanks en pantserwa gens, bijna 200 vliegtuigen, ruim 150 helikopters en bij na 2.000 luchtdoelraketten, elf duikboten waarvan twee met kernaandrijving, drie torpedoboot jagers, vier mijnenvegers en zeven lan dingsvaartuigen. In een te Parijs uitgegeven rapport van de WEU-commis- sie voor defensie en bewape ning is bezorgdheid uitgespro ken over het feit dat volkeren van West-Europa de ernst van de defensie van West-Europa niet voldoende beseffen. „Aan burgers die vandaag aarzelen hun militaire dienstplicht te vervullen, moet volstrekt dui delijk worden gemaakt, dat le venslang in een concentratie kamp het reële alternatief daarvan is. In de Bondsrepu bliek, Noorwegen en Dene marken is de afgelopen drie jaar een dramatische stijging in het aantal dienstweigeraars geconstateerd, hetgeen een ernstige bedreiging betekent voor de sterkte van de strijd krachten" aldus het rapport van de WEU-commissie- Zij is ook bezorgd over de mogelijke zwakte van de NA VO aan het noordelijk en zui delijk front. Noorwegen en Denemarken verminderen hun defensiecapaciteit om redenen van binnenlandse politiek en ook in Griekenland en Turkije leidt de binnenlandse situatie tot enkele problemen zo zegt deze commissie. Die bezorgdheid wordt dui delijk gedeeld door de minis ters van defensie van de Euro- groep. te Brussel bijeen. Onze Nederlandse minister van De fensie H. J. de Koster ver klaarde: „Juist nu de gesprek ken over wederzijdse en even wichtige troepenvermindering in Midden-Europa zullen be ginnen. is het van groot be lang, dat de Europese NAVO landen duidelijk laten blijken, dat zij hun defensie op peil willen houden, ook met het oog op de handhaving van de Amerikaanse troepen in West- Europa". De Britse minister van landsverdediging, lord Car- rington, is aangewezen om in Washington te gaan onderhan delen over de aankoop van de „Lance", een nieuw raket wapen voor de korte afstand. Het bereik van de Lance is 110 km. en de raket kan wor den voorzien van een kernkop. Ook op onze pagina Peilingen vindt men meer over deze problematiek. MANILLA (AFP) Op het Filippijnse eiland Visayas zijn gisteren 97 mensen om het leven gekomen door een wer velstorm. Vierhonderd gezin nen zijn dakloos. De overheid heeft bekendgemaakt, dat er waarschijnlijk nog veel meer slachtoffers zijn, aangezien ook andere provincies door de orkaan zijn getroffen. (Van onze correspondent) EINDHOVEN De rijkspo litie te Eindhoven heeft in de bossen bij Liempde de 30-jari- ge Duitser H.B. uit Dortmund aangehouden die betrokken is geweest bij een bankoverval in Dormagen (Duitsland) op 30 november, waarbij ruim 56.000 mark werd buitge maakt. De man trok de aandacht van de politie toen hij pro beerde een tas te verbranden in de bossen langs de ver keersweg Den Bosch-Eindho ven. In de tas bleken bankbil jetten te zitten die van de roofoverval afkomstig wa ren, Tijdens een huiszoeking bij het contactadres van de rovers in Eindhoven werden de bij de overval gebruikte vermom mingsartikelen en een tas met 7000 mark gevonden. De ge bruikte vuurwapens werden in de auto van de Duitser, die gestolen was. aangetroffen. De man zal worden uitgeleverd. DAMASCUS (DPA) Het opperbevel van het Sy rische leger heeft de staat van paraatheid afgekondigd en alle militaire verloven in getrokken omdat „ieder ogenblik rekening moet wor den gehouden met een veel omvattende nieuwe Israëli sche operatie tegen Syrië". De gespannen toestand de vlakte van Golan en DELFT (ANP) Een 23-ja- rige student is gisternacht ge storven doordat gebrek aan zuurstof ontstond in de dou checel, waarin hij zich aan het wassen was. De student had net ais zwarte Piet opgetreden èn was bezig de mascara van zijn ge zicht te verwijderen. Doordat hij de geiser liet branden ter wijl het luchtkanaal was af gesloten, werd de aanwezige zuurstof in de douchecel opge bruikt. recente Israëlische acties tegen Syrië zijn het belangrijkste onderwerp van de gesprekken die de Syrische minister van defensie, generaal Moestafa Tlass op het ogenblik in Mos kou voert, zo is in Damascus vernomen. Volgens het Libanese dag blad „1* Orient-Le Jour" is men er in Damascus algemeen van overtuigd dat het Israëli sche opperbevel de Syrische strijdkrachten nog een beslis sende slag wil toebrengen voordat Syrië de nieuwe Rus. sische luchtdoelraketten ge- vechtsklaar heeft opgesteld. De Sovjet-Unie heeft onlangs, zoals gemeld verplaatsbare Sam-6 raketten aan Syrië ge leverd. ASSEN (ANP) Honderd militairen uit de Johan Willem Friso-kazerne in Assen hebben gisteren in de bossen bij Ap pelscha tevergeefs gezocht naar de sinds zaterdagavond verdwenen 18-jarige verpleeg ster Klaasje de Wind uit Jou- re- Het zoeken in de bossen werd bemoeilijkt, doordat overal nog door de storm van 13 november omgewaaide bo men liggen. Helderzienden, die door de familie van het meisje zijn ingeschakeld, hebben verklaard dat ze nog in leven moet zijn. AMSTERDAM (ANP) Het Landelijk Overleg Grondraden (LOG) schat dat het totaal aantal studenten dat de 1.000 gulden collegegeld boycot 40.000 bedraagt. De Neder landse universiteiten en hoge scholen tellen in totaal onge veer 100.000 studenten. Volgens gegevens van de studentenraden telt Delft 4.000 boycotters op 10.500 ingeschre ven studenten. Wageningen 1.300 op 3.5000, Groningen en Nijmegen 5.000 od 14.000. Bij de universiteit van Amster dam hebben zich dit jaar 13.000 studenten aangemeld tegen vorig jaar 19.000. in Utrecht bijna 10.000 tegen ruim 18.000. In Leiden hebben zich 11 600 studenten aange meld, ongeveer 7.000 ook heb ben betaald. Aan de Vrije Universiteit zijn dat er 7.400 van totaal 12.000 studenten. ESBJERG (Denemar ken) (AP) Langs de kusten van Denemarken zijn tienduizenden vogels gedoemd tot sterven als gevolg van olie op zee. 7e kunnen niet meer vliegen of duiken omdat hun ve ren door de olie zijn be smeurd en samengeplakt. Zij zijn niet meer te red den. Ornithologen geloven, -dat de vogels vermoede lijk werden aangetrokken door een stuk zee dat er bijzonder „rustig" uitzag, en zij gingen er landen. Die „rast" werd veroor zaakt door een olieveld, ergens in de Noordzee. Dat was drie a vier we ken geleden en nu komen de vogels hulpeloos op de Deense kust afgedreven. In de laatste vier jaar zijn, alleen al in Deense wateren, ongeveer 50.000 vogels door dit lot getrof fen. Het reinigen of voeden van de vogels is een vol komen onbegonnen taak. Men heeft hier en daar jagers gevraagd hun maar het genadeschot te geven. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Op ver denking van contra-revolutio naire activiteiten zitten sinds twee weken vijf Nederlanders gevangen in de hoofdstad Con- tonou van de Afrikaanse staat Dahomey. Het zijn de vliege niers Herman Wilbrink. Nico van Hamburg en Piet Tjittes en de technici Van Dijk en Witte, alle in dienst van Schreiner's vestiging in Lagos, de hoofdstad van het buurland Nigeria. Zij zouden tijdens proef vluchten met door hen vlieg- klaar gemaakte en voor de Shell in Nigeria bestemde he likopters boven het paleis van de nieuwe president Mathieu Kerekou hebenb gevlogen. Volgens één der Schreiner- directeuren mr. H. van Zan ten, ziet het er naar uit dat de hele zaak met een sisser afloopt. Het vijftal zal waar schijnlijk vandaag reeds op vrije voeten worden ge steld. Men is in Contonou ge schrokken van de rondvluch ten van de helikopters boven de stad en heeft uit veilig heidsredenen de vliegers vast gezet. (Van onze redactia binnenland) AMSTERDAM Willy Walden en Piet Muyselaar ko men terug op het toneel. Niet in hun ijzersterke creatie van Snip en Snap, maar in een music-hall-programma onder de titel „The Good Old Davs" Rene Sleeswjjk heeft Willy Walden (67) en Piet Muyselaar (73) teruggehaald omdat de populariteit van het tweetal, na het officiële afscheid, onver wacht groot bleef. Dat kwam tot uiting tijdens besloten voor stellingen, die Willy Walden en Piet Muvselaar hier en daar in het land gaven. „The Good Old Days" begint volgend jaar september te draaien. Het programma zal bestaan uit sketches van Willy Walden en Piet Muyselaar. ondersteund door het solistisch optreden van zeven beroeps krachten uit de theaterwereld. HENGELO (ANP) De N.V. Hazemeyer zal voor haar bedrijf in Hengelo bij de ar beidsinspectie een tijdelijke werktijdverkorting aanvragen. Naar de directie heeft meege deeld, is deze aanvraag het gevolg van de conjuncturele situatie, waardoor op een aan tal gebieden de orderontvangst lager is. Hierdoor is er voor een deel van hel personeel ongeveer vijf procent in het Hengelose bedrijf in de eerste maanden van 1973 niet vol doende werk. De werktijdverkorting, die voorlopig voor zes weken zal gelden, zal zodanig worden gespreid dat in diverse afde lingen een of meer halve da gen per week korter wordt gewerkt. (Van een onzer verslaggevers) den HAAG Dr. M. Ruppert (61), de infor mateur, over wie wij gisteren en vandaag (op pag. X) hebben bericht, is sinds 1959 lid van dc Raad van State. Hij maakte van 1954 tot 1959 deel uit van dc Eerste Kamer voor dc Anti-Revolutionaire Par tij. In 1970 is hij op dc Vrije Universiteit in Amsterdam gepromo- veert tot eredoctor. De lieer Ruppert komt voort uit dc vakbewe ging. Ijl 1932 werd hij bestuurslid van de Ne derlandse Christelijke Landarbeidersbond. in 1940 voorzitter van deze bonö. Hij vervulde twaalf jaar van 1947 tot 1959 het voorzitterschap van het Christelijk Nati onaal Vakverbond. Dr. Ruppert was verder onder meer lid van de Stichting van de Arbeid, van de SER. commissaris van de KLM. curator van de Rijksuniversiteit in Utrecht, voorzitter van de Protestants Christelijke Arbeiders- nationale, en lid van de raad van beheer van de Internationale Arbeiders organisatie. Hij was ook voorzitter van de hoofdcommissie van overleg voor het personeel der koninklij ke hofhouding, die de rechtspositie van het personeel van het ko ninklijk huis heeft vast- gelegu. ARNHEM (ANP) Enka Glanzstoff te Arnhem heeft een type nylongaren voor lin gerie ontwikkeld dat perma nent anti statisch is. Volgens Enka Glanzstoff is deze vin ding uniek, omdat lingerie er door niet meer omhoog kruipt, niet langer meer knettert en geen klam gevoel meer geeft. Met de produktie van het nieuwe garen is reeds begon nen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het minis terie van Financiën heeft de Nederlandse gemeenten laten weten, dat de zogenaamde cen trale financiering ook komend jaar nog gehandhaafd zal blij ven. En dat is een dikke streep door de rekening van de vele gemeenten, die ge hoopt hadden dat in 1973 dc centrale financiering ofwel zou worden afgeschaft, ofwel be langrijk zou worden versoe peld. De centrale financiering wordt door de meeste gemeenten on dervonden als een blok aan het financiële been. Ze houdt in dat elke gemeente voor een investe ring die de 25 mille te boven gaat, een beroep moet doen op de Bank voor Nederlandse Gemeenten. Bij de toewijzin gen van geld voor de aanpak van projecten van enig belang, zijn de gemeenten volledig afhankelijk van de hoeveelheid geld die de bank ter beschik king heeft. Dat werkt vertra gend en dat is er de oorzaak van dat raadsbesluiten vaak jaren nadat ze genomen zijn, pas in uitvoering komen. De centrale financiering geldt ook voor de „rijke" gemeente die op hun begrotingen ruimte genoeg hebben om de lasten van geldleningen zelf te kun nen dragen. Omdat de laatste twee iaar het bedrijfsleven slechts mondjesmaat geïnvesteerd heeft, kwam er meer geld be schikbaar en daalden de ren tes. Op grond daarvan heerste bij de Nederlandse gemeenten de verwachting dat de cen trale financiering zou worden afgeschaft, of dat, pp zijn minst, het „eigen" investe ringsplan fond van 25.000 gul den drastisch zou worden ver hoogd. Hel ministerie heeft nu laten weten, dat er sinds oktober weer gebrek aan geld is in Ne derland en dat daarom de cen trale financiering gehandhaafd moet blijven. Het bedrag aan geld dat alle provincies en gemeenten in Nederland samen in 1973 bij de Bank voor Nederlandse ge meenten kunnen opnemen, is echter met 300 miljoen gulden verhoogd tot 2160 miljoen gulden. Daar moet dan echter b(j worden aangetekend, dat alleen de verwachte prijsstij gingen volgend jaar zo'n 180 miljoen gulden zullen bedra gen. De resterende 120 miljoen gulden meer, wordt door dc gemeenten ervaren als een prikkie. Aangetekend moet verder nog worden, dat de nu voorge stelde handhaving van de cen trale financiering uiteraard van de baan is. als het nieuwe kabinet straks anders beslist. We hebben weer een infor mateur als was hij niet de eerste keur, Maar de eerste die zei: nee, en daar zat de koningin vreselijk mee. Dr. M. Ruppert luidt zijn schone naam niet beladen met al te grote faam. Zijn missie zal wel weken duren want po litici hebben vele kuren. Ze willen allemaal aan de macht, hun motieven soms donker als de nacht. KVP- VVD-ARP-CHU, PvdA-D'66- Radicalen hoe dan ook, het volk moet betalen. Wil de echte Sinterklaas nu eindelijk eens opstaan! Wil ook de echte rijmelaar eens opstaan? De toekomst is aan de kalen (een collega). Kaal, kaler, radicaal. Surmamers: Polanisatie. Het home van een Engels- mam mag dan zijn castle zijn, dat geldt niet als hij zijn tuim gebruikt om zijn vrouw het hof te maken, Walter Words (39) en zijn echtgenote Joyce (33) moesten zich in Norwich voor de rechter verantwoorden omdat zij op het grasveld aan het stoeien waren geweest voor de ogen van twee jonge kinderen van de buren. „Ik houd van mijn vrouw", zei Words, „en ik kan niet inzien waarom wij elkaar dit niet mogen laten merken". Van de officier van justitie en de rechter mocht dat niet, Walter Words kreeg 400 gul den boete. Het zal wel een stoeipartij zonder Words geweest zijn. Nou en? Voor Andriessen en Van Mierlo bracht de Sint de kous op de kop. Toch een goede morgen middag-avond. MERIJN (ADVERTENTIE) Het aantal abonnees, dat liet abonnementsgeld per bank of giro voldoet, neemt dagelijks toe. Het verrichten van betalingen per bank of giro is lang zamerhand geheel „inge burgerd" en bijna ieder een maakt er gebruik van, ook mede door het feit dat veel bedrijven de salarisbetalingen via bank of giro verrichten. Onze abonnees hebben de keuze uit de navolgen de mogelijkheden: 1. Automatisch per giro, per maand, kwartaal, halfjaar of jaar 2 Automatisch per bank idem 3 Door middel van een stortings-acceptgirokaart. De stortings-acceptgiro kaart wordt door onze ad ministratie steeds aan het begin van elke abonne mentsperiode toegezonden. Deze kaart kan na onder tekening, doorgezonden worden naar het girokan toor of bank. Indien deze kaart ge bruikt wordt als stortings- kaart op het postkantoor, dient vanaf 1 januari a.s. het stortingsrecht a 75 ct door de abonnee betaald te worden. Giro-incasso is nog steeds de eenvoudigste en meest efficiënte betalingswijze. Dit systeem bespaart U stortingsko^ten en ons ad ministratie- en portokos ten. De abonnementen-afde ling stuurt U gaarne een machtigingsformulier toe. Administratie De Stem dagblad voor Zuid- West Nederland.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9