De Smog klaagt milieuvervuiling aan Boomfeestdag is een nationale zaak Hongersnood bedreigt vrij Angola HOE LANG NOG GEWASSEN DOOR PORTUGEZEN CHEMISCH VERWOEST NAVO gaat praten over erkenning van Oost-Duitsland Vieze vuile sloot BOMMENWERPERS OFFENSIEF DE rfiCUlfmNT BIJNA HONDERDVEERTIG STAATSGREPEN IN 151 JAAR fpeil ^Bp®Qö fecgyüOüJJücmD CONFLICT TUSSEN CDU EN CSU VOORLOPIG UIT DE WERELD kleine stem peilingen Mijlpalen Woensdag 6 december 1972 3*»^. x «■fi fipt&uet 11 MN ':il Zo. het zit er weer op, het jaarlijkse pakjesfeest. Allemaal mooie cadeaus gekregen? Vast wel. Ik wel. tenminste. Waar ik alleen een beetje mee zit, dat is met al dat papier en dat plastic, waarin de cadeaus verpakt zaten. Waar moet je dat nu laten Vroeger kon je nog eens wat in de kachel gooien, maar steeds meer mensen hebben centrale verwarming. In de vuilnisbak kan niet veel. En het kan nog wel een paar dagen duren voor die langs komt. Kortom al dat inpakmateriaal maakt het ons toch een beetje moeilijk. Want het is niet alleen je eigen spul, dat weg gewerkt moet worden, maar ook van je vriendjes en de buren en alle mensen in het dorp of in de stad. Alleen al in Zeeland en West-Brabant wonen zo'n 600.000 mensen. Die hebben (bijna) allemaal minstens een pakje gekregen. Om elk pak zit gemiddeld een stuk Sinterklaaspapier van een vierkante meter. Bij elkaar is dat dus op z'n allerminst een oppervlakte van 600.000 vierkante meter. Dat is toch een aardig lapje bij elkaar, vind je ook niet? Het wegwerken van al die rommel heeft te maken met het milieu, waarin we leven. En over het milieu gaat deze aflevering vau de Kleine Stem. Twee schoolklassen hebben zich met de vervuiling en de be scherming van het milieu uitvoerig beziggehouden. Het resul taat daarvan staat op deze pagina afgedrukt. Bovendien nog een brief van het comité Nationale Boomfeestdag, die de moeite vau het lezen waard is. Klas 3 van de Adriaan van Bergensehool in Etten-Leur heeft zich een paar lessen lang beziggehouden met milieuhygiëne. Gezamenlijk schreef de klas: Hoe lang nog gaat de milieuvervuiling door. Vroeger was de milieuvervuiling nog geen probleem. Er waren toen niet zoveel fabrieken als nu. De fabrieken maken de lucht vuil en vies. Het vuile afvalwater komt in onze sloten. Wij mensen zelf werken er ook aan mee. Kijk maar eens een keertje rond in 't bos. In het bos vinden we de afval van de mensen die daar geweest zijn. Kunnen de mensen het bordje niet lezen, waarop staat: „Laat niet als dank Houd ons land toch schoon. De leerlingen van de zesde klas van de St.-Laurentiusschool aan de Van Ga verenlaan 18 in Breda hebben onder leiding van juffrouw Schellekens een pracht van een milieukrant gemaakt. Die krant heet „De Smog", enfin, dat zien jullie op de foto van de voorpagina van die krant, die je hierboven ziet staan. Met de affiche die hierboven staat en die ontworpen is door de ELFJARIGE MONIQUE KAPPELHOF uit Haren, hoopt het Comité Nationale Boomfeestdag meer bekendheid te geven aan haar akti viteiten gericht op de jeugd. De milieukrant staat vol met berichten over de afschuwelij ke gevolgen van de bijzondere vervuiling van het milieu. Dat alles is dan nog geïllustreerd met tekeningen, waardoor een fraai totaal ontstaat. Een paar berichten uit de krant: „P.J. uit Breda is vanmiddag om het leven gekomen. Het ge beurde om 3 uur 's middags toen P.J. op straat liep en in een smogwolk terecht kwam. Toen is hij naar het hospitaal gebracht, maar overleed in het hospitaal." en „Kind gestikt door gas. Het 9-jarige meisje was pas uit een ziekenhuis. Het meisje kon niet tegen de buitenlucht. Toen ging ze een eind wande len om aan de buitenlucht te wennein. Ze woont in Limburg. Toen kwam ze voorbij de fa brieken. Daardoor ishet meisje gestikt. Haar vader en moeder zijn bedroefd." Een indrukwekkend bericht is ook het volgende. „Jongen verdronken. De jongeheer J. B. is maandag 20 oktober als een Zwarte Piet uit het water gekomen. J.B. ging zwemmen in de Donge. Toen hij boven kwam was hij zo zwart als ro.et. Hij kwam zo zwart boven omdat in de Don- ge veel olie zit. De jongen was op slag dood." Een schrijnend bericht is dit: „Haven vervuild. In Rot terdam is de haven vervuild. Er ligt zowat in: plastic zak ken, papiertjes en olie van de boten. De mensen in het park rond de haven gooiden de piertjes enz. in het water. Chauffeurs gooien zakken in het water, als ze moeten stop pen. Of ze stappen uit en dan gaan ze langs 't trapje naar be neden en gooien ze het dan in het water. Dan gaan ze weer langs het trapje omhoog en dan gingen ze weer vlug in de auto zitten. Ein als de brug dan weer omlaag ging dan rijden ze weef vlug door. En dan den ken ze dat niemand het heeft gezien." Om te eindigen een kop in kleur van een van de pagina's van de milieukrant: „Dag vogels, dag bloemen, dag natuur". 0 Een van de veelzeggende tekeningen uit de milieukrant. De smog. Het doel van deze activitei ten is het bevorderen van de groei van het milieubewustzijn door het in direct contact brengen van de kinderen met de natuur door middel van „hun eigen boom". Monique kreeg voor haar ontwerp de eerste prijs in de affichewed strijd van de Boomfeestdag 1972 toegekend door de jury, waarin o.a. de directeur van de Rietveldacademie, de heer E. Dooyes, zitting had. De druk kon verwezenlijkt wor den door medewerking van Steendrukkerij De Jong en Co., uit Hilversum. De Boomfeestdag dankt zijn ontstaan aan een oproep van de United Nations, in 1957, om door het instellen van een „Festival of Trees" het plan ten van bomen over de gehele wereld krachtig te bevorderen. Met medewerking van het Staatsbosbeheer kwam een werkcomité tot stand, dat in de gemeente Apeldoorn de eerste „Boomfeestdag' organi seerde. Hieraan werd deelge nomen door 1600 kinderen uit de twee hoogste klassen van de lagere scholen. Naarmate de „Boomfeest dag" een echt nationale aange legenheid werd, groeide het jaarlijks aantal deelnemers uit tot ruim 55.000 kinderen in 1971. Het vorig jaar gaven zelfs meer dan 70.000 kinde ren, te zamen met prins Claus die de miljoenste boom in het kader van dit jaarlijks evene ment plantte, uiting aan het feit, dat zij zich voor het groen en dus leefbaar houden van ons land mede verant woordelijk voelen. Deze affiche kan worden besteld door inzending van een briefkaart aan Staatsbos beheer te Utrecht, waarbij op de voorzijde naast het adres van de afzender moet worden aangegeven hoeveel affiches men verlangt terwijl voor elke affiche f 0,60 aan postzegels boven de normale port moet worden bijgeplakt. Het landelijk Comité bereidt jaarlijks de boomfeestdagvie ring voor in samenwerking met zijn vertakkingen in de provincie: de z.g. Regionale Commissies. Deze commissies onderhouden het contact met de gemeentelijke organisators. De adressen van de Regi onale Commissies zijn: Voor Zeeland, Kanaalkade 2, Axel 01155-1780 en Noord-Brabant St.-Josephstraat 93, Tilburg 013-675959. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „De Portugezen hebben ook dit jaar de chemische oorlog op grote schaal voortgezet. Ongeveer 50 pro cent van de gewassen op de velden werd onbruikbaar gemaakt waardoor er een ernstige hongersnood dreigt in de bevrijde gebieden van Angola. Ze hebben grote hoeveelheden vitamine preparaten nodig in verband met de ernstige voedselproblemen." Ter gelegenheid van de start van de actie „Morgen moet Angola beter zijn" was giste ren het hoofd van de medische dienst (SAM) van het Angole se bevrijdingsleger, dokter Ma rio Afonso d'Almeida, in ons land. Dokter d'Almeida die vanuit Nederland tevens een aantal Europese groepen en or ganisaties, waaronder de we reldraad van kerken, zal be zoeken wil tijdens zijn verblijf in Europa de aandacht vesti gen op de problemen, waarmee de medische dienst in het be vrijde deel van Angola te kampen heeft. Volgens de Angolese arts heeft het chemische bombardement dit jaar plaatsgevonden in de maanden juni en juli. De Por tugezen maakten gebruik van bommenwerpers waartegen de bevrijdingsbeweging weinig kon uitrichten. Er is wel lucht afweergeschut aanwezig maar niet voldoende opgeleide sol daten om het te bedienen. De bevolking ondervond geen direct nadeel van de afgelopen actie, omdat deze uitsluitend op de velden gericht was en niet op dorpen of steden. „Maar het psychologische ef fect van dit soort bombarde menten is zeer groot. De men sen zijn van nature zeer bijge lovig en als er dan van die grote vogels uit de lucht ko men en velden en bomen ver branden, dan maakt dat zeer fers. Er heerst een schrikba rende ondervoeding en kinder sterfte. Onder het Portugese bewind stierven vier van de vijf kinderen vóór het vijfde levensjaar al, aldus dokter d'almeida. „Wij hebben de laatste jaren een begin gemaakt met de ge zondheidszorg. Er zijn nu ei gen Angolese hulpartsen en verplegers, die werken in hun eigen Angola. Het antwoord van de Portugezen op de op bouw van het betere Angola is een triest antwoord, met na palm en ontbladeringsmidde- len worden akkers vernietigd en de oogsten verwoest. De hongersnood wordt voor velen de vergelding voor hun ver langen naar vrijheid." Het eerste ziekenhuis van de SAM werd mede dank zij een eerdere actie van het Medisch Comité Angola opgericht vlak over de grens van Zambia- Er is nu geld nodig voor twee ziekenhuizen en de uitbreiding van de medische opleidingcen tra. Verder moeten de hulpart sen in het gebied, waar ge vechten worden geleverd, dringend worden uitgerust met medicijnen en instrumenten. Het grootste probleem met de veel indruk. Over het gebrek van voedsel nog niet eens ge sproken." De medische dienst van dokter d'Almeida werd in 1963 door het bevrijdingsleger (MLPA) opgericht. Op dat moment wa ren er voor de zwarte Angole- zen in het oosten van het gro te land nog nauwelijks of geen medische voorzieningen. Mala ria en andere infectieziekten eisen nog steeds vele slachtof- verlening van medische hulp aan gewonde strijders, aldus dokter d'Almeida, is het ver voer. „We zitten op de Zambiaanse grens veel te ver van het front vandaan, meer dan 100 km. Er zijn bijna geen vervoermidde len. Vele rivieren moeten worden overgestoken en de Portugezen houden de door wade plaatsen vanuit de lucht in de gaten. Als gewonden uit eindelijk in ons ziekenhuis be landen, moeten we dikwijls le dematen amputeren, omdat we te laat zijn. Maar er is geen andere keuze: bouwen we in Angola zelf ziekenhuizen, dan kunnen we er zeker van zijn dat deze binnen de kortst mo gelijke tijd met de grond gelijk gemaakt worden. 0 Dokter Mario Ajonso d'Almeida, lioojd medische dienst in bevrijd Angola. Dokter d'Almeida toonde zich bijzonder verheugd met de of ficiële VN-erkenning van de bevrijdingsorganisaties in An gola, Mozambique en Guinee- Bissao als enige vertegen woordigers van de volkeren in de Portugese koloniën. Of er op dit moment door het bevrij dingsleger successen worden geboekt in de strijd tegen de Portugezen kon hij moeilijk zeggen. Er is nu juist een groot Portugees offensief aan de gang. Maar volgend jaar wordt er algemeen rekening mee gehouden dat de strijd zal overslaan naar de grote steden van Angpla. (Van onze redactie buiten land) De centraal Amerikaanse Republiek Honduras, waar het leger eergisteren de macht heeft gegrepen, beslaat een gebied van bijna 113.000 vier kante kilometer tussen de sta ten Nicaragua, El Salvador en Guatemala. Er wonen 2.673.000 mensen die in hoofdzaak leven van de bananenteelt. De invloed van de Verenig de Staten is groot en een groot deel van de landbouwproduk- tie is in handen van de Ame rikaanse maatschappij „United Fruit". De export had in 1970 een waarde van 190 miljoen dollar (50 procent bananen en 13 procent koffie). In 1969 voerde Honduras ge durende vijf dagen de zoge noemde voetbaloorlog tegen het buurland El Salvador. De oorlog was een gevolg van 'n voetbal-incident waarna re presailles werden genomen tegen de in Honduras wonende burgers van El Salvador. Van hen keerden 5.000 naar hun land terug. Cruz, een tengere advocaat, is iets meer dan anderhalf jaar president geweest, maar Lo pez, die gisteren de macht heeft overgenomen, was al de sterke man achter hem die kon overnemen wanneer het hem goeddunkte. Met zijn goedvinden werd in maart vanhet vorig jaar voor het eerst rechtstreeks door het volk een president ge kozen. Cruz kandidaat van de nationale partij kreeg iets meer stemmen dan zijn liberale tegenstander. Krachtens een overeenkomst met Lopez verdeelden de nati onale en liberale partij de mi nisterzetels, maar in het begin van dit jaar ontsloeg Cruz twee liberale kabinetsleden. Tijdens het bewind van Cruz gingen nieuwbenoemde ambassadeurs bij Lopez hun opwachting maken, hoewel het protocol vereiste dat ze hun geloofsbrieven aan de presi dent overhandigden. Lopez Arellano is 52 jaar. Zijn 2,5 miljoen onderdanen behoren tot de meest berooide van Zuid-Amerika. Zij hebben in 151 jaar 136 staatsgrepen over zich heen zien gaan. (Van onze redactie buitenland) JQe dreigende breuk tus sen de christendemocra tische oppositiepartijen in West-Duitsland is afge wend. De voorzitters van de bij de Bondsdagverkiezingen verslagen zusterpartijen CDU en CSU, Rainer Barzel en Franz-Josef Strauss, hebben in Bonn overeenstemming be reikt om de sinds 1949 be staande fractiegemeenschap ook in het nieuwe parlement voort te zetten. Na een onderhoud van 4,5 uur in de woning van Barzel konden de twee politici de cri sis bezweren die dreigde op een splitsing van de Bonner oppositie uit te lopen. In een gemeenschappelijke verklaring lieten zdj weten dat ze in prin cipe over alle essentiële pro blemen overeenstemming heb ben bereikt. De crisis tussen de twee partijen ontstond toen leiden de CDU de eigenzinnige per- zingsnederlaag van 19 novem ber de kwaliteiten van Barzel als kandidaat-kanselier en op positieleider in twijfel trok ken. Anderzijds werd vanuit de CDU de eigenxinnige per soonlijkheid van Straus ver antwoordelijk gesteld voor stemmenverlies, met name in het noordelijk deel van de Bondsrepubliek. In het conflict speelde ook de ratificering van het basisverdrag met de DDR dat de CSU verwerpt, terwijl verscheidene invloed rijke CDU-mensen hun goed keuring aan het verdrag hech ten om vooral niet van de wereldpolitiek geïsoleerd te raken. (Van onze redactie buitenland) Het tijdstip waarop de wes telijke landen Oost-Duitsland zullen erkennen is, met de vooruitzichten op een confe rentie over Europese veilig heid en samenwerking, de be sprekingen over wederzijdse en evenwichtige troepenver mindering, en de toestand in het gebied van de Middelland se Zee, een der belangrijkste onderwerpen van gesprek van de halfjaarlijkse NAVO-confe- rentie, donderdag en vrijdag in Brussel. Veel zal er van afhangen wat de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Wal ter Scheel, te berde zal bren gen. Het grondverdrag tussen Oost- en West-Duitsland zal 21 decenber worden getekend, en de parlementaire goedkeu ringsprocedure in West-Duits land zal waarschijnlijk tegen maart of april zijn beslag heb ben gekregen, en beide Duitse sfaten zullen vermoedelijk niet voor de volgende Algeme ne Vergadering tot de Ver- Naties worden toegelaten. Gezien het feit dat deze goedkeuringsprocedure, in verband met de meerderheid die sociaal-democraten en li beralen bij de laatste verkie zingen hebben behaald, geen moeilijkheden zal opleveren, en de Oostduitse Volkskam- mer waarschijnlijk evenmin voor verrassingen zal zorgen, zou men zich kunnen voorstel len dat het er voor de Bonds regering, die er in het verle den steeds op heeft aange drongen dat de andere weste lijke landen haar niet „voor de voeten lopen" in haar po gingen de betrekkingen met de DDR te normaliseren .thans niet meer zoveel toe doet wanneer de andere NAVO- landen de Duitse Democrati sche Republiek willen erken nen- Premier Biesheuvel heeft enkele weken geleden ver klaard, dat Nederland zal aan dringen op zo spoedig moge lijk bondgenootschappelijk overleg over erkenning van de DDR. In de normalisatie van de betrekkingen met de DDR is een aantal duidelijke mijlpa len te erkennen, namelijk de ondertekening van het Oost- Westduitse grondverdrag, de goedkeuring van dit verdrag door de Bondsdag (en gekop peld hieraan een machtiging voor de Bondsregering, om het lidmaatschap van de Ver. Na ties aan te vragen) en de toe lating van beide Duitse staten tot volkerenorganisatie. Moge lijk zullen de ministers van Buitenlandse Zaken der vijf tien NAVO-landen besluiten na het bereiken van een dezer „mijlpalen" tot erkenning over te gaan. Overigens is de erkenning van de DDR niet een zaak zonder volkenrechtelijke pro blemen. De bekrachtiging door de Westduitse Bondsdag van het grondverdrag houdt bij voorbeeld geen volkenrechte lijke erkenning in: de Bonds republiek knoopt bijzondere betrekkingen aan met een land dat het, gezien de opvat tingen over de Duitse natie, niet als buitenland wenst te beschouwen. Ook het pro bleem van de wederzijdse di plomatieke vertegenwoordigin gen, en voor andere landen de kwestie van herstelbetalingen, zijn nog niet opgelost. De ministers zullen niet slechts spreken over erken ning van de DDR, maar ook over het verloop van de be sprekingen in Helsinki, die ten doel hebben vast te stellen of een conferrentie over Euro pese veiligheid en samenwer king, waardoor 32 Europese landen, de Ver. Staten en Ca nada belangstelling hebben ge toond, met een redelijke kans op succes kan worden bijeen geroepen. Deze besprekingen zijn- naar Nederlands oordeel, tot nu toe in een bijzonder goede atmosfeer verlopen, zonder po lemiek of felheid afgezien van het onverwachte vuur werk van in het bijzonder Roemenië, maar ook van de neutrale staten als Zweden en Zwitserland zij hadden ech ter in het bijzonder betrek king op het vaststellen van de procedures. Hoewel de formu lering van deze procedures on getwijfeld te maken heeft met de meer substantiële zaken die later aan de orde zullen ko men, acht men het in Den Haag nog te vroeg voor ver wachtingen t.a.v. verloop der besprekingen als meer sub stantiële zaken aan de orde komen. Men hecht er overigens wel veel belang aan, dat in Helsin ki niet is gebleken dat het politieke overleg der negen landen van de uitgebreide EEG de samenwerking van de vijftien NAVO-landen zal on dermijnen. Aanvankelijk vreesde men, dat dit politieke overleg in het meest gunstige geval duplicering van de be raadslagingen in het Noordat- lantisch bondgenootschap zou betekenen, en in het slechtste geval zou kunnen leiden tot Europese blokvorming binnen de NAVO Deze vrees is, zo is in Helsinki gebleken, onge grond-

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 12