Brugse reien zijn volgend jaar zuiver zeeuws KIJK VOORAL VOORUIT BURGEMEESTER VAN MAELE: MOGELIJK IN AXEL Permanent gebouw voor exposities Uitslagen provinciale dierenkeuring Op visite" Autorijschool instructrice mevrouw Wattel: ZOEK DE VERSCHILLEN Sint in Hulst stad streek GEWONDE Sluis is al in kerststemming RAADSLID TREKT MOTIE IN Sint-Nicolaas ook in Sluis Geen animo voor functie in schoolbestuur Muziekkorpsen houden winterconcours VERGADERING DORPSRAAD IJZENDIJKE ERG GEK door NETTY VAN ZALINGE Oplossing 1 Dinsdag 5 december 1972 (Van onze correspondent) AXEL Het gemeentebestuur van Axel heeft goede hoop dat binnen afzienbare tijd in samenwerking met het streekcentrum te kunnen overgaan tot de ingebruikname van een permanent gebouw waarin dan exposities, vergaderingen e.d. gehouden kunnen worden. Dit zal dan verrijzen aan de Gentsevaartstraat, aldus wet- houder D. J. Oggel tijdens zijn toespraak bij de officiële opening van de provinciale tentoonstelling van de Axelse pluimvee- en konijnenverem- ging „Ter Verbetering" die het afgelopen weekend in een gebouw aan de Pieter Paulus- straat werd gehouden. Even daarvoor had de voor zitter van „Ter Verbetering", de heer Jac. Wieland gewezen op de benarde situatie waarin de vereniging zich bevindt en dat het ieder jaar weer zoeken en nog eens zoeken is om een geschikt gebouw te vinden waarin geëxposeerd kan wor den. Hij wees verder op de grote animo van de Zeeuwse fokkers in deze sport. Wethouder van sportzaken, de heer A. R. A. Ysebaert, reikte de door het gemeente bestuur beschikbaar gestelde beker uit aah de heer J. de Blok te Axel, die onder meer (Van onze correspondent) OOSTBURG Op de rijks weg 58 van Breskens naar Schoondijke is mevrouw V. uit Oostburg met haar auto in de berm van de weg ge raakt. Zij was de macht over het besturu kwijtgeraakt. Met een hersenschudding en ande re verwondingen moest zij naar het ziekenhuis in Oost burg worden overgebracht. (Van onze correspondent) SLUIS De Sluisse midden stand is er dit jaar wel erg vroeg hij met de kerst- en oudejaarsverlichting. Het Sint- Nicolaasfeest is nog niet eens voorbij en reeds staan in Sluis de kerstbomen, die evenals in de voornaamste winkelstraten aangebrachte verlichting, 's a- vonds in Sluis, al een kerst sfeer oproepen. De kosten van deze verlich ting, bijna f 4000, komen voor rekening van de midden standsvereniging, die hiervoor een belangrijke bijdrage krijgt van de plaatselijke VW. Dit jaar zal tevens een beroep ge daan worden op de plaatselij ke horecavereniging om de fi nanciële lasten van deze ver lichting, te helpen dragen. De plannen van het bestuur om deze kosten door middel van een winkelweekactie te financieren mislukten, omdat hiervoor te weinig belangstel ling bleek te bestaan. Evenals in Oostburg voelen de Sluisse middenstanders er weinig voor om door middel van de ver strekking van loten e.d. de middelen hiervoor bijeen te brengen. Het merendeel, wenst hiervoor rechtstreekse bijdragen te leveren. met zijn 25 inzendingen 13 prijzen behaalde waaronder 5 bekers. Algemeen kampioen werd met de inzending van een Wener blauw, de heer M. Weeda te Axel. (Van onze correspondent) BRUGGE Het water van de beroemde Brugse reien zal in maart volgend jaar weer zuiver zijn. Dit verklaart burgemeester M. van Maele van Brugge. Helder als regenwater zullen de reien nog niet zijn, „maar", zo zei de Brugse burgemeester, „De stank waarom de Brugse reien de laatste jaren berucht waren, zal ver dwenen zijn. De heer Van Maele verwacht dat m enin 1974 zelfs weer kan gaan vissen in de eeuwenoude reien, die aan de Brugse binnenstad hun aparte bekoring geven. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Tijdens de begrotingsvergadering van de Oostburgse gemeenteraad heeft het er even naar uitge zien dat de heer G. van Schaik (KVP) een motie zou indienen voor het verhogen van de gemeentelijke subsidie aan de kruisverenigingen. De heer Van Schaik pieeinde dat de kosten voor deze vere- nigliinigen zo haag zijn opgelo pen, dait het zefis met aftrek van de subsidies, die men van rijk en gemeente ontvangt, een zware last aan het worden is. De heer Van Schaak merkte op dat de kruisverenigingen hun contributie niet onbeperkt kunnen verhogen. Wethouder J. Vergouwe vond diait de kruisverenigingen een verzoek bij de gemeente moeten indienen als ze menen meer subsidie nodig te heb ben. Daarbij moeten dan de begrotingen worden overlegd. Op grond van deze gegevens kunnen b. en w. dan aan de naad voorstellen doen. De heer Van Schaik ging met deze ge- dachtengang akkoord en hield zijn motie in zoijn za-k. (Van onze correspondent) SLUIS Zaterdag maakte Sint-Nicolaas met zijn gevolg zijn entree in Sluis. Onder de vrolijke klanken van „Apollo" en begeleid door een optreden van het majorettenpeloton Belfort", maakte de sint een rondgang door Sluis. In het stadhuis werd de sint officieel ontvangen door het Sluisse gemeentebestuur. De goedheilig man betreurde het dat hij dit jaar door de abnor maal lage waterstand van het kanaal Sluis-Brugge het alou de koopstadje niet per boot kon bezoeken- Hij dankte het comité dat hem in staat stelde elk kind in Sluis een geschenk te kunnen geven. De allerkleinsten, die van 1 t.m. 3 jaar kregen hun geschenk uit handen van de sint op het stadhuis. De jeugd op kleuter- en lager scholen komt vandaag (dinsdag) aan de beurt, wanneer sint en Piet de Sluisse scholen bezoeken. Met de voorbereidende werkzaamheden is men al een heel eind gevorderd. De reien worden momenteel uitgebag gerd door de Nederlandse fir ma Meeuwense uit Den Haag. De baggermolens schrapen een ruim twee meter dikke laag van de bodem der reien «waar door het grondwater van on der in de reien kan dringen en zuiverend kan werken. Bovendien zijn de stuwen allemaal hersteld en op 18 de cember wordt de nieuwe pomp- install-atie aan de Ketsbrug- gestraat in gebruik genomen. Van dat ogenblik af zal water in de reien worden gestuwd dat afkomstig is van de water toren van de Belgische spoor wegen. Bij zware regenval zal ook water worden afgenomen van buiten de stad stromende be ken, terwijl de buitenvestings- grachten als opslagplaats van zuiver water zullen worden gebruikt. Intussen besteedt het Brugse gemeentebestuur veel aan dacht aan de sanering van de stadsriolering, die als grootste vervuiler van de historische reien wordt gezien. Voor sane ring van de riolering heeft het Belgische ministerie van open bare werken een subsidie van bijna 2 miljoen gulden be. schikbaar gesteld. Mogelijk zal de verbetering van de waterhuishouding in de Brugse reien ook zijn gunstige invloed uitoefenen op het bekende kanaal Brugge—Sluis, een der laatste heldere waters in België- De vervuiling van dit pittoreske stuk is reeds een eindweegs van Brugge ge vorderd. Worden de reien zui ver dan kan ook dit worden teruggedrongen. Het stadsbestuur is erg in zijn nopjes met de ophanden zijnde verbetering van de Brugse reien, maar de toeris ten zullen dit niet minder zijn, want vanaf volgend jaar is het weer mogelijk een boottocht i (Van onze correspondent) SLUIS Op de oproep van het bestuur van de Sluisse ka tholieke oudervereniging om buiten het bestuur van deze vereniging kandidaten aan te wijzen voor de vervulling van twee functies in het r.-k. schoolbestuur, hebben zich nog geen ouders aangemeld. Hierdoor zullen de nieuwe leden van het schoolbestuur gekozen dienen te worden uit de bestuursleden van de ka tholieke oudervereniging. De ouders van de leerlingen krij gen wel de gelegenheid om hun voorkeurstem uit te bren gen op kandidaten die door het bestuur van de oudervere niging naar voren zijn ge bracht. In een circulaire spreekt het bestuur van de oudervereni ging de hoop nit dat de ouders voldoende belangstelling zullen tonen voor deze moderne vorm van medezeggenschap in het schoolgebeuren. Door het bestuur zijn kandi daat gesteld de heren J. P. Spee, W. Meesen A. Houhen, W. van de Kerckhoven en P. Maas. over deze historische vaarwa ters door de oude kern van de Vlaamse stad te maken zonder dat het plezier daarvan wordt vergald door „onwelriekende" geuren. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. Achten twintig muziekkorpsen nemen op zaterdag 9 december deel aan het dertiende wintercon cours dat de Zeeuwse hond KNF in de concert- en gehoor zaal aan de Singelstraat in Middelburg houdt. In zijn voorwoord in het programs schrijft de voorzitter van de Zeeuwse bond, de heer J. Uitterhoeve uit Hoedekens- kerke, het „geweldig" te vin den dat er zo'n grote deelname is. Hij noemt het wintercon cours „Het Zeeuws muzieke venement bij uitstek". De deelnemende muziekver enigingen zijn: jeugdkorps „Ons Genoegen" uit Vlissin- gen, „St.-Cecilia" uit 's-Hee- renhoek, ..De Echo" uit Wilhel- minadorp, jeugdkorps „Veere's Genoegen", „Ame's Genoe gen" uit Arnemuiden, „Prinses Juliana" uit Baarland, „Nut en Uitspanning" uit Zonnemaire, jeugdkorps „Vlijt en Volhar ding" uit Souburg, „Veere's Genoegen", „Luetor et Emer- go" uit Zoutelande, „Oefening en Uitspanning" uit Kafcten- dijke, „Ons Genoegen" uit Ka- pelle, „Excelsior" uit Cadzand, „Wilhelmina" uit Colijnsplaat, „Hosanna" uit Goes, „Caecilia' uit Vlissingen, „Apollo" uit Domburg, „Ons Genoegen" uit Vlissingen, Accelerando uit St.-Annaland, „ONDA" uit Nieuw- en Sint-Joosland, „Ex celsior" uit 's-Heer Arendsker ke, „Ons Genoegen" uit Kam perland, „Cescendo" uit Oost- kapelle, ONDA" uit Middel burg, „Kunst en Eer" uit Zie- rikzee, „Euterpe" uit Hein- kenszand, „Vlijt en Volhar ding" uit Souburg en „Excelsi or" uit Kloetinge. (Van onze correspondent) IJZENDIJKE De dorps raad van IJzendijke komt don derdag 7 december voor een vergadering bijeen in het café van de heer J. de Putter aan de Koninginnestraat- De bij eenkomst begint om 19.00 uur. Op deze avond zal ook het voltallige college van burge meester en wethouders van Oostburg aanwezig zijn. Op deze vergadering kunnen naast specifieke verenigings problemen ook particuliere problemen aan de orde wor den gesteld. De dorpsraad wijst erop dat het zeker nuttig ls deze bijeenkomst te bezoe ken. (Van onze correspondent) AXEL De uitslagen van- de door de pluimvee- en ko nijnenvereniging „Ter Verbe tering" in dit weekend ge houden provinciale tentoon stelling luiden: Konijnen: een le F (Fraai) behaalden de navolgende in zenders. C. de Block te Zuid- dorpe met 'n Groot Chincilla, oude ram. Jac. de Kraker. Ter- neuzen met 'n Witte Wener ou de ram. A. Clijncke, Sluis met een Vlaamse Reus, Konijn grijs, oude voedster, en even eens met een ijzergrauwe jon ge voedster. W. Koster, Axel met een Witte Wener, jonge ram. Jac. de Kraker, Terneu- zen met Witte Wener, jonge voedster. M. Weeda, Axel met een Blauwe Wener, oude voedster, en met een jonge ram van H 1 J n dat tevens het mooiste dier van de gehele tentoonstelling was. De combinatie Ridderbos- Dekker Gapinge met een Pa- relfeh, oude ram J. de Blok, Axel met een Alaska, oude voedster en met een Alaska, jonge ram, en verder met een Alaska jonge voedster. Betsie Koster, Axel met een beige, jonge ram. C. Verhelst, Oost burg met een klein zilver jon ge voedster, P. Schram, Axe'. met een middel geel, oude ram, Jac. Dherdt, Westdorpe met een midden blauw, jonge ram, Combinatie Ridderbos- Dekker. Gapinge met een Tan, zwart, jonge ram,met een Tan, zwart, jonge voedster en een Tan, bruin oude ram. Inge zonden waren 252 dieren. Als keurmeester traden op de herein A. M. Ebink te Blaakse- dijk en Arth. van Loenen te Axel. Sierduiven: Hier werd het predikaat F. aan de volgende inzenders gegeven. Hollandse Kropper Blauw roek. A. van Wel, St. Laurens oude doffer, tevens voor zijn inzendingen van een oude duif en een jon ge duif, Blauw Bont. C. van Zweden, Vlissingen met zijn Ekster Kropper. doffer, zwart oud, voor zijn jonge doffer en een jonge duif. J. W. Lands man te Axel kreeg ditmaal het predicaat F, met zijn inzen - dingen van het ras, Donker Rood Zilver voor een oude duif, jonge doffer en een jonge duif. H. van Doorn te Middelburg met een Antwerp se Smierel Blauw, oude doffer. Driemaal ook een le F voor B. Mulder te Middelburg voor een Raadsheer Wit, jonge duif, een oude doffer, zwart en een jonge doffer, rood J. van Alem te Sluiskil met een oude duif, rood en met een Neuren- berger Zwaluw Blauw, oude doffer. IJsduiven Holvleugel, D. Rijkaert, Axel met een jonge duif. P. van Waterschoot, Kloosterzande met een Ge schelpt oude doffer. Oud Hol landse Meeuw, A. Pielaet, Sluiskil miet een oude doffer en een jonge duif. P. Simpelaar, Middelburg met een Geel, ou de doffer en jonge duif B. Rijkaert, Axel met een geel, oude duif. B. Mulder, Middel burg met een blauw zilver, ou de duif. P. Simpelaar Middel burg met een roodzilver, duif. H. van Doorn, Middel burg met een roodz%ilver, jonge duif. En tenslotte P. van Waterschoot te Kloosterzande met zijn inzending van een Nederlandse Hoogvlieger, rood getijgerde oude doffer. Als keurmeester fungeer den de heren P. Ramondt te Sas van Gent en J. Harinck te Goes. „Je kunt niet zeggen: Een man rijdt beter auto dan een vrouw. Het is een kwestie van ervaring. Het is wel zo, dat een man in het begin vlugger leert autorijden. Dat is niet zo heel vreemd, omdat een man meestal wat tech nischer is aangelegd. Het is wel zo, dat, als een vrouw met autorijles is begonnen, ze de zaak vaak serieuzer aanpakt". Aan het woord is de 60-jarige mevrouw A. P. Wattel, die samen met haar echtgenoot een autorijschool drijft in Middelburg. Ze vertelt: ,-Ik was 59 jaar oud toen ik op aandringen van mijn zoon mijn rijbewijs ging halen. We hadden een zuivelhandel, die ik samen met een meisje bediende. Mijn man was een paar jaar eerder met een autorijschool begonnen. Ik had mijn rijbe wijs maar net op zak, of er komt een vriendin in de zaak en die vraagt zo heel liefjes: Toe, leer mij ook eens autorijden. Nou ik voel de er niet veel voor, maar na veel aandringen zijn we dan maar met de eerste les be gonnen." „Maar het leek wel een sneeuwbal, want in twee maanden tijds had ik 22 leerlingen. Allemaal vrou wen. Vriendinnen, zusjes, noem maar op. Het is gek, maar we hebben nooit recla me gemaakt. Die hele rij school van ons is ontstaan uit een sneeuwbaleffect. In het begin was het even wennen, want bij zoveel leerlingen moet de aanpak natuurlijk wel professioneler gebeuren. Want ik vind, als je met zoiets begint, dan moet je er ook voor 100% achter staan. Je moet zelf de overtuiging hebben: Je kunt het leren, en dat gevoel, die overtui ging moet je overbrengen op je leerlingen. Als ik na de eerste -lessen merk, dat ie mand het nooit leert, dan zeg ik het liever maar meteen. Niet dat zoiets vaak voorkomt hoor. Je kunt ook wel van te voren vaststellen: Nou die of die heeft veel meer lessen nodig dan de doorsnee-leer ling, maar voor die cursisten waar dat betrekking op heeft, is dat meestal hele maal geen punt." „Weet je wat ik wel ger vind", zegt mevrouw Wattel, „dat momenteel landelijk ge zien 35% van de cursisten zakt op de theorie- Dat is een fout, die helemaal aan de leerlingen ligt. Kijk maar naar ons zelf. Vroeger hiel den we elke week theorieles sen voor zo'n 20 tot 25 leer lingen. Nu komen er hoog stens tien in de veertien da gen terwijl toch het aantal leerlingen gelijk blijft. De meeste onderschatten de the orie volkomen. Ze moesten eens bedenken, dat een slechte kennis van de regels •en de borden veel meer au- tol essen nodig maakt." Op een vraag van mij, of mevrouw Wattel nu nooit eens bang is naast zo'n oner varen leerling te zitten, ant woordt ze: „Ik ben nooit bang, maar dat komt omdat je altijd ergens op verdacht bent- Je moet als automobi list en zeker als autoinstruc teur altijd vooruit kijken. Steeds proberen fouten van je medeweggebruikers op te vangen. Als je dat doet, dan zie je als het ware een onge luk aankomen. Je kunt je leerling waarschuwen en je schrap zetten." Ook mijnheer Wattel mengt zich in het gesprek. „De mensen moeten veel meer hiun verstand gebruiken op de weg. Het verkeer is geven en nemen. Je moet je niet laten opjagen door een achter je rijdende automobi list. Je moet altijd een snel heid rijden, die je zelf nog aankunt, Als je met een vaartje van 120 km. per uur rijdt en je voelt je niet safe, dan moet je je zelf zo in de hand hebben, dat je gewoon je snelheid wat terug neemt. Ik zeg altijd tegen mijn leer lingen: Zorg dat er tussen jou en je voorligger voldoen de ruimte blijft ook al zit die vrachtwagen achter je nog zo sarrend dicht op je. Als er wat gebeurt, dan kun je altijd nog naar voren- Zonder die ruimte voor je ben je zeker een harmonika bij een botsing." „Het is gek", zegt het echtpaar Wattel, „maar soms is het net of de mensen niet weten wat ze doen." „Ja", springt mevrouw Wattel in. ,,je komt het ook vaak tegen, dat ze je als vrouw van de weg willen drukken, maar daar zijn ze met mij niet zo snel mee klaar. Als zo'n druktemaker dan naast me komt, dan zeg ik helemaal niets, ik kijk ze alleen maar aan. Dat vinden de meesten dan nog het gekste van de zaak." „Je moet al rij-instructeur toch ook veel geluk hebben", merkt mevrouw Wattel een beetje filosofisch op. Ze lacht zachtjes in zichzelf en ziet waarschijnlijk in gedachten toch wel heel wat hachelijke situaties aan haar geestesoog voorbijtrekken- Ze zegt: „Ik heb ook wel last van zenu wen, ook al merk je het niet. Maar ik heb er geen last van in de auto. We had den het vorige week nog. We moesten stoppen voor een ze bra. De weg was een beetje glad en jawel hoor, daar komt een bestelbusje aange stipt. Ik zeg tegen mijn leer- «ling een wat oudere juf frouw Verrek, die heeft ons te pakken. Ja, zij schrok zich een ongeluk, maar ik niet. Ik zag het toch aanko men. Nee, op zo'n moment kan me de auto niiets schelen hoor. Mijn eerste werk is het geruststellen van de leerling. De rest is nu eenmaal de risico van het vak." Mevrouw Wattel heeft trouwens nieit veel tijd over om te piekeren, of om zich zorgen om bepaalde dingen te maken- Ik heb altijd mijn eigen huishouden gedaan, naast de dagelijkse lessen. Dan heb ik tot voor kort, mijn oude schoonmoeder in huis gehad. Dat werkein heb ik toch altijd met zoveel ple zier gedaan. Ik heb ook veel jongeren onder mijn leerlin gen. Het is gewoon een verademing om die jongelui eens aan het woord te laten. Je hoort zoveel klachten over de tegenwoordige jeugd, nou ik kan daar niet over mee praten. Het komt ook vaak voor dat we eerst de vader van een gezin, dan de moe der en als de kinderen 18 j aar worden ook de kin deren op les krijgen- Dat is zo leuk, je hebt dan gewoon een band met zo'n fami lie." Waardering voor het werk ondervindt de familie Wattel herhaaldelijk in de vorm van bloemen en geschenken van geslaagde leerlingen. Vorige week hebben ze een ware invasie moeten doorstaan. De heer en mevrouw Wattel wa ren 40 jaar getrouwd. Ze hadden hét aan niemand Ver teld, maar een van de oud leerlingen had er lucht van gekregen en de hele zaal ge mobiliseerd. Het gevolg: een stroom van 90 felicitaties overdag en 's avonds nog eens dertig, een zee van bloemen en een berg ca- deaus. Mevrouw Wattel was er tijdens het interview nog helemaal confuus van. Voorlopig piekert het echt paar Wattel er nog niet over om met lessen op te houden, maar zeggen ze beiden heel beslist: „Als het ons te veel gaat worden dan stoppen we er onmiddellijk mee. Uitein delijk draag je als instruc teur een grote verantwoor ding." En de leerlingen heb ben de lessen goed onthou den blijkens de reakties van velen van hen, die, als ze haar zien zeggen: „Als ik rij dan hoor ik je in gedachten weer zeggen: ,-Kijk goed uit en kijk vooral vooruit!!" Voor de oplossing zie elders in deze rubriek. Hierbij even iets over het Sinterklaasfeest in Hulst. Na een dik uur buiten gestaan te hebben met twee kleine kindertjes van drie en vier jaar, die ook Sinterklaas een handje wilden geven, moet er mij toch wel wat van het hart. Toen we eindelijk, na veel kou te hebben geleden, bin nen mochten wat dan nog met veel gedrang gebeurde kregen die arme kinder tjes uit Hulst net twee uitge droogde taai-taai-poppetjes. Het is dat ik zelf mijn hand nog uitstak, anders hadden ze niets gehad. Naar ik toe vallig diezelfde dag nog hoorde hadden negentig za kenmensen uit Hulst alle maal f 25 gegeven om de jeugd te tracteren. Daarom hadden wij wel iets meer verwacht. Maar van wie lag de auto met aanhangwagen vol cadeaus? Van mevrouw Lockefeér en toen we 's avonds nog eens laat door Hulst kwamen brandde er nog volop licht in het ge meentehuis. Die lui zaten ze ker lekker aan de champag ne van het geld dat al die zakenmensen voor de kinde ren gegeven hadden voor de kinderen uit heel Hulst en niet alleen voor de paarde- sportjeugd. Sommige winke liers hebben het er ook over gehad- Toen ze zagen dat hun kinderen met een specu laasje naar huis kwamen dachtein ze dat de kinderen niet geweest waren. Ik weet van een paar men sen dat ze zelf maar in de winkel wat speelgoed gingen kopen omdat ze allemaal te leurgesteld waren en tegen de kinderen zeiden: „Als je het dan niet van Sinterklaas krijgt, dan kopen we zelf wel wat. Is het nog wel een kinderfeest of een bestuurs- feest? Laten ze dan Sinter klaas maar gauw afschaffen. Voor mij en voor véle ande ren hoeft het niet meer. Mevrouw T. namens enkele inwoners uit Hulst (Naam en adres mevrouw T. is ter redactie bekend). 1. schoen man, 2. paal stand, 3. parapluie, 4. hak vrouw, 5. lamp midden, 6. kin dame rechts, 7, toonbank achter, 8, knoop man, 9. das vrouw. 10. pochetje. eindredactie bas augustijn

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 6