T erneuzens jongeren werk zit in nood Terneuzen exposeert verleden SLOTWEDSTRIJD DE SCHELDE Serie diefstallen rond Gent De Stem/De Vrije Zeeuw Slagers maken ernst met milieuhygiëne stad streek STICHTING BEZORGD Autobeurs in Sasse Vlaanderenhal Wandeltochten in Kieldrecht MEEHELPEN Kinderen geven cadeaus weg Kinderzegel- actie in Terneuzen St.-Nicolaaswedstrijd Stuurman brak been GROTE GROEP ZIGEUNERS VERDACHT Fikse brand IJzendijke Brillenactie in IJzendijke tien jaar Graauw Met pollepel wanbetalers te lijf in zeeland Kloosterzande Dinsdag 5 december T972 4 (Van een onzer verslaggevers» TERNEUZEN Op vele plaatsen, ook in Ter. neuzen, heeft het jonge renwerk een schrynent tekort aan mensen die zich actief willen inzetten om dit werk praktisch en inhoudelijk waar te ma ken en tegemoet te ko men aan de behoeften die bij een groot aantal jon geren leven". Aldus Etienne Chanet, projectleider van de „Cen trale stichting voor sociaal- kultureel werk" in de ge meente Terneuzen in het orgaan van deze stichting. Onder de titel „Jonigeren- werk in nood" schrijft Etienne Chanet voorts: „In onze „wel (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT —Het ko mende weekeinde wordt in het beurs centrum De Vlaande ren in Sas van Gent voor de eerste maal een Zeeuwsch- Vlaamse autobeurs gehouden waaraan door 26 automobiel bedrijven uit de gehele streek wordt meegewerkt. De beurs wordt georgani seerd door het district Zeeuwscih-Vlaanderen van de BOVAG en duurt tot en met zondag. In de Vlaanderenhal zal elke standhouder met ten hoogste vijf geselecteerde gebruikte auto's vertegenwoordigd zijn. De wagens zijn niet lager ge prijsd dan f 2500 en worden onder volledige BOVAG-garan- taie verkocht. (Van onze correspondent) KIELDRECHT Een groot aantal wandelaars heeft in Kieldrecht deelgenomen aan de zogenaamde Olympische wandeltochten over afstanden van 15, 20, 25, 30, 35, 40 en 50 kilometer. De dappersten die de 50 ki lometer aflegden, zijn na af loop in het gemeentehuis ont vangen, waar ze een herinne ring ontvingen. De wandel tocht i;s opgenomen door de BRT en zal worden uitgezon den in het programma „Bin nen en buiten". De vereniging Sportiva Kieldrecht geeft op woensdag 15, 22 en 28 decem ber en zondag 19 en 26 de cember de gelegenheid tot hardlopen, verspringen, bas ketball, volleybal en touw- springen. varende" samenleving zien wij onder de jongeren twfee duide lijk uit elkaar lopende ontwik kelingen. Een vrij omvangrijk -aantal jongeren is dt>or het zeer grote voorzieningenpak ket dat de maatschappij hen van baven-af aanbiedt „ver loofd" met het passieve onder gaan van deze voorzieningen. Op het gebied van de ontspan ning worden zij door anderen geamuseerd- Op het terrein van de ontplooiing laten zij zich volstoppen met „waarden"- loze kennis. Een andere, maar zeer kleine groep tracht meer en meer authentiek te leven. Stelt zich kritisch op tegenover het gebeuren, tracht zélf veramtwoordeOdakheden te dragen. De eerste groep stijgt kwantitatief, de tweede groep groeit kwalitatief. De nood is dus ook tweeledig. De grote groep naoet inhoudelijk gestu- miuleerd worden, het moet duidelijk gemaakt worden, dot zij anders wat betreft mense lijke leefbaarheid in een dood lopend straatje zitten. De klei ne groep moet aangevuld wor den met verantwoordelijke personen, dia de mouwen wil len -aps-tropem". Eugène Chanet doet een klemmend beroep op alle jon geren, jomg-volwaissenen en zich jeugdiig voélende volwas senen, die denken dat ze met het een of ander die jongeren projecten van dienst kunnen zijn, of zelf kunnen meehel pen, iets van zich te loten horen. Naast de bestaande jon- gerensozen, het jongerenadvies centrum, de wereldwinkel, toneelgroep Komima en caba retgroep De Hoepel bestaan en- plannen tot oprichting van een .macrobiotische groep", een meditatiecentrum. een werkgroep middelbaar onder wijs en een werkgroep wer kende jan-genen. Belangstellen den voor deze projecten kun nen zich opgeven bij Etienne Chanet, Blokken 10 in Terneu zen, teL 01150-5773 of 4621. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Alle lagere en kleuterscholen in de gemeente Axel hebben van de burge meester een brief gekregen met het verzoek om mee te werken aan een actie om ca deautjes in te zamelen voor de Aziatische vluchtelingen uit Oeganda. Dit idee is vorige week door burgemeester M. K. van Dijke gelanceerd. Het is de bedoe ling dat de leerlingen een ca deautje beschikbaar stellen uit de voorraad presentjes, die ze deae week van Sinterklaas zullen krijgen. Hoe er gerea geerd zal worden is nog niet bekend, omdat aan de betrok ken scholen gevraagd is op het eind van deze week daarvan melding te maken. Bovendien moeten de scho len laten weten hoeveel leer lingen ze op dit moment heb ben, want de school met rela tief de meeste cadeautjes krijgt een zak vol chocolade florijnen. De cadeaus zullen via het Nederlandse Jeugd Ro de Kruis hun bestemming krijgen. Ambtenaar voor Jeugd- en Culturele Zaken Chr. Maas (links) en voorlichtingsambtenaar J. Robesin bekijken een slagtand van een mammoetdie uit de Zeeuwse wateren werd opgevist. (Van een onzer venslaggevers) TERNEUZEN In het Ter- neuzense stadhuis is men gis teren begonnen aan de inrich ting van de grote expositie, die onder de titel „In en om de Veste" van 7 tot en met 21 december wordt gehouden. De tentoonstelling wordt m-orgenavond (woensdag) offi cieel door burgemeester J. C. Aschoff geopend. De bezoeker krijgt door middel van foto's, miniaturen, kaarten, prenten, sieraden en klederdrachten een indruk van het Terneuzen van weleer. Een grote inzen ding expositiemateriaal is af komstig van de vereniging Oud Terneuzen, die zoals be kend, plannen heeft voor het inrichten van een permanente oudheidkamer in het gebouw van de voormalige hbs aan de Markt. Tot de kostbaarste in zendingen behoort ook een collectie gouden en zilveren sieraden die door de Terneu- zense juwelier Van Sprang aan de gemeente werd nagela ten- Er wordt een grote pu blieke belangstelling voor de tentoonstelling in het stadhuis verwacht. Ondermeer uit krin gen van het middelbaar onder wijs. Verder zullen de bejaar den van „De Veste" komende donderdag de gasten zijn van het gemeentebestuur. 0 De dames Riet Pijpelink en Anneke Baard-Van 't Hof, bei den werkzaam op het Temen zense stadhuis, kunnen de ver leiding niet weerstaan om zich even te tooien met gouden Zeeuwse sieraden, die deel zul len uitmaken van de expositie „In en om de Veste". (Van onze correspondent) TERNEUZEN „De jaar lijkse verkoop van de kinder zegels en -kaarten is reeds ge start op 9 november jl. Door omstandigheden is de afdeling Terneuzen niet eerder in staat geweest zich te presenteren. Met enthousiasme stelt het nieuw-gevormde comité en zijn medewerksters u in de gelegen heid het kind te steunen. U, als huisvrouw, met meer dan gewone belangstelling voor het kind, kunt deze actie doen slagen door uw aankoop van postzegels, kerst-, nieuwjaars-, kinder- en felicitatiekaarten. Onze verkoopstand is ge plaatst in de supermarkt van Albert Heijn in het winkelcen trum Zuid. De openingsuren zijn dinsdag tot en met zater dag van 9.30 tót 11.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur en te vens op de vrijdag-koopavond. Wij rekenen op uw komst. Bij dragen kunnen ook gestort worden op giro 2779470", aldus het comité Kinderzegels Ter neuzen. (Van een onzer verslaggevers) BIERVLIET De hengel sportvereniging De Schelde hield een St-.Nicolaas-wed- strijd die tevens de laatste wedstrijd van dit jaar was. De eerste prijs werd gewon nen door de heer C. Pielaet met 493 punten, 2 A. Seijne- sael, 459 pt„ 3 'J. Varin 283 pt„ 4 W. de Smit 283 pt., 5 Joh. van Dierendonck 262 pt. (Van onze correspondent) TERNEUZEN De tweede stuurman van het voor de zee haven van Terneuzen liggende Duitse zeeschip „Elisa Visser, M.P.S. uit Den Haag, brak za terdagmorgen zijn linkerbeen toen een steun van de trossen- trornmel brak en hij de trom mel op zijn been kreeg. Dok ter Stevens verleende de eerst hulp en liet de stuurman naar het Julianaziékenhuis brengen. (Van een onzer verslaggevers) ST.-NIKLLAAS De politie van Sint-Niklaas brengt de grote diefstal van het afgelo pen weekend in deze Belgi sche stad in verband met een groot aantal diefstallen, die de afgelopen weken in Oost- Vlaanderen in de omgeving van Gent zijn gepleegd. Zoals wij gisteren meldden, is de inbraak in Sint-Niklaas ver moedetijk gepleegd door zigeu- Iners, De buit beliep een be drag van f 120.000 aan waar depapieren. De politie heeft maandag bekendgemaakt, dat er behal ve in St.-Niklaas en Vrasene. de afgelopen dagen in de om geving van Sint-Niklaas nog twee inbraken zijn gepleegd, vermoedelijk door dezelfde daders. In Vrasene bedroeg de buit f 7 000. In Eksaarde werd bij een landbouwer voor een bedrag van f 1.200 aan gouden Sieraden en juwelen ont vreemd. Overal zijn zigeuner vrouwen gesignaleerd, die zich bedienen van de klassieke me thode, waarbij enkelen van hen de bewoners van de be treffende huizen aan de praat houden, terwijl anderen dan achter binnendringen. Ze ope reren voornamelijk in open bebouwing. De Belgische poli tie kijkt sinds dit weekend uit naar een witte Opel, waarme de de zigeuners zich plegen te verplaatsen, maar tot op dit moment heeft men ze nog niet kunnen lokaliseren. De moge lijkheid bestaat, dat ze zich inmiddels van een andere wa gen hebben voorzien. Er wordt ook rekening ge houden met de mogelijkheid, dat de zigeuners naar Zeeuwsch-Vlaanderen zullen uitwijken. De politie in St.- Niklaas heeft meegedeeld, dat de controle van Nederlandse auto's, zondagavond in Kiel drecht, niets uitstaande heeft gehad met de gebeurtenissen van dit weekend in het Waas land. Alle Nederlandse auto's werden zondagavond in Kiel drecht aangehouden in ver band met een tip, dat de da ders van een niet nader ge noemde overval, die in Neder land gepleegd zou zijn, zich in de buurt van Kieldrecht zou den ophouden. De controle-ac tie heeft overigens geen resul taat opgeleverd. Uitslag verloting: 1 ste prijs 0943, 2de prijs 1816 en vervol gens 0696, 0450, 0218, 1082, 1529, 0449, 2068, 0311. De jaarvergadering zal ge houden worden op vrijdag 5 januari. (Van onze correspondent SLUISKIL Toen de be heerder van de A. en O-win kel te Sluiskil, J. de C. zon dagmiddag, na een afwezig heid van een paar uur met vrouw en kinderen thuis kwam, ontdekte hij dat er op een der slaapkamers brand was uitgebroken. De Terneuzense brandweer ging Ket vuur te lijf met een nevelspuit maar kon toch niet voorkomen dat de slaapkamer bijna geheel uitbrandde en er ook op de andere slaapkamers en in de onderliggende winkel vrij veel - ongeveer veertig a vijftigduizend gulden - schade ontstond. De brand is waar schijnlijk een gevolg van kortsluiting. Kampioenschappen Tij dens de afgelopen maand zijn op alle vrijdagavonden in het Hofzicht Theater puntenschie- tingen gehouden voor het kampioenschap van de daar gevestigde schuttersvereni ging. De wedstrijden gingen over 20 ronden (100 schoten) en er werd gemiddeld door 20 schutters aan deelgenomen. De eindstand hiervan luidt: 1 en koning C. Neyssen, IJzendijke met 12 punten. Hij verwierf deze titel na een kamping met de 15-jarige A. Boerman even eens te IJzendijke, die 11 pun ten bijeenschoot, 3 M. Wisse, Terneuzen 7 punten, 4 A. Mussche, IJzendijke 6, 5 en 6 P. Loete Watervliet en J. van de Walle, Vlissingen beiden met 5 punten, 7 en 8 Ch. Sturm, IJzendijke en H. van de Hemel, Biervliet elk met 4 punten. (Van een onzer verslaggevers) IJZENDIJKE Op 1 janua ri 1973 zal de brillenactie voor melaatsen in IJzendijke 10 jaar bezig zijn. In deze tijd heeft de grote animator de heer J. van Voorenberghe, meer dan 200.000 brillen bij eengekregen. Ter gelegenheid hiervan zal een speciale actie worden gevoerd waarbij huis- aan-huis balpennen te koop worden aangeboden, met de baten waarvan de brillenactie verder ondersteund kan wor den. De pennen kosten f 1,- per stuk. De actie begint in IJzendij ke, maar zal over Nederland en België worden uitge breid. Bejaarden De bejaarden van Graauw zullen woensdag 6 december hun Sint-Nioolaas- middag houden in het gemeen schapshuis. Het feest wordt geopend door de voorzitter. Daarna krijgen de bezoekers koffie met gebak aangeboden. Ter afwisseling wordt er mu~ ziek ten gehore gebracht on een voordracht van de „Twee broeders". Intocht Onder gewéldige belangstelling heeft Sinter klaas zijn intocht in Graauw gedaan. De fanfare en drum band verleenden daarbij, zoals gebruikelijk, de muzikale om- liistiig. Ouderavond Onder zeer grote belangstelling heeft het hoofd van de school, de heer O. Kips, een ouderavond gehou den. Op de bijeenkomst was er gelegenheid om met elkaar van gedachten te wisselen over verschillende aangelegenheden. De heer Kips wees de ouders op het nut van dergelijke bij eenkomsten, die zowel voor leerkrachten als leerlingen van uitermate groot belang zijn. BERGEN OP ZOOM Films Vandaag zijn de bioscopen gesloten. Hal Stadhuis Tentoonstel ling van de maand van F. Wit te (t.m. 31 december). Ma. t.m. vrijd. van 9-12.30 en van 13.30-17.30 uur. GOES Grand meron 18 j. 20 uur: The Deca- KRUININ GEN Galerie Fluctus Cantibus II- lusi, expositie kunstwerken van Teun Gijssen. Dag. geo pend van 1220 uur, zond. gesloten. MIDDELBURG City Vandaag gesloten. Galerie Papaver, Kinderdijk Expositie-Paul Citroen en Sam Middleton di. t.m. zat. van 14- 20 uur. Zeeuws Museum Exposi tie „Erdtelefon" van Josef Beuys en expositie „Het leven in Ovezande" (van Helena van der Kraan. (t.m. 29 dec.) Werkd- van 9-12.30 en van 13.3017 uur. In dec. ook op zat. en op 2e kerstdag van 14- 17 uur. Coffeeshop St. John Ex positie grafisch werk van Ge rard Wiegmans. Ned. Koffiehuis Expositie werken van Piet Bulthuis. Stadhuis Vleeshal, expo sitie groep WEB met beelden, schilderijen en gobelins, plas tieken, applicaties en stoelen (t.m. 15 dec.) Iedere dag van 10-17 uur en van 19-21 uur. Op 5 dec. gesloten. OOSTBURG Ledel Theater 20 uur: Blue Movie 18 j. ROTTERDAM Theater De Lantaren —20 uur: Popconcert. TERNEUZEN Luxor 20 uur: Buck, de priester en de duivel. VLISSINGEN Alhambra 20 uur: Ont snapping van de Apenplaneet 14 j. WESTDORPE Kunsth. Troutzaerte, Singel 45, Expositie Mareike Geys met schilderijen en Jan van Stolk met plastieken Kera miek (t-m. 30 dec.) Werkd. van 9-18 uur, zon. van 14-18 uur. ANTWERPEN Kon. Museum v. Schone (Van onze correspondent) TERNEUZEN Zaterdaga vond om ongeveer acht uur ontstonden er moeilijkheden in een Terneuzense bar, tenge volge van het feit dat de bar- houder tegen twee onbeken den, die er gegeten hadden, zei dat zij te weinig betaald hadden. De twee bezoekers weiger den toen ook de zes gulden, die zij aan verdere consump ties hadden besteed, te beta len. Er ontstond een handge meen waarbij de barhoudster de beide vreemden met een pollepel met fritesvet om de oren sloeg. Toen sloegen zij op de vlucht en zij zijn tot nu toe onbekend gebleven. Kunsten Expositie Jacques Charlier (t.m. 7 jan.) ASSENEDE (B) Galerie Marg. de Boevé, Hoogstraat 4, Expositie Fons de Vogelaere en Dionyse (t.m. 10 dec.) BRUGGE Kon. Stadsschouwburg 20 uur: - „Kinderspel" van Robert Marasco door K.V.S. Brus sel. GENT Kon. Opera 20 uur: „Le testament du chien" van A Suassuna. Mus. v- Schone Kunsten Expositie Albert Baertsoen (t.m. 6 jan.) ANTWERPEN Kon. Mus. v. Schone Kun sten, expositie Jacques Char lier (t. m. 7 jan.). (Van onze correspondent) ZAAMSLAG Tijdens de vergadering van de kringraad van de vleeskeuringsdienst Zeeuwsch-Vlaanderen, die in het voormalige gemeentehuis in Zaamslag werd gehouden onder voorzitterschap van de. heer P. A. Lindenberg, is tij dens de rondvraag uitvoerig van gedachten gewisseld over milieuvervuiling. Dit betrof om. het verwij deren door sommige slagers van bloed en vet van geslachte dieren via het riool. Hoewel daarbij veel water wordt ge bruikt, bevordert een en ander de verontreiniging in belang rijke mate. Een oplossing daarvoor zou zijn het verza melen vain het vet in vaten. In dichtbevolkte gebieden rijden daarvoor speciale tankwagens, maar deze maatregel zou voor Zeeuwsch-Vlaanderen al te duu-r uitkomen. Overigens zou den de slagers wel bereid zijn. het vet in daarvoor bestemde vaten te deponeren. Er volgde hierop de geruststellende me dedeling, dat in het nieuwe eisenbeslu-it z.g. vetvangers worden voorgeschreven. Wat veel erger werd ge noemd was. dat grote hoeveel heden „ongeboren mest", de inhoud van maag en darmen van geslachte düeren, in het riool worden weggespoeld. Er zouden slagers zijn die dit ge makshalve doen hoewel er een eenvoudige oplossing voor te vinden is. Besloten weid een en ander te bespreken met dokter Adriaa-nsen van de in spectie voor milieuhygiëne. Er ontstond tijdens de rond vraag ook enige discussie over het afgeven van bonnen voor opgehaalde kadavers. De be- weinig van sommigen dat er geen controle is op afgelever de dode dieren omdat de bon nen per 1 januari en per 1 mei worden toegezonden, werd niet steekhoudend geacht. Ten overvloede zal een en ander in de landbouwbladen worden gepubliceerd, zo werd er be sloten. Jongerenkoor Zaterdaga vond 16 decembe. zal het jon gerenkoor uit Goes muzikale medewerking verlenen bij de eucharistieviering. Editie Zeeland RAYONKANTOREN TERNEUZEN: Nieuwstraat 9, tel. 01150-7920 (4 lijnen); HULST: Steenstraat 14, tel. 01140-3751 (3 lijnen); GOES: Klokstraat 1, tel.-01100-8030 (3 lijnen). KANTOORUREN: Maandag tm. vrijdag 8.1512.30 en 13.3017.00 uur. HULPKANTOOR OOSTBURG: Voor aanname advertenties en abonnementen: Boekhandel Pie- ters, Brouwerijstraat 4, tel. 01-170-2791. BUITEN KANTOORUREN: ADVERTENTIE-EXPLOITATIE: Breda: maandag t.m. vrijdag 19.0021.00 uur, tel. 01600-22341; zaterdag 9.00—12.00 uur, teL 01600-49900; zondag 20.00—22.00 uur. tel. 01600-22341. BEZORGKLACHTEN: Zeeuwsch-Vlaanderen: tel. 01140-3751 of 01150-6297; Midden- Zeeland 01100-4944. HUISAANSLUITINGEN: REDACTIE: Chef Zeeuwse redactie: S. C. Augustijn, kantoor Nieuwstraat 9 Terneuzen, tel. 01150.7920, privé tel. 01150-5745 algemeen redac teur Zeeland: A. F Koopman, kantoor Kromme Weele 4 Middel burg, tel. 01180-7764, privé tel. 01180-7438; redacteur Midden- Zeeland: B. Jansen, kantoor Klokstraat 1, Goes tL 01100-8030 privé tel. 01100-7007; redecteur te Terneuzen en Kanaalzone: G. van Berkel, kantoor Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. 01150-7920, privé tel. 01150-4866: redacteur O.Z.-Vlaanderen: A. Vertind kantoor Steenstraat 14, Hulst, tel. 01140-3751, privé tel. 01140- 3103; redacteur W.Z.-Vlaanderen: R. van der Helm, kantoor Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel 01150-7920, privé tel 01150-4865; sportredaotie Zeeland: R. van Deursen, tel. 01155-1367. FOTOJOURNALIST ZEELAND: C. J. de Boer, Trumanlaan 10, Axel, teL 01155-2237. ABONNEMENTEN-EXPLOITATIE: Inspecteur Zeeland: P. Konings, tel. 01150-6297. ADVERTENTIE-EXPLOITATIE: Inspecteur Zeeland: C. Menu, tel. 01100-4316.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 4