BELASTINGEN OMHOOG IN AARDENBURG Omeir Kips geloof t niet in actie van inwoners Graauw PLANNEN VOOR TWEEDE BELGISCHE LUCHTHAVEN EINDELIJK ZEGE VAN VVC Oostburg garant voor leningen bouw 2 schepen DORP DOOR BAALHOEKPLAN IN DE KNEL Commissie gaat tarieven sportaccommodaties Terneuzen nog eens bekijken Volgend jaar Burgerlijke stand Actiecomité in Land van Waas Bedrijfsvolleybal LANGDURIG DEBAT IN SPORTRAAD stad streek Sluiskil Terneuzen The Cats niet in BRT-programma Boerenpartij blij met Baalhoekplan Weinig autorijders lieten zicli testen Koewacht Hulst St.-Jansteen HVV wint van Zeeland Sport COMMISSIE WIL: h Dinsdag 5 december 1972 2 (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG De ge meentelijke belastingen in Aardenburg zullen volgend jaar opgetrokken moeten wor den. Dit deelde gisteravond lo co-burgemeester G. Bonte mee, bij de aanbieding van de begroting voor 1973 „De post onvoorzien van ruim f 17.000 is aan de lage kant", zo zij hij. Ten aanzien van de belastingen merkte dp heer Bonte nog op, dat die in Aardenburg vrij laag zijn in vergelijking met die van do buurgemeenten. Welke belastingen verhoogd moeten worden, is nog niet bekend. Hierover zal de gister avond ingestelde financile commissie zich moeten bui gen. Het had overigens nogal wat voeten in de aarde voor die commissie er was. Met name de heren R. Buyck en L. de Clerck (éénmansfracties) had den bezwaar tegen een com missie, bestaande uit drie man, zoals was voorgesteld. Zij voelden meer voor vijf le den, inclusuef leden van de eenmans-fracties. De heer R. Ferket, initiatiefnemer tot de ze commissie, wees er op, dat om goed te kunnen werken, de commissie niet te groot moet worden. „U moet het zien als een taakverdeling bin nen de raad", zo zei hij. Na vijf minuten schorsing voor groepsberaad, op verzoek van de heer De Clerck, benoemde de raad naast wethouder Van de Bliek, de heren W. van Antenne gestolen Zater dag werd bi, de radio- en t.v.-handelaar S. de F. te Sluis kil een antenne en ongeveer vier meter buiis gestolen. Deze had een waarde van ongeveer driehonderd gulden. BOSCHKAPELLE onder trouwd: A. van Goethem en J. Duerinck. CLINGE ondertrouwd: B. de Bruyn en T. Koopmans, R. Bracke en Ch. van Duysse uit De KJiinge. Overleden: F. de Rimpe-A. v.d. Brande, echt- gen. van E. Breyaert. GRAAUW ondertrouwd: E de Kort uit Hengstdijk en T. de Koster. HEIKANT geboren: San dra, dochter van J- Martens en H. Lossie. Overleden: Ed van Bunder. KLOOSTERZANDE gebo ren: Angelo, zoon van J- Neve en C. Wolfelaer. Ondertrouwd: M Verschueren en P. der We duwe, T. Compiet en T. van Damme. I. Herman en W. Eg- germont. KOEWACHT onder trouwd: H. Verbruggen en R. v.d. Sande uit Eygelshoven. F. Buys an S. Cortvriendt uit Sas van Gant. LAMSWAARDE onder trouwd: G. va- Goethem en A. Leenknegt. P de Schepper en E. van Goethem uit Groenen dijk. NIEUW-NAMEN onder trouwd: P. van Acker en M. Kegels. SINT-JANSTEEN den: A. Rogier overle- STOPPELDIJK onder trouwd: G. Hermans en M Burm. Overleden: M. Verbist. A. v.d. Bosch. Helden en R. Ferket in de commissie. Gisteravond heeft de raad eveneens besloten meer in spraak te geven aan de inge zetenen. Dit zal gebeuren middels dorpsvergaderingen, die viermaal per jaar steeds in een andere kern van Aar denburg worden gehouden. Op deze vergaderingen zullen in principe de raadsleden en het college aanwezig zijn. Het voorstel van de heer Van Helden om de publieke tribune inspraak te geven een raadsvergadering, werd gisteravond in praktijk ge bracht. Een tweetal aanwezi gen van de publieke tribune, de heren De Bakker en Van Rie stelden enkele vragen o.m. aangaande het subsidie-be- leid. Aanrijding Bij het verla ten vain een parkeervak op de markt te Terneuzen is de auto, bestuurd door F, A. D. W. uit Terneuzen in botsing geko men, met de auto van de eveneens uit Terneuzen af komstige C. A. de F., die juist een parkeervak wilde inrijden. Beide auto's liepen aanzienlij ke schade op. Postzegelactie In Terneu zen wordt door een comité, be staande uit de dames B. Schuch- mann, N. Samson, J. Borm, E. Huppertz, E. Willenstein en H. Hillen de kinderpostzegelactie gehouden. Het comité richt een stand in in de supermarkt van Albert Heijn in Terneuzen- zuid. Alliance Frangaise Voor de leden van de afd. Zeeuwsch- Vlaanderen van de Alliance Frangaise brengt de heer Jean Belliard een programma over speelse liederen. Deze worden op de gitaar begeleid en bij zijn inleiding vertoont de heer Belliard dia's over de middel eeuwen en de renaissance. De bijeenkomst wordt gehouden op donderdag 7 december in „Hotel Rotterdam". Bridgedrive De bridgeclub „Luctor" te Terneuzen hield zondagmiddag in hotel Des Pays Bas een open paren bridgedrive. De uitslag luidde: 1. heren Dees-Sandrine; 2. heer en mevr. Klerks; 3. heer en mevr. Van der Wouw; 4. heren Neve-Huisman; 5. mevr. Van Rijn-heer Baks; 6. mevr. v. d. Dries-heer Willemstijn; 7. me vr. Voorhans-heer Geene; 8. da mes Maat-Wijne; 9. heren Ris- seeuw-Kastelijn: 10. heren Koole-Korteweg. (Van een onzer verslaggevers) GRAAUW „Ik hoop, dat als ze de boel hier toch onderspuiten, dat ze het dan goed en snel doen. Ik ben ervan overtuigd, dat de meeste mensen tegen het plan zyn. Zoals er de zaken nu voorliggen heeft het zeker geen zin meer om van de overheid nog nieuwe huizen te vragen voor Graauw". Hoofdonderwijzer Omeir Kips van de lagere school in Graauw laat weinig twijfels bestaan omtrent zijn gevoe lens over de plannen, die Gedeputeerde Staten met Graauw hebben. Maandagmorgen heeft bij samen met de leerlingen van de vijfde en zesde klas de actuele ontwikkeiingen be sproken. „De meesten zijn er tegen, dat Gra-auv. verdwijnt", vertelt hij. Maar hij voegt daar eerlijkheidshalve aan toe; „Maar dat kan ook wel onder invloed van mij zijn". Er is volgens de heer Kips geen ge- zamenlijke reactie van de be volking van Graauw te ver wachten op het meerderheids standpunt van GS. Het lijkt er veeleer op, dat men het hoofd moedeloos in de schoot laat hangen. Wat inspraak in de praktijk betekent heeft het dorp bij de gemeentelijke her indeling ondervonden, zo meent „meester" Kips. „De meeste mensen waren toen voor een gemeente met Clinge. Je ziet wel wt er uit de bus is gekomen. In maak is niet meer dan een woord. Het heeft niks te betekenen. De beslissingen worden in Den Haag genomen en daar doe je niets tegen". En over de be volking van Graauw: „De mensen die nu hier wonen zullen wel blijven totdat ze weggespoten worden". Met de inspraak rond de gemeentelij ke herindeling heeft de bevol king van Graauw een harde les gehad, aldus de heer Kips. „Ze zal zich niet meer tot hetzelfde poppenkast-sped la ten verleiden". Als deze uit spraak van GS een soort stunt is: dan doet Z2 daar veel kwaad mee. Maar eerlijk ge zegd beschouw ik het niet als een stunt. Ze moeten zo snel mogelijk een uitspraak doen. Er heerst nu nogal wat onrust en die moet opgeheven wor den: of ten goede of ten kwa de, maar dan weten we in ieder geval waar we aan toe zijn". (Van een onzer verslaggevers) HULST Het optreden van de Nederlandse groep .The Cats" op 7 december in de sporthal „Den Dullaert" in Hulst gaat niet door. De groep zou aanvankelijk meewerken aan de tv-uitzending van de BRT, die op 7 december van uit Hulst de lucht in gaat. Het programma blijft verder onge wijzigd. In plaats van d^ Cats is nu de Jaap Dekker boogie- woogie set gecontracteerd. (Van een onzer verslaggevers) ST.-NIKLAAS - HULST In het Land van Waas is grote ongerustheid ontstaan nadat de plannen zijn uitgelekt om in de buurt van Waasmunster een tweede nationale luchtha ven te vestigen. Het vliegveld zou de eerste nationale lucht haven Zeventem bij Brussel moeten ontlasten. Naar aanleiding van de ge ruchten is er in de omgeving van Waasmunster een actieco mité gevormd dat uitvoering van de plannen koste wat kost wil verhinderen. Nadere infor matie over deze plannen van de Belgische overheid ont breekt nog. Ook bij de inter communale vereniging voor bet Land van Waas in St,- Niklaas is nog niet bekend boe ver het staat met het pro iect. Het plan is uitgelekt, na dat een aantal technici ter plaatse poolshoogte is wezen nemen- De intercommunale vereniging een samenwer kingsverband van gemeenten in het betrokken gebied heeft nog geen standpunt be paald, maar volgens een van de medewerkers zou vestiging van een luchthaven bij Waas munster absoluut onaanvaard baar zijn In d't gebied wonen 200.000 mensen met een sprei ding van 400 personen per ,'ierkante kilomUer. Niet al leen voor het Waasland kan vestiging van een tweede nati- anale luchthaven vervelende sonsequenties hebben. ook Zeeuwsch-Vlaanderen zal, zo wordt gevreesd, delen in de overlast van aan- en afvlie gende Boeings. Daarom wordt in België gerekend op steun uit Nederland om de uitvoe ring van deze plannen te ver hinderen. In het Waasland heeft men geen genoegen ge nomen met de toezegging van een aantal politici om de ont wikkelingen in Brussel nauw lettend te volgen- Er zijn al verschillende bijeenkomsten van het actiecomité geweest, en er zullen er nog verschil lende volgen. „Als die tweede luchthaven er komt, wordt beel de streek onleefbaar", al dus het commentaar van een woordvoerder van de inter communale vereniging die zich in dit verband afvraagt of het niet beter is een van de bestaande kleinere luchtha vens uit te breiden. De protes terende verenigingen hebben het afgelopen weekend een motie aangenomen, waarin fel wordt geageerd tegen het voorgenomen plan. (Van een onzer verslaggevers) GRAAUW Het statenlid voor de Boerenpartij, G. de Waai uit Graauw, heeft het afgelopen weekeinde ver klaard, ingenomen te zijn met het standpunt van Gedepu teerde Staten met betrekking tot de industrievestiging bij Baalhoek. Ook de heer De Waal is daarvan voorstander, zo heeft hij verklaard. In een geleidelijke liquidatie van Graauw gelooft dit lid van de provinciale staten niet. „Dat zal zo'n vaart niet lopen. Waarom zou Graauw weg moe ten?" Volgens de heer De Waal is er in de afgelopen maanden teveel gepraat en te weinig gedaan en daarom is hij blij met de uitspraak van de meerderheid van G.S. Overigens viijdt hij het een duidelijke zaak dat, als er bij Baalhoek industrieën komen, dit in ieder geval vervuilende zullen zijn. „Ge kunt wel be grijpen, dat hier geen kousen- fabrieken komen", aldus zijn betoog. j (Van een onzer verslaggevers) AXEL Achttien automobi listen hebben zaterdag in Axel deelgenomen aan de verkeers- rit van de plaatselijke afdeling van Veilig Verkeer Nederland. De bedoeling van de rit was om de automobilisten op hun parate kennis en rijvaardigheid te testen. De belangstelling was wat te leurstellend, maar het resul taat viel niet tegen. De rit was 25 kilometer lang en binnen de grenzen van Axel uitgestippeld. De deelnemers kregen 12 ver- keersvragen te beantwoorden en in de route waren negen controles opgenomen. De prijzei werden na afloop door Veilig Verkeer-voorzitter Deurlo in het culturele een trum „De Halle" uitgereikt. N.K.V.-vrouwen De leden van de vrouwenafdeling van het NKV in Koewacht worden woensdag 6 december verrast met een Sinterklaas-avondje Het wordt gehouden in café Jansen en begint om 20.00 uur De mannen van de vrou welijke leden zullen er niet bij zijn, maar wel zwarte Pie ten voor het uitdelen van en kele presentjes. O In de bekende reeks In oude ansichten" is thans ook een deeltje over Axel versche nen. De samenstellers, de heren P. G. van de Bosse, D. J. Oggel en C. Smies, zijn voor zover mogelijk actueel geweest, want behalve van Axel zijn ook enkele prenten opgenomen van Koewacht, Overslag en Zuid- dorpe, die na de herindeling bij Axel werden gevoegd. Verschil lende momenten uit het nabije verleden vinden gestalte in het boekje, zoals Het anti-annexa- tiecomité, dat ontstond vlak na de Eerste Wereldoorlog, brood uitdeling tijdens die oorlog en de ene bom die een Engelse bommenwerper uitwierp vlak bij de Axelse gasfabriek. Topbiljart In de topbil- jartcompetie Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen werd dit weekein de maar een wedstrijd ge speeld, 't Centrum - Ona, die verrassend met 119 werd gewonnen door 't Centrum. De wedstrijden 't Anker - STC en B.C. 't Raedhuys - Kot werden uitgesteld. De persoonlijke uitslagen van 't Centrum - Ona zien er als volgt uit: 't Centrum - Ona: F. Hillaert - J. de Wit 02, F. Vlassenrood - P. Wauters 11, M. Vlassenrood - J. Pilaet 11, H. v.d. Broeck - A. Picavet 11, W. Olieslagers - M. de Wit 11, E. Roovers - E. Wentzler 20, G. Polfliet - Ch. de Wolf 20, J. Rombout - W. v-d. Voorde 20, N. Nagtzaam - L. Segers 02, A. de Kerf - J. de Wilde 11. (Van onze correspondent) HULST Verrassende uit slagen deden zich de afgelopen week niet voor in de heren eerste klasse van de bedrijfs- volley balcompetitie te Hulst. De beide koplopers PMC 1 en Lybeert-Verstraeten wonnen beiden en tellen hetzelfde aan tal punten, maar door een be ter setgemiddelde dan hun concurrent bleef PMC 1 boven aan de ranglijst staan. Lybeert-Verstraeten had het zoads kon worden verwacht niet moeilijk om tegen hek- kesluiter Voorwaarts 1 de twee winstpunten mee naar huis te nemen. De mannen uit Kapellebrug wonnen vlot met 40. Leider PMC 1 had even eens weinig moeite met CVC waarover volledig werd gedo mineerd en met 0-4 de wet van de sterkste moest ondergaan. Gezegd moet worden dat het Clingse team ii deze wed strijd enigszins is tegengeval len en tot beter tegenspel in staat is. In htm tweede wed strijd van de week die tegen Ambulo 1 ging, leek Lybeert- Verstraeten een moeilijke avond tegemoet te gaan. Ambulo won vlot de eerste set met 1215 en was blijk- Voetbal Het zaterdag-elf tal van de voetbalvereniging Steen speelde een lichtwed- strijd tegen het personeelself- tal van Philips uit Terneuzen. Steen won met 80. Het eer ste elftal van Steen speelde eveneens een lichtwedstrijd tegen het eerste elftal van Hontenisse. Steen won deze spannende wedstrijd met 2 1. Oliebollenactie Vooral op verzoek van een gedeelte van de Steense bevolking, die op de informatieavond van de stichting Steens Carnaval aan wezig was, zal ook dit jaar weer een oliebollenactie ge houden worden. Drie caféhou ders hebben toegezegd de bloem gratis beschikbaar te zullen stellen. Ook verschil lende buiten de stichting staande inwoners hebben spontaan hun medewerking toegezegd. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Tijdens de gisteravond in de burgerzaal van het stadhuis gehouden vergadering van de Terneu- zense sportraad, onder voorzit terschap van wethouder drs. R. C. E. Barbé is langdurig van gedachten gewisseld over de herziening van de tarieven van de gemeentelijke sportac commodaties. Vooral de heren J. G. Ver linde (hockeyclub) en J. L. Jurry (tennisclub) hadden nogal wat aan te merken op de door het bestuur voorge stelde tariefswijzigingen. De heer Verlinde noemde het een „stuk foutief beleid" van hét dagelijks bestuur. Bovendien had hij tevoren reeds een tweetal moties bij de voorzitter ingediend, waar over deze later zei dit niet juist te vinden. „Moties worden eerst ingediend na hoor en wederhoor", aldus drs. Bar- bé. De heer Barbé verdedigde het beleid van het dagelijks bestuur door erop te wijzen, dat in de wirwar van tarieven, zoals die thans gelden., enige uniformiteit moet gebracht worden, dat het exploitatie-te kort van de sportaccommoda ties is opgelopen van f 906.00 in 1971 tot 1.23 miljoen gulden in 1972, hetgeen per inwoner een verhoging van f 3 bete kent. dat er enige samenhang moet zijn tussen het subsidie- en het tarievenbeleid en dat, vergeleken met de overige Zeeuwse gemeenten, Terneu zen met zijn tarieven nog het '•>=>gste ligt. Een motie van de heer Ver- inde om de tarieven voor de lezoekers van de zwembaden /an de agenda af te voeren, werd met 13 tegen 4 stemmen 'erworpen. Zijn tweede voor del om een commissie te be noemen, die de tarieven nog eens aan een onderzoek zal onderwerpen werd daf-nte- gen aangenomen. Voor deze commissie werden zeven perso nen benoemd. Behalve deze moties werd een uitvoerige brief van de zwem- en poloclub „De Schel de" te Terneuzen behandeld, waarin ernstige bezwaren te gen de tarievenverhoging voor de club werden ingebracht. „Wij betalen nu reeds per jaar zesduizend gulden en de ta riefsverhoging zou ons f 1.340 extra kosten", zo werd er ge steld. baar op weg voor een grote verrassing te gaan zorgen. Ly- beert Verstraeten toonde toen dat het niet voor niets boven aan staat en via twee sterk gespeelde sets, die met 154 en 1511 werden gewonnen, besliste het deze wedstrijd verdiend met 21 in rijn voordeel. Ambulo 1 dat dezelfde avond twee keer in actie moest komen had tegen Am bulo 2 blijkbaar nog de zware wedstrijd tegen Lybeert-Ver straeten in de benen ritten. Het lerarenteam won wel met 03, maar vooral de twee laatste sets verliepen voor de leraren zeer moeizaam. De set standen waren 615 157 1315. Watneys bleef de goe de indruk van de laatste we ken bevestigen en zegevierde nu na een spannende strijd met 12 van Bol Sport. De setstanden van deze wedstrijd waren 815 1015 1513. Tweede klasse. Voorwaarts 2 dat met 21 won van Jan- sendus heeft de zege zeker niet cadeau gekregen, wat ook blijkt uit de setstanden 1512 14_16 15—5. WC smaakte na enkele nederlagen eindelijk weer eens het zoet van de overwinning, net bleef Racing Daf vrij gemakkelijk met 40 de baas. Ambulo 3 tegen GVC werd een spannende strijd tussen twee gelijkwaardige teams die tenslotte broederlijk de punten deelden. Deze wed strijd eindigde in een 22 gelijk spel. Koploper KPJ 2 behaailde een normale maar toch wel kraippe overwinning tegen een zich uitstekend ver dedigend Glitex Sport 2, dat bijna voor de uitslag van de week zorgde. Na twee sets was de stand 11 en het was slechts na een benauwde 14— 16 winst in de derde set dat KPJ 2 met 12 het laken naar zich wist te trekken. PMC 3 bevestigde tegen PVH de vrij goede indruk van de laatste wedstrijden en behaal de een verdiende 03 over winning. (Van onze correspondent) HULST De reserves van HVV'24 gaan reeht op het kampioenschap van de reserve derde klasse d van de KNVB af. Dat werd op het gemeente lijk sportpark van Hulst over duidelijk. (Van een onzer verslaggevers) De mannen van Bert van de Berg moesten aantreden tegen de reserves van Zeeland Sport uit Vlissingen en wisten een royale 6—1 overwinning te be halen, nadat de rust was inge gaan met een 20 Hulster voorsprong. De HVV-doelpun- ten kwamen op naam van A. Vercauteren (2x), R. Neefs (2x) en B. Hoefnagels (2x). De Vlissingers toonden zich sportieve verliezers. MOC '17 2, HW's naaste belager, ver loor met 50 van Dosko 2. De uitslagen van de zondagmid dag gespeelde wedstrijden zijn als volgt: Dosko 2 - MOC'17 2 50, Goes 2 - Axel 2 32, Breskens 2 - Meto 2 11, HVV'24 2 - Zeeland Sport 2 6-1- (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De financië le commissie van de gemeente Oostburg heeft in zijn gister middag gehouden vergadering eenstemmig geadviseerd dat de gemeente garant kan zijn voor twee leningen, die Bres- kense bedrijven moeten slui ten voor het bouwen van nieu we vissersschepen. De nieuwe schepen, kosten 1,6 miljoen gulden per stuk, worden gebouwd in opdracht van de b.v. Walhout en Van de Velde en de firma A A Fenijn en Zonen, beide uit Breskens. Burgemeester A Schipper toonde zich verheugd met deze voorgenomen uit breiding van de Breskense vissersvloot- De heer G. van Schaick prees het initiatief van de Breskense firma's, die hij een grote dosis durf toe schreef. De financiële commissie had ook geen bezwaren tegen het toekennen van een subsidie aan het uitleencentrum Beel dende Kunst in Zeeland, waardoor de particulier nau wer bij de kunst betrokken kan worden en zich op vrij goedkope wijze een kunstwerk kan aanschaffen of van tijd tot tijd een kunstwerk kan lenen. Geen bezwaren ontmoette ver der het voorstel om een subsi die van f 1 per uitleen beurt en f 0-40 per gesproken boek aan de Nederlandse Blindenbi bliotheek. Burgemeester en wethouders zullen voorts de raad voorstellen de gemeente voor f 500 te laten deelnemen tri de kosten van het kunst werk. dat aangeboden zal wor den ter gelegenheid van de in- (ebruikname van het nieuwe Dostburgse ziekenhuis. Het beeldhouwwerk zal worden gemaakt door de Belgisch» KUn-l-naai Joseph Peeters.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 2