REGEN VAN BEZWAARSCHRIFTEN TEGEN KERNCENTRALE BORSELE IN GR A A UW EN NIEUW-NAMEN Verdeelde reacties op Baalhoek-nota NIEUW STANDPUNT „N atuurvrienden" tegen bouw van kerncentrale „De Steltkluut" druk met snoeien van knotwilgen VOLLE VLAANDERENHAL Ruim 500 inwoners protesteren IN ZEEUWSCH-VLAAMSE LAND Na ongeval overleden Reservepolitie Middelburg schiet het best Miljoenste mosselton stad streek 1'HHHHM Fakkels zorgen voor opschudding Zware schade bij ongevallen in Vlissingen BRIEF NAAR MINISTER ONGERUST SCHONE Belang GEEN SUCCES VOOR ZESKAMPERS UIT KAPELLE Maandag 4 december 1972 (Van een onzer verslaggevers) s-HEERENHOEK Ruim vijfhonderd inwoners van 's- Heerenhoek, Nieuwdorp en Korssele hebben zaterdag ken baar gemaakt bezwaren te hebben tegen het in bedrijf stellen van de kerncentrale te Borssele. Ze deden dit door ondertekende bezwaarschriften at te geve:, aan medewerkers van de Vereniging Milieuhy giëne Zeeland (VMZ), die ze huis aan huis kwamen opha len. De bezwaarschriften wa ren eerder vorige week com pleet met begeleidende brief als inlegblad van een Beve- Iands huis-aan-hujs-adverten- tieblad bij alle inwoners van de drie dorpskernen in de bus gevallen. De vijftien a twintig VMZ- leden die de bezwaarschriften kwamen ophalen waren ver bluft door het grote aantal po sitieve reacties. De meeste mensen hadden hun bezwaar schrift al ondertekend klaar gelegd. Er waren heel weinig mensen die niet mee wilden doen en daardoor dus ja tegen de kerncentrale zeiden. De be zwaarschriften van de inwo ners van de drie Borselse dorpskerken zullen naar de minister van Economische Za ken worden verstuurd. De in woners van Nieuwdorp, 's- Heerenhoek en Borssele bij v.ie de bezwaarschriften zater dag niet zijn opgehaald (om dat hun huizen wat afgelegen waren) worden door de VMZ verzocht de brief zelf naar de minister te sturen. (Van een onzer verslaggevers) NIEUW-NAMEN „Het nieuwe standpunt van Gede puteerde Staten is hier toch wel hard aangekomen. Het is niet gunstig ontvangen. Er zal van onze kant iets moeten ge beuren". Dit is het commen taar van de heer De Deckere in Nieuw-Namen op de nota Ossenisse-Baalhoek van GS. De heer De Deckere is on der andere een van de men sen, die nauw betrokken zijn bij de samenstelling van de petitie, zoals die onlangs aan b. en w. van Hulst is aangebo den. Vrijdagavond is er in Nieuw-Namen nog uitvoerig gediscussieerd over de indus trialisatie, maar toen waren de meeste mensen nog niet op de hoogte van de op dat moment verschenen nieuwe nota. Waarschijnlijk zullen er de komende dagen nog vergade ringen volgen, waarop vereni gingen hun standpunt zullen bepalen. (Van onze correspondent). WOENSDRECHT In Woensdrecht en bij het Cen traal Aktiecomité Rijnmond is zaterdagavond wat ongerust heid ontstaan, toen op de dijk bij Woensdrecht waar enkele dagen geleden een dragline een pijpleiding beschadigd had, fel licht werd waargeno men. Men dacht dat de propy- leenleiding van Dow-Chemical in Terneuzen op springen stond, maar dat was niet waar. „Die leiding is nog helemaal in orde, maar voor de zeker heid halen we het beschadigde stuk er zit een deukje in eruit", zo werd meegedeeld. Daarvoor moest echter het gas onder een druk van 42 atmos feer in het betreffende pijpge- deelte worden afgefakkeld. waardoor men was opge schrikt. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag opgesteld door het KNMI op zondag om 18 uur: Vrij zacht met opklaringen, maar ook korte tijd regen. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Nederland Voor dinsdag: Aantal uren zon: 1 tot 4. Min. temp.: 2 tot 6 graden boven normaal. Max. temp.: 1 tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 3 Min. temp.: 1 tot 4 graden boven normaal. Max. temp.: 1 tot 5 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstensl 2 uur 90 procent. Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. (Van onze cor respondent VLISSINGEN Op de kruising Rooseveltlaan - Iris laan te Vlissingen heeft zich zaterdagmorgen een ernstige aanrijding voorgedaan, waarbij drie personenauto's total loss raakten. Mevr. W.G.-F. uit Vlissingen moest per ambulan ce worden overgebracht naar het ziekenhuis te Vlissingen, waar zij echter na onderzoek kon worden ontslagen. Het ongeluk ontstond door dat op genoemde kruising de personenauto, bestuurd door mevr. W.G.-F. uit Vlissingen in aanrijding kwam met een taxi, bestuurd door L.V. uit Vlissingen. De taxi reed ver volgens over een parkeerha ven dwars door het plantsoen, op een aanhangwagen en ver volgens op een personenauto, toebehorend aan P.C.C. uit Vlissingen, en kwam uiteinde lijk tegen een boom tot stil stand. De taxi, de twee perso nenauto's en de aanhanger werden zeer zwaar bescha digd. Eveneens te Vlissingen ont stond zondagnacht om kwart voor vier een ongeval op de Bachlaan-Van Woelderenlaan. Hier geraakte een auto, be stuurd door de heer C. uit Vlissingen in een slip en kwam vervolgens in een sloot. De auto werd zeer zwaar be schadigd. (Van een onzer verslaggevers) GRAAUW/NIEUW-NAMEN Er zijn in Graauw en Nieuw-Namen zowel instemmende als afkeurende reacties gekomen op het standpunt van de meerder heid ban Gedeputeerde Staten met betrekking tot de industrialisatie in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Zoals gemeld heeft de meerderheid van GS zich uitgespro ken voor zware industrie langs het Baalhoekkanaal. Dit betekent praktisch liqui datie van Graauw en een twijfelachtig voortbestaan van Lamswaarde. Bepaald fel op deze nieuwe ontwik kelingen reageert het Graauwse schoolhoofd O. Kips. Hij is fel gekant tegen de nieuwe visie van Gede puteerde Staten en hij is van mening, dat daarop van de zijde van de plaatselijke be volking een duidelijk ant woord moet komen. Het is de bedoeling, dat men zich daarover nog nader zal beraden. De heer Kips wijst een mogelijke opheffing van Graauw zonder meer van de hand. Naar zijn mening moe ten er zelfs impulsen komen om het voorzieningenpeil wat op te vijzelen. Volgens zijn betoog is er sprake van een nogal onsamenhangend provin ciaal beleid. „Je moet eens kij ken wat voor rem die uitspra ken van G.S. op het vereni- gings- en dorpsleven leggen. Hoe kunnen wij hier in gods- (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het be stuur van de afdeling „Schael- 'öörn" der Christelijke Jeugd bond van Natuurvrienden (CJN) gevestigd te Middelburg heeft de minister van Econo mische Zaken een brief ge schreven, waarin men bezwaar maakt tegen het toestemming geven aan de PZEM voor liet in werking stellen van de kerncentrale bij Borssele. Het „Sohaél'óörn-bestuur somt verscheidene redenen op waarom men de minister in overweging geeft geen ver gunning te verlenen. In de eerste plaats is men van me ning dat de volksgezondheid en het milieu ontoelaatbaar zullen worden aangetast- Als tweede punt noemt het be stuur dat tot op heden een deugdelijk noodkoelingssys- teem niet bestaat en dat alle pogingen om bestaande nood- koelingssystemen in werking te stellen tot nog toe zijn mis lukt. De „Schael'ööm" vindt verder dat de gegevens over de bestralingsdosis in het vei ligheidsrapport een verdraai ing van de realiteit is blijkens een grafiek elders in het rap port „De kern Borssele is gelegen op ongeveer duizend a vijftienhonderd meter afstand van de kerncentrale, zodat de bevolking hier de maximale stralingsdosis per jaar ont vangt," aldus de Middelburgse CJN. In Amerika, zo wordt in de brief gesteld worden volko men andere normen gehan teerd uit voorzorg tegen de vrijkomende straling, dan hier het geval is. De „SchaeTööm" vindt ver der dat er tot heden geen afdoende oplossing is gevon den voor het probleem van de afvalstoffen uit kerncentrales. Ook voor de afvalstoffen van Borssele niet, zodat deze na opslag een blijvend risico vor men, vele honderden jaren lang. Niet alleen de direct om wonenden lopen volgens de afstand wonen, enerzijds door gasvormige lozing, anderzijds door radio-activiteit welke wordt ontvangen via de voed selketen. „Het vloeibare radio actieve afval zal geconcen treerd worden in alle organis men die in het water leven". Bij dit laatste maakt de „Schael'ööm" de aantekening dat de Westerschelde reeds nu ontoelaatbaar is verontreinigd met radio-actief afval via het Albertkanaal (o.a. door de op- wekkingsfabriek te Mol). Dit heeft volgens de natuurbe schermers reeds consequenties gehad voor de organismen in de Westerschelde. Het laatste bezwaar van de „Schael'ööm" gaat over het feit dat grote delen van het ter inzage ge legde veiligheidsrapport in het Duits waren gesteld. Het be stuur van de afdeling „Schael 'ööm" der CJN besluit zijn brief met de opmerking dat het m gebruik nemen van kerncentrales, zeker in be woonde gebieden, niet verant woord is. naam nog pleiten voor de bouw van woningen als een dergelijk standpunt van Gede puteerde Staten bekend wordt gemaakt. We hebben op die manier geen voet meer om op te staan. Dat is het ergste niet: zo langzamerhand wor den de ontwikkelingen in zo wat heel Oost-Zeeuwsch Vlaanderen stilgelegd- Nu zit ten wij niet alleen met het probleem dat we niet verder kunnen, zolang er geen defini tieve beslissingen zijn geno men, maar met datzelfde pro bleem zitten nu Ossenisse, Kloosterzande, Hengstdijk Graauw en Lamswaard»" Bepaald minder onrustge voelens heeft de visie van G.S. losgeslagen bij NCB- voorzitter F. de Waal. Hij is onder de veelheid van plannen onderhand immuun geworden voor schokkende uitspraken. „Ik geloof er zo direct niet in dat Graauw gaat verdwijnen. Je moet nou eens kijken hoe veel ideeën er de afgelopen maanden zijn geopperd. Ze kunnen toch niet allemaal worden uitgevoerd", aldus de heer De Waal. Hij vindt, dat Graauw zich niet al te onge rust moet maken. Volgens zijn betoog is er van enige onrust ook nauwelijks iets te merken. Eerder kan er gesproken wor den van „verwondering". In Nieuw-Namen heeft de bevolking afgelopen vrijdaga vond duidelijk getoond niet helemaal afkerig te zijn van industrialisatie in deze omge ving. Men verwacht, dat daar van een stimulerende werking zal uitgaan voor het dorpsle ven. Men neemt daarbij een voorbeeld aan Terneuzen. waarvan men vindt dat deze plaats tot bloei is gekomen onder invloed van „Dow" „Laat die industrie maar ko men", zo viel er in zaal Thil- leman te horen, waar vooraf gaand aan de discussie de dia serie van professor Karei van Isacker was vertoond Voorzitter De Deckere van deze bijeenkomst veronder stelt, dat zijn dorpsgenoten met „industrie" alleen maar „schone industrie" bedoelen. „Ze willen die zware chemi sche industrie hier absoluut niet hebben", aldus zijn be toog. Anderen trekken uit de discussie van vrijdagavond te genstrijdige conclusies. „Het is wel duidelijk, dat een groot deel van de plaatselijke bevol king wel degelijk geporteerd is voor zware industrie. Ze willen gewoon werk en gaan uit van de gedachte, dat het dorp wel zal varen bij die industrie- Dat ze de kans lo pen straks niet ouder te wor den dan 60 als gevolg van de luchtvervuiling realiseren ze zich niet eens", aldus het com mentaar van een van de be zoekers. De heer De Deckere: „Ze willen hier beslist geen chemische industrie, want die zal toch bemand moeten wor den met buitenlandse werkne mers omdat onze mensen het smerige werk niet willen doen. Maar ze staan niet afke rig tegen industrialisatie in zijn algemeenheid". De heer De Deckere verwacht, dat de plaatselijke boerenbond abso luut tegen industrievestiging zal zijn, zoals G.S. die zich nu voorstellen. 0 Leden van „De Steltkluut" in actie: GRAAUW Zaterdag morgen negen uur aan De Steenovens. Enkele huizen en een paar boerderijen in een verlaten Graauw. Op een wei van landbouwer Meeuw- sen staan op de kop van een knotwilg een paar volwasse nen dikke takken af te za gen. In een andere knotwilg doen een paar jongens van een jaar of veertien betzelf de. „Dit is een karwei waar voor de Vogelwacht in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, De Steltkluut, het initiatief Maan", zo vertelt de heer G. Ottens uit Terneuzen, be stuurslid van De Steltkluut. „Als knotwilgen niet op tijd gesnoeid worden - knoten is de juiste term - vangen de te diik geworden taikken te veel wind en de kop van de boom barst. Na een tijdje kan hij dan alleen nog opge ruimd warden. Het i® niet alleen om de knotwilgen - typische beelden in het Zeeiuiwsch-Vlaamse land - voor de ondergang te behoe den, maar ook om de vogels: de verschillende mezesoor- ten, de steenuil, eventueel de boomklever en andere hol bewoners een overlevings kans meer te gewen. Het een kan niet los worden gedacht van het ander". Leider van het project is de heer J. Hoek, hoofd van <ie~ plantsoenendienst in Ter neuzen. In het vroege voor jaar van 1972 is hij met De Steltkluut eraan begonnen en zijn er ondertussen zo'n 45 knotwilgen onder handen ge- nomen. „Kijk maar hoe mooi ze weer uitgeschoten zijn", zegt hij, wijzend op een aan tal wat verderop in de wer. De afgekapte takken zijn beschikbaar voor mensen, die een open haard hebben. Ide aal is het hout niet, maar ze kunnen het voor niks krij gen. De rest ruimen wij zelf op, zodat de eigenaar er geen baard meer naar behoeft uit te steken. Gesnoeide takken - die staken of poten heten - kunnen opnieuw worden ge plant. Over een veertig, vijf tig jaar heb je weer prachtige volgroeide bomen". De heer Hoek en het be stuur van De Steltkluut heb ben geein klagen over de me dewerking van de landbou wers. Zij hopen dat eigena ren van knotwilgen zich zul len melden om hun bomen te laten snoeien. Het mes snijdt wan twee kanten: zij helpen de typische schoonheid van het Zeeuwsch-Vlaamse land te bewaren, nu er toch al zoveel verloren gaat en de snoeiers ruimen zelf alles netjes op, zodat zij later zelf geen gestorven bomen hoe ven op te ruimen. „Wij moeten er voor zor gen", zegt de heer Hoek nog, „dat onze kindeen ons later niet kunnen verwijten, dat we zelfs de knotwilgen ver knoeid hebben". 0 In een met ruim duizend bezoekers bezet gebouw De Vlaanderen te Sas van Gent is de TROS- toumee door Nederland begonnen. Het orkest The Valentino's bracht er al direct de juiste stem ming in met plezierig in het gehoor liggende melodieën. Een beroep op het publiek om de liedjes mee te zingen behoefde dan ook niet herhaald te worden. Een belangrijk aandeel in het succes van deze TROS-avond hadden ook gevestigde artiesten als Sandra en Andresde Twee Pinten, het duo De Koning en de opkomende sterretjes Theo en MarianDiscjockey Hugo van Gelderen presen teerde de Nederlandse top-tien in zijn Losse Groevenshow. En ook de TROS-tombola ging er in als koek. De avond werd besloten met een groot bal waarbij honderden mensen de dansvloer be volkten. Met dit geanimeerde evenement in de Vlaanderenhal is aangetoond dat dergelijke feest avonden in Zeeuwsch-Vlaanderen wel degelijk een massale publieke belangstelling kunnen trekken. (Van onze corresnondentL OOSTKAPELLE Tenge volge van een hem woensdag jl. overkomen verkeersongeval is in het ziekenhuis te Middel burg vrijdagavond overleden de 17-jarige A. de Kam uit Oostkapelle. De jongen kwam woensdag over de provinciale weg toen vanuit een uitrit een auto ach teruit de weg opreed, en de jongen die daar per bromfiets reed. schepte. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Vijftig agenten van reservepolitie korpsen in Zeeland hebben el kaar zaterdag bekampt tijdens de jaarlijkse provinciale schietwedstrijden, die op de schietbaan van de Middelburg se gemeentepolitie werden ge houden. De Uitslag luidt: 1. reserve gemeentepolitie Middelburg, 169 punten, winnaar wisselbe ker beschikbaar gesteld door de commissaris van de konin gin, 2. reserve gemeentepolitie Vlissingen, 156 punten, win naar beker beschikbaar ge steld door burgemeester Wol- ters van Middelburg, 3. reser ve rijkspolitie Midden- en Noord-Zeeland, 150 punten, winnaar beker beschikbaar ge steld door de commissaris van politie te Middelburg. 4. reser ve gemeentepolitie Terneuzen, 143 punten, 5- reserve ge meentepolitie Goes, 142 pun ten, 6. reserve rijkspolitie West-Zeeuwsch-Vlaanderen 139 punten, 7. reserve rijkspo litie Oost-Zeeuwsch-Vlaande ren. 138 punten. De individuele uitslag: 1. P. Marinussen, Middelburg, 46 punten, 2. J. Dingemans, Mid delburg, 46 punten, 3. M. Tha- len, Terneuzen, 45 punten, 4. J. Francois, Middelburg, 44 punten, 5. J. Lahr. Middel burg, 44 punten. De prijzen werden uitge reikt door burgemeester drs. P.A. Wolters van Middelburg. In zijn openingswoord bena drukte de Middelburgse com missaris van politie, dr. D. van Ooijen, het belang van een goed functionerend reservepo litiekorps- (Van onze correspondent)^ YERSEKE In de afgelo- pen week is de miljoenste mosselton de vismijn in Yer- seke gepasseerd, dit betekent dat de kwekers sinds 21 juni jl. een miljoen tonnen mossels hebben aangevoerd. Overigens werden niet alle aangevoerde mossels aan de handel doorverkocht. Een be langrijk deel kwam in het zo genaamde mosselfonds terecht. Veertien dagen geleden was dit fonds uitgeput, waardoor het produktschap voor vis en visprodukten moest besluiten de verkoopprijs van mossels te verhogen tot f 7,- per ton, dat is de helft van de mini mumprijs. De mosselkwekers zullen evenwel in verband met de slechte toestand, waarin het mosselfonds verkeerd, tussen 4 en 9 december een vrijwillige aanvoerstop doorvoeren. Uit het mosselfonds worden door gaans de mossels betaald, die geen koper hebben kunnen vinden. (Van onze correspondent), KAPELLE De eerste ron de van het NCRV-televisiespel Zeskamp is zaterdagavond geëindigd. De ploeg uit Kapel- le bezette in de einduitslag de vierde plaats, na Hoogeveen, Raalte en Zandvoort. In de Martinihal te Gronin gen vond het laatste optreden van de eerste ronde plaats. Kapelle was goed begonnen met 76 punten uit twee wed strijden, waardoor het ver bo venaan stond in het klasse ment. Maar kennelijk was dat een te zware belasting voor de leden van de ploeg uit Kapel le. Zaterdagavond wou er niets lukken en Kapelle ein digde op de laatste plaats met slechts veertien punten. Win naar werd Hoogeveen met 47 punten.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3