MANGLITZ ZET HALVE TON PER MAAND OM LIBUDA LEEFT ALS GOD IN FRANKRIJK Rumor met ongeveer drie ton naar het buitenland verdwenen Grond te heet Voetbalmoe Zuid-Afrika Spoorloos Gewapend sport 6 Juli 1971 - In zijn riante villa even buiten Offenbach ontvangt sinaasappelkoning en manager van Kickers Offenbach Horst Gregorio Canellas prominenten uit de Duitse voetbalwereld en journalisten van de grootste kranten en schandaalbladen in de bondsrepubliek. Horst Gregorio Canellas is vijftig jaar geworden. Ondanks het feit dat zijn club de degradatie uit de Bundesliga niet heeft kunnen ontlopen wil miljonair Canellas zijn verjaardag vieren met een stevige borrel onder prominente gasten. Niemand kan op het moment dat hij de villa betreedt vermoeden dat hij getuige zal zijn van het begin van een voetbal-schandaal dat zijn weerga niet kent. Terwijl iedereen toast op de gezondheid van Canellas, haalt deze een bandrecorder voor de dag en laat gesprekken horen, die hij gevoerd heeft met bekende Duitse voetballers. Gesprekken, die ertoe moesten leiden om via grof geld Canel las' Kickers van de ondergang te redden. Hij tekent daarmee zijn eigen „voetbal-doodvonnis" en gelijk dat van veel Duitse profs. In anderhalf jaar tijd worden 25 spelers variërend van twee jaar tot levenslang geschorst. Canellas zelf wordt voor het leven door de DFB uitgesloten en nog altijd rollen er koppen in het Duitse voetbal. Nog steeds is het grootste voetbalschandaal niet ten einde. Maar wat is er van de mannen van het eerste uur geworden? Onze verslaggevers stelden een onderzoek in. GESTRAFTE BUND ESLIGA-SPELERS STELLEN HET ALLEN UITSTEKEND 9 Manfred Manglitz (op de foto achter het buffet van zijn exclusieve bar, die goed floreert) keert niet terug op de voetbalvelden. Manglitzdie eens behoorde tot een van de beste Duitse keepers,, hoeft het voor het geld niet meer te doen en dat is maar goed ook, want hij heeft een hekel aan voetbal gekregen. voetbalfederatie wil namelijk de schorsing van de DFB overnemen, maar Strassbourg heeft zich daar tegen gewa pend. Tijdens de transfer-be sprekingen heeft de club van de DFB een schriftelijke be vestiging gevraagd dat er geen klachten tegen Libuda waren. De DFB heeft deze bevesti ging gegeven en mocht het nu maanden later toch tot een schorsing van „Stanley" Libuda komen dan wil Strass bourg de zaak voor de 'rechter gooien. Beroemde Franse ad vocaten hebben het bestuur van Strassbourg reeds verze kerd deze zaak op zich te willen nemen. Lachende derde bij dit alles is natuurlijk Li buda zelf, die momenteel van een beenbreuk geneest. Hij heeft in de buitenwijken van de „Europese hoofdstad" een zeer fraaie bungalow," waarin hij met zijn vrouw en kinde ren leeft als „god in Frank rijk". Max Lorenz (Eintracht Braunschweig) is in januari weer gerechtigd om te spelen. Lorenz traint weer volop bij Eintracht. In de tijd dat hij via het voetbal geen inkom sten had, hield hij zich inten sief bezig met zijn koffiebran derij. Als zakenman zit hij sowieso al „gebeiteld". Lothar Ulsass (Eintracht Braun schweig) hoopt in januari gra tie te krijgen. Dan krijgt hij een contract bij de Oostenrijkse club Wiener SK. In de tijd van zijn schorsing heeft hij verschillende beroepen uitge oefend. Klaus Fischer en Werner Sobieray (beiden Schalke '04) hoorden eveneens twee jaar tegen zich uitspreken. Niette min trainen zij nog iedere dag in de Gliick-auf-Kampfbalm. Schalke wil namelijk deze twee spelers naar het buiten land exporteren. Schalke wil het tweetal rui len tegen twee buitenlandse doelpuntenmakers, omdat de club in ernstig degradatiege vaar verkeert. Nog altijd krij gen Fischer en Sobieray hun maandelijkse toelage (bij Schalke bedraagt het salaris zonder premie jaarlijks 20.000 DM, redactie), maar het be stuur heeft reeds aangekon digd binnen enkele maanden met deze uitkering te willen stoppen, indien geen buiten landse club het tweetal wil overnemen. Fischer en Sobie ray zijn twee van de uitzon derlijke gevallen. Zij onder vinden nadeel van het schan daal. Immers, zij hebben nooit een ander beroep geleerd en zij lieten zich omkopen met voor een klein bedrag. Horst Slomyani (Schalke) viert in Chicago triomfen als star bij de Yankees, een top club in de Amerikaanse voet balbond. Slomyani loopt tij dens een wedstrijd jaarlijks vallen er doden in deze ruige Amerikaanse sport met zijn ziel onder zijn arm. Maar zo dra er een „try" gescoord is komt specialist Slomyani in actie. Van veertig meter moet hij via de „kick-off" voor twee extrapunten zorgen en als een speler met een goede traptechniek slaagt hij er al tijd in. Vandaar dat hij voor de Yankees, die alleen maar groot, sterk en snel zijn en slecht kunnen trappen, een on misbare speler is -geworden, die maandelijks een flink pak dollars in zijn zak steekt. Hans Arnold (VFB Stutt gart) kreeg tien jaar en gaf de voetbalsport eraan in een wanhopige bui. Arnold nam zijn oude beroep als machine bankwerker in de mijn weer op. Voetbal scheen voor hem voor altijd verloren. Maar plotseling ging voor hem de voetbalzon weer op. Sportfreunde Stuttgart, een amateurclubje, zocht een trai ner en nam contact op met de 31-jarige Arnold. Officieel mocht Arnold deze functie na tuurlijk niet uitoefenen, maar achter de schermen fungeerde hij als adviseur van de erken de trainer. Hans Arnold had succes. Sportfreunde werd kampioen en promoveerde naar de eerste amateurafde ling. Inmiddels bleef het suc ces van de „geheime" trainer Arnold niet onopgemerkt en aan het begin van het nieuwe seizoen verliet hij Sportfreun de en ging in dienst bij VFR Aaien, weer als adviseur, nu van trainer Seybolt, de 66- jarige veteraan di« vroeger VFB Stuttgart trainde. En ook bij Aaien bleven de successen niet uit. De club staat met ruime voorsprong aan de lei ding en men verwacht dat Aa ien volgend jaar zal uitkomen in de Regionalliga. Inmiddels zijn er van diver se zijden reacties losgekomen en hebben Manglitz en Pohlschmidt geprotesteerd te gen de gang van zaken. Dit tweetal beroept zich erop dat zij geen enkele functie meer mogen uitoefenen en dat Ar nold gewoon in de voetbalwe reld actief blijft. De DFB heeft echer aangekondigd dat in het begin van het komende jaar Arnold gratie verleend zal worden. Dit op grond van het feit dat hij tijdens het on derzoek gewillig heeft meege werkt en de zaak heeft verge makkelijkt door het noemen van feiten en namen die eer der niet bekend waren bij de bond. Jürgen Pohlschmidt (Armi- nia Bielefeld) is meerdere ma len door de DFB voor leven slang geschorst. Pohlschmidt „handelde" zowel bij Schalke als bij Bielefeld in overwin ningen en nederlagen en toen de grond te heet werd onder zijn voeten, vertrok hij naar Teutonia Munster, een tweede- klasamateurclubje. En in strijd met alle voetbalregels en wetten ontving hij daar niet minder dan 10.000 mark. Nu is Pohlschmidt definitief uit de voetbalsport verwijderd en drijft hij een verzekerings kantoor in Munster. Dieter Neumann (Arminïa Bielefeld) moest tijdens het proces van de DFB uit Portu gal komen, waar hij na het bekend worden van de omko perij zijn heil had gezocht. Het deerde Neumann niet dat hij door de DFB levenslang werd geschorst, omdat hij in middels toch reeds zeker van het feit was dat hij niet meer kon voetballen. Neumann is namelijk sportinvalide. Men beweert dat hij zijn geld heeft geïnvesteerd in vakantie-ap partementen in Portugal, maar officieel staat hij te boek als vertegenwoordiger. De overige voetballers die schorsingen opliepen, maar in middels weer speelgerechtigd zijn, waren: Wolfgang Senger (Schalke), Peter Weiss (VFB Stuutgart, Volkert Danner (MSV Duisburg), Horst Genschke (MSV Duisburg), Hams Fisele (VFB Stuttgart). Horst Galbirz (Arminia Biele feld) wacht nog altijd op een uitspraak van de zaak in ho ger beroep. 9 Stanley Libuda, die op het moment dat hij werd gestraft al een andere werkgever had. KEULEN In januari mag hjj weer voetballen, Man fred Manglitz van FC Köln, het eerste „slachtoffer" op Ca- nella's kruistocht. Manglitz, aanvankelijk levenslang van de stadions verdoemd, heeft er echter geen behoefte meer aan. Hij is de voetbalsport meer dan moe. Het woord Bun desliga kan hij niet meer horen en meer geld verdienen kan hij al helemaal niet meer. Zijn „Old London", een exclu sieve bar in het hart van Keulens uitgaanscentrum, floreert uitstekend. Zijn omzet per maand bedraagt 50.000 DM. Is het dan vreemd dat Manglitz zegt: Voetbal Weg ermee"? Het gaat Manfred Manglitz beter dam ooit. „Ik heb mis schien eem paar vijanden", zegt hij tussen het inschenken van whisky's door. „Ik onder vind geen nadelen van mijn schorsing im de voetbalsport- Dat komt omdiat ik in tegen stelling tot andere gestrafte voetballers nooit een collega heb verraden. Ik heb altijd gezegd dat ik het alleen ge daan heb. Vandaar dat de mensen nu ook in groten geta le naar deze bar toestromen. Een Keulenaar is niet dom, hij waardeert zo iets. Het was an ders een gok, deze bar. Toen ik hem een maand geleden overnam was er bijna geen klandizie meer. Ik heb hier het een en ander opgeknapt en er een exclusieve gelegenheid van gemaakt. Ik selecteer het publiek. De jeugd die hier om acht uur voor de deur staat te dringen om te dansen, heb ik liever niet. Ik zie lijever wait volwassenen mensen, die hier op hun gemak een whisky willen drinken. Ondanks de selectie is het erg druk. Dat is toch genoeg bewijs, niet?" „Levenslang" luidde het eerste vonnis van het „sport- gericht". Via een indrukwek kende serie rechtszaken werd die straf gewijzigd in ander half jaar. In januari zou Manglitz dus in de Bundesliga kunnen terugkeren, maar geen haar op zijn hoofd die daaro ver denkt. Hij: „Het stuit me tegen de borst. Er is geem fluit meer aan. Echt, ik ben vaetbalmoe. De kwaliteit in de Bundesliga is, op Bayeirn München na, erg achteruit gegaan. Dat komt omdat er vrijwel geen per soonlijkheden meer zijn. Al leen Beckembauer, Müller en Netzer. Verder heb je het ge had. Fc Köln staat nu derde op de ranglijst met een elftal dat zes jaar geleden nog niet de middenmoot zou halen. Een aantal jaren geleden had je nog vedetten. Radenkovdc bij voorbeeld. Alleen voor hem kwamen 5000 mensem naar het stadion. In die tijd waren er veel meer. Bovendien, als ik zou terugkeren, dan had ik toch niets te winnen. Immers, als je dan een foutje zou ma ken zouden de mensen automa tisch zeggen: „Kijk daar, hij heeft zich alweer laten omko pen". Nee. mij niet gezien. Het voetbal im Duitsland is een zaak van oude grijsaards, die nog nooit tegen een bal getrapt hebben. Ze willen mij niet eens mijn trainerfflicentie geven die ik op de cursus van Hennes Wedsweiler gehaald heb en waarom zeggen ze niet. Ik kan wel weer een proces beginnen, maar dat ben ik langzamerhand ook zat. Een laat ik nog doorgaan. Tegen Canellas, omdat hij indertijd een aanklacht tegen me in diende wegens chantage. Maar hij heeft nooit iets kunnen be wijzen. Dat noem ik laster. Daar wil ik schadevergoeding voor hebben. Hoe krankzinnig de hele toestand is geworden bewijst wel die brief van Kin- dermann die ik laatst kreeg. Daarin schreef hij dat ik naar Frankfurt moest komen, voor een nieuwe zaak in het schan daal. Of ik als beklaagde of als getuige moest komen wist hij zelf niet eens. Kun je na- gaan- Nee, laat mij dan maar hier in mijn zaak staan. Een beetje praten en een lekkere hap klaarmaken (dat is een hobby van me). Ik vind het wel goed zo". Tot zover de story van een nu succesvol zakenman. Maar wat is er van de rest van de „Canellas-boys" geworden? Hoe staan zij momenteel in de maatschappij, nadat zij hun voornaamste bron van inkom sten moesten ontberen? Zes van de tien Hertha-spelers die straffen van vijf jaar tot le venslang tegen zich hoorden uitspreken, zochten hun ge luk in Zuid-Afrika. Bemd Patzke, Peter Enders, Wolfgang Gaier en Laszlo Gergely voetballen bij Durban City, Volkmar Grosse en Airno Steffenhagen vonden onderdak bij Hellenic Kaapstad. Zij zijn verzekerd van een maandsala ris van ruim 3000 gulden, on geacht winst of verlies. Bo vendien genieten zij door de club nog meer privileges. Zol- tan Vargia, de Hongaarse vluchteling die bij Hertha speelde, is uitgeweken naar Schotland. Bij FC Aberdeen, de naaste belager van Celtic, boektt hij momenteel grote successen. Hij scoorde reeds diverse doelpunten. Zoltan Varga wil edhiter liever in Ne derland komen voetballen. Hij is op zoek naar een huis in het westen van ons land. Tot nu toe hebben Nederlandse clubs zich echter huiverig op gesteld tegenover de Hon gaar. Tasso Wild (Hertha) komt niet meer op de voetbalvel den. Sinds zijn levenslange schorsing is hij spoorloos ver dwenen. Wild zou zijn oude beroep van verzekeringsagent weer uitoefenen. Jürgen Ru mor (Hertha) kreeg voor zijn aandeel in die 10 overwin ning van Arminia Bielefeld in Berlijn een bedrag van 175.000 mark. Bovendien verzekerde Rumor, die algemeen gezien wordt als een van de mensen die het meest aan het schan daal verdienden, van verschil lende zijden zwijggeld. In to taal wordt zijn „winst" op ruim 300.000 mark geschat. Rumor is met de stille trom naar het zonnige buitenland vertrokken. Niemand weet waar hij momenteel van zijn geld geniet. Jürgen Weber (Hertha) was een van de kleinere jongens in het schandaal. Hij traint mo menteel bij Werder Bremen en is door de bond gerechtigd weer te voetballen. Reinhard Libuda (Schalke '04) hoorde twee jaar tegen zich eisen, maar op dat mo ment had hij reeds nieuw em plooi gevonden in Frankrijk bij Racing Strassbourg. En om Libuda is nu in het land van Marianne een com plete rel ontstaan. De Franse

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 12