OOSTBURG MAAKT PLANNEN VOOR KLEINE KERNEN Bureau voor Levensvragen had druk jaar zeeuws Het schavotje van de partijdigheid SINTERKLAASAVOND VOOR BEJAARDEN IN HOOFDPLAAT Weekeindtips VVV Zeeland Zeeuws Museum Op woningbouwgebied Postbode liet verstek gaan Langzaam rijden in Sluise Hoogstraat INTENTIE ZOEK DE VERSCHILLEN stad streék HUREN SNELLER Aardenburg Kleur Oplossing ZEELAND Zaterdag 2 december 1972 7 wtmmÊÊÊÊÊÊÊÊÊmm predikbeurten ZATERDAG 2 DECEMBER ZEVENDE-DAGS-ADVEN- TISTEN Goes Doopsgezinde kerk aan de Westwal van 10-11 uur: bijbelstudie, en van 11- 12 uur, bediening woords. Ds. A. Dingjan. Middelburg Doopsgezinde kerk aan de lange Noord straat van 10-11 uur, bijbel studie en van 11-12 uur, be diening des wpords. Vic. A. Steens. Vlissingen Doopsgezinde kerk aan de Vrijdomweg van 9.15-10.15 uur, bedie- ning des woords en van 10.15-11.15 uur, bijbelstudie. Vic. A. Steens, ZONDAG 3 DECEMBER NED. HERV. KERK Aardenburg 10.30 uur, Wi- ka R. J. Wasterval. Axel 8.45 en 10.30 (H.D.) uur, ds. P. J. Pennings. Biervliet 10 uur, ds. W. B. Bergsma. Breskens 9.30 uur, ds. Pb. J. Leenmans. H.D. Cadzand 11 uur, ds. J. W. Schokking. Groede 9.30 uur, de heer J. A. de Vries. Hoek 10 uur, ds. A. J. Mooy. Homtenisse 10.30 uur, da. H. B. de N teling. Hoofdplaat 10 uur. dr. C. Rozemond. Hulst 9 uur, da. H. B. de Neeling. Nieuwvliet, 11 uur, ds. D. J. Baars. Oostburg 9.30 uur, ds. D. J. Baars. Retranchement 9.30 uur, ds. J. W. Schokking. Sas van Gent 11 uur, ds. J; L. v. d. Eijk. H.D. Schoondijke 10 uur, ds. A. L. Brinkman. H.A. St.-Anna ter Muiden uur, ds. C. Balk. St.-Kruis 9 uur, da. Valk. Sluis 9.30 uur, ds. C. Balk. Sluiskil 9.30 uur, ds. J. L. v. d. Eijk. Terneuzen Grote kerk, 10 uur, ds. G. C. Vijzelaar. H.D. Opstandingskerk: 10.30 uur ds. J. Scholten. Goede Herderkerk, 10 uur, ds. J. A. Poelman. H.D.; 19 uur, ds. J. Scholten. Watei'landkerkje 11 uur, ds. J. v. d, Hoek. IJzendijke 11 uur, da. H. Valk. Zaamslag 10 uur, ds. A. T. Deinum. Zuidzande 9.30 uur, ds. J. v. d. Hoek. GEREF. KERK Terneuzen Noordstraat, 10.30 uur, ds. G. Haaksma. Opstandingskerk, 9 en 17 uur, ds. G. Haaksma. GEREF. KERK (Vrijge maakt) Axel 10 en 15 uur, ds. J. v. d. Wielen. CHR. GEREF. KERK Zaamslag 10 en 14.30 uur, ds. D. J. van Vuuren. GEREF. GEMEENTE Hoek 9.30 en 14 uur Lees- dienst. Terneuzen (Vlooswijkstraat), 9.30, 14 en 18 uur Lees- dienst. GEREF. GEMEENTE (Syno daal) Axel 10 en 14.30 uur, Lees- dienst. Terneuzen Frans Halslaan, 10 en 15 uur. Leesdienst. OUD-GEREF. GEMEENTE Terneuzen 9.30, 14 en 18 uur, ds, A. de Reuver. LEGER DES HEILS Terneuzen 9.30 uur, Bid stond; 10 en 19.30 uur, sa menkomst. P. 11 H. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Een aantal inwoners van Breskens heeft voor de verkiezingen geen kandidatenlijst gekregen. Tij dens de raadsvergadering die gisteravond in Oostburg werd gehouden, legde burgemeester A. Schipper uit dat voldoende exemplaren naar Breskens waren verstuurd. De postbode kwam echter op zijn route exemplaren tekort gaf dat niet door, zodat de fout niet werd hersteld. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Tijdens de behandeling van de gemeentebegroting van Oostburg heeft wethou der J. Barendregt aangetoond dat wat betreft de woningbouw, de kleine kernen in de gemeente Oostburg niet zullen worden vergeten. De plan nen, die hij op tafel legde, zullen als alles goed gaat in 1973, 1974 en 1975 worden uitge voerd, In Hoofdplaat zullen tien woningwetwoningen wor den gebouwd. Daarnaast is er in dit dorp dan ook plaats voor premiewoningen en vrije sectorwoningen. In een nieuw uitbreidingsplan zal hiervoor ruimte worden ge schapen. In IJzendijke komen negen tien woningwetwoningen en daarnaast is er ook plaats voor premie- en vrije sectorwonin gen. De wethouder toonde de raad het voorontwerp van het nieuwe bestemmingsplan voor IJzendijke. Voor Schoondijke wordt momenteel gedacht aan de bouw van tien woningwet woningen. Ook in deze plaats kunnen premie- en vrije sec torwoningen worden gebouwd. Dit alles dan wel in de be staande uitbreidingsplannen, waar nog ruimte voor het uit voeren van deze plannen is. Voor Breskens staan er in de komende jaren maar liefst 68 woningwetwoningen op het programma. Ook hier weer is de bouw van premie- en vrije sectorwoningen mogelijk. Om deze plannen te realiseren is een nieuw bestemmingsplan nodig. Wethouder Barendregt toonde tijdens de begrotings zitting hiervan het vooront werp. In het plan Gouverneurs- wiik te Groede is naast pre miewoningen en vrije sector woningen plaats voor zes wo ningwetwoningen. In een nieuw bestemmingsplan, waarvan ook het voorontwerp werd getoond te Nieuwvliet kunnen premie-, vrije sector en recreatiewoningen worden gebouwd. In de bestemmings plannen te Zuidzande is plaats voor zes woningwetwo ningen, premie- en vrije sec torwoningen. In de bestem mingsplannen van Cadzand kunnen premie-, vrije sector en recreatiewoningen worden gebouwd. In Waterlandkerkje is er in de bestaande bestem mingsplannen nog voldoende ruimte voor premie-, vrije sec tor- en z.g.n. tweede wonin gen. Voor Oostburg staan er voor de komende drie jaar 185 woningwetwoningen op het programma terwijl ook hier premie- en vrije sectorwonin gen kunnen worden ge bouwd. Wethouder Barendregt wees er nog op dat het college van b. en w. van Oostburg ernaar streeft om goede woningen met betaalbare huren te laten bouwen. In dit verband is men dan ook in drie kernen over gegaan op de zgn. gietbouw, wat een arbeidsbesparing op levert van 33 procent, hetgeen dan ook weer in de huren tot uitdrukking komt. Als voor beeld noemde de wethouder IJzendijke, waar de woningen, die op de traditionele manier gebouwd zijn f 219,45 per maand kosten, terwijl voor de „gietbouw-woningen" een huurprijs van f 191,35 per maand gevraagd kan wor den. Wethouder Barendregt deel de verder mee dat in 1973 te Oostburg begonnen zal worden met de bouw van dertig expe rimentele woningen. Het is nog niet bekend wat hiervan de huurprijs zal zijn. Op ver zoek van de heer Baarends (PPR) zei de heer Barendregt toe na de behandeling van het concept-structuurplan en na het woningmarktonderzoek een technische nota over de woningbouw in de gemeente Oostburg te laten uitbrengen. Een andere mededeling van de wethouder betrof het sneller omzetten van z.g. voorberei- dingsbesluilten in bestemmings plannen. (Van een onzer verslaggevers) SLUIS De gemeenteraad van Sluis heeft besloten een maximum snelheid van 15 ki lometer In te stellen voor de Hoogstraat in Sluis. Daaraan is door burgemeester Van den Beid gelijk toegevoegd dat soepel zal worden opgetreden tegen overtreders. Een van de raadsleden sprak namelijk de vrees uit dat het anders de komende maanden wel eens bekeuringen zou kunnen gaan regenen met na me met het oog op het drukke Belgenverkeer. Burgemeester van den Beid: „Het is echt de bedoeling niet, dat de politie er met de stopwatch bij gaat staan. Erg veel had de gemeente raadsvergadering dit keer niet om het lijf. Burgemeester Van den Beid bracht de raad op de hoogte van een voornemen van b. en w. om binnenkort te komen met een voorstel tot herziening van de grondprijs. Veel effect zal dat op korte termijn voor de gemeentekas niet hebben, omdat de meeste percelen bouwgrond zijn uit gegeven. De heer Van Hal werd in deze vergadering benoemd tot gemeentelijk vertegenwoordi ger in de begeleidingscommis sie Bejaardenwerk. Muziek en sang: In het bejaardentehuis „Coensdike" traden de CJV en de christe lijke zangvereniging „Looft den Heer" uit Nieuwvliet op met een programma, bestaande uit muziek en zang, terwijl de bejaarden ook konden deelne men aan een quiz, waarbij het ging om yia vertoonde dia's zijn kennis over eigen streek te testen. Zuster Giuseppo, di rectrice van „Coensdike" ver welkomde de gasten en dankte hen na de uitvoering voor het geboden». Hanenschietinu Aan de door „Sint Bastiaan" georgani seerde handboogschaetdng na men 52 schutters deel. Ie hoogvogel, L. Lammes. Mal- degem, 2e G. van Poelvoorde, Maildegem, le zijvogel: Th. La-nnoije, Aarderiburg. 2e A. Temmerman, Moerbeke, le kal: V. Verstringe Eerde, 2e O. Deoandt, Maildegem.Reker: I. Puyerabroek, Aardenburg. Pr ijsvogels: 1 N. de Vlieger, Maildegem. 2 E. Gijsel, Oost.- fcurg. De hanen werden ge schoten door G. Borgonjonger Maldegem, J. Paridaen. Aar- aenbut'g, A. Plasscbaert, Wa tervliet, Rob de Rijcke, H. van Iwaarden Rich de Wispelaere, I. Puijenbroek en H. van Iwaarden uit Aardenburg. G de Meijer, Maldegem en R. van Vooren uit Watervliet. Aandacht voor milieu Zondag zal de kerkdienst in de Aardenburgse St. Baafs- kerk in het teken staan van het millieu. Voorganger is R. Was terval van „Hedenesse" uit Cadzand, terwijl ook pater Smits uit Oostburg medewer king verleent, samen met het koor van de scholengemeen schap „St. Eloy". De gehele liturgie is verweven met de problematiek van de milieu verontreiniging. waarhij een appel op de christenen wordt gedaan om zorgvuldiger met de schepping om te gaan. Tij dens deze kerkdienst, die om 10.30 uur begint, zal gecollec teerd worden ten bate van de aanplant van bomen in de om geving van Aardenburg. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Tijdens de begrotingsvergadering van de Oostburgse gemeenteraad heeft raadslid G. van Schaik kritiek geleverd op het uittre den van burgemeester nr. H. van den Beid van Sluis, als bestuurslid van het sociale werkvoorzieningsschap. De heer Van Schaik merkte op dat de burgemeester is uit getreden nadat hij niet in het dagelijks bestuur werd geko zen. „Ik kreeg daarom sterk de indruk dat de heer Van den Beid niet in het bestuur heeft willen zitten met de in tentie om wat voor de gehan dicapten te doen maar omdat hij zat te springen om een baantje", aldus de heer Van Schaik. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Sinds september 1971 is er in Zeeland een Bureau voor Levens- en Gezinsvragen, en dat bureau voorziet duidelijk in een behoefte. Dat dat het geval zou zijn was eigen lijk al duidelijk voordat het bureau werkelijk van de grond kwam. Deze conclusie staat te lezen in het jaarverslag van het Zeeuws Instituut voor de Volksgezondheid over de jaren 1970 en 1971. Toen dat Zeeuws instituut pas was opgericht, zo'n jaar of drie geleden, bleek dat het ontbreken van een dergelijk bureau voor levens- en gezins vragen echt als een gemis werd gevoeld. Een van de eer ste taken van het instituut was dan ook het realiseren van een dergelijk project. Om dat de mogelijkheden beperkt zijn, gebrek aan bezetting b.v., kwam het bureau nog niet he lemaal uit de verf. Om een zo breed mogelijke basis op te bouwen streeft de staf van het bureau op het ogenblik naar samenwerking met het Alge meen Maatschappelijk wer. Goede hoop bestaat dat die samenwerking eind 1972 zijn definitieve vorm zal krijgen. Gestreefd wordt ook naar samenwerking op de langere duur met de protestantse stichting voor verantwoorde gezinsvorming, en de stichting Consultatiebureau voor Ge slachtskunde. De bedoeling is daft, hoewel dat nog wel een poosje zal duren, het bureau in acht Zeeuwse plaatsen „fili alen" krijgt, in Hulst, Terneu zen, Oostburg, Vlissingen, Middelburg, Goes, Tholen en Zierikzee. In de afgelopen jaren be reikte het instituut, dat aan vragen van geestelijk gehandi capte bejaarden om opname in een inrichting, voortaan via hem behandelt wordt. Dat biedt het voordeel dat de aan vragen objectiever kunnen worden behandeld; de meest urgente patiënten komen nu in het eerst vrijkomende bed te recht. Zo ontstaat er een beter regionaal overzicht met be trekking tot de behoefte aan capaciteitsuitbreiding, nu de aanvragen vanuit een centraal punt geregeld worden. Dan is er nog een punt dat het instituut gaarne gereali seerd zou zien, het zou op prijs worden gesteld wanneer er meer contacten konden worden gelegd tussen bedrijfs artsen van grotere bedrijven en het Zeeuws instituut, zodat dat instituut zijn werkzaamhe den beter kan uitbouwen wat de bedoeling is. (Van een onzer verslaggeefsters) HOOFDPLAAT De reis- vereniging „Ouden van dagen" Hoofdplaat biedt woensdaga vond 6 december een sinter klaasavond aan de 65-plussers van Hoofdplaat, Slijkplaat en Nummer Een. De avond wordt gehouden ln café West-End in Hoofdplaat. Het bestuur van de reisverenl- ging zegt dat ook de jongeren dan 65 jaar welkom zijn. Zij moeten dan echter wel f 1,50 entree betalen, ten bate van de kas van de reisvereni- ging. De sinterklaasavond wordt grotendeels verzorgd door een toneelgroep uit IJzendijke. Bij de loterij die traditioneel ge houden wordt is dit jaar een ontbijtservies de hoofdprijs. Bejaarden die afgehaald en thuisgebracht willen worden moeten dit voor dinsdagavond gemeld hebben bij mevrouw Stijaert (voor deelnemers uit Slijkplaat en Nummer Een) en de heer Waaringa, café West- End of de sociëteit in het voormalige gemeentehuis (voor deelnemers uit Hoofd plaat). T)e verhoudingen in de Nederlandse politiek zijn in lut tele jaren tijds zo verscherpt, dat niemand, maar dan ook niemand die zich met het dienen van de gemeen schap bezighoudt, gespaard blijft voor kritiek. Lange tijd waren burgemeesters, en zeker commissarissen der ko ningin om nog maar te zwijgen van het koninklijk huis aan alle kritiek ontheven. Zij werden geacht bo ven de partijen te staan en daarmee bleven zij automa tisch uit het schootsveld van de partijdige scherpschut ters in de gekozen regionen van ons overheidsbestel. Voor de Kroon geldt dan nog als bijzonderheid, dat de aansprakelijkheid voor han del en wandel van deze be proefde en gelouterde instel ling, door de regering wordt opgevangen. In het gezagsgetrouwe Zeeland van voorheen was het ondenkbaar dat in het openbaar kritiek zou worden geleverd op iemand als de commissaris der koningin. Hoewel het ook nu nog geen regel is, dat men de commissaris der koningin ter verantwoording roept voor zijn doen en laten, zijn er toch tekenen van een kente ring. Er zijn ook strevingen merkbaar om in de -hoogste bestuurslagen van de provin cie en dan bedoel ik het college van G.S. een paar nogal fundamentele veran deringen aan te brengen. Om met het laatste te be ginnen: er gaan in de pro gressieve hoek van provinci ale staten stemmen op, die pleiten voor de afschaffing van het zogenaamde „afspie gelingscollege" en schepping van een „meerderheidscolle ge". Dat laatste betekent, dat het ooilege van GS meer zou gaan lijken op een kabinet, alleen met gedeputeerden in plaats van ministers, dat zou kunnen rekenen op steun van een meerderheid uit provin ciale staten, die dan automa tisch meer op de Tweede-Ka mer zouden gaan lijken. Nu is het college van GS een min of meer ongelukkig spiegel beeld van de voornaamste pairtijstromingen in provin ciale staten: CHU- AR, PvdA, KVP en WD. Of in zo'n meerderheids college de commissaris der koningin als „premier" moet fungeren, of dat zijn functie louter van representatieve aard zou moeten zijn, laten de pleitbezorgers van een meerderheidscollege nog in het midden. Maar wat het ook ooit worden zal de commissa ris der koningin in Zeeland zal altijd door kritische waarnemers gevolgd worden en het geducht op zijn boter ham krijgen als hij zich bui ten het pad begeeft dat men hem heeft -toegedacht. Mr. Van Aartsen heeft dat zo meent althans een aan tal statenleden minstens éénmaal gepresteerd. Hij heeft bij de hier al eerder besproken première van de landschapsfilm ,-Saaftinge" een rede gehouden, waaruit een opmerkzaam luisteraar kon opmaken, dat de com missaris de Zeeuwse sa menleving bekijkt door de bril van de zeehavenontwik- keling. Bij die filmpremière had men van hem verwacht, dat hij ofwel vrijblijvend over de film zou spreken (de kleurstelling roemend, alsook de voortreffelijke geluids montage en het duidelijk verstaanbare commentaar van Bart Garthof daarbij), ofwel zijn aandachtig gehoor met de noodzaak van natuur behoud zou confronteren- In beide gevallen zou hij er niets meer over geboord heb ben. Maar wat deed mr. Van Aartsen? Hij sprak naar aan leiding van de film over de afweging van belangen met het oog op de zeehavenont wikkeling in Zeeuwsch- Vlaanderen. Het kwam bij sommige première-bezoekers over, als een pleidooi voor de strop in het huis van een gehangene. Prompt sprongen de sta tenleden Don en Koels (klei ne naampjes, maar hun da den benne groot) hem op de nek. Dat wil zeggen: niet mr. Van Aartsen persoonlijk, maar het college. Zij stelden liefjes de vraag „aan het col lege", of dit de rede van mr. Van Aartsen tevoren had in gezien en of het de in deze „ontboezeming" ontvouwde denkbeelden deelde. Het ant woord van het college van GS luidde: -Ieder lid van het college, ook de commissaris der koningin, heeft recht om op persoonlijke titel eigen opvattingen bekend te ma ken". Een veilig antwoord. Maar geen bevredigend antwoord. De moeilijkheid is, dat noch de commissaris der koningin, noch leden van het college een „persoonlijke titel" be zitten, zodra zij zich in het openbaar over sommige za ken die in discussie zijn, uit laten. Bij zich thuis mag mr. Van Aartsen naar hartelust industriegebieden op kaarten tekenen. Niemand zal hem die hobby op persoonlijke ti tel kwalijk nemen. Hij mag ook voor het Zeeuwsch Ge nootschap een lezing houden over het privaatrecht in de 0 Voor de oplossing zie elders in deze,rubriek. late 19e eeuw. Zijn persoon lijke titel van jurist belet hem dit allerminst. Maar zeeiiavenpolitiek te berde brengen in verband met een nogal dramatische milieufilm kijk, dat is een ontoelaat bare uitbreiding van het be grip „persoonlijke titel"- Zeehavenpolitiek is iets anders dan partijpolitiek, zal men tegenwerpen. Het ene is landinrichting, het andere meer staatsinrichting. De ellende is echter, maar daar kan mr. Van Aartsen niets aan doen, dat de opstel ling die men ten aanzien van een bepaald probleem heeft, onmiddellijk een politieke opstelling inhoudt. Wie pleit voor een open Oosterschelde ontpopt zich onherroepelijk als aanhanger van de PPR. Wie de industriële groei en de persoonlijke prestatie als prijzenswaardige- norm voor welslagen opvoert, welnu, die heeft Wiegel in het hart gesloten. Wie Saaftinge ten koste van alles wil ontzien, die is stellig ook vaak in het gezelschap van Zeeuwse PvdA-leden gezien. Dusar- duijn (KVP) zei eens heel treffend: „Zeg mij welke discipline u vertegenwoor digt en ik zal u zeggen of gij tegen of voor een dichte Oosterschelde bent". De bio loog is tegen, de waterbouw kundige is er vóór. Zo is het nu ook in de politiek. Door zijn wijze van spreken, heeft mr. Van Aartsen zijn levendige be langstelling voor zeehaven ontwikkeling getoond en daarmee deed hij, onwille keurig, ook een politieke keuze. In het college van GS (immers: een afspiegelings college) kun je op het stuk van zeehavenontwikkeling dan ook een aantal gespik kelde nuances aantreffen Het antwoord van GS op de vragen van Don cn Roels betekent niet het einde van de discussie. Bij de komende begrotingsdebatten zullen wij, tenzij ik mij sterk ver gis, dezelfde registers wel weer ferm horen bespelen. De voorstanders van het idee van een meerderheids college hebben een gaatje ontdekt, waardoor zij hun vinger achter het eerbied waardige gobelin van de pro vinciale bestuursstructuur kunnen steken. En dat zij gaan trekken staat wel vast. Nu het eenmaal zover is ge komen, dat de visie op een bepaalde zaak (industrialisa tie, milieu) ook een partij politieke keuze verraadt, kan men weer louter politiek denkend en redenerend de boven partijstrijd verheven commissaris der koningin, op het schavotje van de partij digheid drijven. Dat is ver trouwd terrein. Voor de scherprechter, tenminste-.. eindredactie bas augustijn 'atjsEq atdoujf 01 'JpjqSBM ap ut umqos 6 's}qoa.t uiai.1 doujj g 'jajej fiq jaojs i 'douojseS 9 'uap ~'.toq jadms g 'treeiq f 'uap -prut proq do uiaojq g 'jajej do iadaj z 'utaoiq pejg j Op veler verzoek heeft het bestuur van het Zeeuws Mu seum te Middelburg kortge leden besloten om dit mu seum in de maand december ook op zaterdag voor het pu bliek open te stellen. In de zomermaanden is het mu seum dagelijks te bezichti gen, maar buiten deze perio de was het tot nu toe niet mogelijk dit interessante ge bouw in het weekend te be zoeken. Jammer, want buiten het hoogseizoen zijn het juist de Zeeuwen, die. derge lijke bezienswaardigheden bekijken willen en dan meestal bij voorkeur in het weekend- Het Zeeuws Museum is me dio juni 1972 verhuisd vanuit het monumentale pand aan de Wagenaarstraat naar de Kannunikenwoningen op het Abdijplein, „het mooiste plein van Nederland", vol gens de commissaris' van de koningin. Inderdaad, een bij zonder fraai plein, zeker hu hier geen auto's meer gepar keerd mogen worden. In de ze wintermaanden geeft het Abdijplein een indruk van onverstoorbare rust, midden in de zeer levendige Zeeuw se hoofdstad. De Kannunikenwoningen is het laatst gereedgekomen gedeelte van de grondige restauratie, die het complex na de Tweede Wereldoorlog heeft ondergaan. In het ge bouw zijn drastische wijzi gingen aangebracht, zodat er nu een aantal fraaie kamers en zalen zijn waar o.a. de beroemde serie gobelins, die aan het eind van de zestien de eeuw in opdracht van de Staten van Zeeland zijn ge weven, een (hang)plaats zul len krijgen. Zullen karijgen, inderdaad want op dit mo ment worden er nog enkele exemplaren gerestaureerd. Zonder ook maar enigszins volledig te willen zijn, den ken wij aan de Nehalennias- stenen, opgesteld in de kel der- Ook dit jaar hebben tal rijke buitenlanders speciaal diverse fraaie schilderijen (o.a. van Michiel de Ruyter). Kinderen zijn werkelijk niet weg te slaan bij het reuzen- skelet van de mammoet, dat weliswaar niet helemaal compleet is, maa-r toch een duidelijk beeld geeft hoe groot deze kolossen zijn ge- voor deze altaren een be zoek aan Middelburg ge bracht. Er zijn vanzelfspre kend zeer vele - in de Zeeuwse bodem gevonden voorwerpen te zien, zoals kruiken, borden, kroezen etc. Er is zeldzaam porselein, ve le penningen en munten (w.o. munten uit de goud schat van Serooskerke) en weest. Evenzeer worden zij geboeid door het planetarium en door de echte Egyptische mummie. Boven in het ge bouw zijn een aantal pentekeningen en schilde rijen opgesteld waarvan vele met Zeeuwse motieven. Hier staat ook de snoep winkel met authentieke snoepflessen, weegschaal etc Deze winkel is op een draai end plateau opgesteld, zodat, zodra de snoepwinkel ver dwijnt, er een hoerenkamer compleet met kinderstoel en Poes tevoorscchhijn komt. Ook hier kunnen kinderen tijdenlang blijven kijken naar de steeds terugkerende taferelen. Gek is vooral het kabinet van curiositeiten. Kortom een veelzijdig mu seum, waar iedere bezoeker iets interessants zal ontdek ken, wat zijn belangstelling ook is. Bovendien wordt er deze maand een fototentoonstel ling gehouden van werk van Helena van der Kraan met als titel Het leven in Ove- zande in 1972. Verder staat ook in deze peribde de Erd- telephon van Joseph Beys opgesteld. Al met al redenen om juist nu het mooiste plein van Nederland eens over te steken en bij de buren van de commissaris binnen te wandelen. Het museum is tot en met eind 1972 op zaterdag geopend van 14-17 uur. De normale openingstijden zijn van maandag t.m- vrijdag van 10-12.30 en van 13.30-17 uur. Het entree bedraagt f 0.60 voor volwassenen en f 0,20 voor kinderen t.m. 14 jaar. Op de dagen 27 t.m. 29 december komt dit entree zelfs helemaal te vervallen.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 8