00STB11RGS COLLEGE HAMERT OP VASTE OEVERVERBINDING VVD: begroting te optimistisch Progressieven: inspraak experiment Woningbouw in kleine kernen zeeuws Redactievergadering is serieuze aangelegenheid PPR vraagt woningmarktonderzoek KVP tegen verhoging rioolbelasting FILMS IN ZEELAND hhmb Algemene beschouwingen ZOEK DE VERSCHILLEN stad streek KLEEDLOKAAL RESULTATEN 55 55 INDUSTRIE Oplossing Vrijdag I december 1972 (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Volgens burgemeester A. Schipper van Oostburg is het in het kader van de droevige werk gelegenheidssituatie van Zeeuwsch-Vlaanderen dringend noodzakelijk dat zo spoedig mogelijk wordt begonnen met de aanleg van de vaste oeververbinding over de Westerschelde en dat de investeringspremie, ook voor kleine bedrijven weer wordt ingevoerd. Burgemeester Schipper zei dit in antwoord op algemene beschouwingen van de hear G. van Schaik, gisteren tijdens de behandeling van de Oostburg- se gemeentebegroting. Burge meester Schipper merkte op „In onize regio zijn structuur- (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG In de gemeenteraadsvergade ring kwam gisteravond in Oostburg de begroting 1973 aan de orde. De voornaamste punten uit de algemene beschouwin gen van de fractievoorzit ters treft u hieronder aan. maatregelen wezenlijk nodig. Reeds worden ten behoeve van de werkgelegenheid con- junctuurmaatregelen genomen, doch hiermee kan niet worden volstaan." Naar. aanleiding van opmer kingen van de heer Van Beest over het meer betrekken van de bevolking bij het gemeen telijk. beleid, wees de raads voorzitter erop dat de gemeen te Oostburg hieraan al veel doet en nog meer gaat doen. In dit verband doelde hij op het aanstellen van een voor lichtingsambtenaar en het in stellen van functionele com missies. Burgemeester Schipper deel de op vragen van de heer Cambier mee dat meit de H.I.D. van rijkswaterstaat is gesproken over uitbreiding van de jiachthaven Breskens. „Aangedrongen is op spoedige uitvoering nu de noodzakelij Ire ruimte beschikbaar is geko men," aldus burgemeester Schipper „Na de uitspraak van de Staren voor concentratie van een visserijhaven voor Zee land in Breskens, rijst bij ons de vraag wat we aan dergelij ke uitspraken hebben als G.S. toch de begrotingswij zingen goedkeuren voor vergroting van de loswal in Vlissingen tot een bedrag van f 247.000,- Dit is volgens mij kapitaalver nietiging van de bovenste plank", zei wethouder J. Ver gouwe. Hij meende dat het mogeilijk moet zijn dat er een opgelegd bestemmingsplan komt voor de visserijhaven in Zeeland. De héér Vergouwe zei het niet eens te zijn met Zevibel-voorzitter A. Locke- fear over de vervuiling van de Westerschelde. De heer Ver gouwe vond dat de kwaliteit van het Westerschelde-water eerder beter is geworden dan slechter Wethouder G. Ciaeijs deelde gisteren de raad mee stelling te hebben genomen tegen de kandidatuur van de gemeente lijke vertegenwoordiger van Sluis als viee -voorzitter van de stichting Streek-V.V.V West-Zeeuwsch-Viaanderen. Dit zei de heer Claeijs in ant woord op de opmerkingen van. de heer Cambier, die eraan twijfelde of in deze stichting voldoende met de belangen van Oostburg rekening wordt gehouden. Wethouder Claeijs deelde nog mee dat de voet balvereniging te Hoofdplaat, waarvan door brand ontengs het kleedlokaal werd ver woest, nu een gebouwtje van gemeentewerken als tijdelijk onderdak heeft gekregen. Wethouder J. Barendregt deelde de raad mee dat op het conceptstructuurplan 27 reac ties zijn binnengekomen. Na enkele voorbesprekingen zul len b. en w. de1 raad op 18 januari in een openbare verga dering meer informatie over het structuurplan geven, daar na, op 30 januari, wordt over deze zaak een hearing gehou den in het gemeentehuis van Oostburg. Wat het woning marktonderzoek betreft deelde wethouder Barendregt mee dat gewacht wordt op de resulta ten van het onderzoek in Mid den-Zeeland. De heer Barendregt zei nog niets te kunnen zeggen over het afschaffen van plastic vuilniszakken. De zaak is in onderzoek. Wel deelde hij mee dat stevige papieren zakken het dubbele kcisten. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Fractievoor zitter van de VVD in de Oost- burgse gemeenteraad, Th. Cambier, dacht dat het bedrag van 100.000 gulden voor on voorzien op de sluitende be groting 1073 „misschien te op timistisch beredeneerd is". „Er moeten nog kredieten verwerkt worden voor grote kapitaalswerken en u gaat er dan van uit dat aan verhoging van rioolbelasting niet te ont komen zal zijn", zei hij in zijn gisteren gehouden algemene beschouwingen tot het college. „Liever had ik gezien dat u reeds bij deze behandeling met cijfefs was gekomen". De heer Cambier wees erop dat als de begroting wordt goed gekeurd men met de rug tegen de muur staat. Bij de beorde- ling van verschillende uitgave- posten heeft men zijn twijfels, aldus de heer Cambier, „maar bij de beoordeling speelt het batig saldo een grote rol". Kritiek had de heer Cam bier op de vele aanvragen die schoolbesturen indienen ex ar tikel 72 van de L.O.-wet. Hij vroeg het college naar het be loofde urgentieschema voor gewenste schoolverbeteringen. Lof had de WD-fractievoor- zitter voor de voortvarendheid in de gemeente de scholen bouw ter hand was genomen. Blij was hij ook met de streek-WV, maar hij vroeg het gemeentebestuur te pleiten dat er een regionale VVV voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen komt. Ruimte had de heer Cam bier in zijn algemene beschou wingen ook ingeruimd voor de visserij concentratie. Hij zei met verwondering te hebben kennisgenomen van het besluit van b. en w. eventuele uit breidingen aan de vismijn en verbetering van werkmetho den niet meer te laten door gaan. „Hieruit maak ik op dat u zich reeds ln uw lot van verliezer geschikt hebt", zo zei hij. „Ons staat niets anders te doen dan doorgaan", aldus de heer Cambiers. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG In de alge mene beschouwing van P.P.R.- raadslid F. Baarends nam de woningbouw een belangrijke plaats in. De heer Baarends vroeg het college op zo kort mogelijke termijn, zo mogelijk in samenwerking met andere gemeenten, een woningmarkt onderzoek in te stellen. Daarbij moet de vraag „Waar, in welke gemeente en welke kern zou u willen wo nen" de nodige aandacht krij gen. „De voorkeur wil men momenteel afleiden uit de aanvraagformulieren", aldus de heer Baarends, die zich af vroeg of ddt wel juiist was. „Vult men niet de kern in waarvan men weet dat daar op redelijk korte termijn wo ningen beschikbaar komen?" Volgens de heer Baarends rijzen er ook problemen rond het huidige en in aanbouw zijnde bestand huurwoningen. „Wanneer men huurprijzen hoort hoemen van meer dan 250 gulden per maand voor een nieuwe woningwetwoning dan vraag ik me af hoe men denkt te bereiken dat er zo'n billijk mogelijke verdeling van be woners over de verschillende huurprijsklassen zal plaatsvin den. Duidelijk lijkt mij dat er een doorstromingsproces op gang gebracht dient te wor den. Hoe denken b. en w. dit te doen?", zo vroeg hij. De heer Baarends was er tevreden over dat in de onder havige begroting men erin ge slaagd is die zaken, waarvan het welzijn van de bevolking voor een groot deel afhangt, een grote prioriteit te geven. „Dat ondanks deze groter wor dende uitgaven voor met name onderwijs, recreatie en maat schappelijk werk en sociale zorg de begroting nog kan sluiten met een behoorlijke post onvoorzien is een geluk kige omstandigheid", aldus de heer Baarends. Evenals de heer Van Beest vroeg de heer Baarends in spraak van de bevolking rond het concept-structuurplan. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De drie pro gressieve partijen hebben gis teravond het Oostburgse colle ge voorgesteld een jaar te ex perimenteren met een vorm van inspraak bij de raadsver gaderingen. De drie partijen stellen zich voor belangstellen den een halfuur voor de aan vang van de raadsvergadering gelegenheid te geven met de leden van gedachten te wisse len. Dit zei gisteren de heer A. van Beest, fractievoorzitter van de PvdA in de Oostburgse raad tijdens zijn algemene be schouwingen. Kernthema van zijn beschouwing was de de mocratie en de vraag hoe de burgers meer bij gemeentelij ke zaken betrokken kunnen worden. In dit verband wees de heer Van Beest op de ter discussie liggende structuur schets van de gemeente. „Juist op het punt van ruimtelijke ordening dient de bevolking zekerheid te hebben dat ze kan meebeslissen", aldus de heer Van Beest. Van essentieel belang vond hij ook het geven van voor lichting op ruime schaaL „Voorlichtingsbijeenkomsten waarbij het college van b. en w. en deskundigen aanwezig zijn, zijn de meest voor de hand liggende manier", zo dacht hij. Verder is ook een goede verstandhouding met de pers van belang, „maar we dienen ons te realiseren dat de belangen van de pers en van de gemeente niet altijd paral lei lopen". „Een goede ver standhouding zoals die tussen de gemeente Oostburg en de pers bestaat, moet zorgvuldig gekoesterd worden", zo meen de de PvdA-fractieleider. Ook openbaarheid in ge meentelijke aangelegenheden achtte de heer Van Beest van groot belang. Hij vroeg zich af of het misschien gewenst is een voorlichtingsambtenaar aan te stellen of een huidige ambtenaar een deeltaak als zo danig te geven. „In algemeen dient ernaar gestreefd te wor den dat voorlichting plaats vindt, vóórdat de beslissing valt", aldus de heer Van Beest. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG In zijn alge mene beschouwing tijdens de behandeling van de Oostburg se gemeentebegroting heeft raadslid E. Dekker namnes de protestants-christelijke fractie gisteravond gevraagd of hij het bepalen van bouw- stromen voor de grote kernen ook niet gedacht kan worden aan het bouwen van wat wo ningen in de kleine kernen. De heer Dekker vuurde overigens in zijn algemene be schouwing een' groot aantal vragen op het college van bur gemeester en wethouders af. Ónder meer vroeg hij of bij het streven naar de visserij- concentratie in Breskens niet teveel het accent wordt gelegd op het aspect van de werkge legenheid en te weinig op het economisch belang van deze zaak voor de vissers zelf. „Wordt met de vissers zelf voldoende doorgesproken wat ze zelf willen?", vroeg de heer Dekker. Verder merkte de heer Dek ker op dat naar zijn smaak het gebruik van plastic vuil niszakken moet worden afge schaft. Wat het functioneren van de huis vuilophaaldienst in de toekomst betreft meende hij dat een samenwerking met Belgische gemeenten in de omgeving veel vruchten zal kunnen afwerpen. Wat de woningbouw betreft signaleerde de heer Dekker een verheugende activiteit. „Hoe is de vraag naar wonin gen in de verschillende ker nen? Welk woningype wordt het meest gevraagd", wilde hij in dit verband weten. Ook had de heer Dekker graag antwoord op zijn vragen of de vergunningen voor de campinghouders voor 1 januari a.s. worden verstrekt en of het in de bedoeling van het colle ge van burgemeester en wet houders van Oostburg ligt om vergunningen voor meerdere jaren uit te gaan geven. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG KVP-woord- voerder in de Oostburgse ge meenteraad, de heer G. van Schaick, is niet gelukkig met de aangekondigde verhoging van de rioolbelasting. Dit bleek uit zijn gisteren gehou den algemene beschouwing. „Een bepaalde druk lijkt ons niet wenselijk", zo zei hij over de tegemoetgeziene voor stellen. Verder kondigde hij aan een afwachtende houding aan te nemen omtrent de in voering van een onroerend- goedbelasting. „Het is bekend dat men in enkele gemeenten deze belasting heeft ingevoerd, hetgeen tot een schrikeffect bij de bevolking heeft geleid" aldus de heer Van Schaick. In zijn algemene beschou wingen maakte de heer Van Schaik een kanttekening bij het totstandkomen van het be stuur van de streek-WV. „De gemeenten Aardenburg en Sluis hebben elk twee verte genwoordigers in het dagelijks bestuur en Oostburg slechts drie, waarbij dan ook nog ge steld kan worden dat Sluis het vice-voorzitterschap voor zich heeft opgeëist," aldus de heer Van Schaick. „De recreatie in West-Zeeuwsch-Vlaanderen wordt voor een groot deel in Oostburg gepleegd, Oostburg geeft ook de meeste financiën. Naar onze mening is dan ook het overwicht van de eerder genoemde gemeenten te groot", aldus de heer Van Schaick. In deze mening staat hij niet alleen, ook WD- woordvoerder Cambier had dit in zijn algemene beschouwing gezegd. Ook zal volgens de heer Van Schaick het hoofd geboden moeten worden aan uitlatingen van bepaalde lieden, die hier door de streek in diskrediet brengen. „Dat de verontreini ging van de Westerschelde de- sastrueze afmetingen aan neemt is uit de lucht gegre pen", zo zei de heer Van Schaick. „Door mijzelf is ge constateerd dat dit jaar het Scheldewater zeer zuiver was". De heer Van Schaick was ver heugd over de instelling van de nieuwe commissie voor hel midden- en kleinbedrijf. 0 De redactie van Phoenix bijeen. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De redactievergadering van Phoenix, de schoolkrant van de rijksscholengemeenschap in Oost burg, is een uiterst serieuze aangelegenheid. Geen won der overigens, want tijdens de dit jaar gehouden school krantenwedstrijd behaalde het blad van het Koningin Wilhelmina-lyceum de derde plaats, een zeer verdien stelijk resultaat. Aan iedere uitgave gaat een redactievergadering vooraf, waarop de onderwer pen voor het volgende num mer worden bepaaid, de pa gina's ingedeeld en de redac teuren de door hen te schrij ven stukken verdelen. Aan de laatste redactievergade ring die voor het kerst nummer was een kleine paleisrevolutie voorafgegaan. Een aantal leerlingen was het niet eens met de huidige vorm en informatie van Phoenix en gaven dankzij het budget van Phoenix een alternatieve schoolkrant uit, „Het Ei". Een enquête leerde dat een klein aantal leerlingen wel iets voelde voor deze krant of samenwerking met Phoenix voorstond. Een com promis werd tot stand ge. bracht, waarbij de alternatieve redactie ruimte in Phoenix kreeg toegewezen. Twee alternatieve redac teuren, Jacob Stokkmg en Frank Leenhouts woonden daarop de laatste redactie vergadering bij en verdedig den met verve hun stand punten en claimden hun ruimte. De vergadering van de schoolkrantredactie, be staande uit Annet Smit, An ke van Zuylen, Sjaak Leen houts, Jan Deurwaarder, Pe ter de Back en Theo Rottier, verschilt niet veel van een krantenredactievergade ring. Zinsneden als: „maar de lezers stellen hierop veel prijs" en „er wordt ge schreeuwd om sportnieuws" ontbraken ook hier niet op de vergadering in de Oost burgse lerarenkamer, waar het vrouwelijk deel van de re dactie voor koffie en koek zorgden. Na anderhalf uur vergade ren waren de pagina's inge deeld, de onderwerpen be paald en kregen ook de brugklasleerlingen eigen ruimte toegewezen. Momenteel wordt Phoenix gedrukt bij Pieters in Oost burg, het type- en lay-out- werk gebeurt op school. De tekenzaal is van tijd tot tijd een zetterij, waar tegen slui tingstijd van de editie met net zoveel haast en ijver wordt gewerkt als op een gewone krant. Naar aanleiding van een gehouden vergadering NKV- Nederland, ACV België te Kieldreoht ben ik eens met wat de heer B. de Keyzer heeft gezegd omtrent indus trialisatie in Zeeuwsch- Vlaanderen. Er moet m.i. ■werkgelegenheid geschapen worden voor onze mensen. Schone industrie is veruit te prefereren boven vuile in dustrie. Het is echter onmo gelijk uitsluitend koekjes- en parfumeriefabrieken te reali seren. Frapperend is hetgeen is las over de industrialisatie rondom Borssele. Hevig ver zet is er geweest bij de be volking omtrent de realisatie daarvan. Nu verschillende ondernemingen, afgeschrikt door de strenge eisen, die Nederland ten aanzien van water- en luchtverontreini ging stelt, naar elders trek ken, pleit nu diezelfde bevol king wel voor industrie Ik blijf voorop stellen dat de gevestigde industrieën en dr nog te vestigen bedrijven verplicht moeten worden lucht en water zuiver te hou den. Indien hetgeen mij ver teld waar is, dat verschïllen- 'uappiui rooodsCui -ed 01 Ó°ou do ucq g 'uap -piui A\noqag 8 'soo-qeui snau l 'sffuti jaSoA 9 'uaaisaooqos qaaj;s g ';ad dopt f 'soozfeui quqs g 'sfqoaJ z ';ooq dó UEUI puon I eindredactie bas augustijn de ondernemingen kunnen worden afgeschreven op 4 a 5 jaar, moeten zij mijns in ziens er maar 10 of 12 jaar over doen. Ruime bedragen moeten zij beschikbaar stel len teneinde een gezond leef milieu in stand te houden. Welstand is een groot goed maar parallel daar mee moet welzijn gewaarborgd zijn. Alles op alles moet gezet worden om onze arbeidende bevolking in zijn totaliteit en in al zijn geledingen in onze gewesten te houden. Wethou der Brand heeft enkele jaren geleden reeds gezegd: als de autobussen voor het vervoer van werknemers in ons ge west klaar staan, waarheen zullen zij dan vertrekken, naar België of naar overig Zeeland. Als het Baalhoekkanaal er ooit zal komen moet dit een buitendijkskanaal worden. Het bespaa/rt miljoenen aan uitvoering. Denk maar o.a. aan Kostbare landbouwgron den, boerderijen, woningen, het pas nieuw gebouwde ge maal. Wat het behoud van het Land van Sdeftinge be treft, ben ik de mening toe gedaan dat of het kanaal binnen- of buitendijks komt liggen het Land van Saeftin- ge in beide gevallen verloren is. Ik wil mijn mening gaar ne prijs geven indien des kundigen mij het tegendeel kumnen bewijzen. Ik wil tevens stellen, dat er gelijkberechtiging moet komen t.a.v. afgestudeerden, ongeacht of zij hun studies genoten hebben aan universi teit en in België of Neder land. SINT-JANSTEEN E. J. VAN RUYMBEKE Voor de oplossing zie elders in deze rubriek. VLISSINGEN ALHAMBRA: „Dc genade loze afrekening". In deze psychologische thriller, laat een jonge Amerikaan, die zich altijd van moeilijkheden afzijdig wist te houden, ge ruime tijd met zich sollen. Een aantal leeglopers sarren hem en zijn vrouw, en ver brachten uiteindelijk de vrouw van de jonge Ameri kaan. De jacht die de leeglo pers daarna ontketenen op een debiele jongen doet de vlam in de pan slaan. Gena deloos rekent de jonge Ame rikaan met zijn belagers af. „Ontsnapping van de Apenplaneet" is vanaf zon dag in Vlissingen te zien. Drie intellectuele apen ont- vluohten in 3955 de aarde en reizen door de tijd naar 1973. Daar wachtten hen allerlei moeilijkheden en ze worden gedood door mensen, die zich door hen bedreigd voelen. GOES GRAND: „Women in love". D. H. Lawrence's beroemde boek is onder regie van Ken Russell verfilmd- De film geeft een afwisselend beeld van het leven in Engeland omstreeks de Eerste Wereld oorlog. Lawrence toonde zich in het boek een vurig pleitbezorger van harmonie tussen lichaam en geest, een thema dat in de film goed is uitgewerkt. „De Decamarone" is vanaf zondag in Goes te zien. Pier re Paolo Pasolini verfilmde een aantal hoogtepunten uit- dit middeleeuwse pikante werk. HULST KONING VAN ENGE LAND: „Diamonds are for ever". Sean Connery als James Bond, geheimagent 007. OOSTBURG LEDELTHEATER: Blue Movie" (voor de 35ste week)Zondagmiddag Elvis in „Jailhouse Rock". TERNEUZEN LUXOR: X, V... and Zee", een film met Elisabeth Tay lor, Michael Caine en Suzan- nah York in de hoofdrollen. Een film met laaiende harts tochten in een driehoeksver houding. Zondagmiddag wordt de keiharde western „Buck, de priester en de dui vel" vertoond, een film, waarin meedogenloze ruiters de pioniers de tocht naar het westen beletten. MIDDELBURG CITY: geen opgave ontvan gen. ->

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9