KVP krijgt nog één kans voor het bepalen van een nieuwe koers IRA-voorstel afgewezen Wapens in Bommelerwaard Structuur gezondheidszorg zit verplegenden dwars Geef hem het Parker Succes ezew WAPENSTILSTAND Nixon zoekt naar compromis met Thieu Bombrief verwondt Palestijn in Kopenhagen r1#! c ALLENDE OP REIS binnenland buitenland Duidelijkheid Landsbelang Impasse doorbreken IERLAND PTT voelt voor adressenbank Proces verbaal voor mr. Rambonnet Havendiefstallen in Amsterdam 17 Vrijdag 1 december 1972 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De uitslag van de verkiezingen voor de Tweede Kamer is over het algemeen negatief benaderd voor wat betreft de vorming van een nieuwe regerins. In feite is de politieke mist daar omtrent groter dan ooit en al leen ireële politieke optimis ten zien een stabiele ploeg het Catshuis betreden. Algemeen is men van oordeel dat de kabi netsformatie nog wel enkele maandjes in beslag zal nemen. En zo overheerst het negatieve uit de stembusslag. De wel degelijk aanwezige positieve aspecten van de uitslag zullen, voorlopig althans, daardoor naar de achtergrond worden verdroneen. Dat is jammer, want die aspecten zullen in ieder geval op wat langere termijn veel belangrijker zijn dan de vorming van een al dan niet stabiele regering. Toen D'66 zes jaar geleden haar intrede in de vaderlandse politiek deed onder het motto „democratisering en staats rechtelijke vernieuwingen" ging in het „rechtse" en con fessionele politieke kamp een schamp t gelach op. Nu, nau welijks uekomen van de klap die zij eergisteren opliepen, roepen partijen als de KVP en de CHU om het hardst om die vernieuwing, met name van ons kiesstelsel. Die roep wordt ingeseven door het slechte re sultaat dat beide partijen heb ben geboekt. Men gelooft, dat alleen via een soort districten systeem het bestaan van con fessionele partijen kan worden gered. Maar helaas voor die christelijke partijen de ver kiezingsuitslagen van de laat ste jaren wijzen duidelijk in een andere richting. De polarisatie is duidelijk beloond, reageerde VVD-voor- zitter mevrouw Haya van So- meren-Downer op de verkie zingsavond. Een waarheid als geen andere. Want hoe je de uitslag ook keert of wendt, de cijfers tonen duidelijk aan dat de kiezer het „blokken-sys- teem" aantrekkelijker vindt dan de keus uit tientallen af zonderlijke partijen met fraaie programma's maar met weinig duidelijkheid. De vraag die dan gesteld wordt is, of de volkspartij zoals die beli chaamd is in KVP (en CHU) nog wel bestaansrechten heeft. Bij een voortgezette po larisatie natuurlijk niet. Want duidelijkheid is evident aan die polarisatie, die verscher ping van tegenstellingen. Christelijke partijen hebben de neiging het onverzoenlijke te verzoenen. Binnen een par tij als de KVP moet plaats zijn voor „rechtse" en „linkse" stromingen, voor werkgevers en werknemers, voor kleine zelfstandigen en aow-trekkers. Dat impliceert op zichzelf al een ingebakken onduidelijk heid. Niet alleen wat de af zonderlijke belangen van de groepen binnen die partij be treft, maar ook of beter gezegd juist wat betreft de maatschappijvisie. Hoe je het ook bekijkt, de maatschappij visie van de werkgever loopt nu eenmaal niet parallel met die van de werknemer. De ge dachte, bimien een christelijke partij altijd en onder alle om standigheden rechtvaardig te zijn is mooi, maar in de prak tijk is het praktisch onuitvoer baar. En als politieke partij moet je toch van die praktijk uitgaan. Kernpunt van de zaak is natuurlijk de vraag, of een christen-politicus zich evange lisch moet organiseren of niet. Eenderde van de kiezers vindt van wel. Dat was negen jaar geleden nog ruim de helft van het totale kiezerskorps. Steeds meer vat de opvatting post ook binnen de christelijke partijen dat je als christen politicus bepaald niet gebon den hoeft te zijn aan een christelijke organisatie. Die ontwikkeling is bij de vakcen trales volop aan de gans. Steeds meer vakbonden vra gen zich af of het christelijk karakter van hun verbond ei genlijk wel een meer evange lisch handelen impliceert. De verkiezingsuitslag van woensdag is een duidelijke bevestiging van die stelling c-at christelijke politiek ook buiten die confessionele partij en kan geschieden. De drie christelijke partijen verloren maar liefst tien zetels meer dan een half miljoen kiezers aan de beide, reeds be staande blokken: de progres sieven en de WD (waarbij niet uitgesloten is dat ook DS'70 ondanks haar verlies noeal wat confessionele stem metjes heeft meegepikt). Het „heilzame" midden, waarvan de KVP het hart is, wordt uit elkaar gerukt. Velen voeren de deconfessionalisering aan ais belangrijkste oorzaak van het KVP- en CH-verlies. Na tuurlijk wordt de band tussen kerken en partijen steeds slapper en durven steeds meer KVP'ers „de stap" te wagen. Maar het zou erg interessant zijn te weten wat zij zouden doen, als ze niet een duidelij ke keus tussen progressief en liberaal zouden hebben ge- liad. Voor de KVP is het de hoogste tijd zich te bezinnen op haar toekomst als christe lijke partij. Daar is haast mee geboden, want niemand garan deert ons een levensvatbare regering, die het vier jaar zou kunnen uithouden. De uitslag van woensdag lijkt meer een tussenstand te worden en een volgende stembusslag zou de KVP wel eens niet meer kun nen overleven. De partij ver loor in negen jaar tijd al de helft van haar aanhang. Die negen jaar geleden in gang gezette tendens gaat steeds sneller. Daarom is handelen geboden. Het lijkt er op dat de KVP met name in Brabant en Limburg een groot deel van haar rechterzijde is kwijt geraakt aan de VVD. Dat moet het voor de partijleiding iets een'- udiger maken bij het uits.ippelen van een nieuwe koers. Een koers die bepaald niet wijst in de richting van een soort CDU met ARP en CHU. Dat zou voor de KVP hooguit uitstel van executie zijn. De koers voor de KVP wijst dui delijk in een meer links ge richte concentratie, zoals par tijvoorzitter De Zeeuw al her haaldelijk heeft aangegeven. En de vorming van een pro gressieve vokspartij met het redelijk denkende deel van de PvdA (nog steeds de overgro te meerderheid in die partij), de PPR, D'66 en AR-radikalen ligt dan meer voor de hand, dan een unie met de immer verliesbrengende VVD. De toekomst van de KVP binnen een dergelijke formatie zou in ieder geval voorkomen dat al le katholieke arbeiders op de loop zouden gaan. Behalve ei gen behoud, ook het juist door confessionele politici altijd zo graag gehanteerde begrip landsbelang zou er mee ge diend zijn. Immers, die kiezer zou dan desnoods mét een nieuw kiesstelsel een dui delijke keus kunnen maken, zodat de vorming van een nieuwe regering een heel wat „aangenamere" bezigheid zou zijn dan nu het geval is. PIETER JAN DEKKERS DE AMERIKAANSE jezuïet Philip Berrigan (49), die een gevangenisstraf van zes jaar uitzit wegens het vernietigen van oproepen voor militaire dienst, komt 20 december vrij op erewoord. (Van onze redactie buitenland) LONDEN/DUBLIN De militante vleugel van de IRA heeft de afgelopen weken verscheidene ma len geprobeerd tot een wapenstilstand in Noord- Ierland te komen. commentaar TTet is eigenlijk een onverteerbare zaak dat ons land, dat zich -*-•*- in de loop der eeuwen in de volkerengemeenschap een redelijk goede naam heeft verworven door zijn verdraagzaam heid en zijn democratische gezindheid, niet in staat blijkt zich een stabiele regering te verschaffen. Deze onmacht is meer het gevolg van aangeblazen en ge koesterde tegenstellingen dan van onoplosbare verschillen van inzicht in praktisch beleid'. Met name geldt dat voor de ver houding tussen de Partij van de Arbeid aan de ene, de Katho lieke Volkspartij en de Antirevolutionaire Partij aan de andere kant. Als men alle klaroenstoten en strijdkreten, alle dogmatiek en alle politieke heilsverwachtingen nu eens terzijde laat om over te gaan tot de orde van de zeer ontnuchterende sociale en economische dag, zal men ontwaren dat er in de elkaar zo fel bestrijdende formaties heel wat bestuurskracht schuilt die er slechts op wacht om bij elkaar te worden gebracht. De informateur naar de mogelijkheden van een nieuwe rege ring zou zich de doorbreking van de impasse die ons politieke leven verlamd houdt, als hoogste taak moeten stellen. Daarom ook zou het goed zijn dat de toekomstige informateur deze keer eens verwant is aan de oppositie. Daar immers moeten de mees te psychologische weerstanden worden overwonnen om de vroegere betrekkingen met de confessionele partijen te her stellen. Aan de andere kant kan ook een Partij van de Arbeid het zich jegens haar twee miljoen kiezers niet veroorloven steeds aan de kant te blijven staan. De volgende keer zouden de kie zers immers wel eens kunnen zeggen dat een stem op de PvdA feitelijk een weggegooide stem is, omdat die groep zichzelf blijkbaar steeds uitschakelt. Naar onze mening is aan de linkerzijde een dergelijke figuur te vinden. Wij doelen op staatsraad mr. J. A. W. Burger, parle mentariër met een lange staat van dienst en, zij het kortstondig, minister. Mr. Burger heeft kort geleden in een exclusief inter view met ons blad duidelijk te kennen gegeven dat hij samen werking tussen de Partij van de Arbeid en KVP minder on mogelijk acht dan wel eens wordt gesuggereerd. Hij ziet die samenwerking in de Nederlandse politieke situatie eigenlijk als een sleutelstelling om tot regeerbare verhoudingen terug te keren. Mocht het, door de kronkelwegen die de Nederlandse poli tiek pleegt te volgen, niet mogelijk blijken dat mr. Burger een informatie-opdracht vervult gesteld dat hij zelf zou willen dan bevindt zich aan de KVP-zijde eveneens een figuur die niet door een polarisatie-hypotheek wordt bezwaard. Dat is mevrouw dr. M. A. M. Klompé, die als minister van C.R.M. veel waar dering aan de linkerzijde heeft ondervonden. Het zou boven dien een opdracht zijn welke op de maat is gesneden van de grote gaven in het menselijk verkeer welke mevrouw Klompé zo vaak heeft getoond. De recente ervaringen met op wankele basis werkende kabi netten doen ons geen goed verwachten van gejongleer met minderheidskabinetten. Er moet weer een regering met een stevige Kamermeerderheid achter zich komen. Tenslotte kunnen we niet elk jaar naar de stembus lopen. De vredesvoorstellen, zo is zowel van de zijde van de Britse regering als in krin gen van de IRA meegedeeld, zijn via tussenpersonen te rechtgekomen bij de Britse staatssecretaris voor Noord- Ierland. Maar deze wil niet rechtstreeks onderhandelen met de provisionals. De nieuwe eisen van de IKA zouden gematigder zagn dan de vorige. Zo zou men nu niet meer staan op terugtrekking van alle Britse troepen uit Noord-Ierland biinnen een ter mijn van twee jaar. Wel blijft de IRA vasthouden aan bij- eenroepinig van een conferen tie van alle groeperingen in Ierland waaraan echter geen vertegenwoordigers van de Britse regering mogen deelne men en amnestie voor de ge vangen genomen verzetsstrij - ders. Deze eisen zi(jn ook onaan vaardbaar voor de Britten. In Londen beschouwt men de voelhorens die de IRA heeft uitgestoken om tot een wapen stilstand te bomen, als een te ken van zwakte na de arresta tie van zoveel guerrilliastrij- ders. De IRA heeft, zo deelde een woordvoerder in Belfast mee, met raketaanvallen gereageerd op de Britse afwijzing. Deze aanvallen zijn ook gisteren doorgegaan. Guerrillastrijders vuurden een raket af op een huis in Newry, waar het pro testantse Ulster Defence Regi ment zijn plaatselijke hoofd kwartier heeft. Het huis werd niet geraakt. De raket boorde zich in een tehuis voor ver pleegsters. Niemand werd ge dood of gewond. De raketten zijn van Russische makelij. De Ierse regering in Dublin heeft te kennen gegeven dat zij het parlement zal ontbin den en nieuwe verkiezingen zal uitschrijven als het wets voorstel dat gericht is tegen de IRA niet wordt aangeno men. Er bestaat in het parlement, waar de regeringspartij een meerderheid heeft van éen stem, veel verzet tegen het voorstel. De twee oppositie partijen hebben al laten weten tegen het voorstel te zuilen stemmen. KOPENHAGEN JERUSA LEM (DPA) In de Deense hoofdstad Kopenhagen is don derdag een Palestijn ernstig gewond bij de ontploffing van een bombrief. Artsen menen dat de liand van de 33-iarige Amad Awadalla waarschijnlijk geamputeerd zal „moeten wor den. De bombrief was afkomstig uit Beiroet. In Israël zorgden relatiege schenken van een bank in Frankfort voor een bombrief paniek. Postsorteerders in Tel Aviv koesterden verden king tegen 29 dikke brieven uit Frankfort, die aan voor aanstaande personen in Israël •varen geadresseerd, onder meer aan twee ministers, een rector van een universiteit en de Westduitse ambassadeur. Maar de pakjes bleken cosme tica en kalenders te bevat ten. (ADVERTENTIE) Grote Markt 25 - Breda (Van onze redactie binnenland) UTRECHT „Ik snap niet waarom de huisartsen niets le ren van de melkboeren". Deze opmerking viel donderdag in Utrecht op de algemene verga dering van de Katholieke Unie van Verpleegkundigen en Ver zorgenden, die gewijd was aan dc vraag: „Wordt de beroeps uitoefening belemmerd door de structuren in de gezond heidszorg?" Daarbij kwam ook aan de erde. dat samenwerking tussen huisartsen en bijvoorbeeld wijkverpleegsters wordt be lemmerd door het ontbreken van een goede rayonindeling. Toen de melkboeren indertijd hun wijken saneerden, zo zei dr. H. J. Dokter, tot voor kort voorzitter van het Nederlands Huisartsengenootschap, wer den ongeveer dezelfde tegen argumenten gebruikt. De huis artsen voeren steeds de arts- patiëntrelatie aan. Maar, aldus dr Doikter, die is veel minder belangrijk dan zij denken. Overigens belemmert ook het optreden van drie verschillend gekleurde kruisverenigingen in één wijk de vorming van bijvoorbeeld groepspraktijken of gezondheidscentra. Ook om de huiverlening doorzichtiger te maken is een betere samenwerking nodig tussen de beoefenaars van verschillende beroepen in de gezondheidszorg. Belemmerin gen daarbij zijn volgens dr. Dokter de verschillen in af komst, „sociale laag", status, inkomen en houding („de atti tude van de arts is nog veel te autoritair en vaak ook die van oe hoofdverpleegster"). De artsen zijn zo opgeleid, dat ze bijzonder moeilijk taken kun nen delegeren aan anderen. Samenwerking tussen twee disciplines kan volgens dr. Dokter alleen geleidelijk groeien en niet worden afge dwongen. 0 In Kerkdriel en Velddriel in de Bommelerwaard heeft de rijkspolitie donderdagmorgen bij een aantal inwoners een hoeveelheid vuurwapens en munitie gevonden. In totaal zijn tien wapens in beslag genomen waaronder geweren, een sten- gun, revolvers en 700 patronen. Aan deze voor de eerste maal op grote schaal in de Bomme lerwaard gehouden vuurwapen actie namen zestien politieman nen deel. Op tien van de elf adressen waar men een inval deed, ontdekte men wapens en munitie. Een van de inwoners weigerde een kast open te ma ken waarna deze door de politie werd opengebroken. In de kast vond men twee vuurwapens. WASHINGTON lAFP) President Nixon van de Vere nigde Staten heeft gisteren een tweede en onverwacht on derhoud gehad met Nguyen Phu Due, raadsman van presi dent Van Thieu van Zuid- Vietnam. Deze is naar Wash- inton gestuurd om te pogen de standpunten van de Vere nigde Staten en die van de Zuidvietnamese regering inza ke een regeling van het con flict in Vietnam met elkaar te verenigen. Het eerste gesprek van Nixon met Due is woensdag gevoerd. De eerste Amerikaanse on derhandelaar bij de Vietnaim- besprekdmgen in Parijs, Willi am Porter, zinspeelde don derdag op de 168ste bijeen komst op de mogelijkheid van een spoedig einde van het conflict in Vietnam. MaaT de tegenpartij is van mening, dat de kans op vrede geringer is geworden. - (Van een onzer verslaggeefsters BREDA De PPT voelt wel wat voor het idee een adressenbank op te richten, om reclame beter te kunnen afstemmen op het publiek. De mensen zouden vrijwillig kunnen opgeven naar welke produkten en diensten hun be langstelling uitgaat. Op deze manier zou menl volgens directeur-generaal drs. P. Leenman kunnen voorko-! men, dat teveel drukwerk on-l gelezen de prullenmand in-1 gaat. De geheime onderhandelin gen tussen de Verenigde Sta ten en Noord-Vietnam worden op 4 december voortgezet. De sterkte van de Ameri kaanse troepen in Vietnam is tot onder de 27.000 man ge daald, zo heeft de Amerikaan se minister van defensie. Mel- vin Laird, donderdag in een teievisievraaggesprek meege deeld. Laird deelde nog mee, dat iin de afgelopen week voor het eerst sinds zeven a acht jaar geen enkele Amerikaanse soldaat in Vietnam is gesneu veld. (Van onze redactie binnenland) HAARLEM De Haarlem se politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen de 63-jarige oud-rechter van de Haarlemse rechtbank mr. H. Rambonnet, voor het besturen van een au to onder invloed van drank. Ook heeft de politie het rij bewijs ingevorderd zodat hij voorlopig niet meer mag rij den. Donderdag vorige week stopte mr. Rambonnet in de Zijlstraat in Haarlem met zijn auto. Voorbijgangers waren van mening dat hij onder in vloed van drank verkeerde. Zij waarschuwden de politie. Deze gaf hem in overweging niet achter het stuur plaats te nemen, maar in de auto van de politie. De politie heeft daarna getuigen gehoord en proces-verbaal opgemaakt. (ADVERTENTIE) ffM, De Parker Jotter, wellicht het bekendste schrijfinstrument ter wereld. Feilloos betrouwbaar. In al die jaren is alleen het kleurengamma uitgebreid; verder viel er niets te verbeteren. 12.- (ft Parker Service N.V., Beurs Damrak, Amsterdam, teL 020*222121 Na wat ik gisteren heb voorgespiegeld, zult u begrij pen dat op de verkiezingsdag, afgelopen woensdag dus, naar mijn idee de wind enkele ma len gedraaid is. De jeugd blijkt meer dan je zou hebben verwacht een pro- dukt te zijn van onze liberaal in mekaar gezette prestatie- en consumptiemaatschappij, die ik een soort jungle noem. Maar ja, de ouderen hebben die maatschappij gemaakt. Echter vele anderen geven hoop. Er stond tóch aardig wat tegenwind. Mijn gelukwensen uiteraard aan Bas van de PPR, met zijn al flink radi-kalend koppie. En natuurlijk ook aan de jongeheer Wiegel. Die nu overigens het Neder landse volk wel de Piesn trp de neus zal gaan zetten. Wiegel: Contra-Bas. Dat is een muzikale term, ik weet het, maar dat past toch als je spreekt over het vers gekozen Tweede Kamer koor? In het progressieve koor is de Bas-partij in ieder geval opzienbarend versterkt. En dan, ja, de KVP. V/at een klap, hè- Wie hoog te paard zit, valt diep. En kerk torens zijn hoog. Van de andere kant begrijp ik echt wel dat die terugval van de KVP en ook van de CHU voor veel mensen een ernstige teleurstelling bete kent, vooral omdat dit voor die mensen zoveel met hun geloof te maken heeft. Maar geen enkele partij is alleenza ligmakend, al doen ze ook net alsof. De KVP schmelz(er)t weg. Behalve dat Koekoek weer met twee Boerin de Kamer binnen mag, is daar ook de RKPN, oftewel Rooms Katho lieke Partij Nederland, een parlementair bankje komen bezetten. Zal de bode wel een kniel- baakje bij moeten zetten. Sint (er) klaas Beuker. D'66 heeft voortaan genoeg aan D'6. ■it Die altoos ruziemakende mid denstanders zijn we in ieder ge val kwijt. Waarmee ik niets wil miszeggen tegen middenstan ders als zodanig. Binnenkort zal er ook wel een afsplitsing in de Boerenpartij komen. En daarmee wil ik het voor lopig weer voor gezegd heb ben. Tot morgen. MER1JN SANTIAGO (UPI) „Mij» reis is bedoeld om onze reali teit toe te lichten, Chili te verdedigen tegen agressie en te tonen dat wij op de juiste weg naar sociale gerechtigheid zijn". Dit heeft de Chileense presi dent, Salvador Allende, ver klaard voor zijn vertrek uit Santiago voor 'n reis van twee weken over ca. 28.000 km die hem o.m. naar Noord-Amerika en de Sovjet-Unie zal voe ren. Allende zal na een bezoek aan Mexico maandag de alge mene vergadering van de Ver enigde Naties toespreken. La ter zal hij Moskou en Havanna bezoeken. AMSTERDAM (ANP) De afdeling expeditiediefstallen van het bureau bijzondere za ken van de Amsterdamse poli tie heeft in samenwerking met de rijkspolitie te water zeven mannen aangehouden, die er van worden verdacht het afge lopen jaar voor circa vier ton expeditiediefstallen te hebben gepleegd in het Amsterdamse westelijke havengebied.. V

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 17