Sinterklaasintocht zeeuws WEINIG BEZOEK VOOR TONEEL moeten ook gelukkig worden Moeilijk lerende kinderen Poëtische en imaginaire werelden te Assenede Minimale kennis streek Oplossing BRIEVEN VAN LEZERS Plaatsing Sluis Richting ZOEK DE VERSCHILLEN en andere archeologische ob jecten. Met de daaraan ont leende vormen bouwt Diony se ee:i boeiende nieuwe we reld op, die niet alleen fasci neert door de vorm maar ook door de verfijning van haar glazuren. De formaten van haar plastieken schommelen tussen zeer klein tot middel groot, objecten ter grootte van een appel wisselen af met plastieken tot 50 cm. hoog maar altijd zijn ze boordevol poëtische substan- lie. Te bezichtigen tot 15 de cember a.s. WILLEM ENZINCK 1 fles midden; 2 palmbak rechts; 3 voet van glas; 4 tafelpoot links; 5 snor violist; 6 plooi links; 7 palmblad rechts; 8 plooi arm violist; 9 zitting stoel midd.; 10 dasje man midden. eindredactie bas augustijn Sinds afgelopen zondag vraag ik mij herhaaldelijk af, ofdat Sinterklaas een leest is voor onze kinderen, cf een feest geworden is voor de grote mensen. Fi nancieel mogelijk gemaakt door de medewerking van 90 middenstandszaken uit Hulst, werd de goed heilig man, vergezeld van vele Zwarte Pieten, ingehaald door mu ziekgezelschappen en drum bands uit Hulst, Clinge, Axel, Terneuzen en de pony club uit Hulst. Deze muzika le intocht zal wel in de smaak gevallen zijn bij de grotere mensen, maar wat hebben de kleinere kinderen daaraan, als later blrkt, dat zij, na eerst een uur vanwe ge de demonstraties gegeven op de Markt, in de koude regen gestaan te hebben en door het talrijke publiek te zijn platgedrukt, zij zo goed als met lege handen de goed oeilig man moeten verlaten. Nadat ik zaterdag jl. had ge lezen, dat alle kinderen door 10 Zwarte Pieten zouden worden getrakteerd, waren wij ouders, maar vooral onze kinderen zeer teleurgesteld. Het was gewoonweg een schande. Het was veel beter geweest dat de middenstand wat minder geld uitgegeven had voor de muzikale noot en op deze dag wat meer gedacht had aan onze kinde ren. Aan al die muziek, hoe mooi het ook is, hebben onze kinderen niets, maar met een zakje snoep, een sinaasappel of een kleurboek daar zijn kinderen o zo blij mee, daar zijn het tenslotte toch kinde ren voor. Maar volgens mij was het de middenstand ge woon te doen om de Bel gen. HULST EDDY TAELMAN beslissing om hun kind daar te plaatsen heen. „Enige tijd ge leden zei een moeder mij dat haar kind sinds ze bij ons op school is zoveel vrolijker was geworden en als het ware op bloeide", aldus de heer Boen der. „En dat is ook de uiteinde lijke doelstelling van de school. Zorgen dat deze kinde ren gelukkige kinderen en la ter gelukkige mensen in de maatschappij worden. Er moet ook een goede sfeer op school heersen, want een kind leert optimaal in een gunstige sfeer en ik geloof dat wij hierin geslaagd zijn. Verzuim, behal ve wegens ziekte, komt op on ze school niet voor" Het gewone klassikale sys teem is op deze school onbe kend. Een kind blijft net zolang in een bepaald egroep tot het rijp is voor de volgende groep. De kinderen moeten op school blijven tot het einde van het jaar, waarin ze 16 worden. Maar ook daarna worden ze niet losgelaten. In nauw over leg met de bijzondere arbeids bemiddeling van het arbeids bureau in Terneuzen volgt dik wijls plaatsing in huishou ding, winkel, ziekenhuis of bejaardentehuis (voor meis jes) of bij buitendiensten van gemeenten, sociale werkplaats e.d. (voor jongens). Ook na hun schooltijd kan te allen tijde een beroep worden ge daan op de sociaal-pedagogi sche dienst in Hulst, die de nazorg van deze ex-scholieren ter hand neemt en de pupillen begeleidt tot hun volwassen heid en soms nog daarna. De school in Oostburg telt 4 leerkrachten, er is een spraak- leraar beschikbaar en een vak leerkracht gymnastiek. Er is een sportzaal bij de school en alle leerlingen leren zwem men. Voor de oudere meisjes is er een speciale huishoud school voor de oudere jongens een handenarbeidruimte. De heer Boender verwacht niet dat zijn school nog sterk zal uitgroeien. „Statistisch komt 2 procent van de lagere school jeugd in aanmerking voor on ze school en wij halen mo menteel praktisch dat percen tage". REIN VAN DER HELM Oudervereniging Het be stuur van de onlangs opgerichte oudervereniging voor het kath. onderwijs te Sluis besloot in verband met de door haar ge wenste openheid in haar beleid, in het vervolg ook een afge vaardigde van de leerkrachten en een vertegenwoordiger van het r.-k. schoolbestuur tot haar bestuursvergaderingen uit te nodigen. De ouders van de leer lingen krijgen de gelegenheid om schriftelijk kandidaten op te geven voor de a.s. vacatures in het schoolbestuur en de noodzakelijke aanvullingen in de oudervereniging. J. P. Spee werd aangewezen als vertegenwoordiger van de Sluise oudervereniging in de diocesane ouderraad in het bisdom Breda. In principe werd besloten om begin 1973 voor de ouders een voorlich tingsavond te beleggen om trent de volgende onderwer pen: a. leesvoorwaardentoets, b. projectonderwijs godsdienst. c. wiskunde op de lagere school. 0 R. S. Boender. OOSTBURG ,,De school voor moeilijk le rende kinderen stelt zich ten doel de kinderen de minimale kennis bij te brengen die nodig is om hen in de maatschappij staande te houden", al dus de heer R. S. Boen der, hoofd van de school voor moeilijk lerende kinderen in Oostburg. Die minimale kennis omvat nog een heel rij tje: - Reken v aard; gheid Taalvaardigheid en het schrijven van een voudige brieven Klokkiaken Het leren omgaan met geld Hanteren van spoor boekje e.i Invullen van formu lieren Seksuele voorlich ting 0 Zwemdiploma's A en B Handvaardigheid voor jongens 9 Huishoudelijke taken voor meisjes. Gedragsregels der maatschappij en het zich houden daaraan 0 Sociale gedragsregels en het werken in groepsverband „Boven deze minimale kennis is uiteraard nog van alles mogelijk", al dus de heer Boender. „Maax dit hangt af van de individuele capacitei ten van ieder kind. 0 Foto boven: Kinderen van de eerste klas. 0 Foto onder: Kinderen van de eindklas. (Van onze correspondent) SLUIS De eerder matige publieke belangstelling voor de najaarsuitvoering van de Sluise Rederijkerskamer „d'Oranjebloem" betekende zo wel voor het bestuur als de spelers een teleurstelling. Het is voor de Rederijkerskamer wel leuk om een groot aantal leden (ruim 400) te hebben, maar als de toneelgroep zich een paar maanden flink in spant om deze leden de gele genheid te geven zich een avond kostelijk te amuseren en tweederde van het leden aantal schittert dan door afwe zigheid, dan is dit minder prettig. Want kostelijk amuseren kon men zich bij de vlotte opvoering van het blijspel „Tot wederdienst bereid" van Piet Mossinkoff. De invloed van de nieuwe, zij het helaas slechts tijdelijke, regisseur G. van Oorschot was duidelijk merkbaar en droeg zeker bij tot het succes. De uitblinkers moeten in de eerste plaats worden gezocht in de dames- rollen met de dames A. de Bree-Scheenjes, R. Buize-De- baere en niet te vergeten de spil, waarom alles draaido mej. A. Hubregtse. Bij de heren viel vooral C. Westerweele, op, die met zijn vertolking van Oliver Smith, een oude zeerob, vooral de la chers op zijn hand had. De grime en de aankleding van het toneel was goed verzorgd. En nogmaals de kwaliteit van het spel en ook het toneelstuk zelf, hadden beslist recht op een grotere belangstelling. Er werd tevens bewezen, dat de uitvoeringen van de Rederij kerskamer in Sluis niet zo maar een Sluise traditie is, die zijn tijd zou hebben over leefd. De weggebleven leden van „d'Oranjebloem" hadden voor het bijwonen van deze opvoering met een gerust hart hun tv voor een avond in de steek kunnen laten. Zij had den zich dan zeker zo goed geamuseerd en ermede toe bij gedragen, dat deze traditie niet in verval raakt. Na afloop van de voorstellingen zorgde een werkelijk onvermoeibaar duo „Jut en Jul" voor een goede stemming, die de bezoe kers de gelegenheid gaf nog enkele uurtjes gezellig met de „beentjes" van de vloer te gaan. 0 Carmen Dionyse, de echtgenote van Fons de Vogelaere, put inspiratie uit bepaalde oervormen, die zij herschept in een nieuwe wereld, boeiend van vorm en poëtische inhoud. OOSTBURG „De hou ding ten opzichte van onze school is de laatste vijf jaar sterk verbeterd. Men gaat hoe langer hoe meer besef fen dat het moeilijk lerende kind recht heeft op apart onderwijs, dat is aangepast aan zijn niveau" De heer R. S. Boender, hoofd van de school voor moeilijk lerende kinderen in Oostburg is blij met de po sitieve instelling die ingeno men wordt ten aanzien van zijn school, zowel door ou ders, als door scholen en ge meenten- De heer Boender werd op 1 januari 1968 aan de school als hoofd benoemd. De school tel de toen 35 leerlingen. Hij on derhoudt zeer nauwe contacten met alle basisscholen in West- Zeeuwsch-Vlaanderen, het re- kruteringsveld voor de Oost- burgse school. Daarnaast houdt de school intensief con tact met de ouders van moei lijk lerende kinderen. Momen teel telt de school 54 leerlin gen in de leeftijd van 7 tot en met 16 jaar. Vooral het contact met de ouders en de voorlich ting over de werkwijze van de school aan hen is zeer belang rijk. „Het grote probleem is het toestaan aan het kind onze school te volgen. Veel ouders zagen dit vroeger als een soort degradatie, wat het zeer zeker niet is. Meestal blijkt dat een leerling op de lagere school niet meekan, dat het heit moorden de tempo in de klas niet kan volgen. Mijn standpunt is dan: het kind kan wel vooruit, maar dan op een aangepaste school en aangepast aan zijn capaciteiten". De heer Boender houdt de ouders wel altijd voor dat het plaatsen van hun kind op zijn school een soort „eenrichtings verkeer" is. „Het is niet mo gelijk de opgelopen achter stand van het kind weg te werken en het dan weer te plaatsen op de basisschool". Onze school is in feite een eindpunt, waar wij de kinde ren zoveel mogelijk kennis bijbrengen die het later nodig heeft om zich in de maat schappij staande te houden", aldus de heer Boender. De leerlingen zijn ingedeeld in vier groepen, de aanvangs- groep, de jongensgroep van 10-13 jaar, de huishoudgroep voor meisjes tot 16 jaar en de arbéidsgroep voor jongens tot 16 jaar Aan de plaatsing op zijn school gaat, aldus de heer Boender, een uitgebreide test vooraf, waaraan wordt meege werkt door de schoolarts, de heer Boender en het hoofd der school van de desbetreffende leerling. Uiteraard geschiedt een en ar.der in nauw overleg met de ouders. De minimumleeftijd voor de school is 7 jaar. „Omdat plaat sing in Oostburg een definitie ve zaak is moet het kind de kans krijgen zich eerst te ma nifesteren op de lagere school. De beslissing om een kind daarna bij ons te plaatsen moet vaststaan na een zorg vuldig onderzoek en mag ab soluut geen overhaaste zaak zijn". Meestal, als het kind enige tijd op de school voor moeilijk lerende kinderen is, groeien de ouders over de pijnlijke Pim de Rudder, de ar- chitekt en leider van de Galerij Margiaretha de Boevé te Assenede is er de man niet naar om het tien- of twaalfjarig bestaan van zijn expositieruimte offi cieel te gaan vieren. Maar in de huiskamer en in in tieme vriendenkring wil hjj wel weten dat het in derdaad zo is en dat hij met veel plezier de plakboeken van alle tentoonstellingen die hjj in de loop van die jaren georganiseerd heeft met enige verbazing en vaak ook wel met voldoe ning nog eens heeft door- giekeken. Naar buiten toe blijkt van dat twaalfjarig bestaan maar weinig, tenzij men de aankon diging van de nieuwste ex positie van Fons de Vogelaer en zijn vrouw Carmen Dio nyse aandachtig leest. Daar staat namelijk: „Na tien jaar terug in galerie Margaretha de Boevé". Hoe het ook zij een feest- expositie is het in ieder ge val geworden: Fons de Voge laer, professor aan de Acade mie van Beeldende Kunsten te Gent, presenteert een aan tal pentekeningen, waarvan de motieven hoofdzakelijk bestaan uit tuinen en tuinen met huizen, imaginaire tui nen en huizen wel te ver staan, droomtuinen, zo men wil, waarvan de verschillen de partijen met veel wit over het vlak verdeeld zijn. De zwart wit-verdeling is zo geraffineerd dat de be schouwer van het werk wel als vanzelf met het oog door deze tuinen en landschappen gaat dwalen en daar begint de wereld van de wonderen- De Vogelaere beschrijft ze niet maar roept ze abstra herend op. Niet minder poëtisch is de wereld van de bekende kera miste Carmen Dionyse, De Vogelaers echtgenote, even als haar man verbonden aan dezelfde Gentse Academie. Haar werk verwierf met recht internationale bekend heid. Overwegend abstract van aard, is het geïnspireerd cp bepaalde oervormen uit de ivatuur, kristallen, ge steenten, maar ook op fossie len en andere „gevonden voorwerpen" als mummies 0 Fons de Vogelaere maakt „droomtuinen" met een geraffineerde zwart-wit-verdeling.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 7