Turkse groothandelaar in opium liep na half jaar in valstrik t t GROOTSTE OPIUMVANGST IN TURKIJE Oosterse schat in bank Lichtenstein Rode Kruis Axel zamelt weer bloed in „FIAT 124" PRIVÉ-PAPYRUSROLLEN VOOR MILJOEN DOLLAR OPENING van Garage „JOSIASSEN" t Schoenmakers Terneuzen B.V. „Veiligheid" SENKING OLIEKACHEL ANTIEK Te koop: MOOI GELEGEN BUNGALOW J. F. Rouw B.V. Uitnodiging De transactie Eerste aanhouding Goede vangst De prijs U kunt de nieuwe Morris Marina beter en rustiger bekijken bij: Autobedrijf R. de Beule S[M?!™j v. Vind maar eens'n snellere, ruimere auto voor die prijs. 2.000 fragmenten Handel en wet Ontcijferen DERTIEN TON KRIJT OP DE WEG Donderdag 30 november 1972 In het Ignatiusziekenhuis te Breda is heden tot onze droefheid geheel onverwacht van ons heen gegaan, voorzien van het Sacrament der Zieken, onze geliefde zuster, schoonzuster en tante, PHARAILDIS DELLAERT Zij bereikte de leeftijd van 69 jaar. Amsterdam E. van der Heijden-Dellaert L. van der Heijden Breda C. Dellaert Breda L. Visser-Dellaert K. Visser Breda M. Dellaert-Willemse Breda J. van Oosterhout-Dellaert Chr. van Oosterhout De nichten en neven. Breda, 28 november 1972 Ginnekenstraat 13, boven. De gezongen H. Mis van Requiem, waartoe u wordt uitgenodigd, zal worden opgedragen za terdag 2 december a.s. om 11.00 uur in de paro chiekerk van de H. Antonius, St. Janstraat, waarna de bijzetting zal volgen op de r.-k. be graafplaats „Zuylen", Haagweg 332, Breda. Samenkomst voor de familie om 10.30 uur in de rouwkapel van het Ignatiusziekenhuis. Avondmis vrijdag om 19.15 uur in de St.-Joost- kapel aan de Ginnekenstraat. GEEN BEZOEK AAN HUIS. GAARNE UW GEBED. Heden is zacht en kalm van ons heengegaan, in het St.-Liduinaziekenhuis te Hulst, voorzien van de H. Sacramenten der Zieken, in de ouder dom van 85 jaar, onze innig geliefde en zorg zame echtgenoot, vader, behuwdvader, groot vader, broer, oom en neef, de heer PETRUS JACOBUS VERBIST echtgenoot van mevrouw Maria Petronella Warrens Wij bevelen onze overledene in uw gebeden aan: Hulst M. P. Verbist-Warrens Koewacht J. Verbist M. Verbist-Roover en kinderen Hulst E. Verbist Koewacht M. v. d. Vijver-Verbist H. v. d. Vijver en kinderen Ossenisse I. Valckx-Verbist F. Valckx en kinderen! St. Jansteen A. Pieters-Verbist S. Pieters Boschkapelle R. Verbist R. Verbist-v. Putte Boschkapelle C. Verbist B. Verbist-Verrassel en kind Stoppeldijk R. Vereecken-Verbist R. Vereecken en kinderen Familie Verbist Familie Warrens Hulst, 29 november 1972 Marijkestraat 6. De plechtige uitvaartdienst, waarbij wij u be leefd uitnodigen, zal plaats hebben op zaterdag 2 december 1972 om 10.30 uur in de basiliek van de H. Willibrordus te Hulst, waarna begra fenis op het r.-k. kerkhof aldaar. Samenkomst: St.-Liduinaziekenhuis, ingang Ta bakstraat, om 10.00 uur. De overledene ligt opgebaard in de rouwkamer van het St.-Liduinaziekenhuis te Hulst. Vrijdag om 19.30 uur eucharistieviering in de basiliek. Zij die bü vergetelheid geen rouwbrief hebben ontvangen, gelieven deze advertentie als zodanig te beschouwen. Heden overleed tot onze diepe droefheid, zacht en kalm voorzien van de H. H. Sacramenten der zieken, onze lieve vrouw, moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder MARTINA ROMAN echtgenote van Marinus Rijk. Op de leeftijd van 85 jaar. Heinkenszand: M. Rijk J. M. Rijk M. Vermeulen-Rijk J. E. Geus-Rijk A. V. Geus Klein- en achterkleinkinderen. Heinkenszand, 29 november 1972 Dorpsstraat 54. De plechtige uitvaartdienst zal plaatshebben op zaterdag 2 december a.s. om 10.00 uur in de parochiekerk van de H. Blasius te Heinkenszand, waarna de begrafenis op het r.-k. kerkhof al daar. Rozenkransgebed vrijdagavond om 7 uur in voornoemde parochiekerk. Het gemeentebestuur van Middelburg geeft met leedwezen kennis van het overlijden van de heer W. C. UITERLINDEN in leven hoofdagent van gemeente-politie van Middelburg. Zijn trouwe dienst en plichtsbetrachting zullen in dankbare herinnering blijven. Middelburg, 29 november 1972. Burgemeester en wethouders van Middelburg, Drs. P. A. Wolters, burgemeester. Mr. J. Hooij, secretaris. Door omstandigheden ter overname aangeboden van le eigenaar: 4 deurs, kleur ivoor, Bouwjaar: nov. 1970, km.-stand: 83.000 PRIJS: 3.750,— Stationsweg 30, tel. 01150-3655, Terneuzen. (door Rodney Prider en Nick Ludington) ISTANBOEL (AP) Ruim zes maanden geleden begonnen Turkse en Amerikaanse agenten van de narcoticadiensten een valstrik te spannen voor een grootgrondbezitter in het oosten van Turkije van wie de politie wist dat hij een groothandelaar was in de illegale opiumhandel. Half oktober kon de man worden gepakt en met hem meer dan duizend kilo ruwe opium. De hele operatie, die men „The Turkish Connection" zou kunnen noemen, deed de ook door de film vermaard geworden „French Connec tion" in het niet vallen, zei een van de Amerikaanse agenten toen alles achter de rug was. De man om wie het ging was de 48-jarige Ismail Oz- demir, lid van de provinciale vergadering van de oostelij ke provincie Malatya en „Aga". Dat is de titel die men geeft aan patriarchale grondbezitters die hele dor pen de hunne kunnen noe men. Ozdemir en zijn volgelin gen zijn ook lid van de min- derheidssecte „Alevi"; dat zijn Moslims wier onafhan kelijke en nogal eens rebelse houding jegens het centrale gezag berucht is. Ozdemir bezit drie dorpen en veel grondgebied en ln de hoofdstad van Malatya boven dien twee eethuizen, een hotel en een serie winkels. In 1969 was hij kandidaat voor het parlement, maar verloor. De mensen van de narcoticadien sten probeerden al jaren de man te grijpen. Het verhaal van de arresta tie van Ozdemir werd in stuk jes en beetjes verteld door de chef van de afdeling van de politie te Istanboel die zich bezighoudt met verdovende middelen, Machmoet Dikler en andere politiemensen. „Opera tie Malatya" begon en eindig de in een van Ozdemirs eet huizen dat de naam „Emniyet" droeg, dat betekent „veilig heid". Als de man had gewe ten wie de drie mensen waren met wie hij in april samen kebab en rijst at dan zou hij de naam van het restaurant wel hebben veranderd. Want het waren mensen van de nar- coticadienst: twee Turken en een Amerikaan. Zij deden zich voor als grote inkopers van een internatio naal syndicaat dat er voor zorgt dat de Turkse opium te recht komt bij de uiteindelijke kopers, de verslaafden in Amerika. Ozdemir en zijn gas ten draaiden er voorzichtig omheen en het woord opium werd niet genoemd. De hande laar wist donders goed dat de narcoticadiensten de laatste tijd actiever waren dan ooit en dat, zoals een van de agen ten placht te zeggen, de Turk se handelaren „zo schuchter Speciale aanbieding Speciaal voor uw Caravan of weekend huisje, van 360,- nu voor 250,- Govers recreatie Wouwseweg 120 Bergen op Zoom Tel. 01640 - 3 33 55 VOOR NAAR PHILIPPINE te Zaamslag aan de Ridder Robert- straat 7. Indelinggrote woonkamer, 3 slaapkamers, badkamer, garage/ber ging. Billijke vraagprijs. Inlichtingen makelaarskantoor Herengracht 4-5 Terneuzen, Tel. 0 11 50 - 57 51. waren geworden als jonge bruiden". Het drietal nodigde Ozdemir uit tot een onderhoud in Istan boel, en dit werd aanvaard. In Istanboel had men een onder houd in het luxe hotel waar Ozdemir was gaan logeren. Na veel heen en weer ge praat zei Ozdemir, dat hij de drie mannen 200 kilo wilde verkopen. Deze zou worden afgeleverd in Istanboel en, naar men aanneemt, afkomstig zijn uit een geheime opslag plaats in Malatya. Maar de eerste lading be stond uit zeep en die was precies zo keurig verstopt in Ozdemirs auto als men dit met verdovende middelen doet-... Als de agenten er in waren gelopen dan zou de hele zaak voor niets zijn geweest en Oz demir de dans zijn ontspron gen. Maar zij accepteerden de zeep kalmpjes alsof zij een dergelijke voorzorg verwacht ten en waardeerden en lieten daarna Ozdemir telegrammen zien die zogenaamd uit Mar seille kwamen. Ze leken op bevelen van een ongeduldig geworden „hoge baas' in de organisatie die de opium nu wei wilde hebben ter raffine ring in geheime laboratoria in Zuid-Frankrijk tot heroï ne. Eindelijk gaf Ozdemir toe in september 200 kilo opium te zullen verkopen, en deze keer echt spul. De Turks-Ameri- kaanse groep „kopers", gedekt door vijf agenten, vertrok naar Malatya. Machmoet Dikler leidde de operatie. Hij ging onder een aangenomen naam in een hotel te Malatya loge ren en gaf als beroep inge nieur op. Ozdemir eiste even wel, dat er slechts één koper moest komen opdagen en de twee anderen keerden terug naar Istanboel. Maar de politie kon de enig achtergebleven agent toch een contactpunt op geven, namelijk een hotel in Kayseri ,op de weg van Mala tya naar Istanboel, waar hij een brief moest ophalen als de transactie doorging Ozdemir reed met de agent rond van 9 tot 14 uur, op verschillende plaatsen om de stad heen, om na te gaan of de kust veilig was. Eindelijk reed hij naar een van zijn „eigen" dorpen dat ergens in het woeste berg land lag, en daar kwamen de 200 kilo opium tevoorschijn. Er was al een deel van be taald, de rest zou volgen in Istanboel. Ozdemir bleef in Malatya en stuurde een van zijn mensen, Fettach Sahin, met de agent mee op de 1100 kilometer lange rit naar Istan boel. De agent kon evenwel lang genoeg Sahin van zich weg houden om in Kayseri de brief op te halen en zijn collega's te waarschuwen. Die wachtten op hem, juist buiten Istanboel. Op een van de ponten over de Bosporus, die Aziatisch en Eu ropees Turkije van elkaar scheidt, werd Sahin gegrepen Uiteraard werd de arrestant strikt geheim gehouden. Een paar dagen later gingen de „kopers" terug naar Mala tya, deze keer om te trachten Ozdemir te pakken te krijgen. De man zat te springen om nieuws van Sahin. Men trof Ozdemir in het eethuis „Emni yet" waar kip werd gegeten besproeid met raki, de Turkse arak. De opium was eerste klas geweest, zeiden de agenten, en men wilde graag meer hebben. Hierop ging iedereen naar ho tel Sinan, maar Ozdemir was zenuwachtig en zei dat hij ei genlijk op weg was naar An kara en dat men het gesprek kon vervolgen als hij terug was in Malatya. De agenten merkten dat het nu tijd was om in te grijpen. Ozdemir kreeg te horen dat het spel uit was en na enige ogenblikken de heilige on schuld te hebben uitgehangen, gaf hij toe dat men hem te pakken had gehad. Een van de agenten zei na derhand: „Ik had hem zo goed Ieren kennen, dat ik me haast voelde of ik hem verraden had". De volgende morgen vroeg trokken de politiemannen met een afdeling van de Tuitee militie naar het dorp van Oz demir, waar de opium van daan was gekomen, Bayramu- sagi. Daar vond men, verbor gen in een bouwland en onder een muur, twee zakken met daarin niet minder dan 1025 kilo ruwe opium. Als men van een kweker opium koopt, betaalt iemand ongeveer 350 Turkse ponden (25 dollar) per kilo. De prijs die Ozdemir had bedongen voor zijn opium die al jaren oud was en opgeslagen lag ln blikken die waren gaan roes ten, was tweemaal co hoog geweest. Alle opium zou tot heroïne verwerkt tenslotte ln Amerika „op straat" 27 mil joen dollar hebben opge bracht. In en bij Malatya hangen nog veel kleinere handelaar tjes rond en de agenten werden tenslotte door deze lieden als het ware bestormd, want ,4« grote opkopers" waren geko men, en dat waren zij.-.. En passant werd nog 140 kilo hasjiesj in beslag geno men en werden drie arresta ties verricht in Malatya. Poli tieman Machmoet Dikler wal uiterst tevreden over de grote vangst maar, zei hij, „uw Tur kish connection" is hiermee niet afgelopen. Er zijn er nog meer Maar reken maar dat we de jongens achter de broek blijven zitten". VRIJDAG 1 DECEMBER BEESTENMARKT 19 HULST TEL. 01140 - 4010 Wij doen dit zonder feestelijk vertoon, doch wij bieden u vakmanschap en goede service bij reparatie en onderhoud van uw auto enz. alle merken en types. Vele jaren ervaring staan daar borg voor. Ook het aangewezen adres voor benzine en olie. Gentsevaart 79, Kapellebrug. Tel. 01140 - 2097 a. f8490.- gjjBRCISU liYlANDNfcDERIAND,GOUDA,TEL:OI62B.4B44.AUSnN-TRlUMPH-IAOUAR.LANDROVER*MORRIS-MG-ROVER JERUZALEM (AP) In een bankkluis in Europa be vindt zich een verzameling van Oosterse geschriften van 1200 jaar oud die van onschatbare waarde kan z\jn voor hen die de eerste periode van de Islamitische overheersing zouden willen bestuderen. Een Israëlische deskundige heeft gezegd dat het hier 's werelds grootste privé-verzameling van papyrusrollen betreft en „een van de fascinerendste vondsten op dit ge bied is van de laatste 50 jaar". werden overgebracht naar de kluis van een bank in Liech tenstein, maar juridisch kom men er niets tegen doen. De manier waarop de papyri van Egypte naar Israël en vandaar naar Liechtenstein waren gekomen, is spannend en kon zo uit een avonturenro man komen. Een Amerikaanse hoogleraar is van mening dat de rollen van „zeer groot belang zijn" en ertoe kunnen bijdragen dat meer kennis wordt verkregen van de wereld van de Islam onmiddelijk na de dood van de profeet Mohammed. De eigenaar van de rollen een in Jeruzalem wonende Arabier, wil de verzameling verkopen voor 1 miljoen dol lar, maar voor minder als dat blijft de schat in zijn geboor testad. De verzameling bestaat uit 2.000 fragmenten. Ter verge lijking: die van de universiteit van Michigan bestaat uit 10.000 fragmenten maar over het bijeenbrengen daarvan heeft men 50 jaar gedaan. Vierhonderd der fragmenten zijn in het Arabisch, de rest is in het Grieks, het Koptisch, het Hieratisch (de taal der Egyptische priesters) en het Demotische, eveneens een Egyptische taal. Terwijl over het algemeen papyrus-fragmenten zeer klein van formaat zijn zulks in verband met de kostbaarheid van het materiaal in de oude tijden bevat de verzameling exemplaren die men inderdaad geweldig van afmeting kan noemen. Zo is er een bij, waarop het decreet is geboek staafd waarbij een provinciale gouverneur wordt benoemd in het Egypte van de ach(ste eeuw. Het meet 36 bij 60 cen timeter,. zowat de afmetingen van een krant. „Diit allemaal is onschatbaar voor een geleerde die een stuidde wil wijden aan de vroegere tijden van het Is lamitische imperium", aldus dr Mosje Sjaron, hoogleraar in de Islamistiek aan de He breeuwse universiteit te Jeru zalem. Israël had getracht te ver hoeden dat de documenten De papyri waren verzameld door een Egyptische antiqair. Hij hield ze voor zijn overheid verborgen en had ze wegge stopt in een kippenren in Cai ro. Aan sommige der fragmen ten zitten thans nog veertjes. Issa Maroegi, een Assyrische Christen uit Jeruzalem, boorde van vrienden in Egypte van de verzameling en kocht de rollen onmiddellijk op. Ze werden zeer in het geheim uit de kippenren gehaald en als postzending „door een eer biedwaardig Egyptische heer" naar het vliegveld gebracht en verzonden. De verzameling bereikte Jordanië in oktober 1969. Me dewerkers van Maroegi haalden haar daar op en brachten haar via de Jordaan en het bezette Jordaanse gebied naar de nieuwe eigenaar in Jeruza lem, Toen kreeg de wereld er voor het eerst over te horen. In Egypte was men woest. Issa Maroegi, directeur van een ziekenhuis werd er van be schuldigd de schat te hebben gestolen. En Jordanië deed weten dat de verzameling op „perfide manier aan de vijand Israël was afgeleverd". Maar Maroegi kon met do cumenten bewijzen dat hij de rollen had gekocht en dat er een officiële Jordaanse invoer vergunning voor was afgege ven. Verder commentaar: „Wat Egypte betreft: laat ze maar schreeuwen. Brengen die mensen hun schatten onder in kippenrennen? Ik zal ze de veren terugsturen." Israël, dat het economisch niet zo majkkelijk heeft, wilde de rollen niet van Maroegi ko pen. Zij waren eerst door een officiële commissie onderzocht en het oordeel luidde: ze zijn authentiek en de prijs die er voor wordt gevraagd, waard. Maar het kabinet vond dat men beter een miljoen doliar kon neertellen voor Joodse dan voor Islamitische artefac ten en in juni 1970 bracht Maroegi zijn schat persoonlijk naar Liechtenstein, in weerwil van de protesten van oudheid kundigen en geleerden. Prof. Jacob Lassner, een deskundige op het gebied van het nabije Oosten die verbon den is aan de Wayne-universi- teit in Detroit, is van oordeel dat de verzameling van Ma roegi van groot belang is voor iets of iemand die naam wil maken bij Islamitische studies, en ook dat zo iemand tiental len jaren nodig zal hebben de rollen nauwkeurig te ontcijfe ren en te bestuderen. De rollen zijn gewikkeld om stokken. Men heeft ze „los" kunnen maken met behulp van stoom en dit heeft maan den geduurd. Ze zijn, aldus dr. Sjaren van de Hebreeuwse universiteit te Jeruzalem, bij zonder goed bewaard geble ven. Hij had de kans gehad ze te bestuderen voor ze het land uitgingen, en had dit kunnen doen met het blote oog en zonder gebruik te behoeven maken van chemische hulp middelen. De meeste teksten gaan over zaken de handel en de wet betreffend. Zo zijn er ont vangstbewijzen bij, aanmanin gen van schuldeisers en prijs lijsten van winkeliers voor za ken als graan en suiker. Er is ook een brief bij van een in vloedrijke Egyptenaar aan het hoofd van de politie te Cairo waarin hij hem verzoekt een familielid dat in moeilijkhe den was gekomen, vrii te la ten. De rollen bevatten ook ge dichten en verhandelingen uit dc Koran. Dit laatste zou een vrome Moslim verbergen als hij ze in huis had. omdat de verhandelingen niet altijd ge heel overeenstemmen met de aanvaarde versie van het hei lige boek van de Islam. „Aan de hand van dit mate riaal kunnen wij de financiële toestand van die tijd bestude ren, nagaan hoe de prijzen toen waren en wat men deed met schuldenaren", aldus dr. Sjaron. „Wij kunnen dan ook nagaan hoe Joodse en christe lijke minderheden werden be last, hetgeen in feite betekent hoe zij werden behandeld. Een fragment als de brief aan de commandant der politie tekent levendig de stijl van het leven in die tijd. Het Islamitische rijk was in verval geraakt, om dat de economische opzet niet deugde en men de voorkeur gaf aan de handel en de land bouw verwaarloosde", aldus dr. Sjaron. „Daarover kan men in de papyri lezen, je zou ze kunnen beschouwen als een soort van krant uit die tijd." Prof. Lassner uit Detroit vindt dat er een groot tekort bestaat aan oorspronkelijk ma teriaal over de eerste twee eeuwen na Mohammed en dat de geleerden het grotendeels moeten hebben van wat de Islamitische historici hebben nagelaten. De slotconclusie der geleerden: „Het is bijzonder jammer dat de papyri in een bankkluis liggen. Wie weet wel hoe lang nog. Eigenlijk had er ai iemand bezig moeten zijn met het ontcijferen er van (Van onze correspondent) GOES Op rijksweg 58 nabij 's-Heer Arendskerke is gistermorgen om 14.15 uur een vrachtauto omgeslagen. De be stuurder raakte op onverklaar bare wijze in de berm, kwam terug op de weg, raakte de macht over het stuur kwijt waardoor de wagen omsloeg. Hierdoor kwam de gehele la ding namelijk dertien ton krijt op het wegdek terecht. Het verkeer heeft tot ongeveer 11.30 uur hinder hiervan on dervonden. De vrachtauto is zwaar beschadigd wegge sleept. (Van een onzer verslaggevers» AXEL Evenals vorig jaar, organiseert de plaatselijke af deling van het Rode Kruis volgend jaar een bloedafname- avond. Die wordt gehouden op 24 januari. Aan het begin van dit jaar leverde de actie 135 flessen bloed op, maar in ja nuari van volgend jaar wordt op een nog veel beter resul taat gerekend. Volgens secretaris K.J. van Drongelen van het Rode Kruis in Axel is men over het resul taat van 1972 niet ontevreden, maar had men toch eigenlijk wel een iets grotere opkomst willen zien. „We hopen, dat de inwoners zich deze keer niet laten weerhouden om wat bloed af te staan", zo zegt hij. De aanmeldingsformulieren voor deze avond worden huis- aan-huis verspreid en ze moe ten uiterlijk tien dagen voor de afnameavond weer in het bezit zijn van de afdeling. De afnameplaats is traditiege trouw gevestigd in de christe lijke kleuterschool aan de ds Jan Scharpstraat 1 in Axel. Aanmeldingen kunnen ge schieden bij de heer Van Drongelen, Pironstraat 48 in Axel (01155-1569). De bloed transfusiedienst van het Ne derlandse Rode Kruis behoort tot een van de best georgani seerde diensten in de hele we reld. Volgens het Rode Kruis hangt het van de Nederlandse bevolking af „of deze organi satie, die voor vele landen een voorbeeld is, ook in de toe komst zijn grote reputatie zal kunnen behouden". Een van de belangrijkste pijlers is na melijk de vrijwillige bloedge ver. De vrijwillige bloedge vers staan bij afnameavonden ieder een halve liter af. Dit „tekort" wordt daarna weer snel aangevuld, zonder dat men daarvan iets merkt. Door de steeds groter wordende kennis op dit gebied is het mogelijk, behalve vloeibaar plasma, ook allerlei andere be langrijke eiwitpreparaten uit bloed te vervaardigen die door vele zieken levensreddend kunnen zijn. Er is steeds meer bloed voor alle doeleinden no dig. Op dit laatste punt ver richten vooral ook de plaatse lijke Rode Kruis-afdelingen met de organisatie van de tra ditionele afnameavonden zeer verdienstelijk werk. Voor wat Axel betreft is dit trouwens niet de enige activi teit. Op 8 januari zal bij vol doende deelname een EHBO- cursus worden begonnen. De lessen worden van 19.00 tot 21.00 uur gegeven in de huis houdschool aan de Tuinstraat. De totale kosten voor deze cursus, die bestaat uit 12 les sen, inclusief lesboekje en examengeld, bedragen 1,20 gulden. Gegadigden kunnen zich aanmelden bij K.J. van Drongelen, Pironstraat 48; P. Michielsen, Gen. Meijerstraat 13b en M.P. Bakker, Singel- weg 7. allen in Axel.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 4