Huis aan huisactie tegen kerncentrale ZEELAND TOONT PLAATSELIJK VEEL VERSCHILLEN Winst voor progressie ven Statenlid wil hoorzittingen over ziekenhuisplan ZIEKENHUIS PLAN VALT SLECHT D 66 verliest grootste deel van aanhang STADHUIS GESCHIKT GEMAAKT VOOR GEHANDICAPTEN Subsidie overzicht gevraagd lil Zeeuwsch-VIaanderen Zeeland fijn land ANALYSE STEMGEDRAG In Terneuzen stad streek Ingezonden mededeling Zwaar gewonde Onbestendig Donderdag 30 november 1972 (Van een onzer verslaggevers» MIDDELBURG De Vere niging Milieuhygiëne Zeeland is begonnen met het huis aan huis verspreiden van model- bezwaarschriften tegen de in- bedrijfsstelling van de kerne nergiecentrale van N.V. PZEM in drie kernen van de ge meente Borsele. Er worden in totaal zo'n 1500 model-be zwaarschriften uitgezet. Zater dag zullen zij bij de bewoners van de drie kernen, die alle maal dicht bij de atoomcentra le gelegen zijn, weer worden opgehaald. „Wat wij doen is nieuw", aldus een woordvoerder van de VMZ. „In de komende da gen zal n.l. blijken of er wer kelijk sprake is van ongerust heid bij de bevolking over de komende inbedrijfsstelling van de kerncentrale. De mate van ongerustheid kan n.l. wor den afgeleid van het aantal ondertekende model-bezwaar schriften". De gemeente Borsele heeft aan de actie, die niet alleen het karakter van een opinie peiling heeft, maar ook een mobilisatie van eventueel la tente ongerustheid betekent, medewerking verleend door een zaal ter beschikking te stellen. Daar zal zaterdagoch tend door bestuursleden van de VMZ de balans van de campagne worden opgemaakt. Behalve deze campagne voert de VMZ, met behulp van be zwaarschriften, ook een actie onder haar eigen leden. Zoals wij reeds hebben gemeld, wil de VMZ bereiken, dat de atoomcentrale pas gaat draaien als proeven die in 1975 in Amerika worden uitgevoerd, hebben aangetoond dat het zgn. noodkoolsysteem dat ook in de atoom-kerncentrale Borssele is ingebouwd, feilloos werkt. Bovendien wil de VMZ strengere normen voor de uit stoot van licht radio actieve dampen en dito koel water. Behalve de VMZ is ook de raad voor milieudefensie in Den Haag in het geweer geko men tegen de kerncentral. Bovendien heeft zich in Ze< land nog een comité ad h aan de bevolking geprese teerd. Volgens een voorzich ge raming zou het aantal r zwaarschriften tegen de ke: centrale de duizend ver gat overtreffen. Het maxima haalbare aantal bezwaren br loopt echter meer dan driedu zend.'" (ADVERTENTIE) De St.-Nicolaasaktie van de Zaamslagse winkeliers vereniging ZAVO is tot nu toe bijzonder succes vol verlopen. Er zijn reeds diverse prij zenregens gevallen met o.a. geldprijzen van S 100,—1 Dit zal voor 5 december nog twee maal het geval zijn. Door bij de deelnemende winkels (herkenbaar aan raambiljet) te kopen, be haalt men extra voordeel als gevolg van de zegel- aktie. Bovendien kan iedere ko per meedingen naar de zeer aantrekkelijke geld prijzen. Een dergelijke aktie bezorgt niet slechts een enkeling, maar iedere koper profijt in een dure tijd. (Van onze correspondent) ZIERIKZEE Op de pro vinciale weg tussen de Zee- landbrug en Rijksweg 18 is een personenauto bestuurd door de 47-jarige W. D. N. A. uit Purfleet (Engeland) ge slipt en over de kop geslagen. De bestuurder werd daarbij zwaar gewond en is overge bracht naar het Rode Kruis- ziekenhuis in Zierikzee. Zijn auto werd zwaar beschadigd. Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het KNMI op woensdag om 18.00 uur: Onbestendig en temperatu ren meest boven normaal. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor vrijdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min. temp.: 0 tot 5 graden boven normaal. Max. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 3 Min. Temp.: 1 tot 6 graden boven normaal. Max. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. waterstanden Konstanz 350 -3, Rheinfel- den 320 -16, Straatsburg 368 - 24, Plittersdorf 539 -23, Maxau 613 -27, Plochingen 167 -3, Mannheim 498 -48, Steinbach 143 -14, Mainz 444-44, Bingen 331 -38 Kaub 404 -52, Trier 323 -27, Koblenz 396 -53, Keu len 426 -49, Ruhrort 632 -28, Lobith 1272 -6, Pannerdense kop 1230-8, Nijmegen 1063 -3, IJsselkop 1090 -4, Eefde IJssel 611 -7, Deventer 480 -6, Mon- sin 5406 -16, Borgharen 4013 - 9, Belfeld 1218 -4, Grave ben. de sluis 530 -7 hoogwater Morgen, vrijdag 1 december Bergen op Zoom 0.08 en 12 35 Hansweert 11.40 Temeuzen 11.12 en 23.49 V hssingen 10.46 en 23.20 Wemeldmge 12.25. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De heer C. Th. van Waterschoot, lid van Provinciale Staten voor de P.P.R., heeft het college van G.S. gisteren een viertal vragen voorgelegd inzake het concept- proefplan ziekenhuisvoorzie ningen Zeeland. Uit hetgeen over dit plan is gepubliceerd (De Stem van gisteren) heeft de heer Van Waterschoot geconcludeerd, dat er met betrekking tot dit plan slechts twee hoorzittingen door G.S. zullen worden geor ganiseerd: 1 in Axel en 1 in Goes. „Waarop berust de keuze van G.S. voor juist deze twee plaatsen?" vraagt de heer Van Waterschoot. Hij informeert verder, waarom in de plaatsen, die als het conceptplan ver wezenlijkt wordt hun zieken huisvoorzieningen het zwaarst zullen zien aangetast. (Oost burg, Hulst en Terneuzen) geen hoorzittingen zullen worden gehouden- De heer Van Waterachoot zou graag zien, dat er alsnog tot het houden van hearings in de drie genoemde plaatsen zal worden besloten. Tenslotte maakt hij bezwaar tegen het feit, dat hoorzittingen in Axel en Goea, op een dag en op een tijdstip worden gehouden, dat lang niet iedereen rechtstreeks gebruik kan maken van zijn democratische reohten op in spraak „Kunnen, hoorzittingen niet beter 's avonds, of op een zaterdag worden gehouden". vraagt het statenlid. Zoals wij reeds hebben ge meld, worden de hoorzittingen over het ziekenhuisplan ge houden op vrijdag 19 januari 's morgens om 9.30 uur in Goes en 's middags om 15.15 uur in Axel. De heer Van Waterschoot heeft een pleidooi voor hoor zittingen in Zierikzee, Axel en Hulst voorgesteld, omdat de bestaande ziekenhuizen in die plaatsen, volgens het conoept- proefplan zullen degraderen tot „flankziekenhuizen", wier verdere ontplooiing zal wor den stopgezet zodra het idee voor de stichting van streek ziekenhuizen (in de kanaalzo ne, op Walcheren en op de Bevelanden) gestalte gaan krij gen- (Van een onzer verslaggevers) HULST/OOSTBURG De medici en de ziekenhuis besturen in Zeeuwsch-VIaanderen zijn woedend over het concept-proefplan ziekenhuisvoorzieningen in Zeeland, dat door de provinciale raad voor de volksgezondheid in Zee land een dezer dagen werd gepubliceerd. Men is van mening dat in de hele zaak van de zieken huisplanning voor Zeeland momenteel door mensen van boven de Westerschelde de dienst wordt uitgemaakt en dat de mensen in Zeeuwsch- VIaanderen hierin nauwelijks of geen inspraak hebben, zelfs met voor wat het eigen gebied betreft. „Het feit dat de Zeeuwsch- Vlamingen zalf geen inspraak hebben gekregen is een be treurenswaardige zaak. Ook de ziekenhuisbesturen zijn er niet in gekend gewoa-den", zegt dokter J. van Endt uit Bres- kens, de voorzitter van de RI- OS (Raad voor Informatie, Overleg en Samenwerking tussen de vier ZeeuWsch- Vlaamse streekziekenhuizen). Deze RIOS is opgericht om tot een bundeling van krachten van de vier Zeeuwsch-Vlaam- se ziekenhuizen te komen ën als zodanig hoopt dokter Van Endt dat in de toekomst de RIOS als gesprekspartner zal worden aanvaard als het gaat om de gezondheidszorg in Zeeuwsch-VIaanderen. Zo ver is het echter op dit moment nog niet. Dat ondanks het feit dat RIOS zowel bij de Provin ciale Raad voor de Volksge zondheid ais bij Gedeputeerde Staten van Zeeland op overleg over de Zeeuwsch-Vlaamse si tuatie heeft aangedrongen. De brief hierover is kennelijk voor kennisgeving aangeno men, want RIOS heeft er niets meer over gehoord. Wat de Zeeuwsch-Vlamin gen nu voor st.ppen zullen gaan ondernemen is nog niet bekend. De ziekenhuisbesturen zullen zich daarover binnen kort gaan beraden. „We zullen vast en zeker stelling gaan nemen tegen de inhoud van deze nota. Het heeft me hoogst onaangenaam getroffen dat er in de nieuwe nota geen reke ning met de Zeeuwsch-Vlaam se wensen is gehouden", zegt dokter N. Schulte de genees heer-directeur van het Sint- Antoniusziekenhuis te Oost burg. Notaris G. de Kok uit IJzendijke, de voorzitter van het bestuur van het Oostburg- st ziekenhuis, merkte op basis van V|M;' 'ies in de kran ten over liet nieuwe rapport op dat hij een wat gunstiger beeld voor Zeeuwsch-VIaande ren had verwacht, gunstiger althans voor wat de toekomsti ge voorzieningen en de zoge naamde flankziekenhuizen be treft. Het tweede rapport over de ziekenhuiscoraoentratie heeft ook het vertrouwen van de Hulster artsen geschikt voor zover dat na het verschijnen van het eerste conceptrapport nog mogelijk was. De genees heer-directeur van het Sint- Liduinaziiekenhuis, dokter J. van Kalmthout, zei er het vol gende over: „Het zal u bekend zijn, dat we in het verleden nogal hebben geageerd tegen dit rapport en het onderhavi ge rapport wijkt alleen maar ir kleine punten van het voor gaande af. De tendens is het zelfde. We dachten dat er geen essentiële wijzigingen zijn aangebracht en onze me ning is dan ook niet veran derd. Er komt in ieder geval nog een hoorzitting waarop we onze bezwaren naar voren kunnen brengen". Voor de Hulster arts W. Eij- sink is net rapport een onver kwikkelijke zaak. „Er is maar een woord voor: verbijste rend", zo luidt zijn eerste re actie. „Men stelt nu een hea ring in het vooruitzicht, maar we weten nu wel wat een hearing in dit opzicht bete kent. Het lijkt nergens op. Het is een aanfluiting. Ik ben per soonlijk radeloos: ik zie er geen gat meer in". Voor de heer Eijsink is het de vraag of de Zeeuwse artsen uitgenodigd zullen worden hun standpunt mende hearing. Hij vreest dat dit voorrecht voorbehouden blijft aan een groep genodig den- „Ik zie geen mogelijkheid meer met mensen die te kwa der trouw handelen, zoals je hier toch wel kunt zeggen, in gesprek te komen. Iedereen laat het erbij zitten". De heer Eijsink vreest dat dit rapport duidelijk aanstuurt op sluiting van het Hulster ziekenhuis, ook al wordt dit niet met zo veel woorden gezegd. Er is naar zijn oordeel nog slechts een groep mensen die dit zou kunnen voorkomen: de bewo ners van de streek. De heer Eijsink hoopt op een duidelij ke reactie van die kant, maar rekent er eigenlijk niet op. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Zeeland, een provincie om nooit te vergeten. Dat concludeerden alle dertig Amsterdamse kin deren die een weekje de Pijp uit zijn geweest in hun opstellen die zij na afloop van die week moesten maken. Uit de reacties blijkt dat ieder een een hele week lang met volle teugen heeft genoten. Van het paard rijden, het varen en de bezoeken die de dertig Amsterdammertjes heb ben afgelegd. Voor velen was het trouwens de eerste keer dat zij Neer- lands hoofdstad verlie ten. Het was ook een van de oorzaken waarom de junior-kamer Walcheren dertig kinderen uit de Amsterdamse wijk De Pijp hac' uitgenodigd om eens een weekje naar Zeeland te komen, het land waar het leven goed is. De junior kamer kwam tot de uitnodiging omdat de VPRO-docö- mentaire „Naimens de kinderen van De Pijp" op de televisie was uit gezonden. Hieruit bleek dat sommigen nog nooit een echte vakantie had den meegemaakt, som migen haddon zelfs Am sterdam nog nooit verla ten. Van het buitenleven hadden de kinderen meestal geen benul- Er was een jongetje, en hij was niet de enige, die nog nooit een echte koe had gezien en dat beest dan ook paars kleurde omdat de kleurentelevi sie op school toevallig verkeerd stond afge steld. Dankzij de uitnodigen beleefden de kinderen de leukste week uit al die j'aren, met uitstapjes naar het strand, een boerderij en e en tocht met marineschepen over de Noordzee en de Wes terscheid e. Ook Zeelands nationale sport ringste ken op boerenknollen, mochten de gasten beoe fenen. Dat de kinderen het geweldig naar hun zin hebben gehad blijkt wel uit de opstellen. Meestal viel het afscheid van onze provincie zwaar. Het was de leuk ste week uit ail die ja ren. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De verkiezingsuitslagen voor Zeeland stemmen in grote lijnen overeen met de lan delijke. Gisteravond rond tien uur had de computer van de P.Z.E.M. die was ingeschakeld bij een verkiezingsonderzoek van de stichting Zeeland, de volgende conclusie gereed: de Zeeuwse KVP daalde in per centages van 13,4 naar 8,5 ter wijl de CHU de andere grote verliezer was met 'n daling van 11,5 naar 7,5 Ook in Zeeland ging de winst in belangrijke mate naar de VVD (van 9,9 naar 13,9%), naar de PPR na melijk van 3,9 naar 8,4 Verhoudingsgewijs is de PPR in Zeeland de partij met de snelst gegroeide aanhang geworden, ondanks soms spec taculaire verliezen in Zeeuwsch-VIaanderen. Overeenkomstig het lande lijke beeld is de becijferde teruggang van D'66 van 4,3 inaar 2,4 pet. De AR handhaafde zich op rond 1114 en DS'70 zakte van 3,2 naar 1,9. De kleine partijen inclusief de Boerenpartij, zagen hun aan hang slinken van 5,6 naar 1%. De Stichting Zeeland ba seerde haar prognoses van gis teravond op een proefstem- ming, die bij vijf stemlokalen in Goes is gehouden. Goes wordt (evenals Utrecht en dat voor Nederland is) repre sentatief geacht voor het totale beeld dat de Zeeuwse maat schappij biedt. De vijf uitgekozen stembu reaus zijn op hun beurt weer representatief voor Goes waar door aan de steekproef en aan de prognoses een hoog waar heidsgehalte werd toegekend. Het onderzoek heeft zich uit gestrekt tot. ongeveer 4000 personen. In het stadhuis te Middel burg was gisteravond het ver kiezingscentrum van Zeeland ondergebracht. Niet alleen zaten daar de stafleden van de Stichting Zeeland achter telefoon en re kenmachine om de prognoses op papier te zetten, maar daar vertoonden zich ook verschil lende Zeeuwse prominenten, gedeputeerden, de burgemees ter, enkele wethouders en raadsleden alsmede een groot publiek, er heerste een bijen korfachtige drukte. De uitslagen van district Mid delburg werden - stembureau voor stembureau afgeroe pen en op borden geschreven. Tot de opvallendste uitslagen in de Zeeuwse hoofdstad reke nen wij die van een deel van de nieuwe stadswijk Dauwen- dale, waar de PvdA haar aan hang zag slinken van 37,4 tot 27,3 en de KVP steeg van 2,2 tot 7,5. De PPR noteerde hier een verviervoudiging (maar liefst van 2,5 naar 10,8), een beeld dat zich ook in Goes en Zie rikzee voordeed. Even terugkerend naar het Zeeuwse totaalbeeld: de pro gressieve combinatie is, wat Zeeland betreft, de sterkste. Zij groeide van 32,2% naar 38,5. De confessionele drie slonken van 36,2 tot 30.5 van het totaal aantal stemmen. De opkomst in Zeeland lag ruim boven de 80% en schommelde in enkele districten zelfs tot de 90. Zeeuwsch-Vlaanreren bood op het moment dat deze editie wordt afgesloten nog geen to taalbeeld. Bekend werden wel de uitslagen van Hontenisse, waar de PvdA van 8,6 naar 16% steeg en waar de KVP van 58,8 naar 52,6 afdaalde. De VVD klom van 4,5 naar 10 en de PPR halveerde ongeveer (13 naar 6,4%). Opvallend is de aanhang die de R.K.P. Ne derland in Hontenisse won: 3,4% van het aantal uitge brachte stemmen ongeveer evenveel als b.v. de CHU in die gemeente. In Axel steeg de ster van de PvdA van 20,3 naar 24,3 terwijl de KVP ook hier de verliezer was (21,5 naar 17,4%). ARP en CHU bleven stabiel terwijl de PPR van 6,6 naar 4,9 zakte. Vermeldenswaard is ook de uitslag van de gemeen te Arnemuiden waar men met name voor de CHU op het zogenaamde „Quist-effect" had gerekend, dat echter in de uitslagen niet beduidend tot uiting kwam. De CHU daalde daar slechts met rond 2%. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Een per conputer berekende analyse van het stemgedrag van de Zeeuwse kiezers heeft gistera vond aangetoond dat D'66 de partij is di relatief het groot ste deel van haar stemmenver lies aan andere groeperingen is kwijtgeraakt. Slechts 34,5 procent van de D'66-stemmers van 1971 bleef de partij, die in Zeeland tooh uitermate ac tief is, trouw- De KVP verloor 21,8 pro cent van haar traditionele aan hang. Hiervan ging 6,4 procent naar de PvdA, 5,1 procent naar de PPR en 4,5 procent naar de WD. Aan de AR stond de KVP 0,9 procent van haar verlies af, een verschijn sel dat geïnterperteerd werd als een. herstelbeweging. Bij de CHU bleef 70,3 pro cent trouw. Het verlies ging voor 8,3 procent naar de VVD en voor 3,3 procent naar de PPR. De PvdA loopt, wat kiezer- strouw betreft, in Zeeland ruimschoots voorop. Meer dan 85 procent van de kiezers stemde evenals in 1971 op de ze partij. De PPR behield 72,7 procent van de kiezers van 1971 en de VVD 81.5 procent. DS'70 bleek weinig blijvende vat op de kiezers te hebben. Hier stemde slechts 40,5 pro cent consequent evenals in 1971. De verliezen gingen voor 18,8 procent naar de VVD en voor een gelijk percentage naar de PvdA. De winst van de VVD komt voor twee pro cent uit PvdA-kiezerskringen. Wij komen morgen op deze analyse nader terug. Het embleem dat gehandicapten duidelijk maakt dat het stad huis ook voor hen openstaat. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Als eerste gemeentehuis in Zeeland en eerste openbaar gebouw in Zeeuwsch-VIaanderen is het stadhuis van Terneuzen geschikt bevonden om betreden te worden door gehan dicapten. Als kenteken van deze hoedanigheid is bij de ingang van het gebouw een embleem bevestigd. Gisteren is het bordje, waarop een gestileerde afbeelding van een gehandicapte in een rolstoel, aangebracht door de heer J. de Bakker, consul voor de embleemcommissie van de Nederlandse Vereniging voer Revali datie en secretaris van de Nederlandse Invalidenbond afdeling Zeeland. Een gebouw voorzien van een dergelijk embleem kan zonder bezwaar door een ge handicapte bezoeker worden betreden. Ook kent zo'n gebouw geen las tige drempels. Verder is de_lift geschikt voor het vervoer van een rolstoel vam verdieping naar verdieping en is een aan gepaste sanitaire voorziening voor de gehandicapte aanwe zig. De heer De Bakker vertelde dat nog te veel openbare ge bouwen de integratie van de gehandicapten in de samenle ving belemmeren. „De meeste bouwwerken zijn ongeschikt om door gehandicapten betre den te worden. Daar is bij de bouw in het geheel geen reke ning mee gehouden, en dat is erg jammer", aldus de heer De Bakker. Hij heeft grote waardering voor het inzicht van de bouwcommissie die bij de ontwerpers, van het nieuwe stadhuis in Terneuzen gepleit hebben rekening te houden met de wensen van gehandi capte burgers. Naar'de mening van de heer De Bakker dient echter het initiatief daarvoor uit te gaan van de Nederlandse Vereni ging voor Revalidatie zelf. „Deze organisatie moet er op (ADVERTENTIE) Echte Eau de Cologne, in moderne spray. attent zijn en blijven dat meer open-bare gebuwen ook gemak kelijk toegankelijk zijn voor de gehandicapte". De heer De Bakker zei dat Nederland ongeveer een ha-lf miljoen gehandicapten telt. Daarvan ziijn er honderddui zend lid van een van de 20 organisaties van gehandicap ten. „We moeten van dit grote aantal organisaties af. Op die mani-er werken we te veel langs elkaar heen. Daarom streven we er na-ar tot rationa lisatie van de organisaties te komen. Een federatief overleg is er al". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De voor zitter van de PvdA statenfrac tie, de heer W. van Don, vindt het belangrijk dat de provinci ale staten, alvorens zij de tan den in de provinciale begro ting zetten een inzicht krijgen in de financiële toestand van een aantal instellingen met ideëel doel, die in de provin cie werkzaam zijn. Uit verzoeken om informa tie, bijv. door de heer Huson over de matige subsidiëring van hel jeugd- en jongeren werk in Zeeland, blijkt al dus de heer Van Don dat de provinciale subsidiekraan nu niet bepaald weldadig stroomt. Hij heeft gisteren aan het college van GS gevraagd, of dit wellicht meer verzoeken om nieuwe, danwel aanvullen de subsidie hebben ontvangen, dan die vanuit het jeugd- en jongerenwerk. Indien dat het geval is, dan wil hij graag tijdig een overzicht hebben zolang dat provinciale staten in verband met de voorberei ding van de begrotingsbehan deling. de subsidieproblema- tiek in hun beschouwingen kunnen inpassen. De heer Don wijst daarbij op de achter grond, dat de staten een bud getrecht bezitten.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3