voor „menselijker" militair kader Snacks vliegen de deur uit sMoestrinf 5 r f AMERIKAAN BEDRIEGT DOCHTER; NEDERLANDER MEDE GEDUPEERD hoe heetuwbahy? r CDAGCVERS Ui RUSSISC LEDER VAN SLAGERSKNECHT TOT GROOT-ONDERNEMER araita binnenland buitenland Ziekenhuis Slag gemist is ook heerlijk bij biertie1 We kunnen 't niet vaak genoeg zeggen: behalve bij 't eten in plaats van die gewone aardappels, Is Shoestring ook zalig bij 'n drankje! Even in da frituur of (zonder olie) in de oven en daar heb je ze. Goudbruïne^K Shoestringetjes, die lekker lang knapperig blijven, een nieuw i^>chips cUw(£Aller~alleCcBeSte kguze j MALSE ÏUIILAPPEX ,188 500gram CLEMENTINES mandarijnen 188 1 kilo JL COX'S OllANGE een fijne handappel 1 kilo Programma lloofden NOS sturen brief Nederlandse surprise voor Bangladesj papier oor uw pen Inhouding is Uitkering kennismaking etc. Donderdag 30 november 1972 \V 21 (Van een onzer verslaggevers» DEN HAAG In februari en maart krijgt het Nederland se leger nieuwe leiders. Het zijn 75 modern gevormde vaandrigs en 150 onderofficieren. Volgens kolonel S. Bolt, voorzitter van de stuurgroep VORK (Verbetering Opleiding Reserve-Officieren en dienst plichtige kader), hebben zij geleerd menselijker te zijn dan hun voorgangers. „Maar dat moet wel goed verstaan worden. Het betekent niet- Lief zijn voor elkaar". Dit nieuwe militaire kader is op het ogenblik in oplei ding. In kleine groepen heb ben ze eerst twee weken in een tentenkamp doorgebracht als eerste kennismaking met de dienst. Ze mochten toen hun instructeurs met meneer aanspreken. En ze konden ner gens straf voor krijgen. „Dat meneer vonden ze al gauw gek", vertelt de kolonel. „Na de tweede dag zeiden ze al gewoon sergeant. Maar dat aanspreken vinden wij geen punt. Die jongens mogen alles zeggen. Het gaat er alleen om, dat ze in dat tentenkamp ge wennen aan de dienst. Het lijkt wat op oefening. Het is er gemoedelijk. In zo'n fysiek en mentaal zware periode ge beurt er wat met zo'n vent. Hij leerht zich uiten. Hij komt te voorschijn zoals hij is. En hij leert zijn kornuiten ken nen". Bij deze nieuwe oplei ding is er plaats ingeruimd voor kritiek en discussie. Tij dens groepsgesprekken kan ie dereen desgewenst ingaan op de gebeurtenissen van de dag. „Daarvoor is een enorme inte resse. De eerste keren liepen die gesprekken uit tot dien in de nacht". Zelfwerkzaamheid speelt een belangrijke rol bij de voorbereiding op het leider schap. Kolonel Bolt: „In het tentenkamp geven we de jon gens de dag voor een oefening een kaart met toelichting. Sa men bekijken ze die. Het re sultaat is, dat ze de volgende dag feilloos kaart lopen. Dat hebben ze van elkaar geleerd. Er is in zo'n groep altijd wel iemand, die het meteen be grijpt en het de anderen uit legt. In vergelijking met de oude opleiding spaar je op die manier acht lesuren uit". Kolonel Bolt wil er niet mee zeggen, dat de oude opleiding slechter is. Vaktechnisch is die namelijk uitstekend. Maar die opleiding zit zo vol met vak technische kennis, dat er te weinig tijd is om de mensen zonder schokken kennis te la ten maken met hun rol van commandant. Dat hebben wij nu veranderd. Wij doen veel meer aan de vorming van het leiderschap, dat was verdrongen door het vaktechnische". „Wij geven de jongens bij voorbeeld één wapen en we zeggen: Daar zit de trekker en daar komt de kogel uit. Het een krijgten ze er een boekje bij. Natuurlijk letten we wel op, dat er geen ongelukken gebeuren. Het verschil met vroeger is, dat de jongens niet iedere moer en schroef van het wapen kennen". Opvallend bij de opleiding van de nieuwe leiders is, dat er minder scheldwoorden val len. Waarnemers hebben dat ervaren. Kolonel Bolt zegt er van: „Kwetsend schelden is de noodrem voor een vent, die zich onzeker voelt. Ik ben geen vroom mens, maar daar heb ik een hekel aan. Je moet een mens in zijn waardigheid laten. Als ik een vent schel dend voor de troep zag, heb ik altijd ingegrepen". Majoor T. C. Govers, die ook bij het VORK-project betrok ken is, geloofd dat het schel den in het leger het gevolg is van de schok, waarmee een burger militair wordt. „Het heeft een functie in het ont groenen. Bij de nieuwe oplei ding hoeft het niet meer. In een sfeer van openheid scheld je niet. We hebben het niet meer nodig". „Het had misschien een functie", geeft kolonel Bolt toe. „Maar het is nooit gesti muleerd. Als een commandant ruw optreedt, doet iedereen het. Het is een soort sneeubal- affect. Kolonel Bolt en de andere VORK-officiren hebben gedu rende de eerste maanden van de nieuwe opleiding meteen een succes kunnen signaleren. Het aantal mensen dat uitvalt, is veel minder dan vroeger. Dat leidde er bijvoorbeeld toe, dat een bezorgde militaire au toriteit zich afvroeg of er niet teveel vaandrigs en onderoffi cieren komen. „Maar dat los sen we wel op", zegt de kole- uel. „Vroeger vielen de jon gens er als rijpe appels uit. Het is juist een van onze doel stellingen om dat te voorko men". „Een vent die uitvalt, is een gefrustreerd mens. Daar heb je moeilijkheden mee in de troep. En dat willen we niet. Niet voor hem en niet voor (Van een onzer redacteuren) RIJEN/TILBURG „Klein blijven of groot worden. Een tussenweg is er tegenwoordig niet meer, want an ders word je opgeslokt. We kozen voor het laatste". On geveer tien jaar geleden moest deze beslissing worden genomen. De gebroeders Heessels kunnen er achteraf geen spijt van hebben. Er staat nu op het Tilburgse in dustrieterrein een moderne fabriekshal waar dagelijks zo'n 120.000 croquetten de vriescellen ingaan, 35.000 fri- candellen, 25.000 zakjes saté, grote hoeveelheden nasi, bami, huzarenslaatjes, gehaktballen en braadworst en wat er in een cafetaria nog meer op je bord komt. Daar mee behoort Hebro Snacks b.v. (afkorting van Heessels Brothers) op dit gebied tot de vijf grootste producenten van Nederland. De industriële produktie van saté, Hoe gaat dat? „Het is nog steeds handwerk", vertelt commercieel directeur Ton Heessels (35). Ieder brokje vlees moet door vlug ge vingers aan de stokjes worden geregen, dat zijn 225.000 handelingen per dag, rekening houdend met het feit dat een portie saté uit drie stokjes bestaat. Een ma chine die dit arbeidsintensie ve werk kan overnemen, moet nog worden uitgevon den. Daar wordt hard aan gewerkt. Ton Heessels hoopt dat de oplossing niet lanf meer zal uitblijven. Maar hij is niet gauw tevreden. Daar om zal er voorlopig voor de 26 dames die dagelijks saté vlees rijgen, wel werk aan de winkel blijven. „Of u ook duivevlees ver werkt?" Er volgt een korte stilte. Als je Ton Heessels op de kast wil krijgen, moet je zulke vragen stellen. De vraag is helemaal zo gek niet omdat de duivenbonden en kele weken geleden nog hef tig te keer zijn gegaan tegen de fabrikanten van cafetaria eetwaren. In de trant van: „Blijf van onze duifjes af". Ton Heessels kan zich nau welijks voorstellen dat er zoiets op de aardbodem ge beurt. „Je weet wat een duif is. Wat zit daar nou voor vlees aan? Daar is gewoon niet mee te werken, als je een bepaalde produktie moet halen. Misschien de hele kleintjes. Helaas wordt daar nog al eens gefoezeld. De groten krijgen daar de kans niet meer voor". Wie wil weten hoe het er bij Hebro Snacks uitziet, werpe een steelse blik in de keuken van een ziekenhuis. Er gelden de strengste hygië nische regels. Ook het perso neel zou zo uit een zieken huis gestapt kunnen zijn. Hoofddeksel is verplicht en als Ton Heessels zijn domein in gaat, zet hij ook een wit plastic hoedje op. De pro duktie is gescheiden in een warme en koude afdeling. De ruimten zijn gekoeld en ge heel in wanditegels gevat. De kostbare apparatuur is van roestvrij staal. En na de dag taak is het desinfecteren ge blazen. „Het mocht voor mij wel wat minder", bekent Ton Heessels. Acht keuringsdien sten komen regelmatig een kijkje nemen, waaronder een van Defensie omdat Hebro Snacks ook alle krijgsmacht onderdelen van saté voor ziet. „Voor zulke klanten zorg je wel dat alles piekfijn voor elkaar is"- Ton Heessels geeft toe dat de snacks in het algemeen nog geen beste naam hebben. Ten onrechte, meent hij, want de laatste jaren is er veel ten gunste gekeerd. Het huidige Hebro Snacks is binnen tien jaar uit dé grond gestampt. Hoe was het in den beginne? Wie toen 0 Ton-Heessels, een der directeuren, eet met smaak een portie saté. croquetten begon te draaien, verkeerde ongeveer in de zelfde positie als de eerste goudzoekers. Velen hebben dan ook geen goud gevonden. De opkomst van de snacks was overweldigend. Cafetari a's ein automatieken verrezen als paddestoelen uit de grond. Ton Heessels zag het in die tijd als slagersknecht in Rijen niet meer zitten. Sa men met zijn broer Gerard begon hij in de slagerij van zijn vader aan de Molen straat in Goirle de cafetaria's in de omgeving wan croquet ten en gehaktballen te voor zien- Die vielen zo goed in de smaak dat na enige jaren een leegstaande textielfa briek op het Tilburgse indus trieterrein kon worden aan gekocht, verbouwd en uitge breid, terwijl onlangs een er naast gelegen machinefabriek eveneens werd opgeslokt. De totale bedrijfsruimte be draagt nu bijna 4.000 vier kante meter. Er werken acht entachtig mannen en vrou. wen. De topfuncties zijn goed verdeeld, want broer Gerard is technisch directeur en de jongste, Henk, heeft de func tie van bedrijfsleider. Vader Heessels die in het eerste uur ook niet stil hieeft geze ten ,is inmiddels met pensi oen. Die komt af en toe nog maar eens kijken. Is Ton Heessels noti niet bang om te worden opge slokt? Het antwoord luidt ontkennend. Volgens mij hebben de grote concerns de slag gemist. Ze hebben waar schijnlijk niet vermoed dat de consumptie van snacks zo'n grote omvang zou aan nemen. Precieze cijfers zijn niet bekend", aldus Ton Heessels. Hij schat de totale omzet van de snacks produ cerende bedrijven in Neder land op zo'n tweehonderd miljoen gulden. Tenslotte besluiten we de saté te gaan proeven. Hoedje op. De fabriek in. Het water loopt je uit de mond als je het kanaal vol met saté's uit het rooster vandaan ziet ko men. Een eindje verder ligt op een tafel een berg gebra den rundvlees. Men is bezig de spiertjes en velletjes te verwijderen- Dat is de smaakmaker, wijst Ton Heessels. De man is bezig een grote ketel saté-saus af te tappen. In emmers. JAN WILLEMEN (ADVERTENTIES) diepvriesprodukt yÊm in 't zakje van W met da rode ruit 7248 a SCHOUDERHAM Extra kwaliteit ClCl 100 gram Cv 9* WESTFAALSE METWORST per stuk fw48 700 gram Geldig t/m 2 december U vindt alle andere VIVO-aanbiedingen op pagina 2en 3 van Uw damesblad HILVERSUM (ANP) Ca ret Enkelaar, hoofd van het NOS-televisieprogramma, en Herman Felderhof, hoofd van het radioprogramma, hebben in een gezamenlijke brief aan het NOS-bestuur hun bezorgd heid uitgesproken over de on der de programmamedewer kers ontstane sfeer van onrust en onzekerheid als gevolg van de vele kritiek op het beleid, de omvang en inhoud van het N OS-programma- Enkelaar en Felderhof be treuren het in het bijzonder, dat deze openlijke kritiek met name komt van NOS-be- stuursleden en woordvoerders van politieke partijen. De be stuursleden worden onder meer verzocht naar buiten een eensluidend beleid te voeren en na te gaan hoe de ontstane ongerustheid weg kan worden genomtn. (ADVERTENTIE) de geur die spanning heeft A after-shave pre-shave eau de cologne hair-tonic hair-cream scheercreme deodorant creme-zeep sehuimbad gezichtscrème Russisch Leder draagt het kenmerK van het beroemde Huis FARINA. GEGENÜBER. Uitsluitend verkrijgbaar bij drogisten, parfumerieën en- L herenkappers. DEN HAAG (ANP) De 24-jarige Hans van der Aar uit La ren (N.H.) is het slachtoffer van een spelletje van een Ameri kaanse miljonair, John Cash. Deze zou Hans, die in Turkije tot dertig jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens bezit van verdovende middelen, hebben beloofd hem vrij te krijgen. De grootste Turkse krant „Hurriyet", heeft dit bericht gepubliceerd. Hans zou de schuld op zich nemen, zodat zijn verloofde, Penelope Cash, ongestraft Turkije zou kunnen verlaten. Bovendien zou vol gens beloften van Penelope's vader de toekomst van Hans van der Aar financieel en maatschappelijk rooskleurig zijn. De miljonair liet evenwel niets meer van zich horen, na dat zijn dochter inderdaad in Turkije was vrijgelaten. De dochter kon niet ver kroppen, dat haar vader zijn beloften aan haar geliefde niet wilde nakomen. Ze weigerde alle erfenissen van haar vader, naar „Hurriyet" meldt, om naar Europa terug te keren en er te trachten Hans, die de Duitse nationaliteit heeft, vrij te krijgen. Zij kon niet meer tegen de moeilijkheden op. Ze pleegde zelfmoord en liet een brief achter. Daarin beves tigde zij, wat zij ook aan an deren had geschreven of ver teld: zij was de schuldige en niet Hans van der Aar. Ruim vier en een half jaar geleden werden Hans van der Aar en Penelope Cash in Tur (ADVERTENTIE) Spaar met Ardita voor baddoeken met ingeweven de naam van uw baby (broertje of zusje mag ook).. Let op het pak met de kuikentjes. Ardita - kuikenzacht. Ardita Extra - nog zachter. De betere luier bij uw kruidenier unicura nv, amsterdam postbus 1384 iög zachter. kije gearresteerd. De moeder van Hans van der Aar is on langs nog in Turkije geweest, waar haar zoon opnieuw te recht moest staan, omdat hij in de gevangenis een stickie had gerookt, dat hij gekregen had van een vrijgelaten Duit ser. Mevrouw van der Aar deel de desgevraagd mee dat ook zij in Turkijé van de Duitse consul had vernomen, dat Pe nelope Cash een brief had achtergelaten, waarin zij ver klaarde de schuldige te zijn. Of het tot een herziening van de rechtzaak komt, waar voor Hans tot dertig jaar werd veroordeeld, wist ze niet. Ze had wel grond gekregen voor de juistheid van de bewering van Penelope Cash. De twee advocaten van Hans en Pene lope hadden, op initiatief van de heer Cash, overlegd over de strafzaak en hoe die aan te pakken. Daarbij zou zijn be sloten, dat als Hans de schuld op zich zou nemen, de kans groot was Penelope vrii te krijgen. Hoop op vrijlating put me vrouw Van der Aar uit de verwachting, dat volgend jaar op 29 oktober een generaal pardon wordt afgekondigd, bij gelegenheid van de viering van het 50-jarig bestaan van de republiek Turkije. Veel mensen in Turkije hebben haar op deze mogelijkheid gewe zen. DEN HAAG (ANP) In Bangladesj wachten vele dui zenden boeren met spanning op een „Sinterklaasboot" uit Nederland, die in de loop van 5 december in de havenstad Tsjittagong moet aankomen. De lading van de „Stumen- fels" bestaat o.a. uit 40.000 krat ten met twee miljoen kilo Ne derlandse pootaardappelen. Deze voor de voedselvoor ziening van Bangladesj waar de rijstoogst gedeeltelijk is mislukt, belangrijke zending ter waarde van f 1.850.000 is mogelijk gemaakt door een schenking van de stichting „Mensen in Nood, Caritas Neerlandica". Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit' zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van bri» ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud, c.q. strekking. „U krijgt niet wat U ver dient". Onder deze kop ver scheen onlangs een beschou wing, waarin werd gewezen op het langzamerhand aanzien lijke verschil tussen bruto en netto-beschikbaar inkomen, een verschil, dat behalve aan de belasting te wijten is aan de inhoudingen ten dienste van de sociale verze keringen. De beschouwing maakt zich door de gekozen bewoordingen tot tolk van de genen, die tegen deze inhou dingen of althans tegen de huidige omvang van deze in houdingen bezwaren hebben. Het merkwaardige is een merkwaardigheid, waartegen ik op mijn beurt ernstige be zwaren heb dat in deze beschouwing met geen woord wordt gerept over wat wij voor die ingehouden premies terugkrijgen. Wij betalen een premie ziektewet maar dat betekent dan wel, dat in ge val van ziefcte ons loon voor 80 procent doorgaat, een jaar lang. De W.A.O.-premie geeft, als we door ziekte of ongeval niet in staat zijn ons werk te verrichten, recht op een uitke ring een leven lang, weer 80 procent, tot aan het maximum dagloon. De WW vangt ons althans tijdelijk op, wanneer we buiten onze schuld zonder werk zijn gekomen. De premie ziekenfonds verzekert ons, dat medische verzorging in huis of ziekenhuis voor ons een van zelfsprekendheid is geworden. De A.O.W. en A.W.W. nemen inderdaad een forse hap uit ons inkomen: de gezamenlijke premie is al gestegen tot 11,9 procent en zal, als ik goed ben ingelicht, in 1973 stijgen tot 12 procent. Maar wat willen we? De hap uit ons inkomen bete kent voor onze 65 plussers en voor onze weduwen, dat zij zekerheid over althans enig inkomen hebben, en de roep om verhoging van die uitke ring klinkt nog allerwege. Het komt mij voor, dat wie bezwaar maakt tegen de in houdingen daarbij de uitkerin gen niet mag verzwijgen. Het is niet zonder gevaar, wanneer men dat wel doet. Bezwaren tegen inhoudingen op ons in komen gaan er natuurlijk goed in. Temeer reden om dan ook te zeggen: maar bedenk wel, wat de consequenties zijn. Die simpele vermaning ontbreekt in het artikel. Sterker: op één punt wordt de indruk gewekt, dat het zelf die consequenties niet heeft overwogen. Met eni ge weemoed wordt herinnerd aan de tijd, toen iemand, die f 12.000,- per jaar verdiende, el ke maand voor moeder de vrouw f 1000.- op tafel kon leggen. Dat moet de tijd zijn geweest toen er letterlijk niets werd ingehouden. En dan voeg ik er aan toe: toen zieken en invali den, toen weduwen en ouden van dagen aan hun lot of aan de weldadigheid waren over gelaten. Ik kan me niet voor stellen, dat iemand serieus naar die tijd terugverlangt. Dan duizendmaal liever een systeem, dat geen gunsten maar rechten biedt, juist in tijd van nood, wanneer onze handen verlamd of te oud zijn om te werken. Daarvoor ac cepteer ik dan graag, dat wij tot deelname aan dit stelsel worden verplicht. En nu is natuurlijk discussie mogelijk over uitvoering, over normen, percentages en bedragen. Be paalde verhoudingen kunnen worden gewijzigd en worden aangepast aan de situatie. Maar ik breek met volle over tuiging een lans voor het prin cipe, dat wij, via onze ver plichte inhoudingen, met ons allen bijdragen voor wie in nood verkeren, en dat daarbij de sterkste schouders de zwaarste lasten dragen. God helpe ons de brug over, wan neer de bereidheid om dit principe te handhaven in ons volk zou wegvallen. BREDA J. RIS (CONTACTAD VERTENTIE) Castilla, sigaar van zeer goeden huize (Velasques) is brandend van verlangen om kennis te maken met serieuzi HEREN die tegen kleine vergoeding (32 cent) willen genieten van haar flink postuur en ronduit vorstelijk karakter. Doel: oprechte VRIENDSCHAP. Leeftijd onbelangrijk. jjj Reacties worden discreet'^5^ behandeld door uw eigen sigaren winkelier.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 17