Trimmers in competitie Medische hulpdienst in Brugge Stapvoets in Sluisse Hoogstraat Politieke cursus voor dames verliep goed BRIEVEN VAN LEZERS OOK TEN DIENSTE VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Perscentrum verkiezingen in Oostburg ZOEK DE VERSCHILLEN stad streek RAADSLEDEN BIJEEN IN OOSTBURG Sluiskil Breskens Hoofdplaat Oplossing GEVAARUJK ARGUMENT Woensdag 29 november 1972 Een spelmoment uit de wedstrijd. ABN Groede. (Van onze correspondent) OOSTBURG Wekelijks, op donderdagavond, worden in de sporthal Oe Veerhoek te Oostburg enkele wedstrijden gespeeld voor de aaalvoetbal- com petitie. Hieraan wordt door 14 teams deelgenomen, een groot aantal dus en het zal tot halfmei van het volgend jaar duren eer de kampioen bekend zal zijn. Hoewel het wedstrijdelement em rol meespeelt is dit zaalvoetbal vooral bedoeld als een soort van trimmen, getuige de uit eenlopende leeftijden van de diverse deelnemers. Groot ani mator achter dit zaalvoetbal is wel de huidige sporthalbe heerder, die heer P. van de Bekke, die veelal dan ook de arbitrale leiding heeft. Het ligt in de bedoeling om het vol gend jaar de teams in twee poules in te delen. De sterj£> ste komen in de A-poule tegen elkaar te spelen, de zwakkere in de B-poule. Uiteraard kon men deze in deling voor dit jaar nog niet toepassen, omdat het onderlin ge krachtverschil (nog) niet bekend was. Op dejongste competitie-avond kwam het team van de gemeente Oost burg als eerste op de vloer tegen OBV (Oostburgse Bil jart Vereniging). De jongens van de gemeente namen welis waar de leiding en behielden het eerste kwartier het initia tief, maar nog voor halftime hadden de biljarters de leiding met 21 overgenomen. Ook na rust bleven ze sterker en scoorden nog driemaal. Eind stand 51' Hierna speelde ABN tegen een team uit Groede en won ABN na een 20 ruststand met 52. De talrijke toe schouwers kregen in de laatste wedstrijd van deze avond de meeste doelpunten te zien. De leraren van het koningin Wil- helmina Lyceum scoorden maar liefst negen kleer tegen Blijf Fit die daar slechts twee treffers tegenover kon plaatsen (92). De stand is momenteel ABN en MC Fie- liuiqua gaan beide met 6 punten uit drie wedstrijden zan de leiding, gevolgd door Verduyn met 5 uit 3. OBV, Winkeliers en Groede alle 4 punten uit 3 wedstrijden. Al- heo 3 uit 3, Leraren KWL en Van 't Westen 2 uit 2, Admini stratief Personeel 2 uit 3, Ka reis en Van Hal 1 uit 3 en Gemeente Oostburg en Blijf Fit sluiten voorlopig de rij met 0 uit 3. (Van een onzer verslaggevers) BRUGGE In de West- vlaamse hoofdstad Brugge is het .Instituut voor dringende medische hulpverlening" geïn stalleerd. Het doel van dit in stituut is zich in te spannen voor de problemen rond de dringende medische hulpverle ning in medische noodsitua ties, waaronder begrepen situ aties zoals die ontstonden toen Nico Rijndens tijdens een voetbalwedstrijd werd getrof fen door een hartinfarct. In noodsituaties is de eerste voorwaarde snelheid: in de kortst mogelijke tijd na het ongeval moet aan het slachtof fer hulp worden verschaft, „hulp die", aldus dr. Lust, hoofd van die afdeling spoed gevallen van het Sint-Janshos pitaal in Brugge, „afdoende moet zijn. De bedoeling is dat in noodsituaties de hulp naar de patiënt wordt gebracht". Het nieuwe instituut zal on derzoeken voor welke opigaive medische hulpdiensten ge plaatst kunnen worden. Pas dan kan met kennis van zaken gesproken worden over de noodzakelijke middelen, de ■plaats der hulpposten e-d. Daarnaast wil het instituut op leiding verschaffen voor de gehele streek, een opleiding die in contact met de werke lijkheid moet gebeuren, zoals b.v. door het stagelopen bij spoedgevallen-afdelingen.- Het nieuwe instituut heeft weliswaar zijin zetel in Brug ge,' maar is niet bedoeld als een strikt plaatselijke aangele genheid. Tijdens de installatie bijeenkomst legden verschil lende sprekers er de nadruk op dat een ruimer gebied ge diend moet worden. Een deel van de actieradius valt op het grondgebied van Oost-Vlaanderen en daar een belangrijk deel van Zeeuwsch- Vlaanderen voor medische hulp is afgestemd o.p Brugge en Gent heeft het instituut zelfs een internationale op dracht, zo werd gesteld. De bedoeling is het instituut te vestigen in de directe na bijheid van de spoedgevallen- afdeling van het Sint-Jansin- stituut. Het instituut zal be ginnen met een onderzoek naar het nut van het gebruik van een helikopter. „Niet om de patiënt naar het ziekenhuis te brengen", aldus dr. Lust, „maar in de allereerste plaats om een medische ploeg naar de piek des onheils te vervoe- ren Gewezen werd. nogmaals op het geval Rijnders. Nico Rijn- ders, zo werd gesteld, heeft zijn herstel te danken aan de snelle afdoende hiulp die ter plaatse geboden kon worden. „In minder gunstige hulpom- standdigheden zou dit ongeval met de dood geëindigd zijn". Het geval Rijnders staat overi gens niet alleen. Dagelijks worden mensen in allerlei om standigheden getroffen door medische noodsituaties, waar bij het stellen van diagnoses dikwijls kostbaar tijdverlies oplevert. Hierbij wil het nieu we instituut medici en andere belanghebbenden begelei den. (Van een onzer verslaggevers) SLUIS De Sluisse ge meenteraad krijgt donderdaga vond een voorstel te behande len om in de Hoogstraat in die gemeente een maximumsnel heid te bepalen op 15 km per uur. Deze maatregel wordt door het college voorgesteld om de veiligheid van deze straat de verbinding van de provinciale weg met de kern van de gemeente te verho gen. De geruime tijd geleden genomen maatregelen, zoals parkeerverboden, hebben de veiligheid niet voldoende kun nen verhogen, aldus het colle ge. De 15 km-uur grens geldt voor alle motorvoertuigen. De raad krijgt ook een ver nieuwde legesverordening voorgeschoteld. Op verschil lende punten, is die aangepast aan huidige maatstaven. De meeropbrengst van deze ge meentelijke tarieven wordt geraamd op 1000 gulden. De Sluisse algemene politieveror dening zal worden aangepast (Van onze correspondent) OOSTBURG Door de ver eniging van katholieke raads leden in Zeeuwsch-Vlaanderen wordt donderdag (morgen) om halfacht in hotel Du Commer ce een bijeenkomst gehou den. Op deze bijeenkomst zal het lid van Gedeputeerde Staten de heer A. van Geesbergen een inleiding houden over subsidiëring van sport- en jeugdverenigingen. met betrekking tot het ver voer van gevaarlijke stoffen, indien de raad een desbetref fend voorstel van het college overneemt. De raad zal don derdagavond ook een lid moe ten aanwijzen om zitting te nemen in de begeleidingscom missie open bejaardenwerk West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Zoals gemeld wil burge meester mr. H. P. L. van den Beid zich terugtrekken als lid van het algemeen bestuur van het sociaal werkvoorzienings- schap Zeeuwsch-Vlaanderen. Aan de raad donderdagavond de beslissing of in de hierdoor ontstane vacature al dan niet dient te worden voorzien. B. en w. stellen voor voorshands in deze vacature niet te voor zien „gezien de wijze waarop Popavond Zondagavond 3 december treedt de Belgische popgroep Lord Pursers Dithy Ramb voor de derde maal op in zaal. Atlanta te Sluiskil. De vorige keren had deze groep in Sluiskil zeer veel succes. Kaarting Aan de kaarting van het NKV in café Atlanta te Sluiskil werd door 55 per sonen deelgenomen. De uitslag was 1 J. Dubbeldam, 2 R. Poppe, 3 E. Bogaert, 4 Th. de Koeyer. 5 mevr. van de Mu ren. NKV-bestuur Het bestuur van de afdeling Sluiskil van de industriebond NKV is uit gebreid met twee functionaris sen. De heer J. de Ridder is belast met de scholing en vor ming van jonge leden en de heer P. Simmonse zal de pro paganda voor zijn rekening nemen. in het bijzonder het dagelijks bestuur werd gekozen en sa mengesteld". Voorgesteld wordt de raad verder tot onteigening over te gaan in het kader van het bestemmingsplan „Stenen beer". Het betreft gronden van de heren W.L. du Fossee en G.P. du Fossee. De percelen van deze eigenaars kunnen echter, aldus het college, niet buiten de ontwikkeling van dit bestemmingsplan worden gelaten. Ter vermijding van nog meer tijdverlies en gezien de woningbehoefte in Sluis stelt het college voor voorlopi ge goedkeuring te geven aan een onteigeningsplan. Vogelkaarting Vrijdag 1 december wordt in zaal Atlan ta te Sluiskil een kaarting ge houden met als prijzen kal koenen en hanen. Aanvang half acht. Vismijn Aan de vismijn van Breskens werd aangevoerd: 7998 kg exportgarnalen 3.92— 5.40, 392 kg pellerijgarnalen 4.28 —5.16, 2250 kg bot', 60—1.15, 201 kg schar 1.742.16, 3258 kg schol 1.61—2.17, 1561 kg tong 9.07—11.31, 172 kg tarbot 5.51—11.00, 90 kg griet 3.36— 4.92, 24741 kg kabeljauw q7 3.10, 1512 kg wijting 55—2.00, 38 kg rog 1.83—2.50, 6 kg haai 1.96, 11 kg schelvis 2.01 2.08. Botsing Bij het linksaf- slaan van de promenade op de singel in Breskens kreeg P.B. uit Breskens geen voorrang van A.T. uit Terneuzen. T. kwam rijden richting singel. Bij de botsing die toen ont stond liepen beide auto's aan zienlijke schade op. Schieting In café „De Vriendschap" werd een schie ting gehouden waaraan 46 schutters deelnamen. Hoogvo gel: G. Martens, Dorpzicht, St. Margriete. Eerste zijvogel, R. Ivens, Hofzicht, IJzendijke. Meeste kleine vogels A. de Vlaminck, Dorpzicht, St. Ma- griete. Aanrijding Op de West- Langeweg is de personenauto van J.V. uit Cadzand bij een aanrijding total-loss gereden. V. kwam uit de richting Bres kens toen hij door onbekende oorzaak in een slip geraakte, waarbij hij met zijn rechter zijde een boom raakte en ver volgens werd aangereden door I.J. uit Hoofdplaat. V. werd hierbij licht gewond. Dokter van Endt verleende de eerste hulp. (Van onze correspondent) OOSTBURG Door het ge meentebestuur van Oostburg zal vanavond (woensdag) van af zeven uur in het gemeente huis een perscentrum worden geopend en zal een televisie toestel worden opgesteld waarop men de verkiezings uitslagen zal kunnen volgen en zo mogelijk ook de voetbal wedstrijd. Tevens zal een groot publikatiebord worden aangebracht waarop de uitsla gen van de tien kernen van de gemeente Oostburg zullen worden gepubliceerd. ■jojed ox tpuojejd ui jet 6 irapioq uee.ni 8 taspuai -eq afpeexq i ipuojejd duiej 9 iunhqos ui g !Mnejqj[U0M :doouj[iaqoueui g qspoui qoijeeq z i-iai-mix sirp i Mevrouw H. Remijn-de Baedts, Meester J. E. Ris- seeuwstraat 18, te Oostburg, wist aanvankelijk niet of er voldoende dames, leden van de vijf West-Zeeuwsch- Vlaamse afdelingen van de vrouwenorganisatie van de NCB (de voormalige Boerinnenbond)van de afdeling Oostburg van het R.-K. Vrouwengilde en van de Vrou wenorganisatie van het N.K.V., te vinden zouden zijn om een cursus politieke vorming bestaande uit vier „les sen" te volgen. De eerste les vonden alle dames bijzonder boeiend. De gemeerate-onitvamger, de heer J. Hoekstra, vertelde eerst het een en ander over de vornn van heg gsmeentebe- stuuir, de indeling van het administratieve apparaat en de taakverdeling op het ge meentehuis. Na deze, voor de diaimes onverwacht-boeiende uiteenzetting, volgde een be zoek aan het (fraaie) ge meentehuis van Oostburg, waar de heer Hoekstra op eL ke afdeling voor een ambte naar had gezorgd, die een uiteenzetting gaf over zijn werkzaamheden. Tijdens deze excur sie werden er door de dames zoveel vragen gesteld - voor al op het gebied van de fi nanciën - dat de organisatie spaak dreigde te lopen, om- dait die ene groep van acht nog niet weg wais, toen de andere alweer arriveerde. In de tweede fes behandel de de heer Van der Lijke de planologie (de geplande we gen, de rondweg van Oost- burg, de aansluitende weg die vanaf Breskens gepland is en de vaste oververbin- ding). Ook hiervoor toonden de dames nogal wat belang stelling. De volgende avond zal gewijd zijn aian de voor bereiding van een raadsver gadering en gewapend met deze kennis zullen de dames in de laatste les een echte raadsvergadering bijwonen. Maar cjjan zullen de heren het (eerste en) laatste woord itebben. G. WÏJNE Dat uitgerekend mevrouw Remijn voor het organiseren van de eursus door de hoofd besturen van de 1 organisatie werd aangezocht, behoeft niemand te verwonderen als men weet dat zij secretaris penningmeester is van de Sta- tenkring Sluis van de KVP, en in het kringbestuur Zee land de enige plaats bezet, die daarin voor een vrouw is gereserveerd. „In tegenstelling tot .het geen mij werd voorspeld, is het «Hemaal erg meegeval len, er hebben zich 65 dames opgegeven voor de cursus", zegt zij met voldoening. „In het begin haid iik wel een beetje gerekend op de mede werking van een kennis, maar het kwam erop neer dat ik alleen aan alle lieden een circulaire heb ge stuurd." De eerste les was ai direct een groot .succes en ook op de tweede avond waren ze er Uiijna allemaal. De reden waarom mevrouw Remijn nu al een jaar of vijf, „dn de politiek zit" heeft zij gauw genoeg verteld. „Voor mezelf vind i'k politiek belangrijk en het politieke bewustzijn moet je gewoon bij anderen tóten doorwerken". Je vraagt je onwillekeurig wel af of een moeder van drie jonge kinderen voor al die activiteiten tijd heeft. „Ik dacht, toen de eerste ge boren was, dat het niet meer gaan zou, maar met drie kin deren gaat het gemakkelijker dan met één; bovendien is er nogal wat avondwerk bij en dan past mijn man op de kinderen of wij hebben er iemand anders voor. Mijn man moet voor zijn (verze- kerings) werk 's avonds ook vaak weg", is haar antwoord hierop. Over de ouim® vertelt me vrouw Remijn dait de hoofd besturen gevraagd hadden deze in het winiberpnagrairama op te nemen. Dat gebeurde ail in -april, dus heeft de cur sus niets te maiken met de vervroegde verkiezingen. Van de zijde van de NKV- vrouwenorgamiisaitie was. er geen belangstelling en dat vindt ze wel jammer. Met de overige vrouwen uit land bouw- en middenstandskrun- gen ging. het web 0 Mevrouw H. Remijn-De Baedts. eindredactie bas augustijn Steeds meer gaat in de discussie rond de Ooster schelde een zeer gevaarlijk argument een rol spelen. Het argument namelijk dat de voorstanders van open hou den van de Oosterschelde én d« voorstanders van her nieuwd onafhankelijk onder- zoek op moeten passen voor het geval er in 1979 een ramp gebeurt zoals in 1953. „U kunt die verantwoordelijk- 0 Voor de oplossing zie elders in deze rubriek. heid niet dragen", de doden zullen u dan aanklagen" enz. enz. Ik vind dit een verwer pelijk argument en ik vind het ongepast dat vertegen woordigers van de huidige regeringspartijen er gebruik van maken in al of niet be dekte toespelingen. Toen de watersnoodramp in 1953 Nederland en in het bijzonder Zeeland trof, was al jaren bekend dait een vrij wel absolute veiligheid .van de Zeeuwse eilanden verkre gen kon wordien door afdam ming van de zeegaten. Toch verweet niemand bepaalde politieke partijen of bepaalde kamerleden of ministers dat juist dat zij verantwoordelijk waren voor de ramp en de gevolgen van de ramp. Tot 1953 was een beperkte hoeveelheid geld beschikbaar voor zeer vele zaken waar de legering geld voor nodig heeft. Met beleid moest steeds weer gekozen worden hoe dat geld verdeeld zou warden. De ramp maakte pas duidelijk dat een van de no den, veiligheid tegen de zee, tekort was gekomen en van toen af kreeg „veiligheid" meer geld m het Deltaplan. Ook na 1953, is er een beperkte hoeveelheid geld. Dit veroorzaakte o.a. dat de werken in het kader van de Deltawet (aanleggen van de afsluitende dammen en dijk- ophoging tot Deltahoogte) werden uitgesmeerd over 25 jaar, namelijk van 1953 tot i978. He4: had sneller gekund als we er meer voor hadden willen betalen per jaar, het kan langzamer- als We er minder voor willen of kun nen betalen. Dat jaartal 1978 waarin Oosterscheldedam en de versterking en verhoging ;angs de Westerschelde ge reed zouden moeten zijn, is geen absolute datum, het is een gekozen jaar, rekening now.ertd met vele iactarra. Dit betekent diat ook nu, vandaag of morgen of vol gend jaar, iedere dag tot >978, als er weer een waters noodramp zou plaats vinden, «edereen zou kunnen zeggen: dat is de schuld van de hui dige regering, de huidige re geringspartijen of de huidige kamerleden. Ik pieker er echter niet over om dit te zeggen. Ik pieker er zelfs niet over dit te zeggen nu deze regering de werken aan de Wester schelde temporiseert en aan kondigt die pas gereed te kunnen krijgen in 1985 in plaats van in 1978 (zie de begroting van het ministerie van Verkeer en Waterstaat voor 1973). Ik zou het ver schrikkelijk vinden als ie mand nu minister-president Biesheuvel en de zijnen zou besahuldigen van het bewust in gevaar brengen van Zeeuwsch-Vlaanderen, Wal cheren en Zuiid-Beveland. Ik moet echter constateren diat dit andensom wél gebeurt dat ik voor de voeten gewor pen krijg: „Pas maar op voor een ramp in 1979 als jullie je zin Inrijgen en de werken in de Oosterschelde worden ge temporiseerd (vertraagd) en wellicht helemaal niet uitge voerd. Terwijl wij zien dat er niet voldoende geld is om alles vóór 1978 gedaan te krijgen, terwijl wij tevens zien dat er toch minstens ernstige twijfel bestaat over de wijsheid van he-t afsluiten van de Oosterschelde, mogen de werken aan de Wester- schelde-oevers wel vertraagd worden en die aan de Oos terscheldedam niet. Waarom zouden wij die vertraging niet mogen omkeren en de aanwezige geldsimiddelen ge bruiken om langs de Wester scheide wel in 1978 klaar te komen en bij de Oosterschel de eerst nog eens opnieuw te bekijken hoe of de kaarten liggen? Laten wij toch ons verstand gebruiken. Degenen die het schrikbeeld van een mogelijke ramp in 1979 oproepen en stellen dat wij, kamerleden die nu voor hernieuwde studie pleiten, dan verantwoordelijk zijn, roepen in feite nu al het volksgericht over ons af. Een uiterst bedenkelijke handel wijze, waarvan niemand zich zou moeten oecüienen. De veiligheid tegen de zee is belangrijk. Erg belangrijk. De veiligheid van ons milieu is even belangrijk, hoewel ik soms vrees dat ook die eerst door een ramp getroffen moet worden, voor iedereen dit ook bereid is te aanvaar den. Een optimaal tegen de zee beveiligd Zeeland dat niet meer leefbaar is, is een te hoge prijs voor ons al len. Dr. MHJHED VAN HULTEN, lad Eerste Kamer voor de PBK

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9