Terneuzens naar Amerika Goes maakt van 1973 jaar van de scholenbouw PROGIL AL VOLOP IN BEDRIJF BIJ BRAND VOORTAAN STIL ALARM Inleiding over aanvullende uitkering bij werkeloosheid O Citizen. Voor hetzelfde geld beter bij de tijd. over ruilverkaveling Gruyters oriënteerde zich op Oosterschelde Ook in Goes uitslag proef verkiezing Protesten verstomd RAAD KAPELLE Stemmen staakten stad streek Protest tegen aanbesteding Schieting te Heinkenszand Hippe vogel geeft^ z'n moeder strijk-vrij! vrij! viledan Tafelkleed Burgerlijke stand Goes Kwadendamme P. HOPMANS 40 JAAR BIJ HOLLAND Woensdag 29 november 1972 7 (Tan een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De uitsla gen van het verkiezingsonder' zoek, dat het Provinciaal Op- bouworgaan Stichting Zeeland, vandaag in Goes organiseert, zullen niet alleen in de Vlees hal van het stadhuis te Mid delburg worden bekendge maakt, maar na sluiting van de stemlokalen ook in Goes zelf. In het stadskantoor te Goes kunnen belangstellen den vanaf zeven uur 's avonds de uitslagen volgen. Zoals wij al eerder hebben bericht, wil de Stichting Zee land, door een aantal Goese kiezers ten tweede male ui teraard even geheim als dat bij de normale stemming ge beurt te laten stemmen, het publiek inzicht verschaf fen in het stemgedrag van de Zeeuwse kiezers. Goes is. voor dat totale stemgedrag, repre sentatief, zo is uitgerekend. Voor het welslagen van dit interessante onderzoek, is de medewerking van iedereen die daartoe wordt uitgenodigd, dringend noodzakelijk. De he le operatie die met het „ten tweede male stemmen" ge moeid is, vergt per deelnemer nog geen tien seconden. De uitkomsten van het Goe se onderzoek, die een be trouwbaar beeeld geven van het algemene Zeeuwse stem gedrag, zullen op de computer van de PZEM te Middelburg worden verwerkt, en reeds de zelfde avond, zowel te Middel burg als te Goes, worden ge publiceerd. Er worden, zo ver zekerde men ons van de zijde van de Stichting Zeeland, ook tussenprognoses gegeven. HARLINGEN (ANP) De landelijke vereniging tot be houd van de Waddenzee heeft met klem geprotesteerd tegen de onderhandse aanbesteding van de sluitgaten van de Oos- terschelde. Uit de „geheimzin nige handelingen", waarmee deze aanbesteding gepaard is gegaan, blijkt eens te meer dat de besluitvorming rond deze afsluiting het daglicht niet kan verdragen. Dit zegt de vereniging in een protestte legram dat ze dinsdag aan de leden van de Tweede en Eer ste Kamer en aan de minister raad heeft gezonden. In dit telegram dringt de vereniging aan op de instelling van een onafhankelijke commissie van onderzoek. markten KAPELLE-BIEZELINGE, 28 november 1972 Kroetappe- len wit geplukt 38.60, rood geplukt 31.60. Doyenne du Com. 175 96-99, 170 96, 1175 91-93, 1170 90-92, 1165 81-86, 1160 57-62, 1150-60 25-33, grof 56-58, fijn 17-33, kroet door draai. Golden Delicious 180 63, 170-80 63, 165 47, 1170-80 55, 1165 45, geel: 180 72, 170-80 66- 68, 165 50, 160 40, 1180 63, 1170-80 58, 1165 48, 1160 39. Goudreinnette 175 82, 165 66, 1185 85, 1175 86, 1165 67, lid 48, grof 53. Rode Goudreinette 1X85 96, 1175 98, 1165 71. Cox's Orange P. II 75 126, 1170 124, 1165 79-91, 1160 56-63, 1155 40. Conference 165 91, 160 89- 91, 155 73-78, 1165 86, 1160 85, 1155 73, 1150 36-48, 1145 19-29, grof 56, fijn 42-47, kroet 6. St.-Remy 1170 89, 1160 91, 1155 69, 1145 36, grof 67, fijn 46, kroet 19. G. Wildeman lid 32. Spencer 1170 76, 1165 51-57, 1160 39. Jonathan IIA75 45, IIA65 44, IIA60 38. Pondspeer 1175 77-81, 1165 75, grof 59. Zoete Ermgaard 165 138, 160 122, 155 100, 1165 120,, grof 71. Kleipeer 150 62, lid 39. Toma ten p. krat van 6 kg.: IIA doordraai - 349, ÏIC doordraai- 276, IIC doordraai. Aardappe len bonken 18. Groenten: Ro dekool 15-16, prei 18-33, sprui ten 25, knolselderij m. groen p. st. 15. ROTTERDAM, 28 november Aanvoer: totaal 2881. Week- aanvoer 4220: slachtsrunderen 120, gebruiksvee 390, vette kalveren 12, graskalveren 159, nuchtere kalveren 1724, paar den 3, veulens 2, schapen en lammeren 436, bokken en gei ten 35. Prijzen (in guldens per stuk): koeien per kg: le kwal 5,35-5,80. 2e kwal 4,75-5,20, 3e kwal. 4,60-4,70; vaarzen per kg: le kwal. 5,85-6,40, 2e kwal. 5,20-5,65; stieren per kg: le kwal. 6,60-7,05, 2e kwal. 6,20-6,50; nuchtere kalveren per kg: 1,30-1,70; kalf- en melkkoeien 1475-2375; vare koeien 1050-1550; vaarzen 1050-1225; pinken 100-1150; graskalveren 550-825; mestkal- veren 375-510; schapen 120- 200; lammeren 155-205. Over zicht: (resp. aanvoer, handel en prijzen): slachtrunderen: kleiner-kalm-als maandag; kalf- en melkkoeien: korter- stil-stabiel; vare koeien: ge- woon-matig-onveranderd; vaarzen en pinken: kleiner- lui-duur prijsh; graskalveren vette kalveren: weinig aan voer- geen handel- en prijzen: nuchtere kalveren: groter-le- vendig-moeilijk prijsh; scha pen en lammeren: als vorige week-willig-ruim prijsh. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De goede naam van Vermeulens jacht werf in Terneuzen is doorge drongen tot Amerika, gisteren Vertrok de super-Schelde- schouw „Kadon 3" van de werf op een enorme trailer naar Antwerpen vanwaar het schip ingescheept zal worden met bestemming Florida. De super-Scheldeschouw heeft een aslengte van 10.50, *n breedte van 3,60 meter en een diep gang van 1,20 meter. Het is het eerste jacht van dit type dat door een Amerikaanse op drachtgever op de Terneuzen- se jachtwerf is besteld. De zeilen zijn geleverd door de zeilmakerij Van der Snep pen te Terneuzen. Het schip is voorzien van een Volvo penta 36pk dieselmotor. (ADVERTENTIE) KlopKlop op je toetje 'n Lekker toetje wordt 't dan. Door die feestelijke, luchtige Klop-Klop garnering. 't Is lekker mak kelijk ook. In een ogenblik klaar (4 minuten). En 't kan niet mislukken. Klop-Klop is lekker op pudding, op vruchten, op ijs, óp gebak, op yoghurt. Maar ook gemixt dóór vla, chipolatapudding, etc. is het verrukkelijk. Wees niet bang dat u er teveel van neemt.Want Klop- Klop is calorie-arm. Uwtoetje blijft in model. 2 zakjes 'Al per pakje. P.S. Klop-Klop kan ook fijn worden gemixt dóór veel gerechten. Zie de leuke recepten op elk zakje. fn *n ZNZ produkt (Van onze correspondent) HEINKENSZAND In Taverne bij de heer A. Janse gaf de handboogsociëteit Sora- nus haar schieting op de lig gende wippen, er waren 57 schutters van 15 verenigingen aanwezig. Uitslag van de eerste wip. Hoofdvogel H. Koens van Spes Nostra uit Ovezande. 1ste zij vogel E. Engels van Eendracht Nostra uit Ovezande. 2de zij vogel E.Engels van Eendracht uit Vlissingen. 1ste bovenkal Janus v.d. Dries van Eensge zindheid uit 's-Heerenhoek. 2de bovenkal A. Boonman van Vrije Schutters uit 's-Heeren hoek. 1ste onderkal, F. Koens van Spes Nostra uit Ovezande. 2de onderkal F. Koens voor noemd. 1ste klep C.D. Raas van Vooruitgang uit Kwaden damme. 2de klep Leo de Jon ge van ADLM uit Kwadendam- me. 3de klep C.U. Brand van Vooruitgang uit Kwadendam- me. Meeste kleine vogels P. Vermuë van Jacoba van Beie ren uit Goes. De vliegende vo- gelprijs was voor C. Remijn van Spes Nostra uit Ovezan de. Uitslag van de tweede wip: 1 ste hoofdvogel P. Rijk van Vios uit 's-Heerenhoek, 2de hoofdvogel W. de Jonge vsri ADLM uit Kwadendam- me. 1ste zijvogel J.A. Rijk van ADLM Kwadendamme. 2de zijvogel A. Boonman van Vrije Schutters uit 's-Heerenhoek. 3de zijvogel A. de Jonge-Rijk van Willem Teil uit Ovezande 4de zijvogel H. v.d. Dries van Concordia uit 's-Heerenhoek. lste kal C. Remijn van Spes Nostra uit Ovezande. 2de kal B. Looy van Victoria uit Kwa dendamme. 3de kal H. Koens van Spes Nostra uit Ovezande. 4de kal K. v. Steenbergen van Willem Teil uit Ovezande. Meeste kleine vogels H. v.d. Dries van Concordia uit 's-Heerenhoek, tien vogels. De vliegende vogelrpijs was voor C.D. Raas van Vooruitgang uit Kwadendamme. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM De invoering van draadloze alar meringssysteem (stil alarm) bij de brandweer in Bergen op Zoom is reeds gedeeltelijk een feit. Dit heeft tot gevolg dat het onheilspellende sirenege- Ioei, wanneer de brandweer lieden werden opgeroepen, grotendeels tot het verleden behoort- De brand/weer beschikt op dit moment reeds over een dertigtal oproep- en alarmont vangers van de in totaal 60 die straks in gebruik zullen zijn. Met daarnaast gebruik making van nog aanwezige PTT-sehellen bij een aantal brandweermensen thuis zal het sireniegehuil thans reeds tot een minimum kunnen wor den beperkt. Alleen bij wer kelijk grote calnamiteiten zal voorlopig ook nog de sirene worden ingeschakeld. Wanneer ook de resterende oproep- en alarmontvangers zijn gearri veerd zal het stil alarm defini tief worden ingevoerd. Dat zal binnenkort met enig officieel vertoon gebeuren-. (ADVERTENTIE) St.NicoIaaskado: w een strijkvrij, vlckvrij V-;a C Viledan tafelkleed. A O* Daarbij gratia VI A feestelijke kaarsen. Van de drogist. Het: (Van een onzer verslaggevers) GOES. Op het gebied van de schloenbouw staat het volgende jaar in de gemeente Goes weer veel te gebeuren. Het college van b. en w. kondigt in zijn toelichting op de begroting voor 1973 aan de uitbreiding van de openbare kleuterschool aan de 's-Heer Elsdorpweg, de uitbreiding van de Stamperiusschool in Wilhel- minadorp en de bouw van een school voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden aan de Evertsenstraat in Goes. Daarnaast wordt op de te kentafel gewerkt aan de plan nen voor de bouw van een openbare lagere school en een christelijke kleuterschool in 's- Heer Arendskerke en een geïntegreerde school voor kleuter- en basisonderwijs in 's-Heer Hendrikskinderen. Beide complexen krijgen wel licht ook een gymnastieklo kaal. De bouw van de scholen zal in de loop van 1973 moe ten beginnen. Op de lijst voor volgend jaar staan dan ook nog de uitbreiding van de Koelmanschool der gerefor meerde gemeente te Goes en de bouw van een tweede kleu terschool voor de gereformeer de gemeente in Kloetinge. De voorbereiding voor de eerste school het bestemmings plan Goese Polder 2 zal, zo schrijven b. en w., wellicht getemporiseerd moeten wor den in verband met vertragen de factoren in de woningbouw. Het meest geschikte moment voor het gereedkomen van on derwijsvoorzieningen houdt namelijk verband njet de be volkingsaanwas en de groei qua aantal leerjaren van de in Goese Polder 1 reeds gevestig de scholen. Het Goese college van b. en w. is van mening dat getracht moet worden de kleine scho len in de kernen zoveel moge lijk te behouden, zeker als het gaat om de enige school in een dorpskern. Om die reden zal dan ook alles gedaan worden om de opheffing van de open bare lagere school te Katten- dijke te vermijden. De voordelen van een scho lengemeenschap voor openbaar mavo, havo, atheneum en gymnasium vindt het college ruimschoots opwegen tegen de nadelen. Alle zeilen zullen al dus b. en w. wel moeten wor den bijgezet om de streefda tum voor de start van de scho lengemeenschap (1 augustus 1973) te halen. (Van een onzer verslaggevers) KALLO Het rumoer rond het industrie-monster, dat Pro- gil heette en twee jaar gele den besloot tot vestiging op de linkeroever is alweer lang verstomd. De protest-kreten van actiecomités uit Kallo en omgeving, hebben plaats ge maakt voor ander lawaai: dat van in werking zijnde nieuwe fabrieken. Sinds een aantal maanden hoort daar nu ook Progil bij: de door een groot deel van de Wase bevolking verfoeide fa briek, die in Amsterdam werd geweigerd, maar door de Bel gische overheid met vlag en wimpel werd binnengehaald. In België praat eigenlijk nie mand over Progil. De aandacht is gevestigd op de problema tiek van de linkeroever in breder verband en terwijl po litici, sociologen en maatschap pelijk werkers zich bezorgd maken om de verdere toe komst, is Progil begonnen met de produktie. Naar buiten openbaart zich dat alleen in de ■vorm van walmende uitlaat, pijpen en bedrijvige perso neelsleden. Hoe snel de ont wikkelingen zich in dit gebied voltrekken blijkt uit het feit, dat nu ook de tweede schoor steen van de thermische cen trale een rookspoor trekt langs de hemel, die hier al lang zo helderblauw niet meer is. Dor pen als Graauw en Nieuw- Namen en zelfs ook Hulst zijn zich nauwelijks bewust van de snelheid waarmee de zaken zich op de linker Schelde-oe- ver ontwikkelen. Ze zien de fabrieken dan ook niet verrij zen, maar ruiken ze bij een bepaalde windrichting des te beter. „Liever dood door het milieu, dan dood door hon ger", is een van de kreten, die af en toe tussen het fabrieks- lawaai opklinken. Een opvatting overigens, die in schrille tegenstelling staat tot de kreten, die nog nauwe lijks een paar jaar geleden hoorbaar waren en met een kille noordenwind van tijd tot tijd overwoeien naar België, waar zich in ieder geval een paar mensen de afgelopen maanden bewust zijn gaan worden van de geweldige pro blemen, waarvoor de verdere industrialisatie ze stelt. (Van een onzer verslaggevers) KAPELLE „Probeert u nu eens te bekijken of er regi onale adviescommissies in te stellen zijn ter begeleiding en uitvoering van de wet werk loosheidsvoorzieningen, die momenteel in de kamer aan hangig wordt gemaakt". Deze vraag richtte mr. C.M. van Voorst Vader tot de ledenver gadering van de vereniging van directeuren van overheids organen voor sociale arbeid (DIVOSA) in „de Caisson" in Kapelle. De heer van Voorst Vader, rijksconsulent complementaire sociale voorzieningen van het ministerie van sociale zaken in Zeeland, zette in zijn inlei ding het doel van de wet werk loosheidsvoorzieningen uit een. Deze wet, zo vertelde hij. regelt dat mensen die al een tijdje werkloos zijn en dan een baan aanvaarden waarvoor ze minder salaris krijgen dan oorspronkelijk, een aanvullende bijdrage krij gen. Daarnaast worden mensen die niet onvrijwillig werkloos zijn eerder van de bijdrage uitgesloten. De inleider vertel de dat het de bedoeling is dat de arbeidsbureaus bij deze nieuwe wet worden ingescha keld. De heer van Voorst Vader, die in zijn betoog stelde dat gemeenten en rijk op het ge bied van de complementaire sociale voorzieningen zo goed mogelijk moeten samenwer ken, sprak verder onder meer over de wiet sociale werkvoor ziening en over de nieuwe beeld-ende kunsten-aars rege ling. Deze nieuwe regeling, zo vertelde de inleider, geeft de kunstenaars betere rechten en verscherpt de toelatingseisen, zodat er minder misbruik van kan worden gemaakt. Een voorbeeld van goede sa menwerking noemde de heer van Voorst Vader de regionale adviescommissies voor deze regeling. Deze commissies be oordelen de werken van kun stenaars die afkomstig zijn uit verschillende gemeenten en adviseert die gemeenten in 'de te verstrekken uitkering. Zo zetelt in Oostburg een derge lijke oommissie voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen, Wal cheren heeft er twee (Middel burg en Vlissingen) en in Goes is er een voor de beide Bevelanden. In de toekomst gaan wellicht de gemeenten op Schouwen-Duiveland eveneens gebruik maken van deze com missie. (ADVERTENTIE) 'n Staaltje van Japanse precisie dit edelstalen 17-steens, gegarandeerd waterdicht horloge met automatische opwinding en datum aanduiding. De datum is gratis! 109-50. Inportcw X H*rt t>.T, UÜMfkt Geboren: Kornelis zv J van de Plasse-Koppejan te Yerse- ke, Jannie dv A Meijers-Ver- burg, Cornells zv P Goedege- bure-de Kraker te Wol- phaartsdijk, Jeroen zv A. Cor- stanje-van de Vrie, Susanne dv A Schoenmakers-Kools te Baarland, Toine zv A Schoen makers-Kools te Baarland, Ni- colaas zv A de Regt-van den Berge, Susanna dv L de Fouw-van den Boomgaaard te Kortgene, Joppa dv W Nijsse- de Witte, Rinaldo zv A van de Laak-Lockefeir, Izaak zv D Wisse-Hage, Justa dv J Lin- ders-Westdorp te Kruiningen, Frank zv M Melis-Karelse, Carolina dv J Janse-van der Boog te Kloetinge, Pieter zv P Huijbregsen-Murre, Kristian zv J Besuijsen-Schout, Trudy dv W. van Eenenaam-Van Hese, Sophia dv A de Ruyter-van Egmond. Ondertrouwd: I de Jonge 22 te 's-Heer Arendskerke en L Gideonse 18, H Mol 25 te Le- wedorp en L Scherpenisse 23. Getrouwd: G Krakeel 27 en A Doens 22, H van Kuijk 23 te Vlissingen en A van Don gen 19. Overleden: J Schipper 76 wv J Verhage, J Dijkwel 77 te Kloetinge ev W van der Endt, Q Saaman 64 te 's-Heer Arendskerke ev P Goedegebu- re, P Rijnberg 85 te Rilland- Bath wv A. Vogel, J. Boot 72 te Wissenkerke wv S de Smit, A de Wee 65 te Yerseke wv A Philipse. (Van onze correspondent) KAPELLE De raad van Kapelle heeft in haar dinsdagavond gehouden vergadering nog geen beslissing genomen over de houding die de vertegenwoordiger van de gemeente zal aan nemen in de stemming over de verkaveling in het gebied Ka- pelle-Wemeldinge die op 7 december gehouden zal worden. Na zeer langdurige en dikwijls erg heftige discussies staakten de stemmen over het voorstel van b. en w. om voor deze verkave ling te stemmen. Zes leden stemden voor en zes waren tegen. De heer Rijn (CHU) was afwezig. Volgera zijn fractie genoot Zuidweg, die tegen de verkaveling is, zal ook de heer Rijn tegenstemmen. Hun Rijn tegen stommen. Hun Iracttegenoot wethouder Dage- vcons was voor de verkave ling. De tegenstellingen liepen dwars door de grote fracties heen. In de PvdA wat wet houder Zuijwegt tegen de verkaveling omdiat ze volgens hem te diep in het eigendoms recht van de grondeigenaren ingreep evenals 't afgescheiden PvdA-ldd Van Stel die vooral bezwaar had tegen de onde mocratische stemmmgsproce- cïure. Mevrouw Venmerris-Fedjtel en de heer M. de Jager waren vc-or de verkaveling omdat ronder dat een rendabele be oefening van de l-amd- en tuin bouw in de toekomst niet mo- Zwaluw De postduiven- houdersvereniging „De Zwa luw" uit Kwadendamme heeft in 's-Lands Welvaren de jaar lijkse tentoonstelling gehou den. De belangstelling van het publiek was goed. De prijs voor de mooiste doffer kreeg F. Franse uit Kwadendamme. De mooiste duivin bleek van A. van Bremen uit 's-Heeren hoek te zijn. Keurmeester was de heer Zager uit Bergen op Zoom. De uitslag luidt: klasse 1: eerste prijs: F. Franse, Kwa dendamme, tweede prijs: M. Beenhakker, 's-Heer Arends kerke, derde prijs: A. van den Dries, Ovezande, vierde prijs: F. Franse, Kwadendamme, vijfde prijs: J. van 't Westen- de, Kwadendamme. Klasse twee: eerste prijs: A. van Bre men, 's-Heerenhoek, tweede prijs: A. van Bremen, 's-Hee renhoek, derde prijs: P. Poort vliet, Baarland, vierde prijs W. Wiskerke, Nieuwdorp. Klasse 3: eerste prijs: Traas- Geijs, 's-Heerenhoek, tweede prijs: E. Boonman, 's-Heeren hoek, derde prijs: E. Witte, Nieuwdorp, vierde prijs: W. Moerdijk, Borssele, vijfde prijs: M. Koens, Lewedorp. Klasse 4: eerste prijs: P. Poortvliet, Baarland, tweede prijs: P. Janse, Baarland, der de prijs: A. van Bremen, 's- Heerenhoek, vierde prijs: S. Tllroe, Nieuwdorp. Klasse 5: eerste prijs: A. van den Dries, Ovezande, tweede prijs: P. Rijn, Schore, derde prijs: H. Beulens, Kwadendamme, vier de prijs: A. van den Dries, Ovezande, vijfde prijs: C. Franse, Kwadendamme. Klas se 6: eerste prijs: Traas-Geijs, 's-Heerenhoek, tweede prijs: J. Wouterse, Kwadendamme, derde prijs: H. Beulens, Baar land, vierde prijs: P. Janse, 's- Gravanpolder, vijfde prijs: M. Boudens, Kwadendamme. gelijk zal zijn. De twee A.R.- vertegenwoordigens stemden voor en van de fracties was er al'leen de liberaal van Hoorn voor. Tegenstemden de heren Koole van de Boerenpartij Ganaman van de Vrije Lijst en de Kraker SGP. De CHU 'er Zuidweg noemde de verka veling verfijnd boerenbedrog, waarbij een kleine groep in 1980 een efficiënt bedrijf zal hebben ten koste van een gro te -groep kleinere ondernemers the worden weggesaneerd. Zeer fel ging de Bóeren-par tijman Koole te keer tegen de verkaveling die hij onchristelijk en ondemocratisch noemde. Ganzeman van de Vrije Lijst zei dat alle grondgebruikers die hij in de raad verte genwoordigt op een na tegen de verkaveling zijn. Wethou der Balkenende wees op de vele agrarische motieven die pleitten voor de verkaveling ma-ar heit mocht niet helpen de helft van de raadsleden bleef te-gen. Op korte termijn zal er een vergadering zijn om opnieuw hierover te stemmen. Burge meester Van Suijlekom deelde mede dat de gemeente pl-rn. 40 ha. grond in het blok in eigen dom heeft. Wanneer de verka veling wordt aangenomen op 7 december zal de plaatselijke oommissie die alles gaat rege len, volgens burgemeester Van Suijlekom, worden ge leid door de heer D.J. Tees te 'p-Gravenipolder en de leden de horen W. Slabbekoorn te Kloetinge, W. de Jager te Ka pelle. J.E. Koole te Wemeldin- gc en L. Verdunnen te Schoore. Unaniem was de raad in zijn afwijzing van het waar- r-tmen van het secretariaat van de plaatselijke commissie door een vertegenwoordiger van de gemeente terwijl de raad ook afwijzend stond te genover het adviseurschap door een gemeentevertegen woordi- ger. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM Donderdag om 11 uur wordt in de kantine van machinefa briek Holland in Bergen op Zoom de 55-jarige Bergenaar P. Hopmans gehuldigd In ver hand met zijn 40-jarig dienst- jubileum. De heer Hopmans kwam in 1932 als loopjongen in dienst van het bedrijf en begon met eenvoudig administratief werk. Omdat zijn aandacht een andere richting uitging volgde op de avond-LTS een opleiding tot machinebankwer ker. Hij kwam daarna terecht bij de afdeling afsluiters. Na de oorlog werd hij aangesteld in de reparatieploeg en sinds 1964 is daar baas van. (Van een onzer verslaggevers) GOES „Als de progres sieve drie inderdaad een kabi net vormen, dan zullen de werkzaamheden voor de af sluiting van de Oosterschelde meteen bij het in functie tre den van dit kabinet getempo riseerd worden. Daarna zal het nieuwe onderzoek zijn beslag moeten krijgen". Drs. Hans Gruyters (D'66) verklaarde dit gistermiddag na afloop van een studiebezoek over de Oos- terscheldeproblematiek dat hij aan Zeeland bracht. Het bezoek, zo' verklaarde Gruyters zelf, moet niet ge zien worden als een onderdeel van de verkiezingspropaganda, maar als een oriëntering op de problemen waarmee ik straks te maken krijg". Zoals bekend is de heer Gruyters minister van Verkeer en Waterstaat in het schaduwkabinet van de progressieve drie en zal zich als dit kabinet niet gaat rege ren in de Kamer ook sterk bezig houden met Verkeer- en Waterstaatszaken. Om de be lofte die de PvdA, D'66 en PPR ten aanzien van de Oos terschelde hebben gedaan ook inderdaad waar te kunnen ma ken, verdiepte de heer Gruy ters zich thans al in de zaak. Daartoe bracht hij bezoeken aan het delta-instituut voor hydro-biologisch onderzoek in Yerseke, de afdeling milieu onderzoek van de deltadienst van Rijkswaterstaat in 's-Heer Arendskerke. Verder had hij gesprekken met vertegenwoor digers van de actiegroep „Oos terschelde open" en van de studiegroep Oosterschelde. ,Met een zekere aarzeling geloof ik dat we toch de kant uit moeten gaan van een nieu we deltacommissie", zo zei de heer Gruyters na afloop van zijn gesprekken met de ver schillende deskundigen en be langengroepen. „Het probleem is echter wie moeten van die commissie deel uit maken. Dat Is moeilijk, want dat moeten mensen zijn die het vertrou wen van de verschillende groeperingen hebben". Als grootste probleem zag de „schaduw-minister" hierbij het gebrek aan tijd. „Het instellen van die commissie alleen al vraagt ontzettend veel tijd. Ik zou er eigenlijk de voorkeur aan geven dat de minister de centrale figuur is, bij wie alle bevindingen in het kader van het nieuwe onderzoek binnen komen". Naast het nieuwe on derzoek speelt de heer Gruy ters ook nog met de gedachte aan een peiling van de mening van de bevolking, een soort referendum dus over de af sluiting. Hoe dit gestalte zou moeten krijgen, is echter nog een vraagteken. Gruyters verklaarde desge vraagd dat hij van mening is dat het „point of no return" nog niet bereikt is. „Over de maandag aan de aannemers combinatie Dijksbouw Ooster schelde gegunde voltooiing van de afsluitingswerken zei hij: „Als ik bewindsman ben, zal ik onderzoeken of er een poging gedaan is hierdoor be wust tot een voldongen feit te komen. Deze beslissing zou een temporisering kunnen be moeilijken. Er heerst bij mij dan ook een zeker wantrou wen, maar daar mag ik uiter aard niet van uitgaan". Com partimentering van de afgeslo ten Oosterschelde lijkt de kandidaat-minister ook geen briljante oplossing: „Het voor ste zoute bekken lijkt me nau welijks een alternatief voor de bestaande situatie". De D'66-er is van plan alle studies, nota'* en onderzoeken die naar aan leiding van de Oosterschelde gemaakt worden, in de open baarheid te brengen.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 7