ONTWIKKELING VAN STREEKZIEKENHUIZEN BEPLEIT Werkgroep wijst bouw Zeeuws superziekenhuis van de hand Bakkie troost op de markt harde tocht verwacht "besa moii DEELSTUDIE ZORG VOOR DEMENTEN „Drie streek ziekenhuizen VMZ deelt voorgedrukte bezwaren uit U krijgt tot 61% bij Geen uitbreiding aantal bedden zwakzinnigen stad streek Onbestendig Haal tesa moll zelfklevend tochtstrip. Snel en gemakkelijk aan te brenger Vlissingen mode geschenken Hoffelijk altijd safe Woensdag 29 november 1972 3 (Van een onzer verslaggevers) HULST Het mag vrie zen, dooien, stormen, regenen of sneeuwen desnoods mogen bij guur weer de klanten nog wegblijven, maar vraag aan tien marktkooplieden wat voor de Hulster markt de grootste ramp zou zijn en negen zullen antwoorden: de dag dat de koffiebar weg blijft. Bij wijze yap spreken dan, want een echte marktkoop man slaat toch nog altijd lie ver zijn warme bakkie leut over, dan dat zij tent onder een noordwester in elkaar stort. De koffieboer van de Hulster markt is de heer S. W. van den Boom uit Roo sendaal. De opdruk op zijn rekeningen verraadt, dat hij een „mobiel horeca bedrijf" exploiteert. Dat rijdende eta blissement is een behaaglijk warme bestelauto, waarin continu koffiepotten op gas stellen staan te pruttelen. De heer Van den Boom is de toeverlaat van alle Hulster marktkooplieden, want er is er niet een, die van tijd tot tijd niet bij hem te biecht komt. Wat wil je: een hele dag op de markt staan, gaat je niet in de kouwe kleren zitten en dan wij er zo'n lekker bakkie prut altijd wel in. De Roosendaal- se koffieboer heeft dan ook een continubedrijf. Op maan dagen zie je hem in Hulst van 's morgens vroeg tot 's avonds laat met geïsoleerde koffiekannen langs de marktkraampjes lopen, daar bij links en rechts dampende bekertjes uitdelend. Hulst is trouwens niet zijn enige markt. Hij vertelt, dat hij er zo'n zeven heeft, voorname lijk in Brabant. Goes en Hulst zijn de enige twee Zeeuwse markten, waar hij tot de vertrouwde gasten be hoort. „Hulst is niet zo'n hele drukke markt", vertelt hij met de bedoeling aan te to nen, dat hij het wel alleen af kan. „Maar als je nou Til burg neemt, daar is het zo druk, dat we per se met zijn tweeën moeten- zijn. Een staat er voortdurend koffie te zetten en de ander loopt langs de kraampjes om in te tuiten". In de zomermaanden is hij naast „koffieboer" ook limonadeverkoper. In de wintermaanden put je daar uit op straat niet zoveel in spiratie, zodat de verkoop dan voornamelijk tot koffie beperkt blijft of in een enkel gevalletje tot thee. Maar dat is een drankje, dat er bij de meeste markt kooplieden niet zo in wil. Uniek is de _heer Van den Boom in Nederland niet. „Oh, ja", zegt hij, „er zijn nog wel meer koffieboeren. In Rotterdam hadden ze er al voor de oorlog". Met een si garet losjes tussen de lippen jakt hij een van zijn groot ste tuitketels en begeeft zich tussen het marktpubliek. Soms kijken ze al naar hem uit, de marktkooplieden. Voor iedereen heeft hij wel een kort woordje. Bij een van de tentjes schenkt hij voor een handelaar onge vraagd een bekertje in. De man kijkt even niet begrij- )end: „Het is voor de foto", roept Van den Boom. Weg is-t-ie alweer: naar het vol gende kraampje, waar de toffiepot tussen hangende lirectoirs zijn weg zoekt naar een leeg bekertje.. Vooruitzichten voor donder dag en vrijdag opgesteld door net KNMI op dinsdag orn 18 00 uur: Aamhoudena onbestendig. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 3. Min. temp. 1 tot 5 graden hoven normaal. Max. temp. van ongeveer norm-aal tot 3 graden bever normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 20 pro cent. Voor vrijdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min. temp. 0 tot 4 graden boven normaal. Max. temp. omstreeks normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uu-r: 70 procenit. Ka-ns op een geheel droog etmaal: 40 procent. hoogwater Morgen, donderdag 30 no vember. Bergen op Zoom, 11.27. Hansweert, 10.40 en 23.19. Terneuzen 10.13 en 22.51. Vlissingen 9.47 en 22.21. Wemeldinge 11.17 en 23.58. waterstanden Konstanz 353 -3, Rheinfel- d<m 336 -17, Straatsburg 392 - 18, Plittersdorf 562 -25, M-axau 640 -44, Plochingen 170 -6, Mannheim 546 -84, Stednibach 157 -10, Mainz 488 -30, Bingen 3b9 -27, Kaub 4 6 -34, Trier a50 -24, Kablenz 449 -22, Keu len 475 -11, P.uihrort 660 pl-us 9, Lobith 1278 plus 6. Pan-ner- dense kop 1238 plus 7, Nijme gen 1066 plus 3, IJsselkop 1094 plus 4, Eefde IJssel 618 - 10, Deventer 486 -12, Monsin 5422 plus 6. Borgharen 4022 20 Grr.ve bon de sluis 537 - 2. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Een deelstudie van het gisteren openbaar gemaakte „concept-proefplan ziekenhuisvoorziening in Zeeland" geldt de planning van de voorzieningen voor somatisch zieken, demente bejaarden en zwakzinnigen in deze provincie. Een aparte werkgroep heeft dit onderdeel van de gezondheidszorg nader beschouwd en is daarbij met een behoeftenraming voor het jaar 1980 gekomen. Ontmoetingscentrum De stuurgroep van de Anti Revo lutionaire Partij, de Christelij ke Historische Unie en de K.V.P. te Vlissingen richt op de verkiezingsavond vanaf 9 uur een perscentrum in in ca fé Alaaf, Walstraat nr. 7 in Vlissingen, De belangrijkste uitslagen zullen aldaar verza meld worden. Een televisie toestel voor het volgen van de uitslagen en eventueel ook van de voetbaluitzending tussen door is beschikbaar. Een aan tal provinciale prominenten uit deze partijen hebben reeds toegezegd aldaar voor com mentaar beschikbaar te zijn. Than.: beschikt Zeeland over zeven verpleegtehuizen voor chronisch zieken met in totaal 953 beaden, waarvan er 407 in gebruik zijn voor psychisch gestoorde bej a-arden en 500 voor somatisch zieken, aldus de werkgroep. De behoefte aan bedden in 1980 wordt ge raamd op 769 voor somatisch zieken en op 570 voor geeste- bjk gestoorde bejaarden. Di verse verpleeginrichtingen he bben uitbreidingsplannen, .naar deze strekken niet zo ver, dat de totale verwachte behoefte In 1980 gedekt zal kunnen worden. Het tekort bedraagt in dat jaar: 134 bed den voor somatisch zieken. Regionaal bezien manifesteert zich dit tekort vooral in Mid den- en Noord-Zeeland (134 bedden) en in veel mindere •na-te in Zceuwsch-Vlaande- ten. Wat de behoefte aan bedden voor geestelijk gestoorde be jaarden betreft, zal Zeeuwsch- V 'aandoren im 1980 een teko-rt hebben van 69 bedden, terwijl Zeeland benoorden de Wester- schelde met het thans aanwe zige beddenbestand de in 1980 te verwachten behoefte kan dekken. Om het tekort aam voo-rzie- "'ngen voor somatisch zieken in Zeeland genoorden de Wes- lerschelde te kunnen opvan gen, is de bouw van een n-ieu- \v e verpleeginrichting ge- wenst, zo constateert de werk groep. Er zijn pl-annen voor een dergelijke inrichting (100 bedden) maar de werkgroep die zich met dit probleem r.ceft beziggehouden geeft dui delijk de voorkeur a-an een situering op Zuid Beveland, waar de behoefte a-an bedden gieter is dan op Walcheren, /oor Zeeuwsch-Vlaanderer 'telt de werkgroep het volgen de voor: Uitbreiding van de Blaauwe y eegin-richting van het Sint Anton-iusziekenhuis te Oost- ourg tot honderd bedden waarvan veertig voor soma tisch zieken en zestig voor geestelijk gestoorde bejaar den. Uitbreiding van de Blauwe Hoeve te Hulst met ongeveer vijftig bedden voor somatisch zieken. De werkgroep heeft de no- d ge moeite met het ramen van de toekomstige behoefte aan bedden voor chronisch zieken en demente bejaarden, omdat de geldende normen al lerminst weten-schappelijk zijn vastgesteld en verder omdat de migratie (die onvermijde lijk ook de import van bejaar den betekent) buiten beschou wing moest worden gelaten. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Provinciale Raad voor de Volksgezondheid is gereed gekomen met liaar zoge naamde „concept-proefplan ziekenhuisvoorzienin gen Zeeland". Vanaf heden ligt dit plan, dat in de nrovincie voortijd'g al heel wat reacties heeft losge maakt, op de gemeentehuizen in Zeeland ter inzage. Op 19 januari zullen G.S. van Zeeland, aan wie het plan is uitgebracht en die het te zijner tijd zullen in brengen als bouwsteen voor het nationale ziekenhuis plan, in Axel en Goes hoor zittingen organiseren. Daar kan het plan aam de inspraak van de bevolking worden onderworpen. Tal van instanties en deskundige per sonen hebben er reeds hun licht op laten schijnen. Het woord „proefplan" geeft al aan, dat het hier niet gaat om een definitief programma van de toekomst, maar een soort verlanglijst, die gebaseerd is op een provinciale behoefte raming aan ziekenhuisbed den. Het proefplan omvat drie categorieën van gezondheids zorg. De Provinciale Raad voor de Volksgezondheid heeft drie werkgroepen in het leven geroepen, die zich hebben be zig gehouden met respectieve lijk: de ziekenhuisvoorzienin- ger. - de verpleegtehuizen voor so matisch zieken - de verpleeg- en zwakzinni- genin richtingen. Voor elk van deze categorie ën is een conceptplan opge steld dat rijkt tot ongeveer 1980. Elke vijf jaar moeten de provinciale plannen, dus ook het Zeeuwse, opnieuw worden getoetst en desnoods veran derd, als blijkt dat de ontwik kelingen zich anders hebben voltrokken dan men aanvan kelijk veronderstelde. Markant punt in het con- cept-ziekenhuispl-an is, dat de werkgroep die zich hiermee bezig hield, voor de beddenbe- hoefte een hogere norm wenst, dan de minister van Volksge zondheid en Milieuhygiëne in zijn algemene richtlijnen heeft aangegeven. De ministeriële norm komt (voor 1972) tot een behoefte aan ziekenhuis bedden in Zeeland van 1315. De werkgioep becijfert: 1391 bedden. Niettemin hanteert de werkgroep noodgedwongen, de volgens haar aanvechtbare mi nisteriële norm, in afwachting van zoals hij zegt de tot standkoming van betere, ob jectievere normen die lande lijk kunnen worden toege past. Voor het verkennen van de behoefte en de mogelijkheden op ziekenhuisgebied in Zee land heeft de werkgroep de blik op 1990 gericht, zich af vragend of in die tijd het zeer grote, centrale ziekenhuis (1000 tot 1500 bedden) in deze provincie een kans zal maken. Zou het antwoord „ja" luiden, dan zou het verstandig zijn, aldus de werkgroep, om geen plannen voor middelgrote zie kenhuizen (tot 400 bedden) te ontwerpen, teneinde kapitaal vernietiging te voorkomen- Rekening houdend met de af standen tussen zo'n centraal, bijvoorbeeld bij Goes te vesti gen Zeeuw3 ziekenhuis, en de woongebieden in de rest van- Zeeland, en gelet op de geo grafie van Zeeland, wijst de werkgroep het „super-zieken huis" van d-e hand, hoe verlei delijk zo'-n ziekenhuis ook is, voor de ontwikkeling van ho ge, medische specialisaties en wellicht in de toekomst een medisch universitaire op leiding. (ADVERTENTIE) Zelfs voor de grotere regio's (bijvoorbeeld Midden-Zeeland als geheel Zeeuwsch-Vlaande- ren als geheel) zijn centrale ziekenhuizen minder wense lijk. De functies van een su per-ziekenhuis moet men noodgedwongen laten toeval len aan Rotterdam, Leiden en Midden-Brabant. Zeeland zelf zal, na-ar de mening van de werkgroep, streekziekenhuizen moeten ontwikkelen en wel in de re- rio's Walcheren, Noord-Zuid- Beveland en Zeeuwsch-Vlaan deren. Een van deze zieken huizen zal bepaalde centrale functies kunnen krijgen, zoals een computercentrum met lij nen naar de andere ziekenhui zen, 'n kunstnier, bestralin-gs- afdeling, beademingscentrum voor patiënten die langer dan een week beademd moeten worden, gespecialiseerde car diologie enz. enz. In welke re gio dit ziekenhuis moet wor den ontwikkeld laat de werk groep in het midden. Het streekziekenhuis Wal cheren zou, met 638 bedden, het grootste in Zeeland wor den. Zuid- en Noord-Bevela-nd zouden in Goes een streekzie kenhuis met 445 bedden krij gen. Voor Zeeuwsch-Vlaande- ren wordt in de Kanaalzone aan een streekziekenhuis ge dacht. Het idee om bijvoor beeld in Oostburg en Hulst de bestaande ziekenhuizen te ver bouwen tot streekziekenhuizen met elk 300 tot 350 bedden, wordt verworpen. Voor de ontwikkeling van streekzie kenhuizen in Midden-Zeeland haakt de werkgroep in op de plannen tot integratie van de afzonderlijke ziekenhuizen, die daar verder gevorderd zijn dan in Zeeuwseh-Vlaanderén het geval is. kimgsvormen moeten komen tussen de staven en besturen van de flankziekenhuize-n met die van die streekziekenhui zen. Voor de bestuurlijke top van het Zeeuwse ziekemhuisbestel v-an morgen, stelt de werk groep de oprichting van een overkoepelend orgaan „Be stuur Ziekenhuizen Zeeland" voor, dat een goede gespreks partner zou kunnen zijn in de dialoog met de minister van Volksgezondheid, die aan de versnippering in het zieken huiswezen in ons land een einde wil maken. Bovenaan in het advies van de werkgroep staat de wens, dat de drie streekziekenhuizen zo worden gepland, dat de grootst mogelijke beweeglijk heid wordt ingebouwd, met daarnaast een ruime grondre serve voor uitbreidingen. FEESTELIJKE bij Breda -Tilburg Goes Roosendaal Middelburg commentaar XJet lijvige boekwerk, dat on der de titel „Concept- proefplan ziekenhuisvoorzie ningen Zeeland" sinds gisteren op alle Zeeuwse gemeentehui zen ter inzage ligt, zou aan inspraak worden onderwor pen. Veel deskundige instan ties en een hele reeks autori teiten waren bij de voorberei ding van dit stuk betrokken of hebben over het ontwerp er van hun zegje kunnen zeggen. Dat de meerderheid van deze betrokkenen in Midden-Zee land woonde merken wij slechts terzijde op. Nu is in elk geval het woord aan de bevolking. Daarbij valt iets merkwaar digs op. G.S., die het plan straks moeten doorsturen aan de minister van Volksgezond heid, hebben twee hoorzittin gen georganiseerd, respectie velijk in Axel en in Goes. Deze keuze (slechts twee plaatsen) komt ons vreemd voor. Immers: het meest aan gevochten deel van het con cept-proefplan heeft betrek king op de z.g. „flankzieken huizen", die in de gedachten- gang van de werkgroep die het plan heeft samengesteld, hun uitbreidingsplannen we kunnen vergeten. Zij worden filialen van de nog te stichten „streekziekenhuizen". Flankziekenhuizen zullen er moeten komen in Zierikzee, in Oostburg en in Hulst. Het zou niet meer dan logisch en hof felijk geweest zijn, als juist in die drie plaatsen, waar de pijn van de schaalvergroting straks het felst wordt gevoeld, extra hoorzittingen zouden zijn ge organiseerd. Thans dwingt men belang hebbenden tot lange pelgrims tochten naar de plaatsen waar zij hun eventuele bezwaren kunnen deponeren. Het is (wonderlijk, in dit opzicht!) juist om het feit dat de afstan den in Zeeland zo groot zijn, dat het ziekenhuisplan de stichting van streek- en flank ziekenhuizen voorstelt! Zouden de streek- en flank gedachten nu ook niet in het systeem van hoorzittingen kun nen worden gerealiseerd? Het is maar een vraag (Van onze correspondent) MIDDELBURG Dc Vere niging Milieuhygiëne Zeeland wil al haar leden mobiliseren om het verlenen van een ver gunning om de kerncentrale in öorssele in werking te stellen te voorkomen. Daarom krijgen al de VMZ-leden een bezwaar schrift waarop zij alleen maar hun naam, adres en handteke ning lioaven te plaatsen en op te sturen aan de minister van Economische Zaken, die de be zwaren dan zaï bekijken. Minister Melissen, en ver moedelijk zajin opvolger, zitten, dus binnenkort opgescheept, met een duizendtal eensludten- de bezwaarschriften, door dui zend verschillende mensen op gestuurd. De leden van die VMZ mogen natuurlijk ook zelf hun eigengemaakte be zwaarschrift indienen. Bij het bezwaarschrift dat de VMZ aan ai haar leden heeft verstuurd, zit ook een machtiging die door de indie ner van het bezwaarschrift on dertekend moet worden. De verklaring machtigt de VMZ om de belangen vam de indie ner van het bezwaarschrift te behartigen, wanneer het nodig mocht zijn om tegen de beslis sing van de minister bij de kroon in beroep te gaan. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het aan tal bedden in de zwakzinnign- inrichtingen in Zeeland zal niet al te sterk moeten worden uitgebreid. Dit is de mening van de werkgroep, ingesteld door de provinciale raad voor de volksgezondheid, zoals die is neergelegd in het concept- proefplan voor de ziekenhuis voorzieningen in Zeeland. Uitgesplitst' naar regio, is de ochoefte aam bedden in zwak zinnigeninrichtingen (in 1980) aidus: Zeeuwsch-Vlaanderen 295. Walcheren 290, overige Zeeland 340. Momenteel zijn in totaal aan nieuwboiuwplam- r.en 800 bedden goedgekeurd, waarbij nog eens 60 bedden geteld moeten worden die iu kleinere eenheden aan het be stand worden toegevoegd. Pas in 1985 zal men als er tussentijds niet tot uitbreiding wordt overgegaan een rela tief tekort aan bedden in zwakzinnigeninrichtingen aam- treffen. Wat Zeauwsch-VTaam- deren betreft, adviseert de werkgroep, om de nog te rea liseren inrichtingsbedden toe te voegen aan huize „De Ster- re", dat daarmee aam de Zeeuwsch-Vlaamse behoefte zal kunnen gaan voldoen. Zeeuwsch-Vlaanderen, zo meent de werkgroep, zal ten aanzien van de zwakzinnigen zorg in inrichtingsvorm (intra murale voorzieningen) zo veel mogelijk op eigen wieken moeten drijven. Voor Walche ren en de Bevelandetn opge merkt, dat „Vijvervreugd" te Middelburg en huize „Den Berg" im Goes allebei aanvra gen voor uitbreiding hebben lopen. Worden de beide aan vragen toegewezen, dan zal binnenkort zgn. „over-bebed- ding" het gevolg zijn. Der werkgroep vindt dan ook, dat er van hoger hand een keus tussen de beide aanvragen moet worden gemaakt, waorbij Den Berg in Goes voorkeur geniet. De werkgroep helt zelf echter over naar de mening, dat voorlopig maar helemaal van uitbreiding vam het aantal inrichtingsbedden moet wor den afgezien. (ADVERTENTIE) Het meest omstreden ondei deel van het proefplan heeft betrekking op de zogenaamde „flankziekenhuizen" Hulst, Oostburg en Zierikzee zijn, als gevolg van hun excentrische ligging en de geringe bevol kingsdichtheid, aangegeven als plaatsen waar de bestaande ziekenhuizen in de huidige toestand moeten worden „be vroren" om later als flankzie kenhuis dienst te kunnen doen. Dit betekent, dat als het wa re filialen worden van de „B" (streek)ziekenhuizen. Bij behoud van een zo groot mo gelijk bestuurlijke zelfstandig heid, zullen er samenwer- Opzoek naarh rente? De postspaarbank Is altijd vlak bij woning of werk, want op elk van de 2400 postkantoren kunt u terecht. ff*

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3