AAN CLINGSE GRAVENSTRAAT Bouw nieuw complex van De Sterre al in volle gang Gemeente Axel hield woning-enquête Raadslid Apers vraagt doorlichting dienst gemeentewerken GEEN FLATS IN AXEL College praat met delegatie uit Nieuw-Namen stad streek Jehova's hebben eigen onderdak Burgemeester Van Dijke: duidelijk beleid provincie nodig VERHI71ZEN Boerinuenbond bijeen in Nieuw-Namen Burgerlijke stand Hulst Rectificatie Christelijke fractie Schieting te Oudelande Hulst Woensdag 29 november 1972 a (ADVERTENTIE) Zwatel Shag? (Van een onzer verslaggevers) AXEL Een woning-enquête van de gemeente Axel heeft 'V- getoond dat de leegstand van woningen per I november in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen in Axel en Hulst het minst was. Dit heeft burgemeester M. K. van Dijke gisteren op zijn perscon ferentie meegedeeld. Aan de orde kwamen ver der: - De gemeente Axel neemt binnenkort in Middelburg deei ®an een bespreking over het plan van Gedeputeerde Staten cm te komen tot een Zeeuwse bibliothekengemeenschap. - Hulst, Hontenisse, Axel en Sas van Gent hebben deze week gesproken over de ver deling van het woningvolume voor 1973. Het woningcontin gent voor komend jaar zal verdeeld worden naar rato van het aantal inwoners. Mogelijk wordt volgend jaar naar een andere verdeelsleutel ge zocht. - De afrastering rond de voormalige vuilnisstortplaats in Koewacht zal pas worden weggehaald als de belt is be bost. Dit is meegedeeld naar aanleiding van vragen van de heer Dienck. - De gemeente Axel wil de (Van een onzer verslaggevers) AXEL Zaterdag 2 decem ber zal in Axel een konink rijkszaal van Jehova's Getui gen officieel worden geopend door de heer R.J. Engelkamp, opziener voor geheel Neder land. De korvinkrijkszaal, die is ge vestigd in het pand Buitenweg 16 te Axel, is tot stand geko men na verbouwing. Er is in dit gebouw nu een vergader ruimte voor ongeveer negentig personen, er is ook een biblio theek, evenals een afdeling voor uitgifte van lectuur en tijdschriften. De koninkrijkszaal is ontwor pen door een architect onder de Jehova's Getuigen en voor de uitvoering van het werk heb ben gedurende acht maanden vrijwilligers uit Zeeuwsch- Vlaanderen en België hun handen vol gehad. Zaterdagmiddag is er gele genheid om het gebouw te be zichtigen. plaatselijke middenstaindsvere- niging 't Streekcentrum een aantal sparren cadeau doen ter opsiering van de winkelstraten rond de kersttijd. De sparren komen van een eilandje bij het Axelse bos- Een deel van die sparren moet verdwijnen, omdat het bosgebied op het eïfandje uitgedund moet wor den. Zoals bekend zat de ge meente Axel zich zelf onthou den van het plaatsen van (du re) kerstbomen. - De regionale Zeeuwseh- Vlaamse Woningbouwvereni ging krijgt een vergunning voor de bouw van tien wonin gen in Axel. - De voormalige vuilnisbelt Vroegtij zal worden be plant. - De gemeente Axel heeft berekend, dat men vijfduizend guldep kan besparen op het busvervoer van schoolkinde ren, als de betrokken schooi hoofden bereid zijn om ze in het vervolg een half uur eer der te laten gaan. Daarover zal het college van b. en w. met de hoofden binnenkort in overleg treden. Het schoo'l- vervoer kost Axel momenteel jaarlijks 10.000 gulden. Het gaat om vervoer van kinderen uit het gehucht Kijkuit en vervoer van kinderen uit Koe wacht naar Zuiddorpe voor gymonderricht. Als de school hoofden bereid zijn het half uurtje respijt te geven dan zal het busvervoer beter ingepast en daardoor goedkoper kunnen worden. - De eigenaar van twee oloeddorsti-ge herdershonden uit Koewacht kan binnenkort van de gemeente Axel een vermaning verwachten, naar aanleiding van een politierap port. Volgens de politie terro riseren de honden de omge ving. De angst voor de dieren is zelfs zo groot, dat een inwo ners uit Koewacht, die in de omgeving van de honden zijn sjaail had verloren, een com pleet heroveringsplan in snel rijdende auto's moest uitdok teren om zijn eigendom terug te krijgen, zonder dat dit ten koste van andere eigendom men zou gfan. (Van een onzer verslaggevers) CLINGE De bouw van liet nieuwe complex voor de stichting De Ster- re aan de Gravenstraat in Clinge is in volle gang. Over ruim twee jaar moet deze nieuwe accommoda tie gereed zijn voor ge bruik. Er wordt naar gestreefd om de zwakzinnigeninrich ting zoveel mogelijk zowel bouwtechnisch als maat schappelijk te integreren in de dorpsgemeenschap van Clinge. Ondertussen piekeren vere nigingsmensen in Clinge op wat voor manier ze steaks de (Van een onzer verslaggevers) AXEL Burgemeester M. K. van Dijke van Axel heeft gisteravond tijdens de begro tingsdebatten van de Axelse gemeenteraad opgemerkt dat er een grote behoefte is aan een duidelijk beleid van het provinciaal bestuur voor wat de werkgelegenheid i n Zee land betreft. Deze opmerking ontsproot aan de bezorgdheid van de Axelse burgemeester over het gebrek aan werkgele genheid, met name in Zeeuwsch-Vlaanderen. Hij merkte op dat ook in Zeeuwsoh-Vlaanderen er nieu we basisindustrie za! moeten komen. „Anders gaat het mis", meende de heer Van Dijke. Overigens was hij van mening dat er langs het ka-naal van Gent naar Terneuzen geen ba sisindustrie moet komen, maar alleen schone industrie. Op de opmerkingen over het begrotingstekort van anderhalf miljoen, waartegen de ge meente Axel voor volgend jaar zit aan te kijken, ant woordde burgemeester Van Dijke dat het een utopie is om te denken dat door het rigou reus gaan steepen in de begro ting en het opvoeren van de plaatselijke belastingen Axel uit de rode cijfers kan gera ken. ,Het is niet alleen onmo gelijk, maar ook niet eerlijk ten opzichte van de burgerij. Het tekort is namelijk voor een belangrijk deel niet het gevolg van hat gemeentebe leid, maar van de te lage rijk suitkeringen met name op het gebied van het onderwijs, de sociale sector, stadssanering e.d.", aldus burgemeester Van Dijke. Wat de woningbouw betreft, deelde hij mee dat volgend jaar met de bouw van wonin gen in het plan Smitschorre zal worden begonnen. Het gaat er volgens burgemeester Van Dijke hier niet om veel dure woningen te bouwen, maar een redelijk aan tal woningen tegen redelijke huurprijzen. „Het college is geen voorstan der van de bouw van veel woningen met een hoge huur- Liever wat minder huizen, dan huizen, die leegstaan", zei hij. Burgemeester Van Di]ke deelde mee dat in de eerste helft van 1973 voorstellen in de gemeenteraden ter sprake komen voor het oprichten van een districts-geneeskundige en gezondheidsdienst, een dienst öi e volgens tipt gemeentebe stuur van Axel aanvankelijk bescheiden van opzet zal moe ten zijn. De noodzaak voor een doorlichten van de dienst openbare werken werd door het college van b. en w. niet ingezien. Van diverse kanten achter de b. en w. tafel werd gewezen op het goed functio neren van deze dienst als men in aanmerking neemt dat de dienst met veel verouders ma teriaal moet tericen. Getracht wordt om daarinzo snel moge lijk verandering te brengen. bewoners van De Sterre kun nen betrekken bij verschillen de plaatselijke activiteiten. Dit idee leeft met name in de plaatselijke carnavalsvereni ging, waarin men zich al op dit moment beraad over de vraag of er mogelijkheden zijn om de activiteiten in de toe komst ook uit te breiden naar De Sterre. voor zover daartoe de mogelijkheden aanwezig zijn. Overigens is in Clinge zelf -nauwelijks iets te merken van de bouwactiviteiten. De paviljoens worden opgetrok ken op enige afstand van de bebouwde kern, maar worden daarmee verbonden door mid del van een lange oprijlaan, die uitkomt op de Graven straat- Er wordt bij de bouw naar gestreefd om „De Sterre ook in te passen in het land schap ter plaatse. Er is n.l. veel groenvoorziening waarvan overigens een klein deel voor de nieuwe gebouwen zal moeten wijken. Aam het startsein voor deze bouwacti viteiten is een zeer lange weg van voorbereidingen vooraf gegaan. Aanvankelijk was het de bedoeling om de eerste steen voor de nieuwe voorzie ning in Zuiddorpe te leggen, maar van dit plan heeft het bestuur tenslotte afgezien. Het oog viel vervolgens op Clinge, waar de eerste oontacten no-g in de tijd vóór de gemeentelij ke herindeling tot stand kwam. Volgens een toelichting, zoals die bij de presentatie van de plannen door ir. T. Swi-nkels van een architectenbureau uit Maastricht is gegeven is de „Stichting De Sterre" een klein dorp voor zwakzinnige patiënten, waarin alles ont worpen is met het oog op de verzorging van deze groep minder bedeelden en waarbij steeds overlegd is of de ge bouwde omgeving voor de pu pil duidelijk en begrijpelijk is. Het is uitdrukkelijk de bedoe ling, dat deze kleine gemeen schap van pupillen en perso neel deel uitmaakt van de gro tere gemeenschap Clinge. Er komen in totaal zes woonpaviljoens, bestaande lm herkenbare woningen. Boven dien is er een centrumgebouw gepland de ambulante pu pillen worden gehuisvest in die paviljoens. Elke woom-unit is geschikt voor 12 pupillen. Het is de bedoeling, dat daal zoveel mogelijk een woonsfeer heerst. De ernstig gestoorde patiënten worden onderge bracht in een speciale afdeling, en de rolstoelpatiënten zullen eveneens zoveel mogelijk in de woonpaviljoens worden ge huisvest. Voor de dagvulling van de patiënten is er voor de allerjongsten een afdeling be zigheidsontwikkeling, die kan worden vergeleken met een soort kleuterschool. Momenteel worden in „De Sterre" in Sluiskil ongeveer honderd- veertig patiënten verpleegd en zijn er ruim honderd persu neelsleden werkzaam. Ze ver huizen steaks allen mee naar Clinge. (Van onze corresoondent) NIEUW-NAMEN Op 29 november om 19.30 uur houdt de boerinnenbond een avond voor haar leden in zaal Thille- man. Er zal door mevrouw Jan- viers-Scheele een lezing wor den gehouden over groenten en voedingsmiddelen en hun bereidingswijze. (Van een onzer verslaggevers) AXEL. Het Axelse gemeenteraadslid P. Apers van de fractie gemeentebelangen heeft gisteravond gepleit voor doorlichting van de dienst gemeentewerken door een onafhankelijk instituut. De heer Apers is van mening, dat de lasten van deze dienst veel te zwaar op de begroting drukken en dat er op dit punt veel meer bezuinigd kan worden. In afwachting van het onaf hankelijk onderzoek zou er naar het idee van dit raadslid een personeelsstop afgekon digd dienen te worden. Hij heeft dit gisteravond gezegd tijdens de begrotingsbehande ling. De heer Apers bleek ver der van mening, dat het Axel se college van b. en w. veel te weinig heeft gedaan om de uitgaven in te dammen en op die manier iets te doen aan het begrotingstekort van 1,3 miljoen. Hij pleitte er voor de tekorten tot een minimum in te dammen en daarmee zou een begin gemaakt kunnen worden bij de dienst gemeen tewerken. De heer Apers was ook van mening, dat vele werkzaamheden van deze dienst in veel minder uren verricht kunnen worden- Ook op dit punt vroeg hij b. en w. de zaak eens kritisch te willen bekijken- In zijn gehele betoog wees dit raadslid erop, dat Axel gezien de begrotings positie de tering naar de ne ring dient te zetten. Met be trekking tot de algehele posi tie van Axel merkte hij op, dat er nog steeds geen duide lijk uitspraken liggen, dat Axel een woonfunctie heeft toebedeeld gekregen. Hij zei er aan te twijfelen, dat dit alsnog op korte termijn zou gebeuren. Kritische opmerkin gen had hij ook ten aanzien van het door b. en w. voorge stane woningbouwbeleid. „Wij vragen ons af of de bouw van 150 of 200 woningen per jaar nodig zal zijn", aldus zijn betoog. De aarzeling bij woningbouwverenigingen om op grote schaal te bouwen moest volgens de heer Apers voor de gemeente een teken aan de wand zijn. Eens was hij het met b. en w., dat er naar optimale voorzieningen gestreefd moet worden, maar alleen als blijkt dat de bevol king dat wil en bereid is om er aan mee te betalen. Aan merkingen maakte hij verder nog op het te hoge huurtarief voor gebruik van gymlokalen en de hoge subsidie aan de christelijke openbare leeszaal en bibliotheek. De heer Apers is van me ning, dat de bibliotheek eerst de eigen inkomsten tot een maximum moet optrekken. Hij stelde daarbij bedragen van 50 en 15 gulden voor voor vol wassenen, jeugd en ouderen. Vijf fractievoorzitters hebben gisteravond algemene beschou wingen giehouiden. Daarbij is veelvuldig aandacht besteed aan de werkgelegenheid en de woningbouw. Praktisch alle sprekers hieldien een vurig pleidooi voor een vaste oever verbinding, waardoor het Sloe dichter bij oost-Zeeuwsch- Vlaanderen komt en daarmee ook de werkgelegenheid. Volgens M. L. M. IJsebaert van de KVP moet het toekom stige woningbouwbeleid van Axel gericht zijn op het tot standkomen van huizen met betaalbare huren. De werkge legenheid bleek hem zorgen te baren. „De ontwikkeling van zuid-west Nederland is niet verlopen, zoals we graag gewild hadden". Verder merk te hij op dat er in Axel be hoefte is aan continuïteit in de woningbouw en dat de stads- samiaring wegens de financiële consequentie getemporiseerd dient te worden. Wat de be grotingspositie betreft: „We kunnen niet voortgaan op deze weg. We zullen een veer moe ten laten". Ten aanzien van de belastingen pleitte hij voor een voorzichtig beleid. „We moeten er voor waken een duurte-eiland te worden en we mogen geen verstoppertje spe len achter hogere instan ties". Ondertrouwd: Amar An- theunis en Trudy Verwey, Marcel van Driessche en Miri am van Itegem, Aloysius Baart en Rosa de Moor, Gerard Her man en Marlies Burm. Overleden: Elisabeth Wal- boomers, Martha Weezepoel weduwe van Leon. Blom- maert. HEIKANT In de krani van afgelopen maandag stond abusievelijk vermeld, dat Sin terklaas zijn intocht in Hei- kaait op zaterdag 3 december zou doen. Dit moet evenwel zondag 3 december zijn. De Sint arriveert om 14.30 uur in het verenigingsgebouw. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Huizen met redelijke huurprijzen: deze hartewens van de protestants-christelijke fractie in de Axelse gemeente raad is gisteravond tijdens de algemene beschouwing van de begroting naar voren gebracht door A. de Waard. Het bouwen van flats verdient voor wat Axel betreft geen aanbeveling, zo meende hij. Teleurgesteld toonde de heer De Waard zich over de geringe belangstelling van de burger voor het bestuurlijk handelen. Hij meende dit te moeten afleiden uit de geringe interesse voor raads- en com missievergaderingen. Een ,,on verkwikkelijke zaak" noemde hij de noodzakelijke belasting verhogingen. De heer De Waard signaleerde in zijn be toog tevens een stijgende be hoefte aan intergemeentelijk overleg. Volgens fractievoorzitter R. Janssens varn algemeen belang betekent het begrotingstekort van de gemeente een ga'ote rem op tal van activiteiten. Volgens dit raadslid is de moeilijke financiële positie van Axel nog steeds een ge volg van de gemeentelijke herindeling, die hij „op finan cieel vlak een mislukking" roemde. De heer Janssens zei het te betreuren dat de minis ter van binnenlandse zaken ■daaruit niet zijn consequenties heeft getrokken en de herin gedeelde gemeenten geen fi nanciële tegemoetkoming heeft willen geven. De vaste oeververbinding kwam ook op zijn lijstje van verlangens voor. „Voor de in dustrialisatie moet het licht op groen komen te staan", meen de hij. De heer K. Hamelink van de PvdA pleitte voor be taalbare huizen en sprak dc hoop uit, dat Nederland na vandaag een regering mag krijgen met begrip voor dc spec'fieke problemen van df gemeenten. Aan b. en w. vroeg Fdj te wiilen onderzoeken ot de stichting van de gerefor meerde streek, en kleutf school geen onevenredig z\v»r« belasting van de onderwijsbe groting betekende. (Van onze correspondent) OUDELANDE De hand boogvereniging Juliana gaf in café Centrum eeen schieting op de liggende wip. Van der tien verenigingen waren 50 schutters bijeen. De uitslag is als volgt: Hoofdvogel W. Voet van Soranus uit Heinkenszand. 1ste zijvogel I. Helmstrijd van Juliana uit Oudelande, 2de zij - vogel P. Daalman van ADLM uit Kwadendamme, 1ste bo- venkal O. Steenaert van Voor uitgang uit Kwadendamme. 2de bovenkal C. Steenbakker van Victoria uit Kwadendam me. 1ste onderkal F. Koens van Spes Nostra uit Ovezande. 2de onderkal C. Steenbakker van Victoria uit Kwadendam me bij loting. 1ste klep C. D. Raas van Vooruitgang uit Kwadendamme. 2de klep G.M. Geense van Eensgezindheid uit 's-Heerenhoek, 3de klep C. Baart van Juliana uit Oude lande. Meeste kleine vogels P. Daalman van ADLM uit Kwa dendamme, .vier vogels. Leiing De lezing over „Oude gebruiken rond St.-Ni- eolaas" welke op 29 november gehouden zou worden voor de leden van het katholiek vrou wengilde in Hulst, gaat we tens ziekte van mej. P. Por- tielje niet door. (Van een onzer verslaggevers) NIEUW-NAMEN B. en w. van Hulst zijn van plan om -een delegatie uit Nieuw-Na men binnenkort uit te nodigen voor een gesprek over de op en aanmerkingen, zoals die door middel van een petitie onder de aandacht van het ge meentebestuur zijn gebracht. Gisteren heeft men zich over deze zaak nog beraden. B. en w. willen de kwestie van de petitie eerst doorne men met de raad en diaarna zal men bekijken op wat voor wijze met de plaatselijke be volking bij de bespreking van de naar voren geschoven pro blematiek kan betrekken. Dit is meegedeeld op de maande lijkse persconferentie. Daarop kwamen ook de volgende pun ten nog ter sprake: Binnenkort verschijnt er een gemeentelijke folder „Wat doet Hulst met mijn belas ting?". Daarin wordt een po pulaire verhandeling van de vorige week versohenen be groting gegeven. De centrale dienst van de gemeente Hulst werkt momen teel aan een plan voor de aan leg van een centra-ai antenne- systeem in de binnenstad van Hulst. Het moet er komen ter verbetering van radio- en tv- ontvangst. I Met ingang van 1 januari van volgend jaar komt de ver makelijkheidsbelasting op de meeste activiteiten te verval len. Het gaat daarbij om een aanzienlijke vereenvoudiging van formele beslommeringen. In enkele gevallen blijft de verplichting tot betalen van vermakelijkheidsbelasting ge handhaafd. Verwacht wordt, dait bin nenkort een begin gemaakt kan worden met de sloop van de voormalige boerderij van Boel. Het pand heeft enkele maanden op de nominatie ge staan omgebouwd te worden tot landbouwmuseum, maar gezien de hoge kosten heeft men dit plan laten varen. De gemeente wil het par keerterrein voor het sportcafé bij het sportveld in Hulst ver harden, nu men de verzeke ring heeft gekregen, dat dit open terrein blijft- Van een zelfde plan voor parkeergele genheid in de buurt van het station ziet men voorlopig nog af. Evenals vorig jaar heeft Hulst de op het gebied van deze gemeente werkzame pas tores uitgenodigd voor een in formatief gesprek met het col lege van b. en w. Het wordt gehouden op 1 december. Voor het oarillon in de basiliek zullen versc,,i"-< id' banden met nieuwe popu' ar «on klassieke liedjes worden aan gekocht. Een onderzoek heeft aan getoond, dat de aantasting v-an het carillon niets met lucht verontreiniging heeft te ma ken. maar alles met zoutaan- tasting. De raad kan binnenkort een voorstel verwachten, om de peuterspeelzaal in Hulst een aanmoedigingssubsidie van 1000 gulden te verlenen. Tot op heden hebben b. en w. en de raad subsidieverzoeken geweigerd, omdat men van mening was, dat het hier niet ■-> een gemeentelijke taak

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 2