ZEELAND WERKT AAN EIGEN SOOS Caballero filter Anders dan andere filters „Italianen jÊÊ-êm*. hebben meer fantasie" Opbrengst Wereldmissie dag ruim 2 miljoen parijse aardappeltjes pommes parisiennes amropiersonfuniT bX\\^x In 1980 verdwijnt 4,5 miljoen ton olie in de zeeën Wij houden het voorlopig op moord van mens tot mens Ubent gewaarsguwt! binnenland is CIRCUS KLERENACTIE OUDERS VAN OVERLEDEN RUSSISCHE DICHTER: Pater Kersten uit Langeweg over kerkvernieuwing T. 1 Verharden Verbaasd Gemakkelij ker Achter uw Amro-Pierson Fund staan deAmroBanken Pierson, Heldring Pierson. Vertrouwd idee. een pikant «Sepvriesprodukt Levenslang voor kaper in VS papier oor uw pen Kernenergie en politiek Vrouwen van nu BELGISCHE DESKUNDIGE: Wcfonsdag 29 november 1972 De soos voor alleenstaan den gaat er komen. Dit is een gerechtvaardigde conclu sie als we afgaan op de vele reacties, die mevrouw Coe- nen de laatste dagen heeft gekregen. Zowel telefonisch als schriftelijk stroomden de reacties binnen. Verzoeken om inlichtingen, het doen van suggesties of zomaar om mevrouw Coenen geluk te wensen. Uit de reacties is duidelijk gebleken dat er onder een grote groep eenzamen en al leenstaanden behoefte be staat aan een gelegenheid als die welke mevrouw Coenen wil gaan realiseren. In haar plannen staat zij inmiddels niet meer alleen. Voor Breda en omstreken is een „noodcomité" opge richt dat al enkele keren bij elkaar is geweest om te be spreken hoe e.e.a. in een de finitief jasje gestoken kan worden. De eerste klap is een daalder waard, ging ook nu op. Tijdens de eerste bij eenkomst „regelde" het co mité een zaaltje in Auberge d'Arent te Breda waar zon dag 3 december a.s. tussen twee en vier alle mensen die hebben gereageerd van harte welkom zijn. Gezamenlijk zal dan wor den besproken hoe de soos in de toekomst moet gaan fun geren. „Als ik op de reacties af moet gaan dan verwacht ik zeker 70 a 80 mensen", ver telde mevrouw Coenen. Het probleem hoe de di verse mensen uit de provin cie Zeeland ook in het ge heel te betrekken is inmid dels uit de wereld. „We kon den de mensen uit Zeeland uiteraard niet in de kou la ten". Een aantal activiteiten Coenen. „We zijn daarom blij dat er een mevrouw in Hulst heeft gereageerd, die heeft aangekondigd ook een dergelijke soos in Zeeland te willen oprichten. Uiteraard komt zij eerst zondag naar Breda om met ons te pra ten". Een antal activiteiten staat inmiddels op papier Zo wil men met Kerstmis en oud en nieuw iets gaan doen terwijl ook het carnaval niet zal worden vergeten. Voor de mensen die nog willen reage ren of nog suggesties hebben volgen hier nog éénmaal de adressen: voor Breda en om geving: mevrouw E. Coenen, Epelenberg 10, Breda, tel. 40463 en voor de mensen in Zeeland: mevrouw Morcus- Smit, van Dortmundlaan 8 in Hulst. tel. 3891. loofd, maar nu blijkt opeens, dat die familie zelf nog een paar jaar wil rondtrekken en daardoor de tent (nog) niet kanmissen. Het lijkt er veel op, dat dit echte ouderwetse circus gedoemd is te stoppen. Mevrouw Reusz heeft echter Reusz en het circus. Hij wil actie voeren om voor een nieuwe tent te zorgen. We kondigen dat alvast aan; misschien brengen we de le gers van deze rubriek op een idee om nog voor Sinterklaas in de beurs te tasten. We Vele lezers zullen zich nog wel de hevige stormnacht herinneren van een paar we ken geleden. Bij die gelegen heid werd het in Breda ge vestigde circus Reusz com pleet weggewaaid. Het is al tijd vreselijk wanneer ie mand zijn bezit door een na tuurramp ziet vernielen maar in dit geval is het helemaal triest: de heer en mevrouw Reusz hadden kort tevoren een loods moeten verlaten waar hun hebben en houden was opgeslagen. De levende have moest worden onderge bracht in een tent. Dié tent is nu weg. De heer en me vrouw Reusz zitten zogezegd met de handen in het haar. Familie in Duitsland had een nieuwe circustent be- wel meer mee gemaakt. Ze is vast van plan in 't nieu we seizoen weer te gaan trekkenHoe weet ze nog niet: het ontbreekt voorna melijk aan gèld voor een nieuwe tent. Die kost zo'n tienduizend gulden. De heer J. Marinus uit Tilburg (tel. 013-431106, Leo XIH-straat 54) heeft zich het lot aange trokken van het echtpaar zullen nog nader ingaan op de situatie, waarin het cir- cuspaar zich bevindtWant na sinterklaas komt ook Kerstmis nog. En misschien dat dat dan een gelegenheid is om iets te doen. Pater Driessen uit Budel voert een actie onder de ti tel: „Doe eens wat voor een ander". Het gaat vooral om net inzamelen van kleding voor hulpbehoevende men sen. In Zeeuwsch-Vlaanderen heeft deze actie een onge kend succes gehad. Dat blijkt uit een brief, die wij kregen^van het actiecomité daar, waarin Jac. van Voo- renberghe uit IJzendijke zit en M. Karremans uit Terneu- zen. Wie de brief heeft gele zen en behoefte voelt om ook iets te doen kan contact op nemen met pater Driessen. tel. 04958-1446. „DOE EENS WAT VOOR EEN ANDER! Ja, deze op roep is door heel Zeeuwsch- Vlaanderen en ook daarbui ten doorgedrongen.' Dat blijkt uit het resultaat van deze maand: o.a- 11000 tcg oud papier, plm. 1500 kg goede kleding, plm. 400 paar schoenen en in de loop van 10 jaar 200.000 brillen, gesor teerd en verzonden door onze promotor Jac. van Vooren- berghe, in IJzendijke voor de melaatsen. Blijft u ons steunen? Dan kunnen wij onze actie „Hulp aan onze medemensen in nood" voortzetten en hun leed verzachten. Denk aan hen, wanneer U de verlanglijstjes voor „Sint- Nicolaas" gaat schrijven. Kijk dan nog eens diep in uw kleerkasten.' Ook voor hen is het dan Sint-Nicolaas- jeest en kerstfeest.' Verder doen wij een be roep op al degene, die een auto bezitten en vragen hen of zij ook de goederen van hen, die geen vervoermiddel hebben, gelijktijdig willen meenemen, omdat door de weersomstandigheden en de vroeg invallende duisternis er voor de schoolkinderen geen tijd meer is om de goe deren af te halen. Overleg dus met uw bu ren, vrienden en kennissen om gezamenlijk onze actie te blijven steunen. LAAT UW MEDEMENS IN NOOD NIET IN DE STEEK!" MOSKOU (RTR) De ou ders van de Russische dichter Joeri Galanskov, die op 4 no vember op 33-jarige leeftijd in een strafkamp aan een buik- vliesontsteking overleed, heb ben het ministerie van binnen landse zaken in Moskou in een brief gevraagd om een officië le verklaring over de omstan digheden van hun zoons dood. In de brief, waarvan kopie- en in handen kwamen van buitenlandse journalisten, zeg gen de ouders van de dichter dat zij willen weten hoe het mogelijk is geweest, dat een jonge man van 33, omringd door artsen die zes jaar lang verklaard hadden dat zijn toe stand niet ernstig was en dat er geen gevaar voor zijn leven bestond, zo onverwachts aan zijn einde is gekomen. „Als wij geen uitvoerige, overtui gende en officiële verklaring krijgen, aldus de heer en me vrouw Galanskov, zullen wij volhouden dat onze zoon is vermoord". Joeri Galanskov, die stierf in een strafkamp ten oosten van Moskou, zat daar een straf van 7 jaar uit wegens opruiing tegen de staat. De aanklacht was gebaseerd op zijn mede werking aan het ondergrondse blad Phoenix, waarin kritiek werd uitgeoefend op de beper kingen, die de Russische au teurs zouden zijn opgelegd. (ADVERTENTIES) Dit is één voorbeeld van hoe onze taal er uit gaat zien als de voorgenomen spellingswijziging onverminderd doorgaat. Lees de vele steekhoudende argumenten ertegen in het belangwekkende boek Sluipmoord op de spelling. Met getuigenissen van o.a. Simon Carmiggelt, Hugo Claus, Marnix Gijsen, Jan de Hartog, W. F. Hermans, Harry Mulisch, Michel van der Plas, Ward Ruyslinck, Prof. dr. G. Stuiveling, Simon Vinkenoog, Theun de Vries, Victor van Vriesland en vele anderen. Voor 8,90 bij elke boekhandel. In die dagen was kardinaal Ottaviani nog een be langrijke functionaris in het Vaticaan, Het was in die tijd dat Vaticaanse kringen het werk van don Zeno Saltini anders waardeerden dan hijzelf. Don Zeno is de stichter van Nomadelfia in Noord-Italië een gemeenschap die momenteeel 400 leden telt gezinnen, alleenstaanden en kinderen. Het is een commune zoals de eerste christenen die kenden. Men leeft er in gemeenschap van goederen. Zo'n 40 jaar geleden is don Zeno met dit werk begonnen. Maar, zoals gezegd, Vaticaanse kringen bleken niet zo ingenomen te zijn met don Zeno's activiteiten. Op zeker moment werd hem zelfs het uitoefenen van het priesterambt ontzegd. Voor een periode van 12 jaar, zoals later bleek. Want pas paus Joannes XXIII maakte de schorsing van don Zeno ongedaan. Een van de personen die Nomadelfia met zo zagen zit ten, was kardinaal Ottaviani. In die mate zelfs dat hij op zeker moment van don Zeno zei: „Hij is de gevaarlijkste man van heel Italië". Be paald geen uitnodiging om gezellig een kopje koffie te komen drinken. Don Zeno Saltini loste dit probleem echter op door zichzelf uit te nodigen. Ongevraagd ging hij regel matig bij kardinaal Ottaviani op bezoek. Nog niet eens om over Nomadelfia te praten en zijn. werk te verdedigen. Hij ging gewoon een kopje kof fie drinken en over koetjes en kalfjes praten. Zo leerden ze elkaar wat kennen. Na verloop van tijd werd kardi naal Ottaviani gevraagd of zijn mening over dion Zeno veranderd was. Hij gaf ten antwoord: „Don Zeno is nog steeds de gevaarlijkste man van Italië, maar het is een heilige!" „Het lijkt een anecdote, maar don Zeno heeft deze geschiedenis zelf aan mij verteld. Kijk, zoiets kun je je bij ons niet voorstellen- Hier zou zo'n zaak meteen een debat worden en zouden de standpunten zich verhar den. Het zou daarom wel eens kunnen dat ze het er in Italië v-eel beter af gaan brengen dan wij wanneer daar de vernieuwing van het kloosterleven eenmaal goed op gang komt". Aan het woord is pater Amandus Kersten van de Em- mauscommauniteit in Lan- geweg. Eerder deze maand is hij in Florence op het con gres geweest, dat het Insti tuut voor de Franciscaanse Spiritualiteit, verbonden aan de Antonianumuniversiteit van Rome, jaarlijks organi seert. Dit jaar was het thema „Het religieuze leven in een veranderende samenleving". De organisators hadden voor dit congres een aantal Nederlanders uitgenodigd hun eigen ervaring met het experiment dat ze begonnen waren, te komen vertellen. 0 Pater Amandus Kersten. „Wat mij het meest getrof fen heeft, is dat er hetzelfde leeft als hier. Ook daar is er een zoeken om van de tradi tionele vormen van klooster leven af te komen. Althans onder die congresgangers. En ik heb mij verbaasd over de openheid van Italiaanse theo logen en religieuze oversten. Dat beeld is ons tot nog toe niet komen overwaaien". „De vernieuwing van het re ligieuze leven in Italië ver keert nog in het stadium vam „erover praten". Hier en daar is men met een experi ment bezig. Ze zijn eigenlijk op het punt waar wij acht jaar geleden waren. Maar één ding ligt diaar duidelijk anders dan hier; het vernieu- wingsstreven is daar veel- minder aanwezig bij de le ken. De basis biedt waar schijnlijk te weinig aankno pingspunten". Pater Kersten zegt de in druk te hebben gekregen dat er in Italië spoedig talloze vernieuwingsexperimenten zuilen starten. De tijd lijkt er rijp voor te zijn- Zal dit dan toegestaan worden? „Ik ben toch bang dat ons beeld veel te veel bepaald wordt door de beslotenheid welke het centrum van de kerk steeds demonstreert en waarmee wij hier direct te maken lebben. In Italië le ven ze wat dia-t betreft toch een heel stuk gemakkelijker. Wanneer het vam de ene bis schop niet mag, gaan ze naar een ander bisdom. Op het congres is nauwelijks gespro ken over te verwachten moeilijkheden vam de kant van de kerkelijke overheid als men zou gaan experimen teren met nieuwe vormen. Een enkele inleider sprak over moeilijkheden in het verleden maar uit de reacties bleek niet d-at men daar nu nog mee te kampen had". Evenals hier liggen de spanningen binnen de orden en congregaties zelf. Er is 'n kleine groep die vernieuwing wil. Er is een kleine groep die duidelijk geen vernieu wing wil. En er is een grote middengroep die een afwach tende houding aanneemt. Pater Kersten heeft van het congres in Florence een zeer positieve indruk overge houden. Hij heeft het ver moeden gekregen dat de ont wikkelingen in Italië heel wat minder schokkend zullen verlopen dan bij ons gebeurd is. „Ze hebben, geloof ik, toch meer fantasie en levens kunst dan noorderlingen". JAN BOUWMANS DEN HAAG (KNP) Rond Wereldmissiedag, op 22 oktober, hebben de Pauselijke Missiewerken Nederland voor de hulp aan jonge kerken f 2.175.000 ingezameld. Vorig jaar bedroeg de opbrengst f 2.022.295. Met deze groei van 7,5 procent lijkt tenminste de geldontwaarding bijgehou den. Aldus de voorzichtige prog nose, nu alle collecte-opbreng sten en giften nog niet binnen zijn. Het totaal van de kerk- collecte zal vermoedelijk 1,6 miljoen bedragen en aan gif ten rekent men op 450.000 gulden- De opbrengst van de collecte in de vele tehuizen met kleine kapellen wordt ge schat op f 125.000. Het bisdom Haarlem ver toont een nog niet verklaarde daling van 1,7 procent, terwijl de teruggang met 0,2 procent in het bisdom Roermond een gevolg zou kunnen zijn van een zeker gevoel van matheid dat dit diocees nog steeds be heerst. De bisdommen Den Bosch en Breda gaven respec tievelijk 9,7 en 9,5 procent meel. DE algemene vergadering van de Verenigde Naties, veront rust over het „passeren" van de volkerenorganisatie door vele landen bij hun behande ling van internationale vraag stukken, heeft aangedrongen op een krachtiger rol van de volkenorganisatie bij de oplos sing van „vraagstukken van gemeenschappelijk belang". (ADVERTENTIE) solide vermogensbeheer *Het huisfonds van de Amsterdam-RottetdamBank en Pierson, Heldring Pierson. (ADVERTENTIES) Dat zijn van die vrolijke, Vóórgebakken mini-aardappeltjes, die ze in Frankrijk noemen. Omdat ze zo kittig en p#8g zijn. Omdat za zo anders- dan-andetszijn bij 't eten. Omdat aezoohlala-Itkkerzijn. dat u in enkele minuien SOUdbruin bakt effiftUuMt SEATTLE (Staat Washing ton) (AFP) De 43-jarige Frank Markoe Sibley is in Se attle veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf wegens het kapen van een vliegtuig op 18 augustus en poging tot afpersing van een bedrag van twee miljoen dollar. Het voranis zal evenwel pas ten uitvoer gelegd worden ais verscheidene psychiaters, die de geestelijke toestand van Si bley drie maanden lang zulten onidlerzoeken, rapport uitge bracht hebben. Sibley maakte zich op het vliegveld van Reno in Nevada meester van een Boeing. Hij liet het toestel eerst naar Van couver iin Canada vliegen, wiaar hij zich 15-000 dollar in goud liet overhandigen. Toen de Boeing van Vancouver naar Seattel was gevlogen wilde Si bley twee miljoen dollar heb ben voor de slachtoffers van de oorlog in Vietnam. Een agent van de Amerikaanse re cherche wist hem evenwel met een schot te ra-ken en vervolgens te overmeeste ren. Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij pubfiketie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bif de redactie bekend. Publikatie van bri^ ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud, c.q. strekking. Het onderzoek van de Raad van Milieudefensie naar het standpunt va-n de Nederlandse politieke partijen over kerne nergie werpt een merkwaardig licht op de waarde van de politieke programma's. PvdA, D'66, PPR, CHU en PSP wil len stopzetting van de bouw van centrales. De KVP wil een zeer kritische opstelling. Wat zeggen nu de program ma's? Op een moment dat in Nederland al de tweede kerne nergie elektrische centrale ge bouwd wordt en plannen be staan voor meerdere centrales, blijkt in de politieke program ma 's vam de meeste politieke partijen, dat kernenergie nau welijks politieke aandacht trekt. Het program van actie van de ARP, de beleidsnota 1972 van de OHU en het ur gentieprogramma 19711975 van ARP-CHU-KVP bevatten geen woord over de politiek rond de kernenergie. Evenmin trouwens het werkprogramma 1971—1975 van de PSP. DS'70 zegt in h-aar werkprogram: „Kerncentrales buiten dichtbe volkte agglomeraties bouwen en voor een goede beveiliging zorgen" (zij zien dus kenne lijk wel enig gevaar). De VVD geeft in het Liberaal Manifest 1972 geen informatie, wel in „Libera-len op nieuwe wegen," (programma 1971 1975). Zeer optimistische in formatie: „De kernenergie be looft een rijke, goedkope en schone energiebron te worden. De overheid moet aan de bur ger duidelijk maken d-at de technologische ontwikkeling, die men vaak als een bedrei ging voelt, juist grote belofte inhoudt. Bij het streven naar internationale coördinatie ver eist de kernenergie bijzondere aandacht. PvdA, D'66 en PPR zien het in hun gezamenlijk regeerakkoord als heel wat moeilijker en gevaarlijker. „Ontwikkeling van kerncen trales zo mogelijk opschorten totdat da problemen van nu cleaire besmetting bij rampen en opslaan van -afval zijn op gelost". de PPR is het meest kritisch en, afwijzend. BREDA AD KAARSEMAKER Wanneer wij vandaag naar de stembus gaan is het precies 50 jaar geleden dat de vrou wen voor het eerst mochten gaan stemmen. Het was voor den nog een zuivere mannen- aangelegenheid en men zou haast zeggen, daar lijkt het nu nog op. En d-a-ar kunnen wij vrouwen verandering in bren gen door op een vrouw te stemmen. Waarom kiezen wij vrouwen: omdat A. volledige deelname van de vrouw aan het politieke leven een van zelfsprekende zaak moet zijn; B. het principieel verkeerd is dat de helft van de bevolking buiten het politieke gebeuren staat; C. politiek iets is, waar wij allen in het dagelijkse le ven bij betrokken zijn; D. on ze problemen nooit worden opgelost, indien wij nitet bij de besluitvorming betrokken zij-n. Uw voorkeurstem op een vrouw is niet verloren, indten zij n.iet wordt gekozen. Want uw stem komt don ten goede aan de partijGa in ieder geva-1 stemmen en stem op een vrouw. Het kan een keerpunt betekenen in de Nederlandse politiek. BERGEN OP ZOOM G.M. ASSELBERGS-VAN - MOOK BRUSSEL (ANP) On danks alle internationale af spraken worden zeeën en oce anen steeds meer vervuild. In 1975 „zal ongeveer drie mil joen ton olie in de oceanen en zeeën geloosd zijn en in 1980 zal dat zeker 4,5 miljoen ton zijn. Dit zijn schattingen van de Belgische korvet-kapitein Marc Renson, die als deskun dige een voorname rol speelt in het Belgische oceanogra- fisch onderzoek. België begon in 1970 met een uitgebreid onderzoekpro gramma waarbij 250 onderzoe kers, 41 laboratoria en vijf schepen van de marine be trokken werden. In de loop van de jaren is België aan de top van de oceanografie geko men. Mare Renson meent dat het transport van olie overzee, dat in 1968 nog 1180 miljard ton bedroeg, in 1975 opgelopen zal zijn tot 1.820 miljard ton en in 1980 tot 2,7 miljard ton. Bij dat sterk toenemende olietran sport over zee zal het verlies van olie steeds toenemen. Nu al kan de oceaan de „gemor ste" olie niet meer absorberen. Overal reeds is het water be dekt met een dunne oliefilm, aldus Renson. Het grote gevaar daarvan is dat deze olie heel snel gevaar lijke stoffen zoals gechloreerde koolwaterstoffen, pesticiden en DDT opneemt. Die stoffen zijn moeilijk oplosbaar in zeewa ter, maar door olie worden ze 10.000 maal zo gemakkelijk opgenomen. Nu al, aldus Ren son, wordt in de verste uithoe ken van de wereld DDT aange troffen in de zeefauna. Vooral weekdieren nemen grote hoe veelheden van de DDT in hun organisme op en het duurt tientallen jaren voordat het «f weer uit verdwenen is.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 15