GEVECHTEN LANGS GRENS IRA-geweld ook in Ierland 4.95 Hog ere sociale uitkeringen Even naar Den Bosch met de PPR-express SPECIALISTEN VRAGEN ONDERZOEK Afpersers bij Trier aangehouden Gangsters CALCULATORS Uit narcose gehaald „WAT IS NOG GRATIS TEGENWOORDIG" Anesthesiefouten bij operaties Dubbel stemmen in Benthuizen en Moerkapelle „Schmelzer beheerst techniek iemand uit te schakelen" binnenland buitenland Heroïne-smokkel verijdeld Senaat wil: Financiering van parkeerplaatsen uit rijkswegenfonds Richardson volgt Meivin Laird op ASPA-BREDA BV Hoe je elke dag vlees kunt eten zonder je mans zakken te rollen. Verrassing:Vlees kan best voordelig zijn 1* commentaar "IVTa de opzienbarende mede •T delingen van prof. dr. B. Smalhout over de tekortko mingen bij het onder narcose brengen van operatiepatiënten zullen de honderden zieken, die dezer dagen per brancard de toch al moeilijke gang naar de operatiekamer hebben ge maakt, met nog veel meer klamzweet de narcosenaald hebben zien aankomen. En terecht, want wat prof. Smalhout te vertellen had was niet bepaald opwekkend, om met een gerust gevoel „weg gemaakt" te worden. Voor de categorie direct be trokkenen krijgt het openbaar maken van dergelijke onvol komenheden in medische aan gelegenheden altijd een bij zonder nare bijsmaak. Dat neemt niet weg dat het door breken van de tot nu toe ge volgde zwijgzaamheid is toe te juichen in het belang van de hele bevolking. Naar onze smaak hebben b.v. patiënten of toekomstige patiënten er recht op te weten dat het onder narcose bren gen wel eens fout loopt, dat heel wat van die narcotiseurs in feite niet eens bevoegd zijn deze belangrijke medische in greep uit te voeren. Zodra iemand onbevoegd de geneeskunst beoefent staat de medische wereld op zijn achterste benen. Nu blijkt dat diezelfde groep ingewijden to lereert dat mensen onbevoegd een zeer gespecialiseerd vak, waarmee leven en dood ge moeid kunnen zijn, uitoefenen. In dit opzicht is het bijzon der nuttig geweest dat prof. Smalhout een tipje van de slui er, waarin de medische wereld zich doelbewust altijd heeft gehuld, heeft opgelicht. Daar mee heeft hij velen uit een bepaald soort narcose doen ontwaken. PARIJS (UPI) Agenten van de Franse en Amerikaan se narcotica-brigades hebben een internationale bende opge rold die van plan was uit Frank rijk 60 kilogram pure heroïne via Nederland en Mexico naar de Ver. Staten te smokkelen. Aoht personen zijn gearres teerd, onder wie de Mexicaan se ex-generaal Humberto Mora Les Cortez, die op de Olympi sche Spelen van 1928 in Am sterdam een gouden medaille won. DEN HAAG (ANP) Zeer tegen de zin van minister ïldink (Verkeer) heeft de Eerste Kamer zich dinsdag in meerderheid uitgesproken voor de financiering uit het rijkswegenfonds van (het niet- rendabele deel van) parkeer- facllfteiten In grote steden. Met 43 stemmen voor en 13 tegen nam de Kamer na melijk een motie-Martini (D'66) aan, waarin deze wijze van financiering van pa-rkeer- gelegeniheden wordt voorge steld. Volgens een woordvoerder van het Britse leger heeft de IRA dinsdag in Noord-Ierland dood en verderf gezaaid met bommen en moderne Russi sche raketten. Een militair verloor het leven en ook een politieman en twee jonge IRA- activisten. Minstens zes bur gers en twaalf militairen lie pen verwondingen op. (Van onze redactie binnenland) DUBLIN Het Ierse kabinet is gisteren bijeengekomen om strengere veiligheidsmaatregelen te overwegen in ver band met de vrees, dat de IRA zijn campagne van geweld van Ulster naar Ierland zal verleggen. Raketaanvallen vanuit Ierland op politie- en legerposten aan de grens met Noord-Ierland waarbij een politieman om het leven kwam versterken de mening, dat de IRA wraak neemt voor de maatregelen tegen de illegale organisatie in de Ierse republiek. De raketaanvallen van dins dag waren gericht tegen Britse veiligheidstroepen in drie Noordierse grensplaatsen, Maar ook langs het overige tieel van de grens tussen Ier land en Ulster zijn er dinsdag vuurgevrechten geweest. Voorts zijn ook in de Noord ierse hoofdstad Belfast en in Londonderry dinsdag aanval len gedaian op Britse veilig heidstroepen. De toestand van de IRA' leider Sean Macstiofaan heet officieel ongewijzigd te zijn. Sean Macstiofian is nu reeds tien dagen in honger- en dorststaking. Hij zou nog wel bij bewustzijn zijn en kunnen praten maar lichamelijk zwak zijn. Na de mislukte poging van zondag j.l. door acht gewapen de IRA-mannen om Macstio- fa-in uit een ziekenhuis in Du blin te bevrijden, vreest de Ierse overheid, diat de IRA een ontvoering of een vliegtuigka ping op touw zou kunnen zet ten om alsnog de vrijlating van de IRA-leid-er af te dwin gen- Daartoe zijn uitgebreide veiligheidsmaatregelen geno men. Premier Jack Lynch van Ierland heeft dinsdag in het parlement verklaard, dat de IRA-eis om Macstiofain vrij te laten een rechtstreekse bedrei ging van de Ierse regering was, die niet genegeerd kon worden. Volgens Lyinch zal Macstio fain onder geen beding vrijge laten worden, aangezien dit een nederlaag van de Ierse regering zou betekenen. „De zaak is niets meer of minder aan deze: moeten het Ierse parlement, de rechtbanken, de wet en de insteOlin-gen van de staat buigen voor een illegale organisatie?" Britse militairen hebben dinsdagavond in Londonderry een raketkanon van Russische makelij in beslag genomen. Dit wordt het eerste wapen van Russische herkomst ge noemd, dat tijdens het drie jaar durende conflict in Noord-Ierland is aangetrof fen. CAMP DAVID (UPI-RTR) President Nixon heeft dins dag Elliot Richardson benoemd tot minister van defensie. Ri chardson die minister van on derwijs. gezondheidszaken en maatschappelijk werk was, volgt Meivin Laird op. Laird liet maanden geleden al weten dat hij van plan was als minister van defensie af te treden. Tot opvolger van Richardson als minister van onderwijs, gezondheidszaken en maat schappelijk werk, benoemde Nixon Caspar Weinberger, die directeur van het regeringsbu reau voor begrotingszaken was. Deze functie heeft cte in dustrieel Roy Ash gekregen. (ADVERTENTIE) extra grote £1 *J hairspray bus 1« zwart/grijze bus: normale versteviging groen/grijze bus: extra versteviging (Copyright De Stem Het Parool) (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Met ingang van 1 januari a.s. zullen de uit keringen ingevolge de algemene ouderdomswet (AOW), de alge mene weduwen- en wezenwet (AWW) en de wet op de arbeids ongeschiktheidsverzekering (WAO) worden verhoogd. Ook de kinderbijslagen, met uitzondering van die voor het eerste kind. gaan per 1 januari omhoog. Deze verhoging is een gevolg van de in de maanden mei t.m. oktober j.l. opgetreden stijging van het indexcijfer van de lonen van 5,94%. Bovendien zullen de AOW- en AWW-uitkeringen per 1 januari 1973 nog met 4% extra worden verhoogd, iindien ook de Eerste Kamer met die extra-verhoging zal instemmen. Als gevolg van een en ander zullen de AOW- en AWW-uitkerin gen per 1 januari a.s. met ruim 10% stijgen. Het ministerie van Sociale Zaken heeft het volgende overzicht van de binnenkort te verwachten verhogingen van de sociale verzekeringsuitkermgen gegeven. AOW PER JAAR Bejaarden: Ongehuwde van 5364,tot 5910,van Gehuwde van 7596,tot 8370,van Weduwen: met kind van 7596,tot 8370,van Zonder kinderen van 5364,tot 5910,van Wezen tot 10 jaar van 1728,tot 1908,van Van 10 tot 16 jaar van 2250,tot 2808,van Wezen van 16 tot 27 jaar van ƒ3324,tot ƒ3660,van KINDERBIJSLAGEN PER KWARTAAL Voor een tweede en derde kind van Voor pen vierde en vijfde kind van Voor een zesde en zevende kind van Voor een achtste en elk daarop volgend kind van ƒ302,64 tot ƒ319,80 Voor wat betreft de kinderbijslag voor een eerste kind heeft de Tweede Kamer reeds een wetsvoorstel tot bevriezing van die kinderbijslag aanvaard. Indien ook de Eerste Kamer meit dit wetsvoorstel zal instemmen, zal deze bijslag per 1 januari a.s. worden gehandhaafd op het nu geldende bedrag, nl. 164,58 per kwartaal. WAO De uitkeringen krachtens deze wet, die zijn ingegaan vóór 1 januari 1973, zullen per die datum worden verhoogd met 5,94% PER MAAND 447,— tot 492,50 633,— tot 697,50 633,— tot 697,50 447,— tot 492,50 144,— tot 159,— 212,50 tot 234,— 277,— tot 305,— 184,86 tot 195,78 247,26 tot 261,30 273,— tot 289,38 EEN uit 300 deelnemers be staande conventie heeft dins dag in tweede lezing een ont- werp-grondwet aanvaard, die president Ferdinand Marcos van de Filippijnen in staat stelt voor onbepaalde tijd aan de macht te blijven. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De uitspraken van prof. dr. B. Smalhout, maandag in Utrecht, over de dood van operatiepatiënten als gevolg van anesthesiefouten, heeft veel reacties losgesla gen. Volgens dr. R. Versteegh, voorzitter van de Landelijke Specialisten Vereniging, is het in de geneeskunde onmogelijk dodelijke fouten te verdoeze len, zeker als ze met enige „regelmaat" voorkomen. Een onderzoek naar de juiste fei ten acht hij daarom in ieders belang. De LVS zal daarom de Koninklijke Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst voorstellen de rede van prof. Smalhout onder de loep te ia- ten nemen door de Hoofdin spectie van de Volksgezond heid. Mr. L. Wesseldijk, directeur van de Nationale Ziekenhuis raad, zei dat het mode is ge worden „glashard" te zijn. Prof. Smalhout had zorgvuldi ger moeten zijn, zo zei hij, en meer moeten denken aan het effect van zijn uitspraken op de patiënten. „De Nederlandse Anesthe sisten vereniging beschouwt de opmerkingen van de Utrechtse collega als een blaam op degenen, die in dit vak werkzaam zijn. „Dit zei dr. J. Lelkens, anesthesist in Heerlen en lid van het bestuur van de Landelijke Specialisten Vereniging. „Zijn uitspraken berusten niet op feiten en cij fers en dat vind ik heel kwa lijk", aldus dr. Lelkens. Ook vond hij het kwalijk dat de objectiviteit van het Medisch Tuchtcollege in twijfel werd getrokken. Het bestaande te kort aan anesthesisten gaf hij wel toe. Anesthesist prof. J. Crul uit Nijmegen vond de rede van zijn Utrechtse collega moedig. „Ik heb waardering voor zijn optreden, ofschoon hij te wei nig aandacht heeft besteed aan de vorderingen van de laatste jaren. Er valt veel te verbete ren, en dat weet men al ja ren". Inmiddels zijn door de Eer ste Kamerleden Polak en Zou tendijk (VVD) vragen gesteld aan de ministers Van Veen en Stuyt. (ADVERTENTIE) sharp geeft u veertienmaal keus uit het beste Importeur: ormas bv, de bilt demonstraties en inlichtingen: el-803 basisfunkties, 4-, kwadrateren, machtsverheffen, kuberen konstante faktor drijvende komma overflow indikatie kompakte uitvoering prijs: f 480.-, excl. OB STEENEN HOOFD 14- (01600) 7 9338' Coupon portvrij In envelop Aan Aspa-Breda BV Antwoordnummer 2000 Breda Zend ons uw dokumentatie over Sharp EL-803 van f 480.- exclusief O.B. naam: t.a.v.: straat: plaats: (Van onze redactie buitenland) TRIER De Westduitse po litie heeft dinsdagmiddag laat de twee mannen aangehouden die na een overval op een wapenhandel in Trier zich een etmaal in de winkel ver schanst hebben, gehouden. Na langdurige onderhande lingen haid het tweetal een snelle auto en een bedrag van -10.000 mark in kleine coupu res ontvangen in ruil voor de vrijlating van hun gijzelaar, de 28-jarige journalist Ho-rst Reber van het blad „BiLd" die in de ochtend de plaats had (■-genomen van de vrouw van de wapenhandelaar. Ook kre gen de twee afpersers de toe zegging dat de politie hen ge durende een uur ongemoeid zou 1-aten nadat zij de winkel met de afgedwongen auto en het geld zouden hebben verlu ien. Toen deze termijn verstre ken was, hadden de twee mannen tegenover de met au- u.'s en helikopters opererende politie geen schijn van kans. toen zij moesten stoppen voor een ges-loten spooroverweg :andde vlak naast hen een hefschroefvliegtuig. Een van de twee mannen die gewapend was, probeerde nog te vluch ten. Hij werd na een vuurge vecht waarbij hij in een dij been werd getroffen, over meesterd. Zijn metgezel gaf zich zonder slag of stoot over. (Van onze redactie binnenland' UTRECHT Bijna 500 Ne derlanders hadden gistermor gen voor ndbs niet de trein kunn-en reizen. Zonder een kaartje te kopen en zonder het rsico te lopen, d-at onderweg een bitse conducteur zou in formeren wat dat te betekenen had. Slechts een heel klein handje vol vroege reizigers heeft er gebruik van gemaakt en dat vemdiriotte Bas de Gaay Fort man, lijsttrekker van de PPR, zeer. Hij had het allemaal zo leuk bedacht. Duizend guldens wa ren uit de verkiezingskes ge haaid om bij de NS een com pleet treinstel te huren, dat gistermorgen om 8.14 uur van af het Utrechtse Centraal Sta tion begon aan een reisje naar Den Bosch. De zin van d-at al- \s: Bas en de zijn-en wilden een PPR-prognamm-apunt in de praktijk toepassen. Gratis O- penbaar Vervoer heette dat programmapunt. Wie toevallig in de vroege morgen naar Den Bosch moest kon instappen en eenma-al ge zeten van gedachten wisselen met PPR-kopstukken over de haalbaarheid van deze wens. Maar óf de Nederlander wil niks voor niks, óf e-r moest gis termorgen niemand naa-r Den Bosch, want om 8.14 uur ver trok een vrijwel leeg treinstel richting Zoete Lieve Ger-ntje. Gratis openbaar vervoer. Heel leuk, deelden een paar kriti sche reizigers mee, ma-ar wie zal d-at betalen7 I-n de rstau- BENTHUIZEN De inwo ners van Benthuizen en Moer kapelle, die vandaag naar de slembus gaan, kunnen zich te gelijk uitspreken over de be stuurlijke toekomst van hun woonplaats. De Benthuizena- ren hebben de keus tussen op gaan van hun gemeente in de gemeente Groot-Zoeterm-eer of het samengaan met andere ge meenten in een nieuw te vor men grotere gemeente i-n het open poldergebied. In Moerkapelle kan men zich uitspreken over het op gaan van die gemeente in een van de twee grote natuur-ge- meenten Zoetermeer of W-ad- dinxveen of net als iin Ben thuizen voor de vorming var een nieuw te vormen grotere gemeente. ratiewagen discussieerden rPR-vervoersdes-kundd-ge dr. Michel van Huiten en KVP- collega P. A. M. Cornelissen ov-er de consequenties van gra tis openbaar vervoer. Den Bosch. Een kleumende beatgroep op het eerste perron onthaalt de PPR-mensen op vrolijke klanken. Precies 16 minuter, s-taan de PPR-propa- gancüisten ter beschikking. On danks een ongelukkige dienstre geling van de NS lukt hiet. Een 100-tal reizigers (waaronder 3 spijbelende schoolmeisjes en een oude oma op weg naar haar kleinkinderen) maakt dankbaar van de geboden mo gelijkheid gebruik om gratis te rug naar Utrecht te komen. An dermaal schallen de voors en de tegens van gratis openbaar vervoer door de treincoupés. Dc mees-te reizigers blijven het maar vreemd vinden. Gratis, wat is nou nog gratis tegen woordig, zeggen ze. Maar PpR-vervoersdeskundige Van Huiten tdlt er niet zwaar aan „De mensen moeten er aiam wennen. Ze zijn opgegroeid met de gedachte, dat je voor een bus- en treinkaartje moet net-alen. Van dat idee moeten we af. Ook op dit punt moet er een meniteliteitsveradering komen." Einde van de reis. Terug in Utrecht. Via de intercom doet Ba-s de Gaay Fortman iedereen de radicale groeten. DEN HAAG Minister Schmelzer heeft dinsdagmid dag in een Haagse sportschool bewezen dat hij, zoals zijn trainer Bob van Nieuwenhui- zen het noemt, „de techniek om iemand uit te schakelen", bijna tot in de perfectie be heerst. „Bijna", omdat de minister, enkele uren ma zijn terugkeer uit Kopenhagen, de op één na hoogste graad de vijfde in jiu jdtsu heeft bereikt. Hij in thans in staat zich tegen messteken of stoksla-gen te verdedigen en kan, op de grond liggend of tegen een muur gedrukt, een tegenstan der uitschakelen. Drs. Schmelzer, houder van d-e bruine band in judo de wedstrijdsport, terwijl jiu j-it- su de verdediging is heeft al ongeveer vijftien jaar les, en houdt zich door regelmatige training in conditie. (ADVERTENTIE) kost kompleet maar ca. 2,- per persoon. Oosterse Riblappen 400 g riblappen met zout en peper inwrijven en daarna bruin braden in 100 g margarine. Met een scheut water, laurierblaadje, y2 theel. oregano of marjolein in 3 uur (45 min. in hogedrukpan) gaar stoven. Het laatste half uur 5 geweekte, ontpitte pruimen en een sneetje ontbijtkoek mee- sudderen. Smaakt uitstekend bij gekookte aardappelen en rode kool. Alles wat u nodig hebt: een beetje kookfantasie en voordelig vlees. Dit 4-persoons recept bijvoorbeeld Dit is een dag, vrienden en vriendinnen, die er niet om liegt. Alle andere dagen heb ben de baas of de directeur in uw fabriek of kantoor het voor het zeggen, en de burge meester, en de regering, en de ieraar, je vader enz., enz. Of uw man, of uw vrouw Maar vandaag hebben de di- 'ecteur en de leraar en de bvrgemeester cn je vader eventjes precies evenveel te zeggen als iedere scholier van boven de IS en als iedere onbekende huismoeder. Eigenlijk een welhaast para dijselijk moment, daar in dat stemhokje: iedereen is daar gelijk, iedereen wordt even Goog aangeslagen, iedereen is even machtig. Ja,, hoor ik alweer, alleen dat ene momentje. Daarna ben ie- als eenling toch weer ner gens. Hoho, dat hangt ervan af welk hokje u rood maakt op het stempapier. In S.V.P.! ieder geval: Stem Tussen haakjes: ook van Smalhout zaagt men planken, zet de rmreotiseur- Overigens snap jk best dat een groot aantal mensen er na B'le verkiezingskreten van de dames en heren politici geen wijs meer uit kan. Lees dan vlug nog even in onze krant van zaterdag op de pagina Peilingen het verhaal „Hou- zo? of Roer om?" Een collega is gisteren eens gedoken in de baaierd van po litieke artikelen en mededelin gen in de kranten van giste ren. Hij is het tenslotte alle maal eens gaan opmeten en telde in een landelijke krant aan redactionele artikelen en advertenties van partijen liefst 17 meter en 89 cm., in krante- kolommen gemeten. Daar kun je een heel kabi net mee dicntplakken. Wie zwijgt, stemt toe. Hoe heet de krant waarin u nu zit te lezen? Juist. Laat „De" weg, en spoed u. Wist ti dat alle jongeren tus sen 18 en 23 jaar, die vandaag voor het eerst mee mogen stemmen, goed zijn voor bijna een kwart van alle Tweede- Kamerzetels? Alleen al die jongeren zouden een politieke aardverschuiving teweeg kun nen brengen. Als Stem S.V.P. Vandaag hoef je je kiezen ens niet op elkaar te houden. Alleen maar kiezen, da's ge noeg. Kieskeurig of onkies, dat maakt met uit. De kiespijn is vanavond voor de verliezers: Ajax of C.SKA Sofia? En prettige dag. MERIJN (Vervolg van pagina 1) Hij had op zijD bureau twee formulieren voor zich liggen, rechts dat waar mee hij door er zijn handteke ning op te zetten de doodstraf in levenslange gevangenisstraf zou omzetten, links dat waar van de laatste alinea luidde „dat de justitie haar loop heb- be". Door dit te ondertekenen be sliste hij dat de guillotine in de nacht daarop naar de bin nenplaats van de Santé-gevan- genis gebracht werd en dat Buffet en Bontemps in de vroege uren van de ijskoude novembermorgen de holle stappen van het oomité in de gangen hoorden weerklinken. Het zogenaamde comité dat hen via een fraaie en archaïs tische formule komt melden dat het tijd is. Buffet en Bon1 temps zouden volgens hun ad vocaten, die de executie vol gens de wet hadden moeten bijwonen, da-pper geweest zijn. Buffet had verklaard dat hij hoopte de laatste te zijn die in, Frankrijk terechtgesteld werd. Het verwerpen van het ver zoek tot gratie werd bekend toen een cipier even voor zes sen op de sombere ingangs poort van de Santé-gevange- n-is het briefje ophing waarin het volk kond gedaan werd dat twee ter doodveroordeel- den volgens de bepalingen der wet door onthoofding via de guillotine terecht gesteld wa ren.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 13