kODÖgjaSlGD miljoenen lopen De Stem/De Vrije Zeeuw Oplichting kan in Terneuzen nu en vroeger Scherpe kritiek op plan van De Braakman MUNTEN- REGEN Terneuzen- reserves succesvol 3 streek in zeeland Huldiging van NSM- jubilarissen Absdale Terneuzen woningbouw in Zaamslag Huisdieren keuring in Sas van Gent Inschrijvingen Kamer van Koophandel Garantie voor CONTACTORGAAN HOEK J 5 Dinsdag 28 november 1972 1 j Een uitgebreide sortering RELATIEGESCHENKEN Drankenhandel BROER PLUYM Hemelstr. 13, St.-Jansteen Telefoon 01140-2635 (Van onze correspondent) De [Iflvrn viiu Trimu/un l.r jirirl «li* IcnitüW-ii (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Het zal nog wel ongeveer een half jaar duren voordat precies bekend is welk bedrag de Ital. V. H. van Victor Over seas Trading Co. te Terneu zen met zijn oplichtersprak tijken heeft weten te verga ren. De administratie van de Ita liaan is één grote chaos en het feit dat de man bijzonder ge raffineerd tewerk is gegaan maakt de zaak er niet eenvou diger op voor het groepje mensen, dat nu met het onder zoek is heiast. SLUISKIL De algemeen- directeur van de Nederlandse Stikstof Mij. n.v. te Sluiskil, de heer J. M. Boudewijn, zal op vrijdag 1 december a.s. in de kantine van het bedrijf 17 personeelsleden huldigen, die in de loop van dit jaar hun 25- jarig dienstverband bereikten en vijf personeelsleden, die dit jaar 35 jaar in dienst waren. Hieronder volgen de namen van de jubilarissen. Voor 25: dienstjaren: Sluiskil: P. van Hecke (boekhouding), L. van Hijbte - mechanische werk plaats, J. £e Blaay - bewa kingsdienst, R. Notté - verla ding, H- Goethals - chauffeur, E. van Laere - elektrische centrale. Axel: L. Bukacki - meefcdienst, M. Hoogstraate - bouwkundige dienst, A. LalUrt - mechanische werkplaats, Th. de Blok nitraatfabriek, F. de Kraker - veiligheidsdienst. Terneuzen: J. Doorns ureumfabriek, D. Kempe - bouwkundige dienst, L. Bau- wens - verlading. Hoek: C. Vermeulen ureumfabriek. Koewacht: G. Waumans - meetdienst. St. Jansteen: A. Ottjes. Voor 35 dienstjaren: Sluis kil: A- Cortvriendit - tekenka mer, Axel: R. Roels - haven, J. Hamelink ammoniakfa- briek, K. C. van Broekhoven - bouwkundige dienst, Zuiddor- pe: A. Tacq - ammoniakfa- briek. Verlichting De PZEM heeft van de gemeente Hulst het verzoek gekregen om de oude kern van Absdale te voorzien van verlichting. Aan Gedeputeerde Staten is mede- i werking gevraagd om de krui singen met de provinciale weg I te voorzien van verlichting. Verder is aan de PZEM offer te gevraagd ter verbetering van de verlichting aan de Stelleslraat. (Van een onzer verslaggevers) HULST De topper in de reserve tweede klasse B van de KNVB tussen Rood Wit W 2 en Baronie 2, gisteren in St.- Willibrord gespeeld, is door Rood Wit 2 met 10 gewon nen, waardoor deze vereniging \:-ster op de eerste plaats is gekomen. Van de Zeeuwse vertegen woordigers in deze klasse was Tcmeuzen 2 het succesvolste. Zelf wonnen de terneuzenaren met 12 in Etten-Leur van hekkcsluiter Internos 2, maar Terneuzen 2 is de enige Zeeuwse vereniging in deze klasse, die het afgelopen week einde de volle winst behaal de. De uitslagen van de gister middag gespeelde wedstrijden zijn als volgt: VLissingen 3 - Middelburg 2 11, RKTVV 2 - RCS 2 21; Internos 2 - Terneuzen 2 12, Roosendaal 2 - Noad 2 0—2 VOAB 2 - WVO 2 5—1, Rood Wit ff 2 - Baronie 2 10. Hier volgt de huidige stand na de gespeelde wedstrijden van gisteren: 1 Rood Wit 2 11-18, 2 Baronie 2 11-14, 3 Vlissingen 3 11-14, 4 Noad 2 10-12, 5 WVO 2 .11-12, 6 Ter neuzen 2 11-11, 7 RKTVV 2 11-10, 8 Middelburg 2 11-9, 9 Roosendaal 2 11-9, 10. VOAB 2 9-7, 11 RCS 2 9-6, 12 Inter nos 2 10-4. Dankdag Ter gelegenheid van dankdag wordt donderdag 30 november in het gebouw van de gereformeerde gemeen te aan de Vlooswijkstraat in Terneuzen een bijzondere dienst gehouden onder leiding van ds. Van de Berg. De dien sten beginnen om 2 en om 6 uur 's middags. (ADVERTENTIE) Editie Zeeland (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Zo nu en dan krijgt onze redactie een door de tijd vergeelde foto in handen van een oud stadsge zicht. De verleiding is dan groot om de desbetreffende si tuatie van toen te vergelijken met die van nu. Van de Terneuzense politie zijn er twee man met het onderzoek bezig en Slaven- burg's Bank heeft de Rotter damse bedrijfsadviseur R. Zeeman in de arm genomen, die samen met accountants van deze bank, zich met deze zaak bezighoudt. Volgens de heer Zeeman is op dit moment nog niet hele maal te zeggen of het bedrag, dat met deze oplichtersaffaire is gemoeid, beperkt blijft tot enkele tonnen of dat het gaat om miljoenen. Volgens insi ders gaat het hier namelijk inderdaad om miljoenen. De heer Zeeman wilde dat giste ren overigens niet bevesti gen. „We moeten nóg heel diep graven. Op dit moment kan nog niemand zeggen welke stukken wel of niet vervalst zijn. We hebben te maken met al dan niet gefingeerde reke ningen, contracten, debiteuren etc., waarvan het veel werk vergt om na te gaan hoe de zaak precies in elkaar heeft gezeten. Het gaat hier om een bijzonder geraffineerd oplich ter", aldus de heer Zeeman. Door andere bedrijven, die ook door V. H. zijn gedupeerd is het de Slavenburg's Bank overigens heel kwalijk geno men dat deze bank zich heeft verzekerd van de eigendoms rechten van de voorraden van Victor Overseas Trading Co. Naar verluidt zijn momenteel van diverse kanten juristen druk doende om de geldigheid van deze handelwijze te be twisten. Volgens de heer Zee man is er echter voor wat de Slavenburg's Bank betreft niets aan de hand. „Voordat de bank krediet verstrekt, kunnen bepaalde ze kerheden worden gevraagd. Dat kan onder meer bestaan uit overdracht van goederen. Ook in dit geval hebben goederen mede dienst gedaan als zeker heden voor het verstrekken van een krediet", aldus de heer Zeeman. Notaris J. Everaert (rechts) haalt de kaarten van de win naars van een gouden of zilve ren Vliegende Hollander-pen ning uit de bus. Links de heer L. C. Hamelink, de voorzitter van de stichting de Vliegende Hollander in Terneuzen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In het kan toor van de Terneuzense nota ris mr. J. Everaert zijn de winnaars van twintig gouden en 30 zilveren gedenkpennin gen van de stichting de Vlie gende Hollander uitgeloot. De goud- en zilveroogst is het resultaat van de winke liersactie die door de stichting de Vliegende Hollander op touw is gezet om Terneuzen meer bekendheid te geven als koopcentrum van Zeeuwseh- Vlaanderen. Destijds heeft „de Vliegende Hollander" een 25.000-tal gedenkpenningen in omloop gebracht, met de op brengst waarvan diverse eve nementen gefinancierd zullen worden. Tot dusver zijn ongeveer dui zend gedenkpenningen aan de man gebracht. De „gouden re- gen"-actie houdt in dat iedere klant die in een winkel ten minste f 5 besteedt een zegel ontvangt. Negen van deze ze gels op een wedstrijdformulier geplakt en het antwoord op enkele eenvoudige vragen ge ven recht op het deelnemen aan de verloting van de gou den en zilveren gedenkpennin gen. De laatste uitloting vindt op 7 december plaats. Zo is het ook gegaan met de hierbij afgedrukte plaat van de Heerengracht in Terneuzen anno 1919. Het vlagvertoon vond plaats ter ere van het bezoek van koningin Wilhel- mina aan Zeeuwsch-Vlaande ren. Om precies te zijn op 8 maart 1919. In die dagen na het einde van de eerste wereld oorlog ontstond in België een beweging die Zeeuwsch- Vlaanderen en ook andere de len van Zuid-Nederland wilde annexeren. Die poging stuitte met name in Zeeuwsch-Vlaan- deren op fel verzet. Tijdens het bezoek van koningin Wil- helmina werd hare majesteit dan ook door de bevolking duidelijk gemaakt dat men van die Belgische annexatie plannen niets moest hebben. De 53 jaar oude prent van de Heerengracht toont nog de Axelse brug bij de Noord straat. Op het ogenblik ligt daar de zogenaamde Axelse dam. De foto laat ook zien dat de oude binnenstad van Terneuzen vroeger twee korenmolens tel de. Links (tussen de scheeps masten) steekt de kap van de molen van Passchier van Wijk aan de Noordstraat boven de daken uit. De molen rechts stond aan de markt. Er is nu nog slechts een bouwvallige romp van over gebleven. Er is in een halve eeuw aan de Heerengracht heel wat veran derd. Dat is op de andere foto, die de huidige toestand uit beeldt, duidelijk te zien. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De regio nale Zeeuwsch-Vlaamse Wo ningbouwvereniging heeft de gemeente Axel verzocht de rente en aflossing te garande ren van een geldlening waar mee een bouwstroom van 30 bejaardenwoningen en 54 een gezinswoningen in de gemeen ten Axel, Hontenisse, Hulst, Sas van Gent en Terneuzen gefinancierd kan worden. Voor wat Terneuzen betreft, gaat het om 22 eengezinswo ningen in Zaamslag. De ge meente Axel zal zich garant stellen voor de gehele lening op voorwaarde dat de gemeen ten Hontenisse, Hulst, Sas van Gent en Terneuzen zich tegen over Axel verbinden tot be taling van een evenredig ge deelte van hetgeen die ge meente verschuldigd is uit hoofde van de garantie. Voor Terneuzen bedraagt dit f 1.130.000. De woningen wor den gebouwd met rijkssteun. B. en w. stellen de Terneuzen se raad voor in te stemmen met de door Axel gestelde voorwaarde. (Vian onze oorrespondent) TERNEUZEN B-ij de Ka mer van Koophandel en Fa brieken voor Zeeuwsch-Vlaan deren zijn de volgende bedrij ven ingeschreven: Artificielle Soie, Anjerstraat 48, Klooster- zande. Groothandel en import van kunstbloemen. Eg. A.J.W. de Jong. Installatiebedrijf Al- bert Eggermont b.v. i.o. Zoete- vaart 8, Hulst. Centrale ver- warmingsbedrijf. Eig. E-J.M. Eggermont. F.J. van Rosevelt, Doe-het-zelf-centrum Lange- weg 8a, Breskens. Hobbyhuis (kleinhandel in houtwaren, ij zerwaren en gereedschappen, voederartikelen voor kleine dieren, tuinzaden, borstelwerk, verfwaren en speelgoed) eig. F.J. van Rosevelt. P- Verstra ten (eig.), Oosterstr. 8, Axel, Slagersbedrijf. Zemetha, 't La ge Sas, Sas van Gent, handel in oude metalen Eig. H.J.H. van Kleef. R-P. Inghels, Gent sestraat 9, Sas van Gent. Kleinhandel in grammofoon platen, Wareningen Retortillo b.v., Stationsstraat 21, Axel. Fokken van en verhandelen van vee, het verbandelen van sperma van fokstieren alsme de het verhandelen van agra rische produkten- Bestuurder: E. Sanchez Juneo, comm.: A. Sanchez Gomez en M. Junco Calderon ev. A. Sanchez Go mez. Maatsch. kapitaal: f 800.000,- gepl. en gest-, kap. f 765.000,-. Schuttershof. Noord straat 15, Sas van Gent. Café bedrijf eig. A. Kuiper, groot handel in vogels J.P. Braspen- nincx, St.-Janstraat 19, St.- Jansteen. Groothandel in vo gels. Eg. J.P. Braspennincx. De Gouden Leeuw, Koningin nestraat 24, IJzendijke- Café bedrijf exploitatie van een weegbrug. Eig. J. de Putter. Supermarkt v.d. Velde bv. l.o. Bellamystraat 143, Terneuzen. Supermarkt (kleinhandel in levensmiddelen, aardappelen, groenten en fruit, brood en gebak, tabaksartikelen, klein- vakartikelen, onderkleding kousen en sokken, ijzerwaren en gereedschappen- Huishou delijke artikelen, bloemen en planten. Eig. A. van der Vel de. Caravanterrein Nooit Ge dacht, St.-Jansdijk 14, Nieuw- vliet. Exploitatie vn een kam peerterrein. Eig. A. Luteijn. Camping De Boshoek, Boslaan 7, Axel. Kampwinkel (klein handel in kruidenierswaren, chocolade, suikerwerken en consumptie-ijs). Eig. L.K. Or- telee. Bar-discotheek Co-Co. Eenhoornplantsoen 4, Oost burg. Bardiscotheek. Is- v.o.f. venn. mevrouw A.M. H.Caste- leijn-Herrebout (H-V.) J. Cas- teleijn (H.V.) Ji.. Doorns en mevrouw M. Dooms-Scheele. KANTOORUREN: Maandag t.m. vrijdag 8.1512.30 en 13.3017.00 uur. HULPKANTOOR OOSTBURG: Voor aanname advertenties en abonnementen: Boekhandel Pie- ters, Brouwerijstraat 4, tel. 01170-2791. BUITEN KANTOORUREN: ADVERTENTIE-EXPLOITATIE: Breda: maandag t.m. vrijdag 19.00—21.00 uur, tel 01600-22341; zaterdag 9.00—12.00 uur, tel. 01600-49900; zondag 20.00—22.00 uur, tel. 01600-22341. BEZORGKLACHTEN: Zeeuwsch-Vlaanderentel. 01140-3751 of 01150-6297; Midden- Zeeland 01100-4944. HUISAANSLUITINGEN REDACTIE: Chef Zeeuwse redactie: S. C. Augustijn, kantoor Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. 01150-7920, privé tel. 01150-5745 algemeen redac teur Zeeland: A. F. Koopman, kantoor Kromme Weele 4, Middel burg, tel. 01180-7764, privé tel. 01180-7438; redacteur Midden- Zeeland: B. Jansen, kantoor Klokstraat 1, Goes, tl. 01100-8030, privé tel. 01100-7007; redecteur te Terneuzen en Kanaalzone: G. van Berkel, kantoor Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. 01150-7920, privé tel. 01150-4866; redacteur O.Z.-Vlaanderen: A. Verlind] kantoor Steenstraat 14, Hulst, tel. 01140-3751, privé tel. 01140- 3103; redacteur W.Z.-Vlaanderen: R. van der Helm, kantoor Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. 01150-7920, privé tel. 01150-4865; sportredactie Zeeland: R. van Deursen, tel. 01155-1367 FOTOJOURNALIST ZEELAND: C. J. de Boer, Trumanlaan 10, Axel, tel. 01155-2237. ABONNEMENTEN-EXPLOITATIE: Inspecteur Zeeland: P. Konings, tel. 01150-6297. ADVERTENTIE-EXPLOITATIE: Inspecteur Zeeland: C. Menu, tel. 01100-4316. BERGEN OP ZOOM Luxor, 20 uur: De inbreker 14 j. Roxy, 20 uur: X.Y.Z. 18 j. Hal Stadhuis, Grote Markt, tentoonstelling van de maand van Marcel Coka (t.m. 30 nov.) van 9-12.30 ei» van 13.30-17.30 uur. GOES Grand, 20 uur: Meisjes in- ternaa(k)t 18 j. uitvoering door het Rotterdams Toneel met „De man, het beest en de deugd" van Luigi Pirandello. Sportpa leis Ahoy, 20 uur: Wiener Eis- revue Theater De Lantaren, 20.30 uur: Popconcert door Redwing, Californië. Piccolo Theater, 20.15 uur: Toneel groep Appel met „God op aar de". Collage op teksten van o.a. Inez Dulleman. SAS VAN GENT HULST Boekh. Van Geyt, Steen straat 20, expositie Kleine maatjes (t.m. 3 dec.) Werkd- van 9-12 en van 13-18 uur. zond. van 14-17 uur. Galerie De Uilenspiegel, Westkade 71, foto-expositie Ossewaarde (t.m. 30 nov.). TERNEUZEN Luxor, 20 uur: Dinosaurus sen regeerden da wereld. KRUININGEN Galeria Fluctus Cantibus II- lusi, expositie kunstwerken van Teun Gijssen. Dag. geo pend van 12-20 uur. Zon. ge sloten. VLISSINGEN Alhambra, 20uur: Diamonds are forever 14 j. ANTWERPEN (Van onze correspondent) MIDDELBURG City, 20 uur: Gedwongen tot het rosse leven 18 j. OOSTBURG Ledel Theater. 20 uur: Blue Movie 18 j. ROTTERDAM De Doelen (Grote zaal), 20.15 uur: Meesterserie. Reci tal met Ingrid Haebler (pia no). De Doelen (Kleine zaal), 20.15 uur: Don Quishocking. Hofplein Theater, 20.15 uur: Paul van Vliet met Noord- West. Schouwburg, 20.15 uur: Kon. Vlaamse Opera, 20.30 uur: Opera- en operettecon cert. Kon. Ned. Schouwburg, 20 uur: „Het woud" van Ostrowski. Zaal Kon. Elisabeth, Kon. Astridplein. 20.25 uur: Gala concert door het Symfonie-or kest van de Belgische Radio en Televisie o.l.v. Daniël Ste- mefeld. Soliste Raina Kabal- vanska (sopraan). BRUGGE Kon. Stadsschouwburg, 20 uur: „Kinderspel" van Robert Marasco door K.V.S. Brus- seL SAS VAN GENT Zater dagmorgen werd in zaal Flora te Sas van Gent een keuring voor huisdieren gehouden. De ze dieren werden gebracht door de jeugd, die dan ook in groten getale aanwezig was. De uitslag is ais volgt: Kampioen afdeling honden en katten: Rendo Sandrini met een Duitse herder. De eerste prijzen waren voor Francoi» V er vaat met een Schnauder. Corina ten Boer met een Duit se herder, Lilian de Meier met een poes. Kampioen van vissen en reptielen was Edwin de'la Re- welle met een goudvis. Eerst» prijzen Kees Spoor met een goudvis eerste prijs Rellie de Geus met een waterschild pad. Kampioen bij vogels en pluimvee was Sandra Ver- brugge met een kanarie. Eer ste prijzen: Chris van der Sneide met een kip, Nancy de Pauw met een Japanse nachte gaal, Jurgen Versprinde met een kanarie (Van een onzer verslaggevers) HOEK Op een hoorzitting vrn het contactorgaan Hoek is scherpe kritiek geuit ove r het plan van het recreatieschap Braakman om een stuk wei land bij het kampeerterrein vol te spuiten met zand uit de Braakmankreek. Een van de aanwezigen, de heer G.A. van der Linde, hekelde het feit dat de contactcommissie van Braakman-recreanten geen en kele inspraak zou hebben ge had in de plannen van het recreatieschap. Voorzitter i\ Haak meende dat op bedoeld terrein een ieugdcamping gesticht zal worden. Op het verlanglijstje van de Hóeken-aren staat onder meer de aansluiting van de buurtschappen de Knol, Boe- i-engat en Wulpembek op het aardgas-net. Verder werd ge klaagd over het grote aantal geparkeerde auto's aan de Ko- rcnbloemstraat, werd er ge pleit" voor grotere speelgele- genheden voor de jeugd en is ock het parkeren van zwtare vrachtauto's in sommige stra ten velen een doorn in het oog. Voorlichtingsambtenaar J. Robesin adviseerde de num mers van deze wa-gens door te geven aan de gemeente waar na contact zal worden opgeno men met de desbetreffende firma's. Weer een andere wens betrof het op gang brengen wan het open bej-aardenwerk ir het voormalige gemeente huis. Oud-waarnemend burge meester J. van de Peijl zou liever voorrang verlenen aail filaal van de openbare biblio- de stichting van een plaatselijk theek te Terneuzen. „Daar kun nen meer mensen plezier van beleven". Het Hoekse contact orgaan nam afscheid van de bestuursleden J. D. H. Haak, J. van der Peijl en J. Traas. In woners van Hoek kunnen voor 4 december) a.s. kandidaten voor deze vacatures in het bestuur naar voren brengen. RAYONKANTOREN TERNEUZEN: Nieuwstraat 9, tel. 01150-7920 (4 lijnen); HULST: Steenstraat 14, tel. 01140-3751 (3 lijnen); GOES: Klokstraat 1. tel. 01100-8030 (3 lijnen).

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 5