Engelsen bang voor kapingen Te veel fouten bij operaties -if ij. s R.K.P.N. VERSPREIDT LEUGENS OVER LV.P. CHÜ slaat DS'70 om de oren Hein Fentener van Vlissinéen ziet het nu helemaal niet meer zitten WOOD OPNIEUW: KWANG TRI #*UII c n voor Sneller geld projecten in de Derde Wereld SEIKO Andriessen in verklaring: Protest tegen Eindhovense abortuskliniek NA INBRAAK IN ZIJN ONBEWOONDE ZWITSERSE HUIS Blijetijds Speelgoed 4711 PvdA-Kamerlid constateert rechtsongelijkheid Progressieve ministers houden telefonisch spreekuur Discussie over openbaar vervoer in gratis PPR-treiu buitenland öebettilbare aftershave after shave Kerk-bezetting 'ÊÊÈrm GEEN VERWIJT Surinaams echtpaar naar bureau; mr. R. naar huis vtlU Een man om je vertrouwen aan te geven TILANUS k Segers-Jonkers Dinsdag 28 november 1972 ALARM IN IERLAND 13 (Van onze redactie buitenland) DUBLIN De regering van de Ierse republiek heeft gisteren alle politieverloven ingetrokken. Meer dan dui zend man zijn opgeroepen, uitsluitend voor dienst in Du blin. Hoge regeringsfunctionarissen en buitenlandse diplo maten zijn onder politiebewaking geplaatst om te voorko men dat de IRA iemand ontvoert om als gijzelaar te gebrui ken in ruil voor de gevangen zittende Sean Macstiofain. Ook de veiligheidsmaatregelen op Engelse en Ierse vliegvelden zijn verscherpt uit vrees voor mogelijke kapingen door IRA leden. lKA-leider Macstiotain is gisteren per helikopter overge- cracht naiair een militaire ge vangenis in Curragh, ten wes ten van de Ierse hoofdstad. Macstiofain, die al tien dagen met heeft gegeten en gedron ken was zaterdag opgenomen in een ziekenhuis in Dublin, waar hij onder strenge bewa- mng stond. Zondag deden ge wapende mannen een vergeef se poging hem uit het zaekem- huis te bevrijden. In Curragh zitten nog 103 ieden van de IRA gevangen. Negen van hen zouden ook in hongerstaking zijn. Macstio tain is waarschijnlijk naar Cuma-gh overgevlogen omdat de autoriteiten vreesden dat nieuwe pogingen zouden wor den ondernomen om hem uit het ziekenhuis te bevrijden. Zondagnacht demonstreer den enige duizenden IRA- sympathisanten voor het ge- houw en sommige betogers drongen aan op bestorming van het ziekenhuis om Macsti ofain te bevrijden. De vrouw van de IRA-Ieidcr wist de me nigte van dit plan af te bren gen. Een van de leden van het lRA-commando, dat zondag vergeefs probeerde hun leider uit het ziekenhuis te bevrij- aen, heeft gisteren een ont snappingspoging gedaan. De man, die met het treffen met de politie in de maag werd getroffen, probeerde uit een raam te springen. Overigens is de staiki-ng-sop- roep van David O'Con-nell, die bekend staat als de tweede man in de IRA-leiding gisteren r.iet op grote schaal opgevolgd. Hij bad opgeroepen tot een staking van een dag uit pro- rest tegen het gevangen hou den van Macstiofain. De Ierse regering heeft giste- len bi; het parlement haar p^an ingediend dat een harder optreden tegen leden van ille gale organisaties (en vooral de iRA) beoogt. Het wetsontwerp stelt ingrijpende veranderin gen voor in de wettelijke be palingen inzake de bewijslast en voert hoge boetes en ge vangenisstraffen in voor inrne- "ïng in de loop van het recht. (ADVERTENTIES) for men! Verkwikkend, huidstrclend, met de langdurige Cedar-Wood- geur die zo geweldig aanspreekt, flacon 98 cc met depper 4,95 reuze flacon 205 co met depper 7,95 w fabr.: Chrislouher Collins, London Imp.: Medica N.V., VHcrtogenboscli commentaar Voor een niet onbelangrijke groep katholieken betekent het kerkgebouw, waar ze van jongsaf mee geleefd hebben, enorm veel in hun leven. Was dit al bekend uit ervaringen met kerksluitingen onder andere in deze streek, het bisdom Breda, de bezetting door parochianen van de St. Lambertuskerk in Eindhoven heeft dit nog eens extra duidelijk gemaakt. Hon derden gelovigen die zich tot aan het bericht van de kerkslui ting niet drukker maakten dan andere katholieken in den lande, komen plotseling in het geweer en hebben daar zelfs de moei te van een soort protest-bedevaart voor over. En het zijn heus niet alleen de alleroudsten die zich tegen de beslissing van bisschop Bluyssen verzetten. Moet men dit nu geloofsijver noemen? Niet te snel, dach ten wij. De binding van met name katholieken aan hun kerk gebouw is voor een zeer belangrijk deel ook van emotionele aard. Ze hebben een aantal beslissende momenten in zo'n kerk doorgemaakt. Men is er getrouwd, men heeft er zijn kinderen laten dopen, men heeft er afscheid genomen van overleden dierbaren. Dat kerkgebouw is, vooral in oudere wijken en plaatsen, een bijna onmisbaar element in het sociale leefmilieu geworden voor veel mensen. Daar komt bij dat dat vertrouwde kerkgebouw voor veel gelovigen, die moeite hebben met de zich vernieuwende kerk en vooral met de snelheid waarmee de veranderingen plaats grijpen, min of meer een symbool is geworden voor de hun vertrouwde vorm van geloofsbeleving. Aan de andere kant staan daar de nuchtere cijfers van een allang niet meer sluitend te krijgen kerkelijke begroting in het merendeel van de Nederlandse parochies en bisdommen. De kosten van salarissen en onderhoud zijn gestegen, en mede door het dalende kerkbezoek zijn de inkomsten gedaald. Dan moeten er „onrendabele" kerken dicht. Een logisch besluit. Maar het brengt meteen ook een typisch stuk menselijk ver driet aan de oppervlakte, dat alleen door een intensieve pasto rale begeleiding enigszins kan worden opgevangen. (Vervolg van pagina 1) Op een persconferentie giste ren verklaarde prof. Smalhout dat het niet zijn bedoeling was de indruk te wekken dat men in de geneeskunde er met de pet naar gooit. Hij wilde alleen de algemene basis duidelijk maken van de meeste fouten van anaestliesisten. De „oerfout" is volgens hem de verkeerde start van dit spe cialisme, dat zich vooral na de Tweede Wereldoorlog snel heeft ontwikkeld. Het werd be schouwd als iets bijkomstigs bij de chirurgie. Maar het „bewus teloos maken" is langzaamaan het meest be'angrijke onderdeel van dit specialisme geworden. Doordat het is opgekomen tus sen reeds bestaande vakken en zich ook steeds meer beweegt op het terrein van omliggende specialismen, wordt het van al lerlei kanten afgeremd, aldus prof. Smalhout. Omdat er ech ter zo'n 200 mensen per jaar sterven door anaesthesiefouten die vermeden hadden kunnen worden, mag dit probleem niet verdoezeld worden. Prof. Smalhout verwacht niet dat zijn uitspraken ongerust- ADVERTENTIE) Surprise. EAU BE COLOGNE Echte Eau de Cologne, in navulbare spray. heid zullen veroorzaken bij pa tiënten. „Over het algemeen zijn patiënten redelijk en accep teren ze dat absolute zekerheid nooit gegeven kan worden." In zijn inaugurale rede zei de hoogleraar dat de uitspraak van het Amsterdamse gerechtshof in de zaak Mia Versluis een klassiek voorbeeld is van het gebrek aan het besef waar het bij anaestesiologie eigenlijk om gaat. Volgens hem is de justitie in dit geval om de tuin geleid. Enkele overwegingen van het hof zijn op onjuistheden geba seerd. Prof. Smalhout haalde ook een geval aan uit 1968 waarbij in Den Haag een jonge vrouw in coma geraakte en niet meer daaruit ontwaakte als gevolg van een anaesthesiefout. De narcose werd toen niet toege diend door 'n anaesthesist. Vol gens het Medisch Tuchtcollege trof de behandelende arts geen verwijt. Het college kon ook niet vaststellen waardoor adem nood en hartstilstand waren op getreden, terwijl er voor iede re ingewijde duidelijk sprake was van een aanzienlijke over dosering van het gebruikte nar- cosemiddel, aldus prof. Smal hout. De uitspraak van het Medisch Tuchtcollege in deze Haagse zaak keurde in feite een medi sche beleidsfout goed, mede door heit feit dat deze fout (nar cose laten toedienen door iemand die daarin niet gespe cialiseerd is) zo regelmatig werd gemaakt. Deze uitspraak getuigt ook nu nog, volgens de Utrechtse hoogleraar, van het levensgevaarlijk onbegrip dat in Nederland bestaat ten op zichte van de anaesthesiologie. 0 Nu de onderhandelingen over een vredesregeling in Vietnam in een impasse verkeren, laaien in Vietnam de gevechten ook meer op. Bij Kwang Tri, Hoe-é en Danang worden felle gevech ten gemeld, r -ze foto werd ge nomen in de letterlijk verpul verde binnenstad van Kwang Tri, die in het begin van het jongste Noordvietnamese offen sief door de Amerikanen is platgebombardeerd. Zuidviet- namese militairen zijn hier op weg naar het slagveld ten wes ten van de stad. (Van onze redactie binnen land). v DEN HAAG Het PvdA Kamerlid Roethof meent, dat er sprake is van rechtsonge lijkheid nu in één week de vroegere Haarlemse rechter mr. Rambonnet naar huis is gebracht door de politie toen hij wegens het rijden onder in vloed niet in staat bleek een auto te besturen, terwijl een uit Suriname, afkomstig echtpaar met de sterke arm gedwongen werd mee te gaan naar een Amsterdams politiebureau we gens een geconstateerd tech nisch gebrek aan de auto. Het Kamerlid noemt het verzet van de Surinaamse fa milie tegen de gedwongen gang naar het politiebureau „niet geheel onbegrijpelijk", zolang er onduidelijkheid blijft bestaan over gevallen waarin men wel en waarin men niet naar de politiepost wordt geleid. Hij vraagt of daarover meer rechtszekerheid kan worden gegeven. (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactie). DEN HAAG Fractielei der Frans Andriessen van de KVP trekt in een gisteren uitgegeven verklaring fel van leer tegen de Rooms-Ka- tholieke partij Nederland (RKPN), welke partij hij beticht van leugens. L/e KK.PN, aldus Andries sen, verspreidt leugens over het standpunt van de KVP m het abortusvraagstuk. „Ik ben daardoor geschokt". Vol gens Andriessen probeert de RKPN (die als verklaard te genstander van elke vorm van abortus de verkiezingen ingaat) de schijn te wekken dat de KVP zonder meer voorstander van abortus zou zijn. Dat is niet waar, aldus de verklaring. De waarheid is, dat de KVP abortus bestrijdt en dat zij zich verzet tegen de vrijheid die andere partij en propageren en in de wet willen krijgen. De KVP eist dat het leven, ook het onge boren leven wettelijk wordt DEN haag „wanneer Drees en De Brauw in au gustus bij de pogingen tot reconstructie van het eerste kabinet-Biesheuvel iets meer redelijkheid hadden betracht, dan zouden de verkiezingen van. woensdag overbodig zijn geweest. Ik kan mij nog steeds niet aan de indruk onttrekken, dat DS'70 deze verkiezingen hanteert als een soort volksreferendum om de gekwetste ijdelheid van de heren Drees en De Brauw te rechtvaardigen". Dat zei CH-lijsttrekker dl'. Trianus gisteren tijdens zijn laatste verkiezingsrede. Het was de eerste maal sinds het uitbreken van de kabinets crisis deze zomer, dat de CHU flink uithaalde tegen DS'70, Dr. Tilanus herinner de er aan, diat oud-minister De Brauw vam DS'70 het so ciaal contract „een vodje pa pier" had genoemd. Drees is in dit opzicht realistischer, aldus dr. Tilanus, maar hij vergist zich als hij beweert, dat het kabinet de gedachten van D3'70 heeft overgeno men. In overleg met werkge vers en werknemers is nu een prijsmaatregel genomen zonder het sociaal contract in gevaar te brengen. DS'70 wilde echter een van boven af door de regering opgeleg de loon- en prigsstop. beschermd. Andriessen ver wijst naar een verleden week gepubliceerde abortus- brief van zijn hand, waarin wordt uiteengezet, waarom de KVP toch meewerkt aan de totstandkoming van een abortuswetgeving. Hij zegt dat op deze brief al veel positieve reacties zijn bin nengekomen. DEN HAAG - De minis ters van het deel-kabinet Den Uyl gaan een telefonisch spreekuur houden als zij na de verkiezingen tot regeren geroepen worden. Het telefonische spreekuur is, aldus een communiqué van het uit leden van PvdA, D'66 en PPR samengestelde deelkabdnet, bedoeld om de burgerij in staat te stellen ideeën over bepaalde zaïken -echtstreeks voor te leggen aan de bewindslieden. De progressieven willen ook hoorzittingen gaan hou den om de burgers direct te betrekken bij beslissingen die op tafel staan. De burge rij moet volgens hen actief en intensief bij de beoorde ling van het functioneren van diensten en bedrijven van de overheid betrokken worden. UTRECHT Tussen Utrecht en Den Bosch rijdt vandaag een gratis trein die plaats biedt aan 240 reizi gers. De trein is gehuurd door de PPR. De PPR pleit in haar programma voor gra tis openbaar vervoer. Het is de bedoeling dat er tijdens de reis wordt gedis cussieerd over de voor- en nadelen van openbaar ver voer. Deelnemers aan de dis cussie zijn o.a. het PPR-Eer- ste Kamerlid dr. M. van Hul ton en de verkeersspecialist in de Tweede Kamerfractie van de KVP, ir. P. Cornelis- sen. De trein vertrekt om 8.14 uur uit Utrecht en komt om 8.50 uur aan in Den Bosch. De terugreis begint om fl.06 uur. Waar zit u nou het meeste over in: over de vraag op wie of welke partij u morgen zult stemmen, of over het rijm woord in het Sinterklaasrijm waar u gisteravond in bent blijven steken? Of over de cadeaus die u nog moet ko- yen? Het zijn tenslotte problemen waarmee een mens kan zitten. Maar hopelijk stemt u morgen n et op Sinterklaas, want dan Krijgen we allemaal de zwarte piet doorgespeeld. (ADVERTENTIES) Karrestraat 25, Breda DEN HAAG (KNP). Minis ter C. Boertien van Ontwikke lingssamenwerking en de par ticuliere organisaties die van de overheid geld ontvangen voor ontwikkelingsprojecten hebben EINDHOVEN (ANP). Vijf entwintig tot dertig personen hebben maandagmorgen in Eindhoven geprotesteerd tegen de opening van een Eindhoven- se abortuskliniek. Het protest was georganiseerd door de actiegroep Gerefor meerd Politiek Verbond en de Vereniging tot bescherming van het ongeboren kind. De Eindhovense abortuskli niek is tot stand gekomen door Stimezo Eindhoven. Twee art sen zullen er op part-time basis werken, bijgestaan door drie verpleegsters en twee maatschappelijk werksters. (Van een onze verslaggevers) HELMOND Er is inge broken in het veelbesproken, onbewoonde huis van de Hel- mondse miljonair Hein Fente ner van Vlissingen in het Zwitserse Saint Sulpice. Het was een klein kunstje voor de inbrekers om uit het verlaten huis aan het water voor f 25.000,- aan Perzische kleden, Delfts blauw aarde werk en zilveren voorwerpen mee te nemen. Hein Fentener van Vlissin gen, die in verband met een al 13 jaar slepend conflict over het huis (het zou 40 cm hoger gebouwd zijn dan de voor schriften toestonden) door de Zwitserse autoriteiten tot on gewenste vreemdeling is verklaard, kreeg nu toestem ming het huis op vermiste voorwerpen te inspecteren. Zondag is de veelgeplaagde miljonair na een bezoek van anderhalve week aan Zwitser land, verbitterder dan hij al was, in Helmond terugge keerd. De heer Fentener van Vlissingen kwam namelijk tot de ontdekking dat de inboedel van zijn huis door administra tieve slordigheden niet tegen diefstal verzekerd was. Ook bleek het huis niet tegen brand verzekerd te zijn. Het is de zoveelste strop met een huis, dat de eigenaar een ka pitaal heeft gekost aan rente verliezen en proceskosten en dat er desondanks als een soort Pompei bijligt: een huis waarin het stof zich opstapelt; een huis, dat al zeven en een half jaar automatisch ver warmd wordt om te voorko men dat er iets stuk vriest. De heer Fentener van Vlis singen ziet nog geen spoor van een oplossing voor het conflict. „Achteraf blijkt, dat mijn huis helemaal niet te hoog is ge bouwd. Er zijn nieuwe regle menten gekomen. Er worden nu huizen in de omgeving ge bouwd, die een meter hoger zijn dan dat van mij. Maar de Zwitserse autoriteiten willen niet toegeven dat zij ongelijk hebben gehad. Zij hebben al tijd gedaan of mijn huis niet bestaat. Behalve dat ik er zelf niet in mag wonen mag ik het niet verhuren of verkopen". Voor de heer Fentener van Vlissingen, die nog een ver koudheid in Zwitserland op liep ook, is er nog maar één manier waarop de Zwitserse autoriteiten hem kunnen reha biliteren. „Ze zouden me ere burger van Zwitserland moe ten maken". Diep in zijn hart zal hij wel weten dat dit nóg onmogelij ker is dan zijn recente, nog niet uitgevoerde plan om op een olifant dwars door Zwit seriand en Italië naar Noord- Afrika te reizen. na langdurige besprekingen een betere samenwerking bereikt. Op deze verbetering was al vijf jaar aangedrongen, met na me door het Centraal Missie commissariaat en later door de nieuwe organisatie Cebemo (de centrale voor bemiddeling van ontwikkelingsprogramma's, waarin het Centraal Missie, commissariaat, de stichting Lan. den in Ontwikkeling, Pauselij ke Missiewerken Nederland en de bisschoppelijke vastenactie vertegenwoordigd zijn. Belangrijkste winst van de nieuwe regeling is dat de be handeling van de aanvragen sneller kan worden afgewik keld en dat veel meer van de voorbereiding aan de drie be middelende particuliere organi saties wordt overgelaten. De ar ganisaties kiezen en onderzoe ken zelf het project, zij toetsen het aan de criteria en zijn ver antwoordelijk voor de juistheid van de gegevens. Ook zal het ministerie van Buitenlandse Zaken sneller dan tot nu toe berichten of een projectaanvra ge is goedgekeurd. Dit zal binnen vier maanden .gebeuren, terwijl deze proce dure in het verleden vaak uit liep tot een jaar. Zie ginds komt de spookboot uit Noorwegen aan. Hij brengt ons de Russen, wij zien ze nog niet staan. Maar hij vaart onze kant uit, dat gaat vast verkeerd. Straks ligt-ie nog in de Oos- lerschelde gemeerd. Stel je toch even voor. Wat zou dat een paniek teweeg- orengen- Uit zijn geen melkbussen maar stembussen. In de ge meentelijke magazijnen zijn ze weer afgestoft en in ge reedheid gebracht, zodat ze morgen in prima staat uw stem in ontvangst kunnen ne men. Maar als ik die bussen zo etns bekijk dan krijg ik toch wel even het idee: het Neder landse volk moet weer uitge molken worden. Laten we volvette melk ge ven, morgen. Gegroet. MERIJN (ADVERTENTIE) Logisch dat iedereen zo gek is op een Seiko. Want dat wereldvermaarde horloge is een pure demonstratie van uiterste precisie en sportivi teit. Seiko vindt u bij elke goede horloger. In vele mo dellen. Geheel edelstaal al vanaf 80,- felbegeerd over de hele wereld

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 13