eeuw krant e ii mitmmm»mm Een nog recente foto, die F ré Leenart maakte op de Dam in Amsterdam. Mariniers uit Doorn en Den Hel der kwamen er in 1969 eventjes rust en orde" herstellen door een harde actie tegen de „hippies". LIEVE De algemene werkstaking (de spoorwegstaking) van 1903 bracht de militie in de straten van Amsterdam. Hier heel vredig nog met huppelende kinderen voor de trommelslagers. Het hele Concertgebouworkest dirigent Willem Mengelberg incluis kon in 1920 nog in één Parijse auto, zoals deze curieuze opname bewijst. Volgens de overlevering werd het kleine autootje rechts gebruikt voor het vervoer van Mengelbergs dirigeerstokje. ]7e" stevig brok jeugd sentiment is samenge bracht in een boek met 472 persfoto's. Het is „Ons Lieve Leven - 100 jaar Nederlandse krantefoto's", dat direct na Sinterklaas verschijnt als „Boek van de Maand" (en derhalve in grote oplage tegen een tijdelijk lage prijs, tien gulden). Het boekwerk is een jubileumgeschenk van en voor de veertigjarige Nederlandse Vereniging van Fotojournalisten (NVF). Van de NVF, omdat de makers van de foto's de opnamen zonder copyright te eisen, hebben afgestaan. Vóór de NVF, omdat een flink deel van de opbrengst bestemd is voor het Bijstandsfonds van de NVF, dat steun verleent aan fotojourna listen of nabestaanden van fotojournalisten, die buiten hun schuld in de financiële zorgen zitten. Op deze pagina staan „maar" zeven van de 472 foto's uit het boek. Wie bij het zien van één of méér van deze foto's vaststelt: „O ja, dat herinner ik me", zal bij het kijken in het boek voortdurend zo'n „Aha- Erlebnis" ondergaan. En tegelijkertijd bewondering hebben voor de pers fotografen van toen en van nu, die telkens precies op het goede moment de sluiter van hun toestel lieten klikken. Een opvallende plaat uit ons koloniaal verleden. Tijdens de Atjeh-oorlog werden ge neraal Van Heutz en zijn staf gefotografeerd bij een actie tegen de „rebellen". De ori ginele foto bestaat niet meer; de plaat is een reproduktie uit een vergeeld ïijdschift Een „spontaan volksgebeuren" uit 1918. Het jaar van de rode revolutie, die nooit echt bestond. De „burgerif' spande de paarden uit vcror de koets van koningin Wilhelmina en prinses Juliana. Voor een burger-meeting is het aantal militaire petten op de foto opvallend groot. J. van Rhijn maakte in 1911 deze foto tij dens een bezoek van de Franse president. Di rect daarop werd de foto graaf neergesla- slagen door de commissaris van politie Hor dijk, de middel ste van de drie op de foto. Volksdansen in geiteharen sokken en pilobroek door de AJC op de Paasheuvel. Sem Presser, de huidige voorzitter van de NVF, maakte in de vooroorlogse SDAP-jaren de ze zonnige foto.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 6