(Resultaten Ussel-eup Atje Keulen- Deelstra in vorm Nottet „Ik wil Van zeer Bracht zwak ze nog wat laten zien «t TOM OKKER OPNIEUW TE ZWAX VOOR ASHE RUSSISCH DEPAEPE KAMPIOEN Geweldig duel in Rome LEDER Infiltranten Nieuwe stijl sport 'n Vriend geeft z'n vriendin strijk-vrij! viledan Tafelkleed Geen fut Eindstand Steeds beter VIJFDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 27 NOVEMBER 1972 13 19 DEVENTER (ANP) De uitslagen wan de strijd om de lJsselcup luiden als volgt: HEKEN 500 METER 1 Valenitijn (ZH) 40.5 sec 2 Olof (N-H-Ut) 40,8, 3 Bazen (ZH) 41.0, 4 Van Helden (Fries) 41.2, 5 Bleeker (Fries) 41.5, 6 Kraayeveld (ZH) 41.8, 7 Hoekstra (Fries) 42.0, 8 Palsma (Fries) 42.1, 9 Kui pers (Drente) en Nottet (ZH) 42.2. 1500 METER 1 Van Helden 2.09.3, 2 Kui pers 2.10.7, 3 Nottet 2.10.9, 4 Van Dijk 2.11.1, 5 Kleine 2.11.5, 7 Van Gelder 2.11.8, 8 Vaientijm 2.12.8, 9 Vriend 2.13.0, 10 De Koning 2.13.2. EINDKLASSEMENT 1 Friesland 342,134 printen, Zuid-Holland 343,800, 3 Noord-tiailand- Utrecht 347,666, 4 Drente 349,134, 4 Overijssel 355,300, 6 Gromin gen 356,466, 7 Noord-Bnabant- Lirciburg 360,566, 8 Gelderland 364,567, 9 Zeeland 391,201. DAMES v 500 METER 1 Atje Keulen 45.7 sec (baanrecord), 2 Leah Poulos (VS) 46.2 (buiten mededin ging), 3 Elly van der Brom en Sofie Westenbroek 47.1, 5 Trijnde Rep 47.2, 6 Sijtje van der Lende en Anniie Borkink 47.7, 8 Cihriata Jaarsma 47.9, 9 Sipipie Tigchelaar 48.0, 10 Nel Koehler 48.3. 1500 METER 1 Atj;e Keulen 2.25.5, 2 Sijt je van der Lende 2.26.6, 3 Trijcnie Rep 2.27.2, 4 Sippie Tigchelaar 2.27.3, 5 Elly van der Brom 2.29.0, 6 Sofie Wes tenbroek 2.29,9, 7 Annie Bor kink 2.30.7, 8 Rdeneke Verhey- en 2.32.4, 9 Marianne van der Berg 2.32.5. 10 Leah Poulos 2.34.9 (buiten mededinging). EINDKLASSEMENT 1 Atje Keulen 94.200 pun ten, 2 Trijnde Rep 96.267, 3 Sijtje van der Lende 96.567, 4 Eily van dor Brom 96.767, 5 Sofie Westenbroek 97.067, 6 Sippie Tigchelaar 97.100, 7 Leah Poulos 97.833 (buiten mededinging), 8 Annie Bor kink 97.933. 9 Christa Jaars ma 98.733, 10 Rieneke Ver- heyen 99.900. DEVENTER (ANP) Het was een wat onwennige zaak: een schaatswedstrijd zonder Ard en Kees, zonder Jan Bols, zonder Eddy Verheyen. Maar toch viel de inventarisatie van het nationale amateur-arsenal tijdens de traditionele seizoen-opening, de wedstrijden om de lJsselcup in Deven ter, niet tegen. Leen Pfrommer presenteerde er zijn in de zomer haastig geformeerde kernploeg-nieuwe stjjl (Harm Kuipers. Piet Kleine, Hans van Helden, Jacques de Koning, Jan Palsma, Jappie van Dijk en Jan Derksen), het grootste gedeelte van de jeugdselectie van Egbert van 't Oever was present en uit de gewesten dienden zich als gebruikelijk veelbelovende talenten aan. Om met de kernploeg te be ginnen: de Friese Brabander Hans van Helden was een sterke winnaaar van het offi cieuze persoonlijke klassement over 500 en 1500. meter tot nu toe onmiskenbaar zijn sterkste afstanden met tij den van 41.2 en 2.09.3 (4e en le), Palsma, Kuipers en De Koning handhaafden zich op de kortste afstand redelijk en waren ook op de mijl in de voorste gelederen te vinden. Jan Derksen acteerde heel wat minder overtuigend, doch de lange afstanden, die nu niet aan bod kwamen, heeft hij achter de hand. Hetzelfde geldt voor Jappie van Dijk (een zwakke 43.8 op de 500 meter), die overigens op de 1500 meter al "kort" eindigde. Piet Kleine legde met 42.6 en 2.11.5 een redelijke basis voor een goed seizoen. En wat de sprinters betreft, vier specia listen reden zich op de 500 meter bij de eerste vijf, wat ook wel eens anders is ge weest, door toedoen van Ard Schenk bijvoorbeeld. Toch moet er ook dit sei zoen weer rekening worden gehouden met een aantal infil tranten. Allereerst is daar Pe ter Nottet, een routinier die zijn tienjarig kernploeg-lid maatschap na een slechte natio nale begin 1972 niet zag ge continueerd. Nottet:" Toen ik na de kampioenschappen geen wedstrijden meer reed, had den ze me al laten doorsche meren dat ik er niet meer bij zou zijn. Toen ben ik maar aleen aan de slag gegaan". Half mei al, op mijn eentje. Niet zo intensief als anders misschien wel, maar toch steeds doorgewerkt. Ik wist dat ik op de korte afstanden de nieuwe jongens bij kon houden. Of het op de lange duur ook gaat, moet straks blijken. Ik wil in elk geval de (ADVERTENTIE) de geur die spanning heeft after-shave pre-shave eau de cologne hair-tonic hair-cream scheercreme deodorant creine-zeep schuimbad gezichtscrème X Russisch Leder draagt het kenmerK van het beroemde Huis FARINA GEGENÜ3ER. Uitsluitend verkrijgbaar bij drogisten, parfumerieën en herenkappers. komende weken wat laten zien. Hier ben ik nog niet voluit gegaan. De 1500 meter had scherper gekund en het echte sprintwerk heb ik eigen lijk nog niet gedaan. Vandaar dat ik met die 42.2 (overgere den na val door schuld van De Rijke) tevreden ben. Het is jammer dat de oude concur renten er niet meer zijn, dan was ik nog feller geweest, maar goed. Het moet nog kun nen". Coach Pfrommer:"AIs Nottet er op eigen kracht bij komt is hij een volwaardig kernploeglid". Over zijn eigen keurtroep was Pfrommer redelijk te spreken."We hebben in het trainingskamp in Inzeil goed kunnen werken, hoewel de omstandigheden niet zo opti maal waren als ik had ge hoopt. Wat ik had willen doen is er daardoor niet helemaal uitgekomen. Maar ik heb ook voornamelijk aan de sfeer moeten werken. Dat is voor de prestaties zeker zo belangrijk. En met de nieuwe mannen gaat het goed. Na veertien da- ien ben ik tevreden over de vorderingen. Zowel wat dit als de training betreft. Je kunt zeggen: Derksen kwam er toch maar niet aan te pas, maar dat is nog gewoon wisselvallig heid. Zijn prestatielijn golft nog, maar de golf gaat wel omhoog. Van hem weet ik, dat zijn lange afstanden goed zijn, van Van Helden, die zich langzaam openstelt voor de anderen, moet ik dat nog af wachten. Van Helden zelf, als rebel te boek staand, vindt het leven ip de kernploeg wel prettig. „Het geeft een fijne rugdek king. Er wordt een hoop voor je gedaan. Er is overleg, je kunt rustig een probleem doorpraten. Ik heb het eigen lijk altijd zelf uitgezocht ,maa het is prettig als je een trainer hebt die je af en toe bij stuurt". Enige concurrentie voor de gevestigde orde is wellicht langzamerhand ook te verwachten uit de rijen van de jeugd, van wie Gerard van Gelder en Klaas Vriend zich overtuigend bewezen: Van Gelder met 2.11.8 op de 1500 meter en Vriend met een com binatie van 42.5 en 2.13.0. Pfrommer:"Maar we zijn nog niet op de Nederlandse kampi oenschappen. Daar pas hoeven we als kernploeg voluit te gaan. Ik dacht wel dat we ons daar zullen laten zien". Ter voorbereiding op de ti telstrijd wordt er nu vier we ken in Nederland getraind: zes keer per week met een of twee keer een wedstrijd. Na de kerst wijkt het gezelschap uit naar het oude vertrouwde Hamar, voor de finishing touch aldus Pfrommer. De trainer-beroepsmilitair ziet dit jaar ook voor de sprinters mogelijkheden:'Tk heb zo het afgelopen jaar eens gekeken bij een Boerj es en St.Nicolnaskado ccn strijkvrij, vlekvrijM. "A- Vilcdan tafelkleed. Daarbij gratis feestelijke kaarsen. Van de drogist. Het mooiste St.Nicolaaskado. Peter Nottet, de man die alsnog een plaats wil verdienen in de herenkernploeg in actie op de 1500 meter, een afstand waarop hij de derde plaats veroverde. Op de /oto feliciteert Harm Kuipersdie twee de werd op de 1500 meterde winnaar van deze afstand Hans van Helden. PFROMMER IS TEVREDEN OVER ZIJN AMATEURS ge prestaties voor een groot deel worden toegeschreven aan de inferieure kwaliteit van het materiaal, dat bij lan ge na niet kon voldoen aan de eisen van deze tijd. De eind gemiddelden waren dan ook over de hele linie vijftien tot twintig procent lager dan on der normale omstandigheden. Vooral Van Bracht bleek men taal niet te zijn opgewassen tegen de tegenslag. Goed, juist Van Bracht heeft zich het laatste jaar ontwikkeld tot een van de weinige spelers in Eu ropa, die het driebanden als seriespel benadert. Zo iemand is heviger gedupeerd wanneer het materiaal de opbouw van series verhindert. Van Bracht liet echter veel te snel het hoofd hangen als de ballen na een meestal uitstekende start de bevelen van de meester niet meer wilden opvolgen. Op die wijze gingen zater dag de partijen van Van Bracht tegen Dielis en Laserre verloren. Tekenend voor de si tuaties waren Van Brachts woorden na de nederlaag te gen Dielis: „Ik heb geen fut genoeg. De interesse is er niet". Alleen toen het er op aankwam tegen Doggen „re vanche" te nemen voor de ne derlaag in het nationale kam pioenschap en tevens van de laatste plaats af te komen, was Van Bracht weer even de ou de. Hij verwerkte drie tussen- sprints van Doggen series van tien, vijf en vijf uitste kend en won in 65 beurten dit prestigeduel: 6051. Jan Doggen toonde genoeg vechtlust, maar kwam door de feilen van het materiaal zo vaak voor onoplosbare proble men te staan, dat ook hij ver beneden zijn vorm bleef. Door Depaepe werd hij zaterdag weggespeeld, 6027 in 43 beurten. De partij tegen Nadal had niet verloren behoeven te gaan: 5560 in 60 beurten. Doggen was echter zich zelf niet. Hij had zich misschien iets te veel voorgesteld van het reisje. Crosne is lang geen Pa rijs. Er was te weinig mogelijk heid om zich even te ontspan nen en een gemoedelijk type als Doggen gaat daaronder lij den. Ook de late aanvangsuren moeten hem met zijn 54 jaar zwaarder zijn gevallen dan de fysiek krachtiger jongeren. Doggen was dan ook al vrij dag tot de conclusie gekomen: „Zij behoeven wat mij betreft geen kampioenschappen meer in Frankrijk te houden". 1 Arnold Depaepe (Bel) 16 pnt 8 hgst serie 0,940 alg gem, 2 Ludo Dielis (Bel) 14 8 0,966, 3 Roland Dufetelle (fr) 13 9 0,867, 4 Albert Laserre (Fr) 12 8 0,824, 5 Peder Thögersen (Den) 10 10 0,885, 6 Rini van Bracht (Ned) 8 10 0,807, 7 Claudio Nadal (Spa) 8 6 0,721, 8 Jan Doggen (Ned) 7 10 0,799. CROSNE (ANP) De op volger van Raymond Ceule- mans als Europees kampioen driebanden is zijn 25-jarige landgenoot Arnold Depaepe uit Gent. Deze „uitbater van een drankslijterij", zoals hij zelf zijn beroep aanduidt, greep de titel in Crosne door Ludo Dielis in de finale een ge voelige nederlaag toe te brengen: 6036 in 56 beur ten. Een complete verrassing, vooral omdat Dielis het hele toernooi een sterkere indruk had gemaakt dan zijn landge noot. Het moreel van Dielis was echter zaterdagavond door een verrassende nederlaag te gen Dufetelle en werd volle dig geknakt door de overrom pelende start van Depaepe in de slotpartij. Met zeven van acquit, gevolgd door drie en vier, waar tegenover Dielis slechts drie poedels kon stel len, legde Depaepe de basis voor zijn uiteindelijke zege. In België zal zijn triomf als een schok aankomen. Tegen de keus van Depaepe, dit jaar derde in het Belgische kampi oenschap achter Ceulemans en Dielis met een gemiddelde van 1.014 was sterke oppositie ge rezen. Men had liever Boulan- ger, die in het kampioenschap wel had gefaald maar toch sterker dan Depaepe werd ge acht, naar Crosne zien gaan. Nu moeten de tegenstanders van Depaepe hun ongelijk toe geven. ROME (ANP) Eeu week na de finale van Rotterdam heeft Tom Okker opnieuw zijn meerdere moeten erkennen in Arthur Ashe. Weer viel de beslissing in drie sets 76, 36, 36. Ditmaal moest de slanke Amerikaan tot de bodem van zijn kunnen gaan om de furieus vechtende Nederlander van zich af te schudden. Nadat Okker op het twintigste punt van de tiebreak de eerste set in zijn voor deel had beslecht, kreeg Ashe een licht overwicht door zijn vermogen om op de kritieke momenten een ace te slaan. Dat besliste uiteindelijk de partij. Hoewel Okker ook in de tweede set tennis van zeer hoog gehalte liet zien. Het bomvolle Palazzo Dello Sport (9600 toeschouwers) juichte na afloop van het twee uur durende duel beide spelers hartstochtelijk toe. In de eerste set leek Okker een goede kans te hebben de onderlinge reeks tegen Ashe, die na Rotterdam op 33 was gekomen, te kunnen winnen. Hij nam een voorsprong van 52. Ashe kwam echter terug met gedurfde returns op het moment dat de Nederlander voor de set serveerde. Het werd 55 en daarna 66. Tiebreak. Een van de meest zenuwslopende slagenwisselin gen uit de tennisgeschiedenis begon. Bij 56 redde Ashe een setpoint door de bal uit Okker's eerste opslag met de backhand keihard te retourne ren. Daarna redde hij een tweede mat een spectaculaire duik aan het net. Op zijn baurt kreeg Ashe bij 87 en 98 de kans de set te beslis sen. Beide malen sloeg hij de bal uit. Okker kwam weer voor in de set met 119 toen Ashe een vertraagde backhand return in het net sloeg. Dat was voor Ashe het sein zijn opslag nog Iets harder in het service-vlak van Okker te doen inslaan. Hij nam een voorsprong van 52 in de tweede set. Na 42 stond de Nederlander viermaal op het punt de service van Ashe te doorbreken. Maar de Ameri kaan redde zich met drie aces en twee opslagen, die zijn te genstander wel aanraakte, maar niet terug kon bren gen. Ook de klap waarmee Ashe het „one set all" maakte, was een ace. In de laatste set be gon Okker met het winnen van zijn service- De voLgende vijf games gingen echter naar zijn tegenstander. Een laatste poging om terug te komen, resulteerde in een break, maar een Keiler. Die trainen met gewichten en dat hebben wij nu ook gedaan. Je moet na tuurlijk altijd maar afwachten of het er nu uitkomt, maar ik dacht dat er een kans was. Als ik die tijden nu zie, 40.5 voor Valentijn, 40.8 voor Olof en 41.0 van Bazen dan zeg ik: we zijn op de goede weg. Temeer daar een sprinter echt naar een top toewerkt. En zo'n 40 blank van Bleeker laatst, nou, laat het 40,4 geweest zijn, maar dan vind ik het nog een knappe tijd". De inzet van de wedstrijden was overigens een trofee voor het gewest. Friesland ging er voor de tweede achtereenvol gende keer mee strijken. Hans van Helden, Jan Palsma, Jap pie van Dijk, Eppie Bleeker en Marten Hoekstra leverden de beste totaalprestatie en wa ren als quintet weer goed voor de lJsselcup. Zuid-Holland, dat na de 500 meter nog aan kop stond (de beste vier per gewest telden), eindigde als tweede. Hier was Peter Nottet - tweede in totaal - de beste man. Noord-Holland - Utrecht (met Olof) werd derde, Dren te (met Kuipers en Kleine) vierde. Nu Atje Keulen-Deelstra bij de dames de concurrentie van Stien Baas-Kaiser en Wil Schenk -Burgmeyer (die hun sportcarrière beëindigden) niet meer hoeft te vrezen. Lijkt de Europese- en wereld kampioene zeker in eigen land op weg naar een straffe heer schappij. De Friezin, die ron de jaarwisseling 34 jaar wordt, heeft zich zelfs een stijlveran dering kunnen permitteren. De felle klauwende slag waarmee zij vooral op de sprint placht te exploderen heeft plaatsge maakt voor een langere haal, die overigens zeker geen slechter effect heeft. Op de 500 m gleed het idool uit Irnsum tenminste zonder pro blemen naar een nieuw baan record in 45.7 seconden, drje- tiende seconde sneller dan het oude record van de Ameri kaanse Mary Meijers (1967). Het gat dat een wat stroeve Elly van den Brom en Sophie Westenbroek lieten vallen, was bepaald gapend te noe men: met 47.1 seconden deel den zij de tweede plaats. Op de 1500 meter kon Atje Keu len-Deelstra met 2.25.5 vooral door een sterk slot langs de door de verrassend soepel rij dende Sijtje van der Lende "gezette" 2.26.6 komen. Trainer Gerard Maarse lijkt met zijn kernploeg een even wichtiger seizoen tegemoet te gaan dan vorig jaar, toen hij precies twaalf maanden gele den na het ontslag van Egbert van der Ploeg er van moest zien te maken wat er van te maken viel. Maarse:"De sfeer is geheel opgeklaard. Wat een verschil met een jaar terug. Ik heb alle conditietrainingen bij gewoond en zoiets schept van zelf een band". De enige rijd ster van de kernploeg van ze ven die teleurstelde was Rie neke Verheyen-Demming die in het klassement na twee af standen niet verder dan de negende plaats kwam ,(de Amerikaanse Leah Poulos deed buiten mededinging mee). De Deventerse moest twee "buitenstaanders", de< ta lentvolle Eibergse Annie Bor kink en de jeugdige Chris ta Jaarsma, laten 'voorgaan. Begin december betrekken de dames het tweede trainings kamp van dit seizoen. Na In zeil, waar men tot afgelopen donderdag heeft geoefend zal dan de Thialfkunstijsbaan in Heerenveen gastvrijheid verle nen. De feestdagen worden in huiselijke kring doorgebracht, waarna Maarse met de kern ploeg bij goede weersomstan digheden tot kort voor de na tionale titelstrijd (13 en 14 januari in Eindhoven) in Noorwegen zal verblijven. De nieuwe kampioen verloor alleen van Dufetelle (donder dagavond in de groep) en ging steeds beter spelen toen zijn kansen op de titel stegen. Zijn laatste drie partijen maakte hij In grootse stijl uit. Doggen werd in 43 heurten geklopt. Thögersen in 49 en tenslotte Dielis in 56. Maar dat was dan ook de eerste finale, die De paepe in zijn nog korte bil jartloopbaan op zulk hoog ni veau moest uitvechten. Dan mag je een paar beurten mis sen. Voor de Nederlanders is het toernooi een blamage gewor den. Jan Doggen en Rini van Bracht die in het laatste natio nale kampioenschap met ge middelden van 1.034 en 1.027 waren geëindigd en mede op grond daarvan tot de favorie ten in Crosne gerekend kon den worden, faalden volko men. Van Bracht werd tenslot te zesde door een zege op Doggen, maar met het zeer schamele moyenne van 0.807. Doggen kwam door die neder laag op de laatste plaats in de finalegroep terecht met 0.799. Natuurlijk moeten die mati- 0 Tom Okker, na 53 gaf de vermoeide Ne derlander met een dubbel fout game, set en match uit bain- den. Ashe en Lutz spelen nu om de eerste prijs van 25.000 dol lar, Okker en Drysdale komen uit om de derde en vierde prijs, die respectievelijk 5000 en 3000 dollar bedragen. Ok ker eindigde op de derde plaats, want hij slaagde erin de Zuidafrikaan Cliff Drysdale te verslaan met 63 en 7 5. Geoff Masters, de 22-jarige Australische Daviscup-speler, heeft in Melbourne de Austra lische titel verharde banen op zijn naam gebracht. In de fi nale, die tweeëneenhalf uur duurde, versloeg hij de 38- jarige Mal Anderson met 63 67 63 en 75. De partij was een herhaling van de eindstrijd vorig jaar, welke werd gewonnen door Ander son- Deze kon nu minder goed partij geven, omdat hij last had van een dijbeenblessure. In de halve finales had Mas ters van Ken Rosewall gewon nen. Het „Meestertoernooi", dat vanaf 28 november de acht best geklasseerden van de „Grand Prix" van de interna tionale tennisfederatie in Bar celona te zamen brengt, zal tot 2 december duren. De acht spelers zijn verdeeld over twee groepen. In groep A komen uit: Ille Nastase (Roem), Manuel Orantes (Sp), Bob Hewitt (ZA) en Tom Gorman (VS). Groep B: Stan Smith (VS), Jan Kodes (Tsj.sl.), Andres Gimeno (Sp) en Jimmy Con nors (VS). De winnaar van gnoep A ontmoet in de halve finales de finalist van groep B, terwijl de winnaar van groep B uitkomt tegen de fi nalist van de andere groep. De finale van het toernooi en de wedstrijd om de derde plaats is gepland op 2 december- De winnaar krijgt 50.000 gulden en de nummer twee 30,000 gulden. (ADVERTENTIE) I 9 Atje Keulen^Deelstra, die de 500 en 1500 meter op haar naam schreef, in actie tijdens de strijd in Deventer.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 13