Nico Rijnders hoopt op come-back CASSIUS CLAY BLIJKT TE STERK VOOR BOB FOSTER K.0.-zege in achtste ronde Profs in '74 opnieuw naar Rotterdam sfioéstnnf Met de Franse slag George Best maakt het weer bont Nico levert voetbal- Slechte start van Jan Doggen Hartstichting gaat sponsoren Pak'n Sok voor een zacht prijsje. Frits Pirard naar centrale training Fantaseren Zelf regeren sport MÊÊÊÊÊÊÊÊÊMÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ Shoestring is* 't kleine zusje van de gewone friet pantalons Sporttoto Bundesliga Donderdag 23 november 1972 1 f: l BRUGGE St.-Janszieken- huis Een voorzichtige klop op de deur van kamer 140. „Bin nen", klinkt het. Nico Rijn ders lacht breeduit „Kom er in". Hij gaat rechtop zitten en zegt: „Hoe gaat het, neem een stoel". Een week geleden vochten de artsen voor zijn le ven en nu zit hij in zijn bed. duidelijk aan de beterende hand, Een aangename verrassing. Want aan de poort van de St.- Janskliniek, waar hij nu sinds zondag vertoeft, fluisterde de portier ons toe: ..Toen ze hem hier binnenbrachten, waren zijn armen helemaal stijf". Na zo'n informatie verwacht je natuur- lijk niet veel. Voor de deur van kamer 140 van de ver- pleegeenheid komt een zuster aangelopen: Wat wenst U?" vraagt ze vriendelijk: „U wil de Nico Rijnders even spre ken". Ze draait zich om, loopt naar de deur en zegt: „Ik zal even vragen of hü U wil ont vangen". Rijnders maakt er geen be zwaar tegen. „Wel maar een paar minutjes", zegt de ver pleegster en ze gaat weg. Na een korte begroeting zegt hij ineens: „Ja, ik ben nu weer een beetje eigen baas. Vanaf van daag mag ik n.l. zelf bepalen of ik bezoekers wil ontvangen. Voordien deden de doktoren dat voor mij". De kamer van Nico is over vol. Overal staan fruitmanden en, hangen briefkaarten aan de muur. Rijnders: „Ja, iedere dag krijg ik stapels post. Voorna melijk uit .Nederland. Miin vrouw bewaart de meeste thuis voor mij, want als ik weer in Knokke ben, wil ik iedereen terugschrijven. Kijk, die draag bare televisie daar heb ik ge kregen van een sponsor". Het is naturlijk niet prettig te praten over wat vorige week zondag gebeurd is. Maar het maakt Rijnders niet veel uit. „Ik weet helemaal niets. Nor maal komen we voor iedere wedstrijd bij elkaar, eten iets en gaan naar het stadion. Van die zaterdag herinner ik me echter helemaal niets. Ik heb alles uit de kranten vernomen, maar ik kan niet zeggen of het klopt. Zelfs de specialis ten weten niet wat me geman keerd heeft. Het kan ook een psychische oorzaak hebben. Iedereen die me kent, weet dat ik me ontzettend concentreer voor een wedstrijd, al is het tegen het vierde team van de padvinders. Voor een duel ben ik niet te genaken. Dat kan er best iets mee te maken heb ben. Vroeger had ik daar in derdaad ook last van. Maar ik ben vaak genoeg gekeurd. Ook toen ik getransfereerd werd naar Brugge. Je begrijpt toch wel. dat je dan heel goed onderzocht wordt, zeker als er zoveel geld mee gemoeid is. Die duizelin gen gingen altijd weer vlug over, alleen tegen Atvidaberg moest ik me laten vervangen. Het leek niets om me druk over te maken". Rijnders is blij dat hij weg is uit het Min newaterziekenhuis en alleen ligt op een kamer. „Ja, daar ginds lag ik op een afdeling, waar dagelijks mensen rondom mij werden bediend. Daar voelde ik me niet op m'n ge mak. Het is hier veel rusti ger en dat heb ik ook nodig. Ik krijg pillen en dan slaap ik weer uren. Ik vergeet soms ge woon welke dag het is. Maar het gaat uitstekend. Ik mag weer een beetje lopen en hier naast is een bad, waar ik me heerlijk kan wassen. Ik voel zelf, dat ik zeer snel vooruit ga. De doktoren zeggen, dat ik over twee en een halve week weer naar huis mag. maar als het zo verder gaat, heb je kans. dat ik volgende week al weer thuis ben." Voetbaltijdschriften her en der verspreid in de kamer ma ken duidelijk, dat Nico Rijn ders zijn sport aandachtig bliift volgen. En hoewel men vorige week met zekerheid wist te vertellen, dat Rijnders nooit meer zal kunnen voetballen, wordt de vraag onwillekeurig gesteld: „Denk je, dat e nog ooit zult kunnen spelen?". Nico haalt eens aarzelend de schou ders op zegt: „Het kan me op dit moment weinig schelen. Tk moet eerst zien. dat ik weer thuis kom. Daarna zien we wel weer. Voetballen is voor mil geen noodzaak. Ik ben er beze ten van, maar ik heb altiid nog iets om op terug te vallen Ik schrijf nu wekelijks voor een sportblad uit Brugge. Kijk. ik heb zelfs de typemachine naast mijn bed staan en heb al weer de eerste stukjes gemaakt. Toch blijkt even later dat Rijnders de hoop o peen come back nog niet heeft opgege ven: „Ik heb gelezen, dat Ton- nie van der Linden hetzelfde heeft gehad. Bij hem waren het psychische oorzaken. Hij is naar een internist geweest en in urenlange gesprekken heeft hij alles met Tonnie doorge praat. Dat heeft geholpen, want hij heeft daarna jaren gevoet- 0 Nico Rijnders. bald en er nooit geen last meer van gehad. Misschien is dat met mij ook het geval, je kent immers mijn instelling". STALELINE (Nevada) (ANP) Oud-wereldkampioen zwaargewicht Cassius Clay heeft in Stateline de titelhou der in het halfzwaargewicht Bob Foster door k.o. in de achtste ronde verslagen. Het gevecht tussen de beide Amerikaanse boksers zou gaan over twaalf ronden. Ruim 1700 van cocktails genietende toeschouwers waren in het Sahara-Tatoe-hotel getuige van het gevecht dat Cassius Clay, alias Mohammed Ali, vrijwel geheel beheerste. Clay verdiende een bedrag van 250.000 dollar (ongeveer 800.000 gulden), verliezer Foster 125.000 dollar. Dit maal maakte de 30-jari- ge Clay, die zijn zesde gevecht van dit jaar leverde, zijn voor spelling dat de strijd in de achtste ronde zou worden be ëindigd waar. Zijn vijf jaar ou dere tegenstander heeft Clay alleen in de zevende ronde even in moeilijkheden kunnen brengen- Foster, die al zesmaal was neergegaan, miste echter de kracht om door te gaan. Clay heeft dit jaar al meer dan twee miljoen dollar ver diend. De strijd was zo ongelijk, dat het er naar uitzag, dat de beslissing al in de vierde ron de zou vallen. Clay speelde toen meer met zijn tegenstan der dan dat hij bokste. Zeer tot ongenoegen van zijn aan- hangers, die hem toeriepen: „Maak er een eind aan"- Clay, ernstig getekend door bloeden de blessures aan het linkeroog en de neus, sloeg definitief toe ROTTERDAM (ANP) De directie van het sportpaleis Ahoy te Rotterdam heeft in principe overeenstemming be reikt met WCT over de orga nisatie van het volgende pro- fessionalstoernooi te Rotter dam. De profs zullen in 1974 terugkeren naar het sportpa leis Ahoy. De wedstrijdreeks van 1974 zal niet, zoals dit jaar, de laat ste zijn uit de serie wedstrij den die voor de profs wordt georganiseerd voor de finale ronde om het wereldkampi oenschap. Na het succesvolle toernooi van de vorige week was WCT ook bereid in het voorjaar van 1973 al weer naar Nederland te komen. Die mogelijkheid is door de directie van de hand gewezen omdat de periode van maanden, te kort wordt ge acht. toen de achtste ronde veertig seconden oud was. De oud-wereldkampioen, met zijn 100,35 kg bijna 19 kilo zwaarder dan Foster, had toen het einde kwam een zeer grote puntenvoorsprong. Twee juryleden noteerden 35 tegen 28 punten, een van 35 tegen 27. In de openingsronde poogde Foster vergeefs met zijn be faamde hoek het gezicht van Clay te raken. Deze gaf hem echter geen kans. Al in de derde ronde werd Foster zwaar beproefd. Cassius Clay dreef hem in een hoek en plaatste stoten op zijn onbe schermde hals. Foster bokste nog slechts ongecoördineerd en scheen al in een hopeloze po sitie. Een ware afstraffing volgde twee ronden later toen de we reldkampioen driemaal achter een voor acht tellen neerging. Daarvoor had Clay met zijn tegenstander een spelletje kat- en-muis gespeeld. Met de moed der wanhoop kwam Fos ter, toen zijn tegenstander even het tempo liet zakken, terug in de zesde ronde. De oud-titelhouder liep een oog- wond op maar veel voordeel kon Foster toch niet behalen. De voorlaatste ronde begon met een felle Foster in de aanval. Hij kwam enkele ma len door de verdediging van zijn tegenstander, die nu toch werkelijk even in moeilijkhe den kwam- De kracht ontbrak Foster om door te gaan. Met twee hoeken en een linkse velde Clay hem voor de vierde maal. Nog tweemaal ging Foster daarna neer. De laatst# maal juist voor de gong. Het was overduidelijk dat de be slissing niet lang meer op zich zou laten wachten. Precies veertig seconden hield Foster in de achtste ronde nog stand. Een magistrale rechtse maakte toen een einde aan het onge lijke gevecht. 0 Cassius Clay heeft zijn beslissende stoot geplaatst. Foster gaat neer en dat betekende het einde van de partij. (ADVERTENTIE) Shoestring smaakt héél apart bi] 't eten. In plaats van aardappelen. Maar- de nieuwste smultopper uit Amerika smaakt ook heerlijk bij li frisdrank of 'n biertje. U bakt dit slanke snackje In de frituur of koekspah en zénderolie of vet in de oven of onder de grill. PLAAAlfftmi snoestnng is 'n nieuw diepvries» produktvan Sn het zakje met deiodetuk (Van onze sportredactie) AMSTERDAM De Neder landse Hartstichting gaat op treden als sponsor voor sport verenigingen uit een nog te vormen fonds zodat trainings pakken shirts, tassen e.d. ter beschikkingvan geïnteresseer de sportclubs worden gesteld, terwijl directe financiële steun verleend zal worden in de vorm van advertenties in vere nigingsbladen en kasstortin gen. De eerste club die hier van profiteert is de microkorfbal vereniging DKOD uit Door- werth bij Arnhem waarvan de mannelijke en vrouwelijke le den reeds met trainingspakken en tassen met slogans als „Doe zelf sport" en „Bewegen is le ven", zijn uitgerust. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Als je al voor 3,95 een juweel van een sok kunt kopen, waarom zou je dan met jubeltenen blijvenlopen? Pak 'n Sok is een nieuwe kwaliteitssok. In 23 Meuren. Stijlvol, sterk en verpakt in een keurig doosje. En op de gekste plaatsen verkrijgbaar. Classy f 3,95. Trendy f4,50. Opvallend goed zijn onze Een uitgebreide collectie in modellen en kwaliteiten in prachtige RUITEN en UNI-KLEUREN Breda -Tilburg -Goes Roosendaal Middelburg DEN HAAG (ANP) De premie van toto no. 13 ten be drage van bruto 147.450,40 is ten deel gevallen aan de houder van het formulier H 4741922. Hij ontvangt nu aan prijs en premie totaal bruto 165.881,70. HAMBURG (ANP) De uitslagen van de woensdag ge speelde wedstrijden in de Bundesliga zijn: Werder Bre men - Hannover'90 31, Ein- tracht Braunschweig - Ham burger SV 1—1, Kickers Of fenbach - VFL Bochum 4— 0. CROSNE (ANP) Het kleine groepje Ne derlanders bij het Euro pees kampioenschap driebanden in het moei lijk te vimden Parijse voorstadje Crosne be grijpt sinds de opening waar de term „met dc Franse slag" vandaan komt. Toen de biljarters uit heel Europa woens dagmiddag op de afge sproken tijd bij de arena aankwamen, konden zij die slechts bereiken door over en door de stellages van het tijdelijk in te richten restaurant te klauteren. De opening op zich verliep ook lang niet vlekkeloos. De Framse voorzitter Bocogano, die nota bene vorig jaar is afgetreden als voorzitter van de Europese bond en dus beter moest we ten, ging de spelers aan het handjevol toeschou wers roor stellen. Hij faalde bij de Oostenrij ker Anreitter en de Belg De Paepe, die hij hele maal niet kende, noemde Jan Doggen de tweede Nederlandse speler, riep Rini van Bracht tot kampioen uit en noemde de Franse kampioen Raymond Duf e telle, wiens voornaam echter Roland is. Voor de spelers was de organisatie trouwens toch al afgegaan, toen zij dinsdag in Crosne arri veerden en hoorden in een duur hotel op 20 ki lometer afstand te zijn ondergebracht omdat er in Crosne zelf en de naaste omgeving geen behoorlijke logiesnvoge- lijkheid is. „Het ig ons nu niet mogelijk om tus sen de partijen door een uurtje te gaan rusten", aldus de Nederlandse kampioen Doggen. sporf In 'f kort ATLETIEK Karin Balzer, de Oostduitse atlete die in-To kio Olympisch kampioene op de 80 meter horden werd en bij de Olympische Spelen In München beslag legde op he» brons op de 100 meter horden, heeft haar loopbaan afgeslo ten. De thans 34-jarige Karin Balzer was jarenlang onge naakbaar op de 80 en 100 meter horden. Zij was drie maal Europees kampioene in 1966, 1969 en 1971. Bovendien was zij vele malen houdster van wereld- en Europese re cords op de 80 en 100 meter horden. CROSNE (ANP) In Croeno is woensdag de strijd begonnen om het Europees kampioen schap driebanden. De uitslagen zijn: EERSTE RONDE Poule a: Dielis (Bel) 60 Anreitter (O.) 43 Laserre (Fr) 60 Doggen (Ned) 36 Rudolph (WD1) 43 Thögersen (D.) 60 Poule b: De Paepe (B) 60 Nadal (Sp) 48 Dufetelle 60 Leal (Por) 58 Van Bracht (N) 60 Blanc (Zwi) 55 T2 72 100 100 69 69 7 0.838 4 0.597 6 0.600 1 0.360 2 0.623 6 0.869 77 5 0.77# 77 5 0.623 99 5 0.606 90 4 0.585 79 10 0.759 79 4 0.696 MANCHESTER (ANP) George Best heeft weer een» gespijbeld. De meest bespro ken Britse voetballer van 4m laatste jaren heeft de afgelo pen dagen twee trainingen verzuimd. De rechtsbuiten van Manchester United, tevens Noordiers international (on lang overigens voor drie wed strijden geschorst), zal zich voor manager Frank OTarrell moeten verantwoorden voor zijn gedrag. George Best werkte dins dagmiddag een extra training af, een soort inhaaloefening. Manchester United is mo menteel in: grote moeilijkhe den. De ploeg staat in de com petitie onderaan, na de neder laag van zaterdag (03) tegen Manchester City. De United heeft Beet aan het eind van het seizoen 1971- 1972, toen er ook onenigheid was, bevolen zijn hui» ter waarde van vier ton te verla ten en weer bij zijn oude hos pita in de loost te gaan, zodat hij weer een normaal leef- en slaapritme te pakken sou krij gen. (Van onze sportredactie) BREDA Frits Pirard heeft van de KNWU een uitnodiging ontvangen om de- centrale trai ning te volgen, die zaterdags op het sportcentrum Papendal wordt gehouden. AMSTERDAM Alles wat de Amsterdamse au teur en Ajaxkenner Nico Scheepmaker van en over Cruijff te weten gekomen is, heeft hij met een feil loos commercieel gevoel op één hoop geveegd en daar na vlot beschreven in het nieuwste voetbalboek Cruijff, Hendrik, Johan nes, fenomeen. Vakbekwaam heeft hij er een potentiële voetbalbestsel- ler mee geleverd. Een Cruijff-vat vol voetbalfeiten. Nico Scheepmaker smijt in dit boek met namen. Zo'n beetje iedereen die ook maar enigszins met Johan Cruijff in verband gebracht kan worden, staat erin. Boven dien heeft hij al die namen nog eens verzameld in een index achterin het boek. Handig van de schrijver. Hij zal er de oplage best mee vergroten. Want wie kan de verleiding Weerstaan om een boek niet te kopen, als hij zelf in relaitie tot Johan Cruijff een rol speelt? Het is te hopen dat Nico Scheepma ker niet te veel last krijgt met mensen, die hij vergat te noemen. Elke greep uit dit boek is interessant. De au teur begint bij het begin: Johans geboorte op 25 april 1947. Juist achttien dagen eerder had het Nederlandse nationale elftal in Amster dam met 21 van de Belgen gewonnen. Scheepmaker plakt er nog een aardige we tenswaardigheid aan vast. Negen dagen na de geboorte van Johan ALS MENS won Nederland met 2—1 in de uitwedstrijd van België in Antwerpen. ALS VOETBALLER komt Johan Cruijff volgens Nico Scheepmaker op deze wereld in een wedstrijd tegen GVAV (2 februari 1964). Ajax. verloor met 31. Als vedette is de geboorte van Johan Cruijff gedateerd op 24 oktober 1965 tijdens DWS - Ajax, toen „hij" DWS met 20 versloeg. De schrijver heeft zich niet ai-leen beperkt tot het noemen van feiten. Hij is ook gaan fantaseren. Het re sultaat is uitstekend lees voer. Wat andere en ditmaal echte wetenschap over Johan Cruijff: hij is niet in militai re dienst geweest. „Afge keurd", staat er. Net als Tde- men Groen, Evert Dolman en Jan Jansen, de amateur-kam pioen sprint. Johan kon in het leger niet gebruikt wor den vanwege zijn migraine. Het verhaal dat hij scheve voeten zou hebben verwijst Scheepmaker naar het rijk der fabelen. „De grootheid van een mythische figuur kan altijd het beste worden afgemeten a-an de misver standen die over hem in om loop zian". Schitterend is het frag ment, waarmee de schrijver zijn boek besluit. Een fanta sie-interview met Cruijff op 50-jarige leeftijd. De man van de verbleekte voetbal glorie woont nog steeds in Vinkeveen. Hij ia er blijven wonen, nadat ze hem ere burger hadden gemaakt. Als de voorspeller Scheepmaker even betrouwbaar is als de Ajax-kenner, staan het Ne derlandse voetbal nog woeli ge dagen te wachten. In 1975 bezet de spelersraad van Ajax het bestuur. Er volgt een radicale omwenteling. Onder eigen leiding kamt het tot grote zuiverheid. Neet- loens' wil bijvoorbeeld niet meer tekkelen. Maar dan in eens blijft trainer Kovacz weg. Hij neemt de. wijk naar Boekarest, belt Rinus Mi- cliels op en die stuift in rijn sportwagen terug name Am- sterdam. Dan is het uit met het zelf regeren van de voetballer». „Gewoon lekker weer beve len opvolgen'', vertelt de ou de Oruijff. „De pest in heb ben en stiekem de lijn pro beren te trekken. Je met een smoesje overal uitlullen. De brug was weg, de team had een lekke band of mijn tand pasta was bevroren". Resul- iaat: Ajax verliest geen wed strijd meer en wordt kampi oen in 1976. Nog een futuris tische blik: Qp 50-jarige leeftijd is Johan Oruijff grootvader, Danny oma en er oestaat een onderneming Ca- ransa en Oruijff N:V. Want Johan heeft goed op zijn centen gepast. (Uitgeverij De Boekerij, Raam). HENNY GROCTVELD

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 17