PROGRESSIEVE DRIE deGruyter is oké braad kuiken mm was verzachter 79 Ir. Doets gaat schouder karbonade varkensfilet varkens lappen doorregen schouder ham grapefruits clementines dl llUjli 230kollega's voor u patates frites appelstrip boerenkool 078 koffiemelk party worstjes} zoute pinda's gevulde spekulaas carrees 4 stuks bonbons bonbons fondue vorken fondue bord Jongetje (4) aangevallen door tijger binnenland buitenland Vakcentrales pleiten voor middenschool spelen nog 2 weken sinterklaas natuurlijk blijven wij vechten voor kwaliteit extra reclames; lage prijzen en service. Maar dit zijn uw laatste weken voor de chocolade letters en al die andere sintartikelen. per kilo-32# lichtgezouten en paprika 200 gram OS krat a 24 flesjes 70S dat is per fles a 0.3 liter -3S-29 2 liter-295" R nieuw KOSTEN papier Voor uw pen Pentagon Papers AGNEW BRENGT PROCES IN GEVAAR Goedkoop Wiegel en AOW-inbouw Donderdag 23 november 1972 14 (Vervolg van pagina I) In het te voeren overleg met het bedrijfsleven wil het scha duwkabinet nagaan of over eenstemming kan worden be reikt over de beperking van de reële loonstijging, zoals die door de vakcentrales is aange boden, als wezenlijke punten uit het actieprogram van de vakbeweging en de arbeids- voorwaardennota alsnog wor den verwezenlijkt. Het alternatieve kabinet wil per 1 januari aanstaande het wettelijk minimumloon met vijf procent verhogen en het gehuwdenpensioen van deaow en het hoogste weduwenpen- sioen een half jaar later aan dat inmiddels verhoogde mini mumloon optrekken. Voorts zal snel een wetsontwerp worden ingediend om een volksverze kering arbeidsongeschiktheid tot stand te brengen. Het schaduwkabinet wil de werkloosheid in de bouw krach tig bestrijden. Het koppelt deze zaak aan het belang van de volkshuisvesting en wil in dat kader onmiddellijk enkele wo- ningnoodgebieden aanwijzen waarvoor extra financiële steun wordt verleend ten behoeve van nieuwbouw en woning- en wijkverbetering. In het zelfde kader zal de gemeenten ge vraagd worden de lopende pro cedures inzake de huurharmo- nisatie stop te zetten. Ook komt er een wettelijke bevoegdheid voor de regering de huurstij- ging in al geliberaliseerde ge bieden aan een maximum te binden. Het linkse kabinet wil optreden tegen excessieve huur- stijgingen en tegen leegstand van nieuwbouwhuizen. Instru menten daartoe: geen extra huurronde ineens (plan Udink), invoering van een doorstro mingsheffing en algemene in voering van individuele woon- subsidies (zowel voor koop als huurhuizen) opdat mini mumloners niet meer verwonen dan een tiende deel van hun' belastbaar inkomen. Andere urgenties zijn: on middellijk maatregelen tot in voering van de tweede dag on derwijs en vorming voor vijf tienjarige werkende jongeren per 1 augustus 1973. Verhogin gen van school- en collegegel den worden ongedaan gemaakt in ruil voor een stelsel van stu diefinanciering. Aan het COC (homofielencontactvereniging) wordt rechtspersoonlijkheid gegeven. Noord-Vietnam wordt evenals de DDR erkend. Er komt een hulpprogram voor Vietnam. WÊÊÊm BOEKAREST (AFP) Het Roemeense parlement heeft gisteren een van de vice-presi- denten, Manae Manescu (zie foto), van zijn functie onthe ven. Hij wordt opgevolgd door Miron Constantinescu. Deze was Manescu dinsdag al opge volgd in het presidium van de communistische partij. Het parlement heeft ook enkele wijzigingen aangebracht in de samenstelling van de staats raad, zo bericht het Roemeen se persbureau Agerpres. Miron Constantinescu werd elf jaar geleden weggezuiverd, toen hij een aantal vooraanstaande partij-functies vervulde. UTRECHT (ANP) De stichting wetenschappelijk on derzoek van de drie vakcen trales heeft een rapport „De jonge tiener en zijn school" gepubliceerd waarin ze een pleidooi voert voor de mid denschool, een geïntegreerde vierjarige opleiding voor alle leerlingen, die het basisonder wijs verlaten. Het rapport kan worden ge zien als een nadere uitwerking van de desbetreffende para graaf in het gezamenlijk ac tieprogramma van de drie vakcentrales. De opstellers van het rap port hebben de indruk, dat de belangstelling voor de mid denschool het laatste jaar wat tanende is geweest. Omdat dit misschien kan worden toege schreven aan de „wel erg af wachtende houding" die de minister van Onderwijs en We tenschappen ten aanzien van de middenschool inneemt, wil len ze de discussie over deze onderwijsvorm opnieuw voed sel verschaffen. DEN HAAG (ANP) Mi nister Van Veen van Onder wijs en Wetenschappen heeft ir. C. Doets benoemd tot coör dinator nieuwbouw academi sche ziekenhuizen, als opvol ger van dr. Tromp die begin oktober ontslag nam. Ir. Doets (63) is oud-gedele geerd directeur in het college van directeuren van de Vrij» Universiteit te Amsterdam. In deze functie heeft hij de afge lopen jaren leiding gegeven aan de groei en het financiële beleid van deze universiteit Hij zal 1 ianuari met ziin werk beginnen. Minister Van Veen hoopt morgen het Amsterdams zie kenhuisbestuur te machtigen de gezamenlijke architecten opdracht te verlenen voor het ontwerpen van de eerste tran che van het nieuwe ziekenhuis in Amsterdam. Hij heeft dit gisteren op een persconferen tie in Den Haag meegedeeld De bewindsman bestreed de opmerking, dat hij drie iden tieke ziekenhuizen wilde. Het grondbeginsel blijft weliswaar een drieëenheid, maar volgens 500 gram v.d. lende 500 gram H. Lagarde bedrijfsleider Mgr. Diepenstraat 's-Hertoqenbosch 500 gram 195 zonder zwoerd 100 gram 98 88 kwaliteitsklasse 1 minimaal gewicht 1600 gram 6 stuks 198 kwaliteitsklasse 1 kilo 188 vers voorgebakken 1000 gram 148 448- 139 VI diepvries 450 gram §8 59 in gewichtsklassen 1100-1200-1300-1400 g. 79 696 469 halfvolle- fles 0.93 liter 139 blik ca. 35 stuks 200 gram 458" 145 I 9> in vacuüm blik 200 gram 44-8 98 Trumpf doos 400 gram 398 Meurisse doos 200 gram 195 met teakhouten heft met een plastic kleur dopje set a 6 stuks 575" bruin geglazuurd met vakverdeling 266r 250 195 hem dient in het Amsterdamse plan voortdurend bekeken te worden of er speelruimte is voor afwijkingen die teven» verbeteringen en besparingen inhouden. Hij hoopt dat zowel Leiden als Utrecht deze wijzi gingen ook willen opnemen „Mijn grootste zorg is", zo zei de minister, „hoe overschrij dingen van het totaalbedrag dat voor de bouw van de drie academische ziekenhuizen is uitgetrokken kunnen worden voorkomen". Het gaat hier om een bedrag van in totaal 750 miljoen gul den op basis van het prijspeil van 1969. Uitgaande van het prijspeil nu zijn de te ver wachten kosten met ongeveer 37 procent gestegen tot om streeks een miljard gulden. Mede op basis van die voortdurende kostenstijging wil de minister nu overgaan van de studiefase naar de bouwfase. Tijdens zijn pers conferentie zei hij achtereen volgens, dat hij geen cent en geen dubbeltje overschrijding van het vastgestelde budget wenst. LOS ANGELES (RTR) Daniël Ellsberg en Anthony Russo, die terecht staan in verband met de affaire van de Pentagon Papers, hebben een verzoek ingediend om het pro ces ongeldig te verklaren, om dat de jury bevoordeeld zou kunnen zijn door uitlatingen van vice-president Spiro Ag- new. Deze heeft in een tele visie-interview commentaar geleverd op het proces en op de zaak van de diefstal van documenten uit het „Water gate" hoofdkantoor van de de mocratische partij. Agnew zei: „of iemand nu Larry o Briens geheime documenten steelt ol' dat hij de Pentagon Papers steelt, ik vind dat hij gestraft moet worden". SITTARD - TUDDERN De toestand van de vier-jarige Marcus Rossdeutsche uit Dor- magen bij Keulen (en niet een zesjarig meisje, zoals eerder gemeld) die zondag in het sa faripark van Tuddern door een tijger werd aangevallen is nog steeds zorgwekkend. Het jon getje ligt op de afdeling inten- sive-care van het Sittardse ziekenhuis en zijn ouders wa ken voortdurend aan het bed. De ongever 50-jarige opa Rossdeutsche was zondag in het park op bezoek. Daarbij zijn zesjarige klein dochter voor in de auto en Marcus op de achterbank. De opa heeft later tegen directeur Rosenberg van het park ge zegd dat men aanvankelijk geen tijger heeft gezien, maar plotseling een klap op de wa gen heeft gehoord. In een schrikactie is Marcus daarna of op de deurkruk gevallen, waardoor de deur open ging of het jongetje heeft zelf de deur geopend. „De tijger heeft Marcus onge veer 50 meter meegesleept", aldus de heer Rosenberg. „Hij heeft wat met Marcus gespeeld en daarbij zijn de verwondin gen toegebracht. Nog een ge luk dat het een jonge tijger was. anders was het veel erger geweest. Grote, volwassen tij gers laten hun prooi namelijk niet meer los. Ook als het een leeuw was geweest, zou Mar cus het er niet levend af heb ben gebracht". Nadat de tijger het jongetje uit de auto had gesleurd is opa hem nagerend. Door zijn schreeuwen en ook door het geroep van de oppasser heeft de tijger Marcus losgelaten. Niet echter nadat ook opa een paar lichte schrammen had opgelopen. Marcus dankt zijn leven aan het feit dat hij in allerijl naar het ziekenhuis werd overgebracht. ..Het is de eerste keer sinds de opening van het park, 5 jaar geleden", aldus de heer Rosenberg, „dat er een ongeluk gebeurt waar bij mensen betrokken zijn. Ie dere bezoeker werd bij de in gang uitdrukkelijk gewaar schuwd dat nortieren. raamp jes enz gesloten moeten blij ven. Uiteraard vinden we het gebeurde heel erg, maar aan sprakelijk zijn we er niet voor. Wel zijn we verzekerd tegen autoschade, maar tegen dit soort zaken niet. Toch wil ik, als de zaak achter de rug is. met de mensen gaan maten Misschien kunnen we Inch wel iets voor hen doen" Brievtn voor deze rubriek moettn met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van bri»- ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud, c.q. strekking. De reakfcies van de confessi onele lijstaanvoerders van de presentatie van Den Uyl's ver kiezingskabinet vind ik wat goedkoop. Ze zijn: 1. de pola risatie wordt op de spits ge dreven, 2. de tegenstellingen tijdens de kongressen komen in de leden van het kabinet tot uiting, 3, het is het rooie tweede en niet eerste vijftien tal op alle drie de aanmerkin gen enig kommentaar. 1. De polarisatie is niet het monopoly van de progressieve drie. a) de oude „lood om- oud-ijzer" theorie is nog lang niet dood, went de heer Bies heuvel wordt lijsttrekker zon der dat zijn kabinet inzet van de verkiezingen wordt en b) nog geen 10% van de moties van de progressieve drie zijn aangenomen. Waarom? Omdat zij van de progressieven kwa men. 2). Personen die een rol speelden in de tijden de pro gressieve congressen tot uiting gekomen conflicten vindt u in derdaad in het kabinet: van Mierlo-Goudsmit en V.d. Stoel-Schaefer. Het verschil met de confessionele partijen is dat de meningsverschillen bij de progressieven (luid ruchtig) voor de vrkiezin- gen worden uitgevochten om daarna loyaal te kunnen zijn. De KVP komt nu alsnog met uet plan, de partijraad na de verkiezingdn bijeen te roepen, nadat dit door dezelfde partij raad was verworpen! Oh, KVP wanneer word je toch ooit po litiek volwassen? Toegegeven er zitten sommi ge minder politiek zware jon gens in (het feit dat er drie dames inzitten is in duidelijke plus punt, na het amechtig ge zoek naar één dame (mevr. Van Veenen) in mei 1971) zo missen we o.a. Kloos De Salan en de Gaay-Fortman. Maar wat doen de confessio nelen? Afwachten, de kat uit de boom zien. Ze durven ken nelijk niet hun nek uit te steken om 'n confessioneel minderheidskabinet te presen teren. Angst is 'n slechte leer meester; 29 november zal het leren JAN ENGBERS PPR. BERGEN OP ZOOM. Zelfs de amateur-tekst waarmee Hans Wiegel de ver kiezingen ingaat, ken hij voor zijn partij nog niet eens waar maken. Een advertentie waar in hij orakelt „als u zuinig bent, moet u ook zoveel moge lijk over uw eerlijk verdiende loon kunnen beschikken", geildt dan blijkbaar niet op de overheidswerknemers die door vroegere VVD-lijstaanvoerders Toxopeus en Geertsema van hun AOW-pensioen beroofd werden (in 1971 bedroeg dit f 7000,- maar liefst). Vermoede lijk is dit dan reeds een straf vanaf 1957 toen de AOW-wet van kracht werd wegens „on voldoende zuinigheid" of we gens „niet eerlijk verdienen" waaraan trouwens ook de an dere partyen, die dit alles van een kleine liberale partij ac cepteerden, mede schuldig zijn. Voor de televisie was het bijna een smartlap toen Wie gel zijn vriend de straten maker ten tonele voerde, die zo blijmoedig de armoede ver koos om zijn dochter te laten studeren. De vriendschap zal echter niet lang duren, want stratenmakers zijn ook ge- meentelijke-overheids-werk- nemers van wie de WD op 65-jarige leeftijd de AOW confiskeert. De pas opgerichte Belangen gemeenschap van Overheids en semi-Overheidspersoneel (BOP; wilde nu wel eens voor de verkiezingen weten welke partijen de „inbouw van de VVD" (uitsluitend) voor overheids-werknemers nog steeds voor hun verant woording nemen en verschil lende lijstaanvoerders waaron der ook Hans Wiegels werd gevraagd nu eens in het open baar hun standpunt békend te maken. Alle fracties van de partijen werd gevraagd dit eveneens nog eens schriftelijk te doen. De meeste fracties berichtten, dat zij hun deskun digen zouden inschakelen. Al- leeen D'66 onderschreef direct, spontaan en positief ons stand punt. Wij wisten niet wie te stem men, nu weten wij het! BREDA. J.V. VOORLANDER.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 14