Belgische regering biedt ontslag aan MAAND NIEUWERSLUIS VOOR VVDM-ERS 10KT PROTESTEN UIT Drie miljoen stakers in Italië STEMBU TWEE LIJSTTREKKERS: „CENTEN IN PLAATS VAN PROCENTEN" Voor Kamerleden ruim f 50.000,- armbanden met Trakteer op paniu Das feest aan tafi ikoeken si. Koopinans Vonnis kantonrechter over huurkwestie gastarbeiderspension vernietigd Schadeloosstelling verhoogd VOERSTREEK EN BRUSSEL VELLEN EYSKENS heetman Gourmevit slankheidsmaaEtjjd. Nu ook zonder koken: Instant. gourmevit m Helsinki" optimistisch van start Vlug eierpannekoekmeel compacta3 binnenland buitenland tipfc Hoog Militair Gerechtshof vonnist B-52 boven Vietnam neergehaald 'n Liefhebbende echtgenoot geeft z'n vrouw strijk-vrij! ï/iledari Tafelkleed Voor f 120.000 aan kleding gestolen Vanuit cel meteen op dievenpad Steunactie bekende Nederlanders linkse drie Leus Werkende Jongeren: Stem. je baas doet het ook klein, licht, handig, j, e^p-zo-kompleet Burgemeesters verontrust over onderbezetting rijkspolitie Donderdag 23 november 1972 <Van onze parlementaire redacteur! DEN HAAG Met terugwerkende kracht tot 1 januari van dit jaar wordt de schadeloosstel, ling voor de leden van de Tweede Ka mer verhoogd tot 50.425,Binnen kort zal dit bedrag verder worden op getrokken. De verhoging wordt nu doorge voerd, omdat de fracties in de Twee de Kamer geen overeenstemming hebben kunnen be reiken over de wij ze waarop de scha deloosstelling zou moeten worden be vroren. Verleden jaar september nam de KVP-fractie_ voorzitter het ini tiatief en stelde zijn collega's voor te overleggen over be vriezing van de schadeloosstelling. Er zijn tal van be sprekingen aan ge wijd, maar de zaak is tenslotte stuk ge lopen op de eis van de PvdA-fractie dat tegelijkertijd met de bevriezing een verplichting tot pu- blikatie van neven inkomsten zou wor den vastgelegd. In 1968 werd het bedrag van de scha deloosstelling vast gesteld op 40.000,-. Dat bedrag wordt jaarlijks verhoogd overeenkomstig de loon. en salarisstij ging bij het over heidspersoneel, die op zijn beurt weer wordt berekend in relatie tot de loon- en salarisstijgingen ln het particuliere bedrijfsleven (het zogenaamde trend- beleid). Per 1 juli van dit jaar be droeg de schade loosstelling 47.155,-. De aan gekondigde verdere verhoging vloeit voort uit de aan het overheidspersoneel toegekend nacalcu latie van 2,25 pro cent over 1972 en de uitkering ineens van 4 procent over Se maanden augus tus tot en met de cember 1972. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) YF*1 I I y\ T^IT Een brillanten armband is een AS-*- XLl.lA'J.Xi'uiterst persoonlijk geschenk. En een waardevaste belegging. Kies hem daarom met zorg. Kijk, alvorens u besluit, ook bij Heetman. De brillantexperts met een unieke collectie en een al evei. uniek Certificaat, dat elk risico uitsluit. De prijzen beginnen bij 565.-, edelsteenkunc/ige f.g.a. diamantexpert g.i.a. lijnbaan 92 tel. 116670 oostzeedijk 155 rotterdam (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Het Hoog Militair Gerechtshof heeft gisteren de voorzitter en zes andere hoofdbestuursleden van de Vereniging Van Dienstplichtige Militairen (VVDM) wegens het orga niseren van de nationale groetweigerdag veroordeeld tot een maand onvoorwaar delijke militaire detentie elk. De advocaat-fiscaal bij het HMG had tegen de be stuursleden twee maanden geëist, nadat de krijgsraad zes van hen had veroordeeld tot twee maanden, waarvan één voorwaardelijk, en de zevende tot drie maanden waarvan eveneens één voor waardelijk. Het NKV en KWJ hebben tegen deze straffen geprotesteerd. Het HMG veroordeelde gis teren voorts tien leden en be stuursleden van de WDM in Wezep wegens het organiseren van een sitdown staking in de kazerne tot straffen variërend van drie weken tot zes weken. De advocaat-fiscaal had tegen het tiental straffen gevorderd variërend van zes weken tot twee maanden, gelijk aan de door de krijgsraad aangelegde detentie. De groetweigerdag werd op 1 augustus gehouden, omdat heit ministerie van Defensie, na vele besprekingen met de WDM over de groetplicht. nog steeds niet met de toe gezegde beslissing over dat on- der-werp was gekomen. In de zaak van de groertwei- geraotie heeft het HMG over- wogen dat de WDM-hoofd- bestuursleden „alle dienst plichtige militairen hebben aangezet tot het niet nakomen van een wettelijke verplich ting. Het Nederlands Katholiek Vakverbond en de Katholieke Werkende Jongeren hebben in een gezamenlijke verklaring geprotesteerd tegen de straf fen opgelegd aan de zeven hoofdbestuurders van de VVDM. De opgelegde onvoorwaarde lijke vrijheidstraffen staan volgens NKV en KW in geen enkele verhouding tot de ge pleegde feiten. Bovendien, al dus de verklaring, zijn de krijgstuchtelijke wetten waar op de uitspraak van het MMG is gebaseerd niet' in overeen stemming met het rechtsge voel van de burgerij. Hetisolidariteitscomité „Han den af van de VVDM (waarin 26 jongerenorganisaties zitting hebben) komt vandaag bijeen om zich over verdere acties te beraden. Het organiseren van een solidariteitsmars naar Nieuwersluis behoort tot de mogelijkheden. (ADVERTENTIE) Gourmevit, de 100 calorieën slank heidssoep: champignons, tomaten, ossestaart, kip, is er nu ook als in stant-gerecht: groenten, tomaten, ossestaart en assort!.Vervang 3 x per week een gewone maaltijd door Gourmevit; dat is hetzelfde als een hele dag vasten! Bij apothekers en drogisten. Gourmevit (groen) 3 maaltijden 3,95 Voordeelpak met 8 maaltijden 9.75 Gourmevit Instant (rood) 3 maaltij den voor slechts f 4,95. de prettigste remedie tegen die „paar kilo teveel" acl chemiefarma nv (Van onze correspondent) BRUSSEL De regering van België heeft bij monde van premier Gaston Eyskens haar ontslag aangeboden. Eyskens was vijfmaal premier en zijn laatste regering wa« de negentiende sedert 1944. Aanleiding tot de val der roms-rode coalitieregering was de verregaande onenig heid over de wijze waarop na een ingrijpende wijziging van de grondwet de nog hangende communautaire problemen aangépffkt dienden te Voorden. Toen bleek dat de ministers niet tot een overeenstemming konden komen, legde Eyskens de zaak nog eens voor aan de kamerfracties, maar ook die lieten de econoom en professor in de steek., Grootste struikel blokken vormden het statuut van de Voerstreek, de afbake ning van het gewest-Brussel en de bevoegdheden van de cul- tuurraad. De Voerstreek (amper 5.000 Inwoners, verdeeld over zes on aanzienlijke dorpen, grenzend aan het zuiden van Nederlands Limburg) werd in 1962, toen de „taalgrens" in België werd getrokken, Vlaams gebied, waarbij het van de Waalse pro vincie Luik naar de Vlaamse provincie Limburg overging. Een speciaal statuut voor dat gebied wat Eyskens voor ogen stond vond bij de raad van state geen genade. De Wa len hadden electoraal voordeel verwacht wanneer de Voer streek weer bü Luik gevoegd zou worden. Een ander „communautair probleem" zoals de Belgen dit noemen doet zich voor in het gewest Brussel. Vlaanderen voelt zich meer en meer be dreigd door de Waalse expansie die uitgaat van de 19 gemeen ten die samen de Belgische hoofdstad vormen. „Afgrende ling" door de Vlamingen van dit Brusselse gewest riep uiter aard weer groot verzet op bij de Walen. De Belgische christendemocra ten namen zitting in veertien van de negentien na-oorlogse regeringen, de socialisten in twaalf, de liberalen in negen en de communisten in vijf. Ka tholieken en socialisten gingen vijfmaal een coalitie aan, soci alisten en liberalen viermaal en katholieken en liberalen drie keer. De katholieken re geerden viermaal, de socialis ten éénmaal alleen. Onmiddel lijk na de oorlog traden katho lieken, socialisten, liberalen en communisten tweemaal geza menlijk op. De extremistische Vlaamse Volksunie en de ex tremistische Waalse partijen (Rassemblement Wallon) die SAIGON (AP) Een B-52 bommenwerper van de Ameri kaanse luchtmacht, die kennp- lijk tijdens een actie boven Noord-Vietnam door iuchtat weergeschut was getroffen, is gisteren in Thailand neerge stort. De zes bemanningsleden van het toestel konden met hun parachutes uit het vlieg tuig springen en werden ge red. Aangenomen wordt dat het vliegtuig werd getroffen door een luchtdoelraket toen het een bombardementsvlucht boven Noord-Vietnam uitvoer de. de laatste jaren sterk toenamen in kracht en stemmen, droegen tot nog toe geen regeringsver antwoordelijkheid. (ADVERTENTIE) St.NicoIaaskado: een strijkvrij, vickvrij Vilcdan tafelkleed. Daarbij gratis feestelijke larsen. Van de drogist. Het mooiste St.Nicolaaskado. HELSINKI (RTR) De Finse minister van buitenland se zaken Ahti Karjalainen heeft gisteren de voorberei dende besprekingen voor de Europese veiligheidsconferen tie in Helsinki geopend- Tot de vertegenwoordigers van de 34 deelnemende landen zei hij te hopen en te geloven dat deze besprekingen zullen bijdragen tot het scheppen van een toestand waarin alle lan den in vrede en veiligheid kunnen leven zonder inmen ging van buiten in hun bin nenlandse zaken- Hii vond het bemoedigend te kunnen constateren dat alle regeringen het proces van ont spanning willen bevorderen. Karjalainen hoopte dat hpt mogelijk zou zijn de onderlin ge betrekkingen te vestigen op een permanente basis van we derzijds vertrouwen ondanks ideologische en structurele verschillen. De kleinste deelnemers aan de conferentie zorgen voor de kleurrijkste afvaardigingen. Zo stuurde Liechtenstein ppn prins, Henri de Liechtenstein, en twee graven en het Vati- caan twee monseigneurs. Alleen Albanië heeft laten weten dat het geen belangstel ling heeft. Ter ere van de twee mon seigneurs van het Vaticaan hebben de organisators een „blote boezem bar" in het cc ferentieoord gesloten voor de duur van de bijeenkomst (Van onze correspondent) ACHT Bij' confectie- industrie Royal in Acht bij Eindhoven is in de nacht van dinsdag op woensdag voor 120.000 gulden aan kleding ge stolen. De buit bestond uit een groot aantal kinder- en dames- pantalons. Van de daders ont breekt tot nu toe ieder spoor. ROME (AFP) Aan de vooravond van zondag aan staande te houden partiële gemeenteraadsverkiezingen zit Italië in de greep van een arbeidsonrust waar meer dan drie miljoen arbeiders, ambtenaren en bankbedien den bij betrokken zijn. In de metallurgische industrie staken 1.400.000 arbeiders uit protest tegen de traagheid waarmee de onderhandelingen over vernieuwing van hun ar beidscontract verlopen. Bouwvakarbeiders staken om kracht bij te zetten aan de eisen die ze aan de werkgevers stel len bij de vernieuwing van hun collectieve arbeidsovereen komst. Driehonderdduizend ambte naren zijn voor twee dagen in staking gegaan om te pro-teste ren tegen een besluit van de overheid om het salaris van de hoofdambtenaren te verhogen en herstructurering van de overheidsdiensten te eisen. Wat de onderwijssector be treft: daar worden de sporadi sche stakingen die begin okto ber begonnen, vandaag hervat. De lyceumleraren eisen salaris verhoging, onderwijsvernieu wing en een statuut dait hun status officieel erkent. Op universitair niveau wordt volgende week gestaakt tegen de volgens de hoogleraren „mi serabele situatie bij het hoger onderwijs". Een assistent ver dient 650 gulden per maand, wat evenveel is als het loon van een kamermeisje in Rome. De douanebeambten hebben zich woensdag voor 48 uur bij de stakers aangesloten. Op de foto zien we een mas sademonstratie van de stakers in de Fiazza Santi Apostoli te Rome. (Van onze correspondent) EINDHOVEN De 25-jari- ge H.H. is samen met de 22- jarige A.B. de 22-jarige H. de J. en de 20-jarige J. de H. in Eindhoven gearresteerd in verband met diefstallen en vernielingen, die in het week einde zijn gepleegd. H.H. was pas zaterdagmorgen uit de gevangenis ontslagen, waar hij een straf had uitgezeten voor soortgelijke misdaden. Het viertal heeft in het weekeinde in een wijkgebouw, twee scholen en een gebouw van de sociale woningstichting ingebroken. De buit bedroeg ruim 2000 gulden. De aange richte schade was groter. sïm DEN HAAG (ANP) PvdA-lijsttrekker Den Uyl en zijn KVP-collega Andriessen hebben in een tv- uitzending verklaard dat zij positief staan ten opzichte van het beginsel „centen in plaats van procenten", dat is het toepassen van loonsverhogingen die voor alle werknemers even hoog zijn. „Ik ben er voor dit een volgend jaar en een aantal jaren daarna toe te passen", aldus Den Uyl. Het voortdurend toepassen van „centen in plaaits van procenten" zou de salarissen op den duur echter zijns in ziens te dicht naast elkaar schuiven. Dit als gevolg van de sterkere belastingdruk op hogere inkomens. In de t.v.-uitzending ,,Van onderen" (VARA) zei ook de KVP-lijsttrefcker (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De linkse drie verspreiden vanaf van daag in een oplaag van 10.000 exemplaren een folder waar in zestig acteurs en actrices, wetenschapsmensen, publicis ten, vakbondsbestuurders en sportlieden verklaren waarom zij op 29 november links gaan stemmen. Enkele acteurs en actrices zullen in de laatste week van deze verkiezingscampagne Den Uyl, Van Mierlo of De Gaay Fortman bijstaan op verkiezingsavonden. Een greep uit het namen arsenaal: omroepmedewerk- sters Netty Rosenfeld, Ageeth Scherphuis, Berend Boude- wijn, Letty Kosterman, Her man Stok, Janny Bron, Dore Smit, dammer Ton Sybrands, schaker Jan Hein Donner, vakbondsbestuurder Arie Groenevelt, Sake van der Ploeg, A. Buys, eaberetiers Elsje de Wijn, Frans Halsema, Jasperina de Jong, Eric Herfst Nely Frijda, Nederlands hoop in bange dagen, Ivo de Wijs, sportlieden Mieke Sterk, Truus en Willem van Hane- gem, Epi Drost, hoogleraren Pen, prof. Schaper, prof. Nau- ta, prof. Hoefnagels, prof Lipschits, acteurs en actrice' Jeroen Krabbe, Emmy Lopez Dias, Elisabeth Anderssen. Ton Lensink, Ton van Duin hoven, Shireen Stroker, Me rel Laseur, Luc Lutz, schrij vers Harriet Freezer, Cees Buddingh', Gerben Hellinga. Andriessen dat hij „centen in plaats van procenten" eem juiste gedachte vindt. Hij meukte op, dat de politiek er niet veel aan kan doen, om dat het in de eerste plaats een zaiak is vain de vakbon den. Mr. Andriessen is voor publikatie van inkomens ho ger dan f 50.000,- per jaar. „Dit Kan nuttig werken". De lijsttrekkers waren bei den voor uitbreiding van de bevoegdheden van onderne mingsraden. Dra. Den Uyl stelde dat we maar een maat schappij moeten, waianbij de arbeid het kapitaal organi seert, in plaats van, zoals nu, het kapitaal de arbeid. De werkverdeling in bedrijven moet in de toekomst berus ten op onderlinge afspraken, niet op opdrachten van bo venaf. UTRECHT (ANP) „Stem voor de eigen belan gen. dat doet je baas tenslot te ook". Met deze leuze roept het NVV-Jongerencontact de werkende jongeren van 18 jaar en ouder op volgende week woensdag te gaan stemmen. Verder houdt het NVV- Jongerenoontact de werkende jongeren het motto „Werken de jongeren, laat je niet (meer) verneuken" voor od affiches en stickers. Eisen van het Jongeren contact aan de komende ndeuwie regering zijn onder ineer, zo blijkt uit een publi katie van gisteren: de ar beidssituatie van de werken de jongeren moet worden verbeterd, het wettelijk mi nimumloon moet vanaf het 18e levensjaar worden be taald en de regering moet de jeugdwerkloosheid fel be strijden. Verdere verlangens, met name op onderwijsgebied, zijn de uitbreiding van de gedeeltelijke leerplicht met elk jaar een dag. zodat in 1976 de dan 15-jarige jonge nen geen „werkende" maar „lerende" jongeren zullen zijn. (ADVERTENTIE) UEWENSTEIN R.CALANDLAAN 5-7 AMSTERDAM TEL. 020-1565 55* ROTTERDAM (ANP) De civiele kamer van de recht bank in Rotterdam heeft het vonnis van de kantonrechter over de huurkwestie rond een pension van buitenlandse werknemers vernietigd. De president van de civiele ka mer, mr. S. Oudkerk, deed gisteren in hoger beroep uit spraak in deze zaak. De kantonrechter mr. J. Thors, verklaarde begin maart een verzoek van acht Marok kaanse gastarbeiders om het advies van de huuradviescom missie in Rotterdam om de huurprijs van het pension bin dend te verklaren niet ontvan kelijk. Volgens hem was hier geen sprake van een huuro vereenkomst. Mr. Oudkerk bepaalde m zijn uitspraak dat dit ten on rechte is gebeurd. Hij heeft de zaak terugverwezen naar de kantonrechter. De acht Marokkanen hadden een civiele procedure aange spannen tegen de eigenaar van het pension in de Oudaen- straat in Rotterdam. Omdat het advies van de adviescom missie niet wilde volgen. Dit advies luidde dat de prijs zou moeten worden verlaagd van f 20,- tot f 14,- per week. De procedure had voor het actie comité „Pro Gastarbeiders" het karakter van een „proel- proces". Men wil graag weten of een dergelijk pension onder de huurwet of onder de pensi- onwet valt. In het eerste geval zouden de bewoners immers huurbeschermmg genieten en niet zonder meer op straat kunnen worden gezet. Aha, denk je dan. Rellen, betogingen, een bankoverval, een moord, een schietpartij? Maar neen. Omzichtig volgde ik gisteren, mijn journalistiek instinct volgend, vier (zeker: vier) overvalwagens van de rclitie, tot berstenstoe gevuld met politiemannen. De wagens waren, met de volle lichten aan, mij n ge zichtsveld binnengereden. Om- cat ik 32 politiemannen telde, vermoedde ik groot onheil. Vandaar mijn omzichtige be nadering van de toestand. Om eerlijk te zijn, ik volgde de gebeurtenissen van een af sta nd. De wagens stopten; de agen ten sprongen eruit en..-.. ...gingen een Chinees binnen om aaar eens lekker te eten. Ik groet de leden van het Hoog Militair Gerechtshof zelfs niet. Toch hoef ik geen maand naar Nieuwersluis. In Arnhem woont waar schijnlijk. Nederlands jongste kiezer. Het is de 6Vfe week oude Ralf van den Bosch, die aeze week een stemoproep kreeg thuisgestuurd. Samen met zijn moeder gaat Ralf op 29 november naar de stem- ous. Tot gisteren was de acht maanden oude Frankie Mus ters uit Tilburg als Nederlands jongste „stemgerechtigde" door het prille leven gegaan. Ik groet u wél en hoef dus ook geen maand naar Nieu wersluis. Tr En wij blijven maar steeds meer blik op wielen kopen. Records, roepen de automo- Helverkopers. Records, roept de RAI. En ping zegt de kas sa. „De totale lengte van alle Nederlandse personenauto's en vrachtwagens bedraagt onge veer 12.000 kilometer. En dat is precies de afstand van het totale wegennet in ons land. tiet pakhuis is vol, meer dan vol". (A. Martini, lid van de Eerste Kamer voor D'66). Kortom als iedereen met zijn vehikel de weg op zou gaan, zouden we niet meer kunnen rijden. Of wel, maar dan allemaal 40. U weet hoe dat gaat in files. Ik groette vanmorgen een generaal niet. Ik hoef nog geen maand naar Nieuwer sluis. Voor een recordprijs van 952.000 gulden is op een vei ling bij Sotheby in Londen re» jachtgeweer van koning t-odewijk de dertiende van ei genaar verwisseld. Volgens de overlevering schoot hij er voornamelijk mee op gevangenen. Ik ben uw gevangene. Ge lieve niet te schieten. MERIJN (Van onze redactie binnenland) OOSTELLINGERWERF Burgemeesters van 424 ge meenten hebben hun veront rusting geuit over het per soneelstekort bij de rijkspo litie. Ze hebben dit gedaan door middel van een brief, die ze hebben gestuurd naar de regering, de procureurs- gene raal en de commissarissen van de konigin, Volgens de burgemeesters is er een persooneelstekort van 25 procent. Ze dringen daarom aan op een zo spoedig moge lijke uitbreiding van de op leidingsmogelijkheden. Burgemeester dr. T. Ooster- wijk van Ooststellingerwerf in Friesland is de initiatief nemer van de actie. Op een vergadering, door hem bijeen geroepen werd besloten de 728 burgemeesters van ge meenten met rijkspolitie een brief te schrijven waarin ge vraagd werd adhesie te be tuigen met de actie. Op hel moment hebben er 424 positief gereageerd.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 13