„Hoofdwater schappen ongewenst" WENSEN VAN GEMEENTEN GAAN IN VERVULLING Souburgers vechten voor behoud van hun brug Verkeers lichten op gevaarlijke kruising commentaar Taal is gans een volk EUROPEES HAVEN- OVERLEG OP GANG stad streek Jongste der wereldmerken Iets kouder panty 30 den. de panty die benen mooier maakt VMZ wil rapport atoomeentrale in eigen taal EéN HAND „Rechtstreekse verkiezing bestuurders waterschappen" Vitaal, dynamisch, internationaal! Peter Stuyvesant - rijke geurige tabak en... het Miracle Filter Peter Stuyvesant, U geniet zoveel meer! Woensdag 22 november 1-972 3 (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „Wij vinden de gedachte om zogenaamde hoofdwater schappen te creëren, ze ker voor Zeeland, niet De Vereniging Milieuhygiëne Zeeland wenst, dat het hernieuwde veiligheidsrapport voor de kerncentrale Borssele, dat nu gro tendeels in het Duits is geschreven, in het Nederlands wordt vertaald, en opnieuw ter inzage gelegd. De vereniging zit met dit verzoek precies op de golflengte van de publieke opninie, die gemakkelijk geneigd is te zeggen: waarom moet een rapport over zo'n griezelig ding als de atoom centrale, in een vreemde taal worden geschreven? Is dat nog wel te rijmen met het begrip „inspraak", dat immers veronder stelt, dat men ten minste in de eigen taal moet kunnen commu niceren? Er schuilt een onbetwistbare logica in'deze redenering, maar toch mankeert er iets aan. Wie het veiligheidsrapport, zoais wij, heeft bekeken, moet drie dingen vaststellen: 1) Zelfs in het Nederlands, desnoods in het Bevelands dialect, blijft het veiligheidsrapport door zijn hoog-technische opzet, alleen voor een expert doorzichtig. 2) De expert die in staat is het rapport werkelijk op zijn waarde te toetsen, mag verondersteld worden ook technisch Duits te kunnen lezen. 3) Hij wordt daarbij trouwens nog wat geholpen, omdat in de basisrapporten talloze sleutelbegrippen, zowel in het Duits als in het Nederlands zijn gesteld, en omdat de overigens uit voerige samenvatting zelfs geheel in onze moedertaal is geschreven. De vele tabellen, grafieken en dergelijke behoe ven geen vertaling, want die spreken hun eigen taal. Het gaat naar onze mening bij het bezwaar tegen het veilig heidsrapport, dan ook niet om de vraag of het Nederlands zo veel begrijpelijker is dan het Duits, maar om het feit dat onze hoogontwikkelde technologie ons van tijd tot tijd met vindingen verrast, die letterlijk ons begrip te boven gaan. Men moet zich, hoe jammerlijk dat ook is, verlaten op een nieuwe priesterkaste van wetenschapsmensen, die ons verzekeren dat men ook aan de Westerschelde de atomen in de hand zal weten te houden. Daarbij is echter noodzakelijk dat men van de goede trouw van de wetenschapsmensen heilig overtuigd is. Het komt ons voor dat aan die overtuiging juist het een en ander ontbreekt. Dat gaat minder om de kwestie van de taal, dan wel om die van het klimaat waarin ons nieuwe snelgroeimiddelen voor de economie worden gepresenteerd. Waarlijk: de taal is gans een volk. (ADVERTENTIE) Vooruitzichten voor donder dag en vrijdag opgesteld door het KNMI op dinsdag om 18.00 uur: afnemend buiig en iets kouder. Weersvooruitzich ten in cijfers gemiddeld over Nederland: Voor donderdag: aantal uren zon: 1 tot 5, min. temp: om streeks normaal, max. temp: omstreeks normaal, kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent, kans op eert geheel droog etmaal: 40 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 2 tot 7, min. temp: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal, max. temp: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal, kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent, kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Hoogwater Morgen, donderdag 23 no vember. Bergen op Zoom 5.06 en 17.24 Hansweert 4.13 en 16.32. Terneuzen 3.30 en 15.50 Vlissingen 3.00 en 15.19 Wemeidinge 4.56 en 1714 waterstanden Konstanz 332 plus t. Rhein- felden 350 plus 10, Straatsburg 430 plus 20, Plittersaorf 591 min 21, Maxau 676 min 48. Plochingen 227 onv, Mannheim 00 min 10, Steinbach 196 plus 20, Mainz 507 plus 11, Bingen 394 plus 15, Kaub 485 plus 23. Trier 635 min 53, Konlenz 558 plus 30. Keulen 564 plus 44, Ruhrort 702 plus 50, Lobith 1277 plus 81, Pannerdense kop 1232 plus 79, Nijmegen 1053 plus 83, IJsselkop 1087 plus 69, Eefde IJssel 550 plus 80, Deventer 410 plus 75, Monsin 5560 plus 55 .Borgharen 288 plUs 147, Belfeld 1322 plus 57. Grave ben. de sluis 580 plus 21- (in de lila verpakking) (Van onze correspondent) MIDDELBURG De minis ters van Volksgezondheid en Milieuhygiëne en van Econo mische Zaken hebben enkele dagen geleden een brief ont vangen van de Vereniging Mi lieuhygiëne Zeeland. Deze protesteert tegen het feit, dat het veiligheidsrapport over de kerncentrale te Borssele. niet in het Nederlands is opgesteld, maar dat de eventuele belang stellenden goed thuis moeten zijn in de Duitse taal. De verenigkng is ook niet tevreden met het uittreksel uit het rapport, dat wel in het Nederlands is geschreven, en waarin technische gegevens over de centrale staan. Die gegevens zijn volgens de VZM niet volledig en niet exact. Naar de mening van de VZM kan de doorsnee Nederlandse burger, die tenslotte ook recht heeft te weten wat er aan de hand is, niet voldoende wijs worden uit het rapport. Daar om verzoekt de VMZ de beide delen van het rapport in het Nederlands te 1 ten vertalen, en de vertaalde versie vervol gens in het gemeentehuis van Borsele opnieuw ter inzage te leggen. toepasbaar en ongewenst. Een aparte bestuurslaag boven onze geconcentreerde waterschappen zou alleen maar duur zijn, aanleiding geven tot conflicten en de taak uithollen van de water schappen". Aldus sprak de heer M.A. Geluk, voorzitter van de Zeeuwse waterschapsbond, op de algemene vergadering van deze bond in het Luxor Thea ter in Terneuzen. De heer Ge luk zou later steun krijgen van de Zeeuwse gedeputeerde mr. J.F.G. Schlingemann die zei ook niets voor een vierde bestuurslaag te voelen in het waterschapswezen. Volgens de heer Geluk be staat er geen twijfel dat het waterschap nog toekomst heeft. „Het onderhoud van de zeewering beschouwen wij al tijd nog als onze belangrijkste taak. De verantwoordelijkheid voor de veiligheid tegen over stromingen, de bescherming van de mens, van have en goed gaat boven alles. Bij her haling blijven wij wijzen op de gevaren die ons van de kant van de zee bedreigen. Zowel uit de uitgevoerde peilingen als uit vergelijking met vroe gere jaren van de hoogte van de vloedmerken na stormen, moeten wij concluderen dat de situatie achteruitgaat", zei de heer Geluk, die met nadruk wees op de noodzakelijkheid dat zo snel als technisch mo gelijk is de Oosterschelde dient te worden afgesloten en de dijken langs de Wester schelde op deltahoogte worden gebracht. „Het is onaanvaardbaar om het op Deltahoogte brengen van de dijken te temporiseren, zoals is vermeld in de rijksbe groting voor 1973. Wij onder schrijven de mening dat slechts het feit dat de storm van vorige week zondag niet samenviel met springtij een ramp heeft voorkomen". De heer Geluk vervolgde: „De waterschappen in Zeeland zijn bereid de actieve water- zuiveringstaak te aanvaarden. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het is alarmfase 3 in West-Souburg. De bevolking van dit woon dorp. dat tot de gemeente Vlissingen behoort, is in hoog tempo gemobiliseerd voor een actie, die ten doel heeft de ijzeren brug over het kanaal door Walcheren tot in lengte van jaren te behouden. De brug, die West-Souburg ver bindt met Oost-Souburg, waar de winkels, de scholen, apo theek, de tandarts, de dokter en nog vele anderen, gevestigd zijn, staat namelijk op het spel. Vandaag (woensdag) wordt er huis-aan-huis in West-Sou burg een folder verspreid, waarin de bevolking wordt verteld, dat wat haar ondenk baar en onmogelijk voorkomt, toch dreigt te gebeuren. B. en w. van Vlissingen zijn name lijk bereid om de Souburgse levensader op te offeren, om meer kans te maken op rijks- steun voor de bouw van een zogenaamde half-hoge brug, vlak bij Vlissingen. Voor de Souburgse gemeenschap heeft die nieuwe brug, die in 1975 klaar kan zijn, als oeverver binding weinig nut. Rondom het statenlid voor D'66, de heer J. Roodenburg, heeft de actie, die door een tiental on geruste West-Souburgers is in-- geleid, zich geconcentreerd. „Alles gaat in bliksemtempo, vërtelt ons de heer Rooden burg. Vrijdag aanstaande zal de Vlissingse' gemeenteraad al een principebesluit over de bouw van de half-hoge brug nemen, en dat betekent dat tevens het doodvonnis over onze eigen, Souburgse brug wordt geveld. Het is volko men onaanvaardbaar, en daar om willen wij er een stokje voor steken. Op zijn minst mogen wij toch eisen, dat er alternatieven worden bestu deerd. De gemeente heeft niet het minste idee van de bete kenis van de Souburgse brug voor de plaatselijke gemeen schap. Er zijn weliswaar enke le verkeersstellingen uitge voerd, maar hoeveel voetgan gers, fietsers en bromfietsers van de brug gebruik maken om van West- naar Oost-Sou burg of omgekeerd te gaan, dat weet men totaal niet. Het is absurd. Als de brug wordt afgebroken, dan is voor de r.k. gemeenschap van Oost-Sou burg het eigen kerkje, dat in West-Souburg staat onbe reikbaar. Omgekeerd: de gere formeerde inwoners van West- Souburg zullen, als de brug verdwijnt, hun eigen kerk die in Oost-Souburg staat, niet meer kunnen bereiken. Om nog maar te zwijgen van de win kels, scholen, de apotheek, en al die andere voorzieningen die de West-Souburgers al leen „over de brug" kunnen vinden. Het West-Souburgse winkelapparaat bestaat uit niet veel meer dan een kleine bakkerswinkel. Het toekomsti ge uitbreidingsplan Wester- zicht waarop West-Souburg in de brugloze toekomst aange wezen zal worden ligt te ver weg", aldus de heer Rooden burg". Daarom luidt het wacht, woord: „Actie". Sportvereni gingen, schooljeugd de con- tactraad van de plaatselijke kerken, kortom, iedereen roept: „Blijf van de brug af!" Vrijdag aanstaande zal blij ken of de gemeenteraad voor de aandrang uit Souburg zal zwichten. „De raadsleden zul len toch wel inzien, dat men een gemeenschap niet in het isolement mag drijven, zonder dat die gemeenschap zelf ook maar vagelijk is ingelicht over de plannen", zegt de heer Roodenburg verontwaardigd. Wij hebben er begrip voor dat in de waterschapsbesturen plaats moet worden ingeruimd voor vertegenwoordigers van de vervuilers. Het is van be lang dat waterschappen en in gelanden zich constructief op stellen ten aanzien van de wa terzuivering". Sprekend over natuurbehoud zei de heer Geluk voorstander te zijn van effectief uitgevoer de ruilverkavelingen. Met betrekking tot bet voor lopige verslag van de studie commissie waterschappen, bij genaamd de diepdelvers-com- missie, meende de voorzitter dat deze studie niet in het bijzonder van toepassing is op de situatie in Zeeland waar slechts negen autonome water schappen zijn. Hij betreurde het dat de kaart van de ge dachte hoofd-waterschappen nog niet kon worden ge toond. Verder miste de heer Geluk in het voorlopige verslag van de diepdelvers-commissie o.a. de erkenning dat in een aantal gevallen het onderhoud van de wegen het best door de water schappen verzorgd kan wor den. 0 De Zeeuwse waterschapsbond hield in het Terneuzense LuxorTheater de algemene vergadering. Op het spreekgestoelte de bonds voorzitter, de heer M. A. Geluk, tijdens zijn inleiding. De volledige lijst van in uit voering genomen werken: RIJKSWERKEN Oostburg. bouw r.w.z. inst. Groede, Oostburg, bouw gem. Napo leonshoeve pl. persl. naar r.w.z. inst. Oostburg. bouw gem. Groe- de-dorp pl. persl. naar r.w.z. inst. Oostburg. bouw Groede-bad pl. persl. naar r.w.z. inst. Oostburg. bouw gem. Re- tranchement pl. persl. naar r.w.z. inst. Oostburg. bouw gem. Cad- zand-dorp pl- persl. naar r.w.z. inst. Oostburg. bouw gem. Cad- zand-bad pl. persl. naar r.w.z. inst. Oostburg. bouw r.w.z. inst. te Cadzand Oostburg. verb. traverse Oostburg r.w. 58 Wissenkerke ontsluitingweg Schotsman Ruiterplaat Bruinisse. aanl. jachthaven le deel Terneuzen. verb. bevaar baarheid Braakman Goes. verb. gew. arb. bureau (6383) GEMEENTEWERKEN Axel. aanleg riolering vak d deel 2 a Tholen. aanl. riolering te Poortvliet perceel 3 Kapelle. aanleg riolering Dorpstraat te Wemeidinge Sas van Gent. rioleren en dempen oude vest-Philippi- ne Mariekerke. verbeteren Corn. Jaspersestr. te Melisker- ke Axel. reconstructie riolering Emmastraat enz. Brouwerhaven, aanl. jacht haven Oostburg. bouw openlucht zwembad te Breskens. Reimerswaal. verbeteren ri olering kom Yerseke Terneuzen. bouw kinder boerderij le ged. Hulst, maken drie rioollozin gen Hulst. recon. Maelstede- weg Axel. aanl. riol. Magrette Valkenisse. recon. Dorp straat en kerkplein te Bigge- kerke Valkenisse. riol. Dorpsstraat en Kerkplein te Biggekerke Terneuzen. recon. Noord straat en zijstraten Vlissingen. rioleren binnen stad Hulst, verbeteren rondweg Hulst Hontenisse recon. weg Kloosterzande-Stoppeldijk (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTEEZANDE Het ziet er naar uit, uit er binnen afzienbare tijd een eind ge maakt kan worden aan de ge vaarlijke verkeerssituatie op rijksweg zestig tussen Kuit aart en Kloosterzande, waar de oude rijksweg op de nieu we uitkomt. Rijkswaterstaat is op deze plaats begonnen met het aanbrengen van verlich ting. Hopelijk zal dit werk een eind maken aan een lange reeks van ongelukken, die zich de afgelopen jaren op dit punt hebben voorgedaan. Een totale schade van vele duizen den guldens en verschillende gewonden zijn d trieste ba lans van de ongeregeldheden, die zich de afgelopen periode op deze kruising hebben voor gedaan. De verlichting wordt mede op aandringen van het Honte nisser gemeentebestuur aange bracht, maar ook actiegroepen hebben lange tijd gehamerd op het treffen van maatrege len. In de gemeenteraad is de kruising zelfs diverse malen onderwerp van gespek ge weest. De grootste problemen deden zich over het algemeen voor op de oude rijksweg ter hoogte van de plaats, waar die een scherpe bocht maakt om zo aansluiting te geven op de nieuwe weg. Hier zijn tal van auto's dwars door de schrikhekken de daarachter liggende polder ingevlogen. Ook op de krui sing zelf hebben zich vanwe ge het slechte uitzicht diverse ongelukken voorgedaan. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De toekom stige waterschappen zouden bestuurd moeten worden door functionarissen die recht streeks door de bewoners van de waterschapsgebieden geko zen worden. Deze opvatting werd gepo neerd door mr. P.J. de Loor, griffier van de Provinciale Staten van Gelderland, op de algemene vergadering van de Zeeuwse waterschapsbond in Terneuzen. Mr. De Loor achtte de Provinciale Staten niet geschikt om de water schapsbestuurders te benoe men vanwege de daartoe ge volgde getrapte verkiezing. De Provinciale Staten zouden wel als toezichthouder en regle- menteerder van de water schappen kunnen optreden. (Van onze correspondent) BRUSSEL Vertegenwoor digers van achttien grote ha vensteden in de negen landen die na I januari de EEG zul len vormen, hebben gisteren in Brussel besloten tot regel matig overleg. Op deze eerste bijeenkomst, waartoe het initi atief genomen was door Euro pese commissaris Coppe, werd men het erover eens dat dit geregelde overleg op den duur moet leiden tot een Europese „markt-ordening" voor zeeha vens. Begin volgend jaar komt er een nieuwe bijeenkomst, waar het probleem van de concur rentievoorwaarde en het meer doorzichtigmaken van de ta rieven bij de kop genomen zal worden. Ook de werkomstan digheden van het havenperso neel komen dan aan de orde. Behalve die van Rotterdam en Amsterdam, waren er dins dag in Brussel vertegenwoor digers van de havens van Ant werpen en Gent. Bremen en Hamburg, Marseille, Le Havre, Eordeaux en Duinkerken, Ko penhagen, Dublin, Genua. Triest, Venetië, Clyde, Liver pool en Londen. OP het spoorwegemplacement in Utrecht is gisteren een lo comotief met drie assen ont spoord. Oorzaak was een mis verstand tussen een seinhuis wachter en een machinist, waardoor een wissel op het verkeerde moment werd ver zet. (ADVERTENTIE) PETER STUYVE 04 •1

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3