Elpee der grote cabaretiers van Willeke Haags akkoord over visie in Helsinki Russische kunstenaars tot de orde geroepen Binnen 3 uur na sluiten stembureaus eerste prognose e^elH Verbazing in bouw over CAO-voorstel der werkgevers Q Citizen. Voor hetzelfde geld beter bij de tijd. CPN OVER DUITSE VERKIEZINGEN FK4NKRIJK TEGEN BLOK-TOT-BLOK-BENADERING Hef uur van de wraak IN ORGAAN VAN DE SCHRIJVERSBOND UITSLAG 29 NOVEMBER Vonlioff: CRM geen eiland van vreugde binnenland buitenland Hoe u zonder hocus-pocus elke dag ander vlees op tafel kunt toveren. Verrassing: Receptenkaart bij uw slager. Ongenoegen over interview met kruiden dokter Ontspanning na gesprek LeDuc Tho-Kissinger NKV'er Jacobs twijfelt aan christelijke inspiratie confessionelen Biesheuvel belastingen niet schandalig hoog BALENCIAGA Le Dix Quadrille BON -.-g iwenmer 19ii UTRECHT (ANP) De drie bouwbonden hebben gisteren in een reactie op de werkgeversvoorstellen voor de bouw-cao gezegd, dat ze er verbaasd over zijn dat de werkgevers een cao voor drie jaar willen afsluiten. Volgens de bonden maakt de onzekere sociaal-econu- mische situatie en meerja rige cao onmogelijk. Daarbij komt nog dat de werkgevers in hun loonvoorstellen voor drie jaar de nullijn aanhou den. De bonden stellen, dat Hun eigen c.a.o.-voorstellen zijn ge baseerd op het centraal ak koord dat ook voor één jaar ia bedoeld. De werkgevers hebben voor gesteld, eind 1975 de 40-urige werkweek in te voeren en jn 1973 geen enkele arbeidstijd verkorting toe te passen. De bouwbonden menen daarente gen dat - zeker gezien de situatie in de bouwnijverheid - in 1973 al een begin moet worden gemaakt met de werk tijdverkorting (41 en een kwart uur per 1 januari a.s. en 40 uur per 1 januari 1974). De bonden zijn er verder teleur gesteld over dat de werkge vers op enkele punten verkre gen rechten van de bouwar beiders willen aantasten. De onderhandelingen over de bouw-c.a.o. beginnen op 29 no vember. 13 commentaar TAE regering van lan Smith heeft nooit kunnen verkroppen, dat de Afrikanen in zijn land begin dit jaar nee zeiden tegen de voorstellen, die de Engelse en Rhodesische regeringen had den uitgewerkt om een einde te maken aan de kwestie-Rhodesië Lang voordat de Pearce-Commissie het zwarte nee officieel registreerde zwoer Ian Smith wraak te nemen voor de ondank baarheid van de Afrikanen. Smith's uur van de wraak heeft niet lang op zich laten wachten. Al in september verkondigde hij op vergaderingen van zijn partij, dat verzachting van de rassenwet ten niet „in belang van Rhodesië" zou zijn. Deze week heeft hij de wraak vertaald in een serie apart- heidswetten, die of al ingediend zijn of op korte termijn inge diend worden. Als Smith zijn zin krijgt en daaraan twijfelt niemand moeten de Afrikanen straks te allen tijde identiteits papieren bij zich dragen. Wil een Afrikaan reizen, dan heeft hij toestemming nodig. Hij mag straks ook niet zwemmen in een bad, waar blanken verkoeling zoeken. De Rhodesische regering zal over enkele dagen een nieuwe versie van de wet op de bescherming van eigendom indienen, die het onmogelijk moet maken, dat Aziaten en mensen van „gemengde" afkomst, de zogenaamde kleurlingen, huizen kopen in gebieden die als overwegend blank worden be schouwd. Een ander wetsontwerp wil de vakbonden waarvan blanken en Afrikanen lid zijn illegaal maken. Weinig verheffende maatregelen, die de politieke bewust wording van de Afrikanen, op gang gekomen tijdens de hoor zittingen van de Pearce-Commissie, moeten temperen. Wellicht zal Smith het tegendeel bereiken. Wie namelijk een maal zonder onderdrukking heeft geleefd, zal er zich nooit bij neerleggen, dat de klok wordt teruggedraaid. Zo zou Smith's uur van de wraak wel eens versneld het uur van de bevrijding voor de Afrikanen kunnen inluiden. (ADVERTENTIE) Uw slager heeft nu voor u een spoedcursus Vlees- Variatie. Eerst een fleurig boek je vol intormatie en praktische tips. En vervolgens een serie verrassende receptenop geplas tificeerde kaarten in een speciale klapper. Vraag ernaar! Smul-suc- ces verzekerd. DEN HAAG (ANP) De negen EEG-landen hebben de afgelopen twee dagen in Den Haag een akkoord bereikt over de beginselen van het stand punt dat zij de komende maanden in Helsinki, tijdens de voorbereiding van een eventuele conferentie over Europese veiligheid en samenwerking, naar voren zullen brengen. De ministers en staatssecretarissen hebben in de Ridderzaal „in een sfeer van onderling begrip van samenwerking", „vruchtbare" besprekingen gevoerd, zo verklaarde minister Schmelzer, die de conferentie heeft voorgezeten, na afloop. Vandaag beginnen in Helsin ki de besprekingen tussen de vertegenwoordigers der 35 lan den, die belangstelling hebben getoond voor een veiligheids conferentie, besprekingen die wellicht tot eind januari zullen duren en ten doel hebben vast te stellen, of de conferentie met een redelijke kans op suc ces kan worden bijeengeroe pen. Elders in deze editie wordt deze conferentie nader belicht. Men is het er in Den Haag over eens geworden, dat de ambassadeur van het land dat op dat moment het voorzitter schap van de EEG-raad be kleedt, in Helsinki het woord zal voeren over kwesties die naar het oordeel van alle lan den onder de bevoegdheden van de Europese gemeenschap vallen. Een vertegenwoordiger van de Europese Commissie zal in de Finse hoofdstad aanwe zig zijn, maar zal niet deelne men aan de voorbereidende be sprekingen. De negen landen van de Eu ropese gemeenschap, en de NAVO, zijn het er over eens dat besprekingen over weder zijdse en evenwichtige troepen vermindering in Europa „in een zekere harmonie" met een vei- ligheidsoonferentie moeten wor den gevoerd, maar niet op een veiligheidsconferentie zelf, al dus drs. Schmelzer. Geen een stemmigheid bestond over de vraag in welke mate, tot in welke details, zowel op een veiligheidsconferentie zelf als tijdens het voorbereidend over leg, moet worden gesproken over de algemene beginselen voor het verminderen van de militaire conferentie in Europa Minister Schmelzer duidde hiermee aan wat deze twee dagen het belangrijkste ge schilpunt is geweest. Veertien van de vijftien NAVO-Ianden menen dat een vetligheidscon- ferentie zich ook werkelijk met veiligheidsproblemen moet be zighouden, d.w.z. dat zij al thans de beginselen voor troe penvermindering moet aange ven, en dat een parallelliteit moet bestaan tussen de confe rentie en gesprekken over troe penvermindering. Frankrijk, dat tegen een blok-tot-blok be nadering is gekant, onder schrijft dit standpunt niet. Het zal, hoewel het troepen in Duitsland heeft gelegerd, sprekingen over troepenver- ook niet deelnemen aan de be- mindering die eind januari zul len beginnen, en waaraan zal worden deelgenomen door de rechtstreeks betrokken Mid- deneuropese landen, en de sta ten die in deze landen troepen hebben gestationeerd (de Ver enigde Staten, Canada, Enge land, de Benelux en West- Duitsland enerzijds, Oost-Duits- land, de Sovjet-Unie, Polen, Tsjecho Slowakije en Honga rije anderzij ds. AMSTERDAM Willeke Al bert! presenteerde gisteren een nieuwe elpee met door haar ge zongen liedjes van de grote ca baretiers Toon Hermans, Her man van Veen, Wim Kan, Paul van Vliet, Seth Gaaikema en Wim Sonneveld. V.l.n.r. Paul van Vliet, Wim Sonneveld, Wil leke Alberti en Seth Gaaigema, ma. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Mr. Hulle- man, die het onderzoek leidt in de zaak Van de Moosdijk, heeft gezegd niet te zijn inge licht over het interview, dat een verslaggever met de krui dendokter heeft gehad, en dat maandagavond in Televizier is uitgezonden. Mr Hulleman zei, dat het interview zeker zou zijn ver boden als hij er van geweten had. Volgens hem had de poli tie het interview moeten voor komen. Hij zei, dat hij giste ren ziek was geweest en dat hij zich niet met deze zaak had beziggehouden. Mr. M. van der Pias-Kluit, advocate van de kruidendokter, is zeer verontwaardigd over het inter view. Ze zei dat ze zelf nog geen toestemming heeft gekre gen om haar cliënt alleen te spreken. Ze noemde de gang van zaken in strijd met elke vorm van procesgang in Ne derland. De journalisten, die zich met de zaak Van de Moosdijk be zighouden, hebben inmiddels besloten gezamenlijk een klacht in te dienen bij overste Vermeulen, districtscomman dant van de rijkspolitie in Eindhoven, over de slechte en onvolledige voorlichting aan de pers. Zo verzweeg de rijks politie onder andere de vondst van honderdduizend gulden in het afgelopen week einde. (ADVERTENTIE) Eigentijds klokje, 21-steens, gevat in kast van matglanzend edelstaal. Waterdicht. Japanse precisie. Inklusief metalen armband toch maar 92.50. importeur J. Hart Leidscpleia, Amsterdam. GIF-SUR-YVETTE (AFP/ UPI/DPA) Het onder houd tussen president Ni xon's adviseur Henry Kis singer en de Noordvietname- se onderhandelaar Le Due Tho in Parijs is gisteravond om halfacht, na een vier en een half uur durende bespre king, onderbroken. Het overleg zal spoedig worden hervat. Wel duidelijk was de ont spanning die van de gezichten van de anders zo stoicijnse onderhandelaars te lezen was. Vriendelijk lachend en grapjes makend begeleidde Le Due Tho de Amerikaanse onder handelaar naar diens auto in de tuin van de villa Gifsur- Yvette in de gelijknamige voorstad van Parijs. MOSKOU (AFP) De Russische „arbeiders" in de kunst en de literatuur zijn door het orgaan van de schrijversbond Litteratoer- naja Gazetta tot de orde ge roepen op een wjjze die in de Russische literaire krin gen wordt beschouwd als de belangwekkendste sinds het 22e congres. De tekst van de oproep omvat meer dan 30.000 woorden en staat, wat zelden gebeurt, afgedrukt op twee opeenvolgende pagi na's van 16 kolommen- Door de onduidelijke ver wijzingen die worden gehan teerd neemt men aan dat hij waarschijnlijk bedoeld is voor aille mensen die zich met lite- latuur en kunst in ai baar vormen bezighouden. De op roep is ondertekend door A. J-aikovlev, een historicus, die in het centrale partij comité een van de belangrijkste men sen op het gebied van de ideo logie schijnt te zijn. Door de lengte van de tekst en de veelheid vam thema's die worden aangesneden vraagt men zich in literaire kringen uiterst verbaasd af, wat de ware betekenis van deze waairschuwirag kan zijn en welke gevolgen of maatre gelen eraan verbonden zijn. Men beklemtoont met name, diat de publi'katie plaatsvindt nadat het centrale comité in januari van dit jaar zijn „be sluit over de literaire kritiek" nam en dat de redactie van de oproep veel moeite moet heb ben gekost en op talrijke be zwaren moet zijn gestuit. Van de behandelde thema's springen er een paar duidelijk maar voren: een bittere kritiek op het „teruggrijpen naar het verleden", de „terugkeer naar het platteland" en een verwer ping van het nationalisme m zijn „groot-Russische" vorm De opvattingen over de „te rugkeer naar de bronnen" en de „oorlogszuchtige rechtvaar diging van het plattelandspa triarchaat" worden heftig be kritiseerd. De „pan-nationale" moraal, afkomstig van het platteland en de mythe van de „nijvere boer" (die na de re volutie door de collectivisatie de gedecimeerde koelak werd), de pogingen om „het verleden te laten herleven door de mensen bang te ma ken voor de industriële dans" zijn ideologisch gevaarlijk schrijft Jakovlev. Hij beschul digt bepaalde auteurs, van wie boeken in een oplage van en kele honderdduizenden zijn verschenen en nog steeds in de boekwinkels verkrijgbaar zijn, zoals Tsjetsov („Uit naam van de vader" en „Het bederf") en Drozdov („De on dergrondse meridiaan"). De kritiek richt zich direct tot de radactie- van het tijdschrift „De jonge garde". DEN HAAG (ANP) Tussen halftien en tien uur op de avond van de verkiezingsdag woensdag 29 november verwacht de verkiezingsdienst van het ANP de eerste prognose te kunnen geven van de einduitslag. Deze ver wachting zal gebaseerd zijn op de dan bekende uitslagen van 300 gemeenten, waaronder zich enkele grote moeten bevinden. De verkiezingsdienst van het ANP verzorgt op de avond van de 29e een com plete berichtgeving over het resultaat van de Tweede-Ka- merverkiezingen-1972 ten behoeve van de dagbladen, radio en televisie. De officië le uitslagen worden eerst la ter vastgesteld. Op maandag 4 december vergadert het centraal stembureau. Om tot het totale beeld van de uitslagen te komen, met inbegrip van de voorlo pige zetelverdeling van de nieuw-gekozen Tweede Ka mer moet de verkiezings dienst de uitslagen verwer ken van 863 gemeenten (in 1971 871 gemeenten). Deze verwerking geschiedt met behulp van een computer. De verkiezingsdienst neemt daarom zijn intrek in het gebouw van Philips Electro- logica Nederland in het in dustriegebied Plaspoelpolder te Rijswijk (ZH). Maar de computer doet het werk niet alleen. In het Philipsgebouw zullen 150 medewerkenden aan het werk zijn. Vanuit elke gemeente wordt onmiddellijk na de eindtel- ling de uitslag doorgebeld naar de verkiezingsdienst. waar veertig telefonistes van de Haagse PTT het cij fermateriaal op telmachines verwerken en aan een eerste controle onderwerpen. Daar na gaan de uitslagen via twaalf terminals de computer in, die ook controle-moge lijkheden heeft. De computer geeft alle ge wenste uitslagen in stemmen en percentages met de verge lijkende cijfers van de Tweede-Kamerverkiezmgen- 1971 omdat deze in het ge heugen zijn opgenomen. Niet alleen de uitslagen per ge meente of per kieskring kun nen geproduceerd worden. Ook de provinciale uitslagen kunnen opgevraagd worden, evenals die van agglomera tes (39 in totaal). EINDHOVEN (ANP) Het ministerie van Guiltuur, Reoreatie en Maatschappelijk Werk kan geen eiland van vreugde zijn in een zee van moeilijkheden", zo stelde staatssecretaris Vonhoff (WD) van dit ministerie op een politieke debataiwond in Eindhoven. De heer Vonhoff zei dat hij sociaal-culturele voorzieningen ondergeschikt will maken aan sooiiaal-eeono- mische ontwikkelingen. Zijn tegenstander in Eind hoven, het Tweede-Kamerlid Wilters van D '66 beschul digde de regering-Biesheuvel van een charitas-mentailiteit. Het departement van CRM noemde hij een subsidie-de partement met een persoon lijke willekeur. AMSTERDAM (ANP) Het dagelijks bestuur van de CPN heeft gisteren een ver klaring uitgegeven over de Westduitse verkiezingen. In deze verklaring wijst het be stuur er op, dat tijdens de verkiezingscampagne de CDU naar voren trad onder de leuze van inflatiebestrij- ding en voor een matiging van de inkomens van de werkers. „Hieruit blijkt' dat de nul lijn van Bakkenist en Bies heuvel een politiek is, die in alle EEG-landen door de gro te concerns wordt geëist en door de rechtse partijen wordt verdedigd", aldus de verklaring. De SPD heeft het vraag stuk van de lonen in de ver kiezingscampagne buiten be schouwing gelaten. Brandt heeft dus niet, zoals Den Uyl, een loonmatiging gepre dikt. De uitslag van de ver kiezingen laat zien, dat een meerderheid van de West duitse kiezers ontspanning wenst en een politiek van loonmatiging afwijst. UTRECHT (ANP) „Als je nagaat wat we de laatste jaren van deze regering heb ben gezien, dan krijg je wel een afkeer van de term christelijk geïnspireerd te zijn, die door de confessione le partijen nog zo graag wordt gebruikt", aldus de heer H. Jacobs, penning meester van de Bouw- en Houtbond NKV, in het bondsblad „De Steiger". De heer Jacobs veroor zaakt vorig jaar de nodige deining door te verklaren dat de opstelling van de vakbe weging alleen maar links kan zijn, een standpunt dat hij ook nu nog aanhangt. „Links zijn betekent een voortdurend protest en ver weer tegen de huidige maat schappij en machtsstructuur, vooral in het bedrijfsleven. De eigenschappen waaraan je goede linkse groeperingen kunt herkennen is dat ze verdraagzaam zijn, niet te genover onrechtvaardigheid, maar wel tegenover andere meningen", aldus zijn vi sie. Het dagelijks bestuur wijst er op, „dat de CPN geduren de de hele naoorlogse perio de en lange tijd als enige consequent is opgetreden voor ontspanning en normali sering van de betrekkingen met de landen van Oost-Eu ropa en dat de CPN steeds erkenning van de DDR heeft verlangd". De verklaring vervolgt: „Bij de verkiezingen is dui delijk gebleken, dat de CDU- CSU, hoewel ze achteruit gang heeft geboekt, een ge vaarlijke politieke factor ten gunste van revanchisme en reactie is gebleven, hetgeen onderstreept wordt door de versterkte positie van de ex treme Strauss-vleugel". ALPHEN AAN DEN RIJN (ANP) Premier Biesheu vel vindt niet dat de belas tingen in Nederland schanda lig hoog zijn, zoals VVD- lijsttrekker Wiegel heeft be weerd. Hij zei dit op een verkiezingsbijeenkomst van de ARP in Alphen aan den Rijn. De VVD heeft in het vori ge en in dit kabinet de be lastingverhogingen, die nood zakelijk waren voor de col lectieve voorzieningen, ge steund, aldus mr. Biesheuvel. „De belastingen in ons land zijn hoog, maar niet schanda lig", zo meende hij. De premier vond het idee van het schaduwkabinet van de progressieve drie te ko men tot een nationaal cen trum voor toekomstonderzoek achterhaald omdat hij maan dag de voorlopige weten schappelijke raad voor het regeringsbeleid heeft inge steld. Mr. Biesheuvel noemde het een bedenkelijke ontwik keling als wij in Nederland, dat een voortreffelijk ambte lijk apparaat heeft, roodge kleurde politieke adviseurs moeten gaan aantrekken. „Als er behoefte is aan voorlichting over het beleid voor de zeventiger en tachti ger jaren, dan moeten wij daar onafhankelijk weten schappelijke personen aan zetten," betoogde hij. Het lijkt wel al3 we de klagers in ons land mogen ge loven of afgelopen zondaga vond in de Hel van Deerne de duivel „himself" heeft huisge houden, Alweer Nederland - België zult u zeggen, maar het moet want het is nog steeds het gesprek van de dag. Naar ik vernomen heb tijdens mijn dagelijkse wandelingen door dreef en stadhuis en flat en bedrijfsleven. De Ollanders, de onzen zou den te hard gespeeld hebben. Neeskens is dé boosdoener, sa men met Van Hanegem. Zeg gen de vaderlandse suppor ters. Merkwaardig genoeg hoor je die geluiden niet uit België. De sportverslaggevers daar zijn kennelijk nog harder spel gewend en zelfs Pol van Himst, vermeend slachtoffer van Neeskens, zegt dat het allemaal nogal meeviel. „Hij probeerde in ieder ge val de bal te spelen. Dat kun je in de Belgische competitie niet altijd zeggen"- Zo. Zie daar. Ik vernam uit zeer goede bron dat de Nees later nog op zondagavond nog in tranen is uitgebarsten vanwege de kri tiek die zich boven zijn jonge hoofd verzamelde. Terwijl hij niets anders deed dan voor vijf werken en 65 mille te verdienen voor zijn ploeggenoten. Voor mij blijft hij een kam pioen, de Nees. Dit is het laatste wat over België - Holland hier geschre ven wordt. En bovendien heb ik toch gelijk. it Over naar de verkiezingen. Nieuw-Zeeland gaat binnen kort ook naar de stembus. Voor ons duurt het nog zeven dagen. Ga in ieder geval. An ders blijven ze de baas", htidt de spreuk. •it Een computer in het compu tercentrum van Novosibirsk in Rusland zette de deskundigen voor raadselen door alleen 'iuist te antwoorden aan man nelijke wiskundigen. Zodra een vrouw het appa raat bediende gaf de computer onjuiste of absurde antwoor den. it Een verliefd hart, zou je zeggen. Maar dat was het niet. Nader onderzoek wees uit dat de kleding van de vrouwen verantwoordelijk was. De kunstweefsels wekten elektri citeit op die weerslag had op de prestatie van de compu ter. üa's pas discriminatie! it Saluut. MERIJN SEAN Macstiofain, de leider van de „provisional Ira", die maandag in Dublin werd gear resteerd, is in hongerstaking. Hij wil niet eten of drinken voor hij op vrije voeten komt. „Ik schat dat ik twaalf dagen te leven heb", zo zei hij giste ren voor de rechtbank in Du blin, waar hij werd voorge leid. (ADVERTENTIE) Een stukje Parijs in een spray-flacon eau-de-toilette PARIS Balenciaga creëerde twee geweldige geuren fris en elegant ondeugend-besehaafd TT kunt ze allebei nemen of een van de twee kiezen TIJDELIJKE kennismakings-KORTlIMG 8 GULDEN van JSr85- voor 1|.95 vóór 31 dec. a.s. inleveren en u ontvangt per spray-flacon Balenciaga (inh.2 ounce) een korting van 8 GULDEN

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 13