Voorwaardelijke straffen voor martelende Belgische para's Gunstige reacties op triomf Brandt Teveel gebroken chocoladeletters CHU Kritiek van Aantjes op schaduw-kabinet Haya kat André inzake muziek OVERLEG IN DEN HAAG NOG NIET AFGEROND TILANUS binnenland buitenland Geen hechte eenheid Brandt en menselijk gebaar Vragen aan regering over sluiting kam- garenspinnerij ISRAëL Voor een - solide regering - gezonder milieu - rechtvaardiger verdeling van lasten Brits koninklijk paar 25 jaar getrouwd GESTOLEN SLANGEN TERECHT Tilanus (CHU) Pas op de plaats voor overheid HIJ WIL MISSCHIEN ZELF WEL KONING WORDEN AÜDET KOMT MET CERTIFICATEN VAN AANDELEN or< systeem? RIJKEN zU LANGE Europese veiligheid ONVERANDERD DIVIDEND CSM24 PCT. VkadotipkadotipkacfN Agaat, paars, geel, jade, bergkristal, groen, opaal heetmanYw i Dinsdag 21 november 1972 BRUSSEL (ANP) De krijgsraad van het Belgische Luik heeft gisteren zes Belgi sche para-commando's veroor deeld tot voorwaardelijke ge vangenisstraffen, variërend van vijf maanden tot 16 dagen. De proeftijd is drie jaar. Een offi cier (een luitenant) van 30 jaar kreeg de zwaarste straf: vijf maanden. Twee onderofficieren en een korporaal kregen respec tievelijk vier en drie maanden en een maand, en twee korpo raals kregen zestien dagen. Ht zestal behoort tot het derde bataljon para-comman do's, dat vorig jaar november betrokken was bij internationa le oefeningen in de buurt van Spa en Elsenborn. Bij die oefe ningen werden „krijgsgevange nen" gemaakt en om van de ge vangengenomen „vijanden" (eveneens Belgische militairen) inlichtingen los te krijgen ging het zestal over tot het toepas sen van folteringen. De „gevangenen", een groep je van een luitenant en vier man, werden gekneveld, aan handen en voeten opgehangen, geslagen en met behulp van een veldtelefoon met elektrische stroom bewerkt. Ook zetten de para's hun gevangenen een em mer op het hoofd waarop ze een half uur lang met stokken sloe gen. De krijgsraad overwoog dat deze behandeling buiten iedere training viel die een militair moet ontvangen, dat ze een in breuk betekende op de rechten van de mens en een „aanslag op de menselijke waardigheid". Omdat het zestal echter goede antecedenten had en nooit eer. der veroordelingen had opgelo pen werd het voorwaardelijke straffen opgelegd. Een van de slachtoffers werd een symboli sche schadevergoeding van 1 frank toegewezen. De auditeur-militair had zes maanden onvoorwaardelijke ge vangenisstraf geëist tegen de luitenant en straffen, variërend van vier tot twee maanden, te gen de sergeants en korporaals. commentaar De progressieven hebben nu hun kandidaat-ministers ge presenteerd voor het kabinet, dat zij na de kamerverkie zingen van 29 november a.s. hopen te vormen. Er zit een aantal knappe mensen in, maar het geheel maakt toch niet de indruk van een „club van sterke mannen". Erger is, dat dit schaduw kabinet geen hechte eenheid vormt. De onderlinge tegenstellingen over bijvoorbeeld de defensie politiek (Den Uyl heeft nog geen man voor defensie 1), de NAVO en het buitenlands beleid, zo onthullend aan het dag licht getreden op het laatst gehouden P.v.d.A.-congres, werken nog steeds door bij de progressieve „Drie". Zo is het een pu bliek geheim, dat het heel wat moeite heeft gekost om mr. v. d. Stoel aanvaard te krijgen als kandidaat voor Buitenlandse Zaken. Van der Stoel weigert te avonturieren met de NAVO en dat maakt hem voor een deel van zijn achterban tot een rechtse rakker. Het feit, dat Van der Stoel toch is opgenomen in het pro gressieve schaduwkabinet bewijst overigens, dat de (veel ge matigder) Den Uyl uiteindelijk nog steeds de politieke lijn be paalt van de P.v.d.A. en niet de radicale vleugel. Uiteindelijk, want die heren vormen toch maar, tezamen met hun rechtse tegenhangers bij de KVP, AR en CHU, de sta-in-de-weg voor een samengaan van de constructieve elementen bij progressie ven en confessionelen. Maar waarschijnlijk moet Nederland eerst door een periode van politieke chaos heen voordat confessionelen en progrec sieven elkaar weer de hand kunnen reiken. Je vraagt je alleen af, welke prijs zullen wij voor die chaos moeten betalen? De meeste Westduitsers hebben wel een oom, tante of vriend die „drüben", in Oost-Duitsland, woont. Zij hebben sinds de oorlog een stortvloed van woorden over de hereniging van de beide Duitslanden over zich heen laten stromen, maar in tussen bleef het onmogelijk de oom, tante of vriend „drüben een simpele handdruk te geven. Dit eenvoudige menselijke gebaar is wel mogelijk geworden sinds Willy Brandt zijn Ostpolitik op gang heeft gebracht. Het is niet onmogelijk, dat de Westduitsers daarom zondag in het stemhokje overtuigender dan verwacht werd hun jawoord heb ben gegeven aan de Ostpolitik, aan Brandt en Scheel. Natuurlijk, de inflatie, de loon- en prijspolitiek, orde en ge zag zijn per traditie belangrijke zaken in de Westduitse stem busslag, maar misschien hebben die het dit keer af moeten leggen tegen de menselijke aspecten van de Ostpolitik. Als dit waar is, mag men ook voorzichtig concluderen, dat de Westduitsers zondag eerder een mentaliteitsstem hebben uitgebracht dan een pragmatische stem, gebaseerd op de mate riële dingen van de dag. Een stem voor de CDU/CSU was een keuze voor de bekende Duitse „deugden", een keuze voor het oude Duitsland. Een keuze voor de partij van Brandt was een keuze voor de politiet- van goede nabuurschap (buitenlands) en voor een politiek van geleidelijke vernieuwing (binnenlands). Een keus, waardoor West-Duitsland zich geschaard heeft ach ter de positieve krachten, die in Europa werkzaam zijn. (Van onze redactie buitenland) BONN-BRUSSEL-BERLIJN De verkiezingsoverwinning van Willy Brandt is in verscheidene Europese hoofdsteden met vol doening ontvangen. In de meeste Oosteuropese landen, waar het nieuws van Brands overwinning op de voorpagina's van de kranten werd gemeld, ziet men in de verkiezingsuitslag de steun van het Westduitse volk voor de ontspanningspolitiek van Brandt. In Westeuropese kringen hoopt men, dat het verdwijnen van de onzekerheid in Bonn, de vooruitgang van de EEG zal vergemakkelijken. In Brussel, waar de verkiezingstriomf van Brandt met veel enthousiasme werd begroet, ziet men in de uitslag een waarborg voor de handhaving van de balans, die Brandt in zijn betrekkingen met Oost- zowel als West-Euro pa heeft bereikt. Verschillende Europese staatshoofden hebben Brandt en zijn liberale coalitiepartner Scheel gelukwenstelegrammen gestuurd. Ook de Amerikaanse president Nixon en zijn minis terie van Buitenlandse Zaken hebben Brandt gisteren een fe licitatietelegram gestuurd. Amerikaanse functionarissen in Washington bleken enigszins verrast door de comfortabele DEN HAAG (ANP) Het komt nogal eens voor, dat de cho coladeletters, die men voor het sinterklaasfeest koopt, gebroken zijn. Het „Konsumcntenkontakt" vindt, dat de consument dat niet moet nemen. Het winkelpersoneel behoort de letters eerst te controleren, alvorens ze met de klant mee te geven. In het blad van het Konsumentenkontakt „Koopkracht" wordt de consument aangeraden de winkelbedrijven in de richting van deze betere serviceverlening te dwingen door voor elke gebro ken letter een nieuwe te gaan vragen of geld terug te eisen. Men koopt zo'n letter immers om een gaaf en heel cadeau te geven. Dat is volgens Konsumentenkontakt de enige zin ervan. Een kleine steekproef naar het verschijnsel van „breuk" bij chocoladeletters bracht aan het licht, dat er van de honderd let ters acht gebroken waren. Deze steekproef, genomen bij letters van verschillende merken en bij diverse winkelbedrijven, vond plaats aan het begin van de verkoopperiode, dat wil zeggen voor de grote drukte, die tot grabbelen en stukvallen kan leiden. Het Konsumentenkontakt vindt acht procent breuk, wat neerkomt op één op de 12 a 13 letters teveel. (V-a-n onze Haagse redactie) DEN HAAG De Tweede Kamerleden Peynenburg en Van der Gun (beiden KVP) hebben aan de ministers van Economische Zaken en van Sociale Zaken de volgende vraigen gesteld over de sluiting va-n de afdeling kamgarenspin- nerij van Swagem-akers-Bo1 gaerts NV in Tilburg: Is het juist dat de afdeling kamgarenspinnerij van Swa gemiakers-Bogaerts NV te Tilburg zal worden geslo ten? Betekent dit dat het experi menteel onderzoek naar meer verantwoording in het werken bij de werknemers van deze afdeling onder lei ding van prof.dr. H.J. van Zuthem voortijdig moet worden beëindigd? Zijn over deze voorgenomen sluiting en beëindiging van het onderzoek gesprekken gevoerd met de departemen ten van Economische Zaken en Sociale Zaken en zijn bij deze gesprekken van de zij de van betrokkenen sugge sties gedaan welke voortzet ting van de werkzaamheden van de betrokken afdeling beogen? Zijn de bewindslieden bereid de inhoud daarvan mede te delen, alsmede de opvattin gen van de bewindslieden daarover? 0 Een blije Willy Brandt. zege van de regeringscoalitie. Aangenomen wordt, dait Londen de uitslag van de verkiezingen gunstig zal vinden, vooral om dat Brandt sterk voor de NAVO en de uitgebreide EEG is. Volgens het Oostduitse par tijblad „Neues Deutschlarid" is nu de weg vrij voor onderteke ning van het basisverdrag. Het Russische persbureau Tass schrijft, dat de sociaal-demo cratische partij voor het eerst in de geschiedenis van de Duit se Bondsrepubliek de grootste partij is geworden, hoewel de christendemocraten op grote schaal financiële steun hebben gekregen van grote Westduitse concerns en hoewel de reactio naire Springer-pers zich aan hun kant heeft geschaard. Het Poolse partij dagblad ziet in de verkiezingen een soort volksstemming over de „realis tische" buitenlandse politiek. De Tsjechoslowaakse kranten brengen de uitslag in grote op maak en met kennelijke vol doening. Ze zijn zelfs later dan gewoonlijk ter perse gegaan om de laatste uitslagen nog mee te kunnen nemen. In Peking is officieel nog niet op de Westduitse verkiezings uitslag gereageerd, maar poli tieke waarnemers menen, dat het de Chinese leiders betrek kelijk onverschillig laat. Israëlische politici zagen de uitslag vooral als een persoon lijke overwinning van Brandt en zijn Ostpolitik. Zij consta teerden, dat de betrekkingen tussen West-Duitsland en Is raël de laatste jaren voortdu rend beter zijn geworden en dat de tragedie van München tot een crisis van voorbijgaande aard had geleid. Brandt kan nu zijn voorgenomen bezoek aan Israël brengen, hopelijk al in februari, om met mevrouw Meir de nog bestaande moei lijkheden uit de weg te ruimen, aldus de politici. (ADVERTENTIE) 6 LONDEN (DPA/UFI) En geland heeft gisteren de zilve ren bruiloft van koningin Eli zabeth en prins Philip (zie fo to) gevierd. Het koninklijk ge zin woonde in de Westminster Abbey, waar Elizabeth en Phi. lip 25 jaar geleden in het hu welijk traden, een dankdienst bij. De aartsbisschop van Can terbury betrok in zijn speciale zegen honderd andere paren die destijds op dezelfde dag waren getrouwd en door de vorstin waren uitgenodigd. In Londen werd druk ge vlagd. De schoolkinderen had den vrij en duizenden mensen stonden langs de route die de koninklijke stoet op weg naar de Westminster Abbey volgde. In de kerk bevonden zich ook leden van andere Europese vorstenhuizen, onder wie de in ballingschap levende koning Konstantijn en koningin Anne- Marie van Griekenland, de groothertog van Luxemburg en de Noorse kroonprins Harald, ROTTERDAM (ANP) De kinderpolitie in Rotterdam heeft in het weekeinde de da ders gevonden van de inbraak in het reptielenhuis van de diergaiairde B-lijdorp, waaruit vorige week zondagnacht der tien slangen werden gestolen. Het waren drie jongens van 13 en 14 jaar, die de dieren voor hun verzameling wilden heb- ben. De politie vond de slan gen bij de jongens thuis in h-un terraria. De drie konings pythons. een tuinboa, een vierstreepslang. een gele rat- tenslag, drie kleine boa's en vier kleine rotsboa's zijn in middels weer in Blijdorp. Te gen de jongens werd proces verbaal opgemaakt. Het drietal bekende tevens inbraken te hebben gepleegd in scholen waar zij enkele schedels weg namen. Het st.-l onlangs ook een aantal boomkikkers van een expositie in de Rivierahal van Blijdorp. Enkele kikkers zijn doodgegaan. De andera zijn naar hun eigenaars terug gebracht. MIDDELBURG (ANP) De AR-fractievoorzitter in de Tweede Kamer, mr. W. Aan tjes, heeft zich gisteren in Middelburg gekeerd tegen de opzet en samenstelling van het „schaduw-kabinet"-üen Uyl. „Uit opzet en samenstel ling van dit verkiezingskabi net blijkt hoe het schaduw kabinet de vorige keer geen serieuze zaak is geweest", al- du de heer Aantjes. Hij v oeg zich af, of de kiezers iets in het vooruitzicht is ge steld, waarin men zelf niet gelooft. Naar zijn mening is uit die AR-fracties uit de Eerste Kamer en uit de Tweede Kamer een kabinet te formeren, dat een klasse beter is dan dit verkiezings- kabinet. De AR-fractievoorzitter noemde het begrijpelijk, dat er nog geen minister vain De fensie is gevonden, gezien de verdeeldheid in de PvdA en gezien de grote bezuinigin gen, die hij voor zijn reke ning zou moeten nemen. Ook vroeg hij zich af of het ka merlid Schaefer wel de beste mam voor volkshuisvesting is. De heer Aiantjes ging in zijn speech nog nader in op een eventuele samenwerking na de verkiezingen met de WD. Hij noemde het van belang te weten, welke lijn in de WD de boventoon zal voeren. Hij hekelde „het gro ve geschrijf' van senator mr. H. van Riel, waarmee naar zijn mening Wiegel zijn instemming heeft be tuigd. (Van een onzer verslaggeefsters) BREDA De lijsttrekker van de CHU, drs. A. W. Tila nus, vindt dat het niet onre delijk zou zijn als de over heid in het kader van de prijsmaatregelen bijvoor beeld een jaar lang „pas op de plaats zou maken". Hoe wel dit ten koste zou kunnen gaan van bepaalde over heidsvoorzieningen, zoals het openbaar vervoer, Is de heer Tilanus van mening dat het op de bevolking een positie ve indruk zon maken. Zoals wellicht bekend heeft de regering vrijdag meegedeeld, dat de prijs maatregel van minister Langman (WD) niet geldt voor de overheid. De heer Tilanus was gister avond v in Breda aanwezig voor een verkiezingsbijeen komst van zijn partij. Hij verving bij deze gelegenheid de staatssecretaris van finan ciën, zijn partijgenoot mr. W. Seholten, die zijn stem kwijt is. ARNHEM (ANP) VVD- voorzitster mevrouw Haya van Someren-Downer keurt de opmerking van PvdA- voorzitter André van der Louw, dat onze democratie pas werkelijk volwassen is als het Nederlandse volk zelf zijn staatshoofd kiest, seherp af. Zij zei dit gisteren op een verkiezingsbijeenkomst in Arnhem. „Van der Louiw denkt ze ker in het voetspoor van Troelstra te kunnen treden door het koninklijk huis in de verkiezingscampagne te betrekken", aldus mevrouw Van Someren. Het ontbreekt er volgens de WD-voorzit- ster nog maar aan dat Van der Louw onze koningin wil gaan afzetten. „Misschien wil hij zelf wel koning worden. Juist nu wij in prinses Bea trix en prins Claus de meest ideale, moderne mensen heb ben, is het tegenover hen eenvoudig schandalig om de ze discussie op dit moment te openen", zo meende zei. Voor de trouwe aanhangers van. de monarchie.is.hel. be denkelijk dat het PvdA- Tweede-Kamerlid Schaeffer minister moet worden als het schaduwkabinet gaat rege ren, aldus mevrouw Van So meren. „Nog niet lang gele den heeft hij immens ver klaard dat de koningin, wat hem betreft, een goede af vloeiingsregeling kan krij gen". (Van onze redactie binnenland) NIJMEGEN De voorbe reidingen tot certificering van aandelen van NV Audet (An- sociatie van Uitgevers vaD Dagbladen en Tijdschriften) tot welk concern De Stem behoort verkeren in een vergevorderd stadium. Met het creëren van oertificaten denkt de Audet-directie de verhan delbaarheid van de aandelen te vergemakkelijken. De aan delen worden verhandeld op de incourante markt. (ADVERTENTIE) Wat is het Cat is een halfjaar een orgel huren. Om het daarna terug te geven. Of te kopen met volledige aftrek van de huurkosten. KORTE LUNBAAN 28. ROTTERDAM, TEL (010) 1194 00 IN Frankrijk wordt over enige maanden de luchthaven'belas- ting verhoogd. De opbrengst van deze verhoging wordt ge bruikt voor de strijd tegen de gelui dshitrrdier, die vliegtuig motoren veroorzaken. DEN HAAG (ANP) De ministers en staatssecretaris sen van buitenlandse zaken der negen E.E.G.-landen hebben gisteren in Den Haag overeenstemming be reikt over een aantal aspec ten van het gemeenschappe lijk standpunt waarmee het Westen wil deelnemen aan de voorbereidende bespre kingen over een conferentie over Europese veiligheid en samenwerking die morgen in Helsinki beginnen. Het overleg over een veilie- heidsconferentie, het voornaam ste onderwerp van gesprek, zal vandaag, de tweede en laatste dag van het ministersoverleg in Den Haag, worden voortge zet.. Minister Schmelzer, die de conferentie presideert, ver klaarde na afloop dat wel nu anceverschillen en verschillen van inzicht aan het licht zijn gekomen. Waarover deze ver schillen van inzicht gaan, en op welke punten overeenstemming is bereikt, wilde hij niet zeggen Doel van de Haagse conferentie is, te komen tot een gemeen schappelijke oriëntatie van de negen EEG-landen (die met uitzondering van Ierland ook bij de NAVO zijn aangesloten) en later, in het kader van de Noordatlantische Verdragor ganisatie, tot een gemeenschap pelijk standpunt van het wes ten. Men zou zich kunnen voor stellen dat de verschillen van inzicht met name de paralleli- teit tussen een conferentie over Europese veiligheid en samen werking en besprekingen over wederzijdse en evenwichtige troepenvermindering in Mid den-Europa betreffen. Frank rijk zal niet deelnemen aan de voorbereidende besprekingen over een dergelijke troepenver mindering, die hoogstwaar schijnlijk eind januari zullen beginnen tussen de Middeneu- ropese staten en de landen die in centraal Europa troepen hebben gestationeerd, hoewel er wel een Franse troepen macht in de Bondsrepubliek is gelegerd. Een van de punten waarover de ministers het mede door tijdgebrek gisteren niet eens zijn geworden, is hoe de Euro pese Commissie vertegenwoor digd zal zijn in Helsinki, wan neer de voorbereiding van de economische aspecten van een conferentie over Europese vei ligheid en samenwerking ter sprake komt. Staatssecretaris Westerterp heeft een formule gesuggereerd, die vandaag op nieuw ter tafel zal komen. Het lijkt wel of het verkie zingsvirus door de wereld raast, even snel als eertijds de A- griep. Nou hebben we de Ver enigde Staten en West-Duits land nog maar nauwelijks ge had en zijn onze eigen verkie zingen nakend, of Frankrijk lijkt er ook aan te moeten ge loven. In januari of zoietsMaar naar het schijnt staat dan de positie van Pompidou niet op het spel, zoals Brandts positie zondag in het geding was. Als je nou afgaat op de uitslag van de Duitse verkie zingen, waar de zittende man bleef zitten, zit Barend B. „ge ramd". Hij mag blijven dan; althans zijn coalitie. Maar Barzel is wel a/ge* Brandt. De één-jarige Sanne Broers- ma uit Coevorden heeft een •oproepingskaart ontvangen voor de Tweede Kamerverkie zingen van 29 november. Zijn ouders zijn van plan Sanne mee te nemen naar het stem bureau. Consequent is consequent, nietwaar. „De confessionele partijen werken nu al vijf jaar samen, maar als er niet meer schot in de eenwording komt, zijn bij het volgende lustrum alleen nog maar de partijvoorzitters over". (KVP-er Dijks, volgens het weekblad Hervormd Ne derland). „Vrees jr. houdt het hoofd zo koel, clat het nooit rood zal aanlopen". (Leo Kleyn). Nou, rood aangelopen zijn onze zuiderburen, als ik het goed heb begrepen. Ze waren het niet eens met het harde spel van de onzen in de Hel van Deurne. En een heleboel Nederlanders waren dat ook kennelijk niet. Nu vraag ik u. Heel Nederland, suppor ters, pers, reclame, spelers, de hele santekraam bij elkaar, heeft gezegd: de onzen zullen en moeten er in Duitsland bij- Zijn. Wat gebeurt? We beloven de spelers ieder 65.000 gulden als ze Duitsland alleen maar nalen. Nou, en dat willen de onzen e;genlijk best verdienen- En op zo zeker mogelijke manier. Daarom speelden de onzen ook zo behoudend, met een (dacht men) gesloten verdediging. De witte duivels hebben één kans gehad. Dus moet gezegd wor den dat de Ollanders zeker en zo efficiënt mogelijk gespeeld hebben. De Belgen hebben niet gewonnen. En bedenk wel, 65 mille is geen kattepis. Geld stinkt zelfs niet, zei een Romeinse keizer al. •ir Giertruidenberg. Gegroet, met de wasknijper op de neus. MERIJN. AMSTERDAM (ANP) Aan deelhouders van de N.V. Cen trale Suiker Maatschappij zal worden voorgesteld het divi dend over het boekjaar 1971 1972 vast te stellen op onver anderd 24 pet. Het bestuur van de CSM maakte verder bekend, dat de campagne 19721973 een rede lijk verloop heeft. Naar ver wachting zal de Nederlandse suikeroogst door de weersom standigheden enigszins bij de recordoogst van het vorige jaar achterblijven, aldus de CSM. (ADVERTENTIE) In één ring? Ja, want u verwisselt veilig en vlug de groene jade voor het flonke rende bergkristal met ons passe-partout systeem. edelsteenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a. Lijnbaan 92 - Oostzeedijk 155*157 Tel. 116670 Rotterdam.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9