Salon voor gastronomie en toerisme in Brugge UITSLAGEN VAN SCHIETINGEN zeeuws „Ik heb zo vaak in m'n rats gezeten over de kinderen" Op visite" PROVINCIALE VVV OOK AANWEZIG Schoondijke ontvangt Sinterklaas Oplevering woningen in Aardenburg Tennisclub Sluis vergaderde ZOEK DE VERSCHILLEN NAZAAT VAN WILLEM BEUKELS- ZOON stad streek WÊmtÊiÊÊi^^^mÊmÊÊÊÊm, Belgische televisie was in Sluis EHBO'ers SPEELDEN TONEEL Aardenburg IJzendijke Kapelle Kruiningen s-Heerenhoek MEVROUW DE VISSER HAD 'T NIET GEMAKKELIJK door NETTY VAN ZALINGE Vakantie Graag gedaan Jammer Oplossing Dinsdag 21 november 1972 7 (Van een onzer verslaggevers) SCHOONDIJKE De Schoondijkse winkeliersvere niging heeft Sint-Nikolaas uit genodigd ook dit jaar een bé- zoek te brengen aan Schoon dijke. De intocht van Sint' Nikolaas en zijn Zwarte Pie ten vindt plaats zaterdagmid dag. Het programma ziet er als volgt uit: 14.00 uur: drumba-ndshow door „Breskens" op de brink, 1415 uur: aankomst Sint-Ni kolaas, die wordt voorafgegaan door de muziekverenigingen „Uit hat Valk voar het Valk" en „Eendracht Maakt Macht". Sint-Nikolaas wordt namens het gemeentebestuur en de winkeliersvereniging vervol gens officieel ontvangen op het bordes van het voormalige gemeentehuis in Schoondij ke. Tat 15.30 volgt een rondrit door Schoondijke. Om 15.30 uur begint een gevarieerd kin derprogramma in zaal „Wijf- féls" met medewerking van een Belgische goochelaar. Te gen 16.45 uur zal dit optreden zijn afgelopen. De route van de stoet is volgt: Dorpsplein. Kon. Julia- nastraat, Prins Bernhardstraat, Nijverheidsstraat, Willemsweg, Prinses Beatrixstraat, V. d. Slikkestraat, Dr. Huizinga- straat, Dorpsplein, Rotonde, en vervolgens Willemsweg tot bij zaal „Wijffels". (Van onze correspondent) SLUIS Afgelopen week werden door de BRT in Sluis opnamen gemaakt voor het programma „Hélemaal van streek", dat op vrijdag 24 no vember van 18.50 tot 19.20 uur op de Vlaamse t.v. wordt uit gezonden. Dit regionaal-documentair programma heeft ditmaal Bel gisch West-Vlaanderen tot on derwerp en een gedeelte hier van is gewijd aan Sluis. Mede werkster Colette Manhaeve had een gesprek met de Sluise WV-secretanis A- van Beij- sterveldt over het toerisme in Sluis en de voortdurende trek van Belgen naar deze plaats. (Van onze correspondent) IJZENDIJKE De toneel groep van de IJzendijkse EH BO heeft zaterdag de jaarlijk se toneelavond gegeven in het jeugdgebouw. Gespeeld werd het uiit_ drie bedrijven bestaande blijspel „Liefdesperikelen" van J. van Duynen. Het blijspel, dat bepaald geen moeilijke scènes telde, werd zeer vlot gebracht. Re gisseur en hoofdrolspeler R. Jacobs uit Oostburg heeft eer van zijn werk gehad. In de toneelgroep waren een vijftal nieuwe personen opgeno men. De traditionele verloting was zaterdagavond een hoofd stuk apart. De heer J. Giljam, bestuurslid van de EHBO, had zoveel prijzen bij elkaar ge sleept dat die met viet tege lijk moesten worden verloot. Bollersnieuws „De Ware Vrienden" uit Aardenburg hebben een wedstrijd gespeeld tegen bollersciub „de Grens- bolders" uit Éede in café „de Zwaan" in Aardenburg. „De Ware Vrjenden" wisten te winnen met één punt verschil (43—42). Omdat de Eedenaars in juli hadden gewonnen met 5934 werd de totaal uitslag 10177 voor Eede en ging de beschik baar gestelde wisselbeker mee n-aia-r het grensdorp. De na afloop gehouden prijsballinig bad de volgende uitslag: 1. C de Crook - C. Dhondt - G. Dhondt, 2. E. van Rie - P. Boekhout - O. Rodts- 3. W. Claus - C. Gijs - P. Staelens, 4. C. Bauwens - P. Haegeman - H. Staelens- Sinterklaas De winke liersvereniging „Ons Belang' heeft in samenwerking met de plaatselijke VW ervoor ge zorgd dat de Sint ook dit j aar weer een bezoek brengt a-an IJzenidijke. Dit jaar valt de ontvangst op zaterdag 25 november, 's Middags om half drie vertrekt de stoet voor een rondrit door IJzendijke. Hieraan wordt meegewerkt door de drum band van „Jeugdbelang" en „de Haringruiters" uit Bier vliet. De ruitertjes zullen van 13.30 tot 14.15 een demonstra tie geven op het marktplein. Na de rondgang ontvangen Sint en Zwarte Pieten de jeugd in het jeugdgebouw. Ruilverkaveling Op don derdag 30 november om half- acht 's avonds zal in de lagere Tuinbouwschool te Kapelle de eerste wintervergadering van dit seizoen beginnen van de afdeling KapeUe-BtezéMnge en Omgevmg van de N.F.O. Op deze bijeenkomst zal de con sulent voo. de tuinbouw in Zeeland, ir. H. Sytstra, een lezing houden over „actuali teiten in de fruitteelt". Verder is er een forum dat vragen zal beantwoorden over de komen de ruilverkaveling in het ge bied Kapelle-Wemeldinge. waarvoor op 7 deceber de steming zal plaatsvinden. Het forum wordt gevormd door de heren J. Markusse van het consulentschap voor de ak kerbouw en veehouderijP. Huyssen van het consulent schap voor de tuinbouw en W. de Jager, Md van de voorbe- reidingscommiesie voor de ruilverkaveling. Vcrlichtingsactie Nu de donkere dagen zijn aangebro ken zal de afdeling Kruinin gen Hiansweert van de WN wederom een verEchtingsactie houden. Hiertoe kunnen hou ders van motorvoertuigen de lichten van hun auto's laten testen op de juiste stand en zonodig laten bijstellen. Dit zal plaatsvinden op vrijdag 24 november vanaf 19 uur in ga rage Leendertsen (A.M.Z.) aan de Slagveldstraat te Krui ningen., St.-Nicolaas Zaterdag 25 november zal St.-Nicola-as een bezoek brengen aan Kruinin gen. De aankomst zal zijn om kwart over twee terwijl de officiële ontvangst zal plaats vinden te drie uur op het ge meentehuis. Op de markt zul len de kinderen worden ge trakteerd waarna een rondrit volgt met medewerking van de landelijke rijvereniging Reimerswaai en voorafgegaan door de muziekvereniging E.M.M. (Van een onzer verslaggevers) BRUGGE. Zaterdag werd te Brugge de 7e jaarbeurs „Salon Gastronomie Toerisme" officieel geopend. Deze jaarlijkse ten toonstelling omvat 130 stands, waaronder ook de provinciale Zeeuwse VVV is vertegenwoordigd. De jaarbeurs is geopend tot en met zondag 26 november. De afdeling Sluis/Retranchement van de horeca Nederland heeft een eigen stand waar men mid. dels een gratis tombola kan meedingen naar een gratis weekeind in Sluis. Hievoor bestond afgelopen dagen veel belangstelling. teken van de Franse en Ierse keuken. Tijdens de beurs worden kookdemonstraties verzorgd door koks uit diverse landen, bovendien wordt gestreden om de .Louis de Vos"-wisselbe- ker. In de jury voor deze kookwedstrijden zitten dit jaar ook twee Nederlanders, de heren J- Samllegange en G. van Westen, voorzitter en se cretaris van de horeca Sluis. Voor de eerste maal in Bel gië worden er biertapwedstrij- den gehouden, hoe vreemd dit ook moge klinken voor een land van bierdrinkers. De jaarbeursleiding heeft zich verzekerd van Nederlandse medewerking en een autoriteit op het gebiied van biertappen, de heer E. Cuelen-aere uit Aar denburg, is voorzitter van de wedstrijdjury. In deze jury hebben ook de heren Smalle- gange en Van Westen zittimig. De biertapwedstrijd, waarvoor men ook deelname vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen ver wacht, wordt vrijdag 24 no vember gehouden in het ijs stadion van het Boudewijn- park. Begonnen wordt om 14 Uur. De jaarbeurs is voor de be zoekers dagelijks geopend van 13.30 uur tot 20 uur. Vrijdags kan men zelfs nog 2 uur later terecht. De 130 stands laten heel wat interessants zien op het gebied van horeca, voe dingswaren keukeninrichtin gen etc. Bij de stand van de provin ciale VW, ingericht in samen werking met de Sluise VVV, tonen de bezoekers veel be langstelling voor de deltawer ken en voor korte uitstapjes naar Nederland. De jaarbeurs wordt voor de eerste maal ge houden in het Boudewijnpark, wat een belangrijke accommo- datieverbeterinig betekent. An dere jaren gebeurde dit in de schoolgebouwen van „ter Groene Poo-rte", maar door de leerlingen werd te veel hinder ondervonden. Wed zullen de indrukwekkende banketten, die tijdens de jaarbeurs wor den gehouden in „ter Groene Poorte" doorgang vinden. De banketten staan dit jaar in het (Van onze correspondent) AARDENBURG -De bouw van de 44 woningwetwoningen in het bestemmingsplan-west In Aardenburg Is thans zover gevorderd dat op 8 december tot oplevering kan worden overgegaan. De helft van de woningen is thans reeds bewoond. De zeer ruime huizen zijn gebouwd naar een ontwerp van archi tecten Verschoor en Coolwijk uit Loosduinen en wijken aan zienlijk af van de tot nu toe gebouwde w.w.-w-oningen in de streek. De huizen bevatten vier rui me slaapkamers, een badka mer met tweede toilet en ruimte voor een wascombina- tie, een berging en een grote woonkamer annex woonkeu ken. De huurprijs ligt thans op f 47,- per week. Vogeltentoonstelling De vogelvereniging ,,'s-Heeren- hoek" houdt op 25 en 26 no vember in de foyer van de Jeugd'hoerve een vogjeltentoon- stelling. Dit wordt de derde jaarlijkse tentoonstelling d-ie deze vereniging organiseert. Vorig jaar werden 96 vogels tentoongesteld, doch nu heb ben vogelliefhebbers uit Kwa- dend-ainme, Goes, Ovezande, Nieuwdorp en 's-Heerenhoek 130 exemplaren, waarvan de meeste kanaries, parkieten met vele variaties daarin, in gezonden. Ook worden tropi sche vogels, waaronder duifjes en één rirjstvogel ingezonden. De organisatie berust bij de beren ,F Pieters, W. Hoondert. J. van Eijkeren en A. Peper zak. Op zaterdagmorgen (25 nov.) worden de vogels ge keurd op pigment, bijkleur houding, grootte vorm beve- dérin-g en conditie. Dit ge schiedt door de heer J. Hens- dijk uit Souburg voor de ka naries. De heer H. de Heer uit Middelburg keurt de tropische vogels en de parkieten. Beide heren zijn gediplomeerde keurmeesters van de Neder landse Bond van VogelMefheb- bers. De tentoonstelling wordt op zaterdag (25 november) om 14 uur voor het publiek geo pend en op zondagavond wordt deze met een verloting besloten. (Van onze correspondent) SLUIS Voor de ledenver gadering van de lawntennis- vereniging Sluis, die in café restaurant „de Lindehoeve' werd gehouden, bestond op vallend weinig belangstelling. De leden hadden kennelijk hun energie gespaard voor de tennisfuif, die na afloop van de vergadering werd gehouden en waarvoor meer belangstel ling bestond- Voorzitter G. van, Daele con stateerde in zijn openingswoord dat het aantal leden afgelopen seizoen niet was ges-tegen. Hij weet dit aan de slechte we-er- omsandigheden die het ten nis dikwijls onmogelijk maak te. Het jaarlijkse Belfort-toer nooi wordt in 1973 gehouden van 9 tot en met 15 juli en staat open voor spelers uit de oategorie b, c, en d. De junio- renkaimpioenscheppen worden voortaan gehouden voor die van de senioren, omdat van de zijde van de junioren wel be langstelling bestaat voor de seniarenet-rij'd, maar omge keerd niet. Getracht zal worden, zo werd meegedeeld, nog voor het komende seizoen een eigen clubhuis te krijgen, iets waar voor de club a-1 een belangrij ke reserve heeft gevormd. Bij de gemeente zal worden aan gedrongen op uitbreiding van het aantal tennisbanen, omdat de huisdge twee banen in Sluis on voldoende zijn. Bij de bestuursverkiezing werf voorzitter Van Daele herkozen. De heer J. Verwilst stelde zich niet herkiesbaar en omd-at het bestuur met een lid werd uitgebreid moesten twee nieuwe bestuursleden gekozen worden. Dit werden de heren A. de Putter en J. du Fos- sée. (Van onze correspondent) HENGSTDIJK Aan een wildschiietin-g op twee wippen bij P. van Dijl" hebben 45 schutters deelgenomen. Op de eerste wip werd de hoge vogel afgeschoten door R. Herwegh uit Lamswaarie. De eerste zij vogel was voor H. van Water schoot uit Hengstdijk. De tweede zijvogel ging naar L, Pieters uit Klooster zande. Op de tweede wip werf de hoge vogel bemach tigd door R. van Guytenaere uit Vogelwaarde. De eerste zij vogel was voor A. van Geersum uit Koewacht, de tweede zijvogel ging naar A. Verhoeven uit Kloosterzande. Het grootste aantal kleine vo gels werf in de wacht ge sleept door P. van Dijk uit Hengstdijk met een totaal van zes stuks. De eerste kalkoen ging naar A. de B-akker uit Hengstdijk. De tweede was voor J. Wesepoel uit Groenen dijk. De eerste haas werd be machtigd door L. Vermue uit Zuiddorpe. De tweede ging naar P. van Dijk uit Hengst dijk. KLOOSTERZANDE Aan de zaterdagschieting op twee wippen van de sociëteit „de Batavieren" bij R. van Kruys- sen, hebben 40 schutters mee gedaan. Op de eerste wip werf de hoge vogel afgescho ten door E. de Maat uit Osse- nisse. De eerste zijvogel was voor Th. Cambeen uit Noord- straat. De tweede zijvogel ging naar F. van Kruyssen uit Kloosterzande. Op wip twee werf de hoge vogel bemach tigd door J Hoop uit Klooster zande. De eerste zijvogel was voor F. van Kruyssen uit Kloosterzande. De tweede ging naar R. Jonkhcym uit Kloos terzande. LAMSWAARDE -Aan de schieting op twee wippen bij R. Heyens deden 52 schutters mee. Op de eerste wip werd de hoge vogel afgeschoten door G. van Driesche uit Lamswaarde. De eerste zijvo gel was voor A. Verhoeven. De tweede ging naar F. Pie ters, beiden uit Kloosterzan de. Het grootste aantal kleine vogels werf bemachtigd door G. de Waal uit Lamswaarde met een totaal van vijf stuks. Op de tweede wip werf de hoge vogel in de wacht ge sleept door W. Strobbe uit Lamswaai' "e. De eerste zijvo- gel ging naar H. van Water schoot uit Hengstdijk. De tweede was voor A. de They uit Terhole, die tevens het grootste aantal kleine vogels bij elkaar schoot, 3 stuks. KLOOSTERZANDE Aan de zondagsschieting op twee wippen bij R. van Kruysen hebben 45 schutters deelgeno men. Op de eerste wip werf de hoge vogel afgeschoten door H. Hoop. De eerste zijvo gel was voor F. van Kruyssen. De tweede ging naar F. Kou- yzer, allen uit Kloosterzande Op de tweede wip werd de hoge vogel ln de wacht ge sleept door G. Pauwels. De eerste zijvogél, alsmede de tweede gingen naar L. de Frel beiden uit Kloosterzande. Het grootste aantal kleine vogels, zes stuks, werd bemachtigd door A. Tielem-am uit Klooster zande, die tevens een troost prijs kreeg,to weten een pijp- „Kindercrèches, hulp in de huishouding, psychologi sche begeleiding van de gehuwde werkende vrouw. Ik heb er allemaal geen weet van gehad en toch loop ik, weduwe met drie kinderen, al 18 jaar mee in het ar beidsproces". Aan het woord is mevrouw M. J. Visser- Babijn, sinds 18 jaar „koffie-toeverlaat" voor iedereen op de Provinciale Zeeuwse Griffie in Middelburg. Een vrouw, klein van stuk, die haar hele leven heeft moeten knokken om voqr haar kinderen een behoorlijke plaats op de maatschappijke ladder te bemachtigen, en die nu, na zoveel jaar, die strijd gaat ervaren als een slijtage slag. Daardoor is ze in de loop der tijden wel wat kwetsbaar geworden. bleek nu net ons hele vakan tiegeld te zijn. Nee, makke lijk hebben we het niet ge had. Een weduwvrouw hoort nergens bij". „Wij werden door niemand uitgenodigd zelfs niet door familie. Ja, ook voor mijn kinderen is dit een heel har de leerschool geweest. Maar II „Och", zegt ze„ ik heb veel plezier gehad in mijn leven, maar God, wat heb ik toch ook veel verdriet gehad. Want in nood, leer je pas echt je vrienden kennen en dan blijkt het maar al te vaak, dat je helemaal alleen staat. Ik was 44 jaar, toen mijn man in 1953 stierf", vertelt ze. „We hadden drie kinderen, een dochter van 9 twee zoons van 10 en 11 ja-ar. Financieel zaten we er be labberd voor, want met vijf entachtig gulden in de maand is er niet veel brood Op de plank. Daarom kwia-m het aanbod van bode W. Dooms, hij is momenteel hoofd van de hudshoudeEjke dienst van het provinciehuis, om voor de koffie te komen zorgen, al-s een lot uit de loterij. Het aanvangssalaris van 109 gulden betekende dan wel geen luxe maar het verlichtte onze situatie", ver telt mevrouw De Visser. Van dat salaris kon na tuurlijk geen oppas betaald wo-rden. Toch ging moeder iedere morgen om half negen de deu-r uit en kwam ze er om half zes weer in. „Ik heb zo vaak in de rats gezeten over m'n kinders", zegt ze. „Vooral a-Is het akelig weer was en met de vakanties, dan dacht ik wel .eens: Wat moet er -zo van hen terecht-. kamen? 2e hebben zichzelf groot moeten brengen en ik moet het ze nageven, dat ze dat geweldig gelukt is." Mijn dochter en de twee jongens waren zo handig m het huishouden, dat menig volwassene er jal-oers op kon zijn. M'n dochter gaf vainaf haar negende jaar alle woensdagmiddagen, samen met haar vriendinnen, de ka mer een grote beurt. Ja, ik kon natuurlijk niet op alle slakken zout leggen. In de vakantie deed ik de zaak ge woon een keertje over." „Eclit vakantie houden was er voor ons niet bij. Van het vakantiegeld kochten we de nodige dingen. O, ja, mijn dochter is toch eens een keer op vakantie geweest. Ze werd uitgenodigd door een vrien dinnetje, toen ze op het punt stonden de vertrekken, werd me door de vader van het meisje een „kleine" bijdrage in de kosten gevraagd zo'n vijfenzeventig gulden. Dat we hadden elkaar en we wa ren gezond. Ze zijn alle drie goed terecht gekomen en daar ben ik toch zo gelukkig om", zegt mevrouw de Vis ser. Na dit sombere vèrhaal stapt zfe over op haai- werk „Ik héb het altijd zo graag gedaan. Tn de tijd, dat ik begon, zat de Griffie nog op de Dam", vertelt ze „En in 1960 toen het nieu we provinciehuis geopend werd. mocht ik koffie -schen ken voor koningin Ju-ldan-a. Ik had me er keuri-g voor opgedoft. Ik voelde me wel wat zenuwachtig, want uit eindelijk krijgt je niet elke dag de koningin op de kof fie. Ineens komt de toenmali ge commissaris van de ko ningin jhr. mr. de Casem- broot n-aar voren en zegt te gen de koningin: „Dit is onze onvolprezen koffiejuffrouw. Ze komt van Biervliet en ze is een nazaat van Willem Beukelszoon." Ik had zoiets natuurlijk kunnen verwach ten van onze commissaris, want die man zat altijd vol grappen. Maar op dat mo ment stond ik toch wel even perplex." „Vooral in die eerste vijf tien jaar hadden we toch zo'n fijne sfeer op de griffie. We kenden elkaar allemaal. Ik was gewoon tot de inven taris gaan behoren. Maar de laatste tijd verandert er veel, 0 Voor de oplossing zie elders in deze rubriek. de mensen trouwens ook". Neëm nou b.v. het werk wat ik doe. Als er gevraagd werf: „Kan er clan en dan voor koffie gezorgd worden", dan zorgde Ik, dat die op dracht zonder meer uitge voerd werd. Want ik zeg maar zo: „Iedereen heeft zijn werk. De mensen op kantoor, de gedeputeerden en ook de commissaris. Iedereen pro beert zijn werk zo goed mo gelijk te doen en dan mag je ook van het kleinste radertje verwachten, dat ze zo ge smeerd mogelijk meedraaien. De dienstbaarheid aan de an der wordt naar mijn meni-n-g minder. En je kunt het ou derwets vinden, maar voor- mij betekent dat een onver teerbare zaak. Als iedereen in deze maatschappij zijn plaats wist, dan zou de hele zaak heel wat soepeler verlo pen." „Volgend jaar, als ik vijf enzestig wordt, dan stap ik er definitief uit. Het is aan een kant wel jammer, dat ik dan net mijn twintig jarig jubileum niet meer haal op de griffie." „Wat ik dan ga doen? Nou wat dacht je? Zalig op mijn lauweren rusten. Ik kan dan eindelijk eens op een door deweekse dag op bezoek gaan bij mijn kinderen. Ik ben ook vast van plan eens heerlijk met vakantie te gaan en uitgebreid te ga-an genieten van mijn nieuwe bejaardenflat, waar ik sinds mei vorig jaar in zit Mevrouw de Visser heeft in die 18 jaar maar heel weinig verstek moeten laten gaan. Een keer werf ze ge veld door een maagzweer en in mei van dit jaar voerde ze de eenakter op: „De gevallen vrouw van het provincie- hlis'Toen ging ze nl. voor het front van het college van gedeputeerde staten, met een bl-ad vol lege koppen tegen de vlakte. Da-t was dan ook de enige keer, dat mevrouw De Visser voor grote conster natie zorgde in dit eerbied waardige gebouw. Over an derhalf jaar zet ze definitief een streep onder de periode van haar leven, als werkende vrouw, die eigenlijk al begon toen ze 14 jaar oud, bij een jPJ'j 2" dienst lrad als meisje voor dag en nacht. 'WH efsap 'ot 'r-adurajip 6 bpj do tainajs -g 'sjnuj -sj[03[ 'i ueui .reu g traAoq durei[ g ';s.ioq do utoojS-ej; 'f 'aapuo .raiu.ieqos -g 'uuui uous "i 't-j-EKj junjjuoAoq q eindredactie bas augustijn Y

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 7