Hulster E.H.B.O. herdenkt zevende lustrum Opening van gemeenschaps centrum in Lamswaarde PITTIG DEBAT OVER ONDERWIJS Breshens 2 verlaat veld LEERZAME BIJEENKOMST OP 7 DECEMBER Stemadvies werkgroep Vredesweek WINTERSEIZOEN OPENT MET INTERESSANTE VOORDRACHT De Vossen bakken oliebollen Vergadering in Axel ga snél uw gratis kanskaart" halen er zijn kansen om een half miljoen gulden te winnen stad streek „De vier ambachten'" Axel Vlissingen OUDERAVOND IN KOEWACHT Graauw leuke kinderkleurwedstrijd met duizend fijne prijzen St.-Jansteen Hulst Hengstdijk Lamswaarde Op tijd Burgerlijke stand Dinsdag 21 november 1972 2 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De provin ciale werkgroep „Vredesweek" een interkerkelijk orgaan, heeft een oproep aan de kiezers ge daan, daarbij speciaal lettend op de jonge kiezers, om op 29 november niet alleen de stem' lokalen te bezoeken, maar daar bovendien selectief te stem- Vanuit haar eigen overtuiging stelt de werkgroep, dat er naast vele belangrijke zaken als rechtvaardige inkomstenverde ling, bescherming van het mi lieu, meer aandacht moet wor den gegeven aan de welzijns sectoren in onze samenleving. Daarbij moeten vooral priori teiten worden gesteld, die de Nederlandse politiek dienst baar maken aan een betere spreiding van de welvaart in de wereld, aan bestrijding van onrechtvaardige machtsstruc turen en aan een terugdringen van militaire macht en invloed. „Wij mogen onze keuze niet al leen laten bepalen door ons ei gen nationale belang. Het is een evangelische, ja menselijke opdracht om aan de 2 miljard ontrechte mensen in de wereld te denken!", aldus de werk groep. CVan onze correspondent) HULST Het wintersei zoen 1972-1973 van de oudheid kundige kring De Vier Am bachten werd geopend met een voordracht van prof. F, van Rummelen, die verbonden is aan de Rijks-Geologische Dienst, in hotel International te Hulst. Hij gaf een uiteenzetting over de wijze waarop wordt gewerkt bij het tot stand ko men van de nieuwe geologi sche kaart van Nederland. Bij het veldwerk worden allerlei methoden van boringen toege past, terwijl het aantal borin gen dat wordt verricht onder andere wordt bepaald door de meer of mindere belangrijk heid van bepaalde grondlagen op een bepaalde plaats- Prof Van Rummelen zette verder uiteen hoe men te werk gaat bij het bestuderen der grond monsters om hun samenstel ling en hun ouderdom te bepa len in de laboratoria, het pollen onderzo,ek het foraiminiferen onderzoek de toepassing der C 14-methode en het mineralo- gisch onderzoek. Tot slot besprak hij het vpr- werken der gegevens op kaar ten. Professor Van Rummelen benadrukte het praktische nut van deze vonm van bodemon derzoek, zonder welke bij voorbeeld de Delta-werken niet tot stand hadden kunnen komen. Een en ander werd met een film zeer goed geïl lustreerd. Als toespijs kreeg zijn zeer geboeid gehoor een filmpje over zijn visie over het vast stellen van het beste tracé voor de vaste oeververbinding van de Westerschelde. Op geo logische gronden gaf prof- Van Rummelen de voorkeur aan het tracé Baarland-Terneuzen. ook al kan hij zich met de thans genomen beslissing Kruiningen-Perkpolder wel verenigen. (Van een onzer verslaggevers) HULST Honderdvijfenveertig geregistreerde leden en ruim 200 jeugdleden. Dat heeft de Hulster ehbo-vereniging St.-Chris- toffel momenteel bereikt, na 35 jaar hard werken. Op 7 decem ber wordt dit lustrum gevierd met een speciale avond, die mis schien wel een feestelijk karakter zal hebben, maar waarbij het toch op de eerste plaats zal gaan om een medische zaak. Dokter W. Eysink uit Hulst zal op deze avond namelijk een uiteenzetting geven over de functie van de nieren en daarna komt de nierstichting met nierdyalise- Een 35-jarig bestaan van een ehbo-vereni ging is altijd het moment om even stil te blijven staan bij de ontwikkelingen. Voor een terugblik in het verleden voelt afdelingsvoorzitter J. Valckx evenwel niets, omdat hij van mening is, dat de aandacht van de ehbo op de eerste plaats op de toekomst gericht dient te zijn. Over de huidige gang van zaken binnen de Hulster vere niging zegt hij: „Och, elke vereniging heeft zijn ups en downs wel, maar zoals het nu gaat loopt het fantastisch. We hebben in de afgelopen 35 jaar nog nooit eerder zo' n hoog aantal jeugdleden bereikt". Ook over de voorzieningen, die men op materieel gebied heeft, hoeft de Hulster ehbo- vereniging niet te klagen, al dus de voorzitter, die er op wijst, dat de leden voor 5000 Intocht Sint Bij redelijk weer heeft St.-Nicolaas zater dagmiddag zijn intocht gedaan ia Axel. Om twee uur kwam hrj aam aan de Nieuwendijk. Voorafgegaan door de christe lijke fanfare Hosanna en bege leid dioorr de ponyclub De Kleppertjes maakte de Sint in een open koets een rondrit door het oostelijk stadsdeel, waarna hij om ongeveer drie uur op het stadhuis aankwam. Daar werd hij welkom gehe ten door burgemeester Van Dijke, die zijn blijdschap er over uitsprak, dat de Sint weer in Axel was gearriveerd. Tevens deed hij het verzoek aan de schoolkinderen om van alle cadeaus die ze op vijf december zullen krijgen er eér, af te staan voor de Aziati sche kinderen. Deze actie zal verder met de scholen worden geregeld. Vervolgens nam de Sint het woord. Hij dankte de burgemeester voor diens wel komstwoorden, doch zei ook een beetje bezorgd te zijn over de financiële toestand van de gemeente Axel. De Sint had gelezen over een te kort van f 800.000,- wat hem de haren te berge hadden doen rijzen. Hij adviseerde de burgemeester dan ook de ro zen de eerste jaren waf min der te laten bloeien. Als tege moetkoming in het grote te kort bood de Sint de burge meester vervolgens een zak met 800.000 florijnen aan, maar zo zei de Sint hij zou er nauwlettend op toezien dat er een goed en gedegen beleid mee werd gevoerd. Te vens zou hij graag zien dat er voor de kinderen van de r.-k. basisschool die gymlessen in het gymlokaal te Zuiddorpe ontvangen, een afdoende op lossing werd geereeerd. Voorts stelde de Sint de burgemeester voor om te ko men tot de bouw van een beursgebouw annex expohai. Hii bood reeds een miniatuur gebouw ter beoordeling aan. Na dit bezoek maakte de Sint een rondrit door het westelijk stadsdeel, die hij beëindigde lm het bejaardencentrum. Handwerken In het be- j aarden diens tencentr um Trefpunt wordt donderdag de traditionele bazaar gehouden. Naast de vele handwerken, die er te zien zijn, komen er ook verschillende attracties. De bazaar gaat donderdagmiddag om 14.00 uur open en er wordt gerekend op een grote belang' stelling. Ongeval Bij een bedrijfs ongeval in de containerhaven burg van een ladder waarop is de heer M.S.V. uit Middel hij stond te werken gevallen en met wervelbescha-Ugingen overgebracht naar het Gast huis te Middelburg. Het onge val ontstond bij een in aan bouw zijnde loods. De heer V stond op een ladder terwijl men iets verder bezig was mei het verhalen van een H-balk Deze balk raakte de ladder met het eerder genoemde ge volg. De werkzaamheden ge beurden bfj het Slavenburgs bouwbed jf. gulden aan materiaal tot hun beschikking hebben. Financieel staat de vereni ging er onder meer dank zij gemeentelijke subsidie en ei gen inititatieven niet beroerd voor. „Alleen voor het jeugd werk is de kas onderhand leeg en moet er naar een oplossing worden gezocht. In de loop van de jaren zijn er al meet problemen opgelost en zo zal dat met deze zaak ook weer wel gaan", zo meent de voor zitter Valckx, die blijk geeft van een optimistische kijk op de toekomst, ook al ontkent hij niet, dat het ehbo-werk er de laatste jaren niet bepaald eenvoudiger op is geworden. „De samenwerking met an dere verenigingen is in ieder geval goed", vertelt hij, „zo wordt onder meer intensief sa mengewerkt met Nieuw-Na men. Dat is trouwens een groot ideaal van me: een zo groot mogelijke samenwerking met behoud van zelfstandig heid." Over het lustrum: „Je kunt bij een lustrum wel terug gaan bladeren en ellenlange opsommingen geven van hoe het was en wie er voor de koffie zorgde en meer van dat soort dingen. Maar waarom zouden we? We moeten voor uitzien, want in de ehbo is stilstaan achteruitgaan. Alle krachten moeten worden ge bundeld om het doel te berei ken", zo vertelt hij- Wat de herdenkingavond betreft vindt de voorzitter het bijzon der belangrijk dat daarop aan dacht wordt besteed aan de nierdialyse, omdat op deze manier al 250 Nederlanders worden geholpen. Dat is een belangrijk gegeven, omdat hiermee straks naar het idee van de heer Valckx ook ehbo- ers worden geconfronteerd Hij verwacht overigens, dat er in de toekomst op ehbo-gebied wel het een en ander zal ver anderen. „De basis-kennis in de vorm van 12 lessen zal blijven bestaan, maar ik denk, dat men de zaak dan zal gaan opsplitsen in ehbo voor huis vrouwen, bouwvakkers, en chauffeurs" (ADVERTENTIE) De laatste voorbereidingen. Dat betekent dat er hard ge werkt moet worden. (Van een onzer verslaggevers) KOEWACHT Vanavond (dinsdag) vindt voor de ou ders van leerlingen van de 2e tot en met de 6e klas een ouderavond plaats in de R.K.- basisschool van Koewacht. De avond begint om 19.00 uur. De ouders kunnen ken nisnemen van het werk van hun kinderen en daarover van gedachten wisselen met de aanwezige leerkrachten. Op 4 december vindt een Sinterklaasmiddag plaats waarvoor alle kinderen, ook die van de kleuterschool, door Sinterklaas worden bezocht. NKV In het gemeen schapshuis in Graauw heeft de plaatselijke NKV-afdeLing een algemene ledenvergadering gehouden, waarop een be stuursverkiezing een van de voornaamste agendapunten was. Voor de bijeenkomst be stond een grote belangstelling. Aftredend waren voorzitter J. Buys en bestuurslid A. de Maat, die niet herkiesbaar wa ren. Na de verkiezing zag het nieuwe bestuur er als volgt uit: voorzitter J. Kamoen, se- cretari-penninigmeester R. Del- forge, bestuursleden P. Totte, P. Matliijssen, J. van Geer- truy, A. de Maat en P. de Caluwe met de vermelding, dat de heer De Caluwe zijn plaats beschikbaar stelde. Aanwezig was de districtsbe- stuurder G. Jacobs. Na afloop van de verkiezing werd er nog druk gediscussieerd over de vaste oeververbinding en het industriegebied. Op donderdag 23, vrijdag 24 en zaterdag 25 november krijgt u bij het passeren van de kassa van de Sparvvinkel een gratis „Kanskaart", waarmee u een heel lot in de Staatsloterij kunt winnen. Aan de „Kanskaart" zit een gratis kleurplaat voor de kinderen, waarmee 1.000 fijne prijzen te winnen zijn. „Kanskaart'en kleurplaat.moeten uiterlijk zaterdag 2 december bij uw Sparwinkelier worden ingeleverd. (Van een onzer verslaggevers) LAMSWAARDE. De commissaris van de koningin in de provincie Zeeland, mr. J. van Aartsen, opent morgenmiddag (woensdag) het gemeenschapscentrum van Lamswaarde. Bij die gelegenheid zullen er verschillende demonstraties worden ge geven. De officiële opening zal rond drie uur plaatshebben en behalve de commissaris zijn ook burgemeester mr. M. Somers, voorzitter F. van Laar van liet stichtingsbestuur en pastoor Kniipscheer aanwezig, Ze zullen allen het woord voe ren. Verschillende verenigin gen uit hetdorp laten, zich morgen van hun beste karnt 'zien. Voor de muzikale omlijs ting zorgt op de eerste plaats het plaatselijke muziekkorps en verder geven ook de jeugd leden, die nu een half jaar in opleiding zijn, een demonstra tie. Verder geven ook de 65 (Van een onzer verslaggevers) HULST —Alle oliebollen- liefhebbers in Hulst zullen de ze week weer volop aan hun trekken kunnen komen. De Hulsterse carnavalsvereniging „De Vossen" houdt morgen (woensdag) namelijk de tradi tionele oliebollendag. De lekkernijen zullen in het Vossenhol (de Koning van En geland) worden gebakken door „De Vossen" en hun da mes. Aan de verspreiding van deze versnaperingen wordt ex tra-cachet gegeven door de dansmariekes onder leiding van mevrouw Van Hoye. 's Morgens begint de actie. Er wordt dan verwoed gebakken om in de loop van de dag alle Hulster bedrijven van oliebol len te voorzien, terwijl het de bedoeling is dat men in de avonduren huis-aan-huis gaat- De service van de carnavals club gaat zelfs zo ver, dat Hukstenaren, die by 't avond eten oliebollen willen nutti gen, deze kunnen bestellen aan het Vossenhol of telefo nisch op 01140-2030. waarna ze keurig en op tijd. aldus de organisatoren, aan hujs be zorgd worden. De opbrengst komt ten goede aan de organi satie van het komende carna valsfeest voor zover dit Hulst betreft. plussers van het dorp acte de présence. De bejaardengym club zal eveneens staaltjes van eigen kunnen laten zien. De dagen na de ingebruikname zullen geheel in het kader staan van de opening, zodat het Lamswaarde de verdere week aan activiteiten niiet zal ontbreken. Donderdagmiddag wordt er in het niiieuwe ge bouw door het poppentheater „de Kriekeputte" uit Hulst een poppenkastvoorstelling ge geven voor alle lagere-school- leerlingen. Vrijdagavond om 19.00 uur krijgt de bevolking de gele genheid om het gemeenschaps centrum te bezichtigen en die zelfde avond wordt het met een al grondig ingewijd met een dansavond, waarvoor om 21.00 uur het startsein wordt gegeven. Overigens is er rond deze opening alle reden voor enig feestvertoon, omdat Lamswaarde een goede ge meenschappelijke voorziening als deze lange tijd heeft moe ten ontberen. Het voormalige patronaats gebouw was de laatste jaren eigenlijk alleen nog maar ge schikt om er carnaval in te vieren en dat heeft men in februari van dit jaar voor het laatst gedaan. Op aswoensdag kwamen de slopers en legden het oude gebouw binnen die kortst mogelijke tijd tegen de grond. De bouw van het nieu we centrum heeft wel iets meer tijd gevergd, maar alles is toch voorbeeldig gelopen. Kort na carnaval kon de eer ste steen worden gelegd en op dit moment staat het bant en klaar te wachten op de officië le opening door de commissa ris. Wedstrijd Het tweede elftal van de v.v. Steen heeft een lichtwedstrijd op eigen terrein gespeeld tegen het eer ste elftal van IJzendyke. Na dat de rust met een 1—1 stand was ingegaan toonden de spe lers van trainer Guust Voet zich na de rust de meerderen en wisten ze met een 7—2 uitslag een verdiende over winning te behalen- Verhuisd —De voetballer B. Lauret van de voetbalvere niging Vogelwaarde is ver- huisd naar St.-Jansteen. Hij heeft om deze reden over schrijving aangevraagd naar de v.v. Steen. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Het Axelse ge meenteraadslid P. Apers vindt het bedrag per leerling, dat het college van b. en w. het ko mende jaar in het lager onder- wy°s van deze gemeente wil stoppen te laag, maar het ge deelte, dat daarin bestemd is voor het gymonderwys te hoog. Van de voorgestelde vergoeding van 198,57 per leerling is ruim 40 gulden bestemd voor dat gymonderwys. Dit bedrag valt nogal uit de toon vergeleken met de lande- iyke norm, die voor ditzelfde gymonderwys op 15 tot 17 gul den staat. De hoge kosten voor wat Axel betreft worden vol gens de heer Apers veroorzaakt door de overdreven hoge on derhoudskosten van de gym nastieklokalen in de gemeente. Volgens de begroting zal aan een van die gymlokalen het komend jaar per week gemid' deld 5,5 uur aan onderhoud door gemeentewerken worden gespendeerd, maar dat dit in werkeiykheid ook zo zal zjjn. waagde de heer Apers biykens zyn betoog te betwyfelen. N» aftrek van de vergoeding van 40 gulden biyft er per leerling een bedrag van 158 gulden over en daarmee zit Axel vol gens de heer Apers weer be duidend beneden de geldende norm. Het raadslid heeft voor, zitter D. J. Oggel van de com missie voor culturele zaken, onderwijs en jeugdzaken gis teravond proberen te overtui gen van de nogal vreemde op bouw van dit bedrag, waarin de vergoeding voor administra tiekosten wordt berekend op 8 gulden per leerling. En dit was volgens de heer Apers weer erg aan de lage kant. Hij steldp voor om eens te berekenen wat een dpor een gemeenteambt® naar verrichtte administratie per uur kost. „Dan hoef ik nog maar een bedrag van 20 guiden per uur te rekenen en dan kom ik toch al een heel stuk hoger uit dan in de vergoedingen voor het lager onderwijs bere kende bedragen", aldus zyn betoog. Overigens had hy daar mee niet al te veel succes. De heer Oggel wees erop, dat de vergoeding is vastgesteld od grond van de wensen en eisen van het openbare onderwüs in Axel. Als de openbare school met Orgelconcert Op de radio is vandaag een orgelconcert te beluisteren van de Hulster or ganist Jo Ivens. Het wordt om tien over half twee uitgezon den door de Avro. Ivens speelt onder andere werken van Bach, Buxtehude en Coupe- rin. Topbiljarten De topbil- Jartolub ONA heeft in café Wentzler een vriendschappe lijke wedstrijd gespeeld tegen „Recht in het gat" uit Beve- ren-Waas (België). Dat de Hulstenaren de laat ste tijd goed spelen, blijkt wel uit de 182 overwinning die de mannen van Wentzler be haalden op deze Belgische ploeg. Kaarting Aan de NKV fcaarting in de zaal van café P van Dijk hebben 32 personen deelgenomen. Winnaa-rsronde: 1. J. Pauwels-J. Hermans, 2. Th. Hiel-J. Hermans. 3. C. de Kort-H. de Maat, 4. A. Baart- P. Pauwels, 5. P. Boeykens-P van Kerkhoven. Verliezersron de: 1. V. v.d. Berg-J. Maas, 2. P. van Assche-E. Hulshout- 3 F. van Deursen-P. de Kort. Biljarten Zaterdag en zondag 25 en 26 november zullen in zaal R. Heyens bil jartkampioenschappen derde klasse gehouden worden. (Van onze correspondent) BRESKENS De zondag middag ln Breskens gespeelde wedstrijd voor de res. 3e klasse D tussen Breskens 2 en Dosko 2 werd na tien minuten spelen in de tweede helft gestaakt bij een stand van 12 in het voordeel van Dosko omdat een van de spelers van Bres kens na de tegenparty voort durend te hebben beledigd door scheidsrechter J. Renooy uit Goes uit het veld gestuurd. Deze speler weigerde echter het veld te verlaten on scheidsrechter Renooy riep daarom de aanvoerder van Breskens bij zdch. Deze vertelde hem, dat als dt speler er uit moest het hele elftal van Breskens niet verder zou sne- len. En dit gebeurde- De on vriendely kheden be gonnen al, toen Dosko twee strafschoppen toegewezen kreeg en deze allebei wist te benutten. Breskens raakte hierdoor geïrriteerd met bo vengenoemd gevolg. Bij deze wedstrijd was HVV 24 2 het meest gebaat, daar de formatie van coach Bert van de Berg alleen aan de leiding staat, op de voet gevolgd door MOC 17 2 er Goes 2. Indien Dosko deze wedstrijd had gewonnen, zon deze ploeg HVV 24 tot op twee punten hebben genaderd. De uitslagen van de zondagmiddag gespeel de wedstrijden zien ef als volgt uit: Breskens 2 - Dosko 2 1—2 (gestaakt). Zeeland Sport 2 - Goes 2 13 Zeelandia 2 Terneuzen 3 10 dit bedrag kan rondkomen, dan moeten de andere hoofden het daar ook maar mee kunnen doen, zo meende de heer Og gel. De heer Apers wees hem erop, dat niet ovëral de ge volgde methodes gelyk zyn. Bezwaar had hy ook tegen een bedrag van slechts 200 gulden per jaar, dat beschikbaar is voor het in standhouden van schoolbibliotheken. Een drup pel op een gloeiende plaat, zo meende het raadslid, dat er van overtuigd was, dat voor dit bedragje geen schoolbiblio theek kan worden opgebouwd. Voorzitter Oggel wees er op zijn beurt op, dat dit by de openbare school blykbaar wel kon. De heer Apers heeft gis teravond gepleit voor een bre der overleg met alle betrokken scholen by de samenstelling van het bedrag per leerling. Ook met dit pleidooi had hy weinig succes. Een breder over leg behoort niet tot de moge- lykheden, aldus het gisteravond geleverde commentaar, waar mee het raadslid het overigens oneens was, omdat die moge- lykheden elders wel blyken te bestaan. „Er zyn alles by el kaar genoeg argumenten om te zeggen: er zit iets scheef met die onderwysvergoeding", aldus Apers, die met die opvatting in de commissie wel alleen bleek te staan. Hy stelde een gesprek tussen gemeente en betrokken hoofden voor om er op die ma nier achter te komen „wat ds werkelyke noden zyn". Ook dit voorstel werd niet gehono reerd. Voorzitter D. J. Oggel bs- diende zich dankbaar van een opvatting, zoals staatssecretaris Schelfhout van Onderwys die vorige week in Zeeuwseh- Vlaanderen heeft gedemon streerd: „Op financieel gebied groeien ook voor het onderwys de bomen niet tot in de hemel Er is een plafond". In de commissie voor de ge- meentefinanciën, die na die van onderwijs volgde, was het M. L. M. IJsebaert die de aandacht op zich vestigde. Hij weigerde hardnekkig aan de discussie deel te nemen uit woede over het feit, dat de overige com missieleden al aan de behande ling van agendapunt vyf bezig waren op het tydstip dat de vergadering volgens de agenda eigenlijk pas had moeten be ginnen. Hij was wel op tyd, maar kwam daardoor toch te laat om aan het eerste deel van het gesprek deel te nemen en daarover stak hy zyn ontstem ming niet onder stoelen of banken. BOSCHKAPELLE Ondertrouwd: E. Vink en A. Polderman CLINGE Ondertrouwd: J. Seghers en C. Samen, R. de Moor en A. Baart. Overleden: C. van Schepen dom, echtgenote van C. de Moor. R. Boogaert, echtgenoot van S. v.d. Berghe ,A. Colman echtgenote van J. Merckx. HEIKANT Geboren: Ilse dochter van P. van Dorsselaer-Praet. H--T cT Geboren: Jean-Paul, zoon van M. Eggermont en A. An- ci «en. Ondertrouwd: A- Antheunis er Verwey. K' >0 TFUZ -DE Geboren: Ingrid dochter van P Ver wij meren en H. Ver schuren. Robert zoon van K. Wentzler en L. d'Hont. Jurgen zoon van J. Buysrogge en J. dr Kind. Ondertrouwd: L. de Bruyn en A Buys uit Koewacht. M. Verscliueren en P. der Wedu we. E. van Goethem en P. de Schepper uit Lamswaarde. ""IEWACHT GeboremEmery zoon can A. Sn"-Van Antwerpen. Pascal zoon van J. Swagemakers- Baeeke Ondertrouwd: H. Maenhout en Y. de Schepper uit Haas donk in België. M. van Wasse- berghe en V. de Vilder uit Hoofdplaat.. Overleden: Ph. de Block. .•IEL n-N'EN Ondertrouwd: F. v.d. Hey- den en M- Scheele uit Hulst. P. van Acker en M. Kegels uit Koewacht OSSENISSE Ondertrouwd: R. Warrens en C van den Berge uit Hans- weert.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 2