Massa gemeenteraadsleden geeft er de brui aan Stankfabriek" moet stoppen met produktie WERKGEVERS WEIGEREN AKKOORD TE TEKENEN Vindaag Kruidendokter: ik heb die man niet neergeslagen Zeeland weet geen raad met verboden landbouwgif JEUGDBENDE OPGEROLD IN TERNEUZEN Z.-LIMBURG: 10% HELEMAAL ACHTER BISSCHOP GIJSEN Donderdag extra spoedberaad in Kamer over prijzen krenterig! Pachman moet blijven 0<t* bakmon/cfiQp Gemeente Geertruidenberg gelast: ONTSLAG 04 MAN dinsdag 21 november 1972 Niet opnieuw Vergiftiging kren?J?s°o~' 9oea 9e~ .fbeterlijk Geen depots voor restanten Niet groot Directeur- Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)—79 20 Abonnementsprijs m.i.v. l-7-'72: 18,80 per kwartaal; 6,36 per maand. Losse nummers 20 cent. Gironummer 1114111 t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda VRIJE ZEEUW 26e Jaargang Nr. 9013 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handeli- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adre» bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot vjn. 11 uur. Voor het maandagnummer: vrijdag tot vun. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van ohj» parlementair» redactie) DEN HAAG Een kleine steekproef bij drie grote gemeenten en de elf provinciale hoofd steden heeft uitgewezen, dat de veertien betrok ken gemeenteraden in twee jaar tijd niet min der dan 113 raadsleden hebben zien vertrekken. merendeels omdat de werkzaamheden veel te zwaar en te tijdrovend waren. Dat blijkt uit een gesprek met ir. Merkx, burgemeester van Breda, in het weekblad van de Vereniging van Neder landse Gemeenten. Sinds het optreden van de nieuwe gemeen teraden in september 1970 legden bijvoorbeeld in Zwolle al 15 van de 35 gemeenteraadsleden (43 procent) hun functie neer, in Rotterdam 16 van de 45 (of 36 pro cent), in Middelburg 6 van de 23 (of 26 pro cent), in Amsterdam en Den Haag elk 11 van de 45 (of 24 procent), in Eindhoven 9 van de 39 (of 23 procent), etc. In Den Bosch, waar de nieuwe raad pas in april 1971 in functie trad, zijn intussen al 6 van de 37 raadsleden of 16 procent weer afgetreden. Het meest standvastig schij nen de raadsleden te zijn in Maastricht: daar legde sinds september 1970 slechts een van de 39 raadsleden zijn func tie neer. Het weekblad van de VNG constateert: „De 11.733 raadsleden in Ne derland raken langza merhand in de positie van een bedreigde min derheid. Het raadslid maatschap blijkt steeds meer een tijdrovende, slecht betaalde en snel slijtende bijbaan te zijn". Er is nog een schrale troost: voor elke „afvloeier" komt wel een ander in de plaats, want de kandidatenlijs ten van 1970 zijn nog niet helemaal uitgeput. De vereniging van Ne derlandse Gemeenten wil nu met hulp van de minister van Binnen landse Zaken een lande lijk onderzoek gaan in stellen naar de positie van de raadsleden. Daar bij zal ook de honore ring van de raadsleden en de „bewerktuiging" van de raadsfracties aan de orde komen. De Tsjechoslowaakse schaak- grootmeester Ludek Pachman, die gisteren naar West-Duits- land zou gaan om van daar la ter door te reizen naar Neder land, heeft zijn land niet mogen verlaten. Hij kreeg, hoewel in het bezit van een uitreisvisum, geen toestemming de grens te overschrijden wegens naar hem werd meegedeeld „in West-Duitsland in verband met zijn aankomst op touw gezette provocaties". Vóór 28 november mag hij nu het land niet uit. Pachman, hierboven op ar chieffoto keerde nadat hij bij ie grens was tegengehouden, terug naar zijn woning in Praag dié hij al volledig ont ruimd had. Pachman, die met zijn vrouw en zijn moeder Tsjechoslowakije per auto wilde verlaten, was in mei voor onder meer staats- «ijandige activiteit tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Wegens zijn slechte gezond heidstoestand en de lange duur van het voorarrest werd hij echter in vrijheid gesteld. HEERLEN (ANP) Tien procent van de Zuidlimburgse be volking blijkt het helemaal eens te zijn met het beleid van de Roermondse bisschop dr. J. Gijsen. 27 procent is het gedeeltelijk eens en gedeeltelijk oneens. 19 procent keurt het beleid hele. maal af, 15 procent kan of wil geen mening geven. 29 procent is niet geïnteresseerd. Dit concludeert het Heerlense Instituut voor Research en Mar keting uit een op eigen initiaitef gehouden enquête onder ruim 1500 in Zuid-Limburg wonende personen van 13 jaar en oudej. Het onderzoek maakt deel uit van een aantal algemene enquê tes van het researchinstituut uit Heerlen over belangrijke kwes ties in Zuid-Limburg. Opvallend is dat omstreeks 45 procent van de niet-katholieke Zuidlimburgers een mening heeft over het beleid van mgr. Gijsen. Van deze groep keurt slechts 18 procent het beleid van de Roer mondse bisschop af, tegenover 28 procent bij de katholieke onder vraagden. Bijna driekwart van de Zuidlimburgse katholieken wees een absoluut leergezag van de kerk af. 80 procent vindt dat een ker kelijke ambtsdrager allereerst zorg moet dragen voor de concrete noden van de medemens. (Van een onzer verslaggevers) GEERTRUIDENBERG - De chemische fabriek Transicol in Geertruidenberg heeft van de gemeente opdracht gekre gen de produktie tijdelijk t» stoppen. Deze zal weer aange past moeten worden r.an de bepalingen van de hinderwet vergunning. Zoals bekend heeft Transicol de laatste we. (ADVERTENTIE) ken bij herhaling een vreselij ke stankoverlast veroorzaakt in Geertruidenberg, die aanlei ding vormde tot tal van klach ten bij de inwoners. Transicol heeft vergunning afvalwater van de fabriek te lozen in de rivier De Donge. Het is echter meermalen ge beurd, dat, met het water, ook stinkende harsoliën werden afgevoerd. Deze harsoliën mo- gen echter niet in de Donge worden geloosd, aldus de ge meente Geertruidenberg. Naar wij van de zijde van de gemeente Geertruidenberg vernamen, zou Transicol om een betere afscheiding van water en olie te verkrijgen minder loog in het productie proces zijn gaan gebruiken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG-De kans op vrijwillige matiging in loon- en prijsstijgingen vol gend jaar is opnieuw kleiner geworden, zo meent politiek Den Haag. Van de ge plande ondertekening van het centraal akkoord tussen werkgevers en werkne mers hierover komt morgen in ieder geval niets. Praktisch gelijktijdig speelden zich gisternamiddag de drie volgende ontwikkelingen af De twee werkgevers-organisaties (Verbond van Nederlandse Ondernemingen en het Nederlands Christelijk Werkgevers verbond) en de organisaties van Ondernemers in het Mid den- en Kleinbedrijf, zullen het centraal akkoord woensdag niet ondertekenen, zonder dat wijzigingen in dat akkoord zullen worden aangebracht. Daarover zal woensdagmorgen met de werknemers moeten worden gepraat. De drie vakcentranles daarentegen besloten gisteren wél het centraal akkoord te ondertekenen. De verbondsraad van het NVV besloot daartoe, nadat de rebellerende Industriebond van het NVV het verzet tegen de overeenkomst met de werk gevers en de regering, opgaf. De drie linkse oppositie-partijen in het parlement, PvdA, D'66 en de PPR krijgen hun zin. De Tweede Kamer zal aan staande donderdag in een extra spoedzitting bijeen komen om over de prijspolitiek van het kabinet Biesheuvel te spre ken. Volgens oppositieleider Den Uyl is de eind vorige week door de regering Biesheuvel afgekondigde prijs-calcuiatie beschikking niet voldoende om een dam op te werpen tegen de te verwachten prijsgolf. Er moet volgens de oppositie leider een absoluut maximum aan de prijsstijgingen worden gesteld via een algemene prijsstop. De drie partijen zullen de Tweede aKmer daarover een uitspraak vragen. NW, In dezelfde zin lieten De prijscalculatie-beschik- king heeft volgens werkgevers voorzitters Bakkenist en Van Boven het centraal akkoord doorkruist. De regering is daar- wee welbewust van de vrije loon- en prijspolitiek afgestapt. Aangezien het centraal ak koord juist op die vrije politiek was gebaseerd, moeten er wij zigingen in worden aange bracht. Daarover willen de werkgevers morgen praten met de vakbonden. De jongste prijsmaatregel, aldus de werkgevers, wijkt op minstens 3 hoofdpunten af van het akkoord, o.a. de ingangsda tum. De prijsmaatregel is nl. met terugwerkende kracht op 15 augustus j.l. genomen. Vol gens de werkgevers heeft mi nister Langman nog geen be wijzen aangevoerd aan onver antwoorde prijsverhogingen en door werkgevers en mid denstand. Morgen bren gen de werkgevers de vakbe weging tevens onder de aan dacht, dat zij ook plotseling kunnen worden verrast met een loonmaatregel, aldus voor zitter Van Boven van het NCW (Christelijke werkgevers). Bak kenist: „Er wordt demagogie bedreven". Waarnemend voorzitter Arie de Boon van het NW liet gis teravond doorschemeren dat hij er geen bezwaar tegen heeft, dat er woensdag opnieuw over de inhoud van het centraal ak koord zal worden gesproken. Die vergadering was toch al uit geschreven. Volgens hem zal de prijsparagraaf in het centraal akkoord door de maatregel van de regering moeten worden aangepast. Dat zal echter geen wezenlijke veranderingen van het akkoord mogen inhouden. Het gesprek kan niet helemaal opnieuw beginnen. „Wij zijn klaar om te tekenen", aldus het zin van NKV woordvoerders CNV zich uit. De vakcentrales hebben een nota met wensen opgesteld, waarover direct na de verkie zingen met de nieuwe regering zal worden gesproken. De open- breek-clausule, de eis van Arie Groenevelt, de voorzitter van de Industriebond van het NVV, is verdwenen. Het bleek juri disch onmogelijk die clausule in de collectieve arbeidsovereen komsten te verwerken. Daar mee verdwijnt de angel uit het centraal akkoord. Want de CAO's zullen nu tussentijds niet meer mogen worden gewij zigd. STAD EN STREEK Terneuzenaar: jonge belofte voor gastrono men. Pagina 3. Spoor blijft: opluchting in Zeeuwsch-Vlaanderen. Pagina 5. FINANCIëN EN ECONOMIE Japanse markt ligt braak voor Nederlandse onder nemer; Pagina 15. BINNEN- EN BUITENLAND Chocoladeletterbreuk. Pagina 9. Inkomensverdeling toets steen voor stembus keuze. Pagina 10. SPORT Michels verlangt niet terug naar Nederlandse ploeg. Pagina 11. Q Gisteren is in Nunspeet de NVV verbondsraadsvergadering gehouden. V.l.n.r. zien we hier voorzitter A. Groenevelt van de Industriebond, voorzitter A. Buijs van de Bouwbond en tweede voorzitter A. de Boon, voor de aanvang van de verga dering, waarop later besloten werd tot ondertekening van het centraal akkoord. ROME (DPA) In het af gelopen weekeinde zijn 365 van de ongeveer 4.000 inwoners van het Zuiditaliaanse dorp Limba- di wegens vergiftigingsver schijnselen behandeld. De oorzaak is vermoedelijk verontreinig drinkwater. ROTTERDAM (ANP) Het technisch bureau J. H. Goud in Rotterdam gaat van het vier honderd man tellend personeel 64 mensen ontslaan. De vakor ganisaties zijn ingelicht en stemmen hiermee in. (ADVERTENTIES) -.Grw °o, O? Grn ?ewelde rQ on °zijnen zijn n/rol'^ 9evulde <23 «5f?Od 9oed genoeg. ^ef^terl'J^ dwars- Qet>akken bums' DORA VAN DE VEN voor Uw Suède- en Nappakleding Eindstraat 14 Breda (Van een onzer verslaggevers) VESSEM. „Ik ben geen misdager. Pers en televisie hebben mij en m'n gezin de af gelopen jaren compleet gek ge maakt. Ik heb spijt van het gebeurde. Was dat niet zo ge weest dan had ik al lang in het buitenland gezeten. Ik heb daar alle kans toe gehad". Dit verklaarde gisteren krui dendokter Willem van de Moosdijk tijdens de voortge zette zoekactie in de bossen van Vessem naar het geld, dat hij en zijn broer Frans hebben buitgemaakt tijdens de over val op de chef van het grens wisselkantoor te Eindhoven. De kruidendokter ontkende te genover een verslaggever van Televizier dat hij de -chef van heit Grenswisselkantoor heeft neergeslagen. „Daar ben ik de mens niet naar", aldus Van de Moosdijk. De kruidendokter zei bereid te zijn volledige medewerking te willen verlenen bij het zoe_- ken naar de her en der ver stopte buit. Tot nu toe is echter slechts een betrekkelijk ge ring deel teruggevonden. De zoekactie van gisteren leverde niets op. De politie heeft gisteren pas toegegeven dat tijdens het weekend, zoals wij gisteren berichtten, ongeveer honderd duizend gulden is teruggevon den. Deze vondst bestond uit 465.000 Belgische franken, 2100 Engelse ponden, 100 Ameri kaanse dollars, 26.000 Frans franken, 25.000 Oostenrijkse shil lingen, 10.000 Spaanse peseta's, 7500 Deense, 7500 Noorse en 1500 mar- 8000 Zweedse kronen, Finse en 20 Oostduitse ken, 5000 Tsjechische kronen en 15.000 Marokkaanse dir- hams. De Eindhovense familie Van Vugt, die de kruidendokter een nacht onderdak verleende, vóór hij op aanwijzing van de familie Van Vugt kon worden aangehouden, heeft nog eens 20.000 gulden van de buit bij de politie gedeponeerd. Eerder had de familie Van Vugt de politie 80.000 gulden, die Van de Moosdijk bij haar had ach tergelaten, aan de politie over handigd. De 20.000 gulden werden gevonden in een sloop op zolder, waar Willem van de Moosdijk heeft geslapen. In totaal is nu ongeveer een kwart miljoen van de totale buit van één en een kwart miljoen gulden teruggevonden. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG-GOES - Er wordt naarstig gezocht naar een oplossing van het „restan ten-probleem", waarmee land en tuinbouw in Zeeland kam pen, nu een aantal bestrij dingsmiddelen niet meer mag worden gebruikt, maar even min in voorraad mag worden gehouden. Het gaat in hoofd zaak om de middelen, die gechloreerde koolwaterstoffen bevatten (b.v. DDT) en mid delen. die uit kwikverbindin gen bestaan. Op tal van land- en tuin bouwbedrijven zijn naar wordt aangenomen nog on gebruikte resten van de ver boden vergiften aanwezig. Wegwerpen is strafbaar en be waren is wettelijk niet toege staan. De leverancier neemt de vergiften niet terug en er zijn in Zeeland geen depots, waar men de restanten, die bijzon der milieugevaarlijk zijn. kan inleveren. Volgens de heer Beijen, re gionaal inspecteur voor de Hv- giëne in het Milieu in Zee land. wordt er al jaren over het probleem nagedacht: „Een pasklare oplossing is er nog niet", zegt hij. „Het probleem van de restanten beperkt zich overigens niet tot verboden be strijdingsmiddelen. Ook de resten van vergiften die de boeren na het seizoen over houden, moeten ergens od een centrale en veilige plaats ver zameld kunnen worden en vervolgens afdoende vernie tigd- Wij blijven zoeken naar een complete oplossing, maar helaas is die nog niet in zicht!" De bestrijdingsmiddelen- deskundigen van het Consu lentschap voor Land- en Tuin bouw te Goes hebben de in druk, dat de hoeveelheid res tanten verboden spuitmidde- len in Zeeland niet groot is. „De boeren wisten lang van tevoren, dat een aantal midde len op de zwarte lijst zou komen. De fabrikanten van de bewuste middelen hebben de produktie ervan al lang gele den gestopt, zodat ook de han delsvoorraden minimaal zijn geworden. Het gaat echter om gevaarlijke, persistente vergif ten. Zelfs voor kleine restan ten moet dan ook een veilige oplossing gevonden worden", zegt men op het Consulent schap- (Van onze correspondent) TERNEUZEN Met de ar restatie van zes 17-jari-e Ter- neuzenaren, L.v.L., J.I., F. de R., H. ten H., W. ten H en D. K.) plus twee 12-jarigen heeft de Terneuzense gemeentepoli tie een reeks van 14 inbraken en vier insluipingen, waarbij een totaalbedrag van zeshon derd gulden en om. een hoe veelheid levensmiddelen wer den gestolen, tot een oplossina gebracht. De zaak begon te rollen toen vorige week dinsdagavond in het gymnastieklokaal van de hervormde school twee onbe voegden werden ontdekt, die later bleken L. van L en J. I tezijn geweest. Bij het ver hoor van Van L. kwam een me daille tweede prijs Z.L.M. te voorschijn, waarvan hij be weerde deze te hebben gevon den, maar toen de volgende dag aangifte werd gedaan van een inbraaik in de nieuwe huishoudschool, kon hij zijn eerste bewering niet meer landhaven. Vijf van de zes verdachten F de R. bleek er maar zijdelings bij betrokken te zijn werden voor de offi cier van justitie te Middelburg voorgeleid. Uit het verloop van het onderzoek is wel ge bleken dat L. van L. de hoofd schuldige vande bende is. Van de 14 thans bekende inbraken zijn er 5 in de le vensschool gepleegd, 1 in de huishoudschool, 1 in de Zonne- school, 1 in de M.T.S., 1 in de magazijnen van Mabi aam de Industrieweg, 2 in de her vormde kerk te Hoek, 1 in een benzinestation te Sluiskil en 2 in een grossierderij aan de Kerkhoflaam te Terneuzen. D twee 12-jarigen pleegden vier insluipingen en werden door de kinderpolitie verhoord- Na enige tijd te hebben vastgeze ten zijn zij weer vrijgelaten. DORA VAN DE VEN voor al Uw bontwerk Eindsfraat 14 Breda

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1