Belgische pers: „Nederlands elftal ontgoochelend zwak" Micheis: „Niet terug naar Nederland" gft- - EXCELSIOR- WILSKRACHT KAMPIOEN katholieke volkspartij lijst 2 frans andriessen ais gpifiisf» schenken wit..na nw de slijter! in 12 verschillende Pentagon en fiscus boos op Smith VERGELIJK sport redelijkheid Vis houdt fit Dinsdag 21 november 1972 11 0 Raymond. Goethals: „Duit sers veel beter dan Nederlan ders". BRUSSEL (ANP) De Belgische sportpers was maandag eensgezind: „Het Nederlands elftal speelde zondag tegen België ont goochelend zwak". Over hun eigen witte duivels waren de Belgische bladen zonder uit zondering zeer tevreden. „Dwarslat redde bang en on kennelijk Oranje", was de tendens eau de meeste kran tekoppen. In Het Nieuwsblad schreef Joris Jacobs dat deze derby, die zo gevoelsgeladen was als de spannendste uit de gouden jaren uijjtig, geken merkt werd doordat precies het tegenovergestelde ge beurde van wat men had verwacht. „Het elftal van Oranje ving de wedstrijd aan met de klaarblijkelijke be doeling de weg naar de eindfase van het wereld kampioenschap reeds in de heenmatch te forceren. Maar wat werd het resultaat: de beroemde stuwende schakel spelers Van Hanegem en Neeskens zijn in de tweede spelehelft steeds verder in de achterhoede teruggedron gen. Zij hadden blijkbaar de allesoverheersende wens een gelijkspel uit de brand te slepen. Nederland wilde nochtansde overwinning. Dat bleek dadelijk uit de positieve samenstelling vrv het elftal, icaariii zonder voorbehoud de voorkeur was gegeven aan het aanvallend talent". Het Volk onderstreepte dat België na het machtsvertoon tegen Nederland de hoop op een reis naar het wereldkam- pioenschapstoernooi niet be hoeft op te geven. „Volgend jaar gaan wij zonder schroom naar Rotterdam en daar. in die vreselijke kuip, kan nog van alles gebeuren. Desnoods stuurt Goethals zijn spelers nu eens als een tcozakkenregiment in volle charge op de Nederlanders". Het Volk vindt overigens dat men voor de tioeede wed strijd tussen beide teams be ter een lid van de Veilig heidsraad als scheidsrechter kan nemen. .Het is immers onverantwoord dat spelers, die fortuinen krijgen om verfijnd te voetballen, zo vlug naar de noodrem grij pen. Aan de rust waren al 23 fouten gefloten, toaaruan tien tegen de Belgen". Het Laatste Nieuws ver baasde zich er over dat de Bel gische internationals, die er in de competitie niet veel van terecht brengen, als bij toverslag in het nationale elftal hun normale vorm be reikten. In deze krant wordt ook Raymond Goethals aan het woord gelaten: „We speelden tegen Nederland op dezelfde grasmat als tegen Duitsland. Maar wat een ver schil. Duitsland steekt met kop en schouders boven de Nederlanders uit. De leerlin gen van Schön hebben ons doen hollen en u>e hadden het bestendig moeilijk om in de match te blijven. Tegen Ne derland heb ik niets daarvan gezien." Volgens Les Sports Icon België niet winnen om dat het met teveel angst be gon. „De witte duivels speel den deze wedstrijd niet zo zeer in het teken, van het wereldkampioenschap als wel met de dwanggedachte dat ze door de Hollanders niet mochten worden bela chelijk gemaakt". La Libre Belgïque tenslot te schreef dat België een goede kans heeft om de wed strijd in Rotterdam met suc ces te volbrengen. „Het Oran jeteam heeft zijn piek be reikt in de wedstrijd tegen de Noren. Tegen dat peil zullen ze in de toekomst nog slechts bij uitzondering hun nen acteren. Het zou ons geenszins verbazen dat, wan neer het uur van de laatste wedstrijd heeft geslagen, er van het gr,ote Nederlandse team niet veel meer over blijft"-.... Wim van Hanegem! Steeds verder terug. NEW YORK (ANP) De Amerikaanse tennisser Stan Smith, Wimbledon. kampioeii 1972, heeft zich de toorn op de hals ge haald van het Pentagon en de fiscus. Het gaat om 250.000 dollar (ruim 750.000 gulden), die de lange Californiër de laat ste twee jaar met tennis sen heeft verdiend. Smith is militair (soldij: 346 dollar per maand) en is verplicht al zijn verdien sten, na aftrek van onkos ten, te storten'in een Da- vis-cupfonds. Welnu de kas van dit fonds is leeg. Donald Dell, de advo caat van Smith, heeft ver. klaard dat zijn cliënt op een speciale bankreke ning geld ter bestrijding van Amerikaanse Davis- cupkosten heeft gestort ongeveer 50.000 dollar. „De rest van de 250.000 dollar is opgegaan aan reis- en verblijfkosten", aldus Dell. Of de fiscus deze uitleg aanvaardt is niet bekend. EX-AJAX- TRAINER LOSSER (Van onze speciale verslaggever) BARCELONA Als Rinus Micheis uit zijn zilver grijze Mercedes stapt, wordt hij ogenblikkelijk om geven door Spaanse jongetjes die om een handteke ning bedelen. „Zij zijn overal hetzelfde", zegt Micheis en voldoet aan de wensen. Micheis, gebruind uiter lijk, gekleed in leren jack en beige coltrui, is duidelijk veranderd. Hij ziet er goed uit, misschien een paar kilo lichter dan in zijn Amsterdamse tijd. Micheis oogt jonger dan zijn 44 jaar, Die uiterlijke verande ring is echter niet de meest opvallende. Paco, de schoenpoetser had het ook al gezegd: „Mietsjels mu- cho simpatico". Inderdaad, Rinus Micheis is onher kenbaar. De man die jarenlang in Nederland voor nors en stug"doorging, bestaat niet meer. (ADVERTENTIE) Micheis is, misschien wél door de invloed van het Spaanse temperament, losser geworden. Hij praat veel en zegt ook wat. de vrouw deed de deur een eindje open. „zo", zei ze, ,„u wilt zeker ook mijn stem hebben, vertel maar: wat hebt u te bieden." „het spijt me", zei ik. „ik kom uw stem niet kopen. in mijn politiek is geen plaats voor koeien met gouden horens, wensen hebben wij genoeg, maar niet alles kan tegelijk, dat zou ons land naar een bankroet leiden. we moeten ons steeds af vragen: wat móet er ge beuren. maar ook: Wat kan er gebeuren. een gulden kun je maar een keer uitgeven, daarom: geen luxe beloften, die je toch niet waar kunt maken, een poli tiek van veilige vooruitgang. meer heb ik u niet te bieden.' „klinkt niet onredelijk „u hoort nog wel van me. op de 29e". Dat was vroeger wel anders. „De sfinx" van Ajax joeg des tijds vaak de hele Nederlandse sportpers tegen zich in het har nas, door na wedstrijden geen commentaar te geven of niets zeggende opmerkingen te ma ken. „Jullie hebben de wedstrijd toch zelf gezien. Moet ik soms dat verslag schrijven?" Toen Rinus Micheis het vo rig jaar bij Barcelona begon, was zijn aparte en onbegrijpe lijke stijl nog niet veranderd. Hij wilde niet praten met de Spaanse journalisten en hij wilde al helemaal geen kritiek op zijn manier van trainen. Dat namen de Spanjaarden van zelfsprekend niet. En toen het zo slecht ging met Barce lona werd Micheis kapotge- schreven. „Daar had-ie zelf om gevraagd. Micheis wilde zich gewoon niet aanpassen. Hij wilde de zaak forceren en zijn eigen weg gaan. Die kritiek toen was ten dele gerechtvaar digd", zeggen insiders in de Spaanse voetbalwereld. Maar die kritiek verstomde toen Micheis een maand geleden met de sportpers rond de tafel ging zitten. Men praatte de zaken uit en vroeg begrip voor eikaars standpunt. Micheis ging nog verder en vroeg het vertrouwen van de pers en van de supporters. „Geef me tien wedstrijden de kans. Daarna praten we ver der". Micheis kreeg die kans en greep hem met beide han den aan. Het resultaat: Barce lona gaat aan de Leiding. In de rijke, maar ook dure stad Bar celona, bewoont Rinus Micheis met echtgenote Wil zijn gro te steun in die voorbije moei lijke tijden een luxe appar tement op de eerste verdieping met een riante tuin. Huurprijs: 1500 gulden per maand. In Nederland is men ervan overtuigd, dat Micheis bij Bar celona kapitalen verdient? Micheis: „Dat ligt er maar aan. Wat verstaat men in Ne derland onder kapitalen?". Insiders in Barcelona weten te vertellen, dat „el trenador Holandes" een salaris heeft van tegen de 200.000 gulden netto. Daarbij komt nog dat men in Spanje zo goed als geen be lasting betaalt. Het contract van Micheis loopt na dit seizoen af. Is hij van plan bij te tekenen, of keert hij naar Nederland terug? Micheis: „Dat hangt natuur lijk ook van de club af. In 0 Micheis van wie wordt verondersteld dat hij in Barcelona kapitalen verdient. ieder geval heeft Barcelona op my een optie van een jaar. In maart wordt er beslist of men mij voor nog een seizoen con tracteert. Nee, het ligt niet in mijn bedoeling naar Nederland terug te keren. Ja, ik heb ge lezen, dat zowel Happel bij Feyenoord als ook Kovacs bij Ajax misschien weggaan. Maar je kunt er zo weinig van zeg gen. Morgen lees je misschien dat ze allebei toch weer voor een paar jaar getekend heb ben". Meneer Micheis, toen u bij Ajax vertrok, deed u het om dat u het avontuur zocht. Dat zijn uw eigen woorden. Wa» het ook een avontuur? Micheis: „Het was en is nog steeds een avontuur. Je zegt het zo gemakkelijk: Ik ga naar het buitenland. Maar het valt zo tegen. In je werk en in ie privéleven. Ik weet, dat ik niet de gemakkelijkste ervaring ge kozen heb. Natuurlijk, elke club heeft zijn problemen. Maar ik kan me voorstellen, dat de keuze ook gemakkelij ker had kunnen zijn. En wat die problemen betreft: als die er niet waren in de voetbal sport, dan zou het voetbal dood ziin". Kunt u een vergelijking ma ken tussen de Spaanse en de Nederlandse voetballer? Micheis: „Een vergelijk is 'n moelijke zaak. Vooral om dat DE Spaanse voetballer niet bestaat. In het noorden in Bil bao en San Sebastian, lijken de voetballers in hun stijl meer op de Nederlandse collega's dan de voetballers in het zui den van Spanje. In Zuid-Span- je zijn de spelers technisch uit stekend. In het noorden voet ballen z,e rechtlijniger, zonder franje. Barcelona ligt er pre cies tussenin. Onze voetballers hebben dus van beide stijlen iets. Over het algemeen geno men, zijn de Spaanse voetbal lers qau techniek beter dan de Nederlandse. Maar het voetbal hier is niet doelmatig en dat is het in Nederland wel. De Span jaard voetbalt om te voetbal len. Het resultaat komt op de tweede plaats. Omdat zij zo balverliefd zijn, is het voetbal hier ook veel langzamer dan in Nederland. Er zit veel min der tempo in. Een ander pro bleem is het maken van doel punten. Dat kunnen ze niet. Zij zijn te speels, niet koelbloe dig genoeg. Zij missen als het waren een killersmentaliteit. Hoge uitslagen zul je hier daar om in de competitie nooit te genkomen. Op tactisch gebied ligt Spanie bij Nederland ver achter. Die achterstand be draagt jaren". Is er ook een verschil in ka rakter, in mentaliteit? Micheis: „Ongetwijfeld. Een jonge voetballer in Spanje heeft meer jaren nodig om te rijpen dan de jeugdige Nederlander Hier beginnen ze pas op hun 22ste te voetballen. In Neder land met 18 of 19. Ofschoon die rijpheid bij de Spanjaard later ligt, verdient hij eerder en be duidend meer, dan de gewone Nederlandse voetballer. Kijk, en dat is gevaarlijk, want de Spanjaard is o zo gauw ge neigd zich in weelde te baden. En dan komen er ernstige te kortkomingen aan de bak. Daar om is een systematische op bouw hier zo noodzakelijk. Een speler rijpt slechts in wed strijden. Daarom moet hij vaak kunnen spelen. We spelen hier zo'n 50 tot 60 wedstrijden per jaar. Kun je nagaan wat er van een voetballer geëist wordt. Maar voetballen kunnen zjj. Ze spelen hier geweldig mooi voetbal, voor het oog dan. Met een geweldige techniek en de balbehandeling is oogstrelend, zoals we dat noemen". Bent u veranderd tegenover enkele jaren geleden? Micheis: „Ja, ik dacht van wel. Dat is een van de positieve dingen, die dank zij de sfeer hier, de moeilijkheden en de tegenwerking in het begin is veroorzaakt. Wat dat betreft is het Spaanse avontuur dus geslaagd. Maar nogmaals, het was geen gemakkelijke weg. Weet je wat zo erg is? Die Spanjaarden missen elk gevoel voor humor U hebt natuurlijk gehoord wat Nico Rijnders is overko men? Micheis: „Ja dat is een heel trieste zaak. Ik vind het ook een onbegrijpelijke affaire. Toen Rijnders bjj Ajax onder mij trainde en speelde heb ik nooit iets gemerkt van duize lingen of daarmee samenhan gende factoren. Inderdaad is hij tijdens die cupfinale op Wembley uitgevallen. Dat zal dan wel de oorzaak zijn ge weest waarom hij vervangen wilde worden. We hebben er toen in dat hele spektakel geen aandacht aan besteed". (ADVERTENTIE) (Van onze gymnastiekmede- werkerl OSS In de Maasland Sporthal in Oss heeft de Oos- terhoutse vereniging Excelsi- or-Wilskracht de nationale verenigingskampioenschap pen dames van de Nederland se Katholieke Gymnastiek Bond gewonnen. De Ooster- houtse formatie, met in haar midden de succesvolle FICEP- turnsters Marian Heeren en José Braat, veroverde bijna 6 punten meer dan de naaste con current KVD uit het Limburg se Bleyerheide. Er bestond voor de wedstrij den een grote belangstelling. Maar liefst 32 verenigingen haidden in de 5 categorieën ingeschreven. Bij de meisjes was de vereniging VIOS uit Castricum weer zeer succes vol. VIOS prolongeerde - de ti tel, die het vorig ja-ar verover de. Het Bredase Si-nt-Liduina werd in dit sterke deelne mersveld zeer goede derde en bleef daarmee ruimschoots voor op de meisjesptoeg van de Oosterhoutse vereniging Excelsior-Wilskracht, welke ploeg nog la-ng niet d-i-e a-llure heeft als het team dat bij de dames eerste werd. In de beide jongerenca-tego- ri-eën was de vereniging Tova- d-o uit Heemskerk veruit de sterkste. Zowel bij de adspi- ranten als bij de junioren ver overde Tornado het kampioen schap. Bij de heren was het het eerste team van Kunst en Kracht uit Tilburg dat de titel van verleden jaar met succes verdedigde. De uitslagen: Meisjes: 1 VI OS, Castricum, 201,70; 2 Een dracht, Kerkrade, 180,85; 3 St. L/i'duina. Breda 163.20. 4 Ex celsior Wilskracht, Oosterhout 156.20. Dames: 1 Excelsior Wils kracht, Oosterhout 156.25; 2 KDV, Bleyerheide 150-65; 3 SSS, Beverwijk 140.95. Jomigens-adspiranten: 1 To- vado. Heemskerk 220.25: 2 DKV, Bleyerheide 210,20; 3 Kunst en Kracht, Waalwijk 207.60. Jongens Junioren: 1 Tovado, Heemskerk 256-15. 2 Kunst en Kracht, Tilburg 253.50; 3 Olympi-a Schinveld 252.90. Heren: 1 Kunst en Kracht, Tilburg 196.70; 2 Eendracht Kerkrade 188.30; 3 Tova-do Heemskerk 173.00. INZELL (ANP) De Westduitse schaatrsenrijders bond (DEG) wil dat ook bij recordpogingen de tijden elek tronisch worden waargeno men. Een onderzoek tijdens het Europese kampioenschap voor dames 1972 in Inzeil heeft ■aangetoond dat met de hand gestopte tijden ongeveer 0,2 seconden „beter" zijn dan elektronisch waargenomen prestaties. (ADVERTENTIES) boerderijdrop fNI9||A|l katjesdrop dubbelzoutedrop vlllCIIWII knoopjesdrop griotten - valutadrop - komeetdrop - jujubes - salmiak pastilles honingdrop - bruine beertjes - milottes U bóft als u vanvis houdt Viscotelet op zh Zwitsers (4 personen) J Bestrijk 4 visfilets van 200 g met ansjovis- I boteren leg ze in beboterde vuurvaste schaal. Op elke filet een lepel Parmezaanse kaas. Leg rondom 4 gehalveerde, met reepjes kaas belegde, tomaten. Schotel in niet te hete oven zachtjes gaar stoven. Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis en Visprodukten, Wassenaarseweg 20, Den Haag_

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 11