De Rooms Katholieke Partij Nederland en de Zonde Fundamenteel verschil tussen V.V.D.-D.S. '70 en „de rest" over herverdeling inkomens nederland waarheen? CHV Ex-hoofd van zedenpolitie Lyon gepakt „KID COLTS.. Naar prestatie Groei FRANSE MINISTER SCHUMANN WORDT VERVANGEN TILANUS Botsingen lussen studenten en politic binnenland buitenland Niet nodig Rechte spoor Geen intrekking van liuurliberalisalie NEWSWEEK NIET ARMER In Griekenland d ebetaslbare aftershave after shave 4,05 Dinsdag 21 november 1972 10 TNE zondagmiddag hangt U traag en mistig over het Rotterdamse stations plein. In de bovenzaaltjes van ca fé-restaurant Engels in het Groothandelsgebouw worden de lampen ontstoken als om kwart voor drie de eerste hoopvolle aanhangers van de Hoornse leraar Klaas Beuker (48) en zijn Rooms Katholie ke Partij Nederland binnen komen. Het is spoedig duidelijk dat rijpere leeftijd aanzienlijk oververtegenwoordigd is. Ou dere mannen, op wier ge zicht de Roomse blijdschap sinds lang verdronken is door Utrechtse frustratie. Vrouwen in groepjes, aange lokt door Beukers kruistocht tegen de zonde. Zo'n honderdvijftig zijn het er, als een maasstedelijke propagandist van de partij de voorzitter inleidt. Het fluis teren verstomt, de blikken verschuiven van de abstracte plastiekjes aan de wand naar het spreekgestoelte. Meneer Beukers, zegt de grijze propagandist, kan zijn eigen woordje wed doen, en het ligt allerminst in zijn be doeling de partijvoorzitter de pas af te snijden. Hij doet er niettemin enkele pogingen toe, tot de Hoornse leraar, in grijs pak, gestreept overhemd en bijna frivole noppendas duidelijk maakt dat het zo wei mooi geweest is. De RKPN, deelt Beuker mee is een bréde partij, die op al le facetten van het leven eer- uitgewerkte visie heeft. Er loopt een lichte rimpeling van onbehagen door het ge hoor. Want hei kristalhel der dat men daar niet voor gekomen is. Beuker voelt het fijn aan, want die hele maat schappijvisie verdwijnt in de mist om plaats te maken voor Dat Waar Het Om Gaat: net bestrijden van de Zonde. Na een paar minuten valt bel woord pornografie, onmiddel lijk gevolgd door de abortus Klaas Beuker, zegt Klaas Beuker, zou veel liever zijn verdere zijn verdere dagen gesleten hebben achter de lessenaar in Hoom, maai- het kan niet langer. Want terwijl hij graag Nederlands en ge schiedenis doceert komt het verderf aan alle kanten de school binnen. Via de maat schappijleer, waaronder alle viezigheid ressorteert die men zich maar kan voorstel len. De zaal zit nu recht, men knikt enthousiast, het eerste applaus klatert Qp. De ge zichten krijgen op commando de wist-iik-het-met frons al> de partijvoorzitter met stem verheffing meedeelt dat men van de bisschoppen geen en kele steun hoeft te verwach ten, dat de échte katholieken het staatkundig moeten doen", en dat de verworden KVP wel over d,-> biug moet somen als de RKPN met ze- ren tot negen mensen op het Binnenhof opmarcheert Klaas Beuker weet hoe hij zijn mensen moet bereiken. Met gevoel („Een oude pries ter komt naar me toe, hij zegt: ik heb mijn gouden, priesterjubileum 'niet met vreugde kunnen vieren, maar nu U er bent heb ik weer vreugde, ook al kan ik niet op de nieuwe partij stemmen op 29 november, want ik heb kanker, ik zal het niet meer beleven") met tirades tegen de seksuele uitwassen, en met het steeds weer benadrukken van het feit dat iedereen con spireert orn de RKPN de pu bliciteit te onthouden waar zij recht op heeft. De partijvoorzitter zwaait met een Duits kranteknipsel („Der Welt, zegt hij tot vier maai toe, maar goed. hij geeft tenslotte Néderlands) waarin moet staan dat Ne derland aan de vooravond staat van een omwenteling door toedoen van de RKPN. De zaal schokt van het grim mige plezier, als Beuker ver telt dat een Haarlemse pas toor gedreigd heeft „een knokploeg te sturen om onze propagandisten van het trot toir te knuppelen", en roep „schande" als direct daarop de mededeling volgt dat er wél materiaal van de PvdA achterin de kerken ligt. Secretaris Jan Leechburch Auwers (49) uit Voorburg doet er nog een schepje bo venop. Hij legt uit dat de re geringscrisis helemaal niet nodig is geweest, maar door de voorzienigheid veroor zaakt is om de RKPN in de gelegenheid te stellen -'n te grijpen in de verrotte samen leving. De Limburgse Tine Cuypers, die verzuimd heeft de krachten van haar Nieuwe Roomse Partij met de eerste te bundelen wordt even christelijk in de hoek gezet: „U hebt kunnen lezen dat zelfs d'r man bij d'r weggelo pen is. We kunnen alleen maar voor haar bidden." In de pauze groept men bij een. Een kleindochter van m'n zuster", zegt een oudere da me, „daar heeft de leraar te gen gezegd dat het verkeerd is dat ze thuis met z'n zeve nen zijn." ..Tsjjj", zeggen de - omstan ders. „Ik ken een lerares", zegt een ik in het tweed zittende vrouw, „dat is zo'n 'moderne, die vertelt iedereen dat het zo goed is om met de hele familie onder de douche te gaan. Ja, tegelijk. Nou, ik ken zo'n familie, daar het Jantje van 5 het heeft gepro beerd met Fietje van vier, en nou kunnen ze hun hele le ven naar de psychiater lo pen. „Tschjsj" zeggen de omstan ders. Na de pauze dreigt het even uit de hand te lopen, want er komen zowaar een paar we reldse vragen. Wat meneer Beuker vindt van de huurivberalisatie, waarvan vooral bejaarden de dupe worden. De partijvoorzitter zoekt on middellijk het rechte spoor op „Ach meneer, wat zal ik U zeggen. Het begint bij abor tus provocatus en het ein digt met het intrekken van de AOW op zeventigjarige leeftijd, ais begrijpt wat ik bedoel." Da vragensteller wekt niet die indruk. Een mevrouw sitaat op «n verklaart dat men eerst het Rijk Gods dient op te zoe ken, en dat al het overige zal worden toegeworpen. Er volgt een ovatie. N og een moedige is er over. „Meneer Beuker", zegt ze. ..daar ben ik het helemaal mee eens, wat die mevrouw zegt, maar als ik propaganda maak willen de mensen we ten of de partij rechts of links is. Wat moet ik dan zeggen?" „De partij", zegt Beuker, „is rooms katholiek." „Dus rechts", roept iemand uit de zaal. „Dus rechts", zegt Klaas Beuker. Secretaris Auwers rept zich naa- de microfoon, zegt snel: „En Junks." Het is tijdvoor de sluiting, de hoed voor de geldelijke bijdragen, de ölanco kaartjes. Een vrouw schiet op me af. „En nou een flink lang stuk je" eist ze. ik belool het. Buiten ligt mistig Rotterdam vredig de zondagavond in te gaan. Het ziet er eigenlijk helemaal niet zo zonnig uit. BOET KOKKE (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, november Over twee weken gaat Ne derland weer naar de stem bus. En hoewel zich deze keer minder partijen in de verkiezingsslag storten, is de politieke verwarring en onduidelijkheid groter dan ooit. Volgens een enquête van het NIPO komt dat vooral, omdat de politieke leiders er niet in slagen hun bedoelingen aan de kiezer duidelijk te maken. Men kan die onwetendheid enerzijds wijten aan een gebrek aan belangstelling bij de kiezer zelf, ander zijds is de politieke malaise ook een gevolg van het vaak „ongeloofwaardige" optreden van de politici. Er is eigenlijk geen enkele politieke leider in geslaagd de kiezer duidelijk te ma ken, waarom hij 29 no vember naar de stembus moet. Dat verwijt kan men vooral die partijen maken, die het eerste kabinet- Biesheuvel hebben ge steund: de drie christelijke partijen en de liberale VVD met in het kielzog de „semi - sociaal - democrati sche" DS '70. De meeste lijsttrekkers doen uitspra ken die er op wijzen, dat er na 29 november weer eenzelfde coalitie zal wor den gevormd. Wel schui ven zij de schuld in de schoenen van DS '70, dat immers de breuk in het kabinet veroorzaakte onder het mom dat door middel van belastingverlaging een inkomensbeleid gevoerd zou kunnen worden ter bestrijding van de inflatie. Dat verwijt kan men ech ter ook de linkse partijlei ders maken Men heeft de mond vol over een „nieuw beleid" en over een structu rele hervorming van de maatschappij, maar wat dat concreet voor de kiezer in houdt, blijft meestal achter wege. „Ons program kost veel geld", zeggen bijvoor beeld socialisten heel open hartig Maar wat het nu de kiezer- precies kost en welke structurele hervormingen er moeten komen, komt onvol doende uit de verf. De bewo genheid met het werkende deel van de bevolking is er wel maar met bewogenheid alleen komt men er niet. Uit die vage program-op stelling van de partijen zijn drie hoofdlijnen te destille ren: de partijen die vinden, dat er rechtvaardige inko mensverhoudingen in Neder land bestaan, en zeggen dat de huidige situatie in de toe komst enigszins aangepast zal moeten worden, partijen die de huidige verdeling van inkomens aan kritiek onder werpen en partijen die een totale omwenteling op dat terrein propageren. VVD en DS'70 vinden de huidige welvaartsverdeüng nog niet zo slecht. Beide par tijen erkennen, dat er nog wat zwakke groepen in de samenleving zijn en dat de overheid daar wat aan be hoort te doen. Voor de rest moet de overheid de loon- en inkomensstijgingen sterk aan banden leggen en de „belo ning naar prestatie" is het politieke credo van beide partijen. De ,WD wijst een inko mensoverdracht via lonen en belastingen van de hand. Als er van inkomensoverdracht sprake zou moeten zijn als liberaal offer voor de sa menwerking met de christe lijke partijen bijvoorbeeld dan mag dat alleen maar via de sociale verzekeringen. DS '70 is genuanceerder. „Tien procent van de Neder landse bevolking heeft te weinig, tien procent te veel en de rest heeft genoeg" heeft oud-minister Drees jr. onlangs gezegd. De inkomens overdracht moet volgens DS '70 beperkt blijven tot de twintig procent die het goed of slecht hebben. Voor de rest van de werkende bevolking is een straf loonbeleid noodzake lijk. Aanhangers van de stelling dat de huidige inkomenssitu atie voor kritiek vatbaar is, maar die niet verder willen gaan dan een aanpassing vindt men vooral bij de drie christelijke partijen. Wat niet wil zeggen dat er bin nen die partijen geen men sen zijn, die fundamentele wijzigingen in de inkomens structuur nodig viniden. Die zijn er namelijk genoeg, met name in de KVP. In het urgentieprogram der confes sionelen lezen we „De inko mens- en vermogensverhou dingen in ons land zijn ook thans nog voor ernstige kri tiek vatbaar. Het gehele overheidsbeleid zal in de ko mende kabinetsperiode ge richt moeten zijn op het ver krijgen van een meer recht vaardiger inkomens- en ver mogensverhouding". Deze principiële stellingneming wordt echter niet verder uit gewerkt. Dat brengt ons bij links. „De fundamentele ongelijk heid in inkomen en bezit moet worden teruggedron gen", lezen we in het reg eer - program van de progressieve drie. „Deze ongelijkheid drukt zi.in stempel op de ont plooi i n gsmogel ij kheden van met name de zwakkeren in de samenleving. Het zijn im mers de mensen met hoge inkomens en grote vermo gens. die hun kinderen naar betere scholen sturen en ze in betere huizen laat wonen. Doorbreking van deze funda mentele ongelijkheid door middel van een inkomensbe leid ia voorwaarde voor het welslagen van een nieuw be leid". Als voorwaarde voor het doorbreken vian die ongelijk heid is voor PvdA, D'66 en PPR een fundamentele de mocratisering van ons onder wijsstelsel nodig. De problemen komen echter als men concrete maatregelen moet noemen om die fundamentele onge lijkheid te bestrijden. Want hoe men het ook keert of wendt dat kan alleen bij een algehele omzetting van onze maatschappelijke structuur en dan valt onherroepelijk het woord kapitalisme. De aanwezigheid van D'66 in het linkse kamp heeft er voor gezorgd, dat de socialisten heel voorzichtig izijin gewor den met kreten als „bestrij ding van het kapitalisme" en „uitbuiting door kapitalis ten". In het regeer-program van de progressieve drie wordt met geen woord ge rept over de vervanging van om de ongelijkheid in inko mens via de verdeling van die groei weg te werken. Men zal dan aangewezen zijn op „aanpassingsmaatre gelen" in de sfeer van de sociale verzekeringen en de belastingen. Binnen de PvdA en D'66 zijn de ideeën over de economische groei het verst ontwikkeld. Beide par tijen kunnen zich in grote lijnen verenigen met de be vindingen van de Club van Rome. Een nadere uitwer king ontbreekt echter in hun regeer-program. Tenslotte de vraag, wat er tot nu toe op het terrein van de inkomstenverdeling is gepresteerd". Heel wat! In 1953 bedroeg het loon- en steuninkomen tien miljard gulden, dit jaar komt het on geveer op zeventig miljard gulden. Het overige inkomen bedroeg in '53 ruim zes mil jard gulden, dit jaar komt het op ongeveer zestien mil jard. Vrij vertaald: het loon- en steuninkomen werd in twintig jaar zevenmaal zo groot, het overige inkomen nog geen drie keer: een dui delijk inkomensoverdracht. In procenten: in '53 be droeg de arbeidsinkomenquo- te 70,7 procent van het natio naal inkomen, ddt jaar wordt dat bijna 80 procent. ons Kapiia.üuscne bestel door een „socialistisch-collec- tief" bestel. Het enige dat in die richting wijst is de wens, dat er meer experimenten moeten komen met het sys teem van arbeiders-zelfbe stuur. Een duidelijke voor keur spreekt het program echter niet uit. Een belangrijke factor bij de inkomenspolitiek is de economische groei. WD en DS '70 wensen een economi sche groei om zo, zeggen ze, de nodige financiële midde len te verkrijgen voor bij voorbeeld de bestrijding van de milieuvervuiling. De drie christelijke partijen hebben zich voor een deel laten overtuigen door mensen als Pen, Mansholt, Böttcher en Tinbergen, die zeggen, dat een onbeperkte economische groei fataal kan zijn, niet alleen voor de grondstoffen- voorziening maar ook uit mi lieu-hygiënische overwegin gen. Een zekere afremming van die economische groei zal in de toekomst noodzake lijk zijn. Als men dat stand- pun-, eenmaal ingenomen heeft, dan komen er tegelij kertijd moeilijkheden met de inkomensverdeling. Immers, hoe geringer de economische groei, hoe kleiner de kans Het vaak gehoorde verwijt van met name de ultra-link se kringen, dat er niets aan de inkomensverhoudingen is gedaan, snijdt dus geen hout. Men kan alleen discussiëren over de vraag of het genoeg is geweest. Economische des kundigen zullen antwoorden, binnen ons bestaande econo mische bestel wel. Nog meer inkomensoverdracht zal lei den tot een drastische ver mindering van de winsten, in casu de imvesteringsgeneigd- heid bij het bedrijfsleven. Dus meer werkeloosheid. En dat is een grote bedreiging, niet alleen voor de economie in zijn totaliteit, maar juist ook voor een rechtvaardiger verdeling van het inkomen. In feite blijven binnen het bestaande stelsel slechts „aanpassingsmaatregelen" mogelijk. En wat dat betreft verdienen de drie christelij ke partijen een „pluim": on der hun bewind is immers het spaarloon ingevoerd, het schijvenitarief in de loon- en inkomstenbelasting, verho ging van de belastingvrije voet, optrekking van het mi nimumloon en verhoging van de AOW-AWW Men kan twisten over de vraag of dat genoeg is geweest, echter niet over hun bereidheid „iets aan de inkomensver houdingen te doen". PIETER-JAN DEKKERS 5? 0 Een plaatje, dat in de tijd van de grote kindervriend Sinter klaas te denken geeft. Deze „soldaat" van het Cambodjaanse leger, klaar voor actie langs de Hoofdweg nr. 4, telt niet meer dan negen jaar. Er dienen meer van dergelijke kleine ventjes, in het Cambodjaanse leger: htan bijnaam is „Kid Colts (ADVERTENTIE) DEN HAAG (ANP) De tegen de huurliberalisatie aan gevoerde argumenten vormen geen aanleiding tot intrekking van deze maatregel. Minister-president Biesheuvel, minister van Volkshuisvesting ad interim, heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld. In antwoord op vragen van het PSP-kamerlid Van der Spek wijst de minister er op, dat er slechts weinig brieven zijn ont vangen met bezwaren tegen de ingevoerde huurliberalisatie NEW YORK (AFP) Pre sident Pompidou is van plan Maurice Schumann als minis ter van buitenlandse zaken te vervangen, zo weet het Ameri kaanse tijdschrift „Newsweek" te melden. De reden van deze vervan ging zou zijn „de duidelijke vijandigheid" van de Franse bewindsman jegens de Verenig de Staten. Volgens het blad zou het hoofd van de Ameri kaanse afvaardiging naar het vredesoverleg over Vietnam in Parijs, William Porter, tegen over de Franse autoriteiten te kennen hebben gegeven, dat de Amerikaanse regering „geen vertrouwen meer heeft in Schumann". (ADVERTENTIE) 6 KLAAS BEUKER (Van onze correspondent) PARIJS Het voormalige hoofd van de zedenpolitie in Lyon, commissaris Louis Tonnot, is nabij Nemours aange houden wegens de rol die hij in het prostitutieschandaal in Lyon gespeeld heeft. Tonhot was inmiddels bfe- noemd tot commissaris in Rou- baix en hem wordt ten laste ge legd in Lyon al te nauwe be trekkingen met zekere kringen onderhouden te hebben. Hij zou met name een soort tarief ingevoerd hebben, dat soute neurs verplichtte hem zekere bedragen te betalen voor het exploiteren van bepaalde „zo genaamde" nachtclubs en het werken van prostituees op ze kere gedeelten van de openba re weg. Hij is officieel aan geklaagd wegens hulpverle ning aan hotelkoppelarij. In tussen gaat in Lyon het proces voort tegen de andere beklaag de in de aangelegenheid waar. onder een andere politiecom missaris Simonin genaamd. De affaire van. de kwestie waarbij het hoofd van de gerechtelijke politie een voormalig Gaullis tisch kamerlid (althans zijde lings) een hoofdcommissaris en een aantal mindere functio narissen betrokken zijn is als zodanig betrekkelijk banaal. De beschuldigden en verdach ten hebben hun oigen dicht ge daan voor hetgeen zich in een aantal -van de zogenaamde nachtclubs privé-gelegenheden en hotels in en rond Lyon af speelde. Uiteraard werden zij daar niet armer van en van het een kwam het ander en een aantal van de heren trok tenslotte geenszins te verwaarlozen bij verdiensten uit hun begrijpen de en tolerante houding Enke len zijn zover gegaan dat zij zich min of meer rechtstreeks met de uitbating van de prosti tutie en andere winstgevende maar illegale zaken bezig gin gen houden. Het interessante van de affaire is dat zij aan het daglicht gekomen is. Het is vanzelfsprekend bij dit soo# zaken nimmer de bedoeling maar in Lyon meende men juist door de hoge protectie te gen dit soort verrassingen ge- vrijwaard te zijn. Het traditio nele hiërarchische politieappa raat waarvan enkele elemen ten „ingeschakeld" waren leek waarborgen tpgen dat soort ongelukjes te bieden. Maar do betrokken dames en heren hadden buiten de waard gere kend i.e. buiten de nieuwe ge neratie politiemannen en magi straten die sedert enige jaren in actieve dienst zijn en die aan de hiërarchische basis po sities innemen die het instegen van onderzoeken en het aan hangig maken van gerechte lijke vervolging bijzonder goed mogelijk maken. De tra ditionele solidariteit onder po litiemannen (die zeker niet ge generaliseerd mag worden) bleek in Lyon opeens, te falen Er waren lieden die zich niet aan de spelregels hielden en die ook toen de superprefect van de streek Rhone-Alpes Max Moulins in een nogal lichtvaardige verklaring zijn politie probeerde te dekken mét bewijzen aankwamen. Max Moulins is naar iets tame lijks obscuurs overgeplaatst, het gaullistische kamerlid E- douaid Charret is door zijn partij in de steek gelaten en de commissarissen Jaivilley, Simo nin, Tonnot en een aantal an deren, onaanraakbaar en on aantastbaar tot de spelbrekers optraden, zijn gebleken niets meer en minder te zijn ge weest dan leaders van een ben de. Tijdens een studentenbeto ging in Athene is het gisteren tot heftige botsingen gekomen tussen studenten en politie. De betoging hield verband met de studentenverkiezingen, die maandag voor het eerst sinds de staatsgreep van 1967 in Griekenland worden gehou den voor de besturen van stu dentenverenigingen aan de universiteiten van Athene, Sa- loniki en Iannina. Tot dusver werden deze besturen door do autoriteiten aangewezen. Deze benoemde bestuursle den houden nu toezicht op de verkiezingen en vrijwel ner gens zijn buitenlanders toege laten voor controle op het ver loop van de verkiezingen, wat bij een deel van de studenten nogal kwaad bloed heeft gezet. (ADVERTENTIE) Verkwikkend, huidstrrlcnd, met dc langdurige Cedar-Wood- Ïeur die zo (lig aanspreekt, flacon 98 cc met duppcr reuze flacon 205 cc met fahr.: Christopher Collins, London Imp.: McdicalN.V., VHerlogenbosch A,

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 10