RUSSEN VRAGEN AMNESTIE Groenevelt krijgt steun Verandering in emigratiewetten Russische Joden PROGRESSIEVE DRIE PRESENTEREN DEEL ALTERNATIEF KABINET Kikkert (CHU) weer naar vakbeweging GESTRANDE CHINEES TREKPLEISTER Kerk heeft taak bij „bevrijding" werknemers Enka-Glanzstoff werft 150 buitenlanders BEEN AANGEZET CHlI-KRITIïK OP WD-CAMPAGNE Blijetijds Gereedschap binnenland buitenland INDUSTRIEBOND NW Mr. Langemeijer ombudsman Incompleet Adviseurs „Tweede elftal" DISCUSSIE OP „MARKTDAG VAN DE ARBEID" IN WAALWIJK Den Uyl wil meer bevoegdheden ondernemings raden NW W.-Brabant roept op tot pro gressief stemmen Partijraad KVP 2 december bijeen Maandag 20 november 1972 5 MOSKOU (AP) Meer dan 50 vooraanstaande leden van de Russische beweging voor de burgerrechten onder wie de cellist Mutislav Rostropo- yi1u vu natuurkundlse Andrej Sacharov en de historicus Roy Medvedjev hebben een beroep gedaan op de autoriteiten om alle politieke gevangenen amnestie te verlenen en de doodstraf af te schaffen. Zij deden hun oproep in twee brieven die op 13 september werden over handigd aan de Operste Sovjet, het Russische parlement. Afschriften van de twee brieven kwamen pas zaterdag j.l. in handen van westerse correspon denten m de Russische hoofdstad. „De vrijheid van geloofsovertuiging, van het woord en van de verdediging van eigen inzichten is het onvervreemdbare recht van een ieder", zo werd in de oproep tot verlening van amnestie voor de politieke gevangenen gezegd. Ir\ de tweede brief werd gevraagd de doodstraf af te schaffen omdat deze in strijd is met de heersende morele overtuigingen en niet langer gerecht vaardigd wordt door algemene maatschappelijke overwegingen De bekendmaking van de oproepen is kennelijk bedoeld om samen te val len met de 50ste verjaardag van de vijftien Sovjetrepublieken, die volgende maand officieel gevierd zal worden. Sommige waarnemers in de Russische hoofdstad wezen er op dat bij dergelijke feestelijke gebeurtenissen de auto riteiten dikwijls eerder bereid zijn tot maatregelen als het verlenen van am nestie aan politieke gevangenen. j rï? yeerste kriëf werd opgeroepen tot vrijlating van „al diegenen die ver oordeeld zijn om redenen die direct of indirect verband houden met hun op vattingen In het bijzonder werden genoemd de mensen die veroordeeld zijn van de artikelen in de Russische strafwet die betrekking hebben op „Anti-Sovjet -activiteit en „belastering van de Sovjetstaat" Ook werd in deze brief opgeroepen tot vrijlating van diegenen die veroor deeld zijn in verband met hun geloofsovertuiging en wegens pogingen uit de merkt16 v^uc^ten, hetgeen in Rusland als hoogverraad wordt aange- Met de laatste catgeorie werden waarschijnlijk ook de joden bedoeld die veroordeeld zijn in verband met een poging om in juni 1970 een vliegtuig op de luchthaven van Leningrad te kapen. DEN HAAG De kandidaten voor het progressief kabinet van P.v.d.A., D'66 en P.P.R.: met zittende van links naar rechts: mej. Goudsmit, Gruyters, mevr. Rood-De BoerDen Uyl, Van Mierlo, mevr. Vorrink, v. d. Stoel. Staande v.l. n.r. de heren De Goede, Röling, Duysenberg, Schafer, Pronk, Van DamOele en Van Huiten. De leden van dit kabinet presenteerden zich zaterdagmiddag in de handelingenkamer van de Tweede Kamer. NOORD WIJK (ANP) De bondsraad van de Industriebond NVV heeft, op grond van nota's van een commissie van deskundigen van het NVV, het bondsbestuur van deze Industriebond gemachtigd volgens de in die nota's aangegeven beleidspunten mee te werken aan de uitvoering van het in 1973 te voeren en te verwezenlijken arbeidsvoorwaarden beleid. (ADVERTENTIE) Dit heeft de voorzitter van genoemde bond, de heer A. Groenevelt, zaterdagmiddag meegedeeld op een persconfe rentie in het Palace-hotel in Noordwijk aan Zee. Over het verloop van de bondsvergadering zei de heer (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM Enka-Glanzstof probeert vergunning te krijgen om 150 buitenlandse werkne mers te kunnen werven voor haar bedrijven in Arnhem en Ede. Deze vestigingen hebben op korte termijn 180 nieuwe arbeidskrachten nodig. Volgens drs. H. L. Meerburg, lid van de Raad van Beheer. AKZO, betekent dit niet dat er een eind gekomen zou zijn aan de inkrimping bjj Enka. Ook de metaalindustrie in Rijnmond zoekt weer werk krachten in het buitenland. Nochtans staan er bij de ar beidsbureaus in dit gebied bij na 2000 werkloze Nederlandse metaalarbeiders ingeschreven. MOSKOU (AP) Russische chirurgen zijn erin geslaagd om het rechteronderbeen van de 16-jarige Joeri Erochin, dat tijdens een verkeers ongeluk bijna geheel was afgesneden, weer aan te zetten. Erochin werd na een ongeluk met zijn motor fiets, waarbij zijn been even onder de knie bijna geheel toas afgesneden, naar het ziekenhuis van Jaroslavl ten noorden van Moskou gebracht. De ze nuwen en de bloedvaten waren geheel doorgesne den. Een team van artsen onder leiding van de 34- jarige Joeri Novïkov slaagde er in een vijf uur durende operatie in het onderbeen weer aan te zetten en de zenuwen en bloedvaten weer aan elk aar te passen. (ADVERTENTIE) Vraag de DHZ-brochure aan bij Nooitgedagt, Postbus 1, IJlst. Groenevelt dat er is gediscus sieerd aan de hand van stukken die de bondsraad van deze in dustriebond als eerste en ver moedelijk tot nu toe ook als enige ter kennis zijn gebracht en ter beoordeling zijn voorge legd. Die beoordeling was van beleidsbepalende aard ter voor bereiding van de speciale ver- bondsraadsvergadering van het NW die vandaag wordt gehou den. Die speciale verbondsraads- vergadering van het NVV wordt, zoals is gemeld, gehou den om aan de hand van een inventarisatie van verlangens, voorkomende in het actiepro gramma van de drie vakcen trales en in de nota arbeids voorwaardenbeleid 1973, na te gaan welke daarvan bovenaan moeten staan van een prioritei tenlijst die bij het beleid zal worden gehanteerd met aange geven streefdata voor het ver werkelijken. Deze speciale verbondsraads- vergadering is een gevolg van de moeilijkheden in de ver bondsraad van het NVV tussen de voorzitter van de industrie bond van deze vakcentrale en de voorzitter van het NW, ten gevolge waarvan drs. Ter Hei de het voorzitterschap van deze vakcentrale met onmiddellijke ingang neerlegde en de overige leden van het verbondsbestuur hun functies ter beschikking stelden. De heer Groenevelt zei geen vrjjheid te kunnen vinden de nota's van de commissie van deskundigen openbaar te ma ken. MOSKOU (AP) De Russische regering heeft een wfjziging aangebracht in de emigratiewetten, die van grote invloed zou kunnen zijn op de uitreis van Rus sische joden naar Israël. De nieuwe wetsbepalingen zul len op 1 december bekend gemaakt worden. In hoeverre de geldende emi gratiewetten veranderd zullen worden, is nog niet bekend, maar enkele Moskouse joden hebben gisteren verklaard, dat hun verteld is dat de beleids veranderingen direct van be trekking is op hun streven het land te verlaten. Dat er een wijziging in het emigratiebeleid komt, werd za terdag bekend toen een dien aangaande bekendmaking werd aangeplakt in het Mos kouse hoofdkantoor van de Ovir, het Russische departe ment voor de verlening van visa. In de korte bekendmaking werd slechts gezegd dat met ingang van december de emi gratie-procedures zullen wor den veranderd. Functionarissen van de Ovir wilden aan joden die naar de wijziging/kwamen informeren, niet zeggen wat de wetsver andering inhoudt. Wel werd duidelijk gemaakt dat de nieu we bepalingen in rechtstreeks verband staan met de joodse emigratie. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG -0 november Net als verleden jaar voor de Kamerverkiezingen hebben de „linkse drie" (P.v.d.A., D '66 en PPR) een schaduwkabinet sa mengesteld, dat werkelijk zal optreden als de verkiezingen Joop den Uyl in het Catshuis brengen. Ditmaal is het linkse kabinet overigens niet compleet Het bevat alleen kandidaat-be windslieden voor de belangrijk ste ministeries. Opvallend is dat geen kandi daat wordt genoemd voor het ministerie van Defensie. Even eens valt het op dat in het „deelkabinet", zoals Den Uyl het zaterdag noemde, slechts één kandidaat van de PPR is opgenomen: het Eerste-Kamer- lid dr. M. van Huiten. De huidige procureur-gene raal bij de Hoge Raad mr. G. E Langemeijer wiens pensione ring voor de deur staat zal Ne derlands eerste nationale om budsman worden als er na de verkiezingen inderdaad een progressieve regering komt. VARA's ombudsman Marcel van Dam wordt voor die funktie niet onafhankelijk genoeg ge acht. Marcel krijgt overigens net als verleden jaar wel een plaatsje in het kabinet, in de sfeer van CRM. Bij de presentatie van zijn ploeg zaterdag heeft adspirant- premier Den Uyl erop gewezen dat het kabinet na de verkiezin gen nog moet worden gecomple teerd. Hij achtte het niet on mogelijk dat dan ook enkele be windslieden die geen lid zijn van één van de drie linkse par tijen toetreden. Den Uyl zin speelde daarbij, naar waarne mers geloven, op progressieve krachten uit de confessionele hoek. De lijst van kandidaat-be windslieden bevat 15 namen. Hun functies worden overigens niet precies aangeduid. Drs. Den Uyl is uiteraard kandidaat premier, zijn D '66-collega mr. Hans van Mierlo zou vice- premier moeten worden en mej. mr. Anneke Goudsmit (even eens D '66) zou Binnenlandse Zaken krijgen. In de financieel-economisch- sociale driehoek kandideren prof. dr. W. F. Duijsenberg en mevrouw mr. Irene Vorrink (beiden P.v.d.A.). Het Tweede- Kamerlid A. de Goede (D '66) wordt in deze sector eveneens genoemd. Bij Duijsenberg en De Goede moet aan Financiën wor den gedacht, aldus Den Uyl, bij mevrouw Vorrink aan Sociale Zaken. Buitenlandse Zaken is een P.v.d.A.-aangelegenheid. Genoemd worden het Twee de-Kamerlid mr. M. van der Stoel en prof. dr. B. Röling (Buitenlands Beleid) en het Tweede-Kamerlid drs. J. Pronk (Ontwikkelingssamenwerking). In de sectoren Welzijn, Milieu en Ruimtelijke Ordening bevat het lijstje de volgende namen: mevrouw prof. mr. M. Rood-de Boer en drs. Marcel van Dam (beiden P.v.d.A.) voor CRM. drs. Hans Gruijters (D '66) voor Verkeer en Waterstaat dr. ir. A. Oele (P.v.d.A.) voor Milieu, Jan Schaefer (P.v.d.A.) voor Stads vernieuwing en dr. M. van Hui ten (PPR) voor Verkeer en Wa terstaat danwel Ruimtelijke Or dening. Het schaduwkabinet heeft 3 adviseurs voor bijzondere op drachten aangetrokken: de al eerder genoemde procureur-ge neraal, dr. Sicco Mansholt (In ternationale Aspecten van het Milieuvraagstuk) en professor dr. J. Tinbergen, die een natio naal centrum voor toekomston- derzoek op poten moet zetten. De lijsttrekkers van KVP, ARP en CHU mr. J. Andries- sen, mr. Biesheuvel en drs. Ti- lanus hebben in hun reactie op het verkiezingskabinet van de progressieve drie gezegd dat „de linkse drie de polarisatie op de spits drijven door met een schaduwkabinet te komen. De linkse drie plaatsen zich hier mee volledig in het isolement. Een stem op hen is een stem te gen de redelijkheid", aldus de confessionele lijsttrekkers. Over het verkiezingskabinet zelf zeggen ze: „in de eerste plaats zijn de tegenstellingen van de congressen daarin terug te vinden. Hun team is dus in tern gespleten. In de tweede plaats is de ploeg typisch een tweede elftal". WAALWIJK Er is veel onmacht en onvrijheid onder de werknemers in de bedrij ven. En de kerk heeft in deze tjjd een grote taak bij het opheffen van die onvrij heid en onmacht. Hierover waren de deelnemers aan de paneldiscussie zaterdagmid dag in Waalwijk op een „Marktdag van de Arbeid" het wel eens. Deze marktdag werd gehouden bij gelegen heid van het tienjarig be staan van het centrum voor Bedrijfsapostolaat Waalwijk e.o. Bij diezelfde gelegenheid presenteerden ook het Katho liek Bedrijfsapostolaat Neder land en het protestants Cen traal Interkerkelijk (8 kerken) Bureau voor het Bedrijfsleven (bedrijfspredikanten) hun on langs opgerichte samenwer kingsverband, de DISK (Dienst in de Industriëële Samenleving vanwege de Kerken). Was men het dan eens over het feit dat de christelijke ker ken een taak hadden bij de „bevrijding" van de werkne mers, over de hamvraag: welke taak precies, liepen de menin gen nogal uiteen. PvdA-lijst- trekker J. den Uyl, die enkele uren later zijn „schaduwkabi net" zou presenteren, ging uit van „de verschrikkelijk onge lijke strijd" b.v. in dé onder nemingsraden tussen mensen met alleen lager onderwijs en academici, en van „rijkdom die zeer ongelijk verdeeld is". Den Uyl, „Maar je kunt daar uit komen, uit die onmacht en onvrijheid, en daarvoor is het samenspel van allerlei groepen, actiegroepen, vakbonden en de kerken nodig". Bisschop H. Ernst van Breda stelde dat evenals in vele an dere verbanden, ook in de kerk een grote onvrijheid en on macht wordt ervaren. En dat komt des te harder aan naar mate je meer bij die kerk be trokken bent. „Er zijn echter ook bevrijdende krachten aan het werk, zowel in de kerk als in de samenleving. Daar zie ik Ernst. Inzake de onvrijheid en on macht van de arbeider, schetste de bisschop de opdracht van het bedrijfsapostolaat. „Dit apostolaat moet op de eerste plaats bijdragen tot de voortgang", aldus bisschop bewustwording waaruit meer vrijheid tot stand kan komen. Op de tweede plaats zal het bedrijfsapostolaat moeten hel pen het contact tussen kerk en arbeiders, dat tot schade van beide verbroken is, te herstellen". Bisschop Ernst zei daarnaast nog een verwachting te hebben van het bedrijfsapostolaat, nl. dat het ertoe bijdraagt dat er in de kerk een geloof komt dat meer sociaal bewust is, alsmede dat het de kennis over industrie en samenleving bin nen de kerk vergroot. Aan beide heeft het in de kerk te veel ontbroken, aldus bisschop Ernst. Gevraagd wat de kerk denkt van acties als stakingen en be zettingen van bedrijven, stelde de bisschop de Enka-bezetting als voorbeeld, „en wat de ver tegenwoordiger van de kerk daar (de bisschop bedoelde aalmoezenier J. Huysmans) heeft gedaanten eerste de mensen daar bijstaan waar zich (geestelijke) nood voordeed, ten tweede vooral het vreedza me karakter van de bezetting ondersteunen en stimuleren". Verder meende de bisschop dat deze zaken door de kerk van geval tot geval bekeken moeten worden. Dr. P. van Gorkum, vak- bonds-bestuurder, stelde dat hij bij al zijn onderzoek nog geen spoortje van echte democratise ring in Nederlandse bedrijven heeft kunnen ontdekken. „Zeer veel zaken in het bedrijf blijven geheim en er is geen vrijheid van meningsuiting". De werk nemers accepteren dit uit angst voor ontslag of represailles, want ze zijn daarin kwetsbaar (gezin e.d.). De oplossing vol gens dr. Van Gorkummeer openheid, de fabriekspoorten moeten open. Dan kan demo cratie groeien. Behalve dat de mensen er zelf, in vakbonden, voor moeten vechten, moet dit in het parlement gebeuren. Met partijen die de democratisering hoog in hun vaandel hebben staan en dat ook willen waar maken. Dit moet je ook als kerk duidelijk durven zeggen, vond dr. Van Gorkum. Prof. dr. H. van Zuthem (vertegenwoordiger van de we tenschap in het panel) vindt dat de tegenstelling werkge vers-werknemers in de rijke landen in feite achterhaald is, al is die voor een deel natuur lijk nog wel actueel. Hebben de arbeiders dit systeem, waarin ze zich onvrij en onmachtig voelen, voor een belangrijk deel niet zelf gewild Ze zijn er zelf rijker van geworden. De kerken moeten, zo stelde hij, de moed hebben te zeggen dat de werknemers zelf met hun rijkdom medeverantwoor delijk zijn geworden voor de veel belangrijkere tegenstelling van vandaag die tussen arm en rijk in de wereld. Prof. Van Zuthem meende dat een duidelijke stellingname van de kerk niet te verwachten is, omdat de kerk zelf een weerspiegeling is van de maat schappij. Ze omvat werkgevers en werknemers en is, aldus prof. Van Zuthem, traumatisch bang voor scheuring. Maar de kerk kan wel crisisverschijn selen aan de orde stellen door middel van actiegroepen en commissies, die de kerk zou moeten instellen en steunen met geld en mensen. Zo kan de kerk de mensen duidelijk maken waar het om gaat, aldus prof. Van Zuthem. HILVERSUM (ANP) Het aftredende CHU-Tweede-Ka merlid, de heer H. Kikkert, heeft in AVRO's Radiojour naal van gistermiddag ver klaard zich medio januari we derom te gaan bezighouden met het werk in de vakbewe ging. Hij merkte op, dat hij zal terugkeren, waar hij van daan is gekomen. De heer Kikkert is na 26 jaar kamerlidmaatschap door de CHU van de kandidaten lijst afgevoerd. In de CHU- fractie was hij defensiespecia list. Hij vergeleek zijn aftre den met de werking van een drietrapsraket. „Met de eerste trap neem ik afstand, de tweede geeft mij een kans op bezinning en met WAALWIJK (ANP) De PvdA-lijsttrekker drs. J. dan Uyl is van mening dat de be voegdheden van de onderne mingsraden drastisch moeten worden uitgebreid. Aan de on dernemingsraden moet het ve torecht op benoemingen wor den toegekend en de raden moeten meer kunnen beslis sen dan slechts adviseren. Hij zei dit op een discussie bijeenkomst in Waalwijk, ge houden ter gelegenheid van het tien-jarig bestaan van het bedrijfsapostolaat in deze Bra bantse gemeente, waarover el. ders op deze pagina meer. „De factor arbeid moet het kapi taal organiseren in plaats van andersom", zo zei Den Uyl. (Van onze correspondent) BERGEN OP ZOOM De afdelingen Bergen op Zoom en Roosendaal van het Neder lands Verbond voor Vakver enigingen hebben hun leden opgeroepen bij de komende verkiezingen voor de Tweede Kamer hun stem uit te bren gen op een progressieve par tij. Voorts stelden beide afde lingen zich unaniem achter het beleid van de Industrie bond NW. de derde trap zal ik een doel gerichte landing maken". Waar die landing zal plaats vinden wilde de heer Kikkert nog niet zeggen, „maar in het eerste deel van mijn memoi res, dat bijna voltooid is, zal dit duidelijk worden". De heer Kikkert hoopt dat zijn werk in 1975 zal verschijnen. DEN HAAG (ANP) Op voorstel van het dagelijks be stuur van de KVP heeft het partijbestuur besloten de par. tijraad op 2 december bijeen te roepen, teneinde de politie ke situatie te bespreken die zal zijn ontstaan na de ver kiezingen van 29 november. Men wil daarmee een bij drage leveren aan de menings vorming en de besluitvorming van de fractie over de te vol gen weg om tot een optimale realisering van het verkie zingsprogramma te komen ROTTERDAM (ANP) Het Tweede-Kamerlid Jac. Huij- sen (CHU) heeft in Rotterdam kritiek geleverd op de ver kiezingscampagne van de WD. „De oppervlakkigheid van de hele WD-campagne geeft aan, dat de liberalen de kiezer niet rationeel willen overtuigen, maar willen van gen door hem te raken in zijn conservatieve sentimenten", zo zei het kamerlid op een verkiezingsbijeenkomst van de Christelijke-Historisohe Jongerenorganisatie. Het verkiezingsprogram van de VVD is volgens Jac. Huij- sen „de neerslag van een po litiek borrelpraatje". Andere opmerkingen van het Tweede-Kamerlid: De linkse drie en de christen-democra ten hebben programmatisch veel raakvlakken. Daarom is de afwijzende houding van de P.v.d.A. tegenover regerings samenwerking onvergeeflijk. De linkervleugel van de P.v.d.A. heeft Wiegel gehol pen, Den Uyl uit het Catshuis te houden. De CHJO voert een voor keurscampagne voor Huijsen, die nummer acht staat op de kandidatenlijst van de CHU. BAKKUM Het gestrande Chinese vrachtschip op het strand bij Bakkum vormde zondagmiddag een welkome trekpleister voor vele strandwandelaars. Ook het weer werkte mee, zodat velen niet alleen een ir'sse vc s Ier den haten, maar ook eens een flink schip van een anders dan gewone gezichtshoek konden bekijken.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 5