Contributie hoi van Wit-Gele Kruis „WE HEBBEN AAN DE BEL GETROKKEN" Demonstranten planten spandoeken bij riool OPENHARTIGE CAUSERIE ZEEH A VEN V O ORZITTER ONDERSCHEIDINGEN VOOR HULSTER BRAND WEERT .IEPEN PONTIAC MICHEL VAN HULÏEN BEZOCHT OPEN RIOOL v.d.zwaan Gestrande tanker MmÊÊKÊOÊÊÊmmmm FEEST BIJ GOESE FANFARE VERWACHTING TIJDENS JAARVERGADERING: Later kouder Caecilia- feest in Jeugdhoeve Brabants Grenscontact journalisten stad st Vrouw aangereden door bromfiets kennismaking etc. PERSIFLAGE Maandag 20 november 1972 3 SAS VAN GENT De alternatieve minister voor Verkeer en Water staat, en Milieu, PPR- kandidaat dr. Michel van Huiten, was zaterdag middag aanwezig op de demonstratie in Sas van Gent tegen het open ri ool van Zelzate. Hij wees erop dat dit geval niet alleen stond, maar er nog wel 20 plaatsen langs de grens waren aan te wijzen waar men met dit soort problemen te kampen had. „Het wordt hoog tijd dat hierover inter nationaal overlegd wordt", was zijn me ning. Op de vraag of het alternatieve kabinet hier aan iets kon doen zei de heer Van Huiten dat dit pas kan blijken na 29 november. De heer Van Huiten had zijn verkiezingstour nee door Zeeuwsch- Vlaanderen moeten af breken, omdat hij zater dagmiddag om half zes aanwezig moest zij bij de presentatie van de regeerploeg van de pro gressieve drie- „Maar ik wilde eerst even langs Sas van Gent, daarvoor vond ik het probleem open riool te belang rijk", aldus de heer Van Huiten, die het onder werp zaterdagavond al ter spraike heeft ge bracht in het schaduw kabinet. (Van onze correspondent) GOES Het optreden van vader Abraham en zijn Goede Zonen, Yvonne en Yvette en het Vader Abraliamshoworkest vormde vrijdagavond het hoogtepunt van de feestavond van het zijn 85-jarig bestaan vierend Euphonia- Een groot aantal leden, donateurs en ge nodigden woonde in de grote zaal van de Prins van Oranje het feest van de Goese fanfaro bij. In zijn openingswoord stond voorzitter P.W.A. Kranendonk een ogenblik stil bij het suc cesvolle jaar dat Euphonia achter de rug heeft. De fanfa- se won vijf keer achtereen een eerste prijs bij een zaal concours en twee keer een eerste prijs bij een marscon cours- De drumband van de fanfare heeft een keer een eerste prijs met lof gewonnen. De dirigenten Daan Burger (van de fanfare) en C. Schrij ver (van de drumband) ont vingen uit handen van do voorzitter een enveloppe met inhoud. Daarna begon de show. He» eerste optreden van de Vader- Abraham-show in Zeeland was meteen al een enorm succea. In de pauze van het program ma, dat „Een lach en een traan" heette, werd een verlo ting gehouden ten bate van het instrumentenfonds. Na het tweede deel van het optreder van de 'Vader-Abra- hamshow volgde een bal, waarbij het Vader Abraham Showorkest de muziek ver zorgde. Hoogwater Morgen, dinsdag 21 novern ber Bergen op Zoom, 3.2? en 15.47, Hansweert 2.42 en 14.54, Terneuzen 2.03 en 14 13 Vlissingen 1.31 en 13.43, We- meldinge 3-17 en 15.37. (Van onze correspondent) TERNEUZEN „De voor uitzichten op de begroting voor 1973 zijn niet rooskleu rig", aldus F- Hagenaar- voor zitter van de provinciale bond van het Zeeuwsche Wit Gele Kruis, in zijn openingswoord tijdens de jaarvergadering za terdag in Terneuzen. In verband hiermede zei hij te vrezen dat de gemiddelde contributie wel eens veertig gulden zou moeten worden. Even later merkte hij op dat de kruisverenigingen nog al tijd de goedkoopste gezond heidszorg zijn, ook al gaat de contributie per jaar met tien gulden omhoog. 0 Met spandoeken gewapend trok de lange stoet van demonstranten in de richting van Zelzate. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag: Af en toe buien en later weer iets kouder Vooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland- Voor dinsdag: Aantal uren zon: 1 tot 5. Min. temp.: om streeks normaal. Max temp.: 0 tot 4 graden onder normaal Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 pro cent. Kans op een geheeJ droog etmaal: 40 proeen' Voor woensdag: Aantaj uren zon: 1 tot 5. Min. temp: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Max. temp.: 0 tot 4 graden onder normaal Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 pro cent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent- (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT „Jullie kunnen we wel missen, maar niet de vogels en de vissen". De spandoeken die zaterdagmiddag werden meegedragen in de demon stratieve optocht in Sas van Gent tegen het open riool van Zelzate lieten aan duidelijkheid niets te wensen over. De heer Hagenaar liet veer tig jaren kruiswerk de revue passeren en stelde de (niel talrijke) afgevaardigden der plaatselijke afdelingen diverse vragen over de onderlinge sa menwerking en over de con tacten met .de wijkverpleeg sters. De voorzitter memoreerde o.a. dat op provinciaal niveau in oktober de laatste hand werd gelegd aan de totstand koming van de statuten ..Stichting het Zeeuwse kruis", waarin de drie provinciale bonden zijn opgenomen. De eerste vergadering hiervan is vastgesteld op dinsdag 28 no vember a.s. Voorts zei de heer Hagenaar te hopen dat. nu alle besturen van de drie provinciale verenigingen, te vens lid van het Zeeuwse kruis zijn geworden, meer doelbewust kan worden ge werkt aan een spoedig begin ■an een sociaal-medische dienst, waardoor het diensten pakket verder kan worden uitgebreid. De subsidiekorting tot een bedrag van vijf mil- ioen gulden (voor het gehele land) noemdp de heer Hage naar een van de grootste zor gen. Tenslotte kondigde hij aan dat het katholieke maand blad „De katholieke gezond heidszorg" a-an het einde van het jaar (na 41 jaar) gaat verdwijnen en daarvoor in de olaiats komt, het maandblad De maatschappelijke gezond heidszorg, dat zal worden ver zorgd door de stichting Sa menwerkende Landelijke Kruisverenigingen. Een groot gedeelte va-n de vergadering werd gewijd aan de rechtspositieregeling voor) personeel van kruisverenigin gen. die per 1 januari 1.973 wordt ingevoerd (en voorloper is van een c.a.o.De secreta ris van de nationale federatie van het Wit Gele Kruis mr. R. van de Weord. sprak hierover en kreeg diverse vragen te be antwoorden- Tenslotte was er toch nog een lichtpunt: het nadelig saldo over 1970 van de stichting kraamzorg is omge slagen in een voordelig saldo van rond f 45.000.- voor 1971. De penningmeester, de heer F.E. Francken, werd bij accla matie 'herkozen. De heren J.P. van Laar en Schillemans tra den uit het bestuur. Nieuwge- kozen leden zijn de heren P. L. Peeters voorzitter afdeling Kwad-endamme. C. Lammers secretaris afdeling Vlissingen, F. Willaert lid van de afdeling Terneuzen, en P. Jouret secre taris-penningmeester. afdeling Nieuw-Namen. (Van onze correspondent) ZAAMSLAG Zaterdaga vond toen het echtpaar F. over het fietspad wandelde werd mevrouw F. door de tegemoet komende bromfietser, W. K. aangereden, toen hij het echt paar trachtte te ontwijken en bij het afremmen slipte. Me vrouw F. viel en brak een been Zij werd door dokter Fraanje verzorgd en naar het Julianaziekenhuis te Terneu zen overgebracht Joelend met muzikale bege leiding van de scouting groep en ondersteund door ettelijke claxons trok zater dagmiddag een flink aantal Sasse en Westdorpse inge zetenen van het Keizer Ka- relplein naar de Canisvliet- se Kreek. Even dreigde een flinke bui spelbreker te worden, maar (CONTACTADVERTENTIE) Castilla, sigaar van zeer goeden huize (Velasques) is brandend van verlangen om kennis te maken met serieuzi HEREN die tegen kleine vergoeding (32 cent) willen genieten van haar flink postuur en ronduit vorstelijk karakter. Doel: oprechte VRIENDSCHAP. Leeftijd onbelangrijk. J Reacties worden discreet -- j behandeld door uw eigen sigaren winkelier. .JJ1 eensgezind zetten de begelei dende automobilisten de deu ren van auto's open en werden de meestal jónge wandelende demonstranten comfortabel naar de plek des onheïls gere den. De spandoekdragers ma-men plaats op de bumpers van de auto en zo trok het gezelschap richting Caniisvliet, waa-r zich reeds een flink aantad mensen verzameld had. De enkele Bel gische auto die im de stoet verzeild raakte - die van de Belgische radio en televisie - werd even staande gehouden, en de ingezetenen kregen on gezouten te horen wat men van het Belgische rioolbeleid diacht. Ter plekke kreeg het gezel schap versterking van de har monie, de aan deze demon stratie een nog ludieker ka rakter gaf- Symbolisch werd met kleine zakjes zand nog- maals het rioolgat afgesloten Vrijdagavond was dit degelij ker gebeurd, maar in de macht van vrijdag op zaterdag is door onbekenden dit obstakel verwijderd, zodat het inkt zwarte water weer vrijelijk de Canisvlietse kreek kon bin nenstromen. Bij de demonstranten wa ren verschillende sportvissers aanwezig die op n-iet mis te verstane wijze uitdrukking ga ven aan hun gevoelens. De aanwezige Belgen, onder wie dijkgraaf Van Moer van het Belgische waterschap Karne- melkpolders' voelden met de Olilanders mee. „Maar wat kunnen wij", schokschouderde Van Moer. „Wij dringen al zo lang aa-n op een betere afwa tering, er zijn al plannen inge diend, maar het wachten is op het rijk, waar ze het geld ook niet voor het opscheDDen heh- ben". Dokter Puylaert en zijn me destrijders waren verheugd over de demonstratie. ,-Dit is wat een demonstratie moet zijn", aldus Puylaert. „Geen vernielingen of baldadigheden, maar een leuke demonstratie met een zeer ernstige onder toon. Wij hebben aan de bel getrokken, dat is duidelijk" Inmiddels waren verschil lende spandoeken bij het riool geplant. Op een daarvan kon een persiflage op de naam van de Zelzatense burgemeester Danschutter (tot maandag af wezig) aangetroffen worden. „Stank schutter", heette het. Een enkele Belg wond zich op. „Als jullie ons rioolwater afsluiten zullen wij het zuive- •re water, dat nu afvloeit naar de spaarbekkens in Philippine eens dichtgooien", dreigde hij. Een luid gejoel was het ant woord. Na ruim anderhalf uur werd de demonstratie beëindigd. „Maar wij komen terug", zo beloofden velen. Di'jkgraag Van Moer was toen al vertrok ken en ook de rijkswacht, die op de eerste polderweg op Bel gisch grondgebied er kennelijk voor moest zorgdragen dat het demonstratievuur niet oversloeg. (Van onze correspondent) 's-HEERENHOEK De le den van het Vlissingse koor St.-Caecilia en de 's-Heeren- hoekse koren hebben zaterdag avond in de Jeugdhoeve te 's-Heerenhoek het feest van de Heilige Caecilia de patro nes van de zangkoren ge vierd. Het feest begon met een plechtige eucharistieviering in de parochiekerk van 's-Hee renhoek, Pastoor C. C. K. Roon celebreerde de mós en de ko ren voerden onder leiding van Bertrud Menheere de Deut sche Messe uit. Na de mis vond in de Jeugdhoeve een koffietafel plaats, waarna het eigenlijke feest begon. De heer C.J.A. Volmer uit Vlis singen, de promotor van deze avond, hield als Frater Cheng uit Voerendaal een humoristi sche speech. De avond werd verder doorgebracht met veel muziek, bingo en een quiz Bovendien was er veel te eten en te drinken. Het orgel werd beurtelings bespeeld door de heer Jacques Ruossen, oud- dirgent van St-Caecilia, en door de heer P- Bos, dirigent van de 's-Heerenhoekse ko- (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN IVUDDEL- BURG „U hoeft er niet aan te denken dat de Nederlandse regering ooit een ontwerp-ver- drag over het Baalhoekkanaal aan de Tweede Kamer zal voorleggen waarin de milieu bescherming van de Zeeuwschvlaamse grensstreek niet volledig door België zou gegarandeerd worden". Aldus een zeer stellige spe ciaal tot de Belgische deelne mers gerichte uitspraak zater dagmorgen van ir. S.A. Pos thumus, voorzitter van de Commissie Zeehavenoverleg, tijdens de elfde ontmoeting van het Brabants Grenscontact van journalisten. Deze keer was de halfjaarlijkse excursie- dag aan de zeeh-avenpolitiek rond de Westerschelde gewijd. In de conferentiezaal van Pé- chiney-Nederland n.v. te Vlis- singen-Oost werden inleidingen gehouden door de heer G.A. de Kok- hoofdredacteur van de Provinciale Zeeuwse Courant, dr. ir. J. Nijman, voorzitter van de Zeeuwse regionale raad voor de arbeidsmarkt en directeur van Hoechst in Vlis singen, en door de reeds ge noemde ir. Posthumus. Het was vooral de glashel dere uiteenzetting van de voorzitter van de Commissie Zeehavenoverleg hoewel ir. Posthumus bij een enkele van zijn niets aan duidelijkheid te wensen latende uitspraken wel opmerkte „dit als persoon en niet in die functie te zeggen" die grote indruk maakte. Zo waarschuwde hij tegen een al te onstuimige havenpolitiek „omdat de grafieken van het scheepvaartverkeer niet tot in de hemel zullen blijven groei en" als gevolg van structuur veranderingen in de ontwikke lingslanden die meer en meer in de eigen industriële behoef ten zullen voorzien. Het voor komen van overcapaciteit me de door het .goed op elkaar afstemmen van de uitbrei dingsmogelijkheden en de spe cialiteiten van de vijf Neder landse zeehavens (Rotterdam, Amsterdam, Terneuzen, Delf zijl! en Vlissinigemis een van de voornaamste doeleinden van de commissie, waarvan ir- Posthumus het voorzitterschap „een der zwaarste jobs" noem de die hij ooit heeft gehad. Uit een enkele zijdelingse op merking („De deskundigen betwisten zelfs eikaars objec tief vastgestelde gegevens") bleek ook wel dat het gezel schap niet /graag liet achterste van de tong laat zien, hoewel ir. Posthumus erbij voegde „dat een jongere generatie de problemen zakelijker bena dert". Toch heeft de Commis sie na een aanvankelijke af wijzende opstelling van de ha vens reeds heel wat werk ver zet en adviezen uitgebracht. De havenboekhoudingen zijn genormaliseerd, het rapport over de eventuele wenselijk heid van een voorhaven van Amsterdam te IJmuiden ver schijnt begin volgend jaar De commissie adviseerde positief over Rijnpoorthaven van Rot terdam, heeft 'n advies gereed over de industriële ontwikke ling. inventariseert de haven- plannen, maakt een kosten- en tarievenanalyse en bevordert de gemeenschappelijke acqui sitie in het buitenland. Ook adviseerde ze tot oprichten van een centrale keurings dienst voor de milieuhygiëni sche aspecten van industrie vestigingen. Het journalistieke grenscon tact werd bijgewoond door de Commissaris der Koningin in Zeeland, mr. J. van Aa-rtsen, die de deelnemers ook ten provinciehuize ontving. (Van onze correspondent) HULST Te zamen met burgemeester Mollhoff en de wethouder van sportzaken Blommaert vierde de Hulster- se vrijwillige brandweer in hotel van Ooslerom in Hulst uitbundig feest. Ruim tachtig brandweerlieden met hun da mes en een vertegenwoordi ging van de vrijwillige brand weer van St.-Niklaas België waren aanwezig. De avond begon met een overzicht van de gebeurtenis sen in het jaar 1972 dat door de commandant van de brand weer J. Janssens werd voorge lezen. De Huister brandweer moest dit jaar al 29 maal in actie komen. Het was voor 19 kleine branden, negen grote branden en eenmaal voor een vals al-arm. Over het brandweer personeel zei de heer J. Jans sens, brandweercommandant ten zeerste tevreden te zijn Ook de opleidingen gaan steeds gestadig door. En het miateriiaal wordt met de steun van het gemeentebestuur steeds uitgebreid en verb® terd. Burgemeester Molthoff sprak woorden van dank tol de leden van het brandweer korps. Hij deelde mee, dat er mobilofoons 2njn aangeschaft, doch ze mogen nog niet ge bruikt worden omdat eerst toestemming moet verkregen worden uit Brussel, iin ver band met de golflengte- Ver der wees spreker op het ont staan van conflicten. Hoewel brandweerlieden onderling goede vrienden zijn, kunnen conflicten nadelig zijn voor het korps. Daarom spoorde hij het gehele korps aan om hel onderling contact met elkaar te onderhouden en steeds alles door overleg op te lossen. Al vorens te gaan aanzitten voor een diner, waarna een gezellig samenzijn volgde, reikte bur gemeester Molthoff de ver schillende onderscheidingen uit, terwijl hij de da-mes een boeket bloemen overhandig de. Onderscheidingen van de Ned. Ver. van Brandweercom mandanten: het bronzen kruis voor I2V2 jaa-r trouwe dienst a-an: G. Dieks, brandwacht 1 L. van Ecken, brandwacht 2 J. Wesepoel, brandwacht 1 F van de Wiele, brandwacht 1 A. Se- gers, brandwacht 1 F. d' Hae- nens, brandwacht 1. Het zilve ren kruis voor 25 jaar trouwe dienst aan J. van Laere. hoofdbrandwacht. De medaille met zilveren gesp voor 30 jaar trouwe dienst aan E. Danckaert- on derbrandmeester. De vergulde gesp voor 45 jaar trouwe dienst, aan J. Janssens, hoofd brandmeester, commandant. De vrijwilligersmedaille, na mens Hare Majesteit de Ko- ningimg, voor 10 jaar ononder broken trouwe dienst: A. de Ba-ar, bw 1, J Baert, hoofd brandwacht, C, de Bakker, on derbrandmeester, G. Boeij- kens, bw 2, J. den Boer, bw 1. G. Dieks bw 1, L. van Ecken, bw 2, J. va-n Goethem bw 1. P. Menheere bw 1, A. Poppe bw 2- C. Rottier bw 1, G. van de Walle bw 1, J. Wesepoel bw 1, F. van de Wiele bw 1, F. d'Haenens bw 1. Voor 15 jaar trouwe dienst: P. Blommaert bw 1, A. Seg- hbrs bw 1. Voor 25 jaar trou we dienst: G. de Koek hoofd brandwacht, J. van Laere hoofdbrarndwacht, C- Valke, onderbrandmeester. Voor 30 jaar trouwe dienst: A. d'Hondt brandmeester, J. janssens hoofdbrandmeester- commandant, A. de Munter brandmeester, P. de Potter brandmeester, C.F. Valke brandmeester, M. Verschueren adj. hoofdbrandmeester-onder- commandant, J. Valke onder brandmeester, F. Verwiliighen onderbrandmeester, J. van de Walle hoofdbrandwacht, E. Danckaert onderbrandmees ter. 0 De Hulster brandweercom mandant neemt de oorkonde in ontvangst die hem aangereikt werd door burgemeester Molt hoff. (ADVERTENTIE) HORHXiKS YCOOTHPLblN (Van onze correspondent) OOSTERSCHELDE Zon dagnacht om half drie is in het Brabantse Vaarwater op de Oosterschelde, ter hoogte van Stavenissc het Duitse 9287 ton metende tankschip An- toon-B omhooggevaren. Het schip was geladen met gasolie, onderweg van Ant werpen naar Duitsland. Om kwart voor twaalf zondag is de gestrande tanker losgetrok ken door de sleepboot Anjo van W. Mullers Sleepdienst ui) Terneuzen.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3