Meer dan twintij doden in verkeer Nederlands elftal bleef met moeite overeind BEZETTING EiDBOVENSE KERK GAAT DOOR Ook forse winst liberalen Opkomst 90 procent Man steekt zijn vrouw dood onder de ogen van hun kinderen In konijnehol een ton van buit gevonden BROnSUIERK centrale verwarming Afsluiting riool 's nachts verwijderd VEEL DODEN BIJ ONGELUK IN CHILI Zeeuwsch-Vlamingen demonstreren tegen Belgisch open riool OKKER GEVELD IN FINALE Morgen geen kamerdebat over prijs stijgingen DORA VAN DE VEN IN SCHIJNCEL Gelukstele gram Doorgaan Reacties DORA VAN DE VEN Gehuwde pastor voorganger in Amsterdam Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)—79 20 Abonnementsprijs m.i.v. 1-7-72: 18,80 per kwartaal; 6,36 per maand. Losse nummers 20 cent. Gironummer 1114111 t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda VRIJE ZEEUW MAANDAG 20 NOVEMBER 1972 26e Jaargang Nr. 9012 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem VERRASSEND GROTE ZEGE VOOR BRANDT (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Een demonstratieve optocht van verontruste Sas van Gentse en Westdorpse inwoners naar het open riool van Zelzate is za terdagmiddag' een groot succes geworden. Onder muzikale begeleiding hebben de demonstranten op voorbeeldige wijze uitdruk king gegeven aan hun mis noegen over het feit dat riool water uit het Belgische Zelza te ongezuiverd wordt geloosd op de Canisvlietse kreek. Vrijdagavond was het riool gat met zakken zand gedicht. Onbekenden hebben die zak ken in de nacht van vrijdag op zaterdag met trekhaken uit elkaar gerukt en zaterdagoch tend kabbelde het rioolwater weer gestaag in de Canisvliet se Kreek. Dit zal overigens niet de laatste actie zijn van de Sasse heemkundige kring. „Wij gaan door", zo verklaar' de dokter Fr. Puylaert, een der initiatiefnemers van de demonstratie, „wat we gaan doen moet nog een verrassing blijven". (Van onze verslaggevers) BREDA-HOEVEN Bij verkeersongelukken in het he le land zijn in het afgelopen weekeinde meer dan twintig mensen om het leven geko men. Het ergste ongeval deed zich zaterdagochtend om half zeven voor op de kruising Nieuwe Kadijk - Doornboslaan in Breda. Daarbij werden een jong Bredaas echtpaar en een vrouw van 26 jaar op slag gedood na een botsing met een vrachtwagen met aanhanger, die geladen was met bieten. De doden zijn de bestuurder v. d. Volkswagen-buggy, de 28- jarige heer A. Emmerik, zijn 24-jarige vrouw H. Emmerik- Duivis en de 26-jarige inzit tende mej. J. de Bont even eens uit Breda. Het ongeluk gebeurde, door dat de bestuurder van de bug gy geen voorrang verleende aan de bieten-wagen, bestuurd door J. A. A. uit Alphen. De verkeerslichten op dit kruis punt zouden een kwartier la ter worden ingeschakeld. De polyester buggy raakte de vrachtwagen aan de liker- voorkant en schoof onder de vrachtwagen, die de buggy nog enkele honderden meters meesleurde. De Bredase ver keerspolitie verzoekt eventue le getuigen zich te willen mei- ADVERTENTIE) voor al Uw bontwerk Elodafraat t-LBVècfa' 'U '- den. Volgens het verhaal van de vrachtwagenchauffeur re den bei'de wagens niet harder dan vijftig kilometer. De bug gy werd totaal vernield. De chauffeur van de vrachtwagen liep geen letsel op- Het echtpaar Emmerik heeft drie jonge kinderen. Op de rijksweg tussen Et- ten-Leur en Roosendaal onder de gemeente Hoeven is gister middag een auto tegen een boom gereden. Een van de in zittenden, de 17-jarige mej, J. Jurgens uit Tilburg, werd daarbij op slag gedood. Een 16-jarig zusje van het slacht offer en de bestuurder J. H. (20) uit Tilburg, werden ern stig gewond. De rijkspolitie te Rucphen vraagt getuigen van het ongeluk zich te melden. In een ziekenhuis is zater dagmorgen de 21-jarige M. de Witte uit 's-Heer Arendskerke overleden atan de gevolgen van een ongeval in St.-Willebrord, Hij wer,d vrijdagavond aange reden toen hij stond te lif ten. In het ziekenhuis in Tilburg stierf gisterochtend een 40-ja- rilge man uit Drunen, nadat hij bij Kaatsheuvel met zijn auto tegen een boom was gebotst. Zijn echtgenote is nog in le vensgevaar. El-ders in het land zijn in het weekeinde nog minstens 15 personen in het verkeer om het ieven gekomen, waarvan er vijf jonger dan 20 jaar waren. In Bunnik vond een 11-jarig jongetje de dood, toen hij plotseling de weg overstak en door een auto werd gegre pen. In het Gelderse Renkum kwamen twee da-mes om het leven, toen hun auto tegen een autobus opbotste. 0 In het midden dokter Fr. Puylaert tijdens de demonstra tie. (Van een onzer verslaggevers) SCHIJNDEL De 42-jarige rijschoolhouder W. J. van K. uit Schijndel heeft gisteravond omstreeks acht uur tijdens de voetbalwedstrijd België - Ne derland zijn vrouw in een toe stand van razernij met enige messteken om het leven ge bracht. Het drama speelde zich af in de woonkamer van het ge zin van Van K. De drie kinde ren van het echtpaar en de 80- jarige moeder van dc dader wa ren getuige van het drama. Onmiddellijk na zijn daad rende de rijschoolhouder naar wachtmeester F. van Exel, die een paar huizen naast Van K. woont. De dader was zo over stuur dat hij door de glazen wand van de voordeur rende en tot de geschrokken politie man schreeuwde: „Het is ge beurd". De 30-jarige wachtmeester bracht Van K. met zijn auto naar het groepsbureau van de rijkspolitie te Schijndel. Daar werd een dokter gewaarschuwd die in het woonhuis van Van K. de 31-jarige Jet van de Donk badend in het bloed dood aan trof. De officier van justitie, mr. P. Duijx uit Den Bosch, vertel de dat hij in zijn ruim 20-jarige loopbaan nog nooit zo'n afschu welijk toegetakeld lijk heeft ge. zien. Vermoedelijk heeft de man de vrouw met een bajonet en een broodmes gestoken, waarbij de halsslagader werd doorgesneden. Volgens mr. Duijx zijn er aanwijzingen dat het drama de climax is geworden van bepaal de huwelijksmoeilijkheden. De dader, die zeer opvliegend van aard was, is gisteravond laat in een ziekenhuis opgenomen. De man verkeerde in een coma. (Van onze correspondent) BONN Willy Brandt beeft een verrassend grote zege behaald in de verkiezingen van gisteren, en blijft kanselier van de Westduitse Bondsrepubliek. Bij de stembusstrijd voor een nieuwe bondsdag behaalde de door hem geleide regeringscoalitie van SPD en FDP met ongeveer 54,5 procent van de stemmen een briljante overwinning en een royale meerderheid van rond de 48 zetels in het parlement. De verkiezingsuitslag leverde de grote sensatie op, dat de SPD voor het eerst in de geschie denis de CDU voorbijstreefde en dus de grootste partij werd. Dit was vooral een verrassing, omdat iedereen een nek-aan-nekrace had verwacht. De sociaal-democratische SPD heeft (bij de stand van middernacht) meer dan 46 procent der stemmen (42,7 in '69). De CDU moest met onge veer 44,7 tegenover 46,1 pro cent in 1969 genoegen nemen In totaal beschikt de regering Brandt nu over zo'n 272 en de christen-democratische opposi tie heeft dan nog 224 zetels. Voor rekening van de SPD komen 231 van de FDP 41 zetels van de 272. In zijn eerste coalitierege ring, die in 1969 gevormd werd, beschikte Brandt over een meerderheid van slechts 12 zetels- Deze verdween in de loop der jaren geheel, om dat parlementariërs van FDP en SPD wegens zijn „Ostpo"- tik" naar de CDU overliepen Daarom werden de verkiezin gen bijna een jaar vervroegd uitgeschreven De liberale FDP van minis ter van buitenlandse zaken Walter Scheel, die rond 8 pre cent verwierf, heeft verklaard, dat hij andermaal een coalitie met Willy Brandt wil aan gaan. De FDP is door van 5,8 pro cent op ruim 8 procent te komen de grote winnaar van deze verkiezingen. De grote verliezer is de christen-demo cratische kandidaat voor het kanselierschap Rainer Bar- zel. Aan de hand van een vroege computeruitslag gaf Barzel zich gisteravond om acht uur al gewonnen en zond hij korte tijd later aan kanselier Brandt een gelukstelegram. De rechtsradicale NPD, die reeds in 1969 met 4,3 procent van de stemmen onder de maat van een parlementaire partij bleef, blijkt thans op sterven na dood te zijn. Zij kwam op slechts 0,4 procent. Met 0,3 procent waren ook de communisten, die (wegens een verbod) voor het eerst sinds 1953 weer aan de verkiezingen deelnamen, volkomen kansloos. Het communistische partijbe stuur had achter de hand ziin aanhangers echter wel opge roepen SPD te stemmen om in elk geval een overwinning van de CDU te verhinderen. Hoewel de Duitsers nog nooit zo laat in de herfst en in zulk koud weer gestemd heb lien, was de opkomst met 90 procent van de bijna 41 mil joen kiezers groter dan ooit tevoren. Drie jaar geleden was de opkomst 85.6 procent. Een stralende kanselier Brandt zei na het bekend wor den van de uitslag dat hij samen met de FDP zijn Oost- europese politiek consequent zal voortzetten, maar ook, dat de eenwording van West-Euro pa de basis van zijn regering za] blijven vormen- Brandt herhaalde zijn vrijdag gedane belofte, dat hij bereid is per soonlijk naar Oost-Berlijn te gaan o-m daar het twee weken geleden gesloten basisverdrag met de DDR te ondertekenen. Dit zal nog voor Kerstmis ge beuren, verwacht men. Hiermee stelde hij na de besprekingen van Erfurt en Kassei een derde ontmoeting met de Oostduitse moeting met de Oostduitse premier Willi Stoph in het vooruitzicht. Brandt verklaar de bovendien, dat hij wil voortgaan met de uitvoering van zijn ambitieuze plannen tot binnenlandse hervornun gen. De overwinning van Brandt en Scheel heeft gisteravond al onder Nederlandse politici verheugde reacties uitgelokt. D '66 stuurde een gelukstele gram naar de liberale leider Scheel, en datzelfde deden vijl' leidende figuren in de WD. ARP-fractieleider Aantjes zei de voortzetting van de „Ostpolitik" van Brandt met deze uitslag van groot belang te achten. PvdA-lijsttrekker J. den Uyl zei: „De overwinning van Willy Brandt maakt mij ge lukkig". Hij vond deze „zeer bemoedigend met het oog op de verkiezingen in ons eigen land". Hij en partijvoorzitter Van der Louw stuurden ge lukstelegrammen, evenals de P.P.R., die Scheel met de ,Ost- politiek' feliciteerde: „U heeft laten zien dat het ook anders kan". Minister Schmelzer van Bui-, tenlandse Zaken zei in een eerste reactie sterk getroffen te zijn door de levende demo cratie in de Bondsrepubliek. Hij noemde met name de gro te opkomst van de kiezers en de achteruitgang van de extre me splinterpartijen. 0 Een gelukkig lachende Willy Brandt, zoals hij gisteravond de felicitaties in ontvangst nam. VALPARAISO (AFP) Minstens twintig mensen zijn gedood en talrijken gewond bij een ernstig verkeersongeluk in Valparaiso in Chili. Een vrachtauto met een veertigtal gemeentewerklieden raakte tijdens het rijden over een aflopende weg onklaar aan de remmen, waardoor hij met grote snelheid tegen een huis botste, na eerst nog een be stelauto te hebben geramd. 0 Aad Mansveld stopt een aanval van Van d en Daele en Semmeling (rechts). Hij wordt daarbij geholpen door Ruud Krol (midden). (Van onze sportredactie) BREDA Het Nederlands elftal heeft tegen België een teleurstellende prestatie gele verd, Weliswaar biedt het ge lijke spel (O0) van Antwer pen nog alle perspectief om de eindronden van het toernooi om het wereldkampioenschap, dat in 1974 in West-Duitsland wordt gehouden, te bereiken, maar gezien het spel van gis teravond moet de Belgische formatie voor de return in Rotterdam zeker niet kansloos worden geacht. De Belgen waren de gehele wedstrijd in de meerderheid. Slechts door middel van af braakvoetbal en een coulante houding van arbiter Walker, die lang niet streng genoeg optrad tegen de grove overtre dingen van met name Nees- kens, bleef het Nederlandse elftal overeind. Een Neder lands elftal, dat aanvallend totaal niets had te betekenen. Cruyff en Keizer kwamen in het spel niet voor. De s-tand in groep 3 is nu: België 4 3 1 0 7 10- 0 Nederland 2 1 1 0 3 9-0 Noorwegen 3 1 0 2 2 4-12 IJsland 3 0 0 3 0 1-12 Tom Okker schoot tekorf in de finale van het prof ten nistoernooi in Rotterdam om de Amerikaan Arthur Ashe te verslaan. Okker won onder veel bijval van de bomvolle Ahoyhal de eerste set, maar was in de tweede en derde set kansloos tegen het slagenge- weld dat „Aces" Ashe ontwik kelde. De grote opkomst van het publiek (het toernooi trok ruim 43.000 toeschouwers) heeft het mogelijk gemaakt dat Nederland wellicht in fe bruari al weer een proftoer- nooi krijgt. De tweekamp om de we reldtitel dammen tussen de huidige kampioen, de Neder lander Ton Sijbrands, en uit dager Andris Andreiko (Sov jet-Unie) wordt in oktober 1973 in Nederland gehouden. Voor de organisatie mag ech ter geen geld van de Konink lijke Nederlandse Dambond worden uitgetrokken. Dit be sluit heeft de algemene ver gadering van de KNDB zater- dag genomen. Men verwacht dat met die organisatie zo'n 150.000 gulden zal zijn gemoeid, van welk een bedrag een belangrijk deel voor de prijzen zal zijn be stemd. Vandaag een extra-pagina over damesvoetbal. Sportre dacteur Harry Vermeulen en fotograaf Johan van Gurp na men een kijkje in het wereld je van het damesvoetbal. Zij kwamen daarbij tot de ont dekking dat de voetballende dames allerminst tevreden zijn. (Van onze corresnondent) EINDHOVEN De politie heeft in een konijnehol in de bossen van Vessen ongeveer 100.000 gulden teruggevonden van de buit, die de gebroeders Van de Moosdijk meenamen na de overval op de chef van het grenswisselkantoor te Eindhoven, anderhalve week geleden. Het merkwaardige was dat de vondst van zaterdag voor een groot deel bestond uit va luta, die de directie van het grenswisselkantoor direct na de overval niet als vermist heeft opgegeven. Het betreft Deens, Fins, Oostenrijks, En gels en Zweeds geld. In het konijnehol zaten ook marken en Franse franken. Die waren wel bil de politie als vermist aangegeven. De politie acht het niet op- waarschijnlijk dat de buit van de gebroeders Van de Moos dijk groter is geweest dan de (Van onze correspondent) EINDHOVEN De bezet ting van de St-Lambertuskerk In Eindhoven gaat komende week door. Zaterdagavond is In de bezette kerk een woord en gebedsdienst gehouden voor rond 500 mensen. Mgr. Bluyssen, bisschop van Den Bosch, heeft gistermorgen In een predikatie die hij hield In de kerk van de parochie Maria Middelares, welke sa men met de Lambertus en de H. H. Harten de nieuwe paro chie Gestel-Zuid vormt, een beroep gedaan op de bezetters van de Lambertuskerk rustig het resultaat af te wachten van het beroep dat men op de H. Stoel heeft gedaan en alle acties te staken. De bisschop was maar Gestel gekomen om de parochianen van Gestel-Zuid uit te leggen waarom de Lambertus geslo ten moest worden. Hij was ook van plan naar het paro chiehuis van de St.-Lambenus te gaan, maar in het onder houd dat bisschop Bluyssen j.l. vrijdagavond met twee verte genwoordigers van de Lam bertus heeft gehad- is hem diit sterk afgeraden. Men wilde hem aldus de heer P. Ver donk, voorzitter van het opge heven kerkbestuur een complete afgang en uitjouwen door parochianen van de Lam bertus bespa-ren. 1.2 miljoen die in eerste in stantie zijn genoemd. Ongeveer 20 politiemannen hebben zaterdag met behulp van de kruidendokter Willem van de Moosdijk naar het in de bossen verborgen geld ge zocht. De zoekactie werd te gen het invallen van de duis ternis pas gestaakt. Het huis van de kruidendok ter in Casteren is tijdens het gehele weekend doelwit ge weest van duizenden nieuws gierigen. Verscheidene auto mobilisten stapten uit hun wa gen en slingerden scheldwoor den in de richting van het huis. De bemanningen van drie politiewagens moesten er aan te pas komen om het verkeer in en om Casteren gaande te houden. (ADVERTENTIES) voor UW Suède- en Nappakleding Elndstraat 14 Breda' Breda, Ginnekenweg 310 „v 01600-5 35 50 DEN HAAG (ANP) Dc Tweede Kamer zal morgen niet bijeenkomen voor een de bat over de loon- rn prijsont wikkeling, waarom oppositie leider J. den Uyl had ge vraagd i.v.m. de onrustbarende prijsstijgingen. De griffie van de Tweede Kamer heeft na melijk zaterdag geen verzoek bereikt tot het bijeenroepen ■van de Kamer. Het is wel mogelijk dat later deze week alsnog een loon- en prijsdebat zal worden gehouden. Het vrijdag jl. door minis ter-president Biesheuvel aan gekondigde prijscalculatie voorschrift, dat in de plaats krant van de mel-dingsbeschik- king, blijkt terugwerkende .-tracht te hebben tot 15 augus tus jl. De prijsstijgingen die na 15 augustus zijn opgetreden en die hoger zijn dan het sal do van de kostenstijgingen en -daling per eenheid produkt, moeten worden gecorrigeerd. AMSTER. AM (KNP) In de eucharistieviering van gis termorgen 11 uur in de Domi- nieuskerk te Amsterdam is de geliii de pastor Th. Buysman voorgegaan.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1