R.K. BEJAARDENSOOS IN AARDENBURG 20 JAAR OUD REGERING: AANNEMER IS VERANTWOORDELIJK Geharrewar rond bouw Zeesluis voor Zeebrugge „Schaduwkabinet" houdt zich bezig met binnenstad zeeuws Wegwerpartikelen Weekeindtips VVV Zeeland ,SINTEN"-ROUTE stad streek Raadsleden beëdigd De Kikkers ernstig gegriefd Commissie voor liet eerst bijeen Aardenburg IN VLISSINGEN Y orklief truckshow Reactie ZOEK DE VERSCHILLEN Oplossing Zaterdag 18 november 1972 (Van onze correspondent) AARDENBURG Precies 20 jaar geleden begon in Aar denburg de eerste bejaarden sociëteit in het gebouw „Maris Stella" aan de Wandeldreef, waar de soos tot heden is bij eengekomen. De bejaardensoos kreeg een rooms-katholeieke signatuur, hetgeen blijkt uit diverse gegroeide gebruiken. De viering van de twintigste verjaardag heeft eigenlijk een vol jaar geduurd, want de her denking werd eind vorig jaar al begonnen. Gedurende het afgelopen jaar werden dan ook diverse programmapunten af gewerkt die duidelijk iets feestelijks hadden. Zo o.m. een film, optreden van een goochelaar, een reis naar het Dolfinarium in Brugge en naar het recreatiepark te Wachtebe- ke- De soosleden leven van har te mee met het wel en wee van mensen uit hun kring. Gouden bruiloften worden met grote luister gevierd. Alleen staanden die 75 jaar worden krijgen ook speciale aandacht, verder worden alle verjaarda gen gevierd. Overlijdt een lid van de soos dan wordt een heilige mis gelezen, bij voor keur in .Maris Stella". Deze soos van 65-plussers telt 45 leden. De vereniging wordt geleid door voorzitter E. Lnn.su, secretaresse mevrouw E- Corvelijn-Lampo en pen- ningmeesteresse mevrouw A. Claus-Gijs. Verder zorgt me vrouw M. Dossche-Lippens er samen met de anderen voor dat de kaarters en kaartsters op tijd een kopje koffie of thee krijgen. De bijeenkom, sten van de soos worden iede re donderdagmiddag gehouden vanaf 14.00 uur. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Tij dens de laatste raadsver gadering werden de bei de nieuwe leden van de Oostburgse raad, de he ren A. de Feijter (CH AR) en A. Risseeuw (PvdA) beëdigd. In zijn speech zei bur gemeester A. Schipper verheugd te zijn dat reeds nu in de vacatu res-Van Houte en Zee- gers kon worden voor zien- „Beide heren heb ben reeds verschillende verdiensten voor de re gio gehad", aldus de heer Schipper, die op merkte dat de belang stelling voor publieke functies tanende was. Hij w.as blij dat beide nieuwe raadsleden zich voor deze functie be schikbaar hadden ge steld. De nestor van de Oostburgse raad, de heer Dekker verwelkomde daarna de nieuwe leden in de raad en dankte burgemeester Schipper, als voorzitter van het stembureau voor de snelle wijze waarop in de vacatures was voor zien. (Van een onzer verslaggevers) ZEEBRUGGE De bouw van de zeesluis in Zee- brugge zit behoorlijk in de knoei. Dit is gebleken tijdens een persconferentie die het Belgische minis terie van openbare werken heeft gegeven in Zee- brugge. (Van onze correspondent) AARDENBURG Het be stuur van de Aardenburgse volleybalclub „De Kikkers" is ernstig gegriefd over uitlatin gen in een in Maldegem (B) en omgeving verschijnend weekblad over de persoonlijke kwaliteiten van trainer E. van de Bulcke uit Maldegem en de prestaties van de club. Het Kikkersbestuur acht de uitlatingen onjuist, mede ge zien in het licht van de pres taties van „De Kikkers". Men zal de inwoners van Aardenburg via een huis-aan- huis bezorgde publicatie in lichten over de op onwaarhe den berustende beschouwingen in het Belgische blad. „De Kikkers" spreken daarnaast hun volste vertrouwen uit in hun trainer, „voor wie niets te veel is in het belang van de vereniging". (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De vaste commissie van advies en bij stand voor hét midden- en kleinbedrijf en toerisme zal woensdagmiddag om 16.00 uur voor de eerste keer vergade ren- De bijeenkomst wordt geo pend met de installatie van de commissie door burgemeester A. Schipper. Op de agenda prijken verder de planning voor evenementen in 1973, het ontwerp-structuurplan en de aanvraag van vergunningen voor loterijen en -of winkelac ties. Zoals bekend heeft de aannemer de bouw stop gezet in verband met de moeilijkheden die gerezen zijn tijdens de bronbemaling van verschillende bouwput ten, waardoor scheuren, verzakkingen en kans op instortingen van huizen op traden. In mei-juin reeds, toen be malingen werden uitgevoerd om een bouwput droog te leg gen voor de inkokering van twee afwateringskanalen, ver zakten verschillende huizen. De gevaren voor verzakkingen etc. werden groter toen de aannemer begon met de bron bemaling voor de bouwput van de zeesluis. Op 13 novem ber heeft dit bedrijf een brief aan openbare werken gestuurd waarin meegedeeld wordt dat de werkzaamheden worden stopgezet, omdat men de risi co's niet langer wilde ne men- Ministerie stelt zich op het standpunt dat de aannemer zich tegen deze gevaren had moeten beveiligen en eist on middellijke voortzetting van de werkzaamheden, die in fei te al 3 maanden stilliggen. Vol gens het ministerie is de aan nemer, de op een na grootste van België, voldoende inge licht over de problemen bij het bouwen in Zeebrugge. „Er zijn grondonderzoekin- gen, boringen en sonderingen uitgevoerd", aldus de heer Si- moens, hoofd van de dienst kust van het ministerie. Be paald werd in het bestek'", al dus de heer Simoens, dat de werkzaamheden „in den dro ge" uitgevoerd moesten wor den en dat de aannemer wordt vrijgelaten in de keuze welke uitvoeringsmethoden hij wil toepassen. Dit wordt uitdrukkelijk te gengesproken door de aanne mer, die hiertoe direct na de persconferentie de aanwezige journalisten een verklaring in de hand drukte. Volgens hem is de bronbemaling zoals nu werd toegepast, opgelegd aan de aannemer in een bijzonder bestek, zodat de keuze van uitvoering niet mogelijk was. De aannemer had aangenomen dat nu bronbemaling was opgelegd er voldoende voorafgaande studies gemaakt zouden zijn door de dienst bruggen en wegen, ontwerper van de Zeebrugse plannen. Volgens de aannemer is de beschermingsmethode die het ministerie voorstaat niet toe pasbaar binnen de nu onteigen de terreinen. De kans op verdere onteige ningen in Zeebrugge werd niet uitgesloten geacht, waarop onmiddellijk werd gereageerd door de werkgroep „Zeebrug ge blijft", die ook op de pers conferentie aanwezig was. Minister De Saeger van openbare werken heeft inmid dels in het Belgische parle ment verklaard dat alleen de aannemer verantwoordelijk is voor de stopzetting der werk zaamheden en indien hij zijn verplichtingen niet nakomt contractbreuk pleegt. „Elke aannemer is trouwens verze kerd tegen schade aan derden en ik zal niet aarzelen per soonlijk de verzekeringsmaat schappijen aan te schrijven om hen op hun plichten te wijzen", aldus de minister- Hij heeft inmiddels reeds ambte naren aangewezen die schade claims van huiseigenaars etc. moeten gaan behandelen. De voorgevallen feiten noemde hij niet dramatisch. Het bedrag van de schade is votgehs hem minifpaal ten op zichte van de kostprijs der werken (1,6 miljard Belgische franks) om zulke futiliteiten de werken stop te zetten is een volkomen onaanvaardbare daad",- zo besloot hij. Nieuwe voetpaden Als gevolg van een besluit van de gemeenteraad, zal het „Spind- lerpad", het pad dat Aarden burg-West verbindt met de Herendreef, in het vervolg al leen door voetgangers gebruikt mogen worden. Hetzelfde be sluit is genomen voor het pad in Eede dat de Mgr. de Backe- restraat verbindt met de Nieuwstraat. Intrede predikant Morgen (zondag) doet ds. G- Gerkema zijn intrede als gereformeerd predikant in de Ontmoetings- kerk te Aardenburg. De dienst begint om 10.00 uur. Daarna bestaat gelegenheid met de nieuwe ambtsdrager kennis te maken. De gereformeerde ge meente heeft sedert het vertrek van ds. M. Noorloos in 1970 zonder voorganger gezeten. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De stede lijke raad voor maatschappe lijk welzijn in Vlissingen een trefpunt voor bevolking en overheid gaat zich doel gericht bezighouden met de toekomst van de Vlissingse binnenstad. Van tijd tot tijd worden in de schoot van de plaatselijke overheid, plannen voor de Vlissingse binnenstad geboren, waaruit kan worden afgeleid dat er op diverse ter reinen (recreatie, het wonen, winkelbezetting enz.) een 'toe komst voor de Vlissingse bin nenstad schijnt te zijn wegge legd. De stedelijke raad heeft zich nu ten doel gesteld „het grondvlak", wat in dit geval wil zeggen: de bevolking in georganiseerde verbanden, bij de verdere beleidsvoorberei ding te betrekken. De stedelijke raad voor het maatschappelijk welzijn heeft dat zo aangepakt dat er als het ware een schaduwkabinet wordt gevormd, voor alle deel terreinen waarop werkgroe pen, die door de plaatselijke overheid met studietaken zijn belast, werkzaam zijn. De ste delijke raad noemt haar scha duwkabinet „basisgroepen". Er zijn er vier die zich vanuit het grondvlak bezig houden (Van een onzer verslaggevers) BORSSELE De firma Vandenende nv houdt op don derdag 30 november vrijdag 1 en zaterdag 2 december in- haar gebouwencomplex aan de Westersingel 39 te Borssele een vorkheftruckshow. Er zullen vier typen van het merk Linde te zien zijn, als mede een aantal handpallet- rucks. Daarnaast zijn boven dien diverse tweedehand strucks aanwezig. met de woon-, de sociaal-cul turele, de recreatieve en de winkelfuncties van de Vlis singse binnenstad. In deze ba sisgroepen zitten afgezanten van organisaties, voor wie het betrokken deelterrein een spe cialiteit is. Zo is de Woning stichting '52 vertegenwoordigd in de basisgroep die zich met de woning bezig houdt, maar treft men de horeca-sector aan in de basisgroep die zich over de recreatie buigt. De horeca- sector zit eveneens in de groep die de winkelfunctie in de binnenstad behandelt. De basisgroepen worden met materiaal en concrete vragen gevoed vanuit een zogenaamde „bundelgroep", die ook de op dracht heeft om „op afroep" ofwel uit eigen beweging, te rapporteren aan het bestuur van de stedelijke raad. Ter wijl het overheidsbeleid het planologisch denken over de binnenstad vorm geeft, volgt de welzijnsraad met zijn ba sisgroepen dit beleid straks op de voet, steeds paraat om van uit het grondvlak de basis van de samenleving com mentaar te leveren of sugges ties te doen. De organisaties die de basis groepen moeten bemannen zijn inmiddels met een ver zoek om medewerking bena derd. De eerste reactie kwam al binnen: de Vlissingse mid denstandscentrale. Voor één december hoopt het bestuur van de stedelijke raad de groepen in staat van paraat heid te hebben gebracht. De basisgroepen zullen (anders dan bijvoorbeeld werkgroe pen) niet na een aantal maan den worden ontbonden. Hun taak om het beleid te schadu wen eindigt feitelijk pas als de Vlissingse binnenstadspro- blematiek tot het verleden be hoort. Niemand verwacht dat dit binnen enkele maanden het geval zal zijn. Ieder jaar, zo omstreeks oktober of november, kan men in de gewijde ruimten van de abdijgebouwen de voorbehandeling van de provinciale begroting aanschou wen. Dat is een merkwaardig iets. De provinciale begroting is een financieel stuk, zoals de naam al aangeeft. De re kenmeesters van de provinciale griffie becijferen daarin hoe het met de ontvangsten en de uitgaven van de pro vincie in het volgend jaar zal toegaan. Het meeste geld ontvangt de provincie uit de rijks schatkist, die over een apart „provinciefonds" beschikt. De uitgaven zijn in hoofd zaak bestemd voor het in standhouden van het bestuur in de provincie, voor dc fi nanciering van de vele dien sten en bureaus, en voor een kleiner deel dienen zij voor het subsidiëren van instellin gen en organen, die op pro vinciaal niveau actief zijn of een provinciaal belang heb ben. Eén van de grootste subsi dieklanten is bijvoorbeeld de Zeeuwse brugmaatschappij, die van. tolgelden alléén niet kan bestaan en niet uit het rijkswegenfands (weer zo'n apart fonds) wordt gefinan cierd. Tot zover is het allemaal duidelijk. De provinciale boekhouders produceren cij fers, die tezamen de begro ting worden genoemd, en de provinciale staten gaan scherp zitten kijken of de rekensommetjes wel kloppen, zij zijn een soort kiasoommis- aie, kan men zeggen, die de penningmeester op de vin gers kijkt. Maar zo is het intussen niet! Het merkwaar dige van een begrotingsbe handeling is, dat er over van alles gesproken wordt, be halve over de rekensommet jes. Er staat bijvoorbeeld aan de uitgavenkant van de be groting een post, getiteld: „Subsidie van f 75 aan de bond tegen het vloeken". U en ik zouden zeggen: „Kan het vloeken niet op een an dere dan een financiële ma nier worden bestreden?" of- wel: „Moeten wij geen veel grotere bedragen beschikbaar stellen om aan dat gevloek eindelijk eens een einde te maken?" Ziedaar, dat zouden wij vragen. Statenleden doen dat niet. Die gaan bij het lezen van het zinnetje „Bond tegen vloeken" zitten filosoferen. Waarom vloeken mensen ei genlijk?, vragen zij zich af. ,.Een vloek is een verwen sing, gericht tegen alles wat voor de meeste mensen als 9 Voor de oplossing zie elders in deze rubriek. zegenrijk geldt", zo redene ren zij verder. „Als het vloe ken toeneemt (en de subsi- die-aianvraag van de bond wijst erop, dat dit het geval is) dan is blijkbaar ook de frustratie bij vele mensen groter dan voorheen. Hoe komt dat? Is de welvaart schuld aan dat verschijnsel? Wordt er te weinig gedaan om de mensen aangenaam bezig te houden, inplaats van hen (vloekend) in cafés en patatkraimen te laten vertoe ven? Zou sport een middel tegen het vloeken kunnen zijn?". Zo gaan de grillige gedach ten van Statenleden soms. En dan stellen zij het college van G.S. volgende vraag: „Wat denkt het college te doen aan het schrijnende te kort aan sporthallen in de provincie?" De aanleiding voor die vraag lag, zoais een ieder heeft kunnen zien, in de subsidie-aanvrage ten be hoeve van de bond tegen het vloeken, en derhalve in de provinciale begroting. Maar tegelijk heeft het met die begroting als zodanig heel weinig te maken. Heel Juist, treffend juist zelfs, wordt de openbare be handeling van de provinciale begroting, aangeduid met: „Beschouwingen over de pro vinciale begroting". Het zijn inderdaad niet méér dan be schouwingen. Het dagelijks bestuur van de provincie doet daar zelf dapper aan mee. Dit bestuur verschaft de statenleden, ruim voor de begroting wordt behandeld, een zogenaamde „geleide- brief", waarin ook al dapper wordt gefilosofeerd. Omdat de begroting op de ze wijze een omvangrijk stuik beraadslaging mogelijk maakt, ja zelfs het gehele provinciale beleid omvat, hebben onze wijze wetten- makers de behandeling ver kaveld. De begroting wordt, voor men er in de openbare vergadering van de Staten de tanden in zet, eerst onder worpen aan het zogenaamde „afdeldngs-gewijze onder zoek". Provinciale Staten worden daartoe onderver deeld in drie elftallen, die ieder voor zich de begroting bestuderen en hun opmerkin gen lanceren. Dat gebeurt schriftelijk. G.S. geven op de opmerkingen (eveneens schriftelijk) antwoord. Een leek zou zeggen, dat het met de omvangrijke correspon dentie die daarmee gemoeid is, wel dik voor elkaar moet zijn. Maar nee. Er blijft al tijd nog genoeg te vragen en te antwoorden over, om de Statenleden (en ons) een dag of drie bezig te houden. Met die voorbehandeling van de begroting staan wij echter thans voor een keer punt. De laatste keer dat de Staten met het afdelingson- derzoek bezig waren, zeiden alle drie de afdelingen eens gezind, dat het eigenlijk on zin was om voor dit onder zoek bij elkaar te gaan zit ten. Wat er tijdens de voorbe handeling van de begroting gebeurde,, was feitelijk niet veel meer, dan dat alle frac ties in elke afdeling waarin zij een afgezant hadden zit ten, een stapeltje papier vol met wagen overhandigden aan de voorzitter van de be wuste afdeling, waarna zij koffie dranken en naar huis gingen. Discussie over de ge stelde vragen was er nauwe lijks (daarvoor is het aantal wagen trouwens te groot) en van enige beantwoording door de geduldig aanwezige G.S.-leden kwam natuurlijk helemaal niets terecht. Wie zau ook in staat zijn oim op te treden in een quiz, waarin een dozijn quizmasters in één keer honderd wagen aan de man in het hokje stelt? Dat zag en de afdelingen zélf dat jaar opeens zo scherp zitten, dat zij eensgezind, in de drie verschillende kamera evenwel zittend, besloten om zichzelf maar op te heffen. ,e honderden wagen kunnen voortaan gewoon per post worden ingestuurd, waarna zij eveneens per post worden beantwoord. In de apenbare begrotingsvergadering die daarna volgt, kan men zich met het verder uitspitten van de begroting bezig houden. Het getuigt van wijs in zicht, vind ik, dat een Staten- afdeting de overbodigheid van een bepaald deel van zijn werk inziet en dit over bodige deel dan ook afstoot. In een land als het onze, waarin ieder lid van de be volking boven de 18 jaar in een commissie, een vereni ging of een actiegroep zit, en waar dagelijks nieuwe com missies worden geboren, is dit een teken dat de burger weer moed geeft. Eindelijk volgen onze structuren de weg die de fa brikanten al hebben aange geven: de weg van de weg werpartikelen. Of de weg- werpcommissie milieu-ver vuilend zal gaan werken, moeten we afwachten. Maar ik ben optimistisch, want er zijn mogelijkheden van her nieuwd gebruik, zolang de vraag naar commissies blijft aanhouden. En dat zal wei! •irtri do ottoidiuu 'iTOJEdcte lood 'rneiSpToS 'stqoai 'UOppiUI UOTBÏUBd 'OTUI dOOfUSf 'jecjEddi? do rats pUBM. tob TSAVeS JOOJUaS JOTZTA "uapprui waq rafltaf) eindredactie bas augustijn Nu 5 december met rasse schreden nadert, staat de Sint in de volle belangstelling. Dit weekend zal hij in vele Zeeuwse dorpen en steden zijn entree maken. Toch willen wü onze tip niet aan die Sint wijden, maar aandacht besteden aan Sint- Bavo, Sint-Kruis, Sint-Margriete en Sint-Laureins, zo u ziet, sinten genoeg! De belangrijkste kerk in deze West-Zeeuwsch-Viaam- se plaats is gewijd aan Sint- Bavo. De kerk wordt tot de oudste van Zeeland gerekend (gebouwd omstreeks 959 na Chr). en is zeker de moeite waard om eens binnen te lopen. Niemand ontkomt aan de diepe indruk, die dat dui zendjarige gebouw op bezoe kers maakt. Het is van bin nen een hoge witte kerk met een prachtig gedetailleerd schip, ingesloten door gra cieuze zuiltjes, waarop gor- delbogen ruisten. Die gordel- bogen en zuilen zijn uniek. De Sint-Bavo (of Sint Baafs) kerk is namelijk het enige voorbeeld van zuivere Schel- degotiiek in ons land. Tijdens de na-oorlogse restauratie van dit imposante gebouw zijn rijk versierde sarcofagen gevonden, die dateren uit de Middeleeuwen. De binnen kant van deze privé grafkel dertjes zijn zeer fraai be schilderd met o.a. engelfigu ren, voorstellingen van de kruisiging en afbeeldingen van de Madonna. Deze sarco fagen zijn nu in de kerk opgesteld en voor publiek te bezichtigen. De kerk is dagelijks toe gankelijk voor bezoekers. In dien de deuren gesloten zijn kunt u zich vervoegen bij de heer Rosseel, Markt 24, Aar- denburg, die u graag tijdens uw rondwandeling een en ander over de historie zal vertellen. De entree voor de voorkerk is graitis; voor de van 14.00-16.30 uur. De col lectie omvat zeer vele onder- werpen uit het stenen tijd perk, objecten uit de Ro meinse tijd, zoals aardewerk en munten en op de boven verdieping is een prachtig verzameling schelpen en fos sielen opgesteld. Deze laatste hebben vooral de aandacht van kinderen; ook de skelet- delen van de mammoet en edelhert, die hier te zien zijn, vinden zij meestal de moeite waard. Kortom een bezoek aan dit museum valt zeker bij de hele familie in de smaak. De entree be draagt f I,- voor volwassenen en f 0,50 voor kinderen. preeickerk bedraagt dit f 0,70 p.p. Aardenburg is reeds zeer oud, want in de Romeinse tijd was hier al een belang rijke nederzetting met ver dedigingswerken. Resten van het toenmalige „Rodanborch" zijn nu nog te zien ie het interessante Gemeentemu seum aan de Marktstraat. Gewoonlijk is dit museum in het najaar niet op zaterdag geopend, maar vanmiddag (18 november) is het mu seum speciaal voor de „Stern-lezers" opengesteld Rest u na het bezoek a an de Sint Baafskark en het ge meentemuseum nog wat tijd, rij dan eens de volgende route. Wij kunnen u die wer kelijk aanbevelen. Van Aar denburg rijden richting Sint Kruis en buiten de bebouw de kom de eerste weg rechts inslaan. Deze weg steeds vol gend komt u langs één der mooiste kreken van dit Vlaamse land, waar de tijd lijkt te hebben stilgestaan. Aan het einde van de weg komt u vanzelf weer terug op de prachtige boamdijk naar Sinit-Kruis. De naam van dit plaatsje is ontleend aan de fiere Middeleeuwse dorpskerk, in de volksmond „De Peperbusse" genoemd en oorspronkelijk gewijd aan het Heilige (Sint) Kruis. In Sint Kruis rijdt u rich ting Sint-Margriete, waarbij u de Belgische grens pas seert Dit landschap één met het Zeeuwse landschap heeft zo'n eeuwen oude historie, dat niemand hieraan ongemerkt voorbij kan gaan. Van Sint-Margriete volgt u de weg naar Sint Laureins, waardoor het bezoek aan het Sinten-kwartet afgerond wordt. In deze geografische driehoek liggen tal van oude kreken, die zeker noden tot kleine variaties op deze be schreven route. Bij Sint-Laiureins kunt u de grens weer overschrijden en via de buurtschap Moers- hoofd naar Eede rijden. Slechts weinigen herinneren zich nu nog dat koningin Wilhelmina hier in 1945 weer voor het eerst voet op Nederlandse bodem zette. Aan deze gebeurtenis herin nert nog het monument van de Nederlandse Maagd. Van uit Eede zijn het nog slechts 7 kilometer die afgelegd moeten worden om weer te rug te komen bij het begin punt, Aardenburg.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9